EU-beraad over komst Koerden Noord-Ierland wankelt weer langs afgrond van geweld Zwitserland liet duizenden joden werken in kampen Albanië in de ban van illegale handel Buitenland Britse schooljongen is vaak dom kliertje JINSDAG 6 JANUAR11998 Bezoek aan graf Diana zeer gewild unpenDe gisteren opengestelde reserveringslijn waar een aartje kan worden gereserveerd voor een bezoek aan het graf ran prinses Diana, is de eerste dag maar liefst 10.000 keer ge beld. De telefoontjes naar nummer 0044 1604 592020 (220 lij- ïen) kwamen uit de hele wereld. Het landgoed van de familie ipencer is te bezoeken van 1 juli tot 30 augustus. Bombrief in Oostenrijk onderschept enen In Oostenrijk is gisteren een nieuwe bombrief onder- ichept. Het explosief was geadresseerd aan het hoofdkwartier 'an de politie in de deelstaat Stiermarken in Graz. De bom is on schadelijk gemaakt. De onderzoekers zien vooralsnog geen ver- iand met de reeks bombriefaanslagen die sinds eind 1993 is ge- ileegd. Als zo'n verband er wel is komt de stelling dat er maar »én dader is, de vorig jaar gearresteerde rechts-extremist Franz uchs (48), op losse schroeven te staan. Proces tegen 'Unabomber' verdaagd sacramento In de Amerikaanse stad Sacramento (Californië) is Set proces tegen de Unabomber, Theodore Kaczynski, begon nen en meteen weer verdaagd. Kaczynski zaaide verwarring Hoor onverwacht een persoonlijke verklaring af te leggen. Daar- fcp schorste de rechter enkele uren voor beraad met de aankla gers en de advocaten. Na enkele uren viel het besluit de zitting Je verdagen tot donderdag. Kaczynski wordt beschuldigd van pomaanslagen, waarbij drie mensen werden gedood en 23 ver- iivondingen opliepen. De aanslagen werden tussen 1978 en 1995 gepleegd. toedermelk maakt kinderen slimmer iicago Uit een recent onderzoek blijkt dat kinderen die als jaby moedermelk hebben gehad het beter doen op school en ar o< 108er scoren bij reken- en leestests. Voor het onderzoek aan de )ENS \merikaanse Academie voor Pediatrie werden meer dan dui- lend Nieuw-Zeelandse kinderen gevolgd. Professor David Fer- gusson en L. John Horwood van de Christchurch School of Me- lPG dicine, denken dat vetzuren in moedermelk die ontbreken in poedermelk verantwoordelijk zijn voor een betere hersenont- 'e c wikkeling. Volgens sceptici ligt het niet zozeer aan de moeder- str< melk, maar aan de moeders die ouder, beter opgeleid en rijker en ivaren. nda [Herrenberg ambassadeur in China 'aramariboHenk Herrenberg is gisteren in Paramaribo beë- digd als ambassadeur voor de Volksrepubliek China. Hij vertrekt zeer binnenkort naar Peking om er een diplomatieke post op te :etten, de eerste ambassade van Suriname in Azië. Tevens zal hij iet bezoek voorbereiden dat president Wijdenbosch in mei aan China brengt. Bij de beëdiging zei de president dat Herrenberg altijd bewezen heeft 'het lot van Suriname als één van de pri- il" maire zaken in zijn leven te beschouwen' Wederopbouw Congo-Brazzaville ingezet [Brazzaville President Denis Sassou-Nguesso van de Republiek op Congo heeft gisteren een conferentie over de wederopbouw van zijn door oorlog verwoeste land geopend met een oproep tot ■I vrede en verzoening. Hij waarschuwde echter ook dat hij weinig genade zal tonen voor zijn voormalige vijanden. Tijdens de con- m ferentie zal een uit 75 leden bestaand overgangsparlement wor den aangewezen en de datum van verkiezingen worden vastge- iteld. In het forum zitten ook aanhangers van de verdreven pre en sident Pascal Lissouba en ex-premier Bernard Kolelas. luci i'; Seks met dieren blijkt in trek n n keulen Over de hele wereld heeft acht procent van de mannen 'en drie procent van de vrouwen regelmatig seks met dieren. Al leen al in Duitsland sterven jaarlijks een half miljoen dieren aan gewelddadige varianten