Nederlander enthousiast over Europa Siciliaanse kerkvaders verbieden mis bij maffioso thuis Buitenland Vrachtvaarder ten prooi aan elementen Spanje lanceert campagne tegen vrouwenmishandeling Jaar 1997 is warmste ooit Duitse studenten straat op tegen wantoestanden op universiteiten Bagdad haalt weer oude dreigementen uit de kast Zware beschuldigingen tegen Winnie Mandela J DAG 28 NOVEMBER 1997 id ekarest Afwezigheid van de piloot en problemen met de au- natische brandstoftoevoer hebben het ongeluk met een Roe- ense Airbus in maart 1995 veroorzaakt. Het ongeluk kostte n zestig mensen het leven, onder wie een Nederlander. Vol- ns een onderzoek van het Roemeense ministerie van vervoer s de piloot 'niet beschikbaar', op hetzelfde moment dat de ihendel van de rechtermotor klem kwam te zitten. De co-pi- i it had toen geen tijd om de toestand te herstellen. De onder ekers legden niet uit wat de 'niet-beschikbaarheid' van de pi- it inhield. Wel maakten ze duidelijk dat het niet om een men- ijke fout ging. n en op de zes Russen is alcoholist )skou Een op de zes Russen is alcoholist. Tien jaar geleden s dat nog een op de tien. Steeds meer jongeren en vrouwen ;en aan de drank, zo blijkt uit cijfers van het drankontwen- ïgscentrum van het ministerie voor volksgezondheid in Mos- a. Slechte wodka heeft dit jaar in Rusland aan 43.000 mensen leven gekost. De drinkers waren vergiftigd door spul uit clan- jtiene distilleerderijen, aldus de politie. De illegale productie alcoholhoudende dranken is een uiterst lucratieve activiteit. [i op de twee flessen wodka in Rusland is zonder vergunning naakt. In heel Rusland zijn naast de 120 legale drankstokerij- ook nog eens 1.400 illegale distilleerderijen, aldus de politie. atagonië barst van de energie :nos aires Patagonië (in het zuiden van Argentinië) is in staat hele wereld van energie te voorzien. Dat zei de Duitse inge- ;ur Winter vandaag in Buenos Aires tegen een groep deskun- ;en op het gebied van waterstof. Hij noemde waterstof de indstof van de toekomst omdat het geen kooldioxyde produ- rt. In Duitsland, Canada, Japan en de VS zijn al proeven ge- an voor het gebruik van waterstof in chemie, voedselindustrie, ïling, verwarming en vervoer. Patagonië is het gebied waat de ld het hardst en constantst waait. Sinds twee maanden heeft tagonië het grootste windmolenpark van Zuid-Amerika. raaf Spencer stapt naar Europees Hof jden Graaf Spencer, de broer van de in augustus verongeluk- irinses Diana, heeft een klacht bij het Europese Hof voor de insenrechten ingediend tegen Groot-Brittannië. Hij meent dat overheid zijn privé-leven niet heeft beschermd toen hij door media werd belaagd. Aanleiding voor de klacht is een artikel 1995 dat zijn vrouw Victoria, met wie hij nu in Zuid-Affika in scheiding ligt, in een kliniek werd behandeld wegens eet- lornissen en drankproblemen. De media gingen ook in detail op de huwelijksprobelemen van het echtpaar. Het Hof be lt in januari of de klacht ontvankelijk is. Zo ja, dan zal een rdeel pas in 1999 vallen. onderden branden in Australië )ney» Het aantal branden in Australië als gevolg van een hitte- f is vandaag opgelopen tot ruim driehonderd. Volgens de au- iteiten bestaat er evenwel geen gevaar voor mensen en ge- iiwen. Het bluswerk wordt bemoeilijkt door een sterke wind hier en daar snelheden van honderd kilometer per uur be kt. Op veel plaatsen is de temperatuur boven de 40 graden ge- men. Volgens deskundigen wordt de hittegolf veroorzaakt or het klimatologische fenomeen El Nino. usongeluk in India: 34 doden v delhi In het zuiden van India zijn 34 doden gevallen toen bus vol