Extra geld voor A4 Leiderdorp Kok haalt fors uit naar PG's Schimmige rol wethouder n affaire meubelboulevard IVAN ROY C.S. SISjIW I /%c/v LVC.VI TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. VERHUIZEN Winter in Wenen Blad Radio 538 geeft nieuwe leden peppillen ADVOCATEN I Tel. (071)5122362 aERDAG 24 JAN Nederland kent nog verrassend veel 'heilige' j LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 OPGERICHT 1 MAART 1860 Beatrix 60 jaar: perfectionisme roept ook weerstand op. Chriet Titulaer 'honderd procent zeker van leven in het heelal. acht op dief Sassenheim senheim paul van der kopij Minister Jorritsma wil passage verbeteren mits gemeente verder meewerkt Leiden dreigt aanpassing A4 te blokkeren LEIDEN ANNET VAN AARSEN De aanpassing van de tunnel- bak voor de A4 bij Leiderdorp kan in de ogen van de gemeen te Leiden waarschijnlijk geen genade vinden. De aanpassing heeft namelijk ook gevolgen voor de Leidse woningbouw plannen in Roomburg. „Het zou betekenen dat de A4 aan de Leidse kant later de grond in gaat. Dat betekent eenvoudig dat we in Roomburg minder huizen kunnen bouwen", zegt de Leidse wethouder Tj. van Rij. Hij heeft de exacte cijfers nog niet gekregen van Rijkswater staat. „Maar naar alle waar schijnlijkheid is het aantal wo ningen dat we kwijtraken groter dan het aantal woningen dat in Leiderdorp behouden kan blij ven. In dat geval gaan we niet akkoord." Die opstelling zou het idee om de 'korte bak' te verbeteren onmogelijk maken. Minister Jorritsma vindt name lijk dat Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude het met elkaar eens moeten zijn. Van Rij vindt de discussie over een korte open bak overi gens minder belangrijk. „De es sentie is dat het deel van de A4 dat verzonken moet worden aangelegd, veel beter helemaal ondergronds kan worden ge bouwd. Maar daar valt met Jor ritsma niet over te praten. Ge lukkig heeft de Tweede Kamer ook nog wat te zeggen." Kiprich wil in gemeenteraad van Rotterdam rotterdam anp Aan het rijtje bekende Neder landers dat zich kandidaat heeft gesteld voor een zetel in een ge meenteraad, zijn er weer twee toegevoegd. Oud-Feyenoord- speler Jozsef Kiprich en house- dj Paul Elstak staan op de lijst van de Tocado partij in Rotter dam. De Tocado partij deed in 1994 al mee aan de raadsverkiezin gen, maar haalde geen zetel. De partij streeft naar een 'bruisend Rotterdam'. In het programma staan enkele bijzondere punten. Zo wil de partij een zwem- en watersportgelegenheid in de Maas, moet de seizoenkaart van Feyenoord aftrekbaar worden van de belasting en moet er ge legenheid komen om te bun- gee-jumpen vanaf de Erasmus- brug. Kiprich voetbalt tegenwoor dig bij FC Den Bosch maar is bij het Feyenoord-legioen nog steeds zeer populair. De in Rot terdam-zuid wonende Paul El- stak is een begrip in de interna tionale housewereld. HET WOORD IS AAN Victor Hugo Smart is een vrucht. God laat haar niet groeien op een tak die nog te zwak is om haar te dragen. 679° 577° 577° 20% 20% 20% 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningèn2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,19 RTV/programma's9,11 Paco Pena treedt met zijn Flamenco Dans Gezelschap op in de Stadsgehoorzaal in Leiden, waarvoor een kor tingsbon op de pagina Uit gaan. Gratis [,7~|2 figuur-analyse! Al 15 jaar resultaat door de i complete Thermo-Fysische- Methode (T.F.M.) Wij garanderen u: figuurverbetering gewichtsverbetering verbetering van de slappe huid cellulitus y voedingsadviezen conditieverbetering 1- Wilt u dit ook bereiken? Maak dan een afspraak, want bij Figurella boekt u resultaat! Alkmaar, (072)511 86 15 Den Haag (070) 365 42 90 Haarlem (023) 531 