Chirac wikt, Jospin beschikt De markt doet pijn Vragen rondom wetenschappelijk wangedrag Feiten &Meningen Belastingdienst VRIJDAG 28 NOVEMBER 1997 Stel, je bent ondernemer en ziet brood in het open baar vervoer. De grote monopolies beginnen te ver brokkelen, en je doet een offerte op het verzorgen van een busdienst. Een dienst die nu nog in handen is van de VSN, het Verenigd Streekvervoer Neder land. De offerte moet scherp geprijsd zijn. want er ko men meer biedingen op de concessie die wordt aan besteed. Behalve de verplichting genoeg bussen te laten rijden om een goede dienstverlening te garan deren, moet je ook al het personeel overnemen van het huidige busbedrijf dat onder het VSN valt. Dat laatste voedt de ondernemingslust niet. Want wie het beste busbedrijf van de wereld wil zijn (dat moet je willen om geld te kunnen verdienen), kiest zelf zijn chauffeurs. Niet alle medewerkers in de VSN-bedrijven schudden de oude bedrijfscultuur zo maar van zich af. Het nieuwe bedrijf eist (nog) meer klantvriendelijkheid van hen, meer verantwoordelijk heid, meer motivatie, meer bereidheid andere taken te verrichten dan puur het besturen van de bus. Bij de commerciële streekvervoerder Vancom in zuidelijk Limburg is aangetoond dat al die extra eisen niet overdreven zijn. De busbestuurders hebben een lager ziekteverzuim dan hun collega's elders - het beste bewijs dat ze met hun nieuwe rol lekker in hun vel zitten. En de klant voelt zich meer koning dan vroeger, ook dat is pure winst. De proef met Vancom en een soortgelijk experi ment in Zeeland, wordt nu gevolgd door een geleide lijke introductie van meer marktwerking in het streekvervoer, te beginnen in Noord-Nederland. Daarmee wordt eindelijk aan een diep gekoesterde wens voldaan van vooral minister Jorritsma en haar WD. De 'tucht van de markt' moet beter en efficiën ter openbaar vervoer opleveren. Een meerderheid in de Tweede Kamer is de minis ter de hele paarse periode sinds 1994 schoorvoetend gevolgd. Voor Jorritsma kon de marktwerking niet hard genoeg gaan, elders in de politiek zag men ach ter elk voordeel ook een nadeel. Inmiddels is de poli tieke besluitvorming rond het open gooien van de openbaar vervoersmarkt zover gevorderd, dat de Tweede Kamer haar greep op de ontwikkelingen bij trein en bus al voor een deel kwijt is. De strijd rond de marktwerking is nu van het Bin nenhof verplaatst naar de werkvloer. Buschauffeurs in het noorden staakten deze week omdat ze de ar- beidsgaranties van Jorritsma niet vertrouwen. Ze wil len duidelijker in de wet vastgelegd zien dat een nieuwe commerciële busonderneming alle VSN- werknemers overneemt, als ze een concessie ver werft. Jorritsma vindt dat de wet al genoeg garanties biedt, verschillende politieke partijen (waaronder overigens niet de WD) tonen zich echter bezorgd, en landelijke vakbondsacties dreigen. Het is geen toeval dat de spreekwoordelijke Nederlandse arbeidsvrede het meest bedreigd wordt in de sector van het open baar vervoer. Dit is een sector die zo lang zoveel be scherming heeft genoten, dat ze mentaal maar moei lijk de stap naar de markt maakt. Hoe dit conflict ook loopt, de arbeidszekerheid in de wereld van het streekvervoer is niet langer een rotsvast gegeven. Commerciële busondernemingen kunnen failliet gaan. Ze kunnen hun concessie weer verliezen. Als de prijs van de verplichting om steeds het zittende personeel over te nemen, te hoog is dan zal dat uiteindelijk toch banen kosten. Tenzij de overheid - in dit geval gemeenten en provincies - ex tra geld uittrekt en opnieuw begint te subsidiëren. Van de politiek mag worden verwacht dat het - als marktwerking tenminste het credo blijft - sterk inzet op het toelaten van niéuwe commerciële partijen. El ke randvoorwaarde die ze daarbij stelt, heeft een prijs. Subsidies verhogen de kosten van openbaar vervoer voor de samenleving. Extra bescherming voor zittend personeel is sociaal, maar kan de markt dynamiek hinderen. Halve marktwerking geeft in ie der geval veel ontevreden gezichten. Maar de Twee de Kamer is niet bij machte dit proces goed te bege leiden. Want ze weigert te kiezen: ofwel de markt werking krijgt voluit de kans. ofwel delen van het