Leidsch Dagblad ïxtra looneis Gevolgen storm vallen in Nederland mee )ij afschaffen paarloon 5 Aftreden Levy verscherpt crisis Israël eidse PvdALeijnse terug in Tweede Kamer Wind maakt einde aan Leidse markt tocht giet definituf troch. KQUMar Tientallen mensen ziek na kerstdiner in Noordwijk BEL: 071-5128030 Hoogovens verwacht hogere winst TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Familie Spencer begint kaartverkoop graf Diana NDAG 5 JANUAR11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Weer problemen met Rotterdamse Erasmusbrug Dealende zoon brengt i1 Britse minister in J problemen Anne-Wil Blankers: gejakker moet maar eens pl atgelopen zijn Sport Sprinter Bos prolongeert I f nationale titel ndelijke prominenten steunen initiatief n aad rietveld 'weede Kamerlid Frans ïse moet een verkiesbare its op de PvdA-lijst krijgen, afdeling Leiden van de PvdA ;n actie begonnen om dat te ;iken. Leijnse woont in Lei- Afdelingsvoorzitter Conny eyer denkt dat de kans van en van de actie groot is. eer nu er zo weinig andere :stellen tot wijziging van de zijn." dA-prominenten als Johan ;elenburg, Hedy d'Ancona en Thijs Wöltgens steunen het Leidse initiatief. Iemand die 'binnen en buiten Den Haag ge respecteerd wordt om zijn des kundigheid' moet een nieuwe start kunnen maken in het par lement, schrijven zij in een brief aan de afgevaardigden naar het congres, die op 16 en 17 januari de definitieve kandidatenlijst vaststellen. Ze noemen Leijnse „een aanwinst voor de Tweede Kamer". Leijnse zat in de Kamer van 1984 tot 1994. Sinds 1989 was hij plaatsvervangend fractie voorzittervan de PvdA. Vier jaar geleden stapte hij uit het parle ment om hoogleraar bedrijfs kunde te worden aan de Eras mus-universiteit in Amsterdam. „Hij wilde een tijd wat anders gaan doen, maar hij heeft zijn hart aan de politiek verpand", aldus Broeyer. Bij de commissie-Dunning solliciteerde Leijnse uitdrukke lijk naar een plaats op de ont- werp-kandidatenlijst. Tever geefs. De oudgediende kwam op zijn uitdrukkelijke verzoek wel op de alfabetische lijst van kandidaten die volgens de com missie niet in aanmerking ko men voor een verkiesbare plaats. „En dat geeft ons de kans om hem op het congres alsnog te kandideren", zegt Broeyer. Voor welke plaats de 'actie voerders' Leijnse willen voor dragen, hebben zij nog niet be sproken. Maar dat hij een plekje moet krijgen, staat voor het Leidse PvdA-raadslid Gerda van den Berg wel vast. „Anders is de PvdA-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer niet compleet." De warenmarkt in Leiden haalde zaterdag het einde niet. Door de stormachtige wind dreigde een aantal kramen in de lucht vliegen waarop de kooplieden besloten het voor gezien te hou den. Op de kruising van Stationsplein, Schutters veld, Schipholweg en Rijnsburgerweg waaide het zo hard dat enkele stoplichten 'omdraai den' waardoor zij niet meer te zien waren door het aankomende verkeer. Het leverde wel over last op maar geen ongelukkken. In Katwijk raakten zaterdag twee bromfiet sers gewond bij. een aanrijding op de Am- bachtsweg. Door een rukwind belandde een 34- jarige Katwijker op de verkeerde rijbaan, waar een 21-jarige plaatsgenoot hem naderde. Na de botsing moest het oudste slachtoffer met hoofdletsel en de ander met beenletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden over gebracht. Verder vielen er in de Duin- en Bollenstreek geen gewonden. Wel waaide op de Rijnsburgse Spinozalaan een aanhanger op de weg. In Kat wijk kwam de afgelopen nacht de kerstverlich ting van de Princestraat naar beneden en waai de op de Biltlaan Noord een boot van een ge parkeerde trailer. De schade bleef verder be perkt tot enkele omgewaaide bomen, een recla mebord, gesneuvelde ruiten en takken op het wegdek. iIgens voorzitter Industriebond FNV Zeker dertien doden in West-Europa Nog wel problemen bij NS ruswuk* anp de populaire