Leidsch Dagblad Clinton in opspraak 23 Oudste moeder ter wereld blijkt grootste leugenares Hillegomse gluurder hoort 2,5 jaar eisen VD Leiderdorp eeft wonder nodig utomobilist verdronken totten laat ich massaal lenten Treinbrand wellicht aangestoken Millenniumprobleem begint nu al te spelen Groot aantal inkomens blijkt deze maand lager Goudstikker-claim volgens Nuis verjaard TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X DERDAG 22 JANUAR11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 'Werk is belangrijk maar niet het belangrijkste', vinden ze bij het CNV Buitenland IRA wijst plan voor regeling Noord-lerlandaf Cultuur en Kunst Kroegentocht dendert door y Leiden i Sport Rijnsburger Bart van Delft ontspannen naar NK tennis \iw seksschandaal bedreigt positie Amerikaanse president Een nieuw seksschandaal bedreigt de positie van de Amerikaanse president Bill Clinton. Het is de vraag of hij justitie om de tuin heeft geleid. Clinton wordt ervan beschuldigd een voormalige stagiaire, Monica Lewinsky, van het Witte Huis te hebben gevraagd om onder ede een valse verklaring af te leggen over hun seksuele verhouding. een valse verklaring af te leggen." Over zijn vermeen de verhouding met de voor malige stagiaire, Monica Le winsky, was de president minder duidelijk. ,,Er is geen seksuele relatie", zei hij. Clintons woordvoerder Mike McCurry zei dat de president nooit een 'oneer bare' relatie heeft gehad met Lewinsky. Of hieronder hetzelfde diende te worden verstaan als 'seksuele rela tie', liet hij in het midden. Minstens zo verrassend was het nieuws dat justitie beschikt over geluidsban den van gesprekken die Le- washington john wanders correspondent Als de beschuldiging ge grond blijkt, heeft Clinton zich schuldig.gemaakt aan het aanzetten tot meineed. Openbaar aanklager Kenne th Starr, die ook het White- water-schandaal rond het echtpaar Clinton onder zoekt. heeft de jongste affai re aan zijn lijst onderzoeken In een interview met tv- station PBS verklaarde Clin ton dat de beschuldigingen onjuist zijn. „Ik heb nie mand gewaagd onder ede winsky voerde met een 'vriendin'. Deze nam de ge sprekken in het geheim op en droeg de banden vervol gens over aan justitie. Het weekblad Newsweek heeft de hand weten te leggen op een van deze banden en daarop is te horen hoe een nerveus klinkende Lewinsky vertelt over haar affaire met Clinton. De twee zouden vanaf 1995 anderhalf jaar lang een relatie hebben ge had. Ze zegt gemeenschap met de president te hebben gehad op het Witte Huis. Volgens de Washington Post van vandaag heeft Clinton toegegeven dat hij in de ja ren zeventig een relatie had met de zangeres Gennifer Flowers. Pagina 7: Schandaal rond stagiaire kan Clinton de kop kosten DEN HAAG/HtLLEGOM WIM VAN WANROOY Tegen een 22-jarige Hillegom se 'gluurder' is gisteren voor de Haagse rechtbank een forse straf geëist: dertig maanden cel waarvan tien voorwaarde lijk. Justitie houdt de man verantwoordelijk voor het ver schillende keren begluren van jonge vrouwen en een poging tot doodslag. Volgens officier van justitie E. Kole ging er een zucht van verlichting door Hillegom toen de gluurder op heterdaad was aangehouden. „Er was veel onrust ontstaan onder Hille- gommers omdat hij zo lang onbestraft zijn gang kon gaan", vertelde Kole gisteren. De gluurder ontkende niet dat hij bij de vrouwen naar binnen was geslopen. Hij had daar zo zijn eigen verklaring voor. „Ik had in die tijd zware depressies. Ik schaamde me voor mijn zwakke punten en ging daar dan zwaar van drin ken." Na die klom dé Hillegommer op schuurtjes en ging hij zelfs op daken van huizen lopen. „Voor de kick", zoals hij zelf zei. Maar waarom hij dan na die halsbrekende toeren juist slaapkamers van vrouwen be zocht, wist hij écht niet. „Ik was helemaal in de war. Een maal op het dak durfde ik niet naar beneden en ging ik via een raam de woning binnen", was zijn verklaring voor het binnendringen van woningen. Een 17-jarige bewoonster van de Hofstraat sloeg bij zijn komst alarm. Daarop