Nu voor I Verdachte niet vrijuit bij 'foutje' Sinterklaashaast? 'Eeuwige jeuk en te korte armpjes' 1 a' tezoniheiÈNifcuWS Binnenland Even chippen, zo gepiept! Chipknip OR Consumentenbond vertrouwt directie niet Geen andere verzekering ziektekosten na pensioen AH op de bres voor 'eigenvarkenshouders Dobbeplantsoen Verjaar cel voor meestervervalser eeuwarden De 33-jarige Iraanse paspoortvervalser is gisteren hoger beroep veroordeeld tot vier jaar cel. een jaar meer dan lij eerder van de rechtbank kreeg. De Iraniër heeft zeker acht- luizend paspoorten vervalst. Duizenden vluchtelingen reisden ip de door hem vervalste reisdocumenten uit Iran via Neder- md naar Canada. De ontdekking van de grootschalige paspoor- enfraude was aanleiding voor het ontwikkelen van een nieuw laspoort. De man bleek een uurtje nodig te hebben voor de pro- uctie van een vals paspoort. Muurwerk verstopt onder kinderbed kinschoten De politie van Winschoten heeft gisteren bij een 1IJDAG 28 NOVEMBER 1997 uiszoeking 239 kilo knal- en siervuurwerk onder het bed van en slapend kind aangetroffen. De levensgevaarlijke vondst rerd gedaan na aanhouding van de 44-jarige vader van het ind. Hij werd verdacht van betrokkenheid bij cocaïnehandel. Leraren niet verplicht tot nascholing' en haag Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs wil leraren iet verplichten tot het volgen van nascholingscursussen. Ze indt dat al genoeg eisen aan leerkrachten worden gesteld door c vele vernieuwingen in het onderwijs. De Tweede Kamer roeg gisteren aan de staatssecretaris of het niet zinvol is om [ettelijke eisen ten aanzien van nascholing in het zogenoemde egister leraarschap op te nemen. Uit een onderzoek van de in- pectiedienst blijkt namelijk dat een kwart van de scholen geen ehoefte heeft aan nascholing van het onderwijzend personeel. wijfel over liefdadige Stichting WDK lversum Er bestaat onduidelijkheid over de besteding v k ulrl Haf vnrio iaar Hnnr Hp Qtirhfincr WprplH Hnrnpn vonr I ;n ild dat vorig jaar door de Stichting Wereld Dorpen voor Kinde- i (WDK) is ingezameld. De stichting haalde in 1996 negen tijoen gulden op voor kinderen in Azië en Latijns-Amerika. laar van zeven miljoen is niet duidelijk waar het is gebleven, öt blijkt uit onderzoek dat het televisieprogramma Middagedi- e (NPS, VARA en VPRO) heeft laten uitvoeren door twee ac- ountants. In een verklaring gistermiddag wijst de stichting de an tijgingen van de hand. ,,De kosten van fondsenwerving be- ragen 21 procent van de totale uitgaven. Dat betekent dat 79 rocent van het geld dat we wierven, is gebruikt voor onze chari- itieve doelen", aldus de stichting. De kwestie heeft inmiddels aleid tot Kamervragen. 'es jaar wegens misbruik zoontjes in bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 30-ja- ge Udenaar veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens et jarenlang mishandelen en seksueel misbruiken van zijn lontjes. Zijn 27-jarige ex-vrouw kreeg drie jaar waarvan zes laanden voorwaardelijk plus drie jaar proeftijd. Officier van istitie Stokman had vier jaar geëist tegen zowel de man als de :ouw. Het echtpaar sloeg volgens getuigen de kinderen op oren i hoofd en sleepten ze bij de haren door het huis. Daarnaast irden de kinderen verkracht door de man. De leeftijd van de i achtoffertjes, de lange duur van het misbruik en het 'onherstel bare leed dat de kinderen is toegebracht', bracht de rechtbank it de zwaardere straf. Zalmsnip toch via huizenbeiasting n haag De honderd gulden die alle huishoudens volgend jaar ijgen van het kabinet, krijgt tegen de zin van-het kabinet vorm i een korting op de belasting op huizen, de zogenoemde onroe- indezaakbelasting (OZB). Het maandenlange getouwtrek rond zogeheten Zalmsnip werd gisteren beslist toen de Tweede ylamer stemde over de belastingheffing volgend jaar. Een