eidsch Dagblad Varkenspest kost miljard minder BaalMJ» 17 Katwijkers fris het nieuwe jaar in Leiden: vuiloverslag snel saneren 1998 Vlietwijk MARESTAD OCCASION Jaarwisseling onrustig en gewelddadig Ripoi TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 5' X VRIJDAG 2 JANUAR11998 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Gronings statenlid -j Lammerts flink fj geschrokken Begroting dreigt Israëlisch kabinet op te breken Cultuur en Kunst Pater Moeskroen wil af van Roodkapje stempel Sport Hazeleger is rapper M f\ dan Pragt in I f0 Oliebollenloop NR. 41583 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Bijdrage van Brussel blijft vraagteken Vakantiebijlage Op de Vakantiebeurs in Utrecht (van 7 tot en met 11 januari) staan ze er volgende week allemaal. De vertegen woordigers van tot voor kort nauwelijks bekende toeristi sche bestemmingen als Kir gizië. En Eritrea. En Oezbe kistan. En Sharm el Sheik. En Namibië. En Turkmenis tan... Voor de speciale va kantiebijlage, die morgen bij deze krant verschijnt, werd tot ver voorbij de horizon gereisd. Onze mensen kwa men thuis met verhalen uit Zuid-Afrika, ilsland, de Ver enigde Staten en Goa. Alfred Lagarde overleden De kosten van de varkenspestepidemie vallen ongeveer een miljard gulden lager uit dan eerder geraamd. Het mi nisterie van landbouw schat de kosten nu op ongeveer drie miljard gulden. Afgelopen zomer zei minister Van Aartsen nog vanuit dat de totale kosten op vier miljard zouden uitkomen. den haag anplen van varkenspest meegeval len en zijn minder varkensbe drijven preventief geruimd. Een Uiteindelijk is het aantal geval- Diskjockey Alfred Lagarde is op 49-jarige leeftijd overleden. Een woordvoerder van Veronica heeft dit vanmorgen bevestigd. De oorzaak van het overlijden is niet bekendgemaakt. Lagarde begon zijn radio-car rière bij de VARA op het toen malige Hilversum 3. Toen Vero nica een publieke omroep werd, maakt hij de overstap naar deze omroep. Lagarde werd 'de stem' van Veronica: hij sprak alle spotjes voor radio en tv in. Ver der presenteerde hij de radio programma's Count Down Café en (tot december 1994) Radio Romantica. De afgelopen tijd was hij ook op tönk FM te be luisteren, met het programma Nite Flite. 'n beestachtige opruiming VLOERKLEDEN, STOFFEN, FOULARDS, WOONACCESSOIRES, DEZE DIERFIGUREN EN NOG VÉÉL MEER. T/M 24 JANUARI. derde factor was het afschaffen van de opkoopregeling. Sinds het uitbreken van de pest zijn op meer dan vierhon derd bedrijven alle varkens ge dood vanwege de besmettelijke ziekte. Sinds korte tijd is de pest op zijn retour en naar het zich laat aanzien zal in de loop van het voorjaar de ziekte weer uit Nederland zijn verdwenen. Pas dan kan de definitieve balans worden opgemaakt. Hoe de kosten voor de Nederlandse schatkist uitvallen, blijft voorlo pig een vraagteken. Volgens de regels betaalt de Europese Unie 70 procent van de kosten, maar het is onduidelijk of dat in dit geval zal gebeuren. Inspecteurs van de Europese Commissie hebben een zeer kritisch rap port uitgebracht over de Neder landse aanpak, waarin onder meer staat dat de autoriteiten de zaak halfbakken aanpakten omdat Brussel toch het leeu wendeel van de kosten voor zijn rekening zou nemen. Nederland heeft furieus op die kritiek gereageerd, waarna er wat sussende woorden vanuit Brussel kwamen. Wat het uit- eindelijke oordeel van de Eu ropese Commissie wordt over de aanpak van de varkenspest en over de hoogte van de ver goeding, blijft echter een vraag. Neemt de Commissie de kritiek over, dan kan ze besluiten om een veel kleiner deel van de schade voor Europese rekening Bankoverval in Oegstgeest katwijk» Zo'n vijfitg mensen gingen gisteren kopje onder in de Noordzee tijdens de Kat- wijkse Nieuwjaarsduik. Een frisse bedoening, want het water was maar acht graden. De grootste 'klap' kregen de deelnemers echter te verwerken