Leidsch Dagblad 23 25 Positie verder Steenhuis onder druk f NS: Vertragingen niet onze schuld Willem-Alexander kandidaat IOC Act jaagt Leidse wethouders op de kast Minister even veilingmeester Rijk zet Alkemade buitenspel Ramp met kabelbaan eist twintig levens TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 4 FEBRUAR11998 3 M OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Buitenland Steeds meer 7 kinderen in Afrika moeten werken Cultuur en Kunst Charles de Wolff laat Bachkoor'in y topvorm'achter iSport Nootdorper Beunder naar Lugdunum Duo verlaat vroegtijdig ondernemersborrel in Stadsgehoorzaal .eiden dorith ligtvoet De Leidse wethouders Jan Laurier en (Uexander Pechtold zijn gistermiddag boos ipgestapt tijdens de gemeentelijke onder- ac lemersborrel in de Stadsgehoorzaal. Ze -v conden de lezing van de ingehuurde spre- 251 ter Johan Riemersma niet waarderen. De ze doctorandus zag voor ondernemers tansen om het grasveld rond de monu mentale Burcht te exploiteren. En ook het Rapenburg zou ervan opknappen als er im de paar meter een kantoorpand zou pm verrijzen. Op het moment dat Riemersma ;prak van incontinente bejaarden die de ^gezondheidszorg op kosten jagen werd het 5.ï le twee wethouders te gortig. Even later 45 verliet ook wethouder Baaijens de zaal. Ze waren nog niet weg of een man in de zaal die zich bekendmaakte als lijsttrekker van Leiden Weer Gezellig beschuldigde Riemersma van flauwe grappen. „Ik be grijp niet dat mensen om u kunnen la chen. U bent een fascist", beet hij Rie mersma toe. Die diende hem van repliek. „Komt u dan hier staan." Vervolgens zong hij geheel onverwacht samen met de 'lijst trekker' een duet over de mooie stad Lei den. De wethouders bleken op het verkeerde been gezet door de medewerkers van de dienst economische zaken, die de act had den geregeld. „Er bestaan mensen die echt zo denken als deze spreker", meldde Pech told achteraf enigszins beteuterd. Tijdens de borrel achteraf kon hij de humor van de act nog steeds niet inzien. „Zo'n lezing moet enige inhoud hebben. Wat is nu het nut van dit geheel? Ze hadden vooraf dui delijk moeten maken dat het om cabaret zou gaan", vond de wethouder, die zich geregeld had geërgerd aan het applaus dat na de woorden van de 'doctorandus' op klonk vanuit de zaal. „De grap werd nu te ver doorgevoerd." Wethouder Huib Kruijt, die ook in het complot zat, had zeker niet verwacht dat zijn collega's zouden weglopen. Maar hij vond niet dat het komische duo vooraf zijn bedoelingen bekend had moeten maken. „Dan was het verrassingseffect verdwe nen." roch proef met luitingstijden eidse horeca iden. ruud sep eiden gaat toch nog op korte irmijn een proef nemen met rije sluitingstijden voor de ho- ica. De proef begint met de roegen en restaurants die nu Dor de week om één uur dicht loeten en in het weekeinde om ree uur de deuren sluiten. Als i een half jaar blijkt dat de erlast door de vrije sluitings- jden afneemt, kunnen ook alle ndere horeca-ondernemers ïeedoen die nu nog om twaalf ipiir hun klanten de deur moe- li in wijzen. Een compromis- r )orstel van die strekking kon isteren op algemene steun re nnen van de commissie alge- lene zaken. Ook vanuit de ho- :ca wordt enthousiast gerea- ;erd. Een eerder voorstel voor de roef met vrije sluitingstijden rerd drie weken geleden on- nadig gekraakt door de com- issie algemene zaken én door horeca. In dat plan deden tot et eind toe alleen de 78 kroe- n en 18 restaurants mee die doordeweeks tot één uur en p vrijdag en zaterdag tot twee ur open mogen blijven. Een ïime meerderheid van de ommissie wilde toen voor alle oreca-ondernemingen de slui- ngstijden Vrijgeven, terwijl het ollege - met uitzondering van urgemeester C. Goekoop - aar niks voor voelde. Met het impromis dat gisteren werd -gepresenteerd, kreeg Goekoop nwel in het college als in de immissie de handen op el- De proef gaat door de nieuwe onstructie waarschijnlijk wat inger duren dan het jaar waar- an steeds werd uitgegaan. In ie tijd kunnen de ondernemers ie meedoen zeven dagen per ■eek zelf bepalen wanneer ze uiten, zolang ze op doorde- 'eekse dagen na één uur en in et weekeinde na twee uur nie- ïand meer binnenlaten. De roef begint zo gauw de in braak is afgerond en de raad en definitief besluit heeft ge- lomen. Die procedure gaat on- eveer twee maanden duren. 