z»umzuumz Nieuw leven voor de spruit Geur versgebakken brood doet kopen Thanksgiving Smaak VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Als je het mij vraagt is het vandaag voor alle Amerikanen kliekjesdag. Gisteren vierden zij immers hun Thanksgiving Day ofwel Dankdag. Hoogtepunt op deze officiële feestdag is het tra ditionele Thanksgiving-diner dat samen met familie en vrienden wordt genuttigd. De vrouw of heer des huizes heeft ter voorbereiding al vele uren in de keuken doorgebracht want juist de spijzen - en met klap op cle vuurpijl de kalkoen - vormen de basis van Thanksgiving. Op deze dag lonen de Amerikanen elkaar hun genegen heid en herdenken tegelijkertijd de eerste Thanksgiving, ruim 350 jaar geleden - in 1621 - om precies te zijn. Een jaar eerder kwamen de eerste kolonisten van Amerika, de Pilgrim Fathers, in Cape Cod in Massachusetts aan wal. Deze Pilgrim Fathers, een groep Engelse Puriteinen, weken voor de druk van de Angli caanse Kerk uit naar Amsterdam, en vandaar naar Leiden. Ook in Holland voelden zij zich niet thuis waarna zij besloten om vanuit Delfs- haven (bij Rotterdam) koers te zetten richting Amerika. Daar stichtten zij de kolonie Ply mouth. En hoewel de eerste winter mild was overleefden ruim de helft van de circa 100 kolo nisten het eerste jaar niet. Zonder hulp van de oorspronkelijke bewoners, de Indianen, zou hun vestiging in de Nieuwe Wereld op een wanhopige mislukking zijn uitgelopen. Uit dank voor de hulp boden de, inmiddels aan hun nieuwe omgeving gewend geraakte, 'nieu we bewoners' de indianen een uitgebreid feest maal aan waarmee ze hun genegenheid wilden lonen. Op het menu stond kalkoen - zeer popu lair in die tijd - en verder onder andere bonen, tnais, cranberries, brood, ham, lever en taart (pie). Ter verhoging van de feestvreugde werd er zelfgebrouwen cider bij geschonken, leder jaar opnieuw vormen al deze 'oeroude' ingrediënten de basis van het Thanksgiving-diner dat tradi tioneel op de vierde donderdag van november wordt gevierd. Tot 1863 had Thanksgiving plaats wanneer het de Amerikanen uitkwam. Per regio verschilde dat. In 1863 kwam daar verandering in toen president Lincoln besloot de laatste donderdag van november tot een of ficiële feestdag te bestempelen. In 1941 echter besloot de toenmalige president Franklin D. Roosevelt Thanksgiving om commerciële rede nen te vervroegen naar cle vierde donderdag van november. Voor de Amerikanen vormt Thanksgiving namelijk ook de start van het kerstseizoen. En u begrijpt dat dat vooral voor de middenstandvan groot belang is. De Cana dezen daarentegen vieren Thanksgiving op de tweede maandag van oktober. Overigens valt het mij op dat het Thanksgiving-diner ook hier in Nederland de laatste jaren meer en meer in de belangstelling komt te staan. Met name Amerikaans georiënteerde bedrijven spelen er op in ennodigen relaties uit om gezamenlijk te dineren. En als ik zo cle mailings van verschil lende restaurants bekijk bespeur ik ook op hun speciaal gecompo- i op de vierde don derdag van no vember. Waar om niet zou ik zo zeggen. Het vormt immers een aanleiding om in de rustige periode vóór kerst iets te or ganiseren. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemen- daal. 