"VdA morrelt aan hypotheekrente Dasblad tONDAG OPEN 'onna ZONDAG GEOPEND xtra uitkering voor eidse tienermoeders Ontzetting wint bij waterpolosters Lakenhal hield joodse schilderijen te lang vast )nrust in Ochten na hjlating dorpsgenoot Turks Hof verbiedt Welvaartspartij GPD-enquête moet verbanden leggen I) onaldson 40-50-60% KORTING AUTOBOOT TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 dat het Rijk daarmee iaart moet worden ingezet de invoering van een indi- iele 'koopbijdrage' aan De kunstroven in De Lakenhal tijdens de Duitse bezetting. LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Hugo Claus I mislukt feuilleton leverde het boek 'Onvoltooid Verleden v°P J Journaalbaas Nico Haasbroek tyoont bewust in een wijk met drugs en overlast, rtij wil aftrek aan maximum binden congres van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond de aftrek van de hypo- jkrente ter discussie gesteld. Het congres besloot het verkiezingsprogramma op de zo te wijzigen dat de aftrek aan een maximum wordt gebonden. De leden wil- voorkomen dat eigenhuisbezitters „extreem hoge aftrekposten op hun belas aangifte kunnen opvoeren". derheid te halen. Pas na elektro nische stemming bleek 58 pro cent van de congresgangers de fiscale aftrek te willen aftoppen. Partijvoorzitter Karin Adelmund zei dat de betreffende wijziging tRDAM GPD t een smalle beurs en een hogere huursubsidie. Aanvankelijk leek het voorstel van de afdeling Hoogeveen tot beperking van de hypo theekrente-aftrek geen meer- weinig te betekenen heeft. In politieke kringen geldt ech ter alleen al het ter discussie stellen van de hypotheekrente aftrek als een doodzonde. Eer dere pogingen van partijen om aan de hypotheekrente te mor relen leidden tot een fors verlies aan zetels in de opiniepeilingen. Eerder verklaarde minister Melkert van sociale zaken dat voor de PvdA de hypotheekren te-aftrek 'absoluut niet ter dis cussie staat'. De individuele koopbijdrage geldt als een van de speerpunten in het beleid van de PvdA voor de komende jaren. Het stelt de lagere inko mens in staat hun individuele huursubsidie om te zetten in een koopbijdrage. Eigen wo- ningbezit komt daarmee ook binnen het bereik van mensen voor wie dat nu nog niet is weg gelegd. Van de PvdA mag Schiphol al- •thouder veiyult weer voortrekkersrol thomas erdbrink Leidse tienermoeders krij- een extra uitkering van vier- derd gulden per maand. Dat lofde wethouder J. Laurier lenLinks/sociale zaken) gis- en delegatie van tie- noederstichting Steady, rier vervult hiermee weer voortrekkersrol op het ge- de sociale voorzienin- Het besluit is goedgekeurd gemeente. Leiden telt tienermoeders. De maatre- kost de gemeente 48.000 len. e stichting Steady vecht te- 'euwe regeling waarin zelf mogen bepalen leel uitkering een tiener- Tder krijgt. De stichting is dat er grote verschillen de gemeenten zullen Itaan. De overheid geeft een tienermoeder een ba- ?drag van 705 gulden. Voor p moeders die niet bij hun fers thuis wonen, vulde Lei- t uit eigen middelen aan tot 1.355 gulden. Met de laatste toezegging van vierhonderd gulden extra komt de totale uit kering nu op 1.755 gulden. Daarmee wordt de uitkering voor tienermoeders gelijk ge trokken met die van moeders van 21 jaar en ouder. Overigens is dat bedrag nog altijd 35 gul den lager dan vóór 1 jai\uari '96, toen het Rijk nog de hoogte van de uitkering vaststelde. Andere gemeenten geven lang niet zoveel bovenop het basisbedrag van de overheid. Stichting Steady maakt een