Leidsch Dagblad 23 ;NS willen af kan korting avondspits I 10 GULDEN WAARD! Vliddelbare scholieren in Leiden staken mee met leerkrachten Positie Da verschot verzwakt SALE T" 50% CD INRUILAKTIE! en Verpakkingsbedrijf iDopak weg uit Lisse Problemen voor nieuw Stade de France Wasbeurt voor potvis TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. I UW OUDE CD IS NU ONDERDAG 29 JANUARI 98 w OPGERICHT 1 MAART 1860 'Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Het blijft tobben met kwaliteit mannelijk zaad Het mysterie van de supergeheime Sovjettank International Film Festival Rotterdam heeft Japans tintje iSport Martinez treft Hingis in finale van Australian Open LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Zie aanbieding elders in de krant s rustig vanmiddag op de middelbare :holen in Leiden en omgeving. Grote groe- leraren stonden niet voor de klas, maar jerden actie in Utrecht. En in Leiden sloten iholieren, verenigd in het inderhaast opge- chte Komitee Leerlingen Solidair, zich aan de acties. Zij liepen in een protestmars irhet Stadhuisplein. De stakingen in het onderwijs waren voor de onderwijsvakbonden op voorhand al een succes. „Drie bussen vol vertrekken er vanuit Leiden om in Utrecht te protesteren. En ook in Lisse en Voorhout en in Alphen worden le raren opgehaald", verklaarde Jan Dijkstra van de Algemene Onderwijs Bond vanmorgen. „Eigenlijk zitten we met een vervoerspro bleem. Want het aantal aanmeldingen, ook vanuit Leiden en omgeving, is veel groter dan we verwacht hadden. Ik vrees dat veel stakers met de trein naar Utrecht moeten gaan." De vakbonden hadden erop gerekend dat zo'n 2.500 leraren zich landelijk zouden aanmel den voor vervoer naar Utrecht. Maar gisteren hadden zich al zo'n 7.000 docenten ingeschre- Een week van 26 lesuren, daar is het de lera ren om te doen. Op het moment telt een vol ledige week 28 lesuren en in de voorstellen van de werkgevers voor een nieuwe cao stokt de teller op 27. De docenten klagen over een te hoge werkdruk. Want met lesgeven alleen is hun werk niet gedaan. Ze moeten daarnaast onder meer leerlingen begeleiden, lessen voorbereiden en zorgen voor vernieuwing in het lessenpakket. In vergelijking met hun col lega's in andere Europese landen staan ze ge middeld zo'n zeven uur per week langer voor de klas. „Vanuit Leiden en omgeving krijgen we meldingen uit alle scholen in het middelbaar Pagina Leiden: 'We onderwijs", meldde vakbondsman Dijkstra voor de staking, die vanmiddag om één uur begon. „Het Rembrandt, het Da Vinei, het Ho ge Land. Ook het Teylingen College met vesti gingen in de Bollenstreek en de scholenge meenschappen in Alphen aan den Rijn doet mee. We hebben er geen zicht op of er scho len tussen zitten die compleet plat gaan. Maar als dat gebeurt is het mooi meegenomen." HET WOORD IS AAN Alcoholici hebben gelijk als ze op andermans gezond heid drinken. overwegend bewolkt^ jw VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9,10,11,12 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad19 Regio15,17,19,21 RTV/programma's27 Sport23,25 Strips26 Uitgaan13 Het Lezersdiner wordt opge diend in Het Oude Dykhuys in Lisserbroek. !"h bkomsten uit kaartverkoop moeten hoger ate en )e Nederlandse Spoorwegen overwegen de 'dalurenkor- ing' in de avondspits af te schaffen. Reizigers met een oordeelurenkaart of een Seniorenkaart mogen dan tus- en vier en zeven uur 's middags niet meer met veertig rocent korting reizen en moeten, net als nu al 's mor- ins voor negen uur het geval is, het volle pond betalen. lit blijkt uit het tot nu toe ver- ouwelijke businessplan 'Heft eigen hand' van NS Reizigers, lit belangrijkste onderdeel van NS Groep wil tussen nu en I02 het rendement aanzienlijk erbeteren: van de huidige 5 :ent naar 8,8 procent. Om resultaat te bereiken is een vinstverbeteringsprogramma' pgesteld. Volgens dat plan noeten de inkomsten uit de 'erkoop met 235 miljoen ulden omhoog. Behalve de beperking van de met korting kan lorden gereisd, bestuderen de IS de mogelijkheid om de prijs an het treinkaartje af te stem- op het geboden comfort, ou betekenen dat er behal- n eerste- en tweede-klasta- en prijsverschil komt tus-> :n bijvoorbeeld intercity's