Leidsch Dagblad winter 18 21 Voede over rief van orritsma Hoeveel ondjes moeten er nog af? HaalMjS Half jaar geëist na oplichten belasting Bekende uit buurt steekt broers uit Leiden neer TA Gekochte handtekeningen kunnen leiden tot meineed CD Paus op komst Hoofdkantoor CDA bezet Schaatsen Nagano in onthijtshow Croma voor Kip haalt het lekkerste uit wit vlees. TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. NSDAG 21 JANUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 SlNNENLAND Buitenland Cultuur en Kunst Afpakken rijbewijs hardrijders gaat niet door Serviërs hebben baat bij bevrijdingsleger Kunst rukt op in 'bollenland': ploeteren en beuken Sport Gouddelver Schenk waakt over olympische ploeg s» OVt. Sc Ï154 wg jan kuys asflt [redacteur ir meldt dat er geen over- geweest over deze kwestie lestempelt de uitspraken jorritsma als 'voorbarig', sma heeft haar mening gemaakt in een brief Commissie Geluidhin- liphol. Zij vraagt de com- ie daarin advies uit te bren- fover het maximale aantal igbewegingen op Schip- ir dit jaar. Tevens geeft zij Schiphol ruimte te willen voor meer groei dan tot vanwege de strenge ge- grenzen mogelijk is. fractie van Groenlinks in Tweede Kamer heeft zich ingewoon boos gemaakt het standpunt van Jorrits- Fractieleider Paul Rosen- er vindt het ongehoord dat onafhankelijke adviescom- iie op deze wijze wordt op- deld met een standpunt uit kabinet. Rosenmöüer, die lat moment niet wist dat De laaiend was over de werk- van Jorritsma, noemde ren deze gang van zaken lenselijk'. Rosenmöller mag ikker maakt het u ikelijk om het lijnen te houden. Opkikker lie drinkbouillon van i vi/aar bijna geen irieën in zitten. Lekker 3 voor tussendoor, kunt er prima een lijsje of crackertje bij ;#ien. Daar merkt de [OpkikkeI igschaal niets van. BEETJE VAN JEZELF, 'N BEETJE VAN MAGGI. isters ruziën over Schiphol 4 lr 56-: en de minister Jorritsma (verkeer) en De Boer eu) is knallende ruzie ontstaan over Schiphol. Jorri- I wil dit jaar opnieuw overschrijdingen van de ge- i Zone rond Schiphol gedogen. In een boze brief ijlt De Boer dat Jorritsma de wettelijk vastgelegde ge- tnlijke verantwoordelijkheid over dit onderwerp 'ge- Iheeft aangedaan'. Ook de milieu- en bewonersorga- lies zijn woedend op Jorritsma. leiden ruud sep Wanneer Centrumdemocraat D. Meijer na de verkiezingen terugkeert in de raad, en de CD'er heeft betaald voor handtekeningen op de ondersteunings- lijst, dan maakt hij zich bij zijn installa tie waarschijnlijk schuldig aan meineed. Dat zei de Leidse burgemeester C. Goe- koop gisteravond op vragen van R. Peeters (Groenlinks). Het gerucht gaat dat Meijer verschillende mensen vijftig gulden heeft betaald voor hun handte kening. Om mee te mogen doen aan de ver kiezingen van 4 maart moest de CD, net als alle andere partijen, dertig aanhan gers zo ver krijgen dat zij op het stad huis hun handtekening zetten voor de partij. Omdat Meijer erg veel moeite had om de handtekeningen bij elkaar te krijgen, zou hij verschillende acties hebben ondernomen. Naast het betalen voor handtekeningen, zou hij ook sym pathisanten met een gehuurd busje naar het stadhuis hebben vervoerd en mensen hebben getracteerd op koffie met gebak. Peeters vroeg zich af of de CD-lijst om deze reden ongeldig kon worden verklaard en of Meijer strafbaar was we gens het ronselen van handtekeningen. Goekoop moest haar daarin teleurstel len. ,,Er is geen bepaling in de Kieswet die dit verbiedt. Als iemand zijn hand tekening zet dan is die geldig, op welke wijze die ook gezet is", doceerde de burgemeester. Maar wat als Meijer opnieuw wordt geïnstalleerd in de gemeenteraad en hij de eed aflegt, waarin onder andere is vastgelegd dat hij niemand heeft omge kocht om in de raad te komen? Dat moest de burgemeester nog eens uit zoeken. ,,Maar het kan als consequentie hebben dat hij dan meineed pleegt", al dus Goekoop. HET WOORD IS AAN George Sand Herinneringen zijn martelin gen als ze geen beloften in houden. in een spoeddebat