bruiloftsgasten in een kanaal stortte. Onder de do- n waren veertien vrouwen en zeven kinderen. Vijftien passa- rs wisten heelhuids naar de kant te zwemmen. De bruid en lidegom ontsnapten aan de dood omdat ze in een andere au- iverden vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. anslag op Mexicaanse journalist iana» De Mexicaanse journalist Jesus Blancornelas van het - afhankelijke weekblad Zeta is gisteren neergeschoten. Bij de I islag kwam een van de daders en een lijfwacht om het leven, bekenden openden in Tijuana, in de grensstaat Baja Califor- het vuur op de auto waarin Blancornelas en zijn lijfwacht en. Volgens de plaatselijke media zaten er zeker dertig kogel- en in de auto. De straat lag bezaaid met tientallen leegge- n* loten magazijnen. Zeta staat bekend om haar goede onder- ~n? eksjournalistiek. In de afgelopen tijd groef het blad opzienba- i4 id nieuws op over een politieke moord en drugshandel. Tijua- is de thuisbasis van het drugskartel van de gebroeders Arella- Felix. etrapte bankrover pleegt zelfmoord irte Een betrapte bankrover heeft zich gisteren in een park in Duitse plaats Lehrte voor de ogen van de politie door zijn pfd geschoten. De ongeveer 40-jarige man had in 's morgens bank overvallen en was er met een paar cluizend mark van- |or gegaan. Naar alle waarschijnlijkheid ging het om een man sinds 1994 werd gezocht wegens een serie bankovervallen, man heeft vermoedelijk in de afgelopen jaren tenminste zes nkovervallen gepleegd en daarbij zo'n 100.000 mark buitge- lakt. Hij dreigde met een wapen, maar schoot nooit iemand er. Ook gisteren bedreigde hij het personeel en de klanten van bank en schoot een keer in de muur. Toen hij tijdens zijn icht in het park door een politiepaüouille werd tegengehou- i, richtte hij het wapen op zichzelf en haalde de trekker over. Jlillenium begint op Pitt Island iden» Het plaatsje Hakepa Hill op Pitt Island, ten oosten van luw-Zeeland, is de eerste bewoonde plaats op aarde waar het uwe millennium ingaat. Dat schrijven wetenschappers in het blad Geographical Journal. Daarmee is de ruzie, die hierover iren woedde in het gebied van de Stille Oceaan, opgelost. In kepa Hill heeft om 04.03.30 uur plaatselijke tijd de eerste hsopgang van het nieuwe millennium plaats. Het is dan in ■opa 17.03.40 uur op 31 december 1999. Iedereen die de Pitt pnders wil verslaan, moet verder zuid-oostelijk reizen naar de bewoonde Chatham Islands. Daar begint de dageraad drie tuten eerder. Diverse eilandstaten in de Stille Oceaan hebben brobeerd vals te spelen om de begeerde positie te krijgen en ïristen te trekken. Inwoners van Kiribati wilden zelfs de da- (ngrens verplaatsen zodat hun dag een uur eerder zou begin- ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Priesters, bisschoppen en kardinalen die al dan niet op uitnodiging een bezoek willen brengen aan een maffio so. hebben sinds deze week een hand leiding over wat wel en wat niet is toe gestaan. Het initiatiefis van de leiding van de katholieke kerk op Sicilië, sinds een aantal jaren officieel tegen de maf fia. De leidraad is vooral een reactie op de arrestatie en verbanning van een priester, die meer dan pastorale con tacten had met een van de belangrijk ste bazen van Cosa Nostra. Volgens het boekje is het niet verboden een maffioso te bezoeken. Het mag echter maar één keer, en bij die gele genheid moet de geestelijke zich be perken tot zijn pastorale plicht. Hij moet de crimineel aanzetten tot beke ring en hem overtuigen diens leven te veranderen. Het hoort ook tot zijn taak de man de weg te wijzen richting de magistratuur. Het is streng