heeft de verdachte haar bij de keel ge grepen en aan hoofd en lijf verwondingen toegebracht. Het openbaar ministerie zag daar geen paniekreactie in, zoals de Hillegommer zelf be weerde, maar een poging tot doodslag. Volgens de officier kwam de verdachte (die zij de Hillegomse stalker noemde) aan zijn 'adresjes' door kaart jes uit de supermarkt te pluk ken. De rechtbank doet op 4 februari uitspraak. \ctorale ramp ligt in verschiet rdorp wim koevoet c en een wonder kan de ver ingscampagne van de WD eiderdorp nog redden. Met Iminder dan twee maanden de boeg lijkt een electorale p op 4 maart nauwelijks te keren. De partij, intern tig verdeeld doordat be- lijsttrekker en wethouder Zilverentant is voorbijge- door een omstreden ac- an P. Kolman, beleefde gis- n de zoveelste 'slechte' dag. egelijk met de bekendma- van het opstappen van rzitter en vice-voorzitter R. ks en W. Joosten, gisteren, de huidige WD-wethou- [C. Huigen met het voor Lei- (lorp zeer droeve bericht dat kansen op een lange ver- )te en deels overdekte aan- van rijksweg A4, ter hoogte Kerk- en Oranjewijk, volle zijn verkeken. Voor Leider- zit er niet meer in dan een leterde versie van de 'korte die volgens de gemeente )mwonenden onvoldoende chermt tegen lawaai en uit- gassen. luigen deelde gisteren ook dat als de verbeterde korte Leiderdorp bevalt, de ge- ente toch bereid is planolo ge medewerking aan Rijks waterstaat te verlenen. Er zit veel spanning tussen dat stand punt en een raadsbesluit van nog maar een paar maanden oud dat Leiderdorp zonder lan ge bak in geen geval meewerkt aan de verbreding van rijksweg A4. Op CDA-fractievoorzitter A. Roest na, zijn er op dit moment geen raadsleden te vinden die van het Leiderdorpse 'nee' een 'neen tenzij' willen maken. Dat betekent dat de liberalen kun nen rekenen op politiek geladen raadsvergaderingen. Niet langer staat Huigen, die na de verkie zingen niet terugkeert in de raad, te boek als de wethouder die tot dè laatste snik wil door vechten voor een lange tunnel. Ondertussen wordt de ver deeldheid in haar partij steeds groter. Uit onvrede over de han delwijze van Kolman, die zich ondanks eerdere afspraken toch opwierp als wethouderskandi daat, zijn de twee bestuursleden opgestapt. Eerder trok zittend raadslid W. Kruidenier zich om dezelfde reden terug van de kieslijst. In WD-gezinde krin gen van hockeyclub Alecto den ken velen er hard over om op 4 maart maar helemaal, niet te stemmen. Pagina 19: Leiderdorps af scheid van lange tunnel UI «ANP •jarige inwoner van Briel- ivannacht in een ziekenhuis ierdam overleden aan de ;en van een ongeval waar- jn auto te water raakte, man was volgens de poli- gisteravond met zijn auto "nog onbekende oorzaak in een singel in zijn woonplaats gereden. De auto kwam onder steboven in het water terecht. Omstanders haalden het slacht offer uit zijn auto en reanimeer den hem. Hij werd bewusteloos naar het Sint Franciscus Gast huis in Rotterdam gebracht, waar hij later in de nacht over leed. leiden Een brand in de trein Leiden-Utrecht heeft gisteren voor op schudding gezorgd op station Leiden Centraal. De trein, die net was aangekomen, stond stil op perron 1. Rond 13.00 uur ontstond er brand in het voorste gedeelte waarin volgens de Nederlandse Spoor wegen geen passagiers meer zaten. Het spoorverkeer tussen Leiden en Leiden-Lammenschans heeft vervolgens een uur stilgelegen omdat de stroom van de bovenleiding moest worden afgehaald om gevaar bij het blussen te voorkomen. De NS zette bussen in om de reizigers te vervoeren. De brand werd aanschouwd door tientallen mensen die goed uitzicht hadden op de trein, die vooraan het station stond. De brandweer, die met twee blusauto's was uitgerukt, had twee uur no dig om het vuur te doven. Om tien over drie kon het NS-personeel de schade opnemen. Die was aanzienlijk: als het hele treinstel moet wor den vervangen, kost dat de NS miljoenen, weet een voorlichtster. De politie is nog bezig met een onderzoek naar de oorzaak van de brand. Omdat brandstichting