83 88 Leiden (071)532 33 22 Purmerend (0299) 43 53 63 Instituut voor figuurverbetering en schoonheidsbevordering Openingstijden: ma. t/mdo. 10.00-20.00 uur en vrij. 10.00-16.00 uur. Alleen voor dames mmmÉÉ telefoon 071-331 5361 VRAAG NAAR ONZE WINTERAKTIE Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen fabricage 10 Jaar garantie KOMO-certificaat en VKG-keur Vakkundige montage I 15 Jaar ervaring - Plaats: "Tel: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 94,15) l Oacceptgiro (f. 95,15) i automatisch (f. 32,70) l Nr. bank/giro: - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadea Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in eën envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden of bel 071-51 28030 712141 400121 zaterdag derdorp annet van aarsen rol van wethouder A. van ijk in het drama rond de juiv- en meubelboulevard aan Leiderdorpse Zijlbaan wordt teds schimmiger. Gisteren rklaarde hij dat hij pas enkele landen weet welke bedrijven th aan de Zijlbaan wilden ves- en. De gemeente was echter de grondoverdracht in 1995 de hoogte van de woori- inkelplannen. Voor de eigenaren van de vier aken, die in december op last in de gemeente werden geslo ft is het een uitgemaakte ak: de wethouder liegt dat hij heel ziet. Door de opstelling in Van Dijk dreigen de bedrij ft nu over de kop te gaan. ,U zegt dat al drie jaar he md is wat voor plannen de ei- ftaren hadden voor de Zijl- Jan? Niet bij ons. We wisten as in september 1997 om wei- categorieën detailhandel het au gaan", verklaart wethouder an Dijk .(Burger Belangen Lei- ardorp, ruimtelijke ordening), kondeigenaren W. Regeer en Klinkenberg hebben duidelij- ibewijzen in handen dat deze «wering niet klopt. Zo is er de hef, die Van Dijks eigen afde- ruimtelijke ordening meentebestuur de zaken had verboden om als woonwinkel open te gaan. Volgens de ge meente kon ook het showroom idee niet door de beugel en dus vergrendelde de politie een dag voor kerst de toegangsdeur naar Sleeptrend, Huigen Tapijt, Novi Meubel en Bebinella. Pikant detail is dat het toon zaal-idee door Van Dijks eigen afdeling ruimtelijke ordening is geopperd, zo blijkt nu uit brief van 24 juli. Een passage luidt: „Op dit moment bestaat slechts de mogelijkheid vanuit een showroom, waar de particulier deze artikelen wel kan bezichti gen en uitzoeken, te verkopen aan bedrijven c.q. aannemers, die vervolgens keukens en der gelijke gaan plaatsen bij parti culieren." Pagina 15: 'Als er niet snel iets gebeurt, zijn we er straks niet meer' schreef in juli 1997, een paar maanden vóór de datum die Van Dijk noemt. „Betreft: mo gelijkheden perifere detailhan del op het Verto-terrein; detail handel in kasten, keukens en sanitair; detailhandel in tapijt en vloerbedekking", staat er bo ven de aanhef. Een duidelijker bewijs dat de wethouder draait, is er volgens Regeer niet. Regeer, een van de initiatiefnemers van de boule vard, stelt dat de gemeente al vanaf het begin bekend was met de plannen van hem en zijn compagnon. Toen in juli 1995 de eerste spade op feestelijke wijze in de grond werd gestoken voor de sanering van het Verto- terein, hingen er op het door de politiek bezochte feestje al teke ningen van de woonboulevard. Gisteren brak een nieuw hoofdstuk aan in het drama Zijlbaan. De rechter wees het verzoek van de gedupeerde on dernemers af om voorlopig als toonzaal zonder kassa open te mogen blijven. Die laatste noodgreep hadden de onderne- i i t i t t i mers toegepast nadat het ge- Sorgdrager mets te verwijten als ambtenaren zich Kinderachtig gedragen wenen De Oostenrijkse hoofdstad Wenen heeft er sinds gisteren een attractie bij. Op het plein voor het