Vlag in top voor Alfa mm man Essen Motor Show IJ '97 jubileert in stijl Winterspektakel in Autotron Auto Marestad Weg en wiel Bakfiets opnieuw ontdekt >1< RIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Rob Gorris Leiden bv Hoge Rijndijk 278, Leiden Telefoon (071)589 60 00 Van der Plas bv Ambachtsweg 14, Katwijk Telefoon (071)402 61 61 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. ÏV r!3lop ii oalB; het Duitse Essen wordt tot en (iet 7 december de befaamde arlijkse Motor Show gehou- en. Hoewel de naam doet ver- loeden dat het om geëxpo- j lerde tweewielers gaat, laat dit i;ublieksspektakel van de bo- ?nste plank beduidend meer ïn dan uitsluitend motoren, kunt het eigenlijk zo gek niet j ïdenken of het wordt wel ge- lond. Niet minder dan 550 ex- osanten laten in achttien hal- n de bezoekers genieten van 'n beetje alles wat er op twee- i vierwielergebied te beden- n valt. angezien de Essener show dit lar haar dertigste verjaardag iert, worden heden en verleden 'visioenen' en 'fantasieën' in de schijnwerpers gezet, ema's zijn bijvoorbeeld 'Day- ina-fantasieën' tijdens de Rat's lole Custom Chopper Show, ituristische motorcreaties van isigner Arlen Ness en de suc- ;svolste racemotoren van het ■izoen 1997. Eregast is Phill [ill, de Formule-1 wereldkam- ioen uit 1961. at dit nog maar een klein eep is uit het aanbod blijkt ok uit de 'vliegvisioenen' waar voor Sky-Cars (vliegende au- 's) een belangrijke rol is weg- ilegd. Ook de fantasierijke lertuigen van Batman Robin assen uitstekend in het isener concept. En alsof dat et Autotron in Rosmalen Dudt rond de jaarwisseling het Iventure-evenement 'Auto- on in de Winter'. Het uit- ingspunt voor dit evenement 'actief bezig zijn'. De activitei- n zijn zo opgezet dat jong en ld er plezier aan kunnen bele- ;n. ot de activiteiten die men tij- ■ns 'Autotron in de winter' kan idernemen behoren onder leer het beklimmen van een eile wand en het maken van in tochtje in een terreinauto. fie met zijn eigen terreinauto /er het parcours wil rijden kan leedoen aan de Off-Road Tro- ïy, die op 27 en 28 december Uw regio-dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-43.83.35 Zijlsingel 36 Leiden. Tel. 071-522 36 35 Nieuwe topman bij Kia Motors Kia Motors Corporation, de roducent van automobielen onlangs in financiële moei- kheden kwam, heeft een nieu- e topman aangetrokken. Het de 57-jarige Nyum Jin, een lormalig politicus die in Korea ■el faam geniet. Jin is be- oemd tot Voorzitter van de aad van Bestuur en Chief Exe- ïtive Officer. Hij bepaalt sa- ;n met Kia's president mr. Park de koers van Kia. 'aanstelling van Nyum Jin Dudt nauw verband met het dat Kia samen met de Ko- i an Development Bank de Auto Marestad uw Peugeot dealer Openingslijden: maandag t/m vrijdag ven B.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur Jp zaterdag magazijn en werkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 ui PEUGEOT Weversbaan 9 (Antobonlevard), 2352 IZ leiderdorp Tel.: 071-5411110 REDACTIE PETER lODEWIIks nog niet genoeg is, worden ook automerken als Rolls-Royce en Mercedes-Benz op aanspreken de wijze 'gemodificeerd' ten toongesteld. Dat het Essener concept aan slaat, blijkt uit de bezoekersaan tallen. Daarbij vallen de cijfers van de recent gehouden Mo- toRAI 97 met zegge 75.495 beta lende toeschouwers echt in het niet. Want tijdens de laatst ge houden Essener Motorshow schuifelden niet minder dan 350.000 betalende bezoekers langs de kassa's, waaronder ook 140.000 Nederlanders en Bel gen. Of die alles hebben gezien, valt trouwens te betwijfelen omdat de totale beursoppervlakte niet minder dan 90.000 vierkante meter beslaat. De Essen Motor Show 97 wordt gehouden in de in het Grugapark gelegen Messe van Essen. De show is tot en met zondag 7 december dage lijks geopend van 10 tot 18 uur; op zaterdag en