verboden de mis op te dragen bij de maffioso thuis, of wanneer hij voortvluchtig is in diens schuilplaats. Dit laatste bleek de 58-jarige priester Mario Frittitta uit Palermo veelvuldig te hebben gedaan bij maffiabaas Pietro Aglieri, die eerder dit jaar werd gearres teerd. De agenten die hem aanhielden troffen een als de Heilige Franciscus uitgedoste en bijbelteksten citerende man aan. In plaats van een revolver droeg Aglieri een houten kruis. De wanden waren bedekt met religieuze werken en een van de kamers was in gericht als huiskapel. Aglieri houdt vol dat hij tot inkeer is gekomen en wil zelfs vanuit de gevan genis een studie theologie volgen. De positieve rol van vader Frittitta is vol gens de maffiabaas evident. De geeste lijke zegt op zijn beurt dat hij Aglieri al leen maar op het rechte pad heeft wil len brengen en hem 'klaar achtte voor bekering'. Het parket van Palermo heeft echter via spijtoptanten een ander soort bekeerlingen verborgen camera's en het aftappen van telefoons een ander beeld gekregen. Volgens de magistraten zou Frittitta boodschap pen hebben doorgespeeld en de zoons van de maffioso een dekmantel heb ben verschaft. De opstellers van het boekje bekritise ren de magistraten echter vanwege de 'te spectaculaire wijze' waarop de priester is gearresteerd. Die kritiek lijkt een tegemoetkoming aan de verpau perde parochie van Frittitta. Het nieuws van de arrestatie leidde hier tot een ware volksopstand. Na vier dagen werd de geestelijke vrijgelaten, op voorwaarde dat hij het eiland snel zou verlaten. Tijdens wat zijn voorlopig laatste 'Siciliaanse mis' zal zijn, kroop vader Frittitta in de rol van niet begre pen martelaar. De parochianen bedol ven hem onder applaus en steunbetui gingen. Een handleiding inzake contacten met de maffia wordt dezer dagen ook aan de politiekorpsen in Sicilië gegeven, al thans zo wordt voorgesteld. Aanleiding zijn de bekentenissen van de spijtop tant Angelo Siino. Hij was decennia lang de 'minister van openbare aanbe stedingen' voor de 'baas der bazen' To to Riina, maar ook een niet-officiële in formant van de ROS. een speciaal on derdeel van de carabinieri. Italië's mili taire politie. Siino zou de ROS hebben vertelei dat hij een aantal jaren geleden een ge heim rapport over de maffia kreeg van aanklager Guido Lo Forte, de tweede ;nan van het parket van Palermo en al om beschouwd als een van Italië's meest waardevolle maffiabestrijders. Justitie stond op zijn kop. zeker toen Siino stellig ontkende dat hij l.o Forte had beschuldigd, maar dat ROS-kapi- tein Giuseppe De Donno hem er wel diverse malen toe had proberen aan te zetten om de aanklager op deze ma nier 'uit te schakelen'. Hij bleek daar zelfs geld voor over te hebben. Diezelfde De Donno was weer degene die het parket van een andere Sicili aanse stad, Caltanisetta, onlangs ver- lelde van Siino's 'bekentenis' over Lo Forte's 'verraad' en daarmee de zaak op gang bracht. De onthullingen van Siino, die en passant nog een aantal andere hoge carabinieri van contacten met de maffia beschuldigde, hebben daardoor inmiddels geleid tot een 'ooi log' tussen de carabinieri en het park- van Palermo. Dat laatste heeft ook weer ruzie met de onderzoekende ma gistraten uit Caltanisetta, die zeer kri tisch zijn jegens hun collega's in de hoofdstad. De chaos is compleet. De enige die hier garen bij spint, is natuurlijk de maffia. Het lijkt namelijk steeds duidt lijker te worden dat de regie van het schandaal in handen is van Cosa Nostra. Ze gebruikt weer de oude en beproefde methode van de lastercam pagne om haar tegenstanders tegen el kaar uit te spelen