Raad Alphen neemt SP onder vuur 'elstraf geëist tegen ex-uitgevers failliete Vacaturekrant Jacobswoude wil 'dorpswachten' Sinterklaas zet eerste schop in Dorpsstraat Rijn Veenstreek Ieder mens heeft z'n igen soort palmboom Justitie verdenkt rd pastoor Rijp wetering van seksspelletjes )66: referendum jiver tunnel op |>lek Julianabrug IJDAG 28 NOVEMBER 1997 an der Eijk dankt prijs aan voortrekkersrol )UBRUGGE IVO POMMEREL un van der Eijk is nog wat rbaasd dat het bedrijf dat hij :ft helpen opbouwen tot wat nu is, een prijs heeft gewon- Ik ben niet beter dan de zegt hij nuchter. V.D.E. t heeft de Nationale Tuin- iw Ondernemersprijs 1998 in |wacht gesleept die op 8 janu- in Den Haag wordt uitge- ;t. •almpjes, natuurlijk niet be- naar door biologische itrijdingsmiddelen be- termd, staan in enorme rol leken in de gigantische kas. bedrijf dat bijna vijftig jaar leden werd opgericht door der Eijks vader en oom be- n destijds als groentekweke- Eind jaren vijftig ging Van Eijk over op fresias en later rozen. Vanaf 1972 begon het drijf meer zijn huidige vorm te nemen door van bloe- jn over te stappen op pot- inten. Niet lang daarna werd firma een BV. .Familiebedrijven zijn in de nderswereld eigenlijk de rm, maar onze BV wijkt daar af. Wij bieden ook onze irknemers van buiten de mo- lijkheden om door te groeien, doende neemt Hein de Kort, collega die hier al vijftien jaar werkt, binnenkort samen met mijn dochter Karin de teu gels in handen. Ik ben er nog wel in naam bij, maar verder heb ik weinig meer te vertel len", aldus Van der Eijk. „Niet alleen in bedrijfsvorm zijn we vooruitstrevend ge weest, maar ook op technolo gisch gebied. In de tijd dat gas nog vijf cent kostte, lieten wij al een energiebesparende kas bouwen. Andere tuinders versleten ons voor gek, want die investering leek hen onnodig. Maar uiteindelijk betaalde de investering zich terug. Nu heeft bijna iedereen zón kas." Ook het personeelsbeleid van Van der Eijk speelde mee in de beoordeling van de jury. De technolgische ontwikkelingen beperkten zich niet alleen tot energiebesparing, maar werden ook aangewend om het werk voor de werknemers lichter te maken. „We waren er als eerste bij om rolbanen in onze kas aan te leggen. Maar omdat je daar ook nogal aan moest trekken en sjorren, bedacht Hein de Kort een alternatief. Toen hebben we geïnvesteerd in gemotoriseerde banen, zodat alles automatisch naar de mensen toe kwam. Ook bij die investering verklaarden andere tuinders ons voor gek. Maar toen bleek dat die investe- CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417, PLV -CHEF MARIETAKROFT. 071 -5356411 Motie tegen wethouder krijgt geen steun De Socialistische Partij kreeg gisteren de volle laag van de gemeenteraad van Alphen. De politici namen het de so cialisten hoogst kwalijk dat de SP vragen had gesteld over vertrouwelijke informatie over ziekenhuis Rijnland. Frac tievoorzitter G. Harmes mocht dan 'buitengewoon boos' zijn en een mondkapje dragen om zijn ongenoegen te ui ten. Zijn collega raadsleden waren 'woedend'. De motie van wantrouwen die de partij indiende tegen wethouder J. Korver, keurden zij dan ook ten stelligste af. ALPHEN AAN DEN RUN Teun van der Eijk: „Andere tuinders ringen terug te verdienen wa ren, volgden ze opnieuw ons voorbeeld. We kunnen nu met veel minder mensen werken en dat is weer goedkoper. De voortrekkerspositie is de doorslaggevende reden geweest dat V.D.E. Plant de prijs kreeg. Dat wil niet zeggen dat er ook geen blunders zijn gemaakt. versleten ons