openbaar vervoer moeten helemaal worden afge schermd. Minister Jorritsma laat de aarzelende Tweede Ka mer het liefst achter zich en gaat nu de krachtmeting met de tienduizenden werknemers in het openbaar vervoer aan. Haar grootste prestatie zou zijn meer marktwerking te introduceren, zonder dat overheid en werknemers elkaar de tent uitvechten. Dat zou passen in onze traditie van de polder-harmonie. Maar Jorritsma zet harmonie graag op het spel, als ze haar beleid er niet door krijgt. In Frankrijk overvleugelt de stuurman de kapitein vj HAAG MAURICE WILBRINK „Er zijn vandaag zestien landen vertegenwoordigd," merkte een geestige ambtenaar vorige week op tijdens de economische top van de Europese Unie (vijftien landen) in Luxemburg. „Er zijn twee Frankrijken." Het ene Frankrijk werd vertegenwoordigd door Jacques Chirac, de gaullistische president, die de top aan greep om de 'gevaarlijke experimenten' te he kelen die in zijn land gaande waren. Het tweede Frankrijk werd beli chaamd door Lionel Jospin, de socialistische premier en aanstichter van deze 'gevaarlijke experimenten' (werktijdverkorting). Premier Jospin verwaardigde zich niet te reageren in Luxem burg. Zijn credo luidt dat een regeringsleider in het buiten land geen binnenlandse politiek moet bedrijven. Maar eenmaal terug op eigen bodem sprak hij tot een zaal vol socialisten: „Ik herinner me een gevaarlijk ex periment op 21 april van dit jaar, toen de president ver vroegde verkiezingen uitschreef. Soms pakken gevaarlijke experi menten goed uit." Jospin, voorwaar geen cabare tier, had de lachers op zijn hand. Op die 21ste april 1997 had Chirac het parlement een jaar eerder dan nodig naar huis gestuurd in de hoop dat het volk een nieuwe regering van rechts zou kiezen. Die regering zou hij dan tot het einde van zijn ambtstermijn in 2002 in zijn broekzak hebben. Maar het snode plan mislukte, en nu zit hij opgezadeld met een socialistische premier die hem volledig aan het overvleu gelen is. Volgens de laatste opi niepeiling geniet Lionel Jospin zes maanden na zijn aantreden de steun van 51 procent der Fransen, 23 procent meer dan zijn gaullistische voorganger Juppé na een half jaar regeren. Van de kiezers van het UDF, een rechtse partij, zei zelfs 56 procent Jospin t Die plotselinge popula heeft vriend en vijand verbaasd, omdat Lionel Jospin bekend stond als een man zonder enig charisma of gevoel voor humor. Zijn toespraken zijn slaapver wekkend, zijn discussietechniek is zwak. Maar die zwakte is te vens zijn troef. Jospin mag dan saai zijn, maar deze stijve pro testant heeft iets wat de ande ren ontberen: eerlijkheid. De smadelijke verkiezingsne derlaag begin dit jaar en de op mars van Jospin hebben de par tijen ter rechterzijde in chaos gedompeld. Juppé, de voorma lige premier, werd afgevoerd als leider van de gaullistische RPR. In zijn plaats kwam Philippe Sé- guin, een ketting rokende zwaargewicht die in 2002 een poging wil doen partijgenoot Chirac uit zijn Elysée Paleis te verdrijven. Zo mogelijk nog verdeelder is de tweede partij van rechts, de ongeveer even grote UDF. Dit UDF is eigenlijk niet eens een partij, maar een samenraapsel van splinters waarvan de leiders slechts hun machtsdrift gemeen hebben. De leider van het hele spul is Frangois Leotard, die er vorige maand in een boek van werd beticht opdracht te heb ben gegeven tot de moord op een parlementariër. Veel van deze politici verwijten Chirac de flater van de ver vroegde parlementsverkiezin gen. „Wij zijn niet geloofwaar dig meer." klaagde André Santi- ni van de UDF. „Dat is mis schien het lot van alle partijen die verslagen zijn. Maar wij hebben ook nog eens ons die nederlaag zelf op de hals ge haald. Je krijgt geen lintje als je jezelf in de voet schiet." Chaos en fatalisme in de recht se gelederen hebben Chirac, tot zijn verkiezing als president de vaandeldrager van de RPR, weer in de rol van rechtse leider ge drongen. Deze zomer her nieuwde hij zijn aanval op het Nederlandse drugsbeleid, daar mee impliciet Jospin attaque rend die zelf ooit geblowd had. Een paar maanden later, bij een staatsbezoek aan Moskou, he kelde hij de trage privatisering van de staatsindustrie. En vori ge week. in