Leidsch Dagblad Tekort aan pabo's Lucky Strike haalt 'chocoladesigaret' van markt Maatregelen tegen overlast op Schiphol Vliegtuiglawaai blijkt veel erger dan gedacht iHoop in Noord-Ierland [na plan voor zelfbestuur M) Wouda naar zilver 'Pedofielen zijn niet aardig voor kinderen' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. blNSDAG 13 JANUAR11998 w OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41592 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 «Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport FNV: velen hebben last van 'j stress op werk Indonesische elite tortelt met de roepia 'Sneak Preview': verrassing in het donker Topscorer Zwaan stopt carrière bij Katwijk AARLEM RUDOLF KLEUN Iritish American Tobacco (BAT) heeft de (gelopen maand in stilte zijn Lucky Stri- e filtersigaretten van de markt gehaald, relBij de productie van de sigaretten is iets iis gegaan, waardoor de rokertjes een icaolucht hebben gekregen. Lucky Stri- zonder filter is nog wel te koop. Opvallend is dat sigarettenfabrikant 5AT de problemen in grote stilte heeft ifgehandeld. De afgelopen jaren is het ien algemeen verschijnsel geworden dat producenten van consumptie-artikelen het oplossen van fouten juist met veel publiciteit omgeven. Woordvoerster G. Versteeg van BAT zegt dat het bedrijf het niet nodig vond om de klanten te la ten weten dat ze het tijdelijk zonder hun favoriete sigaret moeten doen. ,,Er was op zich niets mis met de sigaretten, ze hadden alleen een geurafwijking. De consumenten zijn er niet mee gecon fronteerd, daarom hebben we het ook niet naar buiten gebracht. Wel hebben we de grossiers op de hoogte gesteld." Het risico dat rokers op een ander merk overstappen, heeft BAT noodgedwongen genomen. Volgens Versteeg heeft het onderzoek naar de oorzaak van de geurafwijking nog niets opgeleverd. Ook is nog niet be paald wanneer de productie van Lucky Strike Filter weer wordt hervat. Inmid dels drogen de voorraden bij de winke liers op. Volgens Versteeg kan het van plaats tot plaats verschillen of de sigaret ten nog te koop zijn. Een woordvoerder van Rokerspaleis Marcella aan de Korevaarstraat in Leiden vertelt dat hij pas nadat hij er zelf naar vroeg van een vertegenwoordiger te ho ren kreeg dat de sigaretten uit de markt waren genomen. „Anders had ik nu nog niks geweten." Hij heeft inmiddels zelf geen pakje meer in huis. „Ik verkoop zat Lucky Strike, er zijn veel klanten voor. Die moeten nu wat anders nemen." Hij is niet bang dat ze definitief op een an der merk overstappen. Lucky Strike heeft zo'n aparte smaak. Dat zal wel meevallen." SCHIPHOL. AD HEESBEEN Schiphol gaat maatregelen ne men tegen de toenemende nachtelijke overlast op de lucht haven. Vooral in het winkelge bied Schiphol Plaza, dat 24 uur per dag open is, zorgen dronken en balorige jongeren voor pro blemen. Om erger te voorko men wordt het toezicht in de aankomsthal verscherpt en zal er tussen 03.00 en 06.00 uur geen alcohol meer worden ge schonken. Schiphol Plaza blijkt een gro te aantrekkingskracht te hebben op jongeren uit de regio die na een avondje stappen in Amster dam nog een drankje of broodje willen nuttigen. Vooral horeca gelegenheden ondervinden hin- HET WOORD IS AAN Wilhelm Raabe De humor is de zwemgordel op de rivier van het leven. weersverwachting voor woensdag der het de jeugd. 'n Leiden nog geen grote problemen )e Hogeschool Haarlem heeft eind december een stu- oco' lentenstop aangekondigd voor de pabo-opleiding, on- ianks de sterke behoefte aan leerkrachten in Nederland. De lerarenopleiding voor het basisonderwijs heeft niet neer dan zo'n 150 stageplaatsen per jaar te verdelen en rit hiermee aan de grenzen van de snelle groei. Het aan tal studenten verdubbelde in vier jaar tijd. De eveneens groeiende Leidse pabo voortziet vooralsnog geen proble- nen. )en haag gpd betere beloning, kleinere dassen en een publiciteitscam- jagne lokken meer studenten ïaar de pabo-opleiding. Die pure kende vele jaren slechts leeg- omdat er nauwelijks kans *fwas op werk. Opzet is het aantal I studenten aan pabo's landelijk met een kwart uit te breiden om sterk groeiende vraag naar leerkrachten aan te kunnen. Het tekort aan stageplaatsen dwars boomt nu die ontwikkeling. Het probleem speelt komend schooljaar nog nadrukkelijker, vreest directeur H. Abrahamse /an de Haarlemse opleiding. ,We hebben nu al meer in schrijvingen binnen dan vorig jaar rond deze tijd. Het aantal stageplaatsen stijgt niet, dus kunnen we maximaal 150 eer stejaars toelaten. De rest zit in de wachtkamer." Abrahamse spreekt zelf liever niet van een studentenstop. Samen met haar collega's in Ikmaar en Amsterdam