van deze vleselijke lusten. Internet dient steeds meer als informatie- en contactbeurs, meldde de dieren beschermingsorganisatie Animal Peace gisteren in Keulen. Tot ^jde meest gebruikte diren behoren runderen, geiten, kippen, |Hhonden en konijnen. Behalve verkrachting gaat het vaak om het PRnvoeren van voorwerpen zoals flessen of staven, waardoor de ■dieren vaak dodelijk letsel oplopen. Iraanse vrouwen beklimmen Kilimanjaro teheran Ter gelegenheid van de negentiende verjaardag van de Iraanse islamitische revolutie zal een groep Iraanse vrouwen volgende maand de berg Kilimanjaro in Tanzania beklimmen. De expeditie zal „aan vrouwen elders in de wereld demonstre ren waartoe Iraanse vrouwen in staat zijn", aldus Zahra Shojaie, adviseur vrouwenzaken van de Iraanse president Mohammed Khatami. Iran probeert aan te tonen dat de islamitische kleding voorschriften voor moslimvrouwen geen beletsel hoeven te zijn om aan sport te doen. Taliban verhinderen VN-voedselhulp kaboel» De radicaal fundamentalistische Taliban hebben giste ren geweigerd de Verenigde Naties de garantie te geven dat zij hun beschietingen van een vallei in centraal Afghanistan zullen staken om het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP) in staat te stellen daar voedsel af te leveren. De weigering betekent dat ongeveer 600.000 mensen met hongersnood worden be dreigd. Na een beschieting van de vallei vorige week schortte de WFP de voedselhulp op. Lancering maansonde uitgesteld cape Canaveral De maansonde Lunar Prospector, die geduren de een jaar de maan in kaart moet brengen, heeft vertraging op gelopen. Het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA maakte bekend dat de lancering zeker 24 uur is uitgesteld door techni sche problemen. De sonde had afgelopen nacht moeten vertrek ken. Een volgende lanceermogelijkheid is vanavond. Proces tegen Bosnische Kroaat begonnen londen» hans geleijnse CORRESPONDENT Crisisbesprekingen in Belfast en Lon den hebben gisteren de dreiging van een totaal mislukken van de Noord- Ierse vredesbesprekingen niet vermin derd. Leiders van protestantse politie ke partijen zeiden na overleg met pre mier Blair en minister voor Noord-Ier land Mo Mowlam dat het vredesproces in een 'kritieke fase' verkeert, door wat zij noemen concessies van de Britse en Ierse regeringen aan Sinn Féin en de IRA. Twee kleinere protestantse partijen, de Ulster Democratie Party (UDP) en de Progressive Unionist Party (PUP), heb ben gedreigd volgende week maandag weg te blijven als de besprekingen na een kerstpauze weer worden hervat, David Trimble, de leider van de groot ste Unionistische partij UUP, beperkte zich gisteren na overleg met Blair in Downing Street tot de opmerking dat zijn partij 'voorlopig nog niet' denkt aan het afbreken van de onderhande lingen. De UDP en PUP willen dat een aantal protestantse extremisten vroegtijdig uit de gevangenis komt, zoals in Ier land is gebeurd met negen IRA-gevan- genen. Maar Mowlam zei gisteravond daar niet over te denken. „We kunnen dat hoogstens volgende week aan de onderhandelingstafel bespreken", be nadrukte ze. Mowlam heeft inmiddels toegegeven dat 'het tijdig informeren over belang rijke besluiten' niet haar sterkste kant is, maar schreef dat toe aan haar vrees voor het uitlekken ervan. Die 'schuld bekentenis' heeft er evenwel nog niet toe geleid dat de protestantse partijen hun eis tot aftreden van Mowlam heb ben ingeslikt. De houding van de meer dan 130 pro testantse gevangenen in de Maze-ge- vangenis in Belfast is van grote invloed op het denken in de Unionistische partijen. Gisteren zegden zij bij een stemming in de gevangenis in overgro te meerderheid het vertrouwen in het vredesproces op. Volgens Bill Hutchinson, leider van de PUP, de politieke arm van de terreur groep