PSV op de rand van de afgrond Verbruggen eist actie van KNWU Uitlekken dossier-Sanders zet vooral Limburgse sportwereld op z'n kop uJlV Sport Volendam profiteert van Groningse malaise i VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 che f ii u mspierdii - 071 5356464. plv -CHEF ROB ONDERWATER. 071 - a <->64< Johan Cruijff in ziekenhuis Amsterdam Johan Cruijff is gisteren ter observatie opgenomen in het Amsterdamse VU-ziekenhuis. Hij ligt op de afdeling hart- bewaking. Cruijff onderging in 1991, toen hij als trainer bij Bar celona actief was, een bypassoperatie.Johan heeft zelf op de eerste hulp gemeld", aldus een woordvoerder van de VU. „Sindsdien zijn er allerlei onderzoeken gedaan. Voorlopig ziet het er naar uit dat hij ook volgende week hier nog ter observatie zal blijven. Maar verder gaat het goed met hem. Cruijff heeft een 'onstabiele angina pectoris', er is een doorbloedingsstoomis van de hartspier hetgeen meestal een gevolg is van kransslag adervernauwing. De gebruikelijke behandeling is, zo laat de voorlichtingsdienst van het VU weten, het toedienen van bloed- verdunners. Kramnik zegt af voor WK schaken Groningen Vladimir Kramnik laat het WK schaken (van 9 de cember tot 9 januari in Groningen en Lausanne) aan zich voor bij gaan. Dat heeft de nummer twee van de wereld aan de FIDE laten weten. Gary Kasparov zegde eerder af. Titelverdediger Ana toli Kaprov is bij het toernooi automatisch voor de finale ge plaatst. De andere 98 deelnemers spelen in Groningen in een knock-out systeem om de andere finaleplaats. Kluivert in FIFA-selectie parus Patrick Kluivert is uitgenodigd voor de wedstrijd tussen de Europese selectie en een team van de Rest van de Wereld, op 4 december in Marseille. De wedstrijd speelt zich af voor de lo ting voor de eindronde van het WK voetbal in Frankrijk. Frank de Boer en Ed de Goey waren eerder namens Nederland gese lecteerd. Ze zegden, net als Luc Nilis voor België, af. MSV komt net tekort tegen Early Bird purmerend De basketballers van MSV kwamen gisteravond net tekort in de uitwedstijd tegen Earl Bird: 58-55. MSV, zonder de geblesseerden Jeroen Koot en Djoenie Steenvoorde, had niet ge noeg fitte spelers om de routiniers van Early Bird op snelheid te kloppen. Na rust (31-25) kwam de thuisclub nog wel in fouten- last, zeker toen de spelverdeler van Early Bird wegens het uitde len van een vuistslag uit het veld gestuurd werd. MSV-guard Ri chard Augustinus maakte tegen hem een opmerking over de ti mer, die telkens de klok te vroeg of te laat aanzette. Het bleek echter om een familielid van de Purmerendse speler te gaan, die vervolgens uithaalde. MSV profiteerde echter niet. Madjoe kan draai niet vinden Rotterdam Madjoe kan in de zaal voorlopig zijn draai niet vin den. De Rijnsburgers verloren bij Erasmus vrij kansloos met 21- 14. In de beginfase gingen de Rijnsburgse ploeg mee in het hoge tempo van de thuisclub en moest dat bekopen met een 8-2 ach terstand in twaalf minuten tijd. Bij de rust was deze kloof nog al tijd intact met 13-7. Klaas Star (2), Miranda de Mooij en Remco van de Meeberg haalden op tot 16-11, maar daar bleef het bij. Remco van de Meeberg (4), Klaas Star (3), Janneke en Miranda de Mooij wisten als enigen meer dan één keer te scoren. Gemser: 'Postma niet naar EK' berlun» Als het aan bondscoach Henk Gemser ligt verdedigt Ids Postma zijn Europese schaatstitel niet. Gemser ziet duidelijk geen heil in een avontuur, 9,10 en 11 januari in Helsinki. De coach wil dat de regerend kampioen het EK met het oog op de Spelen in Nagano uit z'n