Van der Poel voelt zich nu beter dan ooit Trainer-Coach III Cramnik krabbelt uit dal Sport Troostprijs voor bemanning BrunelSunergy WK-titel per meter betaald Mket ziet ondanks verlies perspectieven voor Leiderdorp Fietsen in de sneeuw Voetbalvereniging R.K.S.V. DOCOS, uitkomend in de 3e klasse zondag van de K.N.V.B. zoekt voor het seizoen 1998/1999 een: voor het verzorgen van de trainingen op dinsdag- en donderdagavond van de B selectie alsmede de begeleiding op de wedstrijddagen van het tweede elftal. Schriftelijke sollicitaties kunt u, uiterlijk 7 februari, richten aan: J. F. Burghouwt, Resedastraat 51, 2351 PM Leiderdorp arnhem De bobteams Geurts (tweemans) en Glas (viermans) jaan definitief niet naar de Olympische Winterspelen in Naga- De bezwaarschriftencommissie van de Olympische Winter spelen heeft het 'protest' van de Bob- en Sleebond Nederland tegen de aanvankelijke afwijzing niet gehonoreerd. De commis- is ook van mening dat Geurts en Glas niet in aanmerking kunnen komen voor uitzending naar Japan. „Met inachtneming e eisen die gelden voor deelname, kan gesteld worden dat an de limiet is voldaan", aldus de commissie. Stuttgart speelt gelijk stuttcart Titelkandidaat VfB Stuttgart speelde gisteravond ii de eerste wedstrijd na de winterstop in de Duitse voetbalcompe titie thuis met 1 -1 gelijk tegen MSV Duisburg. Na de goede, vriendschappelijke generale tegen Ajax (4-0), viel de gehandi capte ploeg behoorlijk tegen. Bobic (elfde seizoensgoal) scoorde voor de thuisploeg, Wohlert voor de bezoekers. Voor Borussia Dortmund, titelverdediger in de Champions League, begon de tweede seizoenshelft evenmin goed. Ofschoon de Nederlandse aanvaller Decheiver éénmaal scoorde, verloor de ploeg uit met 1 van VfL Bochum. Bax en McDonald's winnen eiden Zowel Bax als McDonald's heeft in de eerste divisie zaal voetbal een overwinning geboekt. Bax won gisteravond uit bij 't van Nederland. Vlak na rust kwam de Voorhoutse ploeg op 1-0 achterstand. Via een omstreden penalty maakte Bax via (ees van Tongeren gelijk. Edwin Toet en Hennie Koet zorgden Tvoor dat de 1-3 winst terecht naar de Voorhouters ging. In een ■elijkopgaande wedstrijd maakte McDonald's vlak voor tijd de vinnende treffer bij Kras Ster. Hans van Benten was de maker. Jij scoorde ook de andere doelpunten in het met 2-3 gewonnen luel. i zee anpAnand was tegen Gelfand snel klaar. In zijn favoriete Meraner et Hoogovens-schaaktoernooi bereikte Anand heel snel gelijk- t zondag nog een spectacu- spel. Op de derde plaats staan slotronde. Dat komt vooral Sjirov en Adams. Sjirov wilde 3or Kramnik, die uit het dal het in een kansrijke stelling te- lom waarin hij zes ronden gen Salov te mooi doen en werd seft gezeten. De Rus won gis- daarvoor hard gestraft. Adams en van Van der Sterren voor maakte indruk met een krachti- tweede keer op rij. ge zege tegen Topalov. Kramnik achterhaalde daar- Timman en Van Wely kenden ee koploper Anand, die tegen geen lange zit. Na vijftien zetten elfand niet verder kwam dan stelde Van Wely remise voor. mise. Sjirov moest een stap Timman accepteerde die, na mg doen in de strijd om de een overpeinzing van twintig srste plaats, want hij over- minuten. De twee spelen in mei leelde zijn hand tegen Salov. een 'vriendschappelijke' match i de laatste ronde staan de over tien partijen. Inzet is de irtijen Anand-Sjirov en Kar- eerste plaats op de Nederland iv-Kramnik op het program- ranglijst. Kramnik bleek Van der Ster- Piket behield aansluiting bij n ondanks de zege nog niet in de middenmoot. Hij toonde aan pvorm te zijn. De Rus pakte dat het een misverstand is dat in bekende stelling heel eigen- hij op