voor gek." „Niet zo lang nadat we met pot planten een start hadden ge maakt, waren we zo enthousiast dat we dertig hectare grond in Costa Rica hebben gekocht. Want, zo redeneerden we, als we al onze zaden en planten uit het wild halen, waarom zouden we die planten dan niet ter plekke kweken, waar ze het best en snelst groeien? Dus wij had den daar honderdduizend exemplaren van een prachtig plantje gezaaid. Het groeide als kool, overvloediger dan we ei genlijk wilden. Maar eenmaal hier bleek het absoluut geen ka merplant te zijn en zeeg het ding meteen in elkaar. De toekomst is volgens Van FOTO HENK BOUWMAN der Eijk rooskleurig. „Vroeger leverden we een product en de afzet kwam vanzelf wel. Tegen woordig heeft de klant het voor het zeggen. Ieder mens heeft zijn eigen soort palm. Wil iemand een kleine palm, een grote, of een met een mooi potje, dan is dat zo geregeld." HAAG CERBERUS t is beide ex-uitgevers (35 en 33) van de Vaca- ekrant uit Alphen niet voor de wind gegaan ds het blad in 1994 failliet ging. De 35-jarige in meldde zich onlangs bij de sociale dienst, i 33-jarige broer heeft een slecht betaald bij- mtje in de avonduren. Hun advocaat, mr. A. merman, vond het gisteren belachelijk dat Jus- e hen afschildert als fraudeurs, die miljoenen IJ ikgemaakt hebben. Hij verdedigde de mannen bij de Haagse rechtbank tegen de beschuldiging dat zij de administratie van de Vacaturekrant met opzet verdonkermaand hebben. Officier van jus titie mr. J. de Waardt eiste tegen beide mannen een celstraf van tien maanden, waarvan vijf voor waardelijk. De Vacaturekrant ging failliet met een schuld van ongeveer 2,5 miljoen gulden. De curator trof een incomplete boekhouding aan. Het was niet duidelijk waar dat geld gebleven was. Schuldei sers bleven daardoor met hun claim in de kou staan. Volgens officier van Justitie mr. J. de Waardt hadden beide Alphenaren, die directeur van de uitgeverij waren, hun verantwoordings plicht verzaakt. Daarvoor verdienden zij een cel straf. Volgens advocaat Flinterman was de officier met zijn beschuldigingen aan het verkeerde adres. De derde directeur van de Vacaturekrant, die gisteren niet op de zitting verscheen, was ver antwoordelijk, omdat de financiën onder hem vielen. De twee Alphenaren waren slechts verant woordelijk voor de redactie en technische zaken. „Mijn cliënten zijn financiële onbenullen", aldus de advocaat. Dat de curator een incomplete ad ministratie aantrof was zijn cliënten niet aan te rekenen. De boekhouding was in ongerede ge raakt tijdens de ontruiming van het pand van de Vacaturekrant aan het Stadhoudersplein in Al phen. De deurwaarder, die handelde in opdracht van de bank. liet toen een enorme chaos achter. Uitspraak over twee weken. jeestelijke 2 december voor rechter UPWETERING MARIETA KROFT v wee ïoudf er ja iruwelijke taferelen moeten ich tussen 1 januari 1993 en 0 augustus 1997 hebben jeeld in de pastorie van Rijp- vetering. Dat blijkt uit de aarding die is opgemaakt te- in de van verkrachting ver achte pastoor van Rijpwete- ng- ieweld Inder bedreiging van geweld et de 68-jarige geestelijke het achtoffer - een nu 14-jarige ochter van een bevriend chtpaar uit Naaldwijk - gere- eld bij zich komen. Letterlijk ou hij haar hebben gezegd: Als ik je opbel, kom je. Je doet at ik je zeg, anders vermoord WÊÊHÊÊÊKimmm Als het meisje dan naar Rijp- fetering kwam, zou de pas- >or haar op bed hebben ge- uwd, haar hebben vastge- mden en geblinddoekt, zo lijkt uit de dagvaarding, leermalen zou hij haar heb- en