Leidsch Dagblad 'Fraude met levensverzekeringen' Paniek in Leiderdorp na pamflet over kinderiokker Raadslid Alphen al jaar bedreigd TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Vliegtuig vermist op Filipijnen Leidenaar gepakt op verdenking aanranding Schenk zeker van succes Moeder en zoon MAANDAG 2 FEBRUARI 1998 w OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Leiden Henkie wordt mogelijk verplicht opgenomen Laatste Britse heks wellicht gerehabiliteerd Stapsteen Boerhaave terug op kasteel Oud-Poelgeest NR. 41609 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 i Cultuur en Kunst De buitenissige kostuums van Jan Aarntzen VANDAAG 26 PAGINA'S Bij politie geen nieuwe gevallen bekend Een huis-aan-huis verspreid pamflet over een kinderlokker heeft in de Lei- derdorpse Vogelwijk tot paniek geleid. De onbekende opstellers van het vlug schrift waarschuwen voor een 'nor maal uitziende man', die onlangs jon ge kinderen zou hebben aangerand. Volgens het pamflet heeft de man steeds dezelfde werkwijze: 's Och tends vroeg, als de ouders nog op bed liggen en de kinderen in de woonka mer televisie kijken, klopt hij op het raam of de deur en lokt ze naar buiten met een smoes over een zoekgeraakt hondje. Gaat het kind niet uit eigen wil mee, dan slaat de man zijn hand voor de mond van het slachtoffer en sleurt hem of haar mee naar een don kere plek. Daar verricht hij seksuele handelingen met de kinderen. De kin derlokker heeft zijn auto, waarvan het merk en het type onbekend zijn, dicht in de buurt geparkeerd staan zodat hij bij onraad snel is verdwenen. Poltiewoordvoerder J. Nelemans zei vanochtend dat geen aangifte is ge daan van de 'nieuwe gevallen' die in het pamflet worden genoemd. Wel zijn er in november 1996 en in okto ber van het vorige jaar kinderen aan gerand in de Vogelwijk. De aanrander, vermoedelijk een en dezelfde persoon, is daarbij op dezelfde wijze te werk gegaan als de opstellers van het pam flet schrijven. De twee 'oude' gevallen zijn niet opgelost door de politie en slechts in beperkte kring, dat wil zeggen op de school van de slachtoffertjes, bekend gemaakt. „Wij hebben daarvoor geko zen", zegt Nelemans, „om ons onder zoek niet te frustreren en om onnodig tumult te voorkomen." Nelemans doet een dringend be roep op de ouders die verantwoorde lijk zijn voor het pamflet hun identi teit bekend te maken bij de politie en duidelijkheid te verschaffen over 'de nieuwe gevallen'. Burgemeester M. Zonnevylle zei vanochtend net als Nelemans dat hij best kan begrijpen dat het uitblijven van arrestaties frustrerend is voor de ouders. „Maar met dit pamflet is hooguit de dader geholpen. Het be vreemdt mij ten zeerste dat de schrij vers zich niet bekend maken en dat ze berichten over nieuwe gevallen zon der dat er aangifte is gedaan. Het .sig nalement dat nu is verspreid, vind ik kwalijk. De mensen in de Vogelwijk lopen elkaar nu allemaal argwanend te bekijken." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee service, NiUuiHirdiiummiT Hl.) ,<1. J illUYil I .eden g 1 4 14 0 OTU OF BEL 071-51 28 030 maandag t/m vrijdag David Biggs Geld maakt niet gelukkig, maar het is wel een uitste kend hulpmiddel om op de beste plaatsen naar het ge luk op zoek te gaan. weersverwachting WOLKEt)IVEJ_DE|>J Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's13 Sport15 t/m 23 Strips10 Op de Filipijnen wordt een bin nenlands verkeersvliegtuig met 104 inzittenden vermist. Dat hebben de Filipijnse luchtvaart autoriteiten vanmorgen be kendgemaakt. Het toestel, een DC-9 van Cebu Pacific Ain arri veerde niet op zijn bestemming: Cagayan de Óro op het zuidelij ke eiland Mindanao. Onder de 99 passagiers zijn enkele bui tenlanders. Volgens de directeur van Ce bu Pacific Air is een zoektocht naar het vliegtuig begonnen. Helikopters zoeken de grond en de zee in de omgeving af. Het vliegtuig was op tijd uit Manilla vertrokken en had vol gens schema een tussenlanding gemaakt in de centraal gelegen stad Tacloban. Een kwartier voor de geplande aankomst meldde de piloot aan de ver keerstoren dat hij de landing had ingezet. Hij zei een pro bleemloze vlucht te hebben ge had en verwachtte op de aange geven tijd te zullen landen. Het weer kan de piloot geen problemen hebben bezorgd. De lucht was helder, met enkele verspreide wolken. De lucht vaartautoriteiten wilden de