zal brahamse een brandbrief :hrijven aan minister Ritzen om iets aan de situatie te doen. Stagebegeleiding kost 250 gul den per plaats. Het budget is echter niet meegegroeid met het toenemende aantal studen ten. De HBO-raad vroeg daar om afgelopen maand om uit breiding van het bestaande fonds van 9 miljoen tot 14 mil joen gulden. Beleidsadviseur H. Verheijde van deze raad: „Het is toch eigenlijk bizar dat Haarlem nu een studentenstop aankondigt? We hebben juist meer jongens en meisjes nodig die straks voor de klas staan." De Leidse "Hogeschool (r.k.), met opleidingen in Rotterdam, Den Haag en Heemstede moet wel moeite doen voor het vin den van stageplaatsen „maar het is tot nu toe altijd gelukt", aldus een medewerkster. Op termijn verhuizen de Heem- steedse en Haagse vestigingen naar Leiden, waar na de zomer een nieuwe lerarenopleiding begint. Voorts krijgt de Leidse pabo een verkorte opleiding voor vwo'ers. Ook voor deze groep studenten zijn stageplaat sen nodig. De groeiende oplei ding is optimistisch dat dit wel zal blijven lukken. i londen. hans geleunse i correspondent Groot-Brittannië en Ierland wil len dat Noord-Ierland zelfbe stuur binnen het Verenigd Ko ninkrijk krijgt, onder toezicht van beide regeringen. Dat plan lanceerden Londen en Dublin gisteren bij de vredesbesprekin gen. Mo Mowlam, de Britse mi nistervoor Noord-Ierland, repte van een 'doorbraak', want zowel katholiek als protestant bleek iets te zien in het plan. Kernpunt is een Noord-Ierse Assemblee, op proportionele basis gekozen. Deze zou een re gering met behoorlijke be voegdheden vormen. Dat is in 1974 ook geprobeerd en mis lukt. Daarom is nu een inter gouvernementele raad toege voegd, waarin Britse en Ierse gers van Noord-Ierland, Schot land en Wales het proces over zien. Tevens vormen beide Ier- landen een Noord-Zuidraad voor 'kwesties van wederzijds belang'. David Trimble, leider van de protestante UUP, was optimis tisch. „Er wordt duidelijk be paald dat we deel van het Vere nigd Koninkrijk zijn. Ierland er kent dit nu ook." Positief was ook de gematigd katholieke SDLP. De radicalen van Sinn Féin waren minder te spreken. Voorzitter McLaughlin zei dat het voorstel 'niet beantwoordt aan onze aspiraties voor een verenigd Ierland'. Hij wilde ech ter geen overhaaste reactie ge- gouden Tify (D 22 JANUARI: 'n dag om j vrij te houden jj (Zeg het tegen je vrienden f 1 en let op de weekbladen fl volgende week) m WoonhartJ perth De Tsjechische zwemmer Cema Hanas lijkt op een bijzondere manier te trainen: hij zwemt tijdens de training met een eend als gangmaker. Of Marcel Wouda ook zo'n last had van eenden tijdens de training is niet bekend. Feit is dat hij vanmorgen in Perth net tekort kwam voor het goud op de 4 keer 100 meter wisselslag. Na in de series de snelste tijd te hebben gezwommen, zette Wouda in de finale een tijd neer van 4.15.53. De Amerikaan Dolan bleef hem nipt voor (4.14.95). Pagina 17: Meer over het WK zwemmen. foto ap steve holland VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad18 RTV/programma's Sport Strips De kortingsbon in de krant van vandaag is voor het con cert door het Nederlands Studenten Orkest in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Jeugd in café ondervraagd over drinken Volgens nieuwe metingen van bureau Omegam haags redacteur De vliegtuigen op Schiphol ver oorzaken aanzienlijk meer la waai dan de officiële berekenin gen aangeven. Volgens het Am sterdamse onderzoeksbureau Omegam is het geluid op twee meetpunten gemiddeld 3,2 Kos teneenheden (een vastgestelde norm voor het aangeven van de mate van vliegtuiglawaai) hoger dan uit de berekeningen blijkt. Volgens projectleider vliegtuig lawaai R. Muchall van Omegam deugt het berekeningssysteem op Schiphol niet en is het beter gewoon het geluid te meten. Al vijf jaar eerder kwam het onderzoeksbureau met hetzelf de verwijt. Destijds was de reac tie dat de onderzoeksmethode van Omegam niet correct was. Te veel invloeden van buitenaf zouden de meetresultaten beïn vloeden. Omegam zelf heeft echter altijd volgehouden dat de feitelijke metingen een veel cor recter beeld geven. Omegam heeft de metingen op twee plaatsen verricht. Zo wel in Buitenveldert als in Am stelveen zijn telkens verschillen tussen de twee en ruim vijf Kos teneenheden gevonden. Omdat Omegam meet op een hoogte van dertig meter en de bereke ningen van Schiphol betrekking hebben op een hoogte van twee meter is in de cijfers rekening gehouden met een een verschil van 0,8 Kosteneenheden. Desal niettemin vallen de metingen 3,2 Kosteneenheden hoger uit dan de berekeningen. Volgens onderzoeksleider Muchall zijn de officiële bereke ningen ongeschikt voor het vonden verschillen sluit hij niet vaststellen van de hoeveelheid uit dat de luchthaven op veel vliegtuiglawaai. Meten is, zegt meer plaatsen de geluidsgren- Muchall, de enige mogelijkheid zen overschrijdt. Zou strikt aan om een zuiver beeld te krijgen, de metingen worden vastge- Vanwege de door Omegam ge- houden dan sluit Muchall niet "ijiiiijjiiÈ, REMBRANDT SG I "|!!!