eidsch Pharming wil kuddes koeien manipuleren lasgow Rangers il Dick Advocaat VUTO RIALTO lunavereniging legt :huld bij provincie Ambtenaren hoofdstad etrapt op fraude Burgers bewapend in Algerije w 'Eén op de drie in de bijstand fraudeert' (VANROYC.S. M, TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X 99 95 ERDAG 4 JANUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 /noemt vertrek onbespreekbaar ow/eindhoven cpd Advocaat kan na dit sei- dienst treden bij Glas- Rangers. De Schotse kam- heeft gisteravond toege- dat de club ver wil gaan le Nederlander bij PSV los eken. Volgens de Schotse heeft Advocaat vorige een eerste onderhoud ge- met David Murray, de trijke voorzitter en eigenaar de protestantse club. Mur- Advocaat daartoe met privé-vliegtuig hebben op- ald en naar zijn buitenhuis et eiland Jersey hebben ge- asgow Rangers doet al jaren oede pogingen om het elf- Europees niveau mee te strijden in de top, maar Britse coaches is dat niet kt. Geld is geen probleem de Schotten, die topsalaris- jetalen en er alles voor over im een trainer in huis Jen. eerste instantie had Glas- Rangers de hoop gevestigd Ottmar Hitzfeld, de tech- directeur van Europees kampioen Borussia Dortmund, maar deze had geen trek om naar Schotland te verhuizen. De keuze voor Advocaat is niet verrassend gelet op de voortreffelijke prestaties van Wim Jansen bij Celtic. Advocaat en Jansen werkten eerder in hun carrière samen bij SW en SW/Dordrecht'90. Daarna gin gen beiden hun eigen weg. Ad vocaat trad in dienst van de KNVB en Jansen werd trainer van Feyenoord. Advocaat heeft nog een con tract bij PSV tot de zomer van 1999. Voorzitter Van Raaij van PSV zei gisteravond in een eer ste reactie dat hij zich niet kan voorstellen dat Advocaat in beeld is bij Rangers en dat een vertrek wat hem betreft niet be spreekbaar is. In de winterstop raakte PSV al een andere trainer kwijt. Rob Baan verliet de Eindhovense club om per 1 januari in dienst te treden bij Feyenoord. Een vertrek van Dick Advocaat zou betekenen dat PSV zijn hele technische staf moet reorgani- overlijden bezoekers Haarlemse sauna irovincie Noord-Holland is geweest bij de controle Sauna van Egmond in .A-Jrlem. Dat zegt secretaris I essen van de Nederlandse navereniging (NSV). In de jna raakten in de iode 1992-1996 zes mensen net met de veteranenbacte- Legionella pneumophila), ivie er twee zijn gestorven, eeds in 1984 heeft het Rijks- ituut voor Volksgezondheid Milieuhygiëne vastgesteld de bacterie is te vinden in ntig procent van de whirl- in Nederlandse sauna's, Plessen. „We weten dit al ïg. En de oorzaak kennen ook: dode leidingen." In «Hopende leidingen zonder punt, waarin het water niet boven de 60 graden Celsius Amsterdam zijn vorig jaar nd de vijftig ambtenaren be- ipt op fraude en corruptie, blijkt uit de eerste rapporta- van het 'centraal registratie- fraude en corruptie' van gemeente. Het registratiepunt is vorig ir ingesteld om de strijd aan binden met fraude en corrup- onder Amsterdamse ambte- Daarover is in de hoofd- id veel te doen sinds het rap- >rt-Van Traa. Al eerder werd kend dat in de afgelopen vijf ir meer dan 130 ambtenaren Weversbaan 12 Leiderdorp "el. 071 - 54 17 493 Leids bedrijf gaat project in samenwerking met partners in VS opzetten Het Leidse bio-farmaceutische bedrijf Pharming wil sa men met twee Amerikaanse ondernemingen kuddes van genetisch gemanipuleerde koeien gaan exploiteren. Be doeling is uit de melk van de dieren, waarvan de erfelijke eigenschappen door menselijk ingrijpen zijn veranderd, medicijnen te produceren. leiden anpOm hoeveel dieren het gaat, kan Pharming nog niet zeggen. Pharming werd in 1990 bekend Het project verkeert nog in de door de 'productie' van de ge- onderzoeksfase. Pas na de netisch gemanipuleerde (trans- eeuwwisseling verwacht het be- gene) stier Herman. Dankzij de drijf de eerste medicijnen uit dit samenwerking met de Amerika- project op de markt te kunnen verwacht het bedrijf min- brengen. der tijd voor onderzoek nodig t hebben, zodat de medicijnen sneller daadwerkelijk kunnen worden geproduceerd. Het onderzoek en de daarop volgende productiefase hebben plaats in de Verenigde Staten. Pharming omzeilt daarmee de uitgebreide ethische toetsing in Nederland, die vereist is volgens het 'besluit biotechnologie'. Volgens een woordvoerder