stadhuis is een ijsbaan van 1.800 vierkante meter opgezet. Het schaatsminnende publiek kan er dagelijks terecht tussen negen uur 's morgens en elf uur 's avonds. Voorlopig open tot 8 maart. Us en weder dienen de. FOTO REUTERS HERWIG PRAMMER HAM A WY» natuursteen Tafels Glas/Marmer vanaf f1149,-/st I Uit eigen import Langstraat 56d Wassenaar Tel: 070 5177 070 tentoonstelling Stoom, Staal en Studeerkamers zondag 25 januari het theaterstuk Stoomkoort 14.00 en 15 00 uur in Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 Het kabinet neemt maatregelen tegen de noordelijke procureur- generaal Steenhuis. Een nader onderzoek, waarin onder meer rechtspositionele aangelegen heden aan de orde komen, moet uitmaken welke dat pre cies zijn. Bovendien beraadt mi nister Sorgdrager (justitie) zich op de vraag of het optreden van het college van procureurs-ge neraal van donderdagavond nog gevolgen krijgt. Premier Kok noemde het op treden van de procureurs-gene raal gisteren na afloop van het kabinetsberaad absoluut 'niet voor herhaling vatbaar'. Hij haalde bijzonder hard uit naar Steenhuis en de rest van het college van procureurs-gene raal, onder leiding van Docters van Leeuwen. Volgens Kok heeft minister Sorgdrager adequaat gehandeld en heeft zij niets aan gezag ingeboet. Over Steenhuis zei Kok: „Als een ambtenaar zich kinderachtig gedraagt, is dat niet de minister te verwij ten." Kok betichtte verder het college van procureurs-generaal van 'merkwaardig en niet ge heel volwassen gedrag'. De procureurs-generaal ver zetten zich donderdagavond langdurig tegen het voornemen van Sorgdrager om een kritisch rapport over mogelijke belan genverstrengeling van Steen huis openbaar te maken. Ze wil den 48 uur uitstel en Steenhuis dreigde de minister zelfs met een kort geding om een snellere openbaarmaking te voorkomen. Kok zei daarover gisteren dat Steenhuis 'niet op een heuse manier bezig is geweest'. Het gisteren door Sorgdrager vrijgegeven onderzoek is inge steld naar aanleiding van moge lijke belangenverstrengeling van Steenhuis. Hij heeft een betaal de nevenfunctie bij het onder zoeksbureau Bakkenist, terwijl dat bureau tevens onderzoek deed naar de slechte samen werking tussen de Groninger korpsbeheerder Ouwerkerk en hoofdofficier Daverschot. Steenhuis is de directe baas van Daverschot. Het onderzoeks- 90% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. S3 ERKENDE I VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-561 75 42 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 rapport concludeert dat de vraag kan rijzen of de dubbel functie van Steenhuis onbewust van invloed is geweest op het onderzoek van Bakkenist. Na langdurig overleg met Docters van Leeuwen verklaar de Steenhuis gistermiddag dat hij zich juist gesterkt voelt dooi de inhoud van het rapport. Ook donderdag concludeerde hij al dat hem niets te verwijten viel. Kok reageerde gisteravond ho nend: „Steenhuis leest lang zaam. maar hij reageert snel." De Tweede Kamer heeft zich inmiddels hard uitgelaten over Steenhuis. De PvdA noemt het optreden van procureurs-gene raal 'heel ernstig'. D66 noemt het rapport voor Steenhuis ver nietigend. Volgens de WD moet er nu eens en voor altijd een einde komen aan de me ningsverschillen tussen Docters van Leeuwen en Sorgdrager. Oppositiepartij CDA vindt dat Sorgdrager heeft gefaald en de eer aan zichzelf moet houden. Pagina 3: Het hoofd van Steen huis ligt op het hakblok nkeliers en omstanders zijn gistermiddag na een ware ipjacht in Sassenheim in ge- agd een man aan te houden, [kort daarvoor een juwelier de Hoofdstraat had beroofd, ree andere dieven wisten te tkomen. Hoeveel zij hebben itgemaakt is