«Fictie is bijna niet meer van de feiten te scheiden' Russen hebben het moeilijk met roebel, volkshed, wapen en vlag Buitenland Man bijt hond Rokende gedetineerden moeten het doen met schillen en theezakjes blNSDAG 3 FEBRUAR11998 |russel correspondent Het blijft tobben met de Russische identi teit. Sinds de ondergang van de Sovjet- Unie en de daaraan gekoppelde commu nistische dogma's zijn de 150 miljoen Rus sen op zoek naar een nieuw nationaal bindmiddel. Elk zichzelf respecterend land heeft wel een doelstelling waarmee de inwoners zich als ze daar behoefte aan zouden hebben kunnen identificeren. Rusland niet. Voor of tegen het communisme; de Sovjet- 'oners konden zich in ieder geval scha- achter een lekker in het gehoor liggend, krijgshaftig volkslied, topsporters die overal wereld schitterden, kosmonauten die de ruimte veroverden, briljante weten schappers enzovoorts. En ze leefden in een rijk dat zich een supermacht mocht noe men. Dat is allemaal voorbij en weten schappers, journalisten en politici hebben al duizenden vellen volgeschreven met ideeën waarachter de bevolking zich nu zou kunnen verenigen. Het heeft niets con creets opgeleverd. Zelfs het volkslied, de vlag, het wapen en de afbeelding op de nieuwe munt zijn of niet legaal of zeer omstreden. Op de nieu we roebel staan de cijfers niet in het mid den en dat stoort velen. Erger wordt gevon den dat op de achterkant een tweekoppige adelaar is afgebeeld. Voor de communisten lijkt deze veel te veel op het vroegere tsaris tische staatssymbool, zij het dat deze ade laarskoppen geen kroon dragen en het beest geen scepter en rijksappel in zijn po ten heeft. In de volksmond wordt de wat ongelukkig uitgevallen afbeelding al 'de twee halve haantjes' genoemd. Maar het is een kopie van het staatssymbool dat Boris Jeltsin in 1993 per decreet invoerde. De adelaar siert het presidentiële briefpapier en alle staatsstukken. In de Doema, de Tweede Kamer, heeft Jeltsin er echter nog nooit de benodigde tweederde meerder heid op de been kunnen krijgen. De 'halVe haantjes' zijn dus half legaal. Hetzelfde geldt voor het nieuwe volkslied dat Jeltsin eveneens in 1993 per decreet in voerde. Het is een stuk van de componist Glinka met een nauwelijks te zingen tekst. Ook de blauw-wit-rode vlag die in 1991 met de goedkeuring van de Opperste Sov jet van het nieuwe Rusland, het rode exem plaar met hamer en sikkel afloste, vindt in de ogen van communisten en nationalis ten geen genade. Onlangs boog het parlement zich weer over het verzoek van de president om nu eindelijk akkoord te gaan met de nieuwe symbolen. Het chaotisch en emotioneel verlopen debat leverde bijna het tegen overgestelde op. De communisten en na tionalisten kwamen maar 27 stemmen te kort om het oude, in 1943 door Alexandrov geschreven, Sovjet-volkslied in ere te her stellen. Het commentaar van initiatiefne mer Sjenkarjov: „Het is alleen maar een kwestie van tijd. Elke jaar als we erover stemmen zijn we dichtèr bij de vereiste tweederde meerderheid. Ook voor de vlag en de adelaar zat het vereiste stemmenaantal er in de verste ver te niet in. De vlag willen de communisten niet, omdat die tijdens de Tweede Wereld oorlog was gebruikt door de naar de nazi's overgelopen generaal Vlasov. Jeltsins chef heraldiek vindt dat onzin. „Die vlag is geïn troduceerd onder Peter de Grote en de drie kleuren werden in 1848 door een Pansla- vistische conferentie gekozen als model voor alle Slavische landen. Een aantal van hen heeft nog steeds deze kleuren als na tionale