Ulster Volunteer Force, betekent dat nog niet dat zij ook een einde wil len maken aan het in theorie nog steeds van kracht zijnde bestand dat zij november 1994 hebben afgekon digd. „Mowlam heeft tot het einde van deze week de tijd om te bewijzen dat er veranderingen in het vredesproces komen. Het is de hoogste»tijd dat wij als gelijke partners worden behan deld." Delegaties van PUP en UDP hebben vandaag in de Maze gesprekken met de protestantse gevangenen.Volgens UDP-leider Gary McMichael is dat een poging om het oplaaien van groot schalig geweld in Noord-ierland te voorkomen en de vredesbesprekingen te redden. De UDP is de politieke vleu gel van twee gewapende organisaties. Een ervan, de Ulster Freedom Fighters, wordt door de Britse veiligheidsdienst verdacht van een schietpartij op oude jaarsavond in een cafe in Noord- Belfast. Het 31-jarige slachtoffer van deze actie werd gisteren in Belfast be- 1 graven. Bisschop Patrick Walsh riep in de rouwdienst politici op hun geruzie te staken, zodat een nieuwe gewelds spiraal kan worden voorkomen. Aan dwarsliggers bij het vredesoverleg, zoals de militante dominee Paisley, zijn zulke oproepen niet besteed. Na een gesprek met Mowlam brieste Pais ley gisteren dat de minister zich voor het karretje van Sinn Féin en de IRA laat spannen. Ondanks de dreigementen van protes tantse zijde bleef Blair gisteren opti mistisch. „De vooruitzichten voor blij vende vrede zijn goed", liet hij weten na zijn overleg met Trimble. Ierse par lementsleden dachten daar anders over. Zij riepen gisteren premier Ahern op voor een spoedzitting over de Noord-Ierse crisis. Bern ontkent onthulling van Brits t\>-programma LONDEN Rtr-AFP bandung Duizenden ambulante handelaren zijn gisteren op West-Java slaags geraakt met ordetroepen die probeerden de kooplieden te ver wijderen uit een aantal straten van Bandung. Meer dan duizend politiemensen werden ingezet tegen de woedende menigte. Zeker twee perso nen raakten gewond en een aantal winkels en auto's liep schade op. De ongeregeldheden ontstonden toen eilandbewoners de - voornamelijk Chinese - kooplieden begonnen weg te jagen uit één van de straten van de stad, aldus een politiewoordvoerder. Door de ernstige economische crisis in de Aziatische regio is er sprake van een toename van het geweld tegen relatief succesvolle Chinese winkeliers, foto »ap» djoko suceno Somaliërs: gerecht in België racistisch brussel-mogadishu anp-belga Dé mensenrechtenorganisatie Société Intellectuelle Somalienne (SIS) beschuldigt het Belgische krijgshof van racisme. De hoog ste militaire rechtbank sprak vorige maand twee paracom mando's vrij van mishandeling. Op foto's in het dagblad Het Laatste Nieuws was echter dui delijk te zien hoe het tweetal een Somalisch jongentje boven een vuur 'roosterde'. De uitspraak van het krijgshof getuigt volgens SIS van 'nationale afgoderij' en 'raciale arrogantie'. De organisatie meent dat de twee militairen het jongetje in 1993 wel degelijk martelden. „Maar misschien is marteling voor het Belgische ge recht geen misdaad als het slachtoffer zwart is." De sergeant van de twee mili tairen zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan mishan deling. Zwitserland heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog duizen den joden die de nazi-terreur waren ontvlucht, gedwongen te werk gesteld in werkkampen. Zij werden daar behandeld als misdadigers. Dat heeft het Brit se Channel Four gisteren ge meld. Volgens het televisiestation zijn de Duitsers begonnen de letter J in paspoorten van joden te stempelen op. voorstel van het toenmalige hoofd van de Zwitserse politie. Op die manier kon de Zwitserse politie joden opsporen en terugsturen. Zwitserland zit niet op nieu we verdachtmakingen te wach ten. Het land is de afgelopen