rondgang langs de grotere plaatsen waar ze de wethouders vraagt om de uitkering even hoog te maken als die van een alleenstaande moeder van 21. Onlangs beloofde de gemeente Rotterdam de uitkering voor tie nermoeders te verhogen van 1.200 naar 1.300 gulden in de maand. an 10 tot 17 uur pdplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag lerdorp. Meer informatie: 071-5416585. Op koopzondag geopend: itenbeek, Grocnewegen, Lederland, Valhal. PLEIN perth Carla Quint slaat haar handen voor haar hogen, Petra Meer- dink werpt een verslagen blik. Zeven duels aaneen waren de Neder landse waterpolosters in Perth ongeslagen, maar in de finale van de wereldkampioenschappen werd gisteren verloren van Italië (6-7). Italië had nota bene de eerste drie poulewedstrijden verloren, waaronder die tegen Nederland. Benno Kuipers beëindigde de WK-zwemmen op de 200 meter schoolslag als zesde in een tijd van 2.15,34. Joris Keizer sloot de finale van de 100 meter vlinderslag met een sensationele vijf de plaats en een nationaal record af (53,37). Angela Postma, Madelon Baans, Inge de Bruijn en Wilma van Hofwegen werden zevende in de finale van de 4x100 meter wisselslag in een tijd van 4.11,73. De Ame rikaanse ploeg pakte het goud in 4.01,93. Pagina 25: 'Hard en vuil' Italië klopt Nederland. FOTO REUTERS MARK BAKER veling. Baalbergen, Kooreman en Slaapkai LEIDERDORP O ider de bevolking van Ochten ?ote onrust ontstaan sinds end is dat hun dorpsgenoot ll februari, zijn verjaardag, ugkeert naar het Gelderse tp. De jongeman zat sinds W in jeugd-tbs omdat hij ntallen kinderen in het dorp sueel had misbruikt. Hij luwde daarbij bedreigingen Éeweld niet. e leemte in het jeugdstraf st die ertoe heeft geleid dat bijna 21-jarige man op vrije sten komt zonder dat hij uit- tandeld is, bestaat in het tuwe jeugdstrafrecht niet ssr. In de nieuwe wet is vast- Isgd dat een jongere maxi mal zes jaar in tbs mag blijven, zijn 23ste jaar. Het was de bedoeling dat er een overgangs regeling zou komen om jonge ren die onder het oude straf recht veroordeeld zijn. langer te kunnen behandelen. Het ge rechtshof in Arnhem heeft die regeling in twee proefprocessen echter afgewezen. De gemeente Echteld, waar toe Ochten behoort, heeft vanaf 11 februari een telefonisch meldpunt voor inwoners die zich zorgen maken over het ge drag van de plaatsgenoot. Vijf ouderparen eisen in een geding dat maandag dient een straat- en contactverbod in de regio Tiel voor hun dorpsgenoot. Hun raadsvrouw mr. A. van Bon zegt dat de ouders vrezen dat hun kinderen de aanwezigheid van de man niet aankunnen. Het Leidse stedelijk museum De Lakenhal heeft de collectie van twee joodse bruikleengevers in de periode 1939-1940 te lang vastgehouden. De bruikleengevers vreesden een Duitse inval en wilden hun schilderijen eerder terug hebben dan was afgesproken. Door deze houding van De Lakenhal kon de zeventiende-eeuwse schil derijenverzameling van Dr. Alfons Jaffé uit Berlijn en de weduwe S. Larsen-Menzel, die op 4 oktober 1939 was geëmigreerd naar Beverley Hills in Californië (VS), in 1941 door de Duitsers worden geconfisceerd en doorgesluisd naar Hitier, Goering en Hoff- mann. Dat zegt Ronnie Naftaniel, directeur van het Centrum voor Informatie en Docu- r Israël in Den Haag. Naftaniel: „Ze zijn bij De Lakenhal na tuurlijk apetrots geweest op de mooie col lecties die daar in bruikleen waren gegeven. Die wilden ze koste wat het kost één jaar vasthouden. Maar daarmee hebben ze het bezit van de joodse eigenaren