vlag", verklaarde hij. Ook de com munistische bezwaren tegen de adelaar, die zij zien als symbool van de tsaristische onderdrukking, wijst hij van de hand. „Dat symbool dateert uit een tijd lang voordat Rusland een keizerrijk werd", meldde hij. Weinig Russen willen de terugkeer van het communisme, maar vooral ouderen hebben heimwee naar dat grote Russische rijk met zijn niet geweldige, maar wel wer kende stelsel van sociale zekerheid. Aan de andere kant geloven velen in de democra tische ideeën en in economische hervor mingen, maar zijn ze sceptisch over de kansen die ooit te realiseren. Wetgevende en uitvoerende macht zijn in een uitzicht loze patstelling beland. Mede daarom wordt nu overwogen het volk maar te laten spreken. Gedacht wordt aan een referen dum in combinatie met de parlementsver kiezingen eind volgend jaar. Tot die tijd zullen de Russen dus onder meer bij de Olympische Winterspelen wat ongeluk kig kijkende landgenoten zien als hun se- mi-legale volkslied wordt gespeeld. u!dpelgië-kenners somber over oplossen schandalen en affaires Een Dutroux-effect is er ze ker, meent Van Istendael, au teur van onder meer 'I-Jet Bel gisch labyrint'. „De ene affaire weekt de andere los. Die getuige XI is gaan praten nadat zij zag hoe Leatitia en Sabine uit de kelders van Dutroux werden be vrijd. lyiaar nog een heleboel andere mensen zijn in actie ge komen; ambtenaren, politie agenten en advocaten. Omdat men het niet langer kon aan zien." Het parlement organiseerde de laatste jaren onderzoeken naar de wijdverbreide corruptie, invloed van de georganiseerde misdaad en justitiële dwalingen. Volgens Verhofstadt stelden de parlementaire enquêtes alle maal dezelfde diagnose: „Het gerecht functioneert in België zó beroerd dat je eigenlijk nau welijks nog van een rechtsstaat kunt spreken. Het systeem kreunt onder vriendjespolitiek, ongezonde wedijver, onbe kwaamheid en misschien ook bescherming van bepaalde ver dachten." Belgen zijn geen slechtere mensen dan andere Europea nen, het kwaad in de mens is universeel, relativeert Verhof stadt meteen. „Alleen wordt het kwaad bij ons door de overheid onvoldoende beteugeld. In Bel gië bemoeit de overheid zich van oudsher weinig met de bur ger en omgekeerd. Dat vond vrijwel iedereen prima, zolang het over het ontduiken van bouwvoorschriften of belastin gen ging. Maar nu is dus geble ken dat de verwaarlozing van de staat, politie en justitie ook slachtoffers maakt onder kinde ren. En dat is een brug te ver." Volgens Barrez werkt de zwakke overheid op haar beurt weer als een magneet: „De in ternationale misdaad heeft Bel gië ontdekt en het wordt steeds duidelijker dat de georganiseer de misdaad een te grote greep op de samenleving heeft gekre gen. Ook dat is de bron van veel schandalen." Maar er is nog iets anders aan de hand: affaires gaan in België doorgaans bijzonder lang mee. En terwijl het schandaal rijpt, komen er schimmelplekken op die op zichzelf weer uitgroeien tot nieuwe affaires. Barrez, Ver hofstadt en Van Istendael wij zen alle drie naar het onderzoek inzake de Bende van Nijvel. Zo breidde het aantal theorieën over deze serie aanslagen op su permarkten zich uit naarmate het onderzoek voortmodderde. Er kwamen aanwijzingen voor de bemoeienis van extreem rechtse rijkswachters, er was sprake van chantage van politici en magistraten bij seksfuiven met minderjarigen, wapen- en drugshandel kwam ter sprake en tot slot werd er gesproken over een staatsgreep-in-voorbe- reiding. Barrez: „De affaire Nijvel heeft