Leidsch Dagblad 18 Minister onthield Kamer informatie ■♦n» 17 ff Israëliërs staan in de rij voor gasmaskers Zweten op Cito-toets Romeinse beelden niet voor Oudheden Leiden Voorschoten loopt niet warm voor lijsttrekkers IJspret op Katwijkse Goerie van zeer korte duur TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JINSDAG 3 FEBRUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Rechtenstudenten - j oefenen voor een nep-rechtbank Buitenland Arrestaties jgf bij rellen in J Indonesië Cultuur en Kunst Sport Natalie Imbruglia stapt van soap- naar popwereld Samaranch geval Nederland' Rintje is nog steeds een beetje —.verlegen. Ard kent de barricaden van onder tot boven. Thedo is de ^onbekendste Nederlandse deelnemer. Alberto gaat er nog keer vol voor, Dave geeft jf o zichzelf vijftig procent kans op f een medaille. Herbert schaatste zelf in Calgary, maar is nu de g stem bij de televisiebeelden. Wayne doet het nu ook olympisch en voor Yvonne is de cirkel eindelijk rond. Ze zijn vandaag allemaal te inden in de bijlage van deze krant over de Olympische Winterspelen in Nagano die zaterdag beginnen. In die bijlage natuurlijk veel aandacht voor Nederlands nationale wintersport, het schaatsen. Maar lijjook verhalen over de relatief inbekende sporten inowboarden en curling, indacht voor de jurering bij het :unstrijden en een overzicht van iet schaatsen op televisie. "aria Zijlstra is gisteren door Ard ichenk aangewezen om :aterdag de Nederlandse vlag Iragen bij de opening van de spelen. Schenk heeft bij zijn rekening gehouden met iet programma van de eerste lagen. Zijlstra komt pas 'oensdag voor de eerste keer in actie, op de 3000 meter. De Groningse werkt in Nagano haar derde Olympische Spelen Albertville 1992 en illehammer 1994. Sorgdrager verder in opspraak in affaire-Steenhuis Minister W. Sorgdrager van justitie heeft in het debat over de affaire Steenhuis de Kamer op belangrijke punten informatie onthou den. Zij heeft een oplossing vanuit het college van pro cureurs-generaal (PG's) ge blokkeerd en verzwegen. den haag gpd Uit getuigenverklaringen van betrokkenen en een tot nu toe onbekende brief van super-PG Docters van Leeuwen aan de minister, gedateerd woensdag 28 januari, blijkt dat Sorgdrager en haar secretaris-generaal Borghouts zelf de onderhande lingen over een oplossing van de zaak hebben afgebroken. Na ontvangst van het rapport van oud-kamervoorzitter Dolman gooiden zij het roer abrupt om. Tot dat moment onderhandel den zij met Docters van Leeu wen over een oplossing. De problemen ontstonden medio januari toen bekend Minister werd dat Steenhuis een neven functie had bij organisatiebu reau Bakkenist. Dat bureau had in opdracht van Justitie onder zoek gedaan naar de crisis tus sen politie, justitie en de burge meestervan Groningen. Docters van Leeuwen heeft in gesprekken met de minister en haar topambtenaar geopperd de problemen te lijf te gaan door het college weer terug te brengen naar vijf personen. Daardoor kon een herverdeling van portefeuilles plaatshebben. Steenhuis moest iets van zijn zeer zware takenpakket inleve ren en zo met een inhoudelijke degradatie 'symbolisch' een straf incasseren. In eerste instantie reageefden de minister en de secretaris-ge neraal positief op deze voorstel len. Ook de overige PG's, Blok en Ficq, waren akkoord. Daar mee leek op woensdag 21 janu ari een voor alle partijen aan vaardbare uitweg gevonden. Het rapport-Dolman kwam die zelfde avond uit, maar Docters van Leeuwen werd van de in houd daarvan onwetend gehou den. Over zijn eigen voorstel is een dag later niet gesproken. In het overzicht dat de minis ter vorige week ter voorberei ding van het debat aan de Ka mer heeft gestuurd, worden de gesprekken met Docters van Leeuwen niet vermeld. Pagina 3: 'Geen sprake ve stand procureurs tegen i top- TT£ïp_ leiden/regio» Vandaag hebben 129.476 kinderen zich in Nederland gebogen over de Cito-toets. Drie dagen zweten op 240 vragen over taal, rekenen, in formatieverwerking en wereldinformatie. Ook op de Pacellischool aan de Damlaan in Leiden moes ten de leerlingen van groep 8 eraan geloven (foto). De uitkomsten van de toets dienen om de kinderen en hun ouders van advies te voorzien over het te kiezen vervolgonderwijs. Binnen afzienbare tijd krijgen scholen de mogelijkheid om aan de Cito- toets een EQ-test toe te voegen, die de emotionele intelligentie van de scholier meet. De Katholieke Universiteit