Luxemburg, volgde de publieke aanval op Jospins werkgelegenheidsbeleid. Met zijn aanvallen op de linkse regering heeft Chirac Frankrijk tot middelpunt van zotternij ge maakt. „Het is beter voor de waardigheid van de staat en voor het imago van Frankrijk in het buitenland, dat dit be treurenswaardige incident het laatste in zijn soort is," schreef het dagblad Le Monde na de top in Luxemburg. Het probleem komt voort uit de Franse grondwet, die het land - in de woorden van Jospin - 'een tweehoofdige uitvoerende macht' geeft. De meeste demo cratische landen hebben ofwel een president met uitvoerende macht ofwel een premier. Maar Frankrijk heeft het in 1956 zo geregeld dat zowel de president als de premier formele macht heeft. Dat is niet erg als die premier van dezelfde partij is als d sident, want in dat geval ti de laatste aan alle touwtjej Maar als de president zeven jaar wordt gekozen) samenwerken met parlement (zittingsduur \4 jaar), dreigt een permanei loopgravenoorlog. Die oorlog kan Chirac a maar verliezen. Krachten grondwet mag de presided alleen bezighouden met hi buitenlands beleid, eer terrein dat met de val v Muur veel van zijn aan kingskracht heeft verloren! Niets kan hem erva den zijn mening te geven{3 het economisch beleid, n niets kan Jospin er ver van weerhouden die n geheel te negeren. Zoals Jtf' onlangs antwoordde ti werd gevraagd op een van Chirac te reageren: geer niet, ik regeer." Er waren in Luxemburg n landen. PARUS CEES VAN ZWEE CORRESPONDENT Regeringwsleider Lionel Jospin foto reuters President Jacques Chirac Ajfaire Diekstra nader bekeken Het doel vai 'Leiden in last: de zaak Diekstra nader bekeken' is niet Diekstra vrij te pleiten van ongeauthori- seerd gebruik van teksten van anderen, maar om een inhou delijke discussie op gang te brengen over plagiaat en de be oordeling daarvan. Ook willen we herroeping van het eerder verschenen rapport van Hof stee/Drupsteen omdat dit valse informatie bevat, waarnaar nog steeds op valse wijze wordt ver wezen. Wat is dan wel de ge wenste onderzoeksmethode bij professioneel wangedrag? De definities van 'wetenschap pelijk wangedrag' zijn nog steeds onderwerp van heftige discussie, vooral in de VS, maar bevatten in elk geval een ge meenschappelijke component: de intentie tot misleiding. Mis leiding is een ernstig vergrijp in de wetenschappelijke gemeen schap. Dat zit ingebakken in het wezen van de westerse weten schapsbeoefening. Echter, ook de beste wetenschapsbeoefena ren maken wel eens fouten, en wetenschappers onderling zul len zich steeds haasten gemaak te fouten aan het licht te bren gen. Zulks in het belang van de wetenschap en dus niet nood zakelijkerwijs om elkaar voor schut te zetten. Een gemaakte fout wordt niet zondermeer als wangedrag aangemerkt. Dat is echter wel het geval als er opzet in het spel is: een opzet om te misleiden. Diekstra heeft zich niet in deze vorm aan wetenschappelijk wangedrag schuldig gemaakt. Hij heeft in drie aantoonbare gevallen onvoldoende tijdig au- Krijgen zelfstandigen te maken met een verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid? Op 1 januari 1998 verdwijnt de Algemene Arbeidson geschiktheidswet (AAW). Om u als zelfstandige toch te beschermen tegen de financiële risico's van arbeidsonge schiktheid, heeft u voortaan te maken met een nieuwe regeling: de Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelf standigen (Waz). De huidige AAW-premie, die u nu tegelijk met de Inkomstenbelasting/Premie volksverzekeringen be taalt, komt daardoor ngt i e vervallen, aparte Waz- "Voor v geldt de wet eigenlijk?" De wet geldt voor zelfstandigen, hun n ners, directeuren-grootaandeelhouder naren. Van freelance journalisten tot geestelijken tot topsporters. Van schrijve plaats daa ïslag. :ewerkende part- i beroepsbeoefe- vethouders. Van tot kunstenaars. Ja, en meewerkende echtgenoten, directeuren grootaandeelhouder en beroepsbeoefenaren ook. "Hoeveel premie ga ik betalen?" -U betaalt een vast percentage van een gedeelte van uw inkomsten. De betaalde Waz-premie is overigens aftrekbaar voor de Inkomstenbelasting. "Hoe kom ik hier meer over te weten?" Over de Waz is een aparte brochure gemaakt: "Wet