gaandeweg een omvang gekregen die bijna niet meer is te overzien. Twee parlementaire commissies hebben zich met de zaak beziggehouden, maar een antwoord op de vraag naar de ware achtergronden is er nog steeds niet." Wat de drie. ge sprekspartners dwars zit, is dat alle ophef over de missers in het onderzoek-Nijvel en Dutroux tot dusverre nog niet geleid "heeft tot sancties of ontslagen. Ook dat roept weer nieuwe spe culaties op: wie beschermt wie en waarom? Verhofstadt ziet OPMERKELIJKE BERICHTEN Regina Louf, alias X1. hier een duidelijk verschil met Nederland. „Bij jullie wordt er eerder een kop geëist, bij ons blijft men op het pluche zitten." Volgens Van Istendael maakt ook de ondoorzichtige besluit vorming in België het systeem kwetsbaar voor zaken die het daglicht niet kunnen verdragen. „De belangrijkste zaken worden achter gesloten deuren geregeld door enkele politieke tenoren en de betrokken belangenorga nisaties." Verhofstadt wijst op de nog steeds grote invloed van belangengroeperingen op het bestuur. „België is sterk ver zuild. De zuilen zijn voor zich zelf gaan werken, je kunt het ze ook moeilijk kwalijk nemen. Maar het is fout als de zuilen de politiek gaan beheersen." Omdat de afhandeling van corruptiezaken in België vele ja ren vergt, krijgt het land de laatste tijd een groot aantal ou de rekeningen gepresenteerd. Zo moeten oud-secretaris-gene raal Claes van de NAVO, oud minister Coëme en nog tien an dere prominenten in september voor de rechter verschijnen in verband met malversaties rond de bestelling van Agusta-heli- kopters in 1988 en de Dassault- order van een jaar later. Dat het proces wordt gevoerd voordat de feiten verjaard zijn, is vol gens Barrez overigens een uni cum. Veel schandalen sterven in België in schoonheid simpelweg doordat de beklaagden niet tij dig voor de rechter worden ge roepen: óók een schandaal. De laatste weken wordt de publiciteit rond Agusta en Das sault volledig overschaduwd door het verhaal waarmee ge tuige Regina Louf, alias XI, in de aandacht is gekomen. Als wat XI vertelt waar is, dan zijn er in België jarenlang straffeloos tieners ontvoerd, verkracht en vermoord in een netwerk dat 'hoge bescherming' genoot van magistraten, industriëlen en po litiemensen en waarin de volks vijanden Dutroux en Nihoul slechts kleine jongens waren. Het verbaast Barrez niet dat haar verhaal door velen bloed serieus wordt genomen. „De voorzitter van de enquêtecom missie Dutroux, Verwilghen, heeft gezegd dat er inderdaad netwerken zijn. En in het ver haal van XI zitten elementen die niet kunnen worden ver klaard. Het gekke is alleen dat men doorschiet. De ene helft van de bevolking neemt alles wat zij zegt voor waar aan, de andere helft vindt het allemaal onzin." Verhofstadt meent: „We komen in een langzamerhand ondraaglijke situatie terecht. Het wordt steeds moeilijker de fictie van de feiten te scheiden. En daarmee zijn we terug bij het begin: is een pijp nog wel een pijp in België? We zullen het nooit weten, concludeert Van Istendael. „Het wantrou wen van de burgers in de over heid is zo groot, dat eenvoudige antwoorden niet meer worden geloofd. De waarheid is, vrees is, onbereikbaar geworden." Met sigaretten kon je in de gevangenis altijd alles kopen van toiletpapier en tanden borstels tot drugs en seks. Als roken in de gevangenis wordt verboden, veranderen de si garetten in contrabande en slaat bij velen de wanhoop toe. „We hadden een kerst boom in de hal, maar die moesten ze weghalen omdat iemand hem probeerde te