spaarloonregeling aan bandeirwordt ge el, leidt dat tot hogere looneisen. Dat dreigement am vandaag van voorzitter H. Krul van de Industrie- ïd FNV. De vakbondsvoorman noemde zelf nog geen centage. Binnen de bond circuleren inmiddels bere- ingen dat de looneis één procent hoger moet uitko- n om het gevolg van bezuinigingen op het spaarloon te vangen. mogenswinsten van de afgelo pen tien jaar ter discussie", al dus de voorzitter. Hij kondigde aan zich tegen elke beperking A-staatssecretaris Vermeend financiën wil een half mil- gulden besparen op de van de spaarregeling te zullen arregeling. Die kost de over- verzetten. Zaterdag werd ook al bekend dat de FNV zich hard gaat op stellen bij de komende CAO-on- derhandelingen. De afspraken mogen niet langer afwijken van de eisen, zei FNV-voorzitter pensioen, het volgen van L. de Waal in een interview met studie of voor het opnemen de Volkskrant, langdurig verlof. Werkne- Voor .dit jaar eist de FNV een :s met een spaarloonregeling 'loonsverhoging van 3,75 pro gen nu na vier jaar sparen cent, afspraken over scholing en bedrag van het eerste jaar verlof en verbetering van de ar- besteden. In 1996 hadden beidsomstandigheden. De Waal wil al die eisen ingewilligd zien. „De leden willen boter bij de vis. 1997 was het jaar van de hebzucht van de hoge heren. Dit jaar wil de gewone man meedelen. Daar heeft-ie recht op", meent de voorzitter. In het verleden kregen de vakbonden gelijk is geweest dankzij de doorgaans nooit precies wat zij larloonregeling. „Als de over- verlangden. De loonsverhoging d geld tekort komt, waarom viel in de praktijk steevast een an dan niet de enorme ver- half tot één procent lager uit. nu jaarlijks 1,4 miljard gul- Vermeend wil het belas voordeel alleen nog maar ;ennen als spaarders het 1 gebruiken voor de aankoop een huis, de opbouw van miljoen mensen zo'n rege- rul, die ook de voorman van iebond FNV Bondgenoten rdt, stelde vandaag op een uwjaarsbijeenkomst van zijn bond dat het loonmatigings- eid van de afgelopen jaren De storm heeft afgelopen week einde in West-Europa aan zeker dertien mensen het leven ge kost. In Nederland was wel veel schade, maar raakten slechts twee mensen gewond. Een 18- jarige Rotterdamse brak een .been, een even oude plaatsge noot liep een hersenschudding en een snee aan zijn hoofd op. De voor gisteravond en de af gelopen nacht verwachte wind kracht 11 bleef uit, maar de on stuimige wind zorgde hier en daar nog wel voor ongerief. De politie sloot vanmorgen uit voorzorg tijdens de ochtend spits de dijk Lelystad-Enkhui zen voor het verkeer. Ook de veerdiensten tussen Harlingen en Terschelling en Vlieland on dervonden vandaag nog hinder van de storm. In Frankrijk, waar de wind gisteren een snelheid bereikte van 180 kilometer per uur, kwa men zes mensen om door de storm. Tot de zwaarst getroffen gebieden in Frankrijk behoort het schiereiland Quiberon in het zuiden van Bretagne, waar de golven soms tien meter hoog zijn. Zeker zeshonderd toeristen zitten vast op de eilanden Us- huant en Molene. In de Belgische stad Kortrijk overleed een 27-jarige automo bilist nadat hij door een ruk wind van de weg was geblazen. Drie jonge kinderen in Brussel kwamen afgelopen nacht door brand in hun woning om het le ven, nadat een windvlaag de smeulende resten in de open haard weer had doen oplaaien. In Duitsland verongelukte een 16-jarige bromfietser en in Schotland een motorrijder. Een 83-jarige vrouw raakte levens gevaarlijk gewond toen in Car diff (Wales) een bloemenkraam omwaaide. In Groot-Brittannië kwam gisteren een man om het leven, toen een boom zijn auto verpletterde. Dertien jonge zeehonden kwamen in het weekeinde zodanig in moeilijkheden dat ze zijn overgebracht naar de zeehondencrèche van Lenie 't Hart in Pieterburen. Door het door de wind opgestuwde water werden ze van de zandbanken geslagen waar ze na hun geboorte verblijven. De