Leidsch Dagblad Brunswijk snel voor rechter 16 Jorritsma belazert de kluit met variant A4' KLM blij met Continental Bill Clinton: Geen seks, geen leugens Slachtoffers bij brand in Harderwijk Vermeend belaagd over lagere uitkering Dekseltunnel voor HSL 'Het moet afgelopen zijn met de dealtjes' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. blNSDAG 27 JANUAR11998 Leiderdorpse belangenvereniging: OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41604 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 «Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Voorhoeve tekent 3 met Britten in tv- decor Dad's Army Britten leven mee met bejaarde koningin-moeder VOF de Kunst met Erik van Muiswinkel in Stadsgehoorzaal Jrka-aanklager nu op jacht naar Surinaamse ex-guerrilla De Surinaamse ex-guerrilla Ronnie Brunswijk zal nog dit oorjaar voor de rechtbank in Haarlem terechtstaan voor smokkel van verdovende middelen. De Haarlemse offi cer van justitie mr. F. van Straelen, die het onderzoek te gen de in Suriname levende Brunswijk leidt, rekent op een veroordeling bij verstek. land verantwoordelijk wordt ge houden. Gisteren behaalde Van Straelen een forse overwinning in het proces tegen drugsbaron Etienne Urka. Na een jarenlang onderzoek lukte hem waar het IRT niet in slaagde: Urka werd ward besse/peter de knegt Uit het vertrouwelijke strafdos- ier blijkt dat Brunswijk voor neerdere drugstransporten anuit Suriname naar Neder- derdorp wim koevoet Minister Jorritsma belazert de tluit met haar aanbod dertig a.^ miljoen gulden extra te beste- den aan verbeteringen voor de passage Leiderdorp van rijks- A4. De beschuldiging is af komstig van de Leiderdorpse Belangenvereniging A4/HSL, 'ie opkomt voor de bewoners an de Kerk- en Oranjewijk. De vereniging is woedend op het ollege van burgemeester en ■ethouders van Leiderdorp dat zich door de minister om de vin dreigt te laten leiden. Volgens woordvoerder J. Tie- ;n heeft het college zijn hoop q ifcevestigd op een verbeterde Ö.Vjkorte tunnelbak' - waarin de verdiept wordt aangelegd - in de praktijk geen enkele irbetering behelst. Sterker nog, ie in Leiderdorp gewraakte kor- :e bak van Jorritsma is zelfs te i'erkiezen boven de variant die Rijkswaterstaat met de extra dertig miljoen gulden denkt te 'annen bekostigen. Met die dertig miljoen gulden amt volgens Tieken geen ver- «te lengde korte bak tot stand maar juist een 'verkorte korte bak'. ,,Die bak gaat namelijk aan de Leidse kant 160 meter later de grond in en komt in Leiderdorp al honderd meter verderop bo ven het maaiveld. Kortom, de tunnelbak wordt juist 60 meter korter." Bovendien hebben deskundi gen van de Belangenvereniging becijferd dat de tunnel in de 'verbeterde' versie minder diep onder de Oude Rijn doorgaat. Door dit alles hoeft er een enor me hoeveelheid grond minder te worden uitgegraven. „In feite wordt er zelfs bezuinigd op de korte bak en wel voor een be drag dat hoger is dan die paar miljoen gulden die de minister ons met een edelmoedig gebaar toestopt." Volgens Tieken maakt Jorritsma zich schuldig aan 'intimidatie' en 'onbehoor lijk' bestuur. De Belangenvereniging spoort de gemeenteraad ander maal aan alleen genoegen te nemen met een lange, verdiepte en deels overkapte aanleg van cle te verbreden A4. gpd-afp-c De positie van president Bill Clinton is iets verbeterd. Giste- ien hield hij een rechtstreekse lv-toespraak tot het Amerikaan se volk met als boodschap 'geen seks, geen leugens'. Vervolgens de betrouwbaarheid van Mo nica Lewinsky (24) beduidend afgenomen door de verklaring vroegere klasgenoot dat ze op school al verhoudingen met leraren verzon om aan dacht te trekken. Andere oud- itagiaires noemen het vrijwel onmogelijk dat Lewinsky een lerhouding met Clinton heeft gehad. rklaring van Clinton was kort: „Ik wil dat u naar mij luis tert. Ik verklaar hierbij nog maals: ik heb geen seksuele re latie gehad met die vrouw; met luffrouw Lewinsky. Ik heb nooit iemand gevraagd te liegen. Geen één keer. Nooit. Deze be schuldigingen zijn onwaar. En ik moet weer terug naar mijn werk, in