zondag varf 9 tot 18 uur. De toegangsprijs be draagt 26 DM per persoon. Groepen van meer dan 20 per sonen mogen voor 22 DM ge nieten van al het fraais. Kinde ren van 6 tot en met 15 jaar en studenten mogen voor DM 17 naar binnen. De catalogus kost 5 DM. Voor meer (Nederlandstalige) informatie: 045 5462 066. Nieuwe BMW 3-serie komt in mei 1998 De Duitse autobouwer BMW heeft de eerste foto's vrijgege ven van de nieuwe 3-serie, die medio mei volgend jaar op de markt moet komen. De succes volle 'kleine' BMW gaat wat vormgeving betreft duidelijk in de richting van de onlangs ver nieuwde 5-serie. Evolutie in plaats van revolutie is kenmer kend voor BMW-design en daarom toont de wagen hele maal nieuw maar gelijk ook vet- rouwd, zegt BMW. Het merk uit Beieren vernieuwt eerst de sedan-versie. De coupé, cabrio, touring en compactmo- dellen volgen in een later stadi um. Vergeleken met de huidige se dan zijn de afmetingen van de nieuwe carrosserie licht toege nomen. De aldus verkregen ruimtewinst komt volledig ten goede aan het comfort en de veiligheid van de inzittenden, aldus BMW. De nieuwe 3-serie sedan krijgt de beschikking over moderne diesel- en benzinemotoren, va riërend van 118 pk tot 193 pk. Daarnaast is het nieuwe model onder meer uitgerust met voor uitstrevende technische extra's die tot nog toe aan de topmo dellen waren voorbehouden. Welke dat zijn, laat BMW nog even in het midden. Het debuut van de BMW 1600-2 in maart 1966 vormde het begin van een nieuwe klasse: handza me automobielen met sportieve prestaties. Aan de introductie van de nieuwe 3-serie sedan in mei 1998 zijn dan alweer drie generaties 3-scrie (1975,1982 en 1990) voorafgegaan. wordt gehouden. De kosten daarvoor bedragen 55 gulden. Wie toch liever met beide be nen op de grond blijft staan, kan zich vergapen aan de bij zondere collectie klassieke au tomobielen, die in een winters decor staan opgesteld. En men kan zich laten fotograferen met een Fomule 1-auto. 'Autotron in de Winter' is van zaterdag 20 december tot en met 4 januari dagelijks geopend van 10 uur tot 17 uur. De toe gangsprijs bedraagt voor vol wassenen 15 gulden en voor kinderen van 4 tot 12 jaar 10 gulden. Meer informatie: tel. 073-5219 050. nieuwe lijnen voor de toekomst uitzat. Door de komst van Jin is Kia ook voor andere banken een aantrekkelijke kandidaat gewor den voor nieuwe investeringen. Dat is een goed uitgangspunt voor verbetering van de positie van de autofabrikant. Nyum Jin staat bekend als ie mand die in Korea een grote bijdrage heeft geleverd aan de razendsnelle economische groei van het land. Bij de overheid bekleedde hij sleutelfuncties, zoals minister van financiën, minister van werkgelegenheid en minister van energie. BOEKEN Modeljaar 1998 is inmiddels in volle gang en zoals elk najaar wordt de boekenmarkt bestookt met diverse jaaroverzichten die ieder op hun eigen manier een beeld geven van wat er te koop is op de vaderlandse automarkt. Voor een bedrag, uiteenlopend van zeven gulden tot ruim drie tientjes, krijgt men een beeld van auto's van 13 mille tot pakweg een miljoen. Een overzicht. Alle auto's van het jaar 1998 Klein en overzichtelijk is nog steeds het mot to van het KNAC-au- tojaarboek dat ver schijnt bij uitgeverij De Alk in Alkmaar. Vanwege het toene mende modellenaan- bod is/\lle auto's 1998 met zijn 400 pagina's iets dikker dan vorig jaar. De opzet van deze 26ste editie is niet gewijzigd en dus zien we alle (binnenkort) in de Benelux leverbare auto's in vo gelvlucht voorbij komen aan de hand van een of twee zwart wit foto's per pagina met daarbij de belangrijkste (technische) gege- VU«n&j vens. Verder vinden we in deze handzame opzoekpocket onder meer een lijst van im porteurs, belastingta rieven en prijzen, zo wel nieuw als van ge bruikte wagens, iets dat de andere jaar boeken niet hebben. Voorin