hoofd zet, maar de coach en Postma verschillen daarin vooralsnog van mening. Postma wil immers graag zijn titel verdedigen. Zelfs op een buitenbaan. Een defini tieve beslissing wordt eind december verwacht. aan Mei de •din| e uil is is ereeVOLENDAM*ANPten- R'jsbergen toonde zich na 1ietd afloop geïrriteerd. „We hebben ^jyWolendam heeft de eerste over- keurig op papier staan hoe we Foil w^nn^n8 'n eigen dorp binnen, moeten spelen. Maar ja, papier ut JDe ploeg van trainer De Boer beweegt niet." eeJwon met 3-1 van FC Groningen, i\i a p ,n 5; dat steeds verder wegzakt. Col- KKL. - INAU lega Rijsbergen baalde na af- Bart de Roover van NAC had di- :ee loop flink. „Triest om te zien. verse overtredingen nodig om jCWJDit was een vervroegd Sinter- RKC-spits Hans van Arum af te 10l^klaasfeest. We hebben de goals stoppen. Zijn vijfde, in het straf- 3 p,;weggegeven." schopgebied, leverde RKC een ^ege Schulp en Boogers, die zijn strafschop op. Nielsen benutte jgH eerste doelpunt voor de Volen- de kans beheerst en maakte zo- >stujdammers maakte, scoorden doende zijn vierde seizoens- ldd<voor rust- Tussen de twee tref- goal. Na rust hield De Roover benfers door maakte Rosen een zijn tegenstander beter in be- voor de bezoekers. dwang. Heel NAC speelde beter. In de tweede helft bleef een Vooral het eerste kwartier was y'^Groninger offensief uit. Twintig de ploeg fel en gevaarlijk. Het ^minuten voor tijd maakte mid- resulteerde in de 59ste minuut m ^denvelder Valk, eerder op de in een strafschop, toen Arvelad- hjdag vader geworden, het gat ze werd gevloerd. De aanvaller ik eetussen beide ploegen nog gro- nam zelf de strafschop. Van Dijk k]aater: 3-1Het verschil op de rang- koos de juiste hoek en stelde zo jgenlijst slonk daardoor tot vijf pun- drie punten veilig. CHAMPIONS LEAGUE GROEP A. noord en Juventus - Manchester United. Parma (Ita) - Sparta Praag (Tsj) 2-2 (1-0). GROEP C. 21. Chiesa 1-0, 88. Novotny 1-1,89 Oba- Dinamo Kiev (Oek) - PSV 1-1 (1-0). 19. Ijdin 1-2, 90. Chiesa 2-2 (strafschop). Rebrov 1-0. 68. De Bilde 1-1. Scheids- Scheidsrechter: Sundell (Zwe) Toeschou- rechter: Ceccarini (Ita). Toeschouwers: -„wers: 16 000 75.000. Gele kaart: Vampeta. Numan, 1 Borussia Dortmund (Dui) - Galatasaray Stam (PSV) Bijzonderheid: Scheidsrechter ia" !(Tur) 4-1 (2-0) 22. But 1-0. 34 Herrlich Ceccarini stuurde in de 55e minuut PSV- i: „2-0. 47 Zore 3-0, 86. Zore 4-0 (straf- trainer Advocaat naar de tribune n Jjjschop), 87. Ergün 4-1. Scheidsrechter: Pe- D.Kiev 5 3 2 0 11 13-4 -jdersen (Noo). Toeschouwers: 45.000. PSV 5 2 2 1 8 7-6 J Newcastle 5 1 1 3 4 5-8 ™™B.Dortmund 5 4 0 1 12 11- 3 Barcelona 5 1 1 3 4 5-12 0 |Parma 5 2 2 1 8 5- 4 Programma 10 december: Newcastle Uni- /o JSp. Praag 5 1 2 2 5 6-8 ted - Dinamo Kiev en PSV-Barcelona oJlGalatass. 5 1 0 4 3 3-10 Groep D. '"'-Programma 10 december: Sparta Praag - Porto (Por) - Olympiakos Piraeus (Gri) 2-1 1 Borussia Dortmund en Galatasaray - Par- (1-1) 24 Georgatos 0-1. 28. Jardel 1-1. f. ma. 51. Jardel 2-1 Scheidsrechter: Pirau* GROEP B. (Bel) Manchester United (Eng)- FC Kosice (Slw) Rosenborg (Noo) - Real Madrid (Spa) 2-0 O? 3-0(1-0). 40. Cole 1-0. 85. Faktor 2-0 (ei- (1-0). 42. Strand 1-0, 53. Brattbakk 2-0. X? |gen doelpunt). 