deze week nog Jorritsma aan de tand voe len. Eerder al heeft Jorritsma inge stemd met het Gebruiksplan 1998 voor Schiphol. Daarin blijft de luchthaven met maximaal 360.000 vliegtuigbewegingen binnen de vastgestelde geluids- grenzen. De luchtvaartmaat schappijen hebben echter ge vraagd dit jaar 420.000 vliegbe wegingen te mogen uitvoeren. Schiphol heeft nu een aanvul lend gebruiksplan ingediend om een doorgroei tot 400.000 vliegbewegingen te realiseren. Jorritsma is bereid daaraan mee te werken ook al betekent dat een overschrijding van de ge- luidsgrenzen op vijf punten. Volgens Schiphol zijn die over schrijdingen uitsluitend boven weilanden en snelwegen. Voorzitter Friso de Zeeuw van de Commissie Geluidhinder Schiphol constateert dat de commissie nu gemangeld dreigt te worden tussen twee politieke opvattingen. „Tot nu toe moet de commissie iedere keer brandjes blussen, maar de rek is er bij de commissie wel uit." havana Havana, de hoofdstad van het communistische Cuba, is dezer dagen volgehangen met tiental len billboards van Paus Johannes Paulus II. De katholieke kerkvorst komt vanavond in het land aan voor een vijfdaags bezoek. Hij zal onder meer een ontmoeting hebben met leider Fidel Castro en in vier Cu baanse steden een mis opdragen. Pagina 2: 'De rommel gaat onder het bed'. FOTO AP GREGORY BULL Katwijker verzweeg tonnen aan inkomen den haag/katwuk job de kruiff Tegen een Katwijkse voormalig restauranthouder is gisteren voor de Haagse rechtbank een half jaar cel geëist. De 51-jarige man verzweeg over 1992 en 1993 tonnen aan omzet en be nadeelde zo de belasting voor ongeveer een half miljoen gul den. Ook tegen de boekhouder, een 49-jarige Leidschendam- mer die rotzooide met de om zetcijfers om de kas kloppend te maken, werd zes maanden ge- eist. Aan de afhaalbalie van het restaurant - dat inmiddels in andere handen is - werd des tijds een dubbele boekhouding bijgehouden. Dat ontdekte de FIOD toen zij naar aanleiding van een anonieme tip de boe ken controleerde. De restau ranthouder had zelf over 1992 een belastbaar inkomen van nog geen 12.000 gulden opgege ven, maar de fiscus kwam op een kleine vijf ton. In 1993 dacht de man zelf ruim 72.000 gulden te hebben verdiend en hield de fiscus het op vier ton. De methode van de fraude was simpel. In de boeken werd een groot deel van de omzet verzwegen, naar schatting in twee jaar ruim 1,3 miljoen gul den. De restauranthouder deed bovendien bijna de helft van zijn inkopen zwart. En dat van zijn vermogen weinig was terug te vinden, dankt hij aan het ca sino. Al kon hij zichzelf weinig meer herinneren van de 337 be zoekjes die hij daar volgens rechter S. Donker bracht. Officier van justitie M. Beun eiste twaalf maanden cel waar van de helft voorwaardelijk. Ze vreest bij de restauranthouder voor herhaling omdat hij voor zijn casinobezoekjes nog steeds geld nodig zou hebben. Advo caat H. Lamme herinnerde er nog maar eens aan dat de Kat wijker zijn bedrijf heeft moeten verkopen en van de fiscus al een boete van 380.000 gulden kreeg. Bovendien zou het bewijsmate riaal tegen hem slechts bestaan uit geschatte cijfers en onrecht matig verkregen verklaringen - de verdachte begreep immers geen Nederlands. De rechtbank doet 3 februari uitspraak. -4'/1° -3*/2° -5 7-1° 10% 10% 10% 50% 40% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie .18 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers20 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan9 Met de bon op de pagina Uitgaan entreekorting voor de grote antiekbeurs in de Groenoordhallen in Leiden den haag anp staandenwet en eisen een ge sprek met een CDA-vertegen- woordiger uit de Tweede Ka mer. De demonstranten zeggen net zolang te blijven tot ze een gesprek met een Kamerlid heb ben gehad. Ongeveer tien actievoerders hebben vanochtend het CDA- hoofdkantoor in Den Haag be zet. Ze protesteren tegen de ge volgen van de nieuwe Nabe- Topambtenaar Leiden stapt op na conflict leiden wim koevoet De directeur