staat een be knopt overzicht van vernieu wingen die zijn doorgevoerd of eraan staan te komen. Alle auto's is nog steeds het kleinste (13x18 centimeter) maar met een prijs van 17,90 ook verreweg het goedkoopste autojaarboek. Wereld op Wielen: Auto '98 Autovisie Jaarboek 1998 De jubileumeditie (nummer 20) van het Wereld op Wielen- jaarboek genaamd Auto '98 verschilt be hoorlijk ten opzichte van de voorgaande af leveringen). Het pret tige bladerboek (for maat 17x24 centime ter) is lijviger gewor den door een lichte uitbreiding van het aantal pagi na's (nu 416) en het gebruik van een wat dikkere papiersoort. Dat laatste zal ongetwijfeld te maken hebben met het feit dat nu alle foto's in kleur zijn uitge voerd, behalve dan die in het historisch overzicht dat nog steeds ieder merk voorafgaat. De foto's gaan zoals vanouds vergezeld van een korte indruk en een lijst (techni sche) gegevens. Voorheen was er in deze uitgave een kleurenkatern opge nomen met iedere keer een ander the ma. Nu alle foto's kleur hebben, is dit overbodig geworden en dus verdwenen. Wat gelukkig wel is gebleven is het hoofdstuk 'Altijd nieuws' met een opsomming van wat er de komende tijd aan nieuws verwacht wordt op au togebied. Achterin de gids staat een zeer uitgebreide prijslijst De veranderingen hebben dit keer wel geleid tot een prijsver hoging van twintig procent. Au to '98 ligt in de winkel voor 27,50. Voor de twee dikkerds onder de autojaargid sen geldt dat deze zo wel in omvang als in prijs gelijk zijn geble ven. Voor het jaar boek van het blad Au tovisie betekent dat dat de 20ste editie we derom 488 pagina's telt voor een prijs van 32,50. Het degelijke naslagwerk (op A4-formaat) be staat in feite uit drie delen. In het eerste, algemene deel (93 blz.) vinden we een aantal fea ture-verhalen, waaronder een compleet bandenoverzicht, en informatie over bijvoorbeeld belasting, kentekens en mer- blz.) bevat een selec tie (in kleur) uit de rij tests en -impressies die in het autoblad hebben gestaan en het derde deel (292 blz.) wordt ingeno men door de traditio nele catalogus. Deze biedt zoals vanouds in zwartwit een schat aan gegevens van alle in Nederland leverbare auto's en nu voor het eerst ook mer ken die alleen in het buitenland te koop zijn zoals Dacia, Geo, I lindustan, I lolden, Proton, Tatra, Zaz, Zil of de Amerikaan se Japanners Infinity'en Acura. Achterin tenslotte staat een uit kenclubs. Het tweede deel (103 gebreide prijslijst. Autotest 1998 van Kluwer Het langstverschij- nende en tevens dik ste jaarboek is de Klu- •r-uitgavc Autotest. Het telt wederom 544 pagina's (op A4-for- maat) en kost ook weer 32,50. Alle in Nederland en België verkrijgbare automer ken (55) komen in dit imposante naslagwerk uitge breid aan bod waarbij zowel de technische gegevens, algemene informatie als de rijtests en -im pressies (honderd in totaal) netjes per merk bij elkaar staan. En alles in fullcolor, hetgeen heel verfrissend over komt bij zo'n enorme stortvloed aan gege vens. De 29ste editie van Autotest biedt verder enkele algemene ver halen, een uitgebreide prijslijst alsmede be lasting- en kenteken- tabellen, bij elkaar een indrukwekkende hoeveel heid informatie waar men vele uren zoet mee kan zijn. Handig voor het vergelijk van de uitrus- ting van diverse auto's is de uit klapbare achterkaft, waarop alle accessoires staan gegroepeerd. Serviceserie: Auto '98 De zogeheten Service serie van de Alkmaar- se uitgeverij Service Pers bestaat uit een reeks van zeven jaar gidsen waarvan er eer aan de auto is gewijd. In Auto '98 draait het vooral om de relatie geld/auto. De kosten van het autorijden en i de regering zo blij is met de auto als onuitputtelijke m gebreid aan bod Zoals gewoonlijk be vat het grootste ge deelte van deze gids een overzicht van de auto's die in ons land op de markt