Leidsch Dagblad 3 21 Twee jaar cel in zaak-Tjoelker Trein onder stroom, reizigers vast Skriuui no un foar de Alvettêde- tocht. 1 'Oudejaarsfeesten kunnen vernielingen voorkomen' eer vele doden bij Chaos rond station na actie taxichauffeurs 'ilachtingen Algerije ^eiden voorbeeld voor ^takende banenpoolers Kapitaal uit oude schoen in afvaloven kqumit Zanger Sonny Bono overleden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1SDAG 6 JANUARI1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Buitenland Kapitein van Discovery verkeek zich op KNMI- weerbericht Europees spoedberaad over komst Koerden Cultuur en Kunst Kuifje is een 'goudhaantje' voorVolkenkunde Sport Feyenoord in zee met Zoetebieren Dematradze onderden mensen maken stille tocht door Leeuwarden LEIDEN RUUD SEP {rechtbank in Leeuwarden heeft vanmorgen de twee ofdverdachten in de Tjoelker-zaak wegens openlijke yeldpleging veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan it maanden voorwaardelijk. Dat Meindert Tjoelker I) aan het schoppen en slaan door de twee mannen in 27 jaar en 25 jaar) is overleden, acht de rechtbank et bewezen. f UWARDEN ANP-GPD officier van justitie had te- n de twee hoofdverdachten ie jaar gevangenisstraf geëist. Jiden werden twee weken ge leden na de rechtszitting op vrije voeten gesteld. Het open baar ministerie slaagde er niet in te bewijzen welke mishande ling de dood van Tjoelker direct tot gevolg had. Volgens de rechtbank was er geen grond meer voor hun voorarrest. Een 24-jarige medeverdachte werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De man hoeft echter niet de cel in: het onvoorwaardelijke deel van zijn straf wordt omgezet in een werkstraf van 240 uur. Tegen deze verdachte was een halfjaar cel geëist. De man heeft volgens de rechtbank een leidende rol gehad bij het begin van de fata le vechtpartij waarbij Meindert Tjoelker op 13 september om het leven kwam. Hij is veroor deeld wegens openlijke geweld pleging dat letsel ten gevolge had. Voorafgaand aan de uitspraak verzamelden zich vele belang stellenden voor het gerechtsge bouw in Leeuwarden. Zij pro testeerden tegen de lage eisen van de officier van justitie. De groep maakte vervolgens een stille tocht door het centrum van Leeuwarden, die eindigde op het Waagplein nabij de plaats waar Meindert Tjoelker werd doodgeschopt. Vader Berend Tjoelker riep op kerstavond op tot het protest. De dag ervoor had de officier van justitie volgens hem veel te lage straffen tegen de twee hoofdverdachten geëist. Boven dien stelde de rechtbank in Leeuwarden de twee op de dag voor Kerst op vrije voeten om dat er geen grond meer was voor hun voorarrest. De nabestaanden van Mein dert Tjoelker voelen zich door Justitie enorm in de kou gezet. Het organiseren van grote ou dejaarsfeesten op verschillende plekken in de stad zou het van dalisme tijdens de jaarwisseling kunnen verminderen. Dat vindt een groot aantal Leidse raadsle den. Tijdens de jaarwisseling is in Leiden ook dit jaar weer voor tienduizenden guldens schade aangericht, vooral rond de Mar- nixstraat. Vertegenwoordigers van met name CDA, D66, De Groenen en de SP verwachten dat de schade kan worden beperkt door iets te organiseren voor de jongeren. Volgens P. Kluck (CDA) wordt dat nu al hier en daar geprobeerd, maar stuit dat steeds op problemen. ,,We lo pen tegen allemaal stomme re geltjes aan. Zoals buurthuizen die dicht blijven, omdat de buurthuiswerker ook vakantie heeft. Dat kan niet, daar moetje wat aan doen." Bij de Marnix- straat denkt Kluck overigens eerder aan een groot vuurwerk in het Noorderpark dan aan een straatfeest. Pagina 13: 'Politie heeft met oud en nieuw niet gefaald' HET WOORD IS AAN Demosthenes Niet is zo gemakkelijk als je zelf te bedriegen, want wat we graag willen, geloven we ook graag. jCIERS AFP-DPA-Rtr Algerije zijn bij slachtpartijen nieuw honderden mensen rmoord. De krant La Tribune ildt vandaag dat in het week- ïde enkele honderden levend n verbrand toen dertig over- llers het dorpje Had Chekala ndagnacht met de grond ge- c hadden gemaakt. Bij een ichtpartij zaterdagavond in t dorpje Remka, eveneens in procincie Relizane, werden 7 mensen vermoord. Verschillende kranten schrij- n dat zich ook een bloedbad eft afgespeeld in het bergge ld bij Souk el Had, waar een Jek geleden ook al een oordpartij plaatsvond. Hoe- el doden daar zijn gevallen is lgens de pers niet te achter- len. Volgens enkele berichten n de lijken van de slachtoffers JÉ rbrand. De berichten zijn niet fideel bevestigd. Inmiddels is bevolking uit de getroffen bieden op de vlucht geslagen. 