amen- sment van D66, waarvoor ook het CDA zich van meet af aan erk maakte, kreeg niet de steun van de regeringspartijen WD PvdA, maar verwierf wel een meerderheid. Het kabinet wilde iet het geld de sterk gestegen afvalstoffenheffing verminderen, meent dat dat het principe van 'de vervuiler betaalt' onder- e ijnt en wil het geld via de OZB naar de burgers sluizen, n Meer tijd voor aanvraag huursubsidie n haag Mensen die dit huurjaar nog menen recht te hebben huursubsidie kunnen die nog tot 1 januari aanvragen. Vol- ins plan zou de termijn maandag al sluiten. Het ministerie van ROM heeft echter besloten tot een verlenging omdat is geble- in dat veel mensen geen huursubsidie aanvragen. Gebleken is it veel mensen die recht hebben op de subsidie deze niet aan- agen. Ongeveer één miljoen huurders hebben tot op heden al in aanvraag ingediend, 100.000 meer dan voorheen. depri-test voor thuis op Internet '3 sen» 'Ik voel me niet best, maar ik weet niet waarom.' Is het imbere gevoel van de afgelopen weken een tijdelijk dipje? Feit dat elk jaar meer dan een half miljoen Nederlanders met zo'n erk onbestemd en akelig gevoel rondlopen. Het Riagg Drente edt op haar Internetsite sinds kort een interactieve Zelftest De- essie aan. Aan de hand van een vragenlijst krijgt de bezoeker, n indicatie hoe het met zijn geestesgesteldheid is. De Zelftest epressie is ontwikkeld door de Rijksuniversiteit Groningen en te vinden onder: www.pi.net/-riaggdr/. kerkstraf geëist voor dood door hond bosch Een 22-jarige man uit Waalre moet mogelijk twintig onbetaalde arbeid verrichten omdat zijn loslopende honden n dodelijk ongeluk hebben veroorzaakt. De man liet in maart in twee doorgaans gehoorzame golden retrievers uit, maar had dieren niet aangelijnd. Eén hond rende de weg op, waar een itsende vrouw hem niet kon ontwijken. Het slachtoffer kwam n val en overleed twee weken later aan hersenletsel. De advo- at vroeg om vrijspraak. ,,De dood van het slachtoffer was niet voorzien", aldus de raadsman. De rechtbank doet uitspraak 11 december. Prostaatpn E enkele man ontl 1 special geen eraan ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Ceas OM krijgt herkansing bij niet-aanvragen langer voorarrest Verdachten van zware misdrijven hoeven niet langer te worden vrijgelaten als het openbaar ministerie (OM) een steekje laat vallen. De Tweede Kamer ging gisteren ak koord met een wetsvoorstel van minister Sorgdrager waarin het OM voortaan een herkansing krijgt bij zoge noemde vormfouten. den haag anp olst In Olst is gisteren het Willy Dobbeplantsoen officieel opengesteld. Het plantsoen, genoemd naar de presentatrice, speelt een belangrijke rol in veel televisieproducties van Wim T. Schippers. De altijd aanwezige hondendrol ontbrak dan ook niet in het plantsoen dat door Dobbe en Schippers gezamenlijk werd bewon derd. FOTO AA/P HANS VAN OORT Door deze fouten gebeurt het geregeld dat verdachten van ernstige delicten moeten wor den vrijgelaten. Dat kan bij voorbeeld doordat het OM ver zuimt om tijdig verlenging van een voorarrest te vragen, zoals niet zo lang geleden gebeurde in het geval van de Edese brandstichter. Straks krijgt het OM een herkansing via een zo genoemde 'reparatievordering'. Het voorstel beperkt die mo gelijkheid wel tot verdachten van misdrijven waarop een ge vangenisstraf van acht jaar of langer staat. Sorgdrager en de Eerste communie blijft populair utrecht anp De eerste communie, het mo ment waarop kinderen voor het eerst het zogeheten sacrament van het altaar ontvangen, is nog altijd populair in rooms-katho- liek Nederland. In 1996 deden 43.871 kinderen hun eerste communie, 87 procent van de groep die daarvoor in aanmer king kwam. De eerste communie volgt doorgaans acht jaar na de doop. Paus Pius X bepaalde in 1910 dat kinderen de heilige hosti van gewoon brood moeten kun nen