van de gemeente lijke dienst cultuur en educatie, M. Zierikzee, stapt na overleg met het college van B en W per 1 maart op. Het vertrek van de topambtenaar is het sluitstuk van een conflict met een onbe kend, maar in elk geval groot aantal van haar medewerkers. Die hadden in november van vorig jaar al het vertrouwen in haar opgezegd. Het is niet be kend of er een financie"le rege ling is getroffen. De voornaamste kritiek op Zierikzee, nu ruim drie jaar dienstdireczeur, is dat zij haar plannen, waarmee op zichzelf niet zo veel mis is, niet in de praktijk weet te brengen. Op papier is de reorganisatie van de dienst al lang voltooid, maar veel ambtenaren klagen dat zij niet weten wat er nu pre cies van hen wordt verlangd. Hoewel burgemeester en wet houders de kritiek van het per soneel op Zierikzee voor een belangrijk deel overnamen, wil den ze Zierikzee niet kwijt. Door Baalbergen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, het inhuren van een interim hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, manager, die samen met Zierik- Sale! hilversum anp-gpd Op twaalf van de zestien dagen van de Olympische Winterspe len in Nagano (7-22 februari) zendt de NOS in ontbijtshows van 7 tot 8.30 uur rechtstreekse reportages uit van het schaat sen. De publieke omroep be steedt, via TV 2, in totaal 170 uur zendtijd aan de Spelen, voornamelijk 's nachts en 's morgens, 's Middags tussen 12 en 14 uur worden hoogtepun ten uitgezonden en ook 's avonds tussen 19 en 19.50 uur worden de kijkers bijgepraat. Eurosport schakelt op elk mo gelijk tijdstip over naar Nagano, mits daar aanleiding toe is. Pagina 11: Zorgen om kwaliteit Japanse schaatsreportages De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht met te lang, want op op' LEIDERDORP I zee orde op zaken moest stel len, dacht wethouder H. Baaijens (PvdA/personele orga nisatie) het conflict te kunnen bezweren. Aan gemeentesecretaris K. de Vries is gevraagd de taak van Zierikzee voorlopig over te ne men. ULÜ Rood vlees mag van binnen best 'n beetje rosé blijven. Maar wit vlees zoals kip moet door en door gaar zijn. Hoe hou je het dan toch lekker mals? Daar zorgt vernieuwde Croma voor Kip voor. Het schroeit het vlees meteen dicht en Houdt het daardoor lekker mals. En door de fijne Maak van kipkruiden krijgen al uw kipgerechten een heerlijke smaak. Of 't nu gaat over drumsticks, vleugeltjes of kip in de bami of nassi. Proef maar! RATIS PAKJE CROMA VOOR KIP BIJ 3 PAKJES CROMA. leiden thomas erdbrink Aan de Charlotte de Bourbon hof zijn vanochtend twee broers van zeventig en Nestig jaar neergestoken. Rond half drie belde een 26-jarige be kende uit de buurt aan bij het duo. De man vroeg of hij even mocht binnenkomen om te bellen. Omdat de oudste daar geen kwaad in zag, besloot hij de man binnen te laten. Vol gens de jongste broer, die in een andere kamer stond, schreeuwde de man plotseling om geld. „Anders steek ik je overhoop", riep hij volgens de verklaring van de jongste broer. De 70-jarige weigerde dat, waarop de man hem met een mes in zijn borst stak. De jongste broer, die alles had ge hoord, verschanste zich daar op in een andere kamer en barricadeerde de deur door er tegenaan te duwen. Omdat de dader sterker was. lukte het hem die te openen. Vervolgens stak hij de 60-jarige in zijn been. Daarna verliet de man het pand. Het is niet duidelijk door wie de politie is gebeld, maar toen de agenten het pand binnenkwamen troffen ze de oudste broer hevig bloedend aan. Beide broers zijn naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. De jongste mocht ech ter vanochtend naar huis. waarna hij direct aangifte heeft gedaan bij de politie. De 70-jarige blijft ter observatie in het ziekenhuis. De zoektocht naar de verdachte is in volle gang. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorgingl 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) i automatisch ff. 32.70) Oacceptgiro (f. 95.15) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1