'agina Leiden: Ingehouden nthousiasme over vrije slui- ngstijden lisse In Italië vrezen ze hem als de zuinige en stren ge minister van financiën die de Euro niet wil laten verzwakken. Maar in Vaticaanstad kan de reputatie van Gerrit Zalm sinds gisteravond niet meer stuk. Met het veilen van kunst in een Lissese veilinghal bracht hij zoveel geld binnen dat een pater in Haïti een school en nieuw onderkomen voor weeskinderen kan bouwen. De aanwezigheid van Zalm zorgde al Amsterdam Bedrijfsauto RAI '98 dit jaar internationaler 'Wijze mannen' veroordelen optreden procureur HET WOORD IS AAN Bernard Halda Men kent de waarde van een mens aan de weerstand die hij biedt aan de ambtelijke verwording. D. Steenhuis heeft als procureur-generaal onjuist gehan deld. Door zijn betaalde bijbaan bij het onderzoeksbu reau Bakkenist heeft hij 'de schijn van belangenverstren geling niet vermeden'. Die houding past niet bij de bij zondere positie en de inhoudelijke taken en bevoegdhe den van een procureur-generaal (PG). Dat is het oordeel van oud-rechtbankpresident Van Julsingha en hoogleraar Franken in een vertrouwelijk rapport. den haag gpd De twee juristen onderzochten op verzoek van justitieminister Sorgdrager de handelwijze van Steenhuis. Naar aanleiding van het rapport heeft Sorgdrager morgen een gesprek met de PG over de gevolgen voor zijn baan als procureur-generaal. Steenhuis kwam op 14 janua ri in opspraak toen bekend werd dat hij een betaalde baan heeft bij het bureau Bakkenist. Dat bureau had diverse op drachten van de overheid. Zo onderzocht het bureau proble men tussen justitie, politie en korpsbeheerder in Groningen. Een onderzoek van oud-Ka mervoorzitter Dolman in de zaak-Steenhuis leverde geen harde bewijzen op voor de ver meende belangenverstrenge ling. Overtuigd van het tegen deel was Dolman echter ook niet. Om helderheid te krijgen, \Toeg Sorgdrager de twee 'wijze mannen' een nader, onafhanke lijk oordeel. Afgelopen maandag is het rapport van Julsingha en Fran ken overhandigd aan de minis ter en haar secretaris-generaal Borghouts. Een dag later kreeg Steenhuis zelf het rapport. Hoe wel het rapport de PG niet 'naar huis stuurt' en er geen sprake is van 'plichtsverzuim', kan het oordeel dat hij niet 'adequaat' heeft gehandeld grote gevolgen hebben. Zijn functie als PG lijkt onhoudbaar. Het is uiteindelijk aan de mi nister te bepalen of Steenhuis uit zijn functie wordt gezet. De houding van Sorgdrager zou kunnen worden beïnvloed doordat zij gisteren zelf op nieuw onder vuur kwam te lig gen. De minister blijkt een 'con structieve' oplossing van de nu zieke voorzitter van het college van procureurs-generaal, Doc- ters van Leeuwen, te hebben verzwegen voor de Tweede Ka mer. Pagina 3: Kamer wil ophelde ring over achterhouden brief 1Y6° 5°/6° 3°/7 neerslag 20% 60% 40% ÈnjSS# 40% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur -3,5 7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 Geen invloed meer op aanleg HSL en A4 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan20 Weg en wiel -25,26 alkemade marcel smeets Het Rijk zet Alkemade buiten spel bij de aanleg van de hoge snelheidslijn (HSL) en rijksweg A4. De voorwaarden die de ge meente stelt, vat 'Den