'Vut zorgt voor tekort aan agenten' Marchien Koster na K.O. weer O.K. Binnenland Ouderwetse panne PvdA en VVD kraken D66 over financiering plannen Verbod tabaksreclame op zijn vroegst in 2002 Vrijheid is te koop Proef in Petten wellicht doorbraak tegen hersentumoren Greenpeace mag niets doen tegen nucleair transport Afvallen tegen de armoede \C 28 NOVEMBER 1997 en wil asielzoekerscentrum weg i Het asielzoekerscentrum (AZC) in het Drentse Hoogha- oet dicht. Met een nipte meerderheid van acht tegen zevei nen verwierp de gemeenteraad van Beilen gisteren het col- lorstel om het contract te verlengen tot 1 oktober volgend itaatssecretaris Schmitz van justitie had de gemeente eer- ingend verzocht wegens het gebrek aan opvangcapaciteit intract nog eens te verlengen. Al eerder werd de sluiting et centrum tot twee keer toe om dezelfde reden uitgesteld, teer de 270 bewoners verhuizen naar een ander centrum d itaat niet vast. De gemeenteraad heeft aan zijn besluit wel t ipeld dat de bewoners pas weg hoeven als er vervangende ^je e voor hen is gevonden, die "Jking bij Unilever-bakkers De werknemers van Molco. de met sluiting bedreigde -dochter in het Gelderse Wijchen, hebben gistermiddag erk neergelegd. Het sociaal plan van de fabrikant van diep- ïalffabrikaten en voorgebakken brood beviel hen niet. inkelijk ging het om een wilde staking, maar de Industrie- FNV nam de staking gisteravond over toen onderhandelin- ïet de directie op niets waren uitgelopen. De personeelsle- isen dat Unilever voor vervangend werk zorgt. Het sociaal luit gedwongen ontslagen echter niet uit. Bij de sluiting 123 arbeidsplaatsen te vervallen. mffeur verder na botsing trein idaal De politie in Veenendaal heeft gisteren een vracht- ichauffeur aangehouden die na een aanrijding met een was doorgereden. Het ongeval gebeurde op een overweg in ;ndaal. De combinatie werd bij het passeren van een over- s;eschampt door de trein Utrecht-Zutphen. De chauffeur 1 enkele kilometers verderop staande gehouden en gearres- De trein heeft bijna een uur stil gestaan op de plek van het ral. Nadat de schade was opgenomen, kon de trein verder. wegens wurgen bejaarde moeder ht» Een 50-jarige Utrechter is gisteren veroordeeld tot ien maanden cel wegens het wurgen van zijn 75-jarige Ier. De Utrechter doodde de bejaarde vrouw in haar bed na it de hand gelopen ruzie. Tegen hem was drie jaar geëist, e doodslag ging een langdurig familiedrama vooraf. De had haar omgeving jarenlang geterroriseerd. Hoewel zij jerig was, wist zij het leven van haar na een scheiding weer lende oudste zoon toch grotendeels te bepalen. Psychia- jrdeelden dat de zoon door de langdurige stress-situatie, jteloosheid en alcoholgebruik 'wils-onvrij' was geweest tij- :ijn daad. De rechtbank nam die conclusie over. auffeur komt om door eigen truck onksveer» Een 28-jarige beroepschauffeur uit Oosterhout ren in Raamsdonksveer bekneld geraakt tussen zijn eigen Itwagen en de aanhanger. Hij is later tijdens een spoedope- Dverleden. Het ongeluk gebeurde op het bedrijventerrein [asem. Volgens de politie stond de combinatie op een hel- |n stond de man tussen de vrachtwagen en de aanhanger, [chnisch onderzoek is gebleken dat de wagen niet op de i ook niet in een versnelling stond. De wagen is langzaam uit gaan rijden. |jers bekijkt prijsdumping KNMI Minister Wijers van economische zaken is erg ge ien van berichten over prijsdumping door het KNMI en inderzoeken of het instituut zich schuldig maakt aan on- :e concurrentie met hulp van overheidsgelden. Volgens irrent Meteo Consult biedt het KNMI radiozenders een iraatje aan tegen prijzen 'waar wij het niet voor kunnen Volgens het bedrijf rekent het KNMI alleen de tijd die het Dm het weerpraatje te houden. De kosten om te bepalen oor weer het wordt, worden daarin niet meegenomen. Vol- het ministerie van verkeer en waterstaat, dat de overheids- die aan het KNMI verstrekt, is die lezing van de feiten vol- onjuist. De accountantsdienst van Verkeer en Waterstaat daar in de boeken van 1996 niets van kunnen vinden, al- let