Nijmegen verwacht de nieuwe metho de in de loop van volgend jaar klaar te hebben. Het emotiequotiënt (EQ) geeft onder meer aan welke mensen studies met succes afronden en slagen in hun carrière. FOTO HENK BOUWMAN HET WOORD IS AAN Suzanne Lafolette Alimentatie impliceert het aanvaarden dat een vrouw economisch niet op haar be nen kan staan. weersverwachting voor woensdag VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan De kans dat zeven Romeinse beelden die een paar jaar gele den uit het wrak van de Neder landse stoomboot Castor wer den opgedoken, ooit nog in het Leidse Rijksmuseum van Oud heden te zien zijn, is verkeken. De Britse Kustwacht heeft de verzameling toegewezen aan Turkije, van waaruit de beelden ruim een eeuw geleden op de boot naar Leiden werden gezet. Oudheden diende, toen de col lectie in 1995 boven water kwam. geen officiële claim in maar gaf wel te kennen de ver zameling te willen hebben. Alfred van Lennep, de Neder landse consul in Turkije, ver scheepte de marmeren beelden in 1894 vanuit Smyrna, het hui dige Izmir, naar Leiden. Maar de verzameling kwam nooit aan in het Museum van Oudheden. De Castor verging in dichte mist na een aanvaring met een Duits zeilschip voor de Engelse kust. Een gedeelte van Van Len- neps zending - in totaal moeten er volgens correspondentie tus sen de consul en het museum in Leiden twaalf beelden zijn geweest - dook in 1995 op. Brit se amateurduikers lichtten twee hoofden en vijf grafstenen van de zeebodem. Het nieuws deed bij conser vator R. Halbertsma van het museum het bloed sneller door de aderen stromen. ,,Het is een wonderlijk verhaal, een kleine sensatie", typeerde hij de ge schiedenis. Het museum aan het Rapen burg verwierf vorige eeuw meer stukken via de familie Van Len nep. Alfred Van Lennep was be halve consul ook handelaar in oudheden, zijn vader en groot vader waren dat ook al. jeerlingen uit groep 8 van de Katwijkse Prins Mauritsschool testen de kwaliteit van het ijs op de Goerie. HENK BOUWMAN voorschoten dimitri itwijk. peter blok •e Katwijkse IJsclub Voorwaarts ad in deze kwakkelwinter de rimeur. De ijsclub opende gis- rmorgen om 9.30 uur volko- ïen onverwacht de poorten an de schaatsbaan op de Goe- Het ijs was na twee nachten chte vorst vier centimeter dik. >ik genoeg om de baan - al is het maar voor even - te openen, vindt Voorwaarts-voorzitter Ge rard van Beelen. „We zijn dit seizoen zelfs al voor de tweede keer open. Op 17 december kon hier zowel 's middags als 's avonds even worden ge schaatst." Slechts een handjevol schaat sers maakte van de door Voor waarts geboden gelegenheid dankbaar gebruik. „De ijskwali teit is écht prima", luidde de kwalificatie van de eerste rij ders. Dat vonden ook leerlingen van de naburige Prins Maurits school, die in de ochtendpauze om half elf en 's middags rond half één massaal over de ijsbaan glijden. De koek en zopie-tent ging zelfs even open. „Nee, een kop erwtensoep hebben we vandaag niet. We verkopen al leen warme chocolademelk en snoepgoed. Of we toch nog iets verkocht hebben? Ja hoor, snoep gaat er bij die schoolkin deren altijd wel in", vertelt één van de twee verkoopsters die de groen-rode tent bemannen. Na ruim drieënhalf uur staat er alweer te veel water op de schaatsbaan om nog langer ijs- plezier te garanderen. Henk van de Eshof, voorzitter van de commissie Landijsbaan, sluit daarop het toegangshekje: „Het ijs is nog wél berijdbaar, maar ik wil niet het risico lopen dat er vanmiddag allemaal kinderen met een natte broek aan in de klas zitten, omdat ze hier op het ijs zijn uitgegleden. En zo blijft het kwakkelen. Een goed gesprek met de kie zers tijdens een vijfgangendiner 1 voor 65 gulden in een van de sjiekste restaurants in het dorp. Dat zagen alle lijsttrekkers in Voorschoten wel zitten. Tot bij de inschrijving bleek dat maar één Voorschotense belangstel ling toonde: de nummer twee op de kandidatenlijst van D66, Y. Molenkamp. Voor E. Thomassen van Gas- terij Floris V aan de Voorstraat, waar het diner zou worden ge houden, is er maar één conclu sie mogelijk: de lijsttrekkers zijn oersaai en de politiek is in Voor schoten zo doods als maar mo gelijk is. PvdA-fractievoorzitter P. den Hartog komt de afzegging goed uit. Hij is door de lokale partij leiding op de vingers getikt om dat de Voorschotenaren 'niet de indruk mogen krijgen dat alleen voor 65 gulden met lijsttrekkers kan worden gesproken'. Den Hartog staat