'eitenkalender •erd Thanksgiving-n Karaktervol, veelzijdig en gezond. Een beetje wild zelfs. Vitaminebom metjes van de volle grond. De super latieven kunnen niet op bij The Greenery, de verkooporganisatie van de Nederlandse tuinders. Hebben de mannen met de groene vingers een nieuwe vrucht ontdekt? Of is het een exotische groente waar ze ons voor proberen te winnen? Nee hoor, het gaat over spruitjes. Ho, nu niet onmiddellijk omslaan. Hier hangt geen spruitjeslucht. Het zijn geen vieze spruiten die onze tuinders aan de man brengen, maar oergezonde lekkernijen. Althans, dat meldt The Greenery. Spruiten. Jarenlang wordt al gepro beerd de groente nieuw leven in te blazen. Miljoenen kilo's hebben we ervan in Nederland, maar helaas heel wat minder mensen die ze graag lusten. Als er al echte liefheb bers zijn, dan zullen die ongetwijfeld subsidie krijgen als verdrukte min derheid. Het restant der mensheid koopt ze voor de afwisseling, maar niet uit overtuiging. Zelf gedoogde ik ze eigenlijk alleen nog overdekt met gebakken spekjes en een flinke lepel pindasaus. En vervolgens had ik toch weer spijt, want het kost ook nog moeite voordat je al die kooltjes netjes in de pan heb liggen. Moeilij ke groente en nog niet lekker ook. Bij The Greenery kennen ze senti menten als de mijne, zo blijkt. Want ze hebben een overtuigende cam pagne opgezet voor de verdrukte spruit. Ze hebben er ook een aan sprekend boegbeeld bij gevonden. Wat zullen ze blij zijn geweest, die tuinders, toen spruitenteler Henk Angenent in januari op de Bonke- vaart in Leeuwarden als eerste zijn schaats over de streep drukte. Unox moet zich voor de erwtensoep- en rookworstreclame behelpen met elf steden-loser Erik Huizebosch, maar de tuinders trekken mej Nummer Eén het land in. Toch is het niet Angenent die het spruitje nieuw leven inblaast, maar de bedenker van de folder met re cepten waar zijn portret op prijkt. Wat blijkt? Je hoeft de groente hele maal niet zo lang te koken. Sterker nog: in een paar minuten zijn ze gaar én op z'n lekkerst. Ze doen het prima in de wok en laten zich per fect combineren. En wat het mooiste van alles is: je hoeft ze niet meer schoon te maken. De spruiten liggen voortaan kant-en-klaar in de winkel, gepeld én gewassen. Spruiten zijn er altijd al vanaf juli, maar een oude volkswijsheid (of lie ver domheid, want het is echt onzin) wil, dat ze pas smaken als de vorst erover is geweest. In ieder geval is het in Nederland een typische win tergroente. Maar vanaf vandaag hoeven we ons niet meer te beper ken tot (te lang) gekookte spruiten met aardappelen en een stukje vlees. The Greenery heeft recepten voor spruitensoep (met wijn en room), een lauwwarme salade (met spekreepjes, mosterd en honing) en bijvoorbeeld een Mexicaanse tortilla, Teler Van der Burg uit Stompe- toren selecteert zijn spruiten. waarin de spruiten worden gecom bineerd met rode kidneybonen. Bij mij vielen de schellen van de ogen bij het proeven van de roerge bakken spruiten. De zoete drop- smaak van de venkel combineert ge weldig met de spruit. Bovendien blijken zelfs de dikste jongens, na zeven minuutjes koken en nog even in de wok, lekker gaar en lang zo bit ter niet als ik me herinnerde. En nog gezond ook, met drie keer zo veel vi tamine C als sinaasappelen. Het receptenboekje van The Green ery is verkrijgbaar bij de groentewin kel en in de supermarkt. Tendens naar luxere hapjes doet grens van brood en snacks ven'agen ADE JAGER Het aanbod van brood in al lerlei soorten is zo groot en de prijs is zo laag, dat nog maar weinig mensen over wegen het zelf te bakken. Uit onverwachte hoek komt het advies om toch maar weer eens een broodje te kneden. De makelaar in hui zen constateert dat de geur van versgebakken brood een positieve werking heeft op een potentiële koper. Brood bakken dus, om ze over de drempel te helpen. Dat geuren een belangrijke rol spelen bij koopgedrag weet de detailhandel allang. Brood afbakken in de winkel gebeurt steeds vaker, wan neer de balckerij achter het verkooppunt is verdwenen. De hele dag door gaan diep gevroren halffabrikaten uit de fabriek de oven in en als geurige verse stokbroden, pistoletjes en croissantjes komen ze eruit. De supermarkten, bakkers en speciaalzaken doen er veel aan om de klant voor zich te winnen. Stunten met prijzen, gratis ontbijten en een internationaal aanbod. Het echte