onderscheiden voordat zij de communie mogen ontvan gen. De eerste communie is voor kinderen een feestdag met cadeaus. Helft blinden laat speciale hulp links liggen utrecht» anp Slechts de helft van het aantal blinden en slechtzienden maakt gebruik van specifieke instellingen en diensten voor deze groep zoals 'anders-lezen- bibliotheken' of hulp- en be langenverenigingen, zo blijkt uit onderzoek van het Verwey- Jonker Instituut. Volgens de onderzoekers zijn veel (bijna- )blinden vaak nauwelijks op de hoogte van het bestaan van de specifieke dienstverlening. Een tweede probleem is dat veel slechtzienden vaak voor zichzelf en de buitenwereld niet willen toegeven dat ze een probleem met hun ogen heb ben. „Met name degenen die op latere leeftijd slechtziend zijn geworden, willen hun be perkingen nogal eens onder schatten en verdoezelen om toch vooral maar niet tot de categorie gehandicapten te hoeven behoren", staat in het onderzoek. Zorg dat uw Chipknip is opgeladen voor de feestdagen. Dan hebt u altijd gepast geld bij de hand voor alle kleine boodschappen. Snel en makkelijk. Een hele uitkomst tijdens de koopdrukte! Journalist maakt boekje over verwensingen en hun oorsprong 'Eeuwige jeuk en te korte armpjes'. Wie heeft ooit deze kwellende verwensing be dacht? 'Loop naar je grootje' is hierbij ver geleken heilig. 'Krijg het apelazarus' en 'je kunt mijn viool kussen' klinken alweer heftiger, evenals 'je kan me de bout ha chelen' en 'pleurt in een wak'. den haag joke korving Ewoud Sanders zou nog een tijdje door kunnen gaan met het opsommen van ver wensingen. De historicus, journalist en schrijver van woordenboeken heeft er zo'n 250 verzameld. Uit zijn collectie nog deze: 'Krijg een loopoor van hier tot het Hollands Spoor'. Menig (oudere) Hagenaar moet die kennen. Maar wanneer, waar en onder welke om standigheden werd hem dit naar het hoofd geslingerd? Sanders wil dat graag weten. Zo ook over andere verwensingen. I lij ver moedt dat zijn collectie nog met honderden kan worden uitgebreid. Mettertijd maakt hij een selectie voor een boek. De journalist rekent op een fors aantal in zendingen. Voor zijn onlangs verschenen Borrelwoordenboek ontving hij na een oproep uit alle hoeken van Nederland bijdragen, ook van veel lezers van deze krant. Na de borrel wijdt hij zich nu dan aan de verwensingen. „Beide vallen onder volkstaal. Ik ben daar zeer in geïnteres seerd", zegt hij. En: „Het is taal die dagelijks wordt gebruikt, die we allemaal horen en toch weten we er maar weinig van. Dat maakt het spannend om te onderzoeken. Elke verwensing krijgt straks een verhaaltje, waarin Sanders onder meer de herkomst verklaart. Zo ging hij ook te werk bij het Borrelwoordenboek waarin 750 benamin gen staan voor de borrel. De verwensingen worden per rubriek ingedeeld. Onder het kopje 'natuurkrachten' zal 'loop naar de bliksem' niet ontbreken. Een apart hoofd stuk ook is ziekte. Om wat te noemen: 'Krijg de vliegende vinkentering'. „Naar mijn idee is dit typisch Rotterdams", zegt Sanders. „Maar klopt het? Dat is nou iets dat ik graag zou willen weten." Volgens hem is de for mulering van deze verwensing in de loop van de tijd aangescherpt. „Het is begonnen als 'krijg de tering', daarna de 'vinkentering en vervolgens de 'vliegende vinkentering'. Het wordt steeds sterker. Als een verwen sing of vloek bekend raakt, is die niet meer verrassend. Vandaar de vergrotende trap." De geschiedenis van het verwensen voert terug naar het oude Egypte, vertelt Sanders. „Op wanden van graven stonden vervloe kingen tegen grafschenners. En de Romei nen hadden loden tabletten met daarop een verwensing voor hun vijanden. Er is lang geloofd dat het effect zou hebben. Daarom sloegen ze een kruisteken of riepen heiligen aan om een vervloeking ongedaan te maken." Een verwensing als 'loop naar de duivel' stamt