ministerie. levenslang moordenaar Duitse ijkvL g1 el. Europarlementariër Janssen van Raaij overweegt zich e sluiten bij de ouderenpartij Unie 55+. Hij heeft onlangs nkt voor zijn lidmaatschap van het CDA. De christen-de- aten zeggen hem overigens al in juli van dit jaar uit de par- tiebben gestoten. Janssen van Raaij kwam dit voorjaar in raak, toen hij zijn zetel in het Europees Parlement niet wil- lan (geven. Op de achtergrond speelden de aanhoudende ge len over fraude door Janssen van Raaij mee. Hij is momen- lartijloos, maar overweegt zich nu aan te sluiten bij de ou- ipartij Unie 55+. Die ging onlangs al een samenwerkings- md aan met de Unie voor Europa. tjuwvakkers tevreden op de steigers idamBouwvakkers zijn in tegenstelling tot de gemiddelde lemer in de industrie heel tevreden met hun werk. Ze ver in genoeg, vinden hun werk interessant en merken dat ook ie. vrienden en kennissen waardering hebben voor wat ze Dat blijkt uit de Bedrijfstakatlas, Arbeid en Gezondheid in ouwnijverheid die het instituut Arbouw vandaag heeft ge- enteerd. De gunstige ervaringen van de bouwvakkers heb- 'olgens Arbouw waarschijnlijk te maken met het feit dat de /een groter beroep doet op het vakmanschap van de werk- ?rs. Ook de grotere afwisseling in het werk heeft invloed. ui iekteverzuim in de bouw daalde van 9,3 procent in 1993 tot 0 irocent in 1996. Een vergelijkbare trend deed zich voor in de De veel grotere aandacht voor de arbeidsomstandigheden bouw heeft effect, constateerde directeur Akkers van Ar- Dienstenbond FNV kiest toch voor weggestemde voorzitter utrecht. cpd Groot was de ontlading, bij voor- èn te genstanders, toen Marchien Koster op stond en uiterlijk zelfbewust en onaan gedaan van achteruit de zaal naar de be stuurstafel stapte. Exact een halfjaar ge leden was zij daar haar plek kwijtge raakt. Gisteren maakte ze haar come back. Een kleine meerderheid klapte in euforie. Een groot deel van de overige le den zat er als geslagen honden bij. Met een onderbreking van zes maanden begint Koster aan haar tweede termijn van drie jaar als voorzitter van de Horecabond FNV. Met een marge van 22 stemmen (283 tegen 261) troefde ze vice-voorzitter en tegenkandidaat-tegen-wil-en-dank Ben Francooy af. Voorstanders geloven dat de bond er beter en moderner van wordt, de tegenstemmers vrezen een scheuring in de snel groeiende vakorganisatie. Het buitengewone congres dat nodig was geworden om de FNV-bond aan een nieuwe voorzitter te helpen, verliep niet zo chaotisch als in mei. Fraai ging het er opnieuw niet aan toe. Het hoofdbestuur had zich niet durven uitspreken en schoof, heel ongebruikelijk, twee kandidaten naar voren. Maar wat zou er met Kosters kandida tuur zijn gebeurd, als een serie stemver klaringen niet op een oneigenlijke manier voortijdig sneuvelde? In een volle zaal riep één enkel bondsraadslid geen behoefte te hebben aan 'gelul'. De oprisping kreeg vervolgens bijval, waarna de congresgan gers alleen nog schriftelijk mochten stem men. Veel later briesten de aanhangers van Francooy nog. Ze voelden zich mond dood gemaakt „Ondemocratisch", bitste een afgevaardigde uit Zoetermeer, „dit is bijna communistisch. Je moet het accep teren, maar er komt onvrede van. Koster trekt alle macht naar zich toe. Ik hoop, voor het behoud van onze bond, dat ze er van heeft geleerd". „Er is een hetze tegen Marchien Koster gevoerd, te veel op de persoon gespeeld", klinkt het in een andere hoek. „Nu zijn we tevreden. Er zit weer een vrouw achter de bestuurstafel." Zo verdeeld als de leden zich uitten, zo nuchter bleef Ben Francooy: „Ik heb er geen moeite mee". Hij had alleen een titel te winnen. De vice-voorzitter had bedon gen dat de inhoud van zijn takenpakket (arbeidsvoorwaarden en sociale zeker heid) hoe dan ook ongewijzigd zou blij ven. Hoe opmerkelijk Kosters terugkeer mag zijn. ze zegt geen moment te hebben over wogen het erbij te laten zitten. 