Leidsch Dagblad yiieg-pretpark Dp Schiphol-Oost lapende vliegers bij KLM Topambtenaar verrast Sorgdrager Vastberaden Clinton maakt indruk Deelnemen aan Ecoteam ook goed voor eigen portemonnee TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Oranje is er klaar voor IOENSDAC 28 JANUAR11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Zoeken naar erkenning in het nazi-strafkamp Ohrbeck Britse minister worstelt met zijn eigen 'seksaffaire' Hjtoi voor Europees luchtvaartmuseum luchtvaartmuseum Aviodome en de Dutch Dakota H ssociation (DDA) hebben samen een plan ontwikkeld "uj oor een groots opgezet Europees luchtvaartmuseum, esitueerd rond de oude verkeerstoren op Schiphol-Oost. het museum is een investering van tientallen miljoe- en guldens gemoeid. hiphol rudolf kleun imiddels is een onderne- lingsplan opgesteld dat is orgelegd aan de directie van luchthaven en aan de KLM. i komende maanden moet idelijk worden of het ook kan ;orden uitgevoerd. Als het nieuwe museum er Cmt, krijgt het een historische :atie, vertelt voorzitter Cor nne Groeneveld van de DDA. Het is precies de plek waar thl chiphol ooit is begonnen." Het um moet een oppervlakte beslaan van 10.000 vier- 5( ante meter. Een deel van de Énte wordt gebruikt om his- il irische vliegtuigen te expose- 3-3 in, maar het moet ook moge zijn om vanaf het terrein rondvluchten te maken. Kinde ren krijgen de mogelijkheid in teractief kennis te maken met vliegen, bijvoorbeeld via simu lators. Ook moet het museum duidelijk maken hoe het nu toe gaat in de luchtvaart. In de oude verkeerstoren moeten bezoe kers op de voet kunnen volgen hoe de verkeersleiding van Schiphol functioneert. Het ter rein rond de toren zou kunnnen worden ingericht als een histo risch vliegveld. Een in het oog springend on derdeel van het museum moet een Jumbojet worden. „Die kan worden ingericht als conferen tiezaal en restaurant. Dan is er nog genoeg ruimte om bezoe kers een kijkje te' gunnen in de cockpit en om een deel van de CHIPHOL* AD eKLM zal binnen niet al te lange tijd de 'slapen- vlieger' introduceren. De luchtvaartmaat- chappij wil piloten op intercontinentale vluch- de mogelijkheid geven zich hoog in de lucht erug te trekken voor een hazenslaapje van zo'n •eertig minuten. In die periode is de verantwoor- elijkheid voor het toestel in handen van de co- iloot. De KLM opteert voor de maatregel op grond an een onderzoek dat het Nationaal Lucht- en uimtevaart Geneeskundig Centrum (NLRGC) in Desterberg recentelijk heeft uitgevoerd. De NL- GC bestudeerde aan de hand van testen het ge in piloten op vliegroutes van veertien uur flanger. De uitkomst liet weinig misverstand be- aan over het functioneren van een vlieger die en tukje had kunnen doen. „Ze waren alerter, LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 Cultuur en Kunst Sport Pompende beats en g\ gedoseerde raps van Ijl Junkie XL Het zijn zware tijden voor dL Louis van Gaal Secretaris-generaal probeerde zelfregeling te treffen met Steenhuis gewone cabine te laten zien", aldus Groeneveld. Behalve met de Jumbo zou de collectie van het Aviodome ook met andere toestellen kunnen worden aangevuld. „Maar een Jumbo staat al heel lang op ons verlanglijstje", vertelt Peter van de Noort van Aviodome. „Het toestel is inmiddels ook al weer zo'n dertig jaar oud en is voor lopig nog steeds het grootste verkeersvliegtuig. De Jumbo heeft het massaluchtverkeer mede mogelijk gemaakt." Het nieuwe museum moet ook on derdak gaan bieden aan de his torische erfenis van Fokker, zoals die uit de failliete boedel is gered door de Fokker Heritage Trust. Nu heeft Aviodome geen ruimte voor uitbreiding van de collectie. Het museum raakt bo vendien zo ingesloten door nieuwbouw dat het op termijn wel moet verhuizen. Pagina 16: Schiphol en KLM positief over plan vlieg-pret- park Minister Sorgdrager vanochtend bij het begin van het debat. konden hun ogen beter open houden en deden de testen beter", was de conclusie van het rap port. De KLM is enthousiast over de resultaten van het onderzoek. „Alles wat een positieve bijdrage kan leveren aan de alertheid van onze vliegers en de vliegveiligheid in het algemeen, moet je omar men", meent woordvoerder H. Baas. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers is minder positief. Voorzitter P. Griffioen vindt dat het voorstel te ver gaat.Als het aan ons ligt, gebeurt het niet", zegt hij. „Wij zijn er niet te gen dat een piloot even zijn ogen sluit. Maar veer tig minuten gaat ons te ver. Dat zou betekenen dat een vliegtuig op een intercontinentale vlucht bijna anderhalf uur door één piloot wordt gevlo gen. Dat kan niet, want een groot aantal procedu res moet door twee man worden gedaan." De secretaris-generaal van het ministerie van justitie, H. Borghouts, heeft op eigen initiatief geprobeerd procureur-generaal Steenhuis tot aftreden te bewegen. Minister Sorgdrager was daarvan niet op de hoogte. Dat blijkt uit een brief die de minister van daag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Gisteren stuurde Sorgdrager al de teksten van het verhoor dat oud-Kamervoorzitter Dolman had met Steenhuis naar de Tweede Kamer. Daaruit blijkt dat Steenhuis kort voor het gesprek met Dolman van zijn baas, super-pg Docters van Leeuwen, te horen dat Borghouts op het ministerie drie opties op tafel had gelegd: Steenhuis zou zijn functie moeten neerleggen, een berisping krijgen of hij moest publiek erkennen fou ten te hebben gemaakt. Docters had deze mogelijkheden alledrie afgewezen. Steenhuis maakte bij Dolman ernstig be zwaar tegen de handelwijze van Borghouts, omdat deze in zijn ogen vooruitliep op de uitslag van het onderzoek. Steenhuis sugge reert dat hij door Sorgdrager al was veroor deeld voordat Dolman zijn onderzoek had afgerond. In de brief die de minister vanmorgen naar de Kamer stuurde, zegt ze dat Borg houts op eigen initiatief heeft gehandeld. Borghouts zegt dat hij zich heeft gereali seerd dat het uitblijven van een snelle reac tie van Steenhuis de pg meer dan evenredig zou kunnen schaden. Uit oogpunt van cri sismanagement belde hij Docters van Leeu wen om te proberen de ontstane schade zo snel mogelijk te minimaliseren. Pagina 2: Oorlog 1 met vuur Reorganisatie OM speelt rol in crisis de media is spelen HET WOORD IS AAN David Lloyd-Jones De hoeveelheid vuilnis op straat is recht evenredig met het plaatselijk aantal werk lozen. weersverwachting voor donderdag rustig' weef -J 30% 20% KW 20% 20% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie 20 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Meningen17 Randstad16 Regio13,15,18,19 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan21 foto cpd phil nijhuis Sorgdrager werd vanmorgen bij het begin van het Kamerdebat over de zaak fel bekri tiseerd door CDA-woordvoerder Koekkoek. Hij sprak van een 'vertrouwenscrisis in de rechtsstaat'. Sorgdrager heeft in zijn ogen met 'paniekmaatregelen' op de rebellie van de procureurs-generaal gereageerd. Vervol gens is de top van het openbaar ministerie de minister afgevallen, aldus de CDA'er. Hij hield nadrukkelijk Sorgdrager mede-verant woordelijk voor de ontstane crisis. Ook Groen Links sprak Sorgdrager nadrukkelijk op haar verantwoordelijkheid voor de crisis Kortingsbon voor het Super Oldtimerfestival in de Groenoordhallen in Leiden. alkmaar Sprinter Jakko Jan Leeuwangh is gistermiddag als schaat servan Oranje naar Nagano vertrokken. Letterlijk en figuurlijk. Z'n moeder wilde er eigenlijk niets van weten, maar eigenwijs als schaatsers zijn ging de Alkmaarder een paar uur voor het vertrek naar de kapper om zijn blonde manen knal-oranje te verven. „Een gein tje", vond hij. Leeuwangh had voor de zekerheid een wollen muts van thuis meegenomen. Want om met zijn nieuwe kapsel door zijn eigen stad te fietsen, dat ging zelfs de sprinter iets te ver. In Nagano, daar zullen ze het begrijpen. Leeuwangh rijdt op de Olympische Winterspelen de 500 en de 1000 meter. foto gpd joop boek leiden* annetv Ze wegen hun huisvuil, hangen gewichtjes in de stortbak van de wc en draaien de kraan dicht tijdens het tandenpoetsen. Ze kopen bij voorkeur geen pro ducten in dubbele verpakking en in een enkel geval doen ze zelfs de auto de deur uit. Deel nemers aan Ecoteams verande ren hun gedrag behoorlijk om te besparen op gas, water en licht en om de hoeveelheid afval die ze produceren, te verminderen. Met succes, zo blijkt uit on derzoek van de werkgroep Energie en Milieuvraagstukken van de Leidse universiteit. Het verschijnsel Ecoteam is niet al leen goed voor het milieu, maar ook voor de portemonnee van de afzonderlijke deelnemers. Zij besparen gemiddeld zo'n 550 gulden per jaar. Het gasverbruik neemt gemiddeld met elf pro cent af, terwijl de elektriciteits rekening circa vijftien procent lager wordt. De universitaire