uit de zestiende eeuw. Maar denk niet dat het allemaal tot een ver verleden behoort. Sanders weet dat in 1994 iemand door het openbaar ministerie in Zwolle een straf van twee weken voorwaardelijk kreeg opgelegd, omdat hij een vloek over zijn buurman had uitgesproken: De man zou zeer binnenkort doodgaan. Sanders: „Dat je er in deze tijd voor wordt gestraft. Dat is toch hoogst curieus, je kunt dat haast niet geloven." Zijn vraag naar verwensingen komt in een periode waarin we elkaar straks weer 'alle goeds' toewensen. „Dat doen we een week lang tot vervelens toe. De rest van het jaar krijg je vreselijke dingen te horen.Maar wie bezondigt zich niet zo nu en dan, zegt Ewoud Sanders. „We roepen allemaal iets als op het laatste plekje van een parkeerter rein net een ander er voor je inschiet. Ik woon zelf aan een redelijk drukke straat. Als er weer eens een of andere gek met hon derd kilometer voorbij raast, terwijl ik met mijn zoontje aan de hand loop, verwens ik hem hartgrondig." De komende tijd mag iedereen hem van al les naar het hoofd slingeren. „Mensen mo gen mij zonder enige schroom het ergste toewensen. Ook al vinden zij iets plat, laten ze vooral niet aarzelen om het naar me op te zenden." Verwensingen en andere infor matie kunnen naar Ewoud Sanders, Post bus 10595, 2501 HN Den Haag. Kamer menen dat door het vrij laten van verdachten van derge lijke zware misdrijven het ver trouwen van de samenleving in de rechtsorde wordt onder mijnd. Op voorstel van haar partijge noot en voormalig rechter Ditt- rich past Sorgdrager tevens de wet aan om de gevangenne ming van verdachten die in ho ger beroep tot een aanzienlijke vrijheidsstraf zijn veroordeeld te vergemakkelijken. Het gaat dan om verdachten die zich tevoren niet in voorlopige hechtenis be vonden. De aanpassing speelt in op zaken die zich recent voorde den zoals bij de moord op een Sneeker echtpaar en bij de Ben de van Venlo. Sorgdrager wees tot nu toe een specifieke wette lijke regeling voor dit soort ge vallen af omdat de wet volgens haar hierin al voorziet. Maar zij erkende gisteren dat toepassing in de praktijk wellicht moeilijk is omdat de bestaande moge lijkheid te vaag is. In een gezamenlijke motie vragen D66 en PvdA voorts om een inventarisatie van de maxi mumstraffen in het Wetboek van Strafrecht. De fracties con stateren dat een deel van de huidige maximumstraffen his torisch bepaald zijn en wellicht niet meer in verhouding staan tot de maatschappelijke (on)aanvaardbaarheid van een strafbaar feit. Dittrich zei zich te kunnen voorstellen dat bij voor beeld de strafmaat voor milieu delicten omhoog kan, terwijl die voor dienstweigering wellicht omlaag kan. den haag anp De ondernemingsraad (OR) van de Consumentenbond heeft gisteren het vertrouwen in de directie opgezegd. Vol gens de OR is de leiding niet in staat de bond uit de ellende te halen. De Consumentenbond ver keert in grote financiële pro blemen. De directie kondigde eerder deze week aan vijftig tot 55 volledige banen te wil len schrappen. Daardoor zou den zestig tot tachtig van de 290 werknemers hun baan verliezen. Hoe groot de nood bij de bond is. blijkt volgens de OR uit het hoge ziekteverzuim, de negatieve bedrijfsresultaten, het achterblijven van investe ringen, het te lang onbezet houden van belangrijke func ties, en de onrealistische be grotingen en meerjarenramin- gen. Directeur Westendorp van de Consumentenbond laat weten onaangenaam verrast te zijn door de opstelling van de- raad. Hij beraadt zich vandaag met het bestuur op de situatie. De OR wil een gesprek met het bestuur. De bondsraad houdt waarschijnlijk ook een extra vergadering. den haag anp fonds, eenmalig de kans terug te gaan naar een particuliere verzekering. De zorgverzekeraars pleitten onlangs voor uitstel van de re geling om meer tijd te hebben zich op de