'J De autoriteiten delen wapens uit aan achterblijvende dorps bewoners. In het Westen gaan steeds meer stemmen op die eisen dat de Algerijnse regering maatre gelen neemt. Er wordt ook ge vraagd om een onderzoek naar wat een systematische uitroei ing door moslim-extremisten lijkt. Duitsland, Frankrijk en Portugal willen in Europees ver band actie ondernemen. De Verenigde Staten riepen giste ren om internationaal onder zoek naar de massaslachtingen. Algerije heeft afwijzend gerea geerd op deze buitenlandse be moeienis. Frankrijk leverde gisteren for se kritiek op het bewind in Al giers. „Het is de plicht van elke regering om zijn burgers in staat te stellen in vrede en vei ligheid te leven door een einde te maken aan geweld", aldus een zegsman. Algerije reageerde woedend op de uitspraken. nen gemeenten zelf beleid ma ken voor banenpoolers. Voor heen waren wettelijke regelin gen voor banenpoolers de ver antwoordelijkheid van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid. Wethouder Laurier zei van ochtend dat hij goed kan mer ken dat de discussie over beta ling van banenpoolers heviger wordt en zich als een olievlek over het land versp'reidt. Hij wordt de laatste dagen regelma tig gebeld door de bonden, col lega-wethouders en vertegen woordigers van andere instellin gen. „Gisteravond nog door mensen uit Oss. Ik heb begre pen dat die gemeente over weegt het Leidse voorbeeld te volgen." Laurier is het met de stakende banenpoolers eens dat de argu mentatie van Amsterdam niet deugt. „Je kunt van werknemers niet verlangen dat zij genoegen nemen met een lagere beloning in het belang van het specifieke groepje waarvan ze deel uitma ken." Pagina 13: SP bang voor 'lap pendeken' [DEN WIM KOEVOET/JAN KUYS e Leidse wethouder van socia- zaken J. Laurier (Groen Links) indirect verantwoordelijk )or een staking van banen- t Dolers. Honderd van deze ge- I ibsidieerde werknemers van e gemeentereiniging in de Am- erdamse binnenstad gaven steren het startsein voor de |aking. De komende periode banenpoolers in 'euwarden, Heerenveen en en Bosch. Zij eisen een beta- van 120 procent van het j&inimurmlon en een pen- oenregeling. Amsterdam stelt at inwilliging van deze looneis in koste gaat van het aantal ge- ïbsidieerde banen. De stakers i hun bonden nemen hiermee sen genoegen en wijzen naar eiden dat in hun ogen het goe- e voorbeeld geeft. Leiden heeft zich bij monde in wethouder Laurier als eer- e gemeente in Nederland be- :id verklaard te onderhandelen Ire r een eigen gemeentelijke ^0 voor de wi-w'ers. Dat is een Afkorting voor wet inschakeling werkzoekenden, die sinds 1 ja- I uari geldt. Door deze wet kun- Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur_ Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTW programma's. Sport Strips Bussen die niet verder konden rijden en boze reizigers. De chaos was compleet gistermiddag op het Stationsplein in Leiden. De blokkadt LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een wilde actie van zeventig taxichauf feurs uit Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht heeft gisteren voor een enorme verkeerschaos rond het Leidse station gezorgd. Rond half drie blokkeer den de boze chauffeurs de ingang van de tunnel voor het belastingkantoor, het Stationsplein en de kruising bij het Schuttersveld. Zij protesteerden hiermee tegen de proef met vrije tarieven in de Leidse re gio. De politie zag zich genoodzaakt de Plesmanlaan, Willem de Zwijgerlaan en Rijnsburgeiweg tijdelijk af te sluiten. Na overleg met wethouder Pechtold werd de blokkade rond vier uur opgehe ven. Leidse chauffeurs deden niet mee aan de actie. In Leiden doen zeven taxicentrales per 8 januari mee aan een proef van ver keersminister Jorritsma voor vrije prijzen en deregulering van het taxivervoer. Dat houdt in dat iedereen met een rijbewijs en een verklaring van goed gedrag een taxibedrijf kan beginnen. Daarnaast mo gen de Leidse taxi's vanaf donderdag prijzen berekenen van twintig procent onder en boven het standaardtarief van 3,10 gulden per kilometer. Op hun taxi moeten ze een sticker plakken met daar op het tarief dat ze de klant in rekening brengen. Voorzitter Pruijser van het landelijk actiecomité van taxichauffeurs geloofde zijn eigen ogen niet toen hij in colonne Leiden kwam binnenrijden. „We waren Leiden nog niet in of hup, die tunnel en straten waren al geblokkeerd. De af spraak was dat publieksvriendelijkheid voorop zou staan, maar ik heb mijn col lega's niet meer in de hand." De tekst op de miniposters en stickers achter de ruiten van de taxi's logen er taxichauffeurs bleek succesvol. FOTO MARK LAMERS dan ook niet om. 