'Nu knock out. straks okee' had ze al via een kaartje laten weten. „Het is niet dat ik deze baan zo graag wil. Maar ik vind het van belang dat de bond een afspiegeling wordt van de leden. Ik heb te maken met kaderleden van een generatie boven de vijftig. Met name die groep heeft kritiek. Ze hebben moeite met mijn stijl van leidinggeven. Wat ze daarmee bedoelen, is mij niet dui delijk. Dat mogen ze me nu komen vertel len". den haag Zelfs een ouderwets-degelijk vervoermiddel als een paard-en-wagen van Van Gend en Loos krijgt wel eens panne. In de Lange Poten in Den Haag brak een wagen-as van de eerbiedwaardige besteldienst. Om het euvel te kunnen verhelpen spande de koetsier het paard Blacky uit. De geduldige viervoeter werd even vastgelegd aan een papierbak. foto cpd cees zorn den haag gpd ring en meer loon voor leraren reserveert D66 1,7 miljard. Ver der kunnen de kinderopvang '(300 miljoen), cultuur en sport (100 miljoen) en de gezond heidszorg (1,8 miljard) extra geld tegemoet zien. D66 wil ver der een half miljard extra uitge ven voor meer rechters en poli tie. Om de economie én het milieu te versterken, willen de Democraten 1,7 miljard meer voor meer wegen en openbaar vervoer, technologie, bodemsa nering en natuurontwikkeling. Beoogd D66-lijsttrekker Borst - haar wordt kleurloosheid ver weten - greep de gelegenheid gisteren aan om de concurren tie de oren te wassen. D66 is volgens de minister van volks gezondheid de enige partij die extra geld aan de zorg geeft zonder de sector zelf tegelijk mee te laten betalen via bezui nigingen. De PvdA-bezuinigin- gen zijn volgens Borst 'zo hard als boter die lang in de zon heeft gelegen'. De andere rege ringspartner WD is volgens Borst 'de partij van 'samen voor ons eigen'." Het CDA ziet af van lastenverlichting, maar wil wel lagere lasten voor burgers en bedrijven als de economische groei straks meevalt. Borst: „Dat is dus als de bakker die de oven pas aan wil steken als het brood klaar is". Na eerder het D66-verkiezings- programma zelf is ook de giste ren gepresenteerde financiële onderbouwing ervan kritisch ontvangen. Volgens beoogd lijsttrekker Borst worden de plannen voor de komende vier jaar 'solide' betaald, maar de WD vindt de financiële verant- woording'Tiiterst wankel' en de PvdA spreekt van een 'trucen doos'. Met de financiële paragraaf blijft D66 keurig tussen de coali tiepartners. Evenals PvdA en WT) rekenen de Democraten om een economische groei van gemiddeld twee procent. Ze wil len 10,6 miljard gulden bezuini gen, tegen de PvdA acht miljard en de WD 12.6 miljard. Eén miljard - veel meer dan de an dere partijen - daarvan wordt gekort op Defensie. Twee mil jard moet komen van alvast in geboekte verwachte meevallers in de uitgaven voor de komende kabinetsperiode. Wat D66 betreft worden de lasten van burgers en bedrijven de komende kabinetsperiode met zes miljard gulden verlaagd (PvdA 5,3, WD 7,5). Om het fi nancieringstekort naar één pro cent te brengen, trekt D66 5,5 miljard uit. Voor kleinere klas sen, een betere studiefinancie- Minister wil andere landen volgen zonderlijk de wijze van omgaan met tabaksreclame. Nederland heeft een afspraak met de ta baksindustrie, waarin de bran che zichzelf beperkingen oplegt. In die afspraken staat ook dat Nederland opnieuw gaat na denken over een verbod op ta baksreclame, wanneer in Euro pa een meerderheid van de lan den daar voorstander van is. Die situatie doet zich nu voor, zo vertelde minister Borst (volksgezondheid) gisteren in de Tweede Kamer. Engeland, Zweden en Dene marken lijken bereid afspraken over een algemeen verbod te steunen. In dat geval is ook het kabinet bereid daarmee in te stemmen. De tabaksindustrie wilde niet over een verbod praten. Daar om heeft het kabinet zelf de voorwaarden geformuleerd, die aan zo'n verbod worden gekop peld. Die houden in dat de lid staten zelf mogen bepalen, waar tabaksreclame wel is toege staan. Voorts moet volgens het kabinet een overgangsperiode worden ingesteld voor een ver bod in kranten en tijdschriften, zodat uitgevers een alternatief kunnen zoeken voor wegvallen de inkomsten. den haag vervolg voorpagina Een Europees verbod op ta baksreclame kan op