bakkersgilde laat zich inspireren door de vraag naar ambachtelijk brood. Zo haalden ze het 'oerrecept' voor een Dodo- ni-fetabroodje bij de Griekse herders en 'Het broodje vari Vermeer' kopieerden ze van zijn schilderij 'Het melk meisje', waarop deze vier puntige broodjes staan afge beeld. Supermarkten probe ren het ook met oerbrood dat oerend lekker heet, maar voornamelijk uit het beken de luchtige gistbrood be staat waar wat zonnebloem pitten, maïsmeel, rogge, gerst en haver in is verwerkt. De tropische bol is een ge wone krentenbol waarin de krenten zijn vervangen door geconfijte stukjes papaja en In de supermarkt denkt de consument allereerst een la ge prijs aan te treffen en voor een bijzonder broodje gaat hij naar de speciaal zaak. Vooral op zaterdag puilt de winkel van de war me bakker uit, die dan ge middeld 40 procent van zijn weekomzet haalt. Vergele ken met vijftien jaar geleden eten we vier keer zoveel klei ne broodjes, maar nog altijd bestaat 80 procent van de broodverkoop uit hele bro den. Op ieder witbrood gaat er 3,5 bruin- of volkoren brood over de toonbank. Aten we dertig jaar geleden gemiddeld nog een vierde brood per dag, dat is nu ge daald tot een vijfde. Er is wel een tendens naar luxere hapjes, waardoor de grens van brood en snacks vèr- kelhoekjes waar specialitei ten te koop zijn. Nieuw is de uit Amerika overgewaaide joodse bagel. Een ringvor mig broodje waarvan het deeg voor het bakken wordt gekookt. Vooral in combina tie met roomkaas gegeten. Ze lijken in vorm op de be kendere donuts die in de frituurpan aan hun knappe rige korstje komen. Voor de met gist gemaakte en met poedersuiker bestrooide do nuts heeft de oliebol model gestaan. Nederlandse immi granten in Amerika namen hun eetgewoonten mee, waaronder het bakken van oliebollen. Nieuw zijn de donuts gedoopt in chocola of gekleurde suikermuisjes. Een belegde Italiaanse bol, panini, ciabatta of een krui dige focaccia verdringt de belegde kadetjes die tijdens de lunch even gehaald wor den. Olijvenbrood of een ba silicumbroodje neem je van de markt mee of in de win termaanden, een rijkelijk ge vulde ministol die royaal met amandelsnippers is be strooid. Voor puur natuur bieden de natuurvoedingswinkels steeds meer keus. Een vol korenbroodje met zonne bloempitten kost meer dan twee keer zoveel dan een ge lijknamig broodje bij de goedkoopste supermarkt, maar is in smaak daarmee niet te vergelijken. Zuurde sem is een belangrijk rijs middel in natuurvoedings- brood. De werking van dit gegiste papje van deeg en water zou in het Griekse Athene per ongeluk zijn ont dekt. Het geeft ook de Duit se broden hun kenmerken de, wat zurige smaak waar op een plak ham of kaas zo goed past. Bij oudgeworden brood hoeven niet meteen de eendjes in gedachten te ko men. De Belgen maken er lekkere broodtaart van, die in punten de verkoop in gaan. Ontkorst brood wordt met gekookte melk, room boter, rozijnen, suiker, ka neel en een losgeklopt ei vermengd, en gaat met een laagje suiker/kaneel en klontjes roomboter de oven in. Lekkere luchten zijn in begrepen. 10 11 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Trekvogel, vezel stof; 2. tandeloos zoogdier, fami lielid, reeds; 4. hevige neerslag; 5. voegwoord, onzes inziens (afk.), 6. Engelse jongensnaam, landbouwwerktuig; 7. tegenover (afk.), hij; 8. in goede doen; 10. voertuig, bron, de onbekende; 11. buisje v. zacht metaal, heili ge stier. Verticaal: 1Dans, eeltachtige uitwas; 2. bolgewas, jaargetijde, ruthenium; 3. snaarinstrument; 4. nachtspiegel, persoonlijk vnw.; 5. wandelplaats, bevlie ging; 6. bevestiging, bergruimte; 7. muziekleer; 8. tantalium, ver trouwd, nikkel; 9. geestdrift, zij deachtige beharing. SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn; TENTAKEL en ONDERROK Het sleutelwoord luidt: MAGNE