verkracht. In augustus deed het slacht- ffer aangifte. De verdachte door netgi enhei hi igefij werd op 1 september gearres teerd en verblijft sindsdien in het huis van bewaring in Rot terdam. Al snel na zijn arresta tie heeft de geestelijke een ge deeltelijke bekentenis afge- legd. Dinsdag 2 december moet de verdachte voor de recht bank Verschijnen. Twee weken later doet de rechtbank uit spraak. Overigens wordt hem het feit dat hij pastoor is, niet ten laste gelegd. Het slachtof fer komt namelijk van buiten de parochie. Tijdens het on derzoek van de afgelopen drie maanden zijn geen andere slachtoffers aangetroffen. Onderwijs De pastoor leidde sinds 1993 de parochies van Rijpwetering en Oud Ade. Voordat hij in 1988 tot 'priester werd gewijd, was hij werkzaam in hel on derwijs. Daarna werkte hij als kapelaan in Naaldwijk. Na korte tijd vertrok hij voor en kele jaren naar de Antoniuspa- rochie aan de Leyweg in Den Haag en vervolgens naar Rijp wetering. Politie om advies gevraagd JACOBSWOUDE MARCEL SMEETS Om overlast in de gemeente te beperken, wil Jacobswoude on derzoeken welke mogelijkheden bestaan voor het aanstellen van 'dorpswachten'. Raadsbreed klinkt de roep om meer 'blauw' op straat. Het gemeentebestuur heeft echter nog geen geld gere serveerd voor nieuwe ordetroe pen. Tijdens de algemene be schouwingen uitten partijen de wens van extra toezicht op straat. Dat heeft zich tot nu toe nog niet vertaald in concrete voorstellen van het gemeente bestuur. Binnenkort krijgt de raadscommissie algemeen be stuur en financiën bezoek van de politie. De raadsleden wor den dan geïnformeerd over de voor- en nadelen van de aan stelling van 'dorpswachten'. „Ik heb de politie gevraagd om tij dens de komende vergadering van de commissie een toelich ting te geven op de mogelijkhe den", aldus burgemeester W. van Beek. Volgens Van Beek bestaat er een aantal mogelijkheden om extra 'blauw' op straat te krij gen. Een optie is de aanstelling van dorpswachten in het kader van een Melkertbaan. Deze vorm is voor de gemeente goed koop, maar door de-bepaalde tijdsduur van het contract en door de beperkte mogelijkhe den om goed opgeleid perso neel te krijgen, niet ideaal, meent Van Beek. De burgemeester ziet meer heil in uitbreiding van het poli tiekorps. „Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar de aan stelling van politie-surveillan- ten. Zij hebben een goede oplei ding en een gemakkelijkere communicatie met het politie korps." Van Beek schat de kos ten van deze optie op zo'n 50 tot 75 mille. De raad heeft nu nog geen potje waaruit hij het benodigde geld kan putten. „Die ruimte zit niet in de begro ting, dus moeten we nog zoe ken." MARUN KRAMP De SP wilde opheldering van de wethouder over zijn dreigement om de partij voortaan uit te sluiten van vertrouwelijk over leg. Korver en andere raadsle den schermden hiermee, omdat zij vonden dat de partij door vragen te stellen aan het college indirect 'lekte' over vertrouwe lijke informatie over het zieken huis. De fractievoorzitter had de antwoorden immers al gehoord in de besloten bijeenkomst. Hard maken Harmes wilde echter van Korver weten op welke informatie hij doelde. Hij dreigde daarbij zelfs om de wethouder voor de Raad van State te slepen om zijn be wering hard te maken. Burge meester N. Schoof wees Harmes erop dat hij daarmee de regels van de democratie schond. „De raadszaal is een platform waar iedereen vrijelijk kan praten." De wethouder beantwoordde Harmes' vraag niet. Logisch vond hij, want dit was