90 Sheringham 3-0. Scheidsrechter: Durkm (Eng). Toeschou- -o Scheidsrechter: Cakar (Tur) Toeschou- wers: 19.000. wers: 53.000 R Madrid 5 3 1 1 10 11- 4 Man.United 5 5 0 0 15 14- 4 Rosenborg 5 3 1 1 10 11- 6 Juventus 5 3 0 2 9 11-8 Porto 5 1 1 3 4 3-7 fX Feyenoord 5 2 0 3 6 7-10 Olympiakos 5 1 1 3 4 4-12 |Kosice 5 0 0 5 0 2-12 Programma 10 december: Real Madrid - jg Programma 10 december: Kosice - Feye- Porto en Olympiakos - Rosenborg 18 I 171 K Bondsccoach: 'Seks is goed 13 voor Argentijnse voetballers' BUENOS AIRES RTR/DPA De Argentijnse voetbalcoach Daniel Passarella heeft voor een verrassing gezorgd door te zeggen er geen problemen te hebben dat de spelers hun vrouwen en vriendinnen ontmoeten tijdens eis Dd het WK voetbal in Frankrijk. Passarella wil alleen dat de vrouwen ^naal niet naar het spelershotel komen. „We houden het natuurlijk j no! wel in de gaten. Ik heb er geen bezwaar tegen als de spelers een le 8] huisje huren om hun vrouwen te zien. Ik denk dat het wel goed voetu voor ze is." Vorige Argentijnse coaches zoals Menotti en Bilardo uit i hebben de spelers altijd opgedragen geen seks tijdens grote i toernooien te hebben. Dortmund verder Manchester simpel langs Kosice: 3-0 manchester anp Manchester United heeft zich zonder puntverlies ge plaatst voor de kwartfinales van de Champions League. Ook Borussia Dortmund en Dinamo Kiev schaarden zich bij de laatste acht. Andy Cole maakte voor Manchester tegen Kosice zijn vijfde doelpunt in de Champions League. Inval ler Faktor, die de eigen doelman passeerde, en Sheringham bepaalden de eindstand op 3-0. Juventus is door de zege van Manchester United veroordeeld tot het 'grote rekenwerk'. De wereldkam pioen moet op 10 decem ber van de Engelse kam pioen winnen om nog een kansje op een plaats in de kwartfinales te houden. Wat in de competitie niet lukt, lukt Borussia Dort mund op Europees niveau wel. De titelverdediger houdt gelijke tred met de twee andere Duitse verte genwoordigers in de Champions League. Dort mund kwam donderdag in groep A door een 4-1 over winning op Galatasaray op twaalf punten uit vijf duels, net als Bayern München en Leverkusen. Deze zijn ech ter nog niet zeker van plaatsing voor de volgende ronde. But, Herrlich en Zore (2) maakten de doel punten voor Dortmund. 'Paniekaankoop' Harry Decheiver kwam niet in ac tie. Parma speelde in groep A tegen Sparta Praag met 2-2 gelijk en staat als nummer twee in groep A In punten gelijk met PSV. Tot twee minuten voor tijd leken de Italianen met 1-0 voor goe de zaken te gaan doen. In de 88ste en 89ste minuut bogen Novotny en Obajdin de Tsjechische achterstand echter om in een voor sprong. Weer een minuut later maakte Chiesa uit een strafschop zijn tweede goal van de avond. In groep D verspeelde Real Madrid de goede uitgangs positie na drie duels. In de vierde ronde werd het 0-0 tegen Olympiakos, gisteren werd met 2-0 van Rosen borg verloren. De Noren kwamen dankzij de doel punten van Strand en Brattbakk op gelijke hoogte met de ploeg van Clarence Seedorf, die in de 75ste mi nuut werd gewisseld voor Victor. Beide ploegen heb ben nu tien punten. Porto haalde de eerste Eu ropese overwinning van 1997. Olympiakos nam in Portugal de leiding via Ge orgatos. De Braziliaan Jar del, die eind 1995 met Grc mio tegen Ajax om de we reldbeker voetbalde, trof vervolgens twee maal doel: 2-1. Naar aanleiding van de affaire- Sanders kondigt Hein Ver bruggen. voorzitter van de In ternationale wielrenunie (UCI), maatregelen aan als wordt bewezen dat de in het dossier genoemde renners en verzorger zich schuldig heb ben gemaakt aan het gebruik of toedienen van doping. „Er worden namen ge noemd, maar dat wil nog niet zeggen dat er doping in het geding is," reageert Hein Ver bruggen telefonisch vanuit het UCI-hoofdkantoor in I-ausan- ne. „Indien echter bij deze zaak licentiehouders van de KNWU betrokken zijn, dan zal