de meest recente rating- nnig aan stond na de opening lijst uit de top-100 is verdwe- isschien zelfs iets minder, nen. Tegen Karpov had Piket mdat Van der Sterren even- een klein voordeeltje, maar de in goed speelde, won Kram- FIDE-wereldkampioen verde- k toch. digde zich als altijd uitstekend. jgATERDAG 31 JANUAR11998 Fraser voor maanden uitgeschakeld ^otterdam Feyenoord kan de komende maanden geen beroep meer doen op Henk Fraser. De verdediger blijft dit seizoen wei nig bespaard. De 31-jarige Schiedammer heeft op de training zo'n zware knieblessure opgelopen, dat hij voor maanden is uit geschakeld. Bij een harde botsing met tweede elftal-speler Brad parker scheurde de mediale band van zijn knie, waarna hij meteen naar het ziekenhuis werd afgevoerd. Het 'ongeluk' ge- jeurde op het moment dat Feyenoord in Tenerife een vriend schappelijke wedstrijd speelde. Fraser was, evenals Julio Cruz en )avid Connolly in Nederland achtergebleven, omdat hij op Sici- al licht geblesseerd v /an Langen loopt EK-limiet ortmund Ellen van Langen heeft zich gisteravond bij indoor- Jvëdstrijden in Dortmund gekwalificeerd voor de Europese in doorkampioenschappen, eind volgende maand in Valencia. De tlympisch kampioene van 1992 finishte op de 800 meter als weede in 2.02,96. „Helemaal tevreden ben ik niet, want ik had ie veel over", zei Van Langen, niettemin stralend. Ze rukte in de laatste 200 meter van de zevende naar de tweede plaats op. „Het jseven wennen zo'n eerste wedstrijd. Ik liet me wegdrukken lomdat ik het nog moeilijk vind het tempo te bepalen." Braziliaan voor PSV jNDHQVENPSV heeft een Braziliaanse spits gekocht. Het gaat im Manoel Lourenco da Silva Filho. De bijna 20-jarige speler ;omt van Ituano FC uit Sao Paulo. Filho tekende voor vijf en een half jaar bij PSV. Hij komt met onmiddellijke ingang. Ook MW :n Braziliaanse aanvaller in huis. Emerson Luiz Firmino wordt voor de rest van het seizoen gehuurd, met een optie tot koop. De 24-jarige speler komt van de Colombiaanse club Atleti- :o Junior. Volleyballers derde in verkiezing Bonn* De Nederlandse volleybalploeg, die na de olympische ti tel in september ook de Europese titel behaalde, is door de inter nationale vereniging van sportjournalisten (AIPS) bij de verkie zing sportploeg van het jaar 1997 als derde geëindigd. Oranje moest de Duitse voetbalclub Borussia Dortmund, winnaar van de Champions League, en de basketballers van de Chicago Bulls oor zich dulden. Tot sportman van het jaar koos de AIPS de leense atleet Wilson Kipketer. Martina Hingis was volgens de iternationale sportpers de opvallendste sportvrouw van 1997. NAC zorgt voor eigen beveiliging ireda NAC huurt de komende twee jaar een eigen politiefunc- ionaris in. Deze krijgt de leiding over veiligheids- en supporters- langelegenheden. Het initiatief maakt onderdeel uit van het venant dat gisteren is ondertekend door de gemeente Breda, JAC, de politie Breda en het Openbaar Ministerie. Het OM ver dicht zich om aangehouden supporters vast te houden tot dui- lelijk is of en op welke manier zij strafrechtelijk worden ver volgd. Na NAC zullen ook de overige profclubs in Midden en jftVest-Brabant volgens het Bredase convenant afspraken gaan jnaken met politie en justitie. Bobteams definitief niet naar Nagano Een prijs heeft de BrunelSuner gy al binnen. De Nederlandse zeildeelnemer aan de Whit- bread Race Round the World krijgt vandaag in Auckland de prijs uitgereikt voor de beste communicatie naar de buiten wereld. Een vakjury prijst de wijze waarop de bemanning van de BrunelSunergy e-mails verstuurt, aan boord digitaal fo tografeert en video-opnames maakt. Bovendien, aldus