zijn/ko men. Compleet met specificaties, prijzen HM en adressen van im porteurs. Een aardig alternatief voor wie voorgaande jaarboeken te duur vindt. De geldbron, het komt allemaal uit- gids kost 6,95. Eind jaren vijftig V V i I- H" H J VVl I ilf B kelijke moderne VL 1 middenklasser als B* ij opvolger voorde JÊ^^^0ÊQ^jÊJ succesvolle,maar f\ inmiddels geda- f JlfS i-wBÈE'' i -•*- teerde 'ronde' ja- ren vijftig-model- len. Het Italiaanse merk had vooral succes met hele $%»'-•- -^Yl kleine auto's en een enkele grote, V .A3 maar daartussen- Kg EmHK*i in zat toen even y<r\ een gat. De 7 laatste trend in .>'.-7' was de goedkope com- pacte gezinsauto, klein van buiten I maar met binnenruimte. Ontwerper Pininfarina, die toen in zijn 'hoekige' periode verkeerde, kwam voor Fiat met het antwoord in de vorm van de 1300/1500 (foto). Met deze auto, waarvan in het eerste jaar 1961 ook een (thans zeer zeldzame) stationwagon genaamd Familiale verscheen, werd de basis gelegd voor een grote serie middenklassers voor de jaren zestig. foto willeke heijkoop Alle Auto's van het Jaar Voor het eerst is een Alfa Romeo gekozen tot Auto van het Jaar. Die eer valt de 156 te beurt, de schitterende op volger van de 155. Als Auto van het Jaar volgt de Alfa per 1 januari de Renault Mégane Scénic op. Het is de negen de titel voor de Fiat Groep, waartoe Alfa Romeo behoort. 1965 Renault 16 F 1966 Fiat 124 I 1967 NSU Ro 80 D 1968 Peugeot 504 F 1969 Fiat 128 I 1970 Citroën GS F 1971 Fiat 127 I 1972 Audi 80 D 1973 Mercedes 450 D 1974 Citroën CX F 1975 1976 Simca 1307/1308 F 1977 Rover 3500 GB 1978 Porsche 928 D 1979 Simca Horizon F 1980 Lancia Delta I 1981 Ford Escort D 1982 Renault 9 F 1983 Audi 100 D 1984 Fiat Uno I 1985 Opel Kadett. D 1986 Ford Scorpio D 1987 Opel Omega D 1988 Peugeot 405 F 1989 Fiat Tipo I 1990 Citroën XM F 1991 Renault Clio F 1992 Volkswagen Golf D 1993 Nissan Micra J 1994 Ford Mondeo D 1995 Fiat Punto I 1996 Fiat Bravo/Brava I 1997 Renault Még. Scénic F 1998 Alfa Romeo 156 I In 1975 w erd besloten de titel niel langer Ie dateren p hel jaar waarin de autc geïntroduceerd, maar op het )aar volgend riezing Eind 1974 koos de Auto an het Jaar '74. eind 1975 werd de Auto an het Jaar '76 gekozen Derhalve s er geen Auto van het Jaar '75 Het is uiteindelijk nog een ge makkelijke overwinning gewor den. De Alfa 156 werd door maar liefst 40 van de 56 juryle den (uit 21 Europese landen) op de eerste plaats gezet, hetgeen een recordtotaal van 454 pun ten opleverde. Het maximaal haalbare was 560. De ongeluk kige Mercedes A-klasse, die aanvankelijk als gedoodverfde winnaar te boek stond maar kort geleden keihard van zijn voetstuk viel, werd toch nog vierde met 211 punten. Op de tweede plaats eindigde, met een achterstand van maar liefst 188 punten op de Alfa, de nieuwe (vierde generatie) Volkswagen Golf, slechts één punt voor zijn halfbroer Audi A6. De laatste van de vijf genomineerden, de Citroën Xsara, werd vijfde met 204 punten. Het is vrijwel zeker dat de in middels beruchte 'elanqlproef Mercedes uiteindelijk de titel heeft gekost. Uit het juryrapport blijkt dat slechts twee van de 56 juryleden de 'Baby Benz' met de volle tien punten hebben be loond. Veertien leden gaven de eerste compacte Mercedes met voorwielaandrijving zelfs hele maal geen punten. Terwijl bij Alfa Romeo de vlag hoog in top hangt, heerst er bij Mercedes-Benz een ware graf stemming. De druiven zijn zó zuur dat het merk met de ster onderzoekt of er gerechtelijke stappen genomen kunnen wor den tegen het blad Autobild. Dit wekelijks verschijnende auto blad, waarvan het Nederlandse Autoweek deel uitmaakt, is ver antwoordelijk voor de beelden van een zwalkende A-klasse die de gehele wereld over zijn ge gaan. De reden waarom 'Das Haus' een proces tegen het autoblad wil beginnen is dat er met de A- klasse waarmee de