van het bedrijf kan „daardoor een tijdrovende procedure achter wege blijven". Pharming gaat samenwerken met ABS Global en Infigen, bei de gevestigd in DeForest (Wis consin). ABS loopt wereldwijd voorop op het gebied van voort plantingstechnieken bij runde ren. Infigen is een dochterbe drijf, dat vorig jaar werd opge richt om de door ABS ontwik kelde technieken te exploiteren. Het in 1989 opgerichte Phar ming verwacht zijn eerste pro duct pas volgend jaar op de markt te brengen. Dat wordt een medicijn tegen de Ziekte van Pompe, een erfelijke spier ziekte. Pharming ontwikkelde dit medicijn met behulp van ko nijnen, waarvan het erfelijk ma teriaal werd aangepast. Verder werkt het bedrijf aan de ontwikkeling van een eiwit dat dient als basis voor genees middelen tegen infecties en een medicijn ter behandeling van wonden, huidweefselbeschadi- ging, botbreuken en inconti nentie. Behalve het hoofdkantoor in Leiden heeft Pharming nog zes vestigingen in Nederland, Bel gië en Finland. wordt verhit, kan de veteranen- bacterie welig tieren. „Dit valt eenvoudig te controleren", al dus Plessen. „Het is de taak van de provincie daarop toe te zien. De provincie Noord-Holland heeft die controle niet goed uit gevoerd." N. Hoek van de Provinciale Inspectie Zwemgelegenheden wijst de beschuldiging van de hand. „We inspecteren bouwte keningen, maar nemen natuur lijk niet alle leidingen onder de loep. Dat kan ook niet. Water leidingnetten, ook in particulie re huizen, zijn vaak al heel oud. Diep onder de grond kan een leidinkje zitten, waarvan je niet meer weet dat het in je systeerrf zit. Op bouwtekeningen, die ge schematiseerd zijn, vind je zo iets niet terug." De veteranenbacterie komt heel algemeen voor. Ze wordt aangetroffen in het oppervlakte water en ook in het drinkwater. In boilers die niet heet genoeg staan afgesteld, in douchekop pen en in airconditioners kan de bacterie explosief groeien. Van de ongeveer 45 besmettin gen met de veteranenziekte die jaarlijks in Nederland worden geconstateerd, blijkt bij meer dan de helft de infectiebron niet te achterhalen. in Amsterdam zich schuldig maakten aan fraude, corruptie of onoirbare handelingen. In het eerste rapport van het registratiepunt staan achttien zaken beschreven, waarbij on geveer vijftig ambtenaren zijn betrokken. Een aantal van hen is inmiddels geschorst of ontsla gen. Een aantal zaken komt naar verwachting binnenkort voor de rechter. Vaak gaat het om verduiste ren van geld. Zo ging een amb tenaar er in de zomer van 1997 vandoor met 23.000 gulden. Hij liet een briefje achter met de mededeling dat hij na zijn va kantie een afbetalingsregeling i treffen. Een ander deed be talingen aan een stichting en fa milieleden voor ruim 162.000 gulden. In 1996 bleken ongeveer ze ven ambtenaren frauduleuze af spraken te maken met aanne mers. Het draait daarbij vooral om bevoordeling bij aanbeste dingsprocedures. Verschillende verdachten hebben zich met tonnen verrijkt. De gemeente wil voor bijna een miljoen gul den aan schade bij betrokken ondernemers verhalen. daira de remika Een jongetje staat voorafgaand aan het vrijdaggebed tussen de gewapende burgers van Daira de Remika, één van de vier dorpen in de Algerijnse provincie Relizane waar moslimextremisten een bloedbad aanricht ten. Inmiddels zijn honderden mensen naar de grote steden gevlucht, terwijl de achterblijvers wapens van het leger krij gen. Gisteren hebben vier mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty International, in Brussel een zwart boek gepubliceerd waarin leger en politie worden beschul digd van het aanrichten van slachtingen onder de burger- Conclusie Rijnsburgse op basis van ervaring ambtenaren sociale diensten LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Waardenberg De Jong: altijd op zoek naar vernieuwing. Seksproblemen staan hoog op 'schaamtelijst' utrecht/den haag cpd De Nederlander schaamt zich het meest voor seksproblemen en durft daarover amper te pra ten met de huisarts. Vooral vrouwen (bijna een op de vijf) vinden dat gênant. Goede twee de op de 'schaamte-lijst' is moeite met het plas ophouden (urine-incontinentie). Opval lend is dat jongeren tussen de 15 en 24 jaar minder spraak zaam zijn over hun gezond heidsproblemen dan ouderen vanaf 65 jaar, die ook over pro blemen met seksualiteit eerder hun mond opendoen. Dat blijkt uit het Nederlandse schaamte-onderzoek (of: waar Nederlanders met hun dokter niet over durven te praten), eind vorig jaar uitgevoerd door farmaceutische bedrijven Phar macia Upjohn. Bijna 1.200 Nederlanders vanaf vijftien jaar vulden een enquête in. Depres sie, prostaat- en overgangs klachten zijn derde, vierde en vijfde op de taboe-ranglijst. ADVOCATEN .Tel. (071)5122362 HET WOORD IS AAN Ds. Peter Marschall Help ons, Heer, het goede willen doen maar niet weten wat het is. En vooral, wanneer wij weten wat het goede is maar er geen zin in hebben. 