Leidsch Dagblad Docters van Leeuwen onder vuur Shorttracker Dave Versteeg ijdt wereldrecord 500 meter Volendam schorst Marcel Valk Jan Bos schrijft historie sterke groei lantal banen )p Schiphol Lijnbus ZWN volledig uitgebrand Alphenaar opgenomen na eten van paddo's Aanval Witte Huis op aanklager Starr Bewijs tegen Urka rechtmatig Duikers gaan Leidse grachten schoonmaken TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. AANDAG 26 JANUAR11998 IEDEWERKER jhorttracker Dave Versteeg vliegt de Winterspelen tegemoet met een we reldrecord in zijn bagage. Met 42,648 boekte de 21-jarige Lissenaar giste ren de snelste tijd ooit over 500 me ter. De kopman van het Nederlandse keurkorps toonde zich er gisteravond tijdens een banket in de Hongaarse hoofdstad uitermate content mee. Winst op één van de twee olympi sche afstanden; het resultaat van de zinderende finale smaakte bijna nog zoeter dan zijn tweede plaats in het tlarbella anp-gpd Marcel Valk is gisteren vervroegd te- ;eerd van een trainingskamp met"Volendam in Marbella. Hij is voor onbepaalde tijd geschorst. Vol gens trainer Dick de Boer was de laagse middenvelder niet langer te handhaven in de selectie. Tijdens de training van zaterdag haalde hij ploeggenoot Inia 'zomaar' onderuit, ondernam vervolgens een rush over dertig meter en schopte Dennis Schulp omver. Dick de Boer ituurde hem subiet weg. Als het aan hem ligt, komt Valk (voormalig speler zan Koudekerk en het Leidse UVS) niet meer terug in zijn selectie. ,,Ik w OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41603 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Tomaatrood Socialistische Partij tegengas tegen paars Buitenland Onderhandelingen over Noord-Ierse vrede in kritieke fase Cultuur en Kunst VSB Music Award 7 voor het Bart Wirtz Kwartet Leiden Fred Meijer walgt van de hoogmoed van de politiek LEIOEN MARC VAN DER JACT eindklassement van het EK. Versteeg 'opende' afgelopen vrijdag het EK-toernooi met een bronzen plak op de 1.500 meter. „Daarmee was ik heel tevreden. Vooral omdat we niet specifiek op die afstand heb ben getraind. In Nagano gaat het tenslotte om de 500 en de 1.000 me ter. Vorige week trainde de kern ploeg onder leiding van bondscoach Wilf O'Reilly in Oberstdorf. In het Zuid-Duitse trainingsoord kreeg Ver steeg het juiste gevoel. Pagina 17: Versteeg klaar voor 'Whi te Ring' voel me geen winnaar", zegt de trai ner. „Bij dit soort conflicten zijn er alleen maar verliezers. Maar als ik Valk later ooit nog een keer tegen kom, dan sta ik niet voor mezelf in. Dan riskeer ik waarschijnlijk een jaar gevangenisstraf." Valk heeft minutieus gewerkt aan een zwartboek bij Volendam. „Vijf jaar geleden had ik nooit gedacht dat ik ooit zoveel van een voetballer zou pikken", verzucht De Boer. „Maar je houdt hem de hand boven het hoofd. Ik heb hem als voetballer en mens hoog zitten. Je kunt fantastisch met hem praten, maar eenmaal in het veld gaat hij z'n eigen gang. Het is negativisme ten top." berlun Een ongenaakbare Jan Bos werd het afgelopen weekeinde de eerste Nederlandse wereldkampioen schaatsen op de sprint Edwin Wennemars maakte met zijn derde plaats het succes van de sprintploeg van Peter Müller compleet. De sprintploeg kwam van morgen aan op Schiphol. Bos en Wennemars zorgden gisteren voor medaille zeven en acht voor de Nederlandse sprinters op een WK. Naast de twee bronzen van Schenk schaatsten Jos Valentijn (zilver/1973), Eppie Bleeker (twee keer brons/1973 en 1974) en Hilbert van der Duim (brons/1983) als sprinter naar een plak. De Canadese wereldrecordhoudster Catriona LeMay-Doan werd gisteren wereld kampioen bij de vrouwen. Marianne Timmer was de beste Nederlandse. In het klassement pakte ze de achtste plaats. Pagina 17: Bos schrijft geschiedenis, foto gpd rob keeris Nieuwe gouden handdruk dreigt Het kabinet denkt serieus na over ontslag of overplaat sing van super-procureur-generaal Docters van Leeu wen. Dit wordt bevestigd door bronnen rond het kabinet. De opstand van Docters van Leeuwen tegen het gezag van minister Sorgdrager (justitie), afgelopen donderdag, wordt onduldbaar geacht. dens aan schadevergoeding. Sorgdrager kreeg enkele jaren HET WOORD IS AAN Willem van Os Het is moeilijk uit te maken wat het lelijkst is: imitatie antiek of kitsch van weleer. den haag gpd Tegelijkertijd houdt het kabinet geleden een storm van protest er ernstig rekening mee dat har- over zich heen toen ze de toen- de maatregelen niet of nauwe- malige Amsterdamse procu- Iijks mogelijk zijn, gezien de reur-generaal Van Randwijck sterke rechtspositie van Docters naar huis stuurde met een gou- van Leeuwen op grond van het den handdruk van