niet wordt uitgesloten, zal het onderzoek enke le dagen in beslag nemen, zegt de voorlichtster van NS. Pagina 15: 'Heb je wel eén kaartje gekocht?' foto anp hielco kuipers HEN» ANP 'percentage mensen uit Put- 'dat zich vandaag en morgen 'laat vaccineren tegen her- 'vliesontsteking is uiterst ge- stelde vandaag, op de itedagvan de grootscheepse tcinatie in het Veluwse dorp, tt'eur R. Santing van de j® Noord-West-Veluwe. Tij- as een persconferentie in het 'dbuis zei burgemeester B. Putten dat de massale vac- "ie op rolletjes loopt. „De aighekken die uit voorzorg geplaatst, waren niet echt 'g Wel stond al ruim voor ;n uur een lange rij mensen "'het centrum waar de prik borden gegeven. londen hans geleijnse correspondent Het 'wereldwonder' blijkt niet uit de hemel te komen. Zestig jaar is Elizabeth Buttle, boerin in Wales, en een lucratief contract met schandaal blad News of the World gaf haar enorme publici teit toen ze met een laatste perswee baby Joseph baarde. Ze verbeterde het record 'oudste moe der ter wereld' met vijfjaar. „Het zal wel van de schone lucht hier komen", vertelde ze glunde rend en wereldexclusief aan de krant. En werelds bleek het. Gisteren bekende een kliniek in de Londense Harley Street dat de na tuur daar een handje was geholpen om Buttles wereldrecord te vestigen. In dezelfde verklaring werd ook aangekondigd dat de kliniek de toela tingseisen voor vrouwen die een IVF-behande- ling willen meteen zal verscherpen. Een concurrent van News of the World, de even schandaalgevoelige Daily Express, had Buttles geheim ontdekt: ze had '49 jaar' inge vuld op het formulier dat de weg opende naar implantatie van een eitje van een veel jongere vrouw. Ook de politiek vindt na dit geval dat de regels moeten worden verscherpt, zodat liegen niet meer kan. De affaire heeft niet alleen groot opzien ge wekt door de leeftijd van boerin Buttle. Minnaar Peter nam kort na de geboorte de benen. De pu bliciteit werd hem te veel, vertelde hij een ander schandaalblad. Gelukkig voor hem nam zijn wettige echtgenote Vera hem weer terug. Peter werd gisteren belegerd door journalisten, maar wilde niets zeggen. Joseph is nu vermoedelijk de baby van de oudste alleenstaande moeder in het Verenigd Koninkrijk. Elizabeth was er niet ondersteboven van. „Joseph geeft me niet half zoveel werk als de boerderij", zei ze tegen de Sun, alweer een andere krant. amsterdam ad heesbeen Het millenniumprobleem steekt nu al de kop op. Twee jaar voor de eeuwwisseling doen de eer ste complicaties zich voor bij het electronisch betalen. Bank passen en creditcards blijken steeds vaker te weigeren omdat de computer de vervaldatum van 2000 in de pas niet herkent. Volgens algemeen directeur A. Smolders van Visa Card Ser vices Diemen treden de storin gen op in winkels waar de soft ware nog niet is aangepast. „We vertellen de winkeliers al jaren dat ze hun zogenaamde "hccep- tatieterminals' moeten vervan gen. Maar een aantal heeft dat nog niet gedaan. Ze wachten af tot er zekerheid bestaat over de chipper en de chipknip." LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 LEZERSSEEVÏCE Een winters weekend-arrangement in Landgoed de Wipselberg Zie aanbieding elders in de krant Kamervragen over 'gekochte' handtekeningen leiden «ton van brussel Het PvdA-kamerlid Rehwin- kel gaat minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) ophel dering vragen over de manier waarop de CD in Leiden aan handtekeningen is gekomen voor de ondersteuningslijst. Om deel te mogen nemen aan de raadsverkiezingen, moeten dertig aanhangers van een partij op het stadhuis hun handtekening zetten. Meijer zou dat aantal niet bij elkaar hebben gekregen en vervolgens een aantal mensen vijftig gulden hebben gebo den. Volgens burgemeester Goe- koop loopt Meijer bij een eventuele installatie als raads lid het risico van meineed te worden beschuldigd. Ieder raadslid moet immers verkla ren dat hij geen giften heeft aangenomen of beloften heeft gedaan die een onafhankelijk functioneren in de weg