Haag' op als een weigering mee te wer ken aan de uitvoering van de plannen. De ministeries gaan daarom zelf bepalen op welke manier ze de werken aanpak ken. Politiek Alkemade heeft ge schokt gereageerd. Het CDA en de WD zijn verbijsterd, de PvdA ziet haar vermoeden bewaar heid. De mededeling van het mi nisterie van VROM sloeg giste ren in als een bom. Waarom het Rijk precies de samenwerking met Alkemade opzegt, is nog niet gegeven. Wethouder W. Nugteren gaat er vanuit dat de gemeenteraad 'zijn hand heeft overspeeld'. „We wisten dat de eis om ons 25 woningen extra te laten bouwen onmogelijk was." Toch komt de mededeling van het ministerie voor hem als een 'verrassing'. Het CDA is verbijsterd. „We dachten dat we een opening hadden geboden", zegt fractie voorzitter J. Uit den Boogaard. Aanvankelijk waren de christen democraten tegen elk conve nant, zolang het Rijk niet met harde toezeggingen voor com pensatie voor overlast over de brug zou komen. Uiteindelijk ging de fractie akkoord met een samenwerkingsverband op voorwaarde dat Alkemade 25 woningen meer mag bouwen dan nu is toegestaan. Alleen door samen te werken zou Alke made nog een vinger aan de pols kunnen houden, was de verwachting. Ook de WD ging op die ma nier overstag. De liberalen zeg gen nu echter niet zo veel moei te te hebben met een aanwij zing en legt de zwartepiet bij de overheid. „Wij hebben gezegd 'ja, mits', maar het Rijk maakt daar 'nee' van. Het probleem ligt nu duidelijk bij hen", meent C. Uit den Boogaard. Volgens hem rekenen inwoners van de gemeente de onheilspellende gang van zaken de WD niet aan. Alleen de PvdA zegt rekening te hebben gehouden met het doemscenario. De sociaal-de mocraten hebben nooit geloofd in enige welwillendheid van het Rijk. „Er wordt naar geen enkele wens geluisterd", zegt W. Groen. „Met die eis van 25 extra woningen hebben we duidelijk willen maken dat het Rijk in al die tijd nooit naar ons heeft ge luisterd." Tijdens de raadsvergadering eind deze maand licht het mi nisterie zijn besluit toe. Kortingsbon voor het concert van pianist Igor Roma, win naar Frans Liszt-concours, in de Stadsgehoorzaal in Lei den. Jochies steken bus in brand nieuw-vennep tim brouwer de koning Twee jongens van 8 en 6 jaar uit Nieuw-Vennep hebben met een aansteker en oude kranten een party-bus in vlammen laten op gaan. Het duo stookte een vuur tje bij een horecabedrijf in de Bosstraat. Later verplaatsten ze hun 'kampvuur' naar het interi eur van de niet afgesloten bus. Alles voor Goed Wonen voor zoveel sponsors en aantrekkelijke contracten met kunstbezitters, dat de organiserende Rotaryclub Lisse-Hillegom weinig hoefde te betalen voor de aangeboden kunstwerken. De netto-opbrengst van de veiling, waar werken van onder anderen Corneille, Jan Cremer, Gerti Bierenbroodspot en Hein Klein on der de hamer kwamen, bedroeg 40.000 gulden. FOTO MARK LAMERS Noort Interieur, Industrieterrein 't Heen, Ambachtsweg 15, 2222 AH Katwijk, tel: 071 - 40 rome eelco van der linden correspondent Bij het neerstorten van een ka belbaan in de Italiaanse Alpen zijn gisteren twintig, meest buitenlandse, toeristen om het leven gekomen. Onder hen is een Nederlander. Volgens de reddingswerkers moeten de slachtoffers op slag dood zijn geweest. Het ongeluk werd veroor zaakt door een Amerikaans militair vliegtuig van het type 'EA-6B', dat met zijn staart de staalkabels waaraan de cabine hing, vrijwel doorsneed. De pi loot slaagde erin het licht be schadigde toestel terug te vlie gen naar Aviano, de Italiaanse Navo-basis waar hij even er voor was opgestegen voor een verkenningsvlucht boven Bos- De piloot zei 'alleen een zware schok' te hebben ge voeld en pas na de landing te hebben begrepen wat er was gebeurd. Een direct ingestelde militaire onderzoekscommis