het belang van het Amerikaanse volk." Vanavond houdt president Clinton de Sta- of the Union, een soort troonrede, voor het Congres. Daarin zal hij met geen woord teppen over het schandaal. De Amerikaanse pers gaat :h helemaal aan deze zaak te [uiten. Aanvankelijk ten nadele Clinton, maar ook in zijn lordeel. Het centrale onder- zerp lijkt inmiddels de geloof- orburg anp arbeidsmarkt is vorig jaar k gegroeid. Het aantal men- met een baan nam met on geveer tweehonderdduizend 'oe, vergeleken met een jaar eerder. In tegenstelling tot voor gaande jaren groeide vooral het aantal vaste banen, zo blijkt uit de enquête beroepsbevolking van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). door de rechtbank veroordeeld tot zes jaar cel. De andere leden van zijn bende kregen straffen van 21 maanden tot vier jaar In november is door de Ne derlandse justitie via Interpol een internationaal opsporings verzoek tegen Brunswijk uitge vaardigd vanwege zijn betrok kenheid bij drugssmokkel. Hij is met Desi Bouterse de tweede prominente Surinamer die we reldwijd voor drugssmokkel wordt gezocht. Tegen Brunswijk loopt al sinds 1996 een gerechtelijk vooronderzoek van het open baar ministerie in Haarlem. In dat jaar werd op Schiphol een Surinaamse drugskoerierster opgepakt met ruim 52 kilo co caïne. In eerste instantie ver klaarde zij zelf verantwoordelijk te zijn voor het transport. Nadat zij was veroordeeld tot zes jaar cel, verklaarde de vrouw tijdens vertrouwelijke gesprek ken met justitie dat Brunswijk, die in hetzelfde vliegtuig zat, verantwoordelijk was voor de smokkel. Ook andere op Schip hol opgepakte drugskoeriers hebben tegenover justitie ver klaard dat zij namens Ronnie Brunswijk verdovende midde lensmokkelden. Het Haagse COPA-politie- team maakt al jaren jacht op drugstransporten vanuit Zuid- Amerika via Suriname. Het moeizame onderzoek leidde be gin vorig jaar tot de uitvaardi ging van een internationaal op sporingsbevel tegen Bouterse. De KLM is blij met Continental Airlines als nieuwe partner in de alliantie met Northwest Airlines. Northwest krijgt een controle rend belang in Continental. Hoewel er in dit stadium geen sprake is van een fusie, kan het er in de toekomst wel van ko men. Daarmee zou de combi natie de grootste luchtvaart maatschappij in de VS worden. Voor de KLM opent de deal tal van opties. Zo werkt Conti nental samen met Alitalia (een partner van de KLM) en met Air France. Op de vraag of de Fran sen in de toekomst binnen de alliantie welkom zijn. antwoordt een KLM-woordvoerder: „Daar voor is het nog veel te vroeg. Maar echte belangstelling voor samenwerking met Air France bestaat er bij de KLM niet." Continental vliegt nog niet op Schiphol. Het is echter niet uit gesloten dat de maatschappij, die thuishavens bezit in Hous ton, Cleveland en New Ark straks ook transatlantische rou tes van KLM en Northwest over neemt. Continental neemt bo vendien een krachtige positie in op de Zuid-Amerikaanse markt, waar de KLM eveneens op vliegt. Pagina 14: Continental Airlines versterkt alliantie Northwest en KLM HET WOORD IS AAN Rozanne Weissman Dokters, tandartsen en ad vocaten zijn alleen tijdig op hun afspraken als jij te laat bent. weersverwachting voor woensdag waardigheid van Lewinsky te zijn. De Zweedse krant Afton- bladet citeerde een voormalige Zweedse klasgenote van Le winsky', die zegt dat ze op school in het Amerikaanse Port land "al verhalen verzon om in druk te maken. Dat was groot nieuws in Amerika. Inmiddels duiken oud stagiaires van het Witte Huis in de media op. Zij achten een ver houding met de president niet mogelijk. 