ja ren al stevig in opspraak geko men door onthullingen over zijn gedrag tijdens de Tweede Wereldoorlog. Daaronder is de aankoop van door de nazi's ge stolen goud. Bern heeft inmid dels ontkend werkkampen te hebben gehad. Volgens de Zwitserse regering werd van alle gezonde vluchte lingen verlangd 'dat zij door verplichte werkzaamheden zou den bijdragen aan de overleving van het land'. „Waarom zou ie mand die dankzij Zwitserland de oorlog overleefde 53 jaar la ter van zijn redder schadever goeding verlangen. Deze be schuldigingen hebben geen le gale of morele grond." Volgens het tv-station over wegen overlevenden bij de Zwitserse regering een schade vergoeding te eisen wegens de vermeende mishandeling. De Zwitsers zouden zo'ii honderd van dergelijke kampen hebben opgericht. „Wij moesten van zonsop gang tot zonsondergang wer ken. Wij werkten hard. Wij kre gen weinig te eten, behalve brood, soep, en koffie", aldus overlevende Fred Alexander. „Wij sliepen op los stro op hou ten planken, net als in de con centratiekampen", zei een an dere ex-gevangene, Michael Roth. Volgens Channel Four wilde Zwitserland destijds voorkomen dat joden over de Duits-Zwit serse grens zouden vluchten. Politiechef Heinrich Rothmund kwam toen bij de Duitsers met het plan om de letter I in de paspoorten te stempel. Daar door konden de Zwitsers zo'n 40.000 joden terugsturen. Het lijkt onbegonnen werk, maar de Albanese regering is er toch aan begonnen: premier Fatos Nano wil de grootschalige zwarte handel en de omgangrij- ke smokkel aanpakken. Er is een speciale anti-smokkelcom- missie ingesteld en er wordt nauw samengewerkt met de douane van Griekenland en Ita lië. Dit opmerkelijke initiatief heeft in Albanië, welks econo mie sinds het uitbreken van de anarchie begin vorig jaar drijft op illegale handel, een nationa le discussie op gang gebracht. Veel meer dan die discussie heeft de regering nog niet be reikt. De keuze om illegale han del aan te pakken past geheel in het beleid om het centraal ge zag te herstellen. Maar in een land waar nog zo weinig gezag is en de inkomens dusdanig zijn dat vrijwel iedereen wel ergens in handelt zonder daarover be lasting te betalen, lijkt het vech ten tegen de bierkaai. De regering heeft internationaal ingezet. Italië en Griekenland hebben speedboten toegezegd voor de kustbewaking. Justitie heeft inmiddels samen met Ita liaanse maffia-bestrijders on derzocht of er georganiseerde bendes zitten achter internatio nale organisaties als de Italian- Albanian Bank. Volgens procu reur-generaal Arben Rakipi is dat nog nergens uit gebleken, hoewel het onderzoek nog niet is afgerond. Intussen bloeit de illegale han del als nooit tevoren. Dat in een vrijwel bankroet land nieuwe appartementen te koop worden aangeboden voor 75.000 Ameri kaanse dollars en dat ze nog worden verkocht ook, duidt er op dat sommige mensen schat rijk worden van de zwarte han del. In heel Europa gestolen au to's worden voor flinke bedra gen verkocht, kleurentelevisies van onduidelijke herkomst vin den hun weg naar huiskamers. Gezien de hoeveelheden luxe goederen die het land binnen komen is het niet-bestaan van georganiseerde bendes vrijwel uitgesloten. De oppositie heeft wel een ver klaring voor de geringe resulta ten die de anti-smokkelcom- missie tot nu toe heeft geboekt: de illegale handel zou juist in handen zijn van niemand min der dan premier Fatos Nano en zijn ministers. Ex-president Sali Berisha was niet te beroerd om man en paard te noemen. Het hoofd van de douane in de stad Gjirokastra werkt voor de voor zitter van de commissie, Bash- kim Fino. In Saranda heeft de minister van financiën, Arben Malaj, een 'medewerker' als hoofd van de douane, net als in Vlore. In Durres heeft de broer van een vooraanstaand parle mentariër