de ju ry, schuwt Arend van Bergeijk, het bemanningslid dat de dage lijkse e-mails schrijft, geen zelf spot om de matige prestaties van zijn boot te beschrijven. Een troostprijs dus voor de laatst van het klasse- ment na vier etappes, maar schipper Roy Heiner ziet de ko mende tijd liever goede presta ties. Te beginnen in de vijfde etappe, die morgen bij Auck land van start gaat. De negen overgebleven boten hebben zich daar meer dan drie weken kunnen voorbereiden op nieu we avontuurlijke belevenissen op de Zuidelijke Oceaan, waar ze eerder in de tweede etappe een 'helletocht' doormaakten. Voor Roy Heiner, de schipper van de BrunelSunergy, wordt het de eerste kennismaidng met de Zuidelijke Oceaan. In de tweede etappe zat hij nog ge woon thuis en stond Hans Bouscholte als skipper aan het roer. Collega-schipper Lawrie Smith van de Silk Cut wordt de grote specialist in deze omstan digheden genoemd. Met zijn Britse boot gaat de kleurrijke zeiler de etappe in als de grote favoriet. Hij zal een goede pres tatie moeten neerzetten, want anders zijn de kansen op de eindzege vrijwel verkeken voor Smith. Niet voor niets heeft hij in Auckland een nieuwe naviga tor binnengehaald. Tijdens de stop-over in Nieuw-Zeeland is meer gewis seld. Zo werd Nederlander Bou- we Bekking, al tweevoudig deel nemer aan de Whtibread, de nieuwe stuurman van de Merit Cup uit Monaco, waar ook al landgenoot Dirk de Ridder aan boord werkt. De Whitbread-vloot keert nu terug over de Zuidelijke Oceaan richting de oostkust van Zuid- Amerika, naar het Braziliaanse Sao Sebastio. Een afstand van 6670 zeemijlen, een reis die naar verwachting meer dan drie weken in beslag zal nemen. Na ongeveer vijftien dagen op de koude en verraderlijke Zuidelij ke Oceaan, met voortdurend gevaar van botsingen met ijs bergen en overboord slaande bemanningsleden, zullen zij Kaap Hoorn ronden, wat in de zeilwereld als een prestatie van formaat geldt. Bij de Kaap worden de weers omstandigheden eveneens ge vreesd. Door de harde wind uit het westen en de soms zware depressies, zullen de zeiléqui- pes rond Kaap Hoorn opnieuw een huzarenstukje moeten uit halen. Als een beklimming naar de top van de Mount Everest. Daarna gaan ze in relatief gun stiger omstandigheden naar Brazilië. Omdat ze in de volgende etappe door het Caribisch ge bied de oversteek maken naar het zuiden van de Verenigde Staten hebben veel Whitbread- deelnemers het gevoel dat ze langzamerhand huiswaarts ke ren. De zeilrace in negen onder delen wordt eind mei in het En gelse Southampton afgesloten. De vraag is of de BrunelSunergy dan nog altijd de laatste plaats in het klassement inneemt. Het voorkomen van die rode lan taarnplaats is de eerste taak voor Roy Heiner en zijn man nen. Als ze de komende drie weken de vrouwenboot van EF Education voorblijven, dragen zij hun laatste plaats in elk geval over aan dat Zweedse project, waarvan de mannelijke tegen hanger (EF Language) in de eer ste vier etappes de koppositie in de Whtibread Race wist te ver- Adrie van der Poel was pas nog voor een fïtheidstesf bij Rabo-teamarts Geert Leinders. „Met de beste uitslag die ik ooit gehad heb." En dat op 38-jarige leeftijd. Maar leef tijd speelt geen rol volgens de wielrenner. „Het gaat erom hoe je je voelt." Dat is goed dus. „Wat dat betreft zou ik nog wel tien jaar door kunnen gaan." Maar dat zal niet gebeuren. Na het WK van 2000 in Sint Mi chielsgestel is het zeker voorbij. „Maar het kan ook een jaar eer der zijn. Ik wil stoppen op het moment dat ik nog meekan." Of op het moment dat hij het niet meer kan opbrengen. „Het is niet het crossen, het zijn niet de wedstrijden." Het is de voor