TISCH. HEINZ Tom Poes liep, zonder op toestem ming te wachten, naar de kelder van Bommelstein en zette het koffertje naast zich neer. Daarop greep hij het instrumentje er uit waarin hij het vreemde ventje had zien praten en draaide een knopje om. Er klonk een zacht geknetter uit het doosje. ,,Dat is de verbinding met de Droon", dacht Tom Poes. „Als ik nu maar geen fouten maak!'' Hij haalde diep adem en trok zijn mond scheef. „Dit is Ep-lep, de waarnemer", sprak hij met geknepen stem. „Hij heeft het kukel gemeten van Grootgrut, de spritsmaker. Het is een min kukel." „Hoeveel min?" vroeg een diepe stem uit het toestelletje. Tom Poes zweeg even beduusd en in de stilte klonk heer Bommels stem bij de kel dertrap. „Wat doe je toch, jonge vriend?" vroeg deze klagend. „Dat loopt .maar door mijn huis en dat doet maar..." „Hoeveel min?" herhaalde de bas stem dreunend. „Eh...wacht even!" zei Tom Poes, heer Bommel gejaagd wegwenkend. „Ep-lep", de waarne mer, wil eerst weten waarvoor zijn waarnemingen eigenlijk dienen!" Het geknetter uit het apparaatje werd luider en de donkere stem galmde dreigend door het keldergewelf toen hij riep: „Nieuwsgierige waarnemers zijn gevaarlijk! Waarnemers mogen niet denken en niet vragen; ze mo gen alleen maar doen wat hun ge zegd wordt. Sta stil, Ep-lep, en houd uw mededeler goed vast!" Nu begon Tom Poes bang te worden. Gedreven door een akelig voorgevoel wierp hij het toestelletje van zich af - en dat was maar net op tijd. Want voordat het de grond bereikt had, sprong het met een donderende knal uit elkaar. HET WEER l/" DOOR JAN VISSER Komt Thialf het verjaardagsfeestje van de Sint opluisteren? De kan sen daarop zijn tijdens het afgelopen etmaal toch weer groter gewor den nu de atmosfeermodellen aansturen op hogedrukactiviteiten tei noorden van ons land. Halverwege volgende week wordt een hoge- drukgebied verwacht tussen IJsland en Schotland en aan ander bovi Finland. Tegelijkertijd is de luchtdruk laag boven Italië. Het gevolg een noordoostelijke stroming waarmee koude luchtmassa's worden aangevoerd. Daarin zakken de temperaturen naar waarden rond het vriespunt. Dit weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een depressie die zich van Engeland naar de Noordzee en onze omgeving verplaatst. Q rond het systeem circulerende luchtmassa's zijn onstabiel. Daardool komen er buien tot ontwikkeling. Morgen is de buienactiviteit niet al te groot en zo nu en dan komt oei de zon tevoorschijn. Verder waait er een zuidwestenwind waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Zaterdagmiddag wordt het maximag' zo'n 10-11 graden. Afhankelijk van de positie van de depressie gaat de wind op zondag uit het noordwesten waaien. De lucht die dan naj ons land stroomt is minder zacht. De temperatuur schommelt over morgen rond de 8 graden. Verder zijn de buien talrijker mits het lag* drukgebied niet ten westen van ons land blijft hangen. Ook op maandag houdt de kans op buien aan. Gisteren heeft het na genoeg de hele dag geregend en dat had deze maand, normaal ge sproken de natste maand van het jaar, nog niet plaatsgevonden. In Bloemendaal en Santpoort-Noord viel totaal 11 en op Valkenburg er Schiphol 9 mm. De regen was een voorbode van zachtere lucht maaj deze slaagde er overdag niet om onze streken te verblijden. De tem peraturen kwam niet hoger dan maximaal ruim 5 graden. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met morgen sneeuw, aan zee ook regen. Langs de westkust vandaag en- gen droog en meer opkla ringen. Maxima aan zee enkele graden boven nul, landinwaarts lichte tot matige vorst. Zweden: Vandaag rustig en droog den opklaringen. Morgen een koude oostenwind. Verder in het zuiden sneeuw.mogelijk ook ijzel, in het uiterste zuiden later overgaand in regen. Maxi ma van -10 graden in het Denemarken: Veel bewolking en vandaag van het zuid westen uit sneeuw, mogelijk ook ijzel, later op de dag overgaand in regen. Mor gen regenachtig. Veel wind. Temperatu- Engeland, Schotland, Wales en lèrland: Vandaag overwegend bewolkt en nu en dan regen, morgen later op de dag in de Schotse bergen overgaand in sneeuw, morgen vooral langs de oostkusten ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur tussen 8 en 12 graden. België en Luxemburg: Tamelijk veel bewolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur ongeveer 10 Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend veel wolken en perioden met regen. Middagtemperatuur van 8 graden in het noordoosten tot 12 in Bretagne en de Vendee. Vandaag bewolkt en enige tijd regen of motregen, later op de dag kans op een paar opklaringen. Morgen in het noor- zuiden droog en perioden jen tot 20 in het zuiden; rond 15. Morgen in het Soms zon maar ook kans op een regen- of onweersbui, met name op vandaag. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- Spanje: Zonnige perioden r ook wolkenvelden e Oostenrijk: Wolkenvelden; vandaag nog op de me te plaatsen droog. Morgen van het w ten uit nu en dan regen-, boven 13 meter ook sneeuw. Maxima in de dal oplopend tot ongeveer 6 graden op m misschien een paar opH ringen, een aanwakkerende zuidenwit Middagtemperatuur rond het vriespi Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en af en toe regen, vooral nj gen. Vandaag nog een kans op wat ij of natte sneeuw. Een toenemende 2 denwind. Middagtemperatuur iets oq pend tot ongeveer 5 graden op morge| Hongarije: Veel bewolking en van tijd tot tijd wati gen of motregen Middagtemperatl ongeveer 6 graden ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 i af en toe regen; i i klein op e bui. Middagtemperatuur langs de k en uiteenlopend van een graad of 15 aan de Golf van Biskaje tot 21 aan de Costa del Sol; in het binnenland rond 14 Canarische Eilanden: Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.06» 15.17 02.39 14 Laag 11.20» 23.26 11.01 »23| Weerrapporten 28 november 07 u mnige i uiteenlopend oeeien irden tot meer Eelde n 20 ir Zonnige perioden maar ook kans op een regen- of onweersbui; aan de kust mis schien veel wind. Middagtemperatuur rond of net onder 20 graden. Zuid-Frankrijk: Sterk wisselvallig weer met weinig zon en van tijd tot tijd regen In het zuidoos ten wel af en toe opklaringen. Vandaag tamelijk zacht met een middagtempera tuur van 13 tot 17 graden. Morgen fris- Mailorca en Ibiza: Geregeld zon maar ook kans op een (on- weers-)bui. Middagtemperatuur op van daag rond 20 graden; morgen iets fris- Italië: Wisselvallig met van tijd t< tussendoor ook wa ijd regen of n tijd tot op mist. Middagtempei pend van een graad of 9 in h tot rond 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Aanhoudend wisselvallig met tijd buien; vooral vandaag ook wat zon Middagtemperatuur omstreeks 17 gra- Malta: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag kans op een fikse regen- of on weersbui. Middagtemperatuur om streeks 18 graden. Griekenland en Kreta: Boedapest regen Las Palmas zwaar bt ten e s e Middagtemperatuur van een graad of 13 ii Turkije en Cyprus: Kusten: nu en dan zon en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui; in het zuidwesten misschien flink wat neer slag. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 12 rond Istanbul tot 20 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en vooral morgen af en toe regen; ijzel of natte sneeuw is nog niet uitgesloten. Temperatuur langzaam oplopend en morgen variërend van een graad of 4 rond Berlijn tot 9 in het zuid- Stockholm zwaar tx Casablanca onbew. Johannesburg zwaar bei Los Angeles onbew. New Orleans onbew II 4-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26