dezelfde functie en in Tirana zit op die stoel een man netje van premier Nano. „Het lijkt alsof Malaj het meest verdient aan de smokkelpraktij- ken, maar dat is niet waar", zei Berisha tijdens een persconfe rentie. „Hij krijgt maar veertig procent van de opbrengst, de rest is voor Nano." En passant beschuldigde hij ook de minis ter van defensie ervan een aan deel in het door de regering ge controleerde smokkelnetwerk te hebben, terwijl ook de minister van binnenlandse zaken Ceka in de winst zou delen. Wat er van die beschuldigingen waar is weet geen mens. De Al banese politiek bestaat voor een Politiechefs donderdag in Rome bijeen De Europese politiechefs houden donderdag in Rome spoedberaad om afspraken te maken over het beperken van de stroom Koerdische vluchtelingen. Turkije is even eens uitgenodigd voor dit overleg, omdat de meeste Koerden uit dat land afkomstig zijn. istanbul-brussel-amsterdam gpd De Turkse politie arresteerde gisteren in Istanbul 310 Iraakse Koerden die op het punt ston den illegaal per schip naar Italië of Griekenland te vertrekken. Ook de eigenaars van een reis bureau dat volgens de politie drieduizend dollar per persoon had ontvangen, zijn ingerekend. Verder werden talrijke vluchte lingen uit Pakistan, Bangladesh, Syrië en Afghanistan aangehou den. Nederland drong maanden geleden al aan op een plan van aanpak om het Koerdische vluchtelingenprobleem in Euro pees verband op te lossen. Een aanzet da£u*toe werd medio de cember gegeven maar de uit werking liet nog op zich wach ten. Een groot gemis, blijkt nu Italië overspoeld wordt door Koerdische vluchtelingen uit Turkije en Irak. De Italiaanse re gering verleent de vluchtelingen politiek asiel, maar een fünk deel van hen wil zich vestigen in Duitsland en Nederland. Omdat Italië tot de Schengengroep be hoort - de Europese landen waartussen geen paspoortcon trole meer plaatsvindt - kunnen de Koerden vervolgens onge hinderd doorreizen naar de rest van de EU (minus Engeland en Ierland). Oostenrijk en Frankrijk hebben inmiddels hun grens controles met Italië hervat. Op verzoek van Italië zullen de 'politiechefs' maatregelen bespreken over betere controle van de buitengrenzen van het Schengengebied. Het gaat on der meer om strengere controle van veerboten naar Italië en Griekenland, informatie-uitwis seling en training van douane personeel. De EU-ministers van justitie, die de kwestie eind deze maand bespreken, vermoeden dat mensensmokkelaars grof geld verdienen aan de Koerden die het Turkse geweld ontvluch ten. Nederland wordt bij gebrek aan één politieke politiebaas in Rome vertegenwoordigd door een delegatie van de CRI (Cen trale Recherche Informatie dienst), de Koninklijke Mare chaussee en de IND (Immigra tie- en Naturalisatiedienst). Ne derland neemt vooralsnog een afwachtende houding in ten aanzien van de Koerden-kwes tie. In de Tweede Kamer hou den WD en CDA voorzichtig re kening met de noodzaak van een spoeddebat als de ontwik kelingen daartoe aanleiding ge ven. Volgens de IND is er nog geen sprake van een verhoogde toe stroom van Koerdische asiel zoekers. Vorig jaar nam deze dienst al maatregelen genomen nadat het aantal (Koerdische) vluchtelingen uit Irak groeide van 4.400 naar bijna zevendui zend. „We moeten eerst zien of dat allemaal zijn vruchten af werpt, voordat we praten over nieuwe maatregelen", aldus een IND-woordvoerder. In Brussel wijzen diplomaten naar de verslechterde relatie tussen Ankara en de EU als oor zaak voor het snel groeiende aantal Koerdische vluchtelin gen. Turkije heeft de politieke dialoog met Europa verbroken nadat het in december gewei gerd werd als kandidaat-lid voor de EU. Volgens de Turkse mi nister van binnenlandse zaken Murat Basesgiloglu worden Koerden in Turkije niet onder drukt en gaat-het in