juist de essentie van het conflict. „Als ik hier verder op inga geef ik infor matie prijs die ik hier niet prijs kan geven." Harmes vroeg de wethouder vervolgens waarom het onder werp in beslotenheid besproken moest worden. De wethouder antwoordde daarop dat hij niet voor zijn beurt wil praten. Bij de ontwikkelingen rondom het Rijnland Ziekenhuis zijn veel partijen betrokken. Dit maakt de onderhandelingen volgens Korver ingewikkeld en hij wilde geen politiek rumoer. De overige raadsleden steun den de PvdA-wethouder. CDA- fractievoorzitter H. Groen in 't Wout kaatste de bal terug naar de SP. „Als u bij een vergade ring bent waar beslotenheid wordt gevraagd en u bent daar op tegen, dan moet u opstap pen." GroenLinks fractievoorzitter A. de Groot vond dat de SP 'schandalig' handelde. „Wij hebben in de bijeenkomst ver trouwelijkheid beloofd. Toen ik uw vragen zag brak mijn klomp, want die zijn suggestief', beet zij Harmes toe. Voor de volle publieke tribune met SP-aan- hangers had De Groot ook nog een woordje. „U moet goed we ten dat iedereen hier achter de schermen keihard werkt aan verbetering van het ziekenhuis. Alleen schreeuwen wij niet zo hard als de SP." D66-fractievoorzitter A. van Geest was in zijn nopjes met de woorden van zijn collega van GroenLinks. „Het is altijd leuk om een partij radicaal onderuit te zien gaan", zei hij cynisch. Wat Harmes zei was volgens hem „gepraat als een kip zon der kop met een neus- en mondkapje op." Stotkappcn Hiermee doelde hij op de stof- kappen die de SP-leden in de raadsbanken en op de publieke tribune droegen. De fractie voorzitter van de PvdA, L Klein geld, deed ook een duit in het zakje. Onder boe-geroep van de publieke tribune bood hij Har mes een vuurwerk-sterretje aan en vergeleek zijn presentje met de SP. „Het ziet er mooi uit als het brandt. Maar als het vuur gedoofd is, is het een waarde loosstaafje." EXTRAATJE - Alphense minima krijgen in december een extraatje van honderd gulden. De politiek ging gisteren tijdens de raadsver gadering unaniem akkoord met het plan dal in de wandelgangen de 'Snip van Dales' wordt genoemd. PvdA, CDA en GroenLinks pleitten voor een jaarlijkse eindejaarsuitkering per huishouden. In totaal heeft Alphen een budget van 135.000 gulden beschikbaar voor het eenmalige extraatje. Naar schatting 900 Alphenaren die langer dan twee jaar een minimuminkomen hebben, komen in aanmerking voor het extraatje. Omvangrijke opknapbeurt Hazerswoudse verkeersader Iling ctivit 3it atfHEN AAN DEN RUN MARUN KRAMP ren. De gemeente rest dan nog maar een korte tijd om een volksraadpleging te organise ren. Een referendum voordat het onderzoek is afgerond, vindt de wethouder geen goed idee. „Eerst moeten we weten of een tunnel mogelijk is in de grond onder de Oude Rijn en wat de kosten daarvan zijn." Het refe rendum moest daarom losge koppeld worden van de verloe- zingen dit voorjaar. De overige raadsleden waren het daar mee eens. In de Alphense politiek gaan al langer stemmen op om een referendum onder de bevolking te houden. Eerdere onderwer pen die daarvoor werden aan gedragen waren het masterplan voor het stadshart en de toe komst van de zwembaden De Hoorn en De Dillen. HAZERSWOUDE-DORP» MARUN KRAMP Na jarenlang klagen, praten en plannen maken is het zo ver. De eerste schop is gezet in de Dorpsstraat. Het westelijke deel van de Hazerswoudse verkeers ader staat het komende jaar een omvangrijke opknapbeurt te wachten. Sint Nicolaas en wet houder M. Vorenkamp voerden hiervan de eerste