lijst met namen van de passagiers en vijf bemanningsleden van morgen nog niet vrijgeven. Ce bu Pacific is een van een aantal nieuwe luchtvaartmaatschap pijen die opkwamen nadat de Filipijnse regering de lucht- vaartindusu'ie enkele jaren gele den privatiseerde. I Actie van extreem-rechts alphen aan den rijn ivo pommerel robbert minkhorst Het Alphense raadslid van GroenLinks, Ank de Groot, wordt al een jaar lang bedreigd door extreem-rechts. De Leidse stichting 'De Fabel van de ille gaal' heeft zonder toestemming van De Groot de bedreigingen wereldkundig gemaakt. Uit angst voor escalatie heeft de Al phense de zaak tot nu toe ver zwegen voor de buitenwereld. Brieven met scheermesjes, geschreeuw voor de deur, af beeldingen van Rudolf Hess op de deur en telefonische dreige menten. De Groot heeft het al lemaal wel bij burgemeester N. Schoof gemeld. Samen heb ben ze vervolgens besloten het stil te houden, omdat beiden vreesden dat openbaarmaking de veiligheid van De Groot ver der in gevaar zou brengen. Het raadslid laat in een eerste reactie weten dat ze uiterst on gelukkig is met het feit dat De Fabel het verhaal naar buiten heeft gebracht. De Groot is ver ontwaardigd dat de stichting zich niet aan een eerder 'ge maakte afspraak heeft gehou den. „Ik heb nu twee nachten met hoofdpijn wakker gelegen." Eric Krebbers, die in het krantje van 'De Fabel' melding maakt van de bedreigingen, re ageert laconiek op de beschul diging dat hij De Groot in ge vaar brengt. Tijdens de vierde en laatste wake die de stichting gisteravond bij de gevangenis De Geniepoort in Alphen orga niseerde, verklaarde hij dat de bekendmaking 'nut heeft ge had'. Krebbers: „Er worden veel meer mensen bedreigd en ie dereen houdt zijn mond maar. Straks is het eind zoek." De Groot zou een toespraak houden tijdens de eerste wake in november, maar trok zich volgens De Fabel terug toen dat leidde tot meer dreigementen. Bovendien was de Fabel van plan het onderwerp tijdens de wake aan te snijden. „We heb ben nooit beloofd dat we het niet zouden zeggen. Dit is een principiële kwestie. Door te zwijgen gaan de bedreigingen niet weg." Pagina 11: 'Kwajongens ver dienen flinke draai om de Uitzending 'Opsporing verzocht' onnodig Nog voordat voor hem belas tende opnamen van een sur veillancecamera konden wor den vertoond in het tv-pro- gramma 'Opsporing Verzocht', is een 42-jarige Leidenaar opge pakt op verdenking van aanran ding. De publiciteit rond de uit zending was, vermoedelijk voor iemand uit zijn directe omge ving, voldoende om de 'gouden tip' aan de politie door te spe len. De gearresteerde Leidenaar zoü op zaterdag 17 januari een vrouw hebben aangerand in een portiek van een flat aan de Albertine Agnesstraat in Leiden- Noord. Van die aanranding wa ren opnamen gemaakt door een surveillancecamera die in dat portiek hangt. Die opnamen zouden van avond in 'Opsporing Verzocht' worden uitgezonden. De ver dachte heeft inmiddels bekend de vrouw te hebben beetgepakt, maar zou te dronken zijn ge weest om zich het hele voorval te kunnen herinneren. Verzekeraars willen medische dossiers inzien De Nederlandse verzekeraars willen betere controle van de gezondheidstoestand van mensen die een levensver zekering afsluiten. De sterftecijfers onder de verzekerden met een levensverzekering zijn driemaal zo hoog als bij mensen zonder zo'n verzekering. Het Verbond van ver zekeraars vermoedt dat in een aantal gevallen sprake is van fraude, gepleegd door mensen die bij het afsluiten van de verzekering verzwijgen dat ze ongeneeslijk ziek zijn. machtiging vragen aan de ver zekerden om het medische dos sier na overlijden in te kunnen zien. Daardoor kunnen ze er dan alsnog achterkomen of ie mand bij het afsluiten van de polis al ziek was. Is dat het geval dan zal niet tot uitbetaling worden overge gaan. „In andere landen is het toegestaan om de medische dossiers in te zien. Nederland neemt wat dat betreft tot nu toe een uitzonderingspositie in. We hebben minister Borst (volksge zondheid) verzocht om ook met machtigingen te mogen wer ken", zegt een woordvoerder van het Verbond van verzeke raars. Een medische keuring voor iedereen die een levensverzeke ring wil afsluiten, vinden de ver zekeraars te duur. „Bovendien is het zeer belastend voor de verzekerde", meent de woord voerder van het verbond. Na het overlijden van de verzeker de hoeft de arts aan de verzeke ringsmaatschappij nu slechts de doodsoorzaak te melden. Dat is volgens de verzekeringsmaat schappijen onvoldoende om fraude op te sporen. De gege vens mogen alleen voor statisti sche doeleinden gebruikt wor den. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunde (KNMG) voelt er niets voor om medische dos siers aan verzekeringsmaat schappijen te openbaren. De KNMG wil wel meewerken aan de bestrijding van fraude, maar niet op de manier die de verze keraars voor ogen staat. koumi Aan het eren van tradi ties zal het niet liggen als de Nederlandse schaatsers straks onverhoopt geen succes boeken bij de Olympische Winterspe len in het Japanse Nagano. Ard Schenk, de Nederlandse chef de mission, kleurde zaterdag in Koumi één oog van een zoge heten Daruma in. Daarbij hoort het formuleren van een doel stelling en als die wordt ge haald, mag vervolgens ook het tweede oog worden ingekleurd. Het doel dat Schenk formuleer de was duidelijk: het halen van veel gouden medailles. De tekst onder de beschilderde kop liet wat dat betreft aan duidelijk heid niets te wensen oven 'Ze kere winnaars'. En nu maar ho pen dat Schenk over een week of twee terug moet naar Koumi. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Verschillende justitiële instan ties hebben de afgelopen drie jaar zeer vertrouwelijke gege vens naar een Middelburgs be drijf gefaxt. Registratiegegevens van veroordeelden, bevelen tot insluiting en vonnissen be stemd voor de penitentiaire in richting Torentijd in Middel burg kwamen bij staalhandel Herstaco terecht. De Middelburgse staalhandel heeft een faxnummer dat drie jaar geleden door Torentijd ge bruikt werd. De procureur-ge neraal in Leeuwarden, het par ket van de Rotterdamse arron dissementsrechtbank en andere instanties, gebruikten het oude faxnummer. Vonnissen, officiële stukken en complete persoons beschrijvingen waarin veroor deelden met naam en toenaam worden genoemd en waarin te lezen staat of ze al dan niet vuurwapengevaarlijk of suïci daal zijn, kwamen bij Herstaco uit de fax. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse arrondisse mentsrechtbank staat het oude telefoonnummer al drie jaar lang verkeerd op de telefoonlijst van de parketdienst. Algemeen directeur van Torentijd N. van den Akker noemt de gang van zaken onacceptabel en pijnlijk. Hij heeft inmiddels maatregelen aangekondigd om herhaling te voorkomen. Foutje: Vrouw krijgt blaas mee naar huis Gegevens van gevangenen op verkeerde fax Amsterdam Koningin Beatrix wilde zaterdagavond wel degelijk even naar het gelegenheidskoor toe, dat bij haar aankomst op het Paleis op de Dam stond te zingen. Het is haar om veiligheidsredenen afgeraden, zo meldt het ANP na afloop van de festiviteiten rond de zestigste verjaardag van de koningin. Het besloten feest verliep zonder ongeregeldheden. Zaterdag werd een man opgepakt bij Paleis het Loo in Apeldoorn omdat hij een affiche met de tekst 'Rot Op' wilde laten zien. In Amsterdam werd gistermorgen bij de Westerkerk een man aangehouden met een losse flod der in zijn broekzak. In het Paleis op de Dam was zaterdagavond een diner met bal, waar tussen koningen en koninginnen ook de stiekem naar bin nen gesmokkelde vriendin van kroonprins Willem-Alexander, Emily Bremers, te zien was. Ook Farah Diba, ooit de spraakmakende echtgenote van de Shah van Perzië, was onder de gasten. De elfhonderd mensen sterke Amsterdamse politie, die thermisch ondergoed droeg tegen de kou, kijkt tevreden terug op het feest. Pagina 3: Beslotenheid verjaarsfeest verbaast pers; Beatrix krijgt haar zin met feest zonder rellen. FOTO REUTERS RUUD HOFF Een vrouw uit de Amerikaanse staat Virginia heeft vorige week na een operatie in een zieken huis per ongeluk haar eigen blaas mee naar huis gekregen. Een wijkverpleegkundige trof de blaas, die was verwijderd omdat er een kwaadaardig ge zwel in zat, gewikkeld in een handdoek aan in een plastic tas, die tussen de spullen van de pa tiënte zat. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis had de blaas in de koelruimte op de afdeling pathologie terecht moeten ko men, om later te worden onder zocht. „We weten nog niet wat er mis is gegaan. We hebben de patiënte onze excuses aangebo den en de blaas laten ophalen", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1