wijziging voor te be reiden. Ook is er dan meer tijd voor voorlichting aan betrokke nen. Dat is met name van be lang voor de 65-plussers die zouden willen terugkeren naar een particuliere verzekering. De meeste partijen vonden het tijdschema ook krap. Minis ter Borst wees er eerder deze week echter op dat betrokkenen na 1 januari nog zes maanden de tijd hebben om te bepalen wat zij willen. De voorlichtings campagne gaat van start wan neer ook de Eerste Kamer zich over het wetsvoorstel heeft uit gesproken. Met ingang van 1 januari blijven mensen na hun 65-ste in begin sel voor ziektekosten verzekerd zoals ze dat waren, ongeacht hun inkomen. De Tweede Ka mer heeft gisteren een wets voorstel van die strekking met algemene stemmen aangeno men. Wie in het ziekenfonds zat, blijft daarin. Particulier verze kerden houden eveneens hun verzekering. Maar als zij een be lastbaar gezinsinkomen hebben onder de 39.550 gulden per jaar. kunnen zij overstappen naar het ziekenfonds. Verder krijgen 65-plussers die voor hun pen sioen particulier verzekerd wa ren maar door de Wet-Van Ot- terloo tegen hun zin moesten overstappen naar het zieken- den haag gpd-anp Grootgrutter Albert Heijn heeft de Tweede Kamer gevraagd bij de inkrimping van de varkens stapel een uitzondering te ma ken voor een deel van de eigen varkensvlees-leveranciers. Het gaat daarbij om meer dan ze ventig varkensboeren, die aan allerlei moderne eisen op het gebied van milieu, mestafzet en dierenwelzijn voldoen. Deson danks moeten zij door de plan nen van minister Van Aartsen een kwart van hun varkenssta pel inleveren. In een brief aan de fractiespe cialisten stelt de supermarktke ten dat de categorie boeren die minder gekort wordt omdat ze al milieubewust en diervriende lijk produceert, veel te beperkt is. Albert Heijn beschouwt de betreffende bedrijven als 'voor lopers' en wil dat ze worden be loond door ze hun volledige varkensstapel te laten houden. I let is de bedoeling dat uitein delijk alle varkensvlees in de schappen van AI 1 van dergelijke voorlopers afkomstig is. Nu kor ten betekent dat andere var kensboeren niet zullen willen investeren in dit project 'Var kensvlees 2000+', stelt Albert Heijn. De supermarktreus is het grootste afzetkanaal van var kensvlees. De brief van Albert Heijn kwam een dag voor het debat in de Kamer over de plannen van Van Aartsen, vorige week. Voor PvdA en WD vormde zij een steun in de rug bij hur pleidooi bedrijven niet te straffen met inkrimping van de veestapel. Zij willen dat varkenshouders wel gekort worden, maar slechts tij delijk. Wie voldoet aan de eisen, kan de korting weer 'terugver dienen'. De beide regeringspar tijen menen dat boeren zo nog de kans hebben iets aan hun si tuatie te doen. Het steekt hen dat boeren een kwart van hun bedrijf ontnomen wordt, zonder dat ze daar nog enige invloed op hebben. Vooralsnog staan de minister en de beide coalitiepartijen frontaal tegenover elkaar. Van Aartsen wil hoe dan ook de ga rantie dat er een kwart minder varkens en daarmee 14 miljoen kilo minder fosfaat komt. PvdA en WD kunnen die garantie niet geven, maar menen dat ze een aardig eind in de richting komen. Overleg achter de schermen tussen bewindsman en fractiespecialisten heeft nog geen oplossing gebracht. In de week voor het kerstreces moet er een definitief besluit liggen. Overigens staat de varkens sector achter de opkoopregeling voor mestproductierechten zoals minister Van Aartsen van landbouw die wil instellen. Wel pleit de sector, zo bleek gisteren op een vergadering van LTO- Nederland, voor gunstige fiscale voorwaarden zodat de boeren die hun rechten verkopen, niet al te veel van de opbrengst hoe ven af te dragen aan de belas tingdienst. Van Aartsen heeft vijftig miljoen gulden voor de opkoopregeling uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7