niet bekend. De twee ontkomen mannen tlden tijdens de overval de ju- lier bezig, zodat de derde jn een greep in de vitrines indoen. Toen de juwelier dat ?rkte ontstond al in de winkel n worsteling, waarbij de ju- dier flinke klappen opliep. Op stoep voor de juwelierszaak sten de drie zich los te rukken zetten ze het op een lopen, werden achtervolgd door nkeliers en passanten die op commotie waren afgekomen. De aangehouden man, een •jarige Amsterdammer, werd [eindelijk in het nauw gedre- n tegen een rek voor kleding- ik Blue In. Daar hielden win- Bers hem in bedwang tot de litie arriveerde. Volgens hen urde dat zeker een kwartier, ar politiewoordvoerster Slaghekke zegt dat dat niet ipt. „Zes minuten na de mel- ng waren we met twee auto's tplaatse.Ze kon gisteravond )g niet zeggen wat er precies lit is gemaakt en hoeveel er is aiggevonden: „Het lijkt vooral n gouden kettingen en ringen gaan." Van de twee verdwe- •n dieven ontbreekt ieder cor. minister Jorritsma wil laten bouwen bij de passage Leider dorp zodanig wordt verbeterd dat de negatieve gevolgen voor de leefbaarheid van de Oranje- en de Kerkwijk tot een mini mum beperkt blijven. Dat Leiderdorpse 'nee, tenzij' is een afzwakking van het una nieme standpunt dat de Leider dorpse gemeenteraad in de herfst van 1997 innam. Dat luidde simpelweg 'nee'. Met linkeliers dreigen over de kop te gaan Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) is bereid dertig miljoen gulden extra te in vesteren in rijksweg 4 ter hoogte van Leiderdorp. Daarmee kan de zogenaamde 'korte bak', die volgens Leiderdorp de omwonenden onvoldoende beschermt tegen verkeers lawaai en uitlaatgassen, worden verbeterd. leiderdorp wim koevoet monica wesseling In ruil voor de extra investering wil de minister dat Leiderdorp Rijkswaterstaat geen strobreed te in de weg legt bij de verbre ding van de A4. De gemeente zal daaraan alle medewerking moeten verlenen en genood zaakt zijn haar bestemmings plannen aan te passen. Jorrits ma eist dat Leiderdorp uiterlijk 5 februari op haar aanbod rea geert. Jorritsma's voorstel komt op een politiek gevoelig mo ment. Eerder deze week maakte wethouder C. Huigen (WD) be kend dat Leiderdorp geen pla nologische medewerking ver leent, tenzij de korte bak die Station beëindigt contract met uitgever hilversum/rijswijk anp Het radiostation Radio 538 heeft met onmiddellijke ingang de samenwerking opgezegd met uitgever Magazine Makers in Hilversum. Aanleiding is het initiatief van de uitgever om nieuwe abonnees, voornamelijk jongeren, van het magazine 538 Newz te verwelkomen met een gratis pakket peppillen, met de naam Smart XXX. Tientallen abonnees ontvingen het pakket. Volgens woordvoerster C. de Jager was Radio 538 niet op de hoogte van de inhoud van het welkomstpakket. Radio 538 wil met een andere uitgever door gaan. Smart XXX behoort tot de zogeheten 'smart drugs' die het kabinet wil verbieden. Deze week stuurde minister Borst (volksgezondheid) een nota hierover naar de Tweede Ka mer. Volgens die nota kan ge bruik van het middel leiden tot hartproblemen en hoge bloed druk. Directeur W. Verhagen van Magazine Makers zegt niet te weten dat de pillen mogelijk een gevaarlijke stof bevatten. Volgens hem zijn er tot nu toe ook geen klachten over geko men. Leiderdorp was tot voor kort al leen maar te praten over een lange, verdiepte en deels over kapte aanleg van de rijksweg. Maandag zal blijken of (en zo ja, in welke mate) de gemeente raad net als het college van bur gemeester en wethouders, be reid is het eerder ingenomen standpunt aan te passen. Pagina 15: 'Van keihard nee naar vriendelijk ja'

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1