de EU om economische vluchtelingen groot deel uit suggestieve uit spraken, nergens op gebaseerde beschuldigingen, het de wereld in helpen van geruchten en an dere technieken van met mod der gooien. Iedere Albanees weet dat de oppositie alles doet om de regering-Nano zwart te maken. Maar inmiddels heeft ook de regeringsgetrouwe krant Zeri i Popullir gepubliceerd over de aanpak van smokkelpraktij- ken en de algemene verwach ting is dat de nationale discus sie door deze krant zal worden geleid. De krant Koha Jone wijd de deze week een gehele voor pagina aan corruptie binnen de regering. De oppositie reageerde snel: de pers zou zijn geïnstrueerd om genadeloos aan te vallen zolang premier Nano maar buiten schot zou blijven. Met deze ou de dictatoriale aanpak a la En- ver Hoxha zou Nano goede sier kunnen maken door enkele 'corrupte' ministers naar huis te sturen waar hij toch al van af wilde, terwijl hij zijn eigen han del veiligstelt. londen anp De Britse regering heeft giste ren aangekondigd schooljon gens te gaan helpen omdat ze steeds minder goed presteren dan meisjes. Een cultuur van drinken, de meisjes achterna zitten en opscheppen maakt dat jongens minder bereiken en slecht voorbereid zijn op de maatschappij, zegt het mi nisterie van onderwijs. Officiële cijfers van school examens tonen een groeiende kloof tussen de seksen. Meis jes presteren in alle leeftijden beter dan jongens. Door de mindere prestaties van jon gens, die zich voordoen op elk sociaal niveau, zijn zij steeds minder gekwalificeerd voor een leven waarin man nen niet meer automatisch recht kunnen doen gelden op de betere banen en beloning. „Wij moeten de anti schoolcultuur van de afgelo pen twintig jaar het hoofd bieden", zei staatssecretaris Byers van onderwijs. De rege- ring-Blair heeft verbetering van het onderwijs tot een speerpunt in haar beleid ge maakt. Zij overweegt meer mannen in het door vrouwen gedomineerde onderwijs te halen, en die beter te betalen, om jongens een voorbeeld te bieden. Sommige deskundigen me nen dat jongens last hebben van de identiteitscrisis van de man, nu traditionele manne lijke banen verdwijnen en vrouwen meer zelfvertrouwen krijgen en meer gaan verdie nen. Jongens van zes of zeven jaar houden het soms op school al voor gezien, in plaats van terug te vechten. Op 16-jarige leeftijd scoren de meisjes 15 procent beter dan jongens. Elk jaar verlaten 28.500 jongens de school zon der diploma, tegen 21.500 meisjes. Van alle van school gestuurde leerlingen is 83 procent jongen. „Meisjes le zen, studeren en doen hun huiswerk, jongens niet", aldus minister Blunkett van onder wijs. „Mannen hebben het vertrouwen in zichzelf verlo ren". Diverse onderzoeken tonen aan dat een gewone 14-jarige jongen zich ongeveer vijf mi nuten kan concentreren, ver geleken met vijftien minuten bij een meisje van dezelfde leeftijd. Verder zijn ouders ge neigd hun dochters meer voor te lezen dan hun zoons en hen meer boeken te geven. Stil protest K-i A Bombay Banwarijalna - .-^v My ho.udt, met andere leden f/Vli.k .«j van de Banjari's, sinds gisteren een stil protest ||1| -M TKfflSv in Bombay. De Banjari- MjR nomaden eisen land om A te bewerken en onder- A P'lVvTrMr v wijs voor hun kinderen .mfc-fev'- van de regering. foto ap sherwin crasto j Britse regering lanceert banenplan londen De Britse regering heeft gisteren een ambitieus werkge legenheidsplan gelanceerd. Minister van financiën Gordon Brown noemde het plan voor duizenden werkloze jongeren 'het begin van een oorlog tegen de armoede'. Jongeren tussen 18 en 25 jaar die meer dan zes maanden werkloos zijn kunnen kiezen uit een gesubsidieerde baan, vrijwilligerswerk, of scholing. Wei gering komt te staan op verlies van de uitkering.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5