'Wie Clinton zag lo pen werd geacht zich uit de voeten te maken. Als je in zijn richting zou lopen, zou de ge heime dienst tussenbeide zijn gekomen, aldus een stagiair. Volgens een ander 'dwarrelden er steeds een stuk of tien men sen om de president heen. Er was nooit gelegenheid voor een contact met hem van persoon tot persoon'. Honderden journalisten stort ten zich ook op een bericht uit The Dallas Morning News dat er een getuige zou zijn die Clinton en Lewinsky had 'betrapt'; het bericht haalde alle kranten en tv-stations, maar bleek niet waar te zijn. De advocaten van de presi dent trachten intussen het ge ruchtmakende proces te ver vroegen dat Paula Jones tegen Clinton heeft aangespannen. Dit proces staat gepland voor 27 mei. Jones beschuldigt Clinton ervan haar in 1991 om orale seks te hebben gewaagd. harderwijk» Bij een uitslaande brand vannacht in Harderwijk zijn waarschijnlijk drie mensen om het leven gekomen. Het lichaam van een kamerbewoner is vanochtend ge borgen. De politie gaat ervanuit dat ook de brandweerlieden zijn omgekomen. Zij zijn volgens een collega, die direct achter hen op de trap naar de eerste verdieping liep, ver rast door plotseling oplaaiend, zeer hevig vuur. De brandweerman die veilig het pand kon verlaten heeft verteld dat zijn collega's ingesloten raakten door de vlammen. Het zou gaan om de twee jongste leden van de vrijwillige brandweer in Harderwijk. Het pand herbergde twaalf kamerbewoners. Tien van hen konden het brandende huis veilig verlaten. Eén kamerbewoonster meldde zich vanochtend. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Het vuur kon zeer snel om zich heengrijpen, omdat het gebouw van binnen voornamelijk van hout is. Het volledig uitgebrande gebouw is gedeeltelijk inge stort. FOTO GPD RUBEN SCHIPPER VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland, Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio 11,13,15,17 RTW program ma's9 Sport18,19 Strips8 Uitgaan10 Opnieuw gezakt, woede gekoeld op examinatrice kees van der linden Een rij-examenkandidaat die voor de zesde keer te horen kreeg dat hij was gezakt, is gis teren in Hotel Rusthoek in Bloe- mendaal razend geworden op zijn examinatrice. De 35-jarige man, afkomstig uit Beverwijk, greep een stoel en gooide die in de richting van de vrouw. Zij kreeg het meubel tegen haar borst; na de klap viel de stoel in stukken uiteen. Het slachtoffer liep verschillende kneuzingen op. De politie laat weten, dat de examinatrice overweegt aangif te van mishandeling te doen. In Hotel Rusthoek worden al jaren staatsexamens afgenomen. Vol gens de bedrijfsleiding van het Bloemendaalse etablissement is het nooit eerder voorgekomen dat een gezakte examinandus zich niet wist te beheersen. sjaak smakman „Nee, ik moet dit kunnen uit leggen" „Laat me even uitpra ten." Het begint een traditie te worden, de commotie over de nettolonen en -uitkeringen aan het einde van januari. Na sta pels brieven en faxen werd staatssecretaris Vermeend van financiën gisteravond bij een spreekbeurt in Haarlem over 'zijn' belastingplan direct ge confronteerd met de tegenval lende uitkeringen. Uitkerings strookjes werden overlegd met de vraag hoe dit te rijmen was met de belofte van koopkracht verbetering. De onrust is groot. Zo'n beetje iedereen heeft netto min der gekregen dan in december. Als het pauze is, en Vermeend gedreven de hoofdlijnen van zijn belastingplan voor de 21ste eeuw uiteen heeft gezet, heeft de staatssecretaris er zijn han den vol aan. Hij legt het gedul dig uit: het belastingtarief voor aanvullende pensioenen is per 1 januari omhoog gegaan, maar daar staat tegenover dat de be lastingvrije som, de ouderenaf- rek en de AOW (fors) zijn ver hoogd. Alles bij elkaar gaat dat de 65- plussers dit jaar tussen de 900 en 1.300 gulden extra opleve ren. Maar omdat de AOW twee maal per jaar wordt aangepast én er fouten zijn gemaakt bij de sociale verzekeringsbank, de in stantie die onder meer de AOW uitkeert, zitten veel mensen de ze maand (nog) in de min. Uitkeringsstrookjes worden gekopieerd, Vermeend stopt ze in zijn binnenzak en belooft de betrokken Haarlemmers de zaak persoonlijk voor hen te la ten uitzoeken. En ja, daar krij gen ze bericht over van 'hun' bewindsman. Als iedereen weer zit, doet hij ten overvloede nog een beroep op het gezonde ver stand. Dit jaar stopt het kabinet vier miljard gulden in lastenver lichting. En die moeten toch ér- gens blijven, dan kan het toch niet dat iedereen er op achteruit gaat? En voor wie dan nog niet overtuigd is: zou het paarse ka binet echt zo dom zijn om drie maanden voor de verkiezingen de kiezers tegen zich in het har nas te jagen door hen met een koopkrachtvermindering te confronteren? „We hebben alles nog een keer doorgerekend voor alle mogelijke inkomensgroepen en het klopt echt. Maar ik beloof u: als toch blijkt dat we misge kleund hebben, dan corrigeren we dat." Waarvan acte. De Gelderse gemeente Renkum heeft minister Jorritsma van verkeer vanmorgen in Den Haag een nieuwe tunnelvariant laten zien voor de aanleg van de oostelijke aftakking van de ho gesnelheidslijn (HSL-Oost). In Wolfheze zou de snelle trein door een bak met een deksel kunnen rijden, meent het ge meentebestuur. Het Renkumse college gaf op dracht voor het nieuwe plan, nadat duidelijk was geworden dat de HST-Oost (Utrecht- Duitsland) het dorp Wolfheze dwars doormidden snijdt. Voor de gemeente is vanaf het begin alleen een verdiepte aanleg van het spoor een bespreekbare op tie geweest. De ontwerpers heb ben bedacht dat er een deksel op de tunnelbak past. Die dek sel sluit geluidsoverlast af, ter wijl omwonenden geen visuele hinder van de trein hebben. Op het deksel past een parkeerter rein, een dorpsplein en groen. Aan beide zijden van het deksel kunnen woningen worden ge bouwd. Daarmee denkt Ren kum deze variant betaalbaar te maken. jTweehonderdduizend banen erbij Het jaar 1996 leek al een goed jaar voor de arbeidsmarkt toen er 124.000 banen bij kwamen. Dat valt in het niet met de uit komst van 1997: het aantal mensen met een betaalde baan steeg met 213.000. Het verschil met 1996 is zo groot, dat het CBS de uitkomsten enigszins af zwakt. Mogelijk is de werkelijke groei iets minder spectaculair, omdat het om schattingen gaat. Noordwijker wil besluitvonning nieuwbouwwijk Bronsgeest overdoen noordwuk job de kruiff Hij had altijd al kritiek op de politieke gang van zaken in Noordwijk, met name op de besluitvorming rond de nieuw bouwwijk Bronsgeest. Sinds kort heeft-ie de oplossing: Lex van Gunsteren (59) wil daarom de gemeenteraad in. Met voorals nog één doel: de hele besluitvorming over nieuwbouwwijk Bronsgeest overdoen, zonder dat daardoor vertraging ontstaat. Hij heeft een besluitvormingsmodel dat een voor iedereen bevredigend resultaat garandeert. Om in de raad te komen heeft hij wel voorkeurstemmen nodig, want hij staat slechts veertiende op de WD-lijst. Van Gunsteren schuwt de klare taal niet: „Als ik in de gemeenteraad kom, is het afgelo pen met de dealtjes." De komende vijf za terdagen houdt hij van drie tot vijf uur open huis, om iedereen te overtuigen van zijn formule. „Ik vond dat ik wat moest doen. En om dat ik op de WD-lijst sta, vind ik ook dat ik het recht heb mijn mond open te doen. Met ingang van dit academisch jaar ben ik gasthoogleraar bouwinformatica aan de Technische Universiteit in Delft. Daar heb ik een methode leren kennen voor de ont wikkeling van bouwplannen die recht doet aan alle belangen. Ik heb een promoven dus die daarmee bezig is. De essentie van het model is dat niet een paar deskundi gen iets bedenken wat, na inspraak, als nog bij iedereen door de strot wordt ge duwd, maar dat alle belanghebbenden van begin af aan mee mogen onderhande len." „Als je in Noordwijk alle belanghebben den, dus de toekomstige bewoners van Bronsgeest - maar ook de bewoners van de Gooweg, de winkeliers in de Kerkstraat - hun wensen laat formuleren, krijg je een vreselijk moeilijke berekening met mis schien wel vijftig variabelen, maar die is op te lossen." Vanochtend heeft Van Gunsteren het model aan het college van burgemeester en wethouders gepresenteerd. Het besluit over omlegging van de Van Berckelweg staat voor vanavond op de raadsagenda. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. e twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,15) i Öacceptgiro (f. 95,15) W OP i automatisch lf. 32,70) I Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeai Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer .0050,2300VB Leiden g OF BEL 071 -51 28 030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1