de nationale wielrenunie moe ten ingrijpen. Gebeurt dit niet, dan aarzelt de UCI niet om de bond voor de rechtbank (Tri bunal Arbitrage de Sport in Lausanne, red.) te dagen." Verbruggen benadrukt, dat niet de UCI maar de nationale bond het initiatief tot maatre gelen dient te nemen. De UCI ziet er wel op toe, dat de regle menten door de bonden van de aangesloten landen worden nageleefd. „Indien dat niet ge beurt, grijpen wij in". Volgens KNWU-woordvoer der Gudo Kramer heeft de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie nog geen plannen om actie te ondernemen met be trekking tot de affaire Sanders. „Als er misstanden zijn, is het goed dat die naar buiten wor den gebracht. Zoiets moet aan de kaak gesteld worden, dan kunnen ook maatregelen ge nomen worden. Maar dat kan niet op basis van krantenarti kelen," zegt Kramer. „We kun nen niet renners straffen om dat ze patiënt van een bepaal de arts zijn. Alleen als er kei harde bewijzen zijn, kunnen wij iets doen." Hein Verbruggen vindt, dat de KNWU moet onderzoeken welke strafbare feiten aan toonbaar zijn. „Mits de be schuldigde licentiehouder is," benadrukt Verbruggen. „Waar het soigneur Van i ieel betreft, lijkt mij dat duidelijk." In het strafdossier Sanders wordt verzorger Van Heel ervan be schuldigd ooit voor wielren ners verboden Eprex-ampul- Ien van dokter Sanders ge kocht te hebben. Verbruggen wijst op een re glementswijziging, die twee jaar geleden werd doorge voerd. Verbruggen: „Niet al leen renners kunnen gestraft worden, ook de omgeving van de renner kan worden aange pakt. Zoals soigneurs, ploeg leiders, doktoren. Mits ze li centiehouder zijn. Maar zo'n dokter als Sanders zorgt er wel voor géén licentie te bezitten." Bereiken kwartfinale ver weg na remise in Kiev Aanvoerder Arthur Numan applaudisseerde voor een handjevol PSV-getrouwen op de tribune en verliet met uitdagende trots het olympisch stadion van Kiev. De spelers van Dina mo vormden een keten en maakten een diepe buiging voor het dankbare thuispu bliek. Even had het er de schijn van dat twee ploe gen zich winnaar voelden. Maar na wat rekenwerk bleek het 1-1-gelijkspel PSV tot de grote verliezer te degraderen. kiev» marc houben gpd-verslaggever Door het uitlekken van het dos sier-Sanders, aan de vooravond van de rechtszaak tegen de Ge- leense huisarts, is vooral de Limburgse sportwereld in be roering gebracht. Zo spande ex- wereldkampioen wielrennen Danny Nelissen reeds voordat uit het gewraakte dossier werd gepubliceerd, een kort geding aan tegen dagblad De Limbur ger. Nelissen werd op bijna alle punten door de rechter in het gelijk gesteld. Andere in het stuk genoemde wielrenners overwe gen thans eveneens naar de rechter te stappen. Mr. Hiddema, raadsman van Sanders, vindt het een begrijpe lijke zaak dat de in de publici teit gekomen mensen zich bera den op eventuele stappen. „Ie dereen die vindt dat zijn privacy is geschonden door het uitlek ken van het strafdossier, moet direct een geding tegen de Staat beginnen. De FIOD Is de schul dige. Zij heeft een groot deel van de medische administratie weggesleept, terwijl mijn cliënt daar luidkeels tegen geprotes teerd heeft. Men dacht dat het voldoende was dat de voorzitter van de huisartsenvereniging, Klaassen, erbij stond te kijken. De sukkel heeft gewoon maar een deel van het patiëntenbe stand meegegeven. Nu kan ie dereen lezen aan welke kwalen voor hem gebruikte geneesmid del te noemen. De FIOD kan dat blijkbaar wel. In mijn ogen kan alleen die instantie verant woordelijk zijn voor het feit dat mijn medische