ro ken", zegt Dennis Carter, een gedetineerde in de Ameri kaanse staat Pennsylvania, waar sinds 1 januari niet meer mag worden gerookt in de ge vangenissen. De tabaksver- slaafden proberen het nu met in wc-papier gewikkeld gras, aarde, sinaasappel- of appel schillen. Voor 2,5 dollar is een theezakje ook een veelge vraagd substituut. De gevangenispopulatie kan er waarschijnlijk maar beter aan wennen. In de jaren negentig zijn gevangenissen van California tot Massachu setts rookvrij geworden, vaak nadat niet-rokende gedeti neerden naar de rechter wa ren gestapt. De meeste nieu we gevangenissen beginnen meteen met een rookverbod. De bewaarders zeggen dat het verbod bedoeld is om de ge vangenen gezonder te maken, niet om hen te straffen. In Bucks County werd op 1 december een rookverbod van kracht nadat een vak bond een klacht had inge diend over slechte lucht, die de gedetineerden hoofdpijn en infecties aan de luchtwe gen zou bezorgen. Onderzoek van het ventilatiesysteem bracht geen ander probleem aan het licht dan dat van 'vijf honderd mensen die in een gevangenis 24 uur per dag ro ken', zei gevangenisdirecteur Nesbitt. Meestal wordt een rookver bod in de gevangenis vooraf gegaan door een overgangs periode waarin het sigaretten- aanbod geleidelijk wordt ver minderd en de gevangenen psychische ondersteuning krijgen aangeboden. Er wor den snoepjes, wortelen en stengels bleekselderij rondge deeld en de gevangeniswinkel slaat extra repen, chips en zakjes soep in. Voorstanders van het rook verbod wijzen niet alleen op de schonere lucht, maar ook op andere kleine voordelen - minder brandgaatjes in kle ding en beddengoed, muren die veel minder vaak hoeven te worden overgeschilderd, minder brand. Maar er zitten ook negatie ve kanten aan. Bewaarders komen in de verleiding siga retten aan te bieden voor geld. Het gevangeniswezen van Georgia kwam op een rookverbod terug toen de ge detineerden met elkaar op de vuist gingen vanwege ge smokkelde sigaretten die voor twintig dollar (veertig gulden) per pakje van de hand gingen. En artsen, onder wie het hoofd van de gezondheids dienst van Philadelphia, Law rence Robinson, zijn bang dat met name drugsverslaafden er schade van zullen onder vinden. De verslaafden zou den ernstige afkickverschijn selen kunnen krijgen als zij tegelijkertijd van drugsge bruik en roken moeten afzien. ie jtelgië grossiert in schandalen. Corruptie rond Agusta en 0g (passault, omkoping bij eredivisieclub Anderlecht, falend !rt justitie-onderzoek naar de Bende van Nijvel, de moord lchfP Partii,eider Cools, de zaak-Dutroux, zwartgeld in de Idgpiamantsector en huiszoekingen bij het episcopaat, d ^oorlopig hoogtepunt: de controversiële getuigenis van st \Regina Louf, alias XI, die zowel de Belgische magistra tuur, politiek als zakenelite beschuldigt van betrokken- da?ieid bij moordpartijen op jonge meisjes. Hoe komt het dat het in 't koninkrijk bezuiden de rivieren wemelt van pe affaires? Een gesprek met drie België-kenners. ERG SLORDIG Een Franse lechtbank heeft onlangs een gy naecoloog en een verpleegkun dige veroordeeld wegens dood r schuld. De arts had in mei 05 twee verbanden achtergela- de buikholte van een die een keizersnede had jsndergaan. Acht dagen na de valling overleed de vrouw aan ien infectie die was veroorzaakt Joor de twee compressen die gynaecoloog was vergeten. arts kreeg 'een voorwaarde lijke gevangenisstraf en mag zes paanden zijn vak niet uitoefe- De verpleegkundige kreeg ;t de voorwardelijke gevan genisstraf een boete van 