zijn vroegst in 2002 van kracht worden. Vandaag praat het kabinet over het standpunt dat minister Borst in Brussel daarover kan op de Kampeer Caravan RAI'97 van 28 nov. t/m 3 dec. Politiebond verwijt ministerie laksheid Er dreigt in 1999 een tekort aan politiemensen te ont staan omdat de 25 politiekorpsen het er nu bij laten zit ten bij de werving van nieuw personeel. Dat zegt voorzit ter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB). Vanaf 1999 zullen naar verwachting duizenden politie mensen gebruik maken van een regeling die het mogelijk maakt om op 55-jarige leeftijd uit te treden. Op dat mo ment zijn er te weinig nieuwe agenten om de vrijgeko men plaatsen op te vullen, zo zegt de grootste politievak- bond van Nederland. assen gpdoudere politiemensen die niet zo gemotiveerd meer zijn en weg willen, ook weg kunnen. Zij maken plaats voor jonge en thousiaste mensen. Dan heb je ook nog iets aan meer blauw." Het ministerie van binnen landse zaken noemt de kritiek van de NPB 'voorbarig', omdat de PFPU-regeling nog niet defi nitiefis. „Pas nadat we overeen stemming hebben bereikt, kij ken we naar de consequenties". Een woordvoerster erkent wel dat zowel de politievakbonden en de minister 'de intentie heb ben' de regeling in te voeren. Maandag praten de bonden er over met minister Dijkstal van binnenlandse zaken. brussel paul koopman correspondent Het energie-onderzoekscentrum in Petten krijgt een sleutelrol bij een Europese proef met een nieuwe behandeling van zeer agressieve hersentumoren. De komende maanden krijgen veertig patiënten uit vijf Europese landen een nieuw ontwikkelde bestralingstherapie, waarbij de hersen tumor wordt bestraald zonder dat omlig gende gezonde hersencellen worden ver nietigd. Deze behandeling is volgens projectlei der professor Sauerwein van het Universi tair Ziekenhuis te Essen mogelijk dankzij de in Petten aanwezige Hoge Fluxreactor, die neutronenstraling met een hoge ener- giewaarde afgeeft. Het is de bedoeling dat de radioactieve neutronen in de hersenen worden 'opgevangen' door zieke cellen die verzadigd werden met borium. Borium is een niet giftige stof die voor de behande ling wordt ingespoten. De stof heeft als unieke eigenschap dat die alleen in kan kercellen doordringt en daar neutronen deeltjes aantrekt. Sauerwein schat dat bij deze behandeling kankercellen driedui zend maal intensiever worden bestraald dan gezonde cellen. Het grote probleem bij de behandeling van hersentumoren is dat het bij bestralingen (of operaties) vaak om een keuze gaat tussen hersenbescha digingen doordat omliggend gezond en niet-vervangbaar hersenweefsel wordt be schadigd (of verwijderd), of het risico ne men dat de tumor niet helemaal wordt weggehaald zodat er snel een nieuwe komt. De nieuwe therapie is het resultaat van tien jaar nauwe samenwerking tussen di verse Europese onderzoeksinstellingen en ziekenhuizen onder de financiële paraplu van het Europese Biomed-subsidiepro- gramma. Overigens hebben twee patiën ten al een eerste bestraling bij het GCO achter de rug. Alle veertig patiënten wor den verpleegd in het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De nieuwe radiotherapie is volgens Sauerwein zeer veelbelovend. Patiënten met hersentumor van het type glioblasto ma multiform' waren tot dusverre nauwe lijks met de klassieke radio- of chemothe rapie te behandelen. Na operatie keert de zeer agressieve tumor meestal in korte tijd terug. Jaarlijks wordt de diagnose bij circa 15.000 patiënten in Europa gesteld. De veertig patiënten die in Petten voor het eerst de borium-therapie ondergaan zijn allemaal voordien in eigen land geope reerd. De NPB heeft het probleem aangekaart bij het ministerie van binnenlandse zaken, maar volgens Van Duijn zonder resul taat. Het gaat om de PFPU-re geling, wat staat voor Politie Flexibel Pensioen en Uittreding. Van Duijn schat in dat 'zeer veel' agenten van de regeling gebruik zullen maken, die op dit moment nog in de maak is. De NPB-voorzitter stelt dat de opstelling van de politiewerkge vers haaks