geheimen nu op straat zijn terecht gekomen," zegt de arts tussen drie optre dens voor de tv-camera's door. Bij de FIOD in Roermond zegt een medewerker: „Het zal San ders zelf wel zijn die het dossier op straat heeft gebracht." Woordvoerder Peter Muller laat later officieel weten: „De FIOD maakt nooit iets uit een onder zoek bekend". Sanders vindt het vooral on verteerbaar en stuitend dat ge gevens over zijn patiënten pu bliekelijk zijn gemaakt. Danny Nelissen en zijn gezin bijvoor beeld zijn patiënt bij mij. Gewo ne patiënten wel te verstaan, die ook voor een griepspuit en een pilletje komen. Dat ga je toch niet bekend maken.... Het betekent voor mij dat ik op geen enkel in het strafdossier ge noemde naam zal ingaan. Dat is mijn medisch beroepsgeheim," aldus Sanders. Tijdens de zitting al protes teerde Sanders' raadsman Hid dema tegen de manier waarop de FIOD bij het onderzoek in 1995 de dokters-assistentes on der druk heeft gezet. De vrou wen konden kiezen tussen een verblijf in een politiecel en het meewerken aan het onderzoek. ve voor een maandloon van cir ca duizend gulden, een auto en een woning. Voor de verschillende PSV'ers zullen de aanlokkelijke financi en bij een eventueel vertrek ze ker een rol spelen. Maar wat toch ook meewerkt, is het ge voel van onmacht dat zij dit sei zoen aan de Champions League overhouden. De prestaties he ten ronduit verdienstelijk en zorgen voor een glimp van in ternationale erkenning. Maar met de relatief bescheiden mid delen komen de Eindhovenaren toch ook te kort voor een echt gevecht met de Europese groot machten. Al eerder noemde trainer Dick Advocaat het de 'filosofie' van zijn club. De kans is groot dat hij volgend seizoen een nieuw team in de steigers moet zetten, voor zover hij werkelijk daaraan wil beginnen. Zelf zegt Advocaat zijn nog anderhalf jaar doorlopende contract 'gewoon' uit te dienen. Helemaal logisch is dat nu ook weer niet. Hij heeft PSV de laatste jaren de be ker en de 14e landstitel bezorgd. Veel meer kan hij niet bereiken. Dit seizoen kon hij maar al te goed zien waar het Europese plafond lang. En slechts dankzij de gelijkmaker van de Belg Gil les de Bilde in de 65ste minuut was Advocaat gisteravond niet helemaal een verslagen man. Nog één keer kwam de vechter in hem bovendrijven, al was het tegen beter weten in. „Hoezo uitschakeling? Het is pas over als het over is." Inderdaad heeft PSV nog één groepswedstrijd te gaan, tegen Barcelona op 10 de cember in Eindhoven, als ver dedigers Stam en Vampeta ge schorst zijn. „Achter Kiev twee de worden is in deze poule een uitstekende prestatie," sprak Advocaat. Maar die plek zal PSV zeer waarschijnlijk geen deelna mebewijs aan de kwartfinales bij de zes groepswinnaars en twee beste nummers twee ople veren. Advocaat legde gisteravond in de tweede helft provocerend de bal bij de voeten van de grens rechter en werd vervolgens door de Italiaanse arbiter Ceccarini naar de tribunes verwezen. Mis schien wilde hij nog één keer in de harten van zijn spelers aan wakkeren, zoals hij ze ook na af loop bijna tot winbaars bom bardeerde. „Als ploeg zijn we beter dan Kiev Daar blijf ik bij." Maar op het koude en winderi ge veld van het olympisch sta dion bleef PSV toch vooral de grote verliezer. Dinamo Kiev: Sjovkovki; Loczni, Go lovko, Vaslsjoek en Dmitroclin; Kon sovski, Kalitviniscv, Maksimov (83. Be zhenar) en Khatskevilsj; Sjevlsjenko en Rebrov. PSV: Waterreus: Vampeta. l aber. Stam en Numan; Stinga. lonk, Gocu en Iwan (38. Valckx): Nilis en De Bilde (83. De gryse). De Limburgse arts