handelingen uit. Samen stelden zij de asfalt- frees in werking. Sinterklaas had zich laten voorlichten door zijn wegen- bouw-piet. Die had de bisschop van Mira alle details verteld over de geschiedenis van de herinrichting. Sint, die zijn ver haal in dichtvorm afstak, was blij dat de straat nu eindelijk een opknapbeurt krijgt. De scheuren en kuilen in het asfalt zijn de goedheiligman een doorn in het oog. Volgend jaar wil sint bij zijn aankomst in het dorp over stenen lopen. Ook was hij blij dat de straat in de toekomst door de dertig-kilo meterzone, wegversmallingen en verkeersdrempels een stuk veiliger wordt voor voetgangers en fietsers. De komende weken repareert Vonk Koop Tjuchem de riole ring onder de westzijde van de Dorpsstraat. Als dat klaar is, be gint na de vorstperiode de 'ech te' herinrichting. Een aantal kruispunten wordt verhoogd en ter hoogte van de Dorsvlegel en de Zaaihoom komt een slinger in de weg. De kosten .van de op knapbeurt van het westelijk deel van de Dorpsstraat bedra gen ruim 1,5 miljoen. Voor het totale project heeft de gemeente 2,3 miljoen beschikbaar gesteld. Dorpsstraat-oost komt in 1999 aan de beurt. De voorbereidin gen op dit deel van het project Het heeft tot Sint Nicolaas geduurd voordat de herinrichting van de Hazerswoudse Dorpsstraat kan beginnen. beginnen volgend jaar. Tijdens de informatie-avond vorig jaar was er nog grote op hef in het dorp over de herin richtingsplannen. Het eerste ontwerp van ingenieursbureau ACE viel niet in goede aarde. De omwonenden vonden dat er te weinig rekening was gehouden met de veiligheid van fietsers en voetgangers. Zij wilden daarom een dertig-kilometerzone. Ook was de keuze van de wegbedek- king, asfalt, niet naar de wens van een deel van de bewoners. Dit zou uitnodigen tot hardrij den. Na intensief overleg met de betrokkenen willigde de ge meente de wensen van de be woners in. Zij heeft ook de vrees FOTO HIELCO KUIPERS van de bewoners voor de ver hoogde kruisingen weggeno men. Door een speciale funde ring in de plateaus te bouwen en door de hellingen minder stijl te maken blijft de trillings- overlast beperkt. 'Winkeliers moeten passage zelf betalen' HAZERSWOUDE-DORP. MARUN KRAMP De ondernemers in Hazers- woude-Dorp moeten betalen voor de overdekte doorgang tussen de toekomstige win kels langs de OudeGemene- weg en de zaken op het Am bachtsplein. Dat is het stand punt van de gemeente Rijn- woude in de impasse over de passage. De gemeente wil geen gemeenschapsgeld aanwenden voor zo'n pro ject. „Dit initiatief kan goed bij particulieren gelegd wor den", aldus P. Bakker, hoofd ruimtelijke ordening van Rijnwoude. „De gemeente ziet graag een aantrekkelijk winkelcentrum in Hazers- woude-Dorp en zij zal zich daar ook voor inzetten. Maar de kosten van zo'n passage moeten de ondernemers dra gen. Zij hebben er immers alle baat bij dat die er komt. Want hoe aantrekkelijker het centrum des te meer mensen er hun boodschappen doen. De winkeliers zien hun om zetten dus stijgen." Bakker verwacht daarom dat de winkeliers de door gang uiteindelijk wel willen betalen. De eigenaar van het Doe het Zelfcentrum op het Ambachtsplein speelt hierin een belangrijke rol. Een deel van zijn winkel moet plaats maken voor de passage. Hij is vooralsnog niet bereid om te betalen voor de verbinding tussen de twee winkelgebie den. Ook de eigenaars van het nieuwe winkelcentrum aan de Oude Gemeneweg, Schaap Holding, willen niet aan de passage meebetalen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21