staat op het streven om meer 'blauw' op straat te krijgen. De regeling zelf staat voor hem overigens niet ter dis cussie. „Die zorgt ervoor dat amsterdam anp A fval Dodewaard ongehinderd naar Sellafield ring gericht is op opwerking. Het gaat om legale transporten op basis van democratisch ge nomen besluiten, aldus de rech ter. Er staan nog achttien trans porten op stapel tot de ontman teling van de Nederlandse kern centrale in het jaar 2000. Dodewaard had de rechter om een onbeperkt verbod ge vraagd. De rechter ging daar niet op in, omdat de Tweede Kamer misschien terugkomt op het huidige beleid en zich dan dus niet meer achter de trans porten zou scharen. In januari is er in de Tweede Kamer een debat waarin de kwestie aan de orde komt. Greenpeace is teleurgesteld over het verbod. „Wij zijn ge muilkorfd". aldus woordvoerder Samson. Aan de andere kant is de organisatie tevreden dat het verbod slechts tijdelijk geldt. Mocht de Tweede Kamer zich in januari tegen nieuwe trans porten uitspreken, dan zal Greenpeace de rechter in kort geding vragen om het verbod op te heffen. Greenpeace Nederland mag een half jaar lang geen acties orga niseren tegen nucleaire trans porten tussen de kerncentrale Dodewaard en het Britse Selia- field. Overtreedt Greenpeace dit verbod, dan kost dat de organi satie 100.000 gulden per dag. De Amsterdamse rechtbankpre sident Tonkens-Gerkema heeft dat gisteren bepaald in een kort geding dat de opwerkingsfa briek Sellafield en de kerncen trale Dodewaard hadden aange spannen. Dodewaard voert splijtstofsta ven af naar de opwerkingsfa briek in Sellafield. Deze scheidt bij de opwerking uranium en plutonium van afvalstoffen. Het transport gaat over de weg tot Duinkerken en vandaar verder per schip. Greenpeace heeft in maart een transport verhinderd. Dat werd de aanleiding voor het geding. De rechter vindt dat Green peace de nucleaire transporten niet mag verhinderen, omdat het huidige beleid van de rege- baarn gpd 16 maart tot en met 3 april la ten sponsoren terwijl ze hon geren. Het geld is bedoeld voor de naar schatting zevendui zend dak- en thuisloze kinde ren in Nederland. Gornelie Schoor van de stichting: „In Finland doen ze dit ook. Er zijn veel minder Finnen dan Ne derlanders, dus eigenlijk moe ten we samen veel meer dan één miljoen kilo afvallen." Nederlanders moeten in het komend voorjaar minimaal één miljoen kilo afvallen om zo de armoedebestrijding te on dersteunen. Die actie lanceert de Sint Martinusstichting uit Baarn binnenkort. Onder de noemer 'Nationale Afslank Race' hoopt de stich ting dat Nederlanders zich van vents- ak je zelf. Kom naar IKEA en vier met ons kerst op z'n Zweeds. Onze woon- warenhuizen staan bol van de activiteiten en demonstraties in Zweed se kerstsfeer. Zo is er elke een Zweedse kerst- lunch voor 10.- p.p. Op zaterdag 29 november kun je o.a. typisch Zweedse kerstkoekjes bakken én je eigen adventskandelaar maken! We wensen iedereen een vrolijk kerstfeest, of zoals we op z'n Zweeds zeggen 'God Jul'! 0 issen van Raay overweegt Unie 55+ o.i Voor de rechtbank van het Duitse Oldenburg is gis- levenslang cel geëist tegen de 34-jarige Duitser die eerder ar een 10-jarige Duits meisje vermoordde en in Amsterdam mirliet na haar eerst seksueel misbruikt te hebben. De officier K drukte dat in dit geval 'levenslang' ook echt levenslang betekenen. De man vermoordde in 1979 al een destijds 1 gejlfjarig meisje. voor de kost 'AM Een ijsje is aan een dier als de zeeotter waarschijn- iet besteed, tenzij daarin een vis is ingevroren. Daar komen 'emlustige beesten in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp op een kille novemberdag het water voor uit. Er zit trou- ook nog een filosofie achter: De dieren zijn een poosje be- ;e|jjl m de vis uit het ijs te krijgen en moeten dus, net als in de aat) natuur, werken voor de kost. foto cpd cees kuiper ebra AMSTERDAM DELFT DUIVEN EINDHOVEN GRONINGEN HEERLEN SLIEDRECHT UTRECHT IKEA informatielijn 0900 23S 45 32 (22cl/min).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3