Wim Sanders. de patiënten lijden," aldus Hid dema, die overigens eerst het oordeel van de rechtbank in de strafzaak wil afwachten. Het Openbaar Ministerie heeft woensdag 240 uur dienstverle ning geëist tegen de arts. Wim Sanders (54) heeft de af gelopen jaren aan wielrenners en andere sporters onder meer het verboden dopingmiddel EPO, (Eprex) verstrekt, zo bleek tijdens de rechtszaak tegen San ders wegens vermeende belas tingontduiking. De FIOD stuitte indertijd tij dens een huiszoeking bij de arts op het register waarin de dokter bijhield aan welke sportlieden hij EPO en andere producten had gegeven. Daarin stonden onder meer de namen van wiel renners als Breukink, Appel doorn, Smeets, Van Orsouw, Vaessen, Pasquino, Van Muiken en Lemmens. Sanders kwam in 1991 al in opspraak door het voedselvergiftigings-incident met het bedorven middel intra- lipid in de Tour de France. Die affaire betekende het einde van de wielerploeg PDM, waar San ders als arts aan verbonden was. Sanders ontkent niet dat hij in zijn loopbaan bij menig sportman een spuit heeft gezet. „Maar ik kan het als arts toch niet maken om de naam van ook maar één patiënt of het heen gaan kijken. Het is bekend voor wie er interesse is. Een aantal heeft natuurlijk doorlo pende contracten en PSV kan om die reden absurde bedragen vragen. Maar dan nog is het 'wó, t Arthur Numan vecht aan de zijlijn een duel uit met Luzhuy. vooral de vraag of spelers zelf wel willen blijven." Het vertrek van middenvelder Phillip Cocu, wiens contract aan het einde van het seizoen af loopt, wordt door het bestuur als onvermijdelijk geacht. De Engelse interesse van met name Manchester United voor verde diger Jaap Stam is ook al een duidelijk gegeven, ondanks zijn langdurige verbintenis. In het kielzog van dat tweetal zou het weieens tot een nog grotere uit stroom kunnen komen. Zo voelt iemand als doelman Ronald Waterreus niets voor een ver lengd verblijf. Volgens Valckx, te oud om zelf te verkassen, valt er een pa rallel te trekken met Dinamo Kiev, na gisteravond de winnaar van poule C. „Het is hetzelfde verhaal als bij ons. Een knappe ploeg, maar het zal veel moeite kosten dit team bij elkaar te houden als er met ponden en li res wordt gewapperd." Middenvelder Maksimov, ze ven minuten voor tijd géruis- loos gewisseld, speelde gister avond zijn laatste wedstrijd voor Dinamo. Hij is door Wer- der Bremen aangetrokken. De spitsen Sevtsjenko en Rebrov, respectievelijk aangever en af maker bij de openingstreffer in de 19de minuut, kunnen onmo gelijk de lokroep van het bui tenland weerstaan. In Kiev voet ballen ze volgens officiële opga- Op een koud en winderig veld werd gisteravond langzaam maar zeker het vlammetje in de harten van de PSV'ers gedoofd. Lang bleven de Eindhovenaren geloven in het welslagen van de inhaalrace, die het 3-1-verlies tegen Kiev in de eerste groeps wedstrijd nu eenmaal met zich had meegebracht. Na de return in Oekraïne staat de landskam pioen op de rand van uitscha keling, met het vervelende uit zicht op een vervaarlijke af grond. Vijf wedstrijden heeft PSV nu in de etalage van de Champions League gestaan. Het weet zich ondertussen ruimschoots om geven door het kooplustige win kelpubliek van de internationale voetbalwereld. De Eindhovena ren blijven ongetwijfeld versto ken van een vervolg in de kwartfinales en zien een leeg loop dreigend naderbij komen. „Dat is het probleem van de komende tijd," gaf verdediger Stan Valckx grif toe. „Het is lo gisch dat spelers nu om zich

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25