werkgroep Energie en Milieuvraagstukken raakte in de Ecoteams geïnte resseerd toen het verschijnsel een paar jaar geleden opdook en maakte er een langlopend onderzoek van. „Echt bijzonder is dat deelnemers aan ecoteams ook lang nadat de acht maan den voorbij zijn, niet in oud ge drag terugvallen. De besparin gen zijn permanent", zegt Paul Harland, die binnenkort op het onderwerp promoveert. „Dat is met andere projecten niet be reikt. Dat is de kracht van de Ecoteams." Hij is vanmiddag met zijn be geleider Henk Staats aanwezig op een feestje van Global Action Plan Nederland (GAP) ter ere van het duizendste Ecoteam. Oud-milieuminister Ed Nijpels huldigt daar de nijverste groep. Het principe is vrij eenvoudig. Vorm met zo'n zeven huishou dens (vrienden, buurtbewoners, familie of collega's) een team en kom gedurende acht maanden eenmaal per maand bij elkaar om aan de hand van een werk boek te praten over milieube- sparend gedrag. „En let op. De ecoteams bestaan zeker niet uit geitenwollensokken-types", zegt F. van der Brugge, mede werker milieucommunicatie bij het samenwerkingsverband Leidse Regio. „Het maakt eigen lijk niet uit hoe milieubewust je van huis uit bent." De Ecoteams schieten ook in Leiden en omgeving als padde stoelen uit de grond. Momen teel zijn er zo'n vijftig teams ac tief. Kamerlid boos op Babangida Ajax-aanvaller Tijjani Baban gida heeft het verbruid bij het GPV-Kamerlid E. van Middelkoop. Uitspraken van Babangida over diens voor genomen huwelijk zijn hem in het verkeerde keelgat ge schoten. In het jongerenblad Move Your World, een uitgave van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking, klaagt Babangida dat hij niet in ons land mag trouwen met zijn Nederlandse vriendin Moni que. Volgens GPV'er Van Middelkoop heeft de Nigeri- aanse Ajacied echter geen enkel recht van spreken. „Ba bangida laat zich negatief uit over onze Nederlandse wet geving,. terwijl de werkelijk heid is dat hij de juiste pa pieren niet heeft", aldus het Kamerlid. Waarschuwing voor Saddam Hussein valt goed bij Congres washington john wanders correspondent De Amerikaanse president Bill Clinton heeft vannacht andermaal bewezen dat hij een meester is in het-scheiden van zijn emoties. Terwijl de Amerikaanse natie volledig geob sedeerd is door het seksschandaal rond Clinton en de ex-stagiaire Monica Lewins ky, leverde de president in het Congres een stevige 'State of the Union' (een soort troonrede) af. Geen woord over Lewinsky. Geen spoor van onzekerheid over zijn eigen politieke toekomst. Een recordaantal van 120 miljoen Amerikanen bekeek de vijf kwartier durende toespraak; de meesten niet voor de inhoud maar om te kijken of de president zich staande zou weten te hou den. Clinton kreeg veel bijval van zowel De mocraten als Republikeinen in het Congres toen hij een scherpe waarschuwing gaf aan de Iraakse leider Saddam Hussein. „U kunt de vastberadenheid van de wereld niet trot seren", zei Clinton, zich met scherpe blik rechtstreeks tot de camera wendend. „U heeft eerder massavernietigingswapens ge bruikt. Ik zeg u nu dat wij ervoor zullen zor gen dat u ze niet nog eens kunt gebruiken." Op binnenlands terrein memoreerde de president nadrukkelijk de groei van de Amerikaanse economie. Sinds Clintons aantreden in 1992 zijn er in de VS meer dan veertien miljoen banen bijgekomen; de werkloosheid bevindt zich op het laagste niveau sinds de jaren zeventig. Het gemid delde inkomen neemt toe, evenals het aan tal huizenbezitters. De misdaadcijfers da- Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. len. Het begrotingstekort is teruggebracht van 370 miljard naar tien miljard dollar en zal mogelijk nog dit jaar het nulpunt berei ken. Het belangrijkste nieuws inzake het seks schandaal rond Clinton gisteren was het optreden van mevrouw Clinton, die de af faire-Lewinsky 'een omvangrijke, conserva tieve samenzwering' noemde tijdens een interview in het veelbekeken ochtendpro gramma Today van NBC-televisie. Daarmee liet ze heel Amerika de strijdlust zien waar mee ze als First Lady haar man blijft verde digen tegen de beschuldigingen van over spel en meineed. I:(I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) l automatisch (f. 32.70) O acceptgiro (f. 95.15) - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, 712141 400114" OF BEL 071 -51 28 030 maandag t/m vx jdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1