crèche zet de dieren over een maand of drie weer terug. Op de Noordzee liep de cata maran Discovery van Stena Line (veerdienst Harwich naar Hoek van Holland) gistermorgen tij dens zware zeegang flinke scha de op aan de voorkant. Een boegfront van kunststof, dat voor een goede stroomlijn van het schip moet zorgen, brak met een enorme klap af. Er wa ren geen gewonden. Wel raak ten aan dek vijftig van de in to taal 275 auto's beschadigd. Vol gens Stena Line was er geen moment sprake van gevaar, omdat achter het front water dichte schotten zitten. In Hansweert (Zeeland) woei zaterdag een kraan om en be landde op de werkplaats van scheepswerf Reimerswaal. De drie werknemers die er aan het werk waren, bleven ongedeerd. De schade bedraagt zeker een half miljoen gulden. In Utrecht boorde een balk van een omge waaide steiger zich door het dak van de stationsrestauratie. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. In Den Bosch sloeg het dak van een flatgebouw ge deeltelijk los en in Vlaardingen belandde het dak van een wo ning op straat. Ook de Nederlandse Spoor wegen (NS) hadden last van het gure weer. Bij Terborg en Lage Zwaluwe lag het treinverkeer enige tijd stil, doordat treinen FOTO ROELOF STROETINCA tegen omgewaaide bomen wa ren gereden. Tussen Utrecht en Geldermalsen reden geen stop treinen meer, nadat een stang van de bovenleiding was losge- waaid. Pagina 3: Groot-Brittannië en Frank rijk zijn stormbrekers 'Die golf kwam uit een rare hoek' Skilje fergees foar mear ynformaasje: 0800 - 022 88 98. Hen tjocht fuortendalik* uia't »«jn fartk b<j Konmar hellet. Keuringsdienst van Waren schakelt GGD in NOORDWU K/KATWIJK. Enkele tientallen mensen zijn ziek geworden nadat ze tweede kerstdag aan de feestdis waren aangeschoven in hotel Zeerust in Noordwijk. De meeste klach ten van de 'zieken' onder de naar schatting tweehonderd gasten betroffen diarree, buik kramp en misselijkheid. Som migen zijn enkele dagen ziek geweest. Hoteleigenaar Van Herpen ('het is een delicate kwestie, waar ik zolang het onderzoek duurt niets over kan zeggen') sloeg alarm nadat er een etmaal lang klachten bij hem binnen kwamen over het eten. Hij schakelde een dag later de Keu ringsdienst van Waren in om de zaak te onderzoeken. Maandag 29 december heeft de keurings dienst de GGD Duin- en Bollen streek erbij gehaald. De ge- zondsheidsdienst is een uitge breid onderzoek begonnen. Ruim 170 gasten hebben een vragenlijstje ontvangen waarop zij hun klachten kwijt kunnen en kunnen melden wat zij gege ten hebben. Verder is tien gas ten gevraagd om ontlasting bij de GGD te brengen. Die wordt onderzocht op bacteriën en vi russen. De resultaten daarvan zijn niet voor 9 januari bekend. Onbekend is nog hoeveel men sen hun huisarts hebben ge raadpleegd. De Keuringsdienst van Waren heeft in de keuken van het ho tel-restaurant aan de Quarles van Uffordstraat voedselmon- sters genomen en de hygiëne onderzocht. Mevrouw Schaap uit Katwijk was een van de gasten die een kerstetentje in hotel Zeerust had geboekt en ziek werd. „Ik heb vrijwel direct na het eten twee dagen met buikklachten rondgelopen. Ik heb toen hele maal nog geen link gelegd met het eten. Eerst dacht ik zelfs aan griep. Maar Zeerust heeft zelf een onderzoek ingesteld. Toe vallig ben ik nu nog bezig een vragenlijstje in te vullen. Ik weet dat er naar schatting tweehon derd mensen benaderd zijn. Want zo'n groot gezelschap was er toch wel toen we zaten te eten. Ik denk nu in de richting van een bacterie als oorzaak van mijn klachten. Er zat bij ons een vader aan tafel die een chemokuur ondergaat. Die man was kwetsbaar, daar had van al les mee kunnen gebeuren. Ge lukkig is hem niets overko men." LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Vera Stravinsky Ik ontwerp zelf mijn kleren, want ik weet beter dan wie ook wat ik te verbergen heb. 