staan. Rehwinkel vindt zo'n mein eedprocedure 'te laat en te lang'. „Als een partij op een onrechtmatige manier aan handtekeningen komt, moet meteen worden ingegrepen", aldus het Kamerlid. Rehwin kel wil van minister Dijkstal weten of het kopen van hand tekeningen onder de strafwet kan vallen. HET WOORD IS AAN Anonymus De kus is de eenvoudigste vorm van scheppingskracht: niets gedeeld door twee. *J^zonnigjenr koud -271° -57-1° -472° 20% 10% 10% ronnelchg'n 40% 70% 40% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur_ Economie .3,5 7 9 t/m 13 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad 20 Regio15,17,19,21 RTV/programma's_27 Sport23,25 Strips26 Uitgaan12 ruswuk gpd Uitkeringsinstellingen, pen sioenfondsen en vakbonden krijgen deze week veel veront ruste en boze telefoontjes over plotseling gedaalde inkomens. Voor mogelijk enkele honderd duizenden mensen komt de verlaging van uitkering of salaris deze maand als een donderslag bij heldere hemel. De aanpas sing van een reeks regelingen blijkt voor menig huishouden negatief uit te pakken. Op Prinsjesdag stelde het ka binet nog triomfantelijk dat ie dereen er in 1998 op vooruit zou gaan. Deze week merken echter veel mensen dat hun eer ste maandinkomen van 1998 met enkele tientallen guldens en soms zelfs met honderd gul den is verlaagd. Gepensioneerden die hun in komen via meer bronnen krij gen (bijvoorbeeld van twee pen sioenfondsen of een bovenwet telijke aanvulling op hun uitke ring krijgen) en voormalig over heidspersoneel lijken vooraan in de rij van 'slachtoffers' te staan. Pagina 5: Veel onrust over fors lagere uitkeringen zoetermeer anp ongeldig werden verklaard, kreeg de familie de kunstvoor werpen niet terug. De weduwe zag er in overleg met haar advo caten van af twee miljoen gul den te restitueren," een voor waarde die de Staat verbond aan teruggave van de terugge vonden kunstvoorwerpen. Volgens Nuis hebben de na zaten van de kunsthandelaar ju ridisch gezien geen zaak. De schikking waarin Goudstikkers weduwe in 1952 afstand deed van verdere aanspraken, is in 1972 onomkeerbaar geworden. De advocaten van de erven Goudstikker zeggen weliswaar dat ze haar handtekening zette nadat ze zeven jaar achtereen was 'stuk' geprocedeerd door de Staat, maar Nuis heeft nog geen enkel document kunnen vinden dat die bewering staaft. De kans is klein dat staatssecre taris Nuis (cultuur) de Goud- stikker-claim honoreert. Strikt juridisch bekeken isde zaak verjaard. Bovendien is uit ar chiefonderzoek tot nog toe niet gebleken dat de Nederlandse staat de familie Goudstikker na de oorlog onrechtvaardig heeft behandeld. De nazaten van de in 1940 verongelukte kunsthandelaar Jacques Goudstikker eisten on langs minstens 150 schilderijen terug die in verscheidene Ne derlandse musea hangen. Het gaat om werken uit een partij van 779 stukken die tijdens de Tweede Wereldoorlog aan veld maarschalk Göring zijn ver kocht. Hoewel zulke transacties met de bezetter na de oorlog In zijn optiek gaat het om een kleine groep achterblijvers. Van .het aantal electronische termi nals is inmiddels 96 procent ge schikt gemaakt voor het millen nium. „Er is overigens altijd een alternatief", aldus Smolders. „De winkeliers kunnen met on ze kaart altijd terugvallen op het handmatig verwerken van de betaling." De problematiek ligt bij het gebruik van de Eurocard/Mas tercard niet anders. Woordvoer der I. Kersten van Interpay, uit gever van twee miljoen credit cards, onderschrijft de cijfers van Visa. „Bij ons ligt het niet anders." De eerste echte grote klap wordt op 1 januari 1999 ver wacht, omdat veel bedrijven een jaar vooruit werken. Ia, ik wil een abonnement op het I.eidsch Dagblad. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomatisch (fc 9 15; l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, Antwoordnummer 10050.2300X03 Leiden OFBEL 071-51 28 030 712141 "4001 14 maandag t/m vrijdag het schandaal zat Clinton gewoon diner. foto ap wilfredo lee

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1