toen ze de zee uitkwamen en werden geconfronteerd met de kille wind. De zwemmers werden na afloop onthaald op warme snert en hete chocolademelk. Het was de derde keer dat Jongerensociëteit De Schuit in Katwijk de nieuwjaarsduik organiseerde. Pagina 15: Stamgasten 'Hoek' verzui pen bij duik in mensenzee. foto henk bouwman Wandelaar in Lisse schrikt van etalagepop lisse» eric de jager Een lugubere grappenmaker heeft gisteravond een wande laar op de Loosterweg Noord in Lisse aan het schrikken ge bracht. De onbekende had een ontklede etalagepop in een boom gehangen. De voorbij ganger dacht in het slechte licht te zien dat er een mens in de boom hing. Hij durfde niet te stoppen om beter te kijken, maar liep snel door en waar schuwde de politie. Agenten hebben de pop uit de boom ge haald Wethouder Laurier: 'Gemeenten in regio moeten meebetalen' Met het schoonmaken van het verontreinigde terrein rond de vuiloverslag aan de Leidse Ga- briël Metzustraat wordt wellicht snel een begin gemaakt. Als het even kan, wordt de bodem ge saneerd in aansluiting op de sloop van de afvalfabriek. Op oudejaarsdag is de laatste vracht huisvuil naar de overslag gereden. Dat ging gepaard met een drukbezocht feestje in Groenoord. De Leidse wethouder J. Lau rier wil dat op korte termijn plannen worden gemaakt voor een versnelde bodemsanering. Niet alleen Leiden, stelt hij vast, moet daaraan zijn steentje bij dragen. In de installatie is im mers jarenlang afval uit de hele regio verbrand en overgeslagen. „Als het terrein een nieuwe spe cifieke functie krijgt, dan komen de kosten in principe voor reke ning van de uitvoerder. Die maakt kans op stevige subsi dies", schetst Laurier de moge-, lijkheden. Tijdens het feestje in Groen oord liet hij de bewoners in het ongewisse over de plannen voor een versnelde sanering. Wel zei hij nadat de laatste vracht was gestortdat medio deze maand de sloop begint van mis schien wel het lelijkste gebouw van Leiden. Het streven van de wethouder om snel tot bodemsanering over te gaan is opmerkelijk om dat de provincie na onderzoek heeft vastgesteld dat de sane ring uit het oogpunt van volks gezondheid geen topprioriteit heeft. De eerste twintig jaar komt het gebied aan de Gabriel Metzustraat niet aan de beurt, als het aan de provincie ligt. Hein Chrispijn wenst u een voorspoedig HET WOORD IS AAN Friedrich Heer Waarom angst hebben voor de toekomst? Was het verle den dan soms zo mooi? weersverwachting voor zaterdag rw regen-en r veebwind Een filiaal van de ABNAmro aan de Lange Voort in Oegstgeest is vanochtend door twee jonge mannen overvallen. De daders gingen er per auto vandoor met een nog onbekend bedrag. De twee zouden het geld hebben losgepeuterd, terwijl ze het per soneel met vuurwapens be dreigden. Er raakte niemand ge wond. Hond 'verwerkt' mobiele telefoon ruswuk anp Een 27-jarige Londense vrouw heeft een hond met een wel zeer opmerkelijke smaak. Het beest had de draagbare telefoon ingeslikt die ze haar partner voor Kerstmis wilde geven. Toen ze de ingepakte telefoon niet meer onder de kerstboom zag liggen, belde Rachael Mur ray het nummer van het toestel. Tot haar verbazing hoorde ze op dat moment haar hond Charlie vaag rinkelen. „Eerst dacht ik dat hij er bovenop lag", zei Murray tegenover het dag blad The Sun. „Toen bleek dat hij het ding had ingeslikt." Na dat de natuur zijn loop had ge nomen, floepte Charlie het toe stel er weer uit. Tot Murrays stomme verbazing bleek het ap paraat na de barre tocht door het darmkanaal van de hond nog steeds normaal te werken. Supersnel autowassen Kia dealer VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving.12 Randstad16 RTV/ program ma' s_ Sport Strips Weg en wiel Schouwburg De Meerse in Hoofddorp presenteert het muziekballet'Klavier' van Piet Rogie, waarvoor een kortingsbon. CENTRE LEIDERDORP Renault Clio 1992 rood 73.000 krr 