een paar ambtenarenreglement. Sorgdra- miljoen gulden. Ook de Tweede ger onderzoekt op dit moment Kamer vond dat dit niet kon. samen met de landsadvocaat Zeker is dat het kabinet stappen alle mogelijkheden. Probleem is onderneemt tegen procureur dat een harde maatregel alleen generaal Steenhuis. Er wordt mogelijk is op grond van de 'on verenigbaarheid van karakters' van Sorgdrager en Docters van Leeuwen. Die ontslaggrond biedt Docters echter ruime mo gelijkheden op miljoenen gul- '73° "372° •372° ^,pg 20% 10% 10% 40% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad gedacht aan ontslag, overplaat sing of verlichting van zijn por tefeuille. De procureurs-gene raal deelden gisteren mee het spoeddebat in de Kamer (mor gen) af te wachten. Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Strips12 Uitgaan25 /erkiezingstest Lidsch Dagblad BOEN TON VAN BRUSSEL )e gemeente Alkemade krijgt anavond deprimeur van de eidsch Dagblad Verkiezings- Een twintigdelige reeks aann kandidaat-raadsleden in alle gemeenten in de regio lorden getoetst op hun kennis an lokale en regionale thema's, en informatieve, maar ook lu- actie om de gemeente- aadsverkiezingen extra aan- acht te geven. Publiek is welkom vanaf 19 ur in het gemeentehuis van lkemade, waar burgemeester Meerburg tien door de redac- e bedachte vragen stelt aan de ummer één van elke kandida- inlijst en degene die op de liddelste plek van deze lijst laat. Morgen een uitgebreid erslag met alle vragen, de ant- ioorden, de winnaars en de erliezers. iCHIPHOL RUDOLF KLEUN fet aantal banen op Schiphol vorig jaar sterk gegroeid, eind oktober 1997 werkten $.519 mensen op de luchtha- en. Een toename met 7,2 pro ent. De groei van de werkge- ïgenheid is daarmee tweeën- iif keer zo groot als die in tal Nederland. Dat blijkt uit voorlopige cij- die Schiphol het afgelopen wekeinde heeft bekendge- Daakt. Half februari zijn de lefinitieve cijfers bekend. Schiphol presenteert jaarlijks 'erkgelegenheidscijfers. „Er erschijnen heel veel tegen berichten over de conomische betekenis van chiphol, maar dit zijn harde egevens", stelt een woord- oerster van de luchthaven. De groei komt voornamelijk oor rekening van de lucht- aartmaatschappijen en de af- ^andelingsbedrijven en hangt kn ook direct samen met de ?oei van het luchtvervoer in kt algemeen. De afgelopen aren vertoonde de werkgele genheid doorlopend een stij gende lijn. In 1995 groeide het lantal banen met 3,1 procent, 1996 met 6,2 procent. Ook kt aantal vacatures groeide in '997 sterk. Eind oktober ston den er 2.000 vacatures open 5P Schiphol, ook dat is 7 pro cent meer dan het jaar daar- |In 1997 vestigden zich 100 fieuwe bedrijven op Schiphol, folgens de voorlopige cijfers pijn nu 549 ondernemingen óp Ik luchthaven gevestigd. leiden Een lijnbus van ZWN is vanochtend even na half tien op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden volledig uitgebrand. Er vielen geen gewonden; de chauffeur en passagiers wisten ternauwernood aan de vlammenzee te ontsnappen. Het vuur is achterin de bus ontstaan. De brand breidde zich zo snel uit dat de chauffeur geen tijd meer had zijn colbert met daarin zijn rijbewijs te redden. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar is nog geruime tijd bezig geweest met het nablussen. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Een technische storing, maar ook brandstichting wordt niet uitgesloten. foto hielco kuipers alphen aan den run marcel smeets Een 17-jarige Alphenaar is in de nacht van zaterdag op zondag volledig door het lint gegaan en uiteindelijk op de afdeling in tensive care van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp be land na het eten van zogenaam- De man was door het dolle heen door het eten van de bij zondere paddestoelen. Hij hak te het interieur van zijn woning aan de Jeltje de Bosch Kemper straat in puin. De politie en vrienden van de man konden hem niet in bedwang houden. Zelfs een stoot valium, die het gealarmeerde ambulance-per soneel toediende, kon de man niet tot bedaren brengen. De Alphenaar werd overge bracht naar het ziekenhuis waar hij op de afdeling intensive care is opgenomen. De politie weet nog niet wie hem de paddo's le verde. Rechtbank wijst verweer van advocaten af amsterdam gpd De Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend bijna alle verweren van de verdediging van ver meend drugsbaron Urka van de hand gewezen. Er is volgens de rechtbank geen sprake van on rechtmatig verkregen bewijs. De advocaten meenden dat de aanklagers niet ontvankelijk wa ren, omdat gebruik was gemaakt van informatie uit de IRT-tijd. De advocaten hadden hierop een belangrijk deel