>i| Ij;]! ATHENEUM HAVO MAVO Jllüiii; |L Informatie-middag voor leerlingen Een speurtocht langs de vakken Woensdag 14 januari, 14.00 - 16.00 uur Informatie-avond voor ouders Woensdag 14 januari, 20.00 - 22.00 uur uit dat ongeveer de helft van het aantal vliegbewegingen op Schiphol zou moeten worden geschrapt. Overigens beklemtoont hij dat Omegam slechts op twee plaatsen heeft gemeten. Het on derzoek zou op veel meer plaat sen moeten worden gedaan om een volledig beeld te krijgen. Het wachten is bovendien nog op een onderzoek van het Nederlands Luchtvaart Labora torium (NLR) naar de betrouw baarheid van de metingen van Omegam. Dit onderzoek zou klaar zijn, maar om niet beken de redenen in de la blijven lig gen. Jongeren worden de komende maanden in kroegen en disco theken ondervraagd over alco holgebruik en agressie. Een lan delijk 'veldonderzoek' moet in zicht geven in de cultuur van rondjes geven, agressief gedrag, de redenen waarom jongeren veel drinken en wat de rol van de horeca hierbij is. Aanleiding voor het onder zoek van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) zijn enkele steekproeven in horeca gelegenheden vorig jaar. Het re sultaat daarvan werd bij de pre sentatie van de nieuwe anti-al coholcampagne in oktober be kendgemaakt. Piekuren (drank jes voor één piek) en andere re clame-acties in cafés en disco's (zoals happy hours) blijken vaak voor te komen. Een grootschali ger en representatief onderzoek moet nu uitwijzen of het klopt dat jongeren meer gaan drinken als alcohol goedkoper is of als reclamestunts drankgebruik aanmoedigen. „We zijn er nu al achter dat overmatig drankgebruik vaak ontstaat door de cultuur van het rondjes geven", vertelt W. van Dalen van het NIGZ. „Jongeren drinken door die cultuur en door de piekuren meer dan ze eerst van plan waren." Het on derzoek wordt in april afgerond. Leidse hoogleraar heeft genoeg van mooipraterij Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. „Bij pedofilie gaat het om een volwassene die seks wil met een kind. Dat is schadelijk voor een kind of kan op latere leeftijd scha delijk worden. Bovendien zitten kinderen er niet op te wachten." Prof. dr. J. Frenken. hoogleraar seksuologie aan de universiteit van Leiden, zou graag zien dat pedofielen eindelijk eens ophouden om te doen of ze alleen maar aardig willen zijn tegen kinde ren en niet op seks uit zijn. De gereformeerde predikant L. van Drim- melen zocht afgelopen weekeinde bewust de publiciteit door in Trouw te bekennen pedofiel te zijn. In een ingezonden brief vroeg hij om erkenning van de pedofiel. Gisteren werd duidelijk dat hij helemaal geen pedofiel is, maar op deze manier slechts een lans wilde breken voor mensen die dat wel zijn. Van Drimmelen schreef dat pedofielen vergelijkbaar zijn met homofielen, die ook decennia lang 'Verketterd' zijn omdat ze af weken van de norm. Prof. W.H.G. Wolters, hoogleraar medische kinder- en jeugdpsy- chologie aan de universiteit van Utrecht vindt de vergelijking niet volledig opgaan. „In een homoseksuele relatie tussen twee volwassenen mensen is er, in principe, sprake van gelijkwaardigheid. Twee homo's kunnen de gevolgen van hun relatie over zien en weten ook dat er, vroeg of laat, seks in het spel komt. Dat is een essentieel ver schil met een pedofiele relatie." Volgens Frenken (behalve hoogleraar ook als psycholoog verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis Leiden, waar hij onder meer mensen behandelt die seksuele delic ten hebben gepleegd) is de handelwijze van Van Drimmelen schimmig en dubbelhartig. „Van pedofielen ken ik het hele arsenaal van smoesjes, van goedpraten. Van Drim melen veroordeelt aan de ene kant seks met kinderen, maar tegelijkertijd sluit hij het ook niet uit. Dat is dubbel." Wolters is het wel met Van Drimmelen eens dat het te gemakkelijk is om een pedo fiel tot zondebok te maken. „Er wordt soms te snel en te heftig gereageerd als iemand zegt op kinderen te vallen. Dat is niet altijd terecht. We moeten oppassen dat we na Dutroux van iedere pedofiel een crimineel maken." Ma de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) inatiscii (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15)

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1