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 12 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad16 Regio11,13,15 RTV/programma's9 Sport17,18,19 Strips Uitgaan 14 umuiden anp Hoogovens verwacht een aan merkelijk grotere stijging van de nettowinst over het afgelopen jaar dan eerder was voorzien. Het staal- en aluminiumcon- cern maakte vanmorgen be kend dat de nettowinst over 1997 waarschijnlijk 45 procent hoger zal zijn dan in 1996 (326 miljoen). Eerder was Hoogovens nog uitgegaan van een winststijging van ongeveer dertig procent. De extra winststijging is volgens de onderneming te danken aan een goede markt voor staal- en aluminium producten en aan betere interne organisatie. Hoogovens begon de nieuwe beursweek vanmorgen fraai. De bijgestelde winstverwachtingen leverde direct een koerswinst op van 2,20 gulden, waarmee het aandeel steeg tot 86,50 gulden. In de eerste,helft van afgelo pen jaar leverde de staalsector met 275 miljoen als vanouds de belangrijkste bijdrage aan het resultaat uit gewone bedrijfsuit oefening. De aluminiumdivisie was goed voor 38 miljoen. Over heel 1997 hebben beide kernac tiviteiten bijgedragen aan de winststijging. Details daarover maakt het concern pas in maart bekend. Ondanks de grote winststij ging over afgelopen jaar blijft het nettoresultaat van Hoog ovens nog achter bij dat van 1995, toen het concern 507 mil joen verdiende. Hoogovens be haalde zijn hoogste winst ooit in het jaar 1989, toen de onder neming 751 miljoen verdiende. aviv ad bloemendaal fe politieke crisis in Israël is pteren aanzienlijk verscherpt ir het aftreden van minister [tvid Levy (buitenlandse za- i). Op een persconferentie Levy dat hij alle vertrouwen de regering heeft verloren, tt de financiële eisen van zijn ftij inmiddels zijn ingewilligd, lakte hem niets meer uit. ■Premier Benjamin Netanyahu zei gisteravond te hopen dat Le vy zich nog bedenkt voor diens ontslag morgenavond officieel ingaat. In ieder geval zal de pre mier vanmiddag zijn begroting voor 1998 indienen. Zijn coali tieregering steunt na het vertrek van Levy's Gesher-factie nog maar op 61 van de 120 Knesset- leden. De verwachting is dat de regering de stemming over de begroting wel zal overleven, maar in moeilijkheden zal ko men als binnenkort een verdere militaire terugtrekking op de Westelijke Jordaanoever aan de orde komt. Volgens Levy voert de rege- ring-Netanyahu een principieel verkeerd sociaal beleid en zijn de meeste ministers gekant te gen het vredesproces. „Ze zijn er alleen maar op uit de zaak te vertragen en het eind van het liedje zal zijn dat Israël een re geling met de Palestijnen krijgt opgelegd", zei hij. Als minister van buitenlandse zaken heeft Levy direct te maken met de ne gatieve gevolgen die het vastlo pen van het vredesproces heeft voor Israëls buitenlandse be trekkingen. Pagina 2: Aangeslagen Netanyahu is nog lang niet verslagen Levy en Bibi lusten elkaar rauw Chronologie van negentien moeilijke maanden londen RtrDe Spencers stellen van 1 juli tot 30 augustus hun landgoed in het midden-Engelse Althorp open, waar Diana op een ei land in een meertje haar laatste rustplaats vond. Bezoe kers mogen vanaf de oevers een blik op de plek werpen. Zij kunnen ook het ouderlijk huis van Diana op het landgoed be zoeken. Wie wil reserveren, moet bellen met telefoonnum mer 00 44 1604 592020. De familie Spencer is vandaag begonnen met de voorverkoop van kaartjes voor een bezoek aan het graf van prinses Diana. Er is een speciaal telefoon nummer ingesteld voor reser veringen. Een kaartje voor vol wassenen kost ruim dertig gul den, kinderen en ouderen krij gen korting. De opbrengst gaat naar de welzijnsprojecten die Diana ondersteunde. i Tel: I Plaats: (l.v :ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand DPerkwartaal Oaufomatisch (f. 94,15) isch (f. 32,70) _^<Dacceptgiro (f. 95,15) - Handtekening: - l Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1