1 weersverwachting voor het weekend 10° L 6° J v- f 1 zonniger perioden 20% 20% 20% zonnar 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport25,27,29 Strips Toerisme Uitgaan .31 Met korting naar het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden voor de expositie Naar Tibet met Kuifje. Met onder meer originele teke ningen van striptekenaar Hergé. Wagon met gas ontspoord bij Zwijndrecht Op het NS-rangeerterrein Kijk hoek bij Zwijndrecht is gister avond omstreeks elf uur een ke telwagon ontspoord. De tank met daarin een chloorachtig gas is intact gebleven. Alleen het onderstel van de wagon is be schadigd. Ook een bovenleiding raakte defect. Uit voorzorg leg den NS het reizigersverkeer tus sen Rottere am en Dordrecht tot ongeveer kwart voor twaalf stil. bevolking. In veel andere gevallen heeft het leger zich pas sief opgesteld, terwijl islamitische terroristen slachtpartijen aanrichtten. foto ap runsburg paul van der kopij Van de zes miljard gulden die jaarlijks aan bijstandsuitkerin gen wordt verstrekt, komt twee miljard terecht bij mensen die daar geen recht op hebben. Bij voorbeeld omdat ze bijklussen of de sociale dienst niet of ver keerd informeren. Dat conclu deert de Rijnsburgse A. de Jong na cursussen fraudebeheersing, die ze sinds 1993 heeft gegeven IH A M AWY® natuursteen Marmeren zuilen vanaf f449,-/st Uit eigen import ang6traat56d Wassei Tel: 070 5177 Q70 aan 1.300 medewerkers van so ciale diensten. In die tweedaagse cursussen leren de ambtenaren, werkend voor zon honderd verschillende gemeenten, hoe ze signalen van fraude moeten herkennen en er een harde zaak van kunnen ma ken. Zo leren ze bankafschriften onderzoeken, feiten controleren en onderzoeken en, via een rol lenspel, cliënten indringend on dervragen. Op de vraag hoeveel er ge fraudeerd wordt, kwamen de cursisten van advies- en trai ningsbureau De Jong en Leenes gemiddeld op 35 procent uit. Veel meer dus dan het Centraal Bureau van Statistiek (CBS), dat het op 16.500 fraudegevallen hield in 1996. Volgens de Rijnsburgse, in 1992 begonnen als fraude-pre ventiemedewerker bij de ge meente Leiden, gaan de officië le statistieken uit van 'geconsta teerde en vaak strafrechtelijk vervolgde gevallen'. De ambte naren die zij trainde, gingen ook af op hun gevoelens en gevallen die niet zijn onderzocht of niet zo makkelijk strafrechtelijk be wezen kunnen worden. „En daar zijn er veel van, om de meest uiteenlopende rede nen", meldt ze. „Aan de ene kant vinden veel ambtenaren het lastig en moeilijk om nare dingen te vragen en boze men sen tegenover zich te zien. Agressie in de spreekkamer is, in dit soort gesprekken, nooit uit te sluiten. Het is ook veel leuker om aardig te zijn tegen Daar komt nog bij dat som mige zaken worden terugge draaid omdat ze toch niet hele maal hard te maken zijn, 'met alle regeltjes'. „Je hebt zelfs ge meenten waar sociale diensten maar enkele recente bankaf schriften mogen opvragen, waar cliënten ook nog informatie op kunnen weglakken. Terwijl je heel veel uit bankafschriften kunt halen." „Dan zie je bijvoorbeeld hoe iemand geld overmaakt aan een gemeente, 30 kilometer verder op. Dat blijkt dan toeristenbe lasting te zijn voor een staan plaats van een caravan, op een camping ver buiten de bebouw de kom. En dan vraag je je af: hoe kan iemand met een uitke ring van 1.700 gulden per maand, 800 gulden uitgeven aan een auto en een staan plaats?" Pagina 16: 'Bestrijd fraude door betere voorlichting' Ja, lk wil een abonnement op het Leldsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) omatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Leidsch fÊ3 Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 400121"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1