bereiding. „Ik denk dat ik dit jaar nog geen 5000 kilometer op de weg heb gereden." Verbaas de blikken alom. „Maar wel 23.000 kilometer getraind", voegt hij er vervolgens fijntjes aan toe. Hoezo trainingsbeest? Het wereldkampioenschap veldrijden morgen in het Deen se Middelfart wordt het twaalf de van Adrie van der Poel. In de elf voorgaande keren was een vijfde plaats zijn slechtste klas sering. En hoewel hij steeds bij de favorieten hoorde, werd hij slechts één keer wereldkam pioen, twee jaar geleden in het Franse Montreuil. De ontlading na vijf tweede plaatsen was enorm. Daarmee had hij alles gewonnen wat er te winnen viel: wereldbeker, super presti ge, nationale titel en wereldtitel. Hij kon dus met een gerust hart met pensioen gaan. Maar daar wilde Van der Poel niets van weten. „Ik fiets met plezier, train graag en de resultaten zijn goed. Dan kost het niet zoveel moeite om veel te trainen." En dat moet. „Ik ben afgelopen jaar op 10 maart, drie weken na af loop van het vorige seizoen, weer begonnen. Alles om in de maanden december en januari in topvorm te zijn." De opoffe ringen die dat vraagt, vallen mee, vindt Van der Poel. ..Als wegrenner was het heel anders, was je veel meer van huis. Ik ben nu vrijwel elke avond thuis." Hij is daarom blij dat hij en zijn vrouw pas op latere leef tijd kinderen kregen. „Ik kan ze nu het grootste deel van het jaar zien opgroeien en zelfs in het seizoen ben ik alleen de week einden van huis. Van der Poel beheerste met ploegmaat Groenendaal het sei zoen. Met 38 jaren nog zo do minant, is dat zijn kwaliteit of een gebrek daaraan bij de rest? Van der Poel diplomatiek: „Je hebt altijd uitzonderingen. Zoe temelk was dat op de weg ook." De nestor van het veldrijden won dit jaar aanmerkelijk min der (zeven tegen zestien) dan zijn jongere ploegmaat. En vooral: nauwelijks grote prijzen. De druk zal morgen dan ook MIDDELFART GPD Beelden van zijn wereldtitel van 1996 in Montreuil zag Adrie van der Poel slechts één keer. „De dag erna, op maandagavond bij Smeets." De band heeft hij nog wel. „Maar ik kijk vaker 1001 Dal- matiërs dan crosswedstrij den." Als hij morgen de regen boogtrui herovert op Daniële Pontoni - de vanwege do ping in opspraak geraakte renner mag vooralsnog van start gaan - zal hij echter wel de hele race terugkijken. Om de prijs te bepalen die hij moet betalen voor eventuele hand- en spandiensten van ploegmaten. „We maken vooraf geen afspraken meer", verklaart Van der Poel. „In de euforie van de overwinning zeg je dan be paalde bedragen toe die later soms toch wat overdreven zijn", suggereerde hij twee jaar geleden wat te gul te zijn geweest naar ploegmaten. De titel wordt dus betaald per meter? „Ja, zo zou je het wel kunnen noemen", lachte Van der Poel. Mocht hij of Groenendaal (de anderen zullen geheel in dienst van dat tweetal rijden) daadwerkelijk wereldkam pioen worden, dan is er in ie der geval al 15.000 gulden te besteden. Dat is de prijs die de sponsoren van de KNWU op tafel hebben gelegd voor een regenboogtrui bij de eli te. De junioren en espoirs (renners tot 23 jaar) kunnen elk 5000 gulden verdelen. SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky 10 van vrijdag 30 januari. 7-10-15-17-20-21 -22-32-33-36-40-43- 44-51-56-66-71-72-74-80. (onder voorbehoud) VOETBAL Iraklion. Poa (Gri) - FC Utrecht 3-4 (0-3). Doelpunten FC Utrecht: Mols. Scharren- burg. John de Jong, Beekink. Zagreb VfL Leipzig (Dui) - FC Twente 1-1 (0-0) Doelpunt FC Twente: Vennegoor of (Ivo) 6.64. 6 Tilburg (Nee 1. Griffin (VSt) 20.89, 2. Goldin (GBr) 21,02 400 m: 1 Rechbauer (Oos) 46.67, 2. Elouardi (Oos) 47.07. 3 Czubak (Pol) 47,30, 5 Hagen (Ned) 47,78. 