wel in gevaar gebracht." De twee joodse collecties werden in 1939 in bruikleen gegeven aan De Lakenhal om ze veilig te stellen voor de nazi's. Op advies van dr. H. Schneider, directeur van het Bu reau voor Kunsthistorische Documentatie en Ikonografie in Den Haag, hield Laken hal-directeur E. Pelinck vast aan de afge sproken termijn van één jaar bruikleen. Daarmee heeft hij het dreigende oorlogsge vaar niet goed ingeschat. Toen de Duitsers Europese Unie 'bezorgd' over verbod jessica lutz de wintercollectie kleding bij Donaldson by Borg's correspondent De Europese Unie heeft zich gisteren bij monde van voorzit ter Groot-Brittannië „bezorgd" verklaard over het besluit van de Turkse justitie de orthodox- islamitische Welvaartspartij te verbieden. De Europese Unie is bezorgd over de gevolgen voor het de mocratische pluralisme en de vrijheid van meningsuiting in Turkije, verklaarde de woord voerder van de Britse ambassa de in Ankara. De Europese part ners zullen zich onderling bera den op de ontstane situatie. Het Grondwettelijk Hof van Turkije heeft gistermiddag de islamistische Welvaartspartij verboden. Volgens het hof zijn de activiteiten van de partij ge richt 'tegen het democratische en seculiere karakter van de re publiek'. De Welvaartspartij kwam bij de verkiezingen twee jaar geleden als grootste uit de bus met 21 procent van de stemmen. Zes bestuursleden, onder wie partijleider Necmettin Erbakan en twee vice-voorzitters moeten hun parlementszetel opgeven zodra het vonnis in de Turkse Staatscourant gepubliceerd is. Zij, en de onlangs tot een jaar gevangenisstraf veroordeelde burgemeester van Kayseri we gens ongeoorloofde propagan da tegen het secularisme, mo gen bovendien gedurende vijf jaar geen lid worden van een andere politieke partij. Het ka binet van Erbakan werd vorig jaar juni door het leger gedwon gen tot aftreden vanwege de pro-islamitische maatregelen die het doorvoerde. Partijleider Erbakan riep in een eerste reactie zijn volgelin gen op het besluit van de recht bank te respecteren. Er gaat geen dag voorbij of er gens wordt wel een enquête ge houden. Over elk wissewasje wordt de Nederlander naar zijn mening gevraagd. Maar heel vaak gaat het daarbij om deel problemen en verbanden met andere ontwikkelingen in de maatschappij worden lang niet De opstellers van de enquête 'De staat van het land', die van daag in deze krant staat (en in negentien andere regionale dagbladen die zijn aangesloten bij de Geassocieerde Pers Dien sten, GPD) hebben grotere am bities: een momentopname van de Nederlandse samenleving aan het begin van 1998. Bijna 1,7 miljoen huishoudens krijgen de kans de vragenlijst in te vul len. De enquête is een vervolg op grootscheepse onderzoeken uit 1983, 1984 en 1991. De laatste keer deden tiendui- Hakim houdt vredesmars voor Algerije HET WOORD IS AAN Erasmus Ik geloof in God, omdat ik Hem ontmoet in de mens. haarlem pauline v leen verder groeien als de lucht haven binnen de op maximaal 44 miljoen passagiers gebaseer de milieugrenzen blijft. Dit be sluit van het partijcongres van de PvdA is opmerkelijk, omdat het kabinet momenteel onder zoekt of de milieugrenzen niet veel méér dan 44 miljoen passa giers toestaan. Hakim Traidia (41), vooral be kend als clown van Sesamstraat, gaat een vredesmars voor Alge rije organiseren. Het door moordende bendes geteisterde land kan alle steun gebruiken die maar denkbaar is, zegt de van oorsprong Algerijnse thea terman. „Binnenkort wordt in Frankrijk en Italië