en optreinen. NS Reizigers wil de prijs van e treinkaartjes meer 'markt- AND onform' maken. Daarmee wordt bedoeld dat het tarief meer in overeenstemming moet zijn met de kosten die het be drijf maakt. Die kosten liggen in de spits aanmerkelijk hoger dan in de daluren. Hoewel een stu die naar een nieuwe tariefstruc tuur nog niet is afgerond, wordt aangegeven dat er waarschijn lijk sowieso grotere prijsver schillen zullen komen tussen spits- en daluren. Op het ogenblik krijgen hou ders van een Voordeelurenkaart en een Seniorenkaart vanaf ne gen uur 's morgens veertig pro cent korting op het normale ta rief. In het weekeinde reizen ze ook voor negen uur met kor ting. NS Reizigers behaalde afgelo- pen jaar bij een omzet van ruim 2,5 miljard gulden een bedrijfs resultaat van 182 miljoen. In het magere jaar 1996 was dat 79 miljoen op een omzet van 2,4 miljard. Het aantal reizigerskilo meters steeg van 14,1 miljard naar 14,4 miljard. 'ersoneel verhuist mee naar Lelystad 111L, ierpakkingsproducent Dopak 3611 iV gaat van Lisse naar Lelystad, let moederbedrijf, de Topa iroep uit Voorhout, heeft tuk grond gekocht op lustrieterrein in de Flevopolder. )p dat terrein wal de groep iochterondernemingen Warmond vestigen. Het 49. lersoneel uit Lisse verhuist mee laar Lelystad. Dopak produceert al bijl vintig jaar golfkartoni lakkingen in Lisse en biedt aan 28 personen. In de elingstraat in Lisse is uit- ireiding echter niet meer jelijk. De Topa Groep bouwt laarom in Lelystad een noderne fabriek, die de taak an de fabriek in Lisse moet •vernemen. De bouw begint a leze zomer, de verhuizing staat j I y 'oor het tweede kwartaal '199 in de agenda. De nieuwbouw in Flevoland lerbergt tevens de uitbreiding an de magazijnen Warmond gevestigde Topa Ver pakking. Dat is een groothandel in verpakkingsmaterialen en - machines. De huidige magazij nen en kantoren in Warmond blijven, net als de kantoren in Voorhout, gehandhaafd. Alle werknemers uit Lisse ver huizen mee naar Lelystad. „Op een paar na, die zo verknocht zijn aan deze omgeving, dat ze hier echt niet weg willen", zegt directeur J. Ekhart van Dopak Lisse. „De mensen wisten al een tijdje dat deze beslissing zou vallen. De meeste werknemers vinden het geen probleem om mee te verhuizen. De perso neelsleden die dat niet willen, hebben inmiddels al andere werk gevonden. Helaas, want we vertrekken pas over een tijd je", zegt algemeen directeur L. Dijkman van de Topa Groep. Volgens Dijkman heeft de Topa Groep mede voor Lelystad ge kozen, vanwege de beschik baarheidvan huur- en koopwo ningen voor de werknemers. Honderd auto's betrokken bij ongeval Nijmegen driebergen «anp Bij een omvangrijke kettingbot sing op de A73, Venlo-Nijme- gen, zijn vanmorgen ter hoogte van Nijmegen tientallen gewon den gevallen, onder wie drie zwaargewonden. Bij de ketting botsing, tussen de afslag Beu- ningen en Dukenburg, waren ongeveer honderd voertuigen betrokken. Het Landelijk Trau mateam is ingezet. De snelweg werd geheel voor het verkeer af gesloten en het verkeer werd omgeleid via de A50 en A326. Het ongeval zou zijn ontstaan toen een vrachtwagen door de middenberm schoot en in brand vloog. KLM-dochters in het blauw schiphol rudolf kleun De vliegtuigen van KLM-doch- ters en regio-partners worden blauw met een grijze streep. De Britse dochter Air UK wordt zelfs omgedoopt in KLM UK. KLM houdt de nieuwe 'bran ding' morgen officieel ten doop en wil absoluut niet vooruitlo pen op wat er precies gaat ge beuren. Duidelijk is wel dat ook partner Air Exel, overigens een dochter van Schreiner Air. bij de operatie is betrokken. Ook de naam van het Noorse Braathens, waarin KLM een minderheidsbelang heeft, is ge noemd. Wat er gaat gebeuren met de vloot van Transavia (80 procent KLM) en Martinair (ge zamenlijk bezit van KLM en Nedlloyd) moet nog blijken. De actie past in het streven naar een gemeenschappelijke uit straling. parijs» Jaren is er in Frankrijk van gedroomd en de bouw nam een kleine drie jaar in be slag. Gisteravond was het zover. President Chirac verrichtte voorafgaand aan de vriend schappelijke voetbalwedstrijd Frankrijk-Spanje (1-0) de officiële opening van het nieu we, nationale Stade de France in Saint-Denis, aan