800 m: 1 Chirchir (Ken) 1.47.91, 2. Motchebon (Dui) 1.48.55, 3. Eplinius (Dui) 1.48,62, (Ned) 5,43 Hinkstapsprong: 1 (Rus) 16,57, 2 Nachum (Isr) ib,53, 3 Agyepong(GBr) 16.10. Vrouwen 60 m: 1 Oevers (VSt) 7,00 (bwp), 2. Paschke (Dui) 7,15, 3. Fynes (Bah) 7.19; series. Poelman 7,60. 200 m: 1. Guidry (VSt) 23,04, 2 Cuthbert (Jam) 32.12, 3. Ghosh (Dui) 23,21: series: Poel man (Ned) 24,29 400 m: 1. Breuer (Dui) 51.13, 2 Sarity Opara (Nig) 51,24, 3. Knippel (Dui) 52,71 800 m: 1. Meissner (Dui) 2.01,34, 2. Van Langen (Ned) 2.02.96, 3 Formanova (Tj) 2.03.20. 60 mh: 1 Freeman (Jam) 7,97, 2. Blassneck (Dui) 8,00. 3. Sonn (Dui) 8,07. Hinkstap sprong: 1. Mateescu (Roe) 14,86, 2. Lo- bmger (Dui) 14.06 BADMINTON Den Bosch. NK. Mannen, tweede ronde: Jeroen Van Dijk - Heijmans 15-2 15-6, - Roijendijk 18-14 15-18 15-8, - Vrolijk 15-6 15-12, Brui ■sing 15-12 15-7, Pang - Bi 15-9, Palyama (3) - Lens -8. Bouwman - Bokhorst 15-12. Bruil (2)-Kool 15-12 15-5 Kasimdzhanov (Oez) - i (Rus) - Shak uijf (Ned) 1-0. Stand: 1. Kasimdzhanov 8,5, 2. Reinderman 7, 3. Shaked 5.5, 4. Xie Jun 5, 5. Van den Doel, Kobalia, Van der Wiel 4,5, 8 Alterman. Kuijf 3.5, 10. Blees, Bosboom, Tsjerniajev Ondanks dat Van der Poel zeer tevreden is over zijn vorm, kreeg hij tijdens de training toch tegenslag te verwerken. Hij viel tegen een houten paaltje en hield daar een ge schaafd scheenbeen en een pijn lijke dij aan foto anp groot zijn, toch? De oude mees ter doet er laconiek over. „Het is een dag later gewoon weer maandag." Dat hij nu drie da gen heeft om het parcours in al le omstandigheden te leren kennen, zegt hem niets. „Bij een normale wedstrijd kom je ook pas een dag van tevoren aan." Maar dit is toch een WK? „Tuurlijk, dat is speciaal." Maar meer ook niet. „Het gaat om de vorm van de dag. Je kunt een parcours heb ben dat je door en door kent en dat perfect voor jou is. Maar als je benen niet goed zijn, helpt het je geen fluit." sketbal joris zandbergen edewerker ok met nieuwe coach Henk-Jan Piket hebben de ouwen van BV Leiderdorp niet kunnen winnen. Jndslake Lions, de nummer twee van de competitie, as in Landsmeer met 68-46 te sterk voor de Leider- Hoewei Leiderdorp nooit echt een kans had, kon indsmeer de partij niet snel beslissen. De formatie van Piket werkte hard, maar schoot zo slecht dat het wel constant tegen een achterstand aankeek. Het plan van Leiderdorp, om de bal telkens naar de lange men sen te spelen en zo ruimte te creëren voor de schutters, pakte slecht uit aangezien de afstandsschutters bij Lei derdorp nauwelijks tot scoren kwamen. Na de rust (42- 27) kregen de bezoeksters iets meer greep op de tegen stander, waarvan in Landsmeer nog nooit gewonnen werd. „In de groep ontbreekt het op het moment erg aan zelfvertrouwen. Dat is ook niet zo raar na alles wat er de afgelopen tijd gebeurd is. Ik denk dat we daarom ook zo slecht schoten. Wel was ik tevreden over de inzet. We hebben wat nieuwe dingen uitgeprobeerd en dat was ook wel nodig want er zat weinig lijn in het spel. Ik heb Sandra Wagemaker op de spelverdelerspositie la ten spelen en die bracht wat meer rust in het veld. Ik zie wel perspectieven in dit team aldus coach Henk- Jan Piket, die gisteravond voor het eerst op de bank zat bij BV Leiderdorp. Scores BV Leiderdorp: Nieuwveen 18 (15 rebounds). koumi Op het terras van haar hotel werkt Annamarie Thomas onder het toeziend oog van KNSB-coördi- nator Ab Krook een fietstraining af. De allroud-schaatsers zijn in het Japanse Koumi neergestreken, waar zij zich voorbereiden op de Olympische Spelen van Nagano. foto anp

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27