13.500,- Fiat Cinquento SX 1996 paars 9.500 km 14.950,- Peugeot 106 1.1 XH 1992 groen 9.800 km. 10.950,- Peugeot 106 Rallye 1996 zwart 30.000 km. 22.950,- Peugeot 406 1.8 16V 1996 zilver L.P.G. installatie, Airco 6.300 km. 35.950,- Peugeot 806 2.0 SR 1997 rood 25.000 km Airco, dubbele Airbug 49.990,- RtJTAuto Marestad KWil Weversbaan 9 HAI (Autoboulevard), |k|K| Leiderdorp £ÏKÜ?0712-5411110 Schoolbrand in Leimuiden Gewonden door vuurbal in Nieuw-Vennep LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) ALPHEN A/D RIJN: Hofzichtstroat 7-9 VALKENBURG (Z.H): Voorscholerweg 45a Baalbergen Katwijk ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! leiden tim brouwer de koning De jaarwisseling is op veel plaatsen met veel geweld ge paard gegaan. Opvallend was dat de politie in een aantal ge vallen niet ingreep. Het meest in het oog lopend was dat in Groningen, waar een politicus urenlang werd belaagd zonder dat de politie iets deed. In Nieuw-Vennep liepen twee mannen ernstige brandwonden op bij een uit de hand gelopen vreugdevuur op een brug. Op een brug over de Hoofdvaart plaatste een 31-jarige man een ton, gevuld met afgewerkte thinner (verfverdunner) en verf- resten. Hij gooide een branden de lap in de ton, die onmiddel lijk een enorme vuurbal produ ceerde. De vuurzee verspreidde zich over de hele brug en ook de man zelf vloog in brand. Politie agenten en omstanders wisten het vuur op zijn lichaam met jassen te doven. Na een douche in een naburig café is de man overgebracht naar het brand wondencentrum in Beverwijk. Aan de andere kant van de brug liep een 25-jarige man uit het publiek brandwonden op toen eenzelfde ton werd ontstoken. Hij kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. In Leimuiden ontstond kort na de jaarwisseling brand in de openbare basisschool De To renvalk. Het portaal en de hal liepen brandschade op. Door dat ook de elektriciteit in het ongerede raakte, is het twijfel achtig of de leerlingen maandag weer naar school kunnen. Als de schade niet op tijd wordt her steld, zullen de lessen volgens wethouder C. de Lange elders doorgang vinden. Bij een massale vechtpartij tussen jongeren uit Ter Aar en Nieuwkoop viel een gewonde. De politie moest in Ter Aar tus senbeide komen om erger te voorkomen. Het slachtoffer van de steekpartij, een 20-jarige in woner van Ter Aar, heeft nog geen aangifte gedaan. In Rijnsburg knalde een vuur- werkbom de ruit uit de voor deur van een woning aan de Nassaulaan. Door de idap werd ook de tussendeur naar de woonkamer opengedrukt. De explosie sloeg enkele gaten in deze deur, de glasscherven vlo gen tot in de woonkamer. In Schiedam overleed een 35- jarige man nadat hij was ge raakt door brokstukken van een metalen ton, die door zwaar vuurwerk uit elkaar knalde. In Den Haag raakten vijf mannen gewond toen een vreugdevuur door nog onbekende oorzaak uit elkaar spatte. In Amsterdam was het relatief rustig. De brandweer was druk in de weer met brandjes en veel valse mel dingen van rookmelders, vooral in hotels. De Oost-Franse stad Straats burg, zetel van het Europees Parlement, beleefde de ergste oudejaarsnacht sinds 1974. Veertig auto's, een gymzaal en een lagere school gingen in vlammen op. Twee leden van de oproerpolitie raakten ge wond in gevechten met bendes jongeren die vooral uit de ver pauperde buitenwijken komen. Pagina 3: Politie blijft afzijdig bij nieuwjaarsgeweld Pagina 11, 13, 15: Meer over de jaarwisseling in de regio Ja, ikwileenabi op het Leidscli Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per inaand Per kwartaal Oautoinatisch (f. 94.15) Sjacceplgiro (f. 95,15. Bij automatische betaling krijgt it e staatslot met jackpot cadet Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 8 712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28 030 maondaB,,„„„„1™

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1