sie zal, samen met de Italiaan se rechters, moeten uitmaken of het toestel lager heeft gevlo gen dan de toegestane drie honderd meter. Het ongeluk vond plaats na bij Cavalese, een op duizend meter hoogte gelegen plaats tussen Trento en Bolzano in de overwegend Duitstalige re gio Alto Adige (Zuid-Tirol). In 1976 had een ander ongeluk plaats met dezelfde kabelbaan. Alleen een toen 14-tienjarig meisje overleefde de ramp. Pagina 7: 'Laagvliegen is spel letje voor piloten' Rijksvoorlichtingsdienst wil bericht bevestigen noch ontkennen utrecht «gpd De treinvertragingen van de laatste maanden zijn volgens de top van het NS-concern vooral de schuld van Railinfrabeheer. Dit bedrijf is verantwoordelijk voor onderhoud en andere werkzaamheden aan het spoor. Het hield tijdens het werk de rails te lang bezet, waardoor veel treinen werden opgehou den. Railinfrabeheer is van oor sprong onderdeel van het NS- concern, maar is daarvan losge maakt omdat minister Jorritsma vindt dat er concurrentie moet komen op de rails. Het komt daarom onder de hoede van de overheid. De NS-top vindt dat Railinfrabeheer na het jaar 2000 boetes moet gaan betalen als werkzaamheden aan het spoor vertragingen veroorzaken. Er wordt momenteel dag-in- dag-uit gewerkt aan uitbreiding van het spoorwegnet. Daarvoor heeft Railinfrabeheer externe ingenieursbureaus en aanne mers te hulp geroepen. De spe cifieke spoorwegdeskundigheid ontbreekt daardoor soms hij het werk, wat volgens het rapport van de NS-top leidt tot overlast en vertragingen. den haag gpd Kroonprins Willem-Alexander heeft zich in het diepste geheim kandidaat gesteld voor het In ternationaal Olympisch Comité (IOC). Hij hoopt morgen door de executive board van het IOC te worden gekozen als tweede Nederlandse IOC-lid naast An ton Geesink. De Rijksvoorlich tingsdienst wilde gisteren de kandidatuur van de prins 'be vestigen noch ontkennen' en verwees naar het IOC. Een zegsman van staatssecre taris Terpstra (sportzaken) gaf in eerste instantie in bedekte termen toe dat hij van de zaak op de hoogte was. Na rugge spraak met Terpstra trok hij die verklaring in en wilde geen commentaar meer geven. Officieel hebben zich zes Ne derlanders voor een tweede Kroonprins Willem-Alexander en staatssecretaris Erica Terpstra. •ARCHIEFFOTO IOC-zetel aangemeld: NOC Breda Vriesman, roeier Mare *NSF-voorman Wouter Huib- Top en GPD-journalist Wim regtsen, schaatscrack Ard Jesse. Schenk, staatssecretaris Vorige week onthulde IOC- Terpstra, hockey-official Els van topman Samaranch dat er mo gelijk nog een zevende Neder landse kandidaat was. Bij aan komst in Japan voor de Olympi sche Winterspelen sprak hij over 'zes, zeven kandidaten'. Voordrachten en kandidaatstel ling zijn bij het IOC altijd ge heim. Gisteren hield Samaranch het bij een korte, veelzeggende reactie op de geruchten over Willem-Alexander: „Ik zeg geen ja en geen nee. Dat moet voor een journalist voldoende zijn." Eind vorig jaar was het Sama ranch die de deur openzette voor meerdere Nederlandse IOC-kandidaten. In Amsterdam maakte hij tijdens een Europese sportconferentie bekend dat Nederland best een tweede ze tel in het IOC kon claimen. Pagina 3: 'Willem-Alexander? Eh... Daar zeg ik niets over' la, ik wil een abonnement op liet Leidsch Dagblad. I Naam:Voorletters M IV 'Adres:1 -Plaats:i (I.v.m. controle bezorging! 1 Postcode: - i Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch II". 94,15) l I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) W l Nr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt it een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. t Leidsch S Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. rtvelop. zonder postzegel, ofbel 071-51 28 030 8 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1