gedemon streerd, dus waarom hier niet? Ik hoop zoveel mogelijk mensen op de been te krijgen die hun solidariteit met het Algerijnse volk willen tonen", aldus de Haarlemmer. Hakim streeft er naar de mars op zaterdag 24 ja nuari plaats te laten vinden in Amsterdam. WEERSVERWACHTING VOOR HET WEEKEND Pagina 16: 'Kinderen zijn moordenaars van i i toen 30% >verzicht op pagina 39 VANDAAG 52 PAGINA'S Euromast wordt dubbel zo hoog Binnenland Buitenland Cultuur rotterdam gpd De Euromast in Rotterdam moet de komende drie jaar een totale metamorfose ondergaan, waarbij de toren bijna twee keer zo hoog wordt: 350 meter tegen 185 meter nu. De nieuwe Euromast krijgt op een voor Nederland ongeëve naarde hoogte van 220 meter diverse horecavoorzieningen, expositieruimten en business skyboxen. Vanaf dertig meter tot bijna tweehonderd meter hoogte ko men volgens de voorlopige plannen een kleine driehonderd zeer luxe appartementen. Met z'n 350 meter wordt de nieuwe Euromast het op één na hoog ste gebouw van Europa. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -58 98 900 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport23,25,27 Strips39 Uitgaan Kortingsbon voor het Willi am Byrd Vocaal Ensemble dat de muzikale band tussen Nederland en Italië in de zes tiende eeuw bezingt in de Lokhorstkerk in Leiden. Nederland op 10 mei 1940 binnenvielen, wisten ze door geheime informatie vanuit Berlijn al dat zich zo'n honderd waardevolle zeventiende-eeuwse meesterwerken in De Lakenhal bevonden. Door de beruchte Dienststelle Mühlmann werden de beide collecties in 1941 opge haald en verdween het merendeel ervan naar Duitsland. De Stichting Nederlands Kunstbezit spoorde een deel van de Jaffé- collectie op. Zo'n dertig schilderijen zijn echter nog steeds spoorloos. De schilderij enverzameling van de weduwe Larsen- Menzel kwam in handen van de Neder landse staat. Zie ook het Zaterdags Bijvoegsel Backup Service jarenlange expertise in advisering, aanleg en systeembeheer. LANtastic, Novell en Windows NT. vies, aanleg, implementatie 071 573 05 67 Bovendien na 10 jaar een korting van 50% op de aankoopprijs van een nieuwe keuken' 18 JAATARI Hp] H AM AWYs natuursteen 'd Granieten Aanrechten ^ji vanaf f650,-/m1 I Uit eigen Import Langstraat 56d Wassenaar Tel: 070 5177 070 zenden lezers mee. Een deel van de vragen uit 1991 wordt nu opnieuw gesteld, zodat de on derzoekers nieuwe trends kun nen vaststellen. „We willen ook een beeld krijgen van de ar beidsmarkt". zegt Van Praag. „Bijvoorbeeld of mensen bereid zijn op andere tijden te werken en daarvoor geld in te leveren. De vorige keer bleek dat die be reidheid groot is als mensen hun baan daardoor kunnen houden." Verder zijn er vragen over za ken als het inkomen, mobiliteit, organisatie van het gezin en vrije tijd. Vooral de mogelijk heid 'kruisverbanden' tussen al lerlei antwoorden te kunnen leggen, maakt de enquête vol gens Van Praag uniek. Ten slotte wordt de lezer ook gevraagd naar zijn of haar poli tieke voorkeur en naar het oor deel over de politieke kopstuk ken van het land. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Postcode: Tel: - Plaats: (I.v ontrole bezorging! 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPermaand Per kwartaal Oautomatiscli If. 94,15) I i automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u - Handtekeni i 1/5 s rslot met jackpot cadeau Leidsch sÉÉ Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. of bel 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1