van hun verdediging gebaseerd. Urka zelf was niet bij de uitspraak aanwezig. Hij had volgens zijn advocaat 'geen zin in het mediacircus'. Bij het ter perse gaan van deze krant was de rechtbank nog bezig met het uit spreken van het twee uur durende vonnis. Er is volgens de rechtbank geen gebruik ge maakt van de 'besmette' bewijzen die in het eer dere IRT-onderzoek tegen Urka waren verzameld en door de commissie-Van Traa waren bestem peld als 'onrechtmatig verkregen'. Het Interregio naal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) werd eind 1993 opgeheven wegens het ge bruik van een omstreden opsporingsmethode tij dens dat onderzoek naar Urka. Tegen Urka is 7,5 jaar gevangenisstraf geëist. De 43-jarige Amsterdammer wordt door justitie gezien als de leider van een bende die op grote schaal in hasj handelde en als zodanig de opvol ger van de in 1991 vermoorde maffiabaas Klaas Bruinsma. Urka zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan belastingfraude, valsheid in ge schrifte en het witwassen van crimineel verdiend geld. Op een aantal onderdelen van de aanklacht werd de Urka-bende vrijgesproken, maar ondui delijk is in hoeverre dat van invloed zal zijn op de strafmaat. De aanklagers achtten al eerder betrokkenheid bij een in Amerika onderschepte partij drugs voor de meeste bendeleden niet bewezen. Ook de bin nenlandse handel van drugs werd op de aan klacht van een aantal verdachten geschrapt. Te gen geen van de verdachten kon justitie hard ma ken dat ze betrokken waren bij de invoer van drugs. washington john wanders correspondent Volgens Carville, vriend en naaste adviseur van Clinton, is de Amerikaanse president het slachtoffer van een haatcam pagne. In het tv-programma Meet the Press kondigde hij gis teren 'een oorlog' aan tussen het Witte Huis en het onder zoeksteam van openbaar aan klager Starr. Clinton, die de ernstigste cri sis uit zijn loopbaan mee maakt, is dit weekeinde verder in het defensief gedrongen. Hij wordt ervan beschuldigd een seksuele verhouding te hebben gehad met de inmiddels 24-ja- rige Monica Lewinsky, een voormalige stagiaire. De presi dent zou haar hebben verzocht onder ede te liegen over hun affaire. Volgens diverse bron nen is Lewinsky bereid toe te geven dat zij gedurende ander half jaar een seksuele relatie heeft gehad met de president. Het zou uitsluitend gaan om orale seks en telefoonseks. Ze zou vooralsnog niet willen erkennen dat zij tijdens een eerder verhoor meineed heeft gepleegd in opdracht van Clin ton of diens vertrouweling Jor dan. Starr is erop gebrand juist die laatste verklaring los te krij gen, omdat hij de president dan kan vervolgen wegens het aanzetten tot meineed. Dat be tekent het einde van Clintons presidentschap. Om de crisis te bezweren heeft Clinton twee oude ge trouwen verzocht hem de ko mende tijd bij te staan. Het zijn voormalig minister Kantor (handel) en ex-adjunct-chefstaf Ickes. Beiden zijn loyale, kei harde advocaten. Pagina 2: (ïrens vervaagt tus sen Washington en Hollywood leiden caroline van overbeeke De Leidse grachten worden nog dit jaar ontdaan van fietswrak ken, winkelwagentjes en andere rommel. Leiden is dit jaar doel wit van de actie 'Duik Holland Schoon'. Dat betekent dat enige honderden duikers op 20 sep tember, 'Internationale Schoon- maakdag', de grachten ontdoen van alles wat er niet in thuis hoort. Voorzitter van de stichting 'Duik Holland Schoon'. Mike de Jong, is vandaag in Leiden om de grachten in ogenschouw te nemen. Vorig jaar hebben de duikers onder zijn leiding 30 ton afval uit de Haarlemse grachten gevist. „We zijn een milieuclub en we willen de mensen laten zien wat er alle maal bewust en onbewust in het water wordt gegooid. We gebruiken duiksportliefhebbers om de klus vrijwillig te klaren. De gemeente Leiden is blij met de grote schoonmaak. „We krijgen alle medewerking", al dus De Jong. „Zo gaan we van daag met een boot van de ge meente de grachten op om een inventarisatie te maken. De ge meente heeft ook toegezegd straks het vervoer van de dui kers te betalen. Maar we kun nen nog wel wat Leidse bedrij ven als sponsor gebruiken." De duikers gaan op 7 maart het wa ter van de Stille Rijn in voor de 'proefduik', nabij Schuitje Vaart. i Naam: 1 Adres: Postcode: Tel: i Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand □Perkwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l l automatisch (f. 32,70) Oacceplgiro (f. 95,15) - Handtekening: I Nr. liank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot niet jackpot cadet Leidsch üÜs Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ,'elop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1