3.125 ulden, omdat ze niet had bij gehouden hoeveel verbanden de gynaecoloog had aange reikt. De nabestaanden van de trouw krijgen een schadever goeding van 224.000 gulden. f GRAPJAS Een gepensioneerde Duitse politieagent heeft als de nerikaanse officier Mike Scott jjarenlang Duitse en Amerikaan- militairen en de autoriteiten 'Van het Beierse stadje Leipheim i>m de tuin geleid. Sinds 1982 Jrok de agent een uniform van jjiet Amerikaanse leger aan. Na- Sat hij een tijdje was gestopt, presenteerde hij zich in 1993 als ïolonel Mike R. Scott, hoogle raar en opperrechter van de 'nmerikaanse strijdkrachten in Ipuropa, met een kantoor in jPuitsland en bij de NAVO in prussel. Een argeloze officier de Duitse luchtmacht intro duceerde hem bij de officiers- n Leipheim. Daar werd jrij lid en kreeg hij een eigen ka per met telefoon. Toen hij zijn promotie tot brigadegeneraal Vankondigde, vroeg de lucht- jnacht om protocollaire rede pen bij het Amerikaanse leger pm nadere informatie. Daar ïpleek Scott onbekend te zijn. en 'Onvoltooid Verleden' stijgen dezelfde dampen op die dage lijks uit de Vlaamse en Waalse nieuwsmodder opborrelen. Is hel werkelijk zo erg? „Ja wel", zeggen televisiejournalist Dirk Barrez, auteur-socioloog Geert van Istendael en de libe rale oppositieleider Guy Verhof stadt in koor. De laatste: „De werkelijkheid waarmee wij de laatste maanden worden gecon fronteerd, is hard en schokkend. Het lijkt wel of er een gezwel is opengebarsten." Barrez inven tariseerde liefst duizend schan dalen voor een lijvig naslagwerk dat vorig jaar verscheen. Maar deze 'encyclopedie' behoeft in middels een bijlage, stelt hij. Van Istendael meent: „Belgen zijn gewoon te goed in het ritse len. Het meest positieve wat je er nog over kunt zeggen is dat de corruptie in België gedemo cratiseerd is. Iedereen pikt een graantje mee." Drie België-ken ners over een fenomeen dat ge makkelijker te beschrijven dan te verklaren valt: het 'affairis- me'. Waarom is het koninkrijk België zo vatbaar voor misstan den? Of wordt het beeld verte kend door de nasleep van het Dutroux-zedenschandaal? EERLIJK Een Newyorkse taxichauffeur heeft een Belgische toeriste een grote diepst bewezen door haar de 10.000 dollar terug te geven die ze in zijn auto had laten liggen. De chauffeur vond bij het schoonmaken van zijn auto een boek op de achter bank dat uitpuilde van de dollars en bracht het geld naar de politie. Samen wisten ze te achterhalen dat het geld van de laatste klant'van de dag moest zijn. De chauffeur, de 32-jarige Shah Syed, zei dat hij geen seconde heeft overwogen om het geld zelf te houden. „Mensen horen aardig te zijn tegen andere mensen", was zijn commentaar. De Belgische heeft de chauffeur een beloning van 500 dollar gegeven. i n 'est pas une pipe, schilder de kunstenaar Magritte be- deze eeuw bij een prent van i pijp. Misschien is het geen val dat dit manifest van puur irrealisme uitgerekend uit Bel- komt. Want wat is werkelijkheid' in het land van omstreden getuige XI, de log steeds in mist gehulde Ben- Nijvel en de raadselach- ige Mare Dutroux? Waarom orden de grote moordzaken opgelost? „Is een pijp wel pijp?", vragen steeds meer lelgen zich af. De dikke laag humus van af- ri schandalen die de af gelopen jaren over- het Belgi- iche grondgebied is uitgespreid ljeuJormt nog steeds een dankbare roedingsbodem voor schrijvers kunstenaars. „Als Belgisch nisdaadauteur heb je maar één irobleem: de fictie kan de wer- id nooit overtreffen", zei latjef Geeraerts vorig jaar augustus