en ze zo uit te scha kelen. Hetzelfde gebeurde aan het ein de van de jaren tachtig met Giovanni Falcone en Paolo Borsellino, nu sym bolen van de strijd tegen de maffia. Zi kwamen daardoor uiteindelijk alleen ie staan, en werden in 1992 vermoord. dutch harbor De Japanse vrachtvaarder Kuroshima wordt overspoeld door een golf nadat het enkele ogenblikken daarvoor aan de grond was ge lopen. Het incident gebeurde in de buurt van Dutch Harbor, een eiland voor de kust van Alaska. Twee bemanningsleden kwamen om het leven. De rest, zestien manschappen, kon op het nippertje van het schip worden gehaald. foto »apscottdarsney barcelona henk van den boom correspondent De Spaanse regering heeft maatregelen aange kondigd om een halt toe te roepen aan vrouwen mishandeling. Minister Arenas van sociale zaken zal het parlement in maart een pakket maatrege len voorleggen dat ondermeer voorziet in een aparte afdeling binnen het openbaar ministerie. Het (seksuele) geweld in Spaanse gezinnen is bo venmatig. De eerste negen maanden van dit jaar zijn 57 \Touwen door hun echtgenoot of vriend gedood. Vierduizend werden slachtoffer van seksuele agressie binnen de relatie. In totaal heb ben 19.000 vrouwen aangifte gedaan van mishan deling. Deze cijfers zijn volgens deskundigen het topje van de ijsberg. Volgens hen gaat slechts tien procent naar de politie om aangifte te doen. Het actieplan gaat komend voorjaar van start. Het begint met een mediacampagne ofn burgers op te roepen aangifte te doen als ze getuige zijn van huiselijk geweld. Vrouwen die nu een klacht in dienen staan vaak alleen omdat buren of familie leden niet willen getuigen vanwege de alom heer sende opvatting dat men zich niet met ander mans huwelijk moet bemoeien. Een ander onder deel van het plan is het opzetten van een apart onderdeel binnen justitie dat zich gaat specialise ren in deze vorm van criminaliteit. Politiemensen en officieren van justitie krijgen daarvoor een aangepaste opleiding. De minister heeft ook toe gezegd te bekijken of het nodig is het wetboek van strafrecht op sommige punten aan te passen omdat dit de 'intimiteit van het gezin' te sterk be nadrukt. Nu ziet de wet deze vorm van agressie als een vergrijp en niet als een misdaad. De actie van de Spaanse regering volgt op een golf van protest en acties door zo 'n honderd Spaanse vrouwenorganisaties, die het geweldda dige gedrag van de mannen niet meer pikken. Zij hebben tientallen informatiecentra en opvang huizen opgericht om de mishandelde vrouwen op te vangen. De organisaties zijn ook op scholen begonnen met het geven van voorlichting. Ener zijds om de kinderen te ondersteunen, wanneer ze zelf uit een gezin komen waar geweld heerst. Anderzijds om de kinderen te leren hoe men wel geweldloos kan samenleven. LONDEN AFP-AP Het jaar 1997 lijkt het warmste te worden sinds de eerste syste matische temperatuurmetingen in 1860 begonnen. Dat hebben Britse klimatologen gisteren be kendgemaakt. De temperatuur van het aardoppervlakte zal dit jaar 0,43 graad Celsius hoger uitkomen dan het langjarige ge middelde van 1961 tot 1990. Het jaar 1995 was tot nu toe recordhouder met een stijging van 0,38 graden. De deskundi gen maken zich grote zorgen over deze aanhoudende tempe ratuurstijging, die zij als nieuw bewijs zien voor het zogeheten broeikaseffect. Volgens onderzoeker David Parker heeft echter ook El Nino, de warme golfstroom die zich ongeveer om de vijf jaar voor doet in de Stille Oceaan, de temperatuur in 1997 opgedre ven. Jeltsin dreigt meer ministers met ontslag MOSKOU HANS HOOCENDUK CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin sluit nieuwe wijzigingen in het kabinet niet uit. „Het is slecht als een kabinet vaak wordt ge wijzigd. Maar het is nog erger als slechte ministers hun baan houden zei Jeltsin vanmorgen in zijn wekelijkse radiopraatje. Maandag moeten de be windslieden 'rapport' -uitbren gen over hun functioneren en daarna zullen er dus waar schijnlijk opnieuw koppen rol len. Het is niet uitgesloten dat ook tophervormer en eerste vice-premier Tsjoebais de laan uit gaat. Tsjoebais verloor vori ge week al zijn functie als mi nistervan financiën. bonn peter van nuusenburg correspondent Zo'n 30.000 studenten uit heel Duitsland heb ben gisteren in Bonn gedemonstreerd tegen de wantoestanden op Duitse universiteiten. De 'mars op Bonn' was de grootste studentende monstratie van de afgelopen tien jaar. Het wetenschappelijk onderwijs verkeert in een diepe crisis. De fundamentele fout is dat studenten te lang in de collegebanken zitten, de gemiddelde leeftijd bij het afstuderen op 28 ligt, en de studies vaak niet aansluiten op de ar beidsmarkt. Sommige deskundigen wijten de crisis verder aan het ontbreken van strenge se lectiecriteria. Daardoor zijn er twee keer zoveel studenten (1,9 miljoen) als studieplaatsen (970.000), ter wijl er de komende vijfjaar nog 400.000 bij zul len komen. Deze studenten moeten een plaats zien te veroveren in uitpuilende collegezalen en in aftandse laboratoria hun proeven moeten doen. De weinige docenten zijn zo overbelast dat de student die over zijn vorderingen wil praten op een soms wekenlange wachtlijst komt te staan. De studenten worden in hun acties gesteund door vrijwel alle hoogleraren, politici, de vakbe weging en de werkgeversorganisaties. De Bon ner minister Rüttgers (onderwijs) had zelf 'wel willen meelopen' en zelfs bondskanselier Kohl zei woensdag dat hij begrip had voor de acties. Minister Rüttgers heeft veertig miljoen extra in het vooruitzicht gesteld, maar dqt werd door de studenten weggehoond. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Het Nederlandse protest tegen de hogere betalingen aan Brus sel en de euroscepsis van WD- leider Bolkestein lijken weinig gevolgen te hebben voor de me ningsvorming. Liefst 69 procent van de burgers heeft nog steeds het idee per saldo profijt te trek ken van het EU-Iidmaatschap. Slechts zeventien procent denkt dat Nederland geen voordeel heeft. In de hele EU ligt het gr middelde op respectievelijk 41 procent (wel voordeel) en 36 procent (geen voordeel). Tweënzeventig procent van de Nederlanders zegt eenwor ding verder een 'goede zaak' te vinden, tegen 46 procent ge middeld in de EU. Minder en thousiast zijn Nederlanders over de eenheidsmunt: 52 pro cent is voor en 42 tegen. Italië is het meest enthousiast: 74 pro cent voor en slechts 15 procent tegen. Duitsland (32 procent voor 54 procent tegen) behoort met Finland en het Verenigd Koninkrijk tot de hekkenslui ters. Het Europarlement, on langs negatief in het nieuws vanwege declaratieperikelen, Euroscepsis krijgt geen voet aan grond De gemiddelde Nederlander blijft vergeleken met de bm gers in de veertien andere HU-lidstaten opvallend en thousiast over de Europese eenwording. Niettemin had twee van de tien Nederlanders niet in gaten dat het kabi net-Kok de eerste helft van dit jaar het voorzitterschap van de Unie bekleedde. Dat blijkt uit een halfjaarlijks on derzoek naar de populariteit van de EU. geniet in Nederland relatief veel vertrouwen. Dat parlement heeft gisteren het standpunt ingenomen dat alleen Slowakije in de wachtka mer moet worden geplaatst bij de uitbreiding van de Unie. Met de overige tien kandidaten moeten