volgende week dinsdag kiezers te woord in het belendende café Het Wapen van Voorschoten. Gratis, onder het genot van een biertje. De kortingsbon betreft een voorstelling met humor en melancholie door Het Volk en De Gebroeders Flint in het LAKtheater in Leiden. Twee doden en blikschade door ijzel Door de ijzel zijn er vanochtend op de snelwegen in het land tientallen verkeersongelukken geweest. Twintig ongevallen de den zich voor in de nachtelijke uren en de rest tijdens de och tendspits. Voor zover bekend vielen er vanochtend vier licht gewonden bij een aanrijding op de A 67 (Tumhout-Venlo), meldt de verkeerspolitie in Driebergen. Gisteren kwamen door de gladheid twee mensen om het leven in de gemeente Harderberg en in het Zuid-Hol landse Maasland. ETA beraamde moordaanslag op partijleider madrid dpa De Baskische afscheidingsbe weging ETA wilde een aanslag plegen op Carlos Iturqaiz, de voorzitter in Baskenland van de Spaanse regeringspartij Partido Popular (PP). Het Spaanse mi nisterie van binnenlandse za ken deelde gisteren mee dat de twaalf ETA-leden die vorige week werden aangehouden, veel informatie hadden over de regionale partijvoorzitter en over rechter Joaquin Jimenez, de voorzitter van de rechtbank in de provincie Vizcava. \ctie personeel Ongerustheid over Iraakse aanval neemt toe an Schiphol msterdam ilse thoonsen ersoneelsleden van aan Schip- ol gebonden bedrijven trekken ijdag naar Den Haag om actie voeren. Zo wil het personeel andacht vragen voor de werk- :legenheidsproblemen die ntstaan als Schiphol niet mag 1 het In Israël neemt de ongerustheid over een mogelijke Iraakse aanval met che mische of biologische wapens snel toe. De uitgiftecentrales van gasmaskers zijn wegens de grote drukte tot diep in de nacht geopend en het ministerie van binnenlandse zaken kan de vraag naar nieuwe paspoorten nauwelijks aan. Veel Israëliërs zijn van plan het land te verla ten zodra duidelijk wordt dat Amerika Irak aanvalt. Steeds meer blijkt dat de bescherming van de burgerbevolking de afgelopen jaren is verwaarloosd. De re gering en de legerleiding proberen de Is raëliërs ervan te overtuigen dat de kans op een chemische of biologische aanval van Irak uiterst klein is. Maar mede door een gebrekkige voorlichting wint paniek het van rede. Volgens de Israëlische televisie maken Israëlische farmaceutische bedrijven overuren met de fabricage van vaccina- tievloeistof tegen de gevolgen van een aanval met de hardnekkige anthrax-bac- terie, een biologisch wapen waarover Irak beschikt. Er is ook entstof besteld in de Verenigde Staten. Voor de huidige crisis heeft vaccinatie weinig zin, omdat de injecties een aantal malen moeten worden herhaald en het opbouwen van immunisatie tijd kost. De enige hoop voor anthrax-slachtoffers is de beschik baarheid van voldoende geschikte anti biotica. Ook daaraan wordt nu gewerkt. Leger en overheid roepen om het hardst dat de bevolking zich geen zorgen hoeft te maken, omdat Israël goed is voorbereid op alle omstandigheden. Er zouden allerlei plannen klaarliggen, on der meer voor de evacuatie van de be volking van Tel Aviv. maar de geloof waardigheid van die mededelingen wordt steeds meer in twijfel getrokken. De door het leger verstrekte gasmas kers bieden geen bescherming tegen chemische en biologische stoffen die via de huid het lichaam binnendringen, zoals anthrax (miltvuur), en slechts een fractie van de schuilkelders is voorzien van filters tegen het binnendringen van schadelijke substanties. Veel publieke schuilkelders verkeren in staat van ver val en voor 300.000 schoolkinderen is helemaal geen schuilplaats beschikbaar. In het centrum van Tel Aviv wonen naar schatting 60.000 illegale gastarbeiders, die zelfs niet over een gasmasker be schikken. Ziekenhuisdirecties en de medische dienst van het leger hebben gisteren ge waarschuwd dat de ziekenhuizen niet klaar zijn voor een noodsituatie, zeker niet als die langer duurt. Ze zeggen dat ze al veel eerder hebben geklaagd bij het ministerie van volksgezondheid, maar zonder resultaat. Pagina 2: Slecht onderhoud burgerbe scherming bevreest Israël automatisch (f r. bank/giro: d.v.in. controle bezorging) 1 e weken betèal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f 94,15) I Öacceptgiro If. 95.15) V 'sclte betaling krijgt 11 een 1/5 staatslot niet jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 8 712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1