legen het Standaard Magazine. bok Hugo Claus klaagt niet over pet materiaal dat zijn vaderland laijiem in de schoot werpt. Uit zijn latlongste romans 'De Geruchten' MEGALIJNTJE Waarin een klein land groot kan zijn. De 6,15 kilometer lange waslijn die onlangs in Cambodja werd gespannen en waarmee het land een wereldrecord had willen vestigen, was echter 310 meter te kort. Het oude record blijft vast in handen van Nederland, waar vorig jaar in het Twentse Hertme een waslijn met een lengte van 6,46 kilometer werd gespannen. Aan het lijntje in Cambodja hingen zevenduizend T-shirts aan1 22.000 knijpers. De waslijn steunde op 1.632 palen. BISSCHOPS-CD De Zambiaanse aartsbisschop Emmanuel Milingo, beter bekend als gebedsgene zer, heeft opnieuw een cd met door hem gezongen liederen uitgebracht. De eerste, onder de titel Gu- budu giibudu (zuiplap), had een oplage van 10.000 exemplaren. De cd met de titel Milingo bevat liede ren in een Afrikaanse taal en in het Italiaans. Hij bidt zingend om genezing: „Heer, wij bidden U om genezing van lichaam en geest". Verder keert de aartsbisschop zich tegen alcoholisme. Begin jaren '80 werd hij door het Vaticaan op het matje geroe pen en kreeg vervolgens een baan bij de pauselijke raad. Daarnaast leidt hij diensten van genezing, waarin hij door handoplegging geneest of de duivel uitdrijft. Overigen? mag hij in Milaan en Rome deze diensten niet meer houden. APEN ZAT In de Britse kroonkolonie Gibraltar gaan de apen aan de pil. De beroemde staartloze magot-apen breiden zich zo sterk uit dat ze een be dreiging vormen voor de lokale bevolking. Het ge drag van de apen begint behoorlijk hinderlijk te worden. Ze gooien stenen naar voorbijgangers, knagen kabels door en vernielen de uiterst kostbare beveiligingsapparatuur van het op de rots gevestig de Britse ministerie van defensie. De irritaties over het gedrag van de beesten zijn er al enige tijd. Vorig jaar al speelden Britse militairen in Gibraltar met de gadachte een flink aantal af te schieten. BEZOPEN Twee handelaren in wodka hebben in Siberië een bus met veertien passagiers gekaapt om hun afnemer,-een groothandel in Omsk, tot betaling te dwingen. De kapers eisten een onderhoud met gouverneur Konstantin Polezjajev van Omsk. Zij wilden dat de plaatselijke autoriteiten hun de twee miljard roebel (670.000 gul den) zouden vergoeden die zij van de groothandel tegoed hebben. De handelaren gaven hun actie op nadat de politie de broer en ou ders van één van hun gijzelaars ten tonele had gevoerd om te on derhandelen. Alle passagiers werden ongedeerd vrijgelaten. Een ex plosief dat de kapers beweerden te hebben bleek een dummy. FEESTBEEST Een 42-jarige Beierse man die met'zijn paard een discotheek binnenreed, is onlangs veroordeeld tot een boete van 500 mark wegens dierenmishandeling. De man be loofde de rechtbank in Memmingen dat hij Ot hello in het vervolg thuis zal laten als hij uit gaat. Dat wil zeggen: als hij naar de disco gaat. „Maar naar de bierhallen - ja, dat kunnen ze me niet afnemen", zei hij na afloop van het proces. ZW1JNSJORREN Zeugsjouwen of bigtillen is in Taiwan een door een tempel gesponsorde sport. De spelregels zijn kinderlijk eenvoudig: alles mag in de strijd worden geworpen om het slachtoffer, een varken, op te tillen. Het exemplaar op de foto woog 961 kilo en gaf veertien mannen rugklachten. Terwijl de winnaars een feestje vieren, wordt het varken geslacht. Als een offer aan de tempel. foto »ap»yi ann

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7