gelijktijdig toetreding» gesprekken worden geopend. Het parlement vindt dat de Fu ropese Commissie met de se lectie van zes kandidaten uit een groep van in totaal elf no deloos verdeeldheid zaait in Centraal- en Oost-Europa. Het parlement maakt een uit zondering voor Slowakije, dat nog geen behoorlijke democr. tie of rechtsstaat is. Een apart rol is er ook voor Turkije, dat de laatste weken vanwege zijn sleutelrol bij de oplossing v in de kwestie-Cyprus bovenaan de Europese agenda staat. Het land moet via deelname aan een aparte 'Permanente Conferen tie' bij Europa betrokken blij ven, maar mag dat niet als vooï portaal voor de toetreding zien. aldus het parlement. De Eu ropese leiders willen op 12 en 13 december knopen doorhal ken over de uitbreiding. BAGDAD Rtr-AFP-ANP Irak gaat onverdroten door met pogingen om de internationale gemeenschap te dwingen tot beëindiging van de economi sche boycot tegen het land. Bagdad gaf gisteren gemengde signalen af, die kennelijk tot doel hebben de Verenigde Sta ten te intimideren en verwar ring te zaaien binnen de Veilig heidsraad. Het Iraakse parlement deed president Saddam Hussein gis teren de aanbeveling dat de le den van de VN-ontwapenings- commissie (Unscom) hooguit zes maanden de tijd moeten krijgen om hun taak uit te voe ren. Dan moeten de Verenigde Naties hun sancties tegen Irak opheffen. De aanbeveling is bedoeld voor buitenlandse consumptie. Het Iraakse parlement is een machteloos en willoos instru ment van Saddam Hussein zeil Het doet alleen die aanbevelin gen aan de president die de pn sident hen eerst zelfheeft gedi« tcerd. Tegelijkertijd met de nieuwe deadline vaardigde het regime in Bagdad nieuwe verboden uit en herhaalde het oude dreigi menten. Zo mogen VN-inspet teurs niet de paleizen van Sail dam bezoeken. Verder herhaal de Irak het dreigement om Amerikaanse U -2 - verkenning' vliegtuigen neer te halen. Sinds het begin van de crisis tussen Irak en de VN eind oktu ber, heeft de U-2 drie keer bo ven Irak gevlogen. De vluchten moeten de VN-wapeninspe< teurs helpen een overzicht te krijgen van Iraks vernietiging wapens. Ondanks Iraakse dre gementen het toestel neer te halen, hebben zich toen geen incidenten voorgedaan. JOHANNESBURG Rtr-AFP den de verklaringen de eerste twee ondubbelzinnige verooi delingen van Winnie Mandela door getuigen met een dergelij ke hoge functie. Volgens de twee trokken Wii nie en haar aanhangers zich niets van anderen aan. Zij en haar zogeheten Mandela Urn ted Football Club weigerden ad viezen van Nelson Mandela (toen nog in de gevangenis) en de toenmalige leider van hei Afrikaans Nationaal Congres in ballingschap. Oliver Tambo. Winnie Mandela is gisteren zwaar onder vuur komen te lig gen. Twee hoge regeringsfunc tionarissen beschuldigden de ex-echtgenote van president Mandela van het uitoefenen van een schrikbewind in de township Soweto. De voormalige anti-apart heidsactivisten Azhar Cachalia en Murphy Morobe deden hun uitlatingen voor Waarheids commissie. Waarnemers noem- gkok Een bouwvakker in de Thaise hoofdstad Bangkok kt onder parasols bescherming tegen de brandende zon. ewel er in Bangkok, ondanks de economische crisis, nog heel t wordt gebouwd, zijn vooral bouwvakkers bang hun baan te liezen. Diverse bouwondernemingen hebben hun werkzaam- en al op een laag pitje gezet. Aangezien Thaise bouwvakkers t in vaste dienst zijn, maar dagelijks een baantje op een uwwerk moeten zoeken, zitten zij het eerst zonder werk. foto ap» thaksina khaikaew 3loot afwezig; Airbus stort neer ingewisse toekomst voor bouwvakkers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5