arbeidsongeschiktheidsverzekering zelfstandigen". Daarin kunt u alles over de nieuwe, verplichte verzeke ring lezen. U kunt de brochure gratis aanvragen via de Belastingdienst Bestel 1 ijn: 0800-0043 (24 uur per dag bereikbaar, 7 dagen in de week). U kunt voor meer informatie ook kijken op Internet: www.belastingdienst.nl Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. teursrechten op teksten in zelf hulpboeken geregeld. Toch is hij op grond hiervan ernstig door zijn collega's veroordeeld. Hoe kan dat? Oud-rector Leer touwer stelde kort en bondig: 'overschrijven mag niet'. Hier achter zit het gevoelen dat een 'professional' als een weten schapsbeoefenaar zo'n misstap niet mag maken. Is men het daarmee eens, dan mag men echter nog niet van weten schappelijk wangedrag spreken. Men kan wel de term 'professio neel wangedrag' gebruiken, op voorwaarde dat de overtreding door de beroepsgroep als zoda nig is aangegeven. TUCHTCOLLEGES Men kan een beroepsgroep niet ontzeggen eigen interne criteria voor de beoordeling van profes sioneel wangedrag aan te leg gen. Dit leidt bijvoorbeeld tot vorming van tuchtcolleges in de medische wetenschap. Voor waarde is dat de positie van aanklager, beschuldigde, en de betrokken 'rechters' en door hen te volgen procedures, aan alle betrokkenen duidelijk zijn. Bij de Diekstra-affaire kon men niet terugvallen op een dergelijk tuchtcollege. Men kwam. nood zakelijkerwijs, tot een zoge naamde 'peer review': een col legiale beoordeling door gelij ken, de 'peers'. Deze peer re- view is niet ongebruikelijk in de wetenschappelijke wereld. Zij wordt toegepast door refereés - beoordelaars - in wetenschap pelijke tijdschriften en bij be oordeling van onderzoeksgroe pen. Maar zonder duidelijke richtlijnen geeft deze peer re- view aanleiding tot willekeur. Men richt dan binnen de be roepsgroep een soort volksge richt aan. Vandaar dat voor de beoordeling van professioneel - wetenschappelijk - wangedrag, protocollen zijn opgesteld. Uit bestaande protocollen lei den we de volgende algemene gedragslijn voor de behandeling van professioneel wangedrag af: 1Een aanbrenger van een ver onderstelde vooropgezette mis leiding meldt zich daarmee bij de faculteitsdecaan of de rector. De beschuldiging wordt niet publiek gemaakt en de naam van de aanbrenger niet onthuld (omdat deze in een afhankelijke positie ten opzichte van de be schuldigde kan staan.) Alle be staande protocollen wijzen ech ter anonieme beschuldiging van de hand. 2. De beschuldigde wordt in kennis gesteld van de welom schreven beschuldiging. Een onderzoekcommissie onder zoekt de beschuldiging op de intentie tot misleiding, of be kijkt of er sprake was van een vergeeflijke fout. Daartoe kan zij getuigen horen en archieven en databestanden onderzoeken waartoe zij vrij toegang krijgt. 2a. Constateert de commissie de intentie tot misleiding of een vergeeflijke fout dan wordt de beschuldigde daarvan met be wijsmateriaal in kennis gesteld. Hij/zij krijgt de gelegenheid een verdediging op te stellen en contra-bewijsmateriaal te over leggen. De commissie stelt een eindrapport op dat nogmaals aan de beschuldigde wordt voorgelegd voor commentaar en dat daarna aan de decaan- /rector wordt uitgebracht. Het cruciale bewijsmateriaal wordt als bijlage toegevoegd om open bare controle mogelijk te ma ken. Stap 3 is de volgende. 2b. Constateert de commissie geen opzettelijke fout of mislei ding, dan worden decaan/rec tor, aanbrenger en beschuldig de daarvan op de hoogte ge bracht. De zaak wordt gesloten en niet in de publiciteit ge bracht. De motivatie van de aanbrenger van de 'niet ontvan kelijk' verklaarde beschuldiging wordt nader onderzocht. 3. Het bestuur van de instelling waar de beschuldigde werk zaam is, stelt de sanctie vast (van reprimande, tijdelijke schorsing in functie, tot ont slag). De beoordeling wordt publiek gemaakt. 4. De veroordeelde kan hierte gen hoger beroep aantekenen bij de decaan/rector op grond van veronderstelde procedurele fouten (onder andere het onvol doende opvragen, het negeren of selectief gebruik van bewijs materiaal). Een tweede onderzoekscom missie stelt een onderzoek in naar de veronderstelde proce durele fouten en