test is uitge voerd geknoeid zou zijn. Woordvoerder H. Dubbelman van Mercedes-Benz Nederland zegt zelfs dat het blad heeft toe gegeven dat een van de achter wielen breder was dan de ande re wielen. Door deze manipula tie zou de kleine Mercedes tij dens de zogeheten 'elandtest' (snelle uitwijkmanoeuvre) zeker omvallen. Het scheelde welis waar niet veel, maar de A-klasse ging tijdens het slalommen niet op zijn kant. Wel liep tijdens de proef de rechtervoorband van de velg. Mercedes verdenkt FIETSSTROOK redactie: Theo v Autobild er volgens Dubbelman sterk van dat tevens beide voor banden een lagere spanning hadden d<ln was voorgeschre ven. MerCedesTBenz voelt zich niet alleen bestolen van de titel, maar voelt zich vooral in zijn goede naam en eer aangetast. Dubbelman vindt dat de A-klas se de titel had moeten winnen. Zelfs na de incidenten (voor de test van Autobild was de A-klas- se tijdens de elandtest in Zwe den wél omgegaan) vindt hij dat de A-klasse recht op de titel heeft. „Er is geen enkele auto met zoveel innovaties als de A- klasse en laten we wel wezen: een halfjaar geleden had nog nooit iemand in West-Europa van deze extreme test gehoord." Dubbelman heeft er, zij het met moeite, begrip voor dat de Alfa 156 tot winnaar is uitgeroepen. Ronduit bezwaar heeft hij tegen de tweede plaats van de Golf van Volkswagen, want ook deze auto kampte met veiligheids problemen. De (middelste) B- stijl voldeed niet aan de veilig heidseisen, waardoor de pro ductie weliswaar niet is stilge legd of opgeschort, maar wel is gehalveerd van 900 naar 450 stuks per dag. Woordvoerder van Fiat Auto Nederland en Alfa Romeo H. Vervoorn vindt geenszins dat de Alfa 156 een tweederangs win naar is: „Veertig van de 56 jour nalisten hebben hem op de eer ste plaats gezet en hem gemid deld een acht plus gegeven. Bij mijn weten is er nog nooit zo'n duidelijke winnaar geweest. De Renault-Scénic kreeg 405 pun ten. 33 eerste plaatsen en een gemiddelde van zeven plus. Zelfs al had de A-klasse volop mee kunnen doen dan had de 156 toch gewonnen. Daarvan ben ik overtuigd". BUK IN HET VERLEDEN Niet alleen PTT-Post, steeds meer parti culieren ontdekken opnieuw de grote voordelen van de bakfiets. De techniek heeft niet stilgestaan bij de fabricage van driewielers. Een nieuwe bakfiets is niet meer dat zware, logge geval van vroeger, dat al leen met heel veel moeite voor uit te branden was. Eenmaal op gang waren die dingen onhan delbaar en bijna niet af te rem men. Grote fabrikant van bakfietsen is Christiana-Bikes in Denemar ken. De firma spreekt zelf van transportfietsen. Ze zijn com pact, licht, wendbaar, makkelijk te bedienen, robuust en er kan veel in mee. PTT-Post rijdt bin nenkort in de steden met hon derd rode bakfietsen van 2.500 gulden per stuk..Afhankelijk van de uitvoering zijn er goedkope re en duurdere exemplaren. De bakfietsen hebben een sta len frame en een opbouw van multiplex of kunststof. De tech niek van remmen en versnellin gen doet niet onder voor die van een gewone moderne fiets. Het type HTL is uiterst licht van gewicht en uitgevoerd met de- railleur en hydraulische rem men. Er zijn open bakfietsen en met een deksel van hout of zeildoek. De opbouw kan hoog of laag zijn. In de bak is plaats voor een of meer kinderzitjes of zelfs een rolstoel. De bak kan geïsoleerd worden voor bijvoorbeeld de verkoop van ijs. Ook een uitvoe ring als vuilniswagen of een complete marktkraam is moge lijk. De simpelste uitvoering heeft een lage bak van kunststof. Eer der genoemde lichtgewicht is de duurste. Er is keuze uit na ven met drie of vijf versnellin gen en een derailleur met 21 versnellingen. Importeur is Hoogland in Exloo, tel. 059 1549 539. De moderne bakfiets is compact, wendbaar en licht van gewicht. foto christiana-bikes

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9