de noordkant van Parijs. Nederlandse supporters kunnen op 13 juni kennismaken met het Stade de France, wanneer het Ne derlands elftal er in poule E zijn eerste WK-wedstrijd tegen België speelt. Naast de eufo rie rond de opening zijn er forse problemen. Er bestaan grote twijfels over de bereikbaar heid van het stadion, dat maar 6.000 parkeerplaatsen heeft. De grasmat kent soortgelij ke problemen als in de Amsterdam ArenA. En dan moet nog een vaste bespeler, het liefst twee, voor het stadion gevonden worden. De regering vreest dat de Franse belas tingbetaler anders nog tientallen jaren voor het stadion moet opdraaien. foto epa Burgemeester Ouwerkerk van Groningen stapt op VELE SHOWROOM MEUBELEN KORTINGEN (Jencikova) Hij gaf zijn falen op 30 decem ber ruiterlijk toe, maar vond het onbegrijpelijk dat zo'n groot deel van de raad vreesde dat hij geen lering zou trekken uit de gebeurtenissen. Volgens Ouwerkerk is hij een voorbeeld voor bestuurlijk Ne derland. „Niet alleen de be stuurlijke situatie in de stad, maar die in het hele land zal la ter prominent in de ge schiedschrijving aanwezig zijn Ouwerkerk schetste een beeld van zichzelf als perfecte burge meester. „Ik ben bij nacht en ontij aan het werk. Ik heb één keer iets niet op tijd gezien. Aangezien de raad verdeeld blijft, stel ik mijn functie be schikbaar." Pagina 3: Bèstuurbaarheid Groningen staat onder druk Xtc-dealer aangehouden katwijk/rijnsburg conny smits Met de aanhouding van een 30- jarige Rijnsburger denkt de poli tie een van de belangrijkste dea lers van xtc in de Bollenstreek te pakken te hebben. De man heeft bekend dat hij sinds 1994 elke week ongeveer \ijfduizend pillen heeft verhandeld. Hij had daartoe een netwerk van 'lo pers', die de pillen afzetten bij kleinere afnemers en gebruikers in vooral Katwijk en Noordwijk. De man wordt vandaag voorge leid aan de officier van justitie, samen met een 20-jarige Kat- wijker die afgelopen dinsdag al werd aangehouden, eveneens op verdenking van drugshandel. Hij heeft bekend cocaïne te hebben gedeald. Ja, ik wil een abonnement op liet Leidsch Dagblad. 1 Tel:m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) l l automatisch II 32.70) Oacceplgito (t. 95.151 r. bank/giro-Handtekening: lij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, 11II11| I III 8 "712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28030 t,idaE De positie van de Groningse hoofdofficier van justitie R. Da- verschot is met het opstappen van burgemeester H. Ouwer kerk ernstig verzwakt. Eerder verdween de Groningse korpschef J. Veenstra al van het toneel; Daverschot is nu de laatst overgebleven functionaris van de zogenaamde driehoek bestuur-politie-justitie. Sinds het niet dan wel te laat optre den van de politie tijdens de rel len in de Oosterparkwijk (30 de cember) ligt die driehoek onder Minister Sorgdrager van justi tie moet voor 1 februari laten weten wat zijn lot is. Daverschot heeft al laten weten niet uit zichzelf uit Groningen te ver trekken. Ouwerkerk stapte gisteravond zelf op toen bleek dat slechts een minimale meerderheid van de gemeenteraad hem steunde. Alleen de coalitiepartijen PvdA, CDA en D66 steunden hem gis teravond. De WJD gaf de door slag. Fractievoorzitter K. Schui ling zei dat Ouwerkerk niet meer beschikt over het volledige vertrouwen en gezag dat voor het uitoefenen van zijn taken nodig is. „Het handhaven van de openbare orde en veiligheid is de exclusieve bevoegdheid van de burgemeester, waarbij zelfs de gemeenteraad ten dele buitenspel staat. Het is onaan vaardbaar als er dan geen volle dig vertrouwen in de burge meester bestaat. Er mag geen spoor van twijfel bestaan." Ouwerkerk liet het niet meer op een stemming aankomen. den helder» De potvis die eind november aanspoelde op het Wasse- naarse strand wordt momenteel in Den Helder geprepareerd. Het skelet van het dier krijgt een plek in het plaatselijke aquarium. Op de foto schrobt medewerker Frank Wulffele van Fort Kijkduin de kop en de kaak van de potvis met een wasmiddel. De enzymen in het wasmiddel reini gen de poriën, zodat een mooi, wit skelet overblijft. FOTO GPD Zie elders in deie krant

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1