'De vlam is in de pan, actie in Leiden' en 'Taxi in actie. Stop de dereguleringsproef.' De chauffeurs wa ren duidelijk op oorlogspad. „Logisch", volgens Pruijser, zelf taxichauffeur in Amsterdam, „want we worden al meer dan twee jaar voor lui gezet door Jorrits ma. Tijdens alle onderhandelingen zijn wij nog geen één keer gehoord." Pagina 13: 'Als het moet; komen we te rug' De kortingsbon is voor het concert 'Rebelse elementen', muziek van Franse compo nisten uit het begin van de 18de eeuw in de Stadsge hoorzaal in Leiden. ROTTERDAM GPD Het geheim houden van een aanzienlijk kapitaal voor zijn ei gen vrouw is een 41-jarige Rot terdammer duur komen te staan. In een paar schoenen had hij een geldbedrag van ruim 50.000 gulden verstopt. De schoenen stonden in een kast en toen zijn vrouw daar grote schoonmaak hield verdwenen ook die, sa men met ander afval, in een vuilniszak. Toen de man de ver missing bemerkte was de vuil niswagen al langs geweest en lag de zak al in de afvaloven. De onfortuinlijke Rotterdam mer heeft bij de politie nog wel aangifte gedaan van het verlies. Nachttrein trekt bovenleiding stuk bij Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP ANP/PIET ARP Enige tientallen tot ongeveer honderd treinreizigers moesten vannacht noodgedwongen an derhalf tot twee uur in een bij Nieuw-Vennep gestrande trein blijven. De trein had de boven leiding stuk getrokken en omdat de stroomdraden over het voer tuig lagen, mocht niemand de trein in of uit, totdat zeker was dat de stroom was uitgescha keld. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen staat op de stroomdraden een dodelijke spanning van 1.500 volt. „Daarom moet abso luut zeker zijn dat de stroom eraf is, voordat mensen de trein in- of uitgaan. Dat kost zeker in de nachtelijke uren enige tijd. De stroom eraf halen is geen kwestie van een knop omdraai en. Dat moet door speciale mensen volgens bepaalde pro tocollen gebeuren." Dit ver klaart, aldus de woordvoerder, de lange wachttijd voor de reizi gers. Hoe de trein de bovenleiding kapot kon trekken was vanmor gen nog niet duidelijk. Het on geluk trof de trein die om 23.37 uur uit Amsterdam was vertrok ken en die via de Schiphollijn om 00.25 uur had moeten aan komen in Den Haag. Volgens de politie kwam de trein omstreeks 0.35 uur tot stilstand onder het viaduct van de A4. De politie zette de rechter rijstrook van de. Skilje fergees foar mear ynformaasje: 0800 - 022 88 98. usei Uien tjocht fuortendaliki uja't »«jn far*k by Konmar hellet. WASHINGTON Rtr De Amerikaanse zanger Sonny Bono (62), de mannelijke helft van het voormalige zangduo Sonny and Cher, is dood. Hij kwam om het le ven door een ski-ongeluk bij Lake Tahoe in het westen van de Verenigde Staten. Bono was sinds 1994 de Republikeinse afge vaardigde van California in het Amerikaanse Congres. Voordien was hij burgemeester van het Californische Palm Springs. Hij werd een prominent lid van de behoudende vleugel van de Republikeinse Partij en lid van het Huis van Afgevaardigden. Hij verzette zich sterk tegen il legale immigratie. In de jaren zestig was Bono de rechterhand van de legendarische producer Phil Spector, In diens studio ontmoette hij Cherilyn Sarkasian LaPierre. Als het duo Sonny Cher werden ze wereldberoemd met hits als I Got You Babe, Little Man en The Beat Goes On. Songs die in een verwaterde Spector-stijl werden opgeno men. In 1974 ging het paar uiteen. Bono maak te daarna carrière als tv-talkshow-gastheer. Cher werd een wereldbefaamde actrice. snelweg af. De volgens de poli tie circa 35 passagiers zijn per bus naai" Den Haag vervoerd. De spoorwegen spreken van ongeveer honderd passagiers. Omstreeks 6.30 uur was de bo venleiding weer hersteld, het treinverkeer op het baanvak Nieuw-Vennep-Leiden kwam tegen acht uur vanmorgen weer op gang. Den Haag: plan nieuwe snelweg DEN HAAG «ANP De gemeente Den Haag onder zoekt de mogelijkheid van een nieuwe snelweg naar het cen trum van de stad. Deze 'Rotter- damsebaan' moet het stadshart verbinden met de A13 naar Rot terdam en ontlast daardoor ook de Utrechtsebaan. Het plan voor de weg is al meer dan twintig jaar oud. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de Rotterdamsebaan het tweelingzusje van de Utrecht sebaan zou worden. Wegens geldgebrek werd de weg echter nooit aangelegd. gouden* Tify 22 JANUARI: 'n dag om van te houden (Schrijf het op 'n briefje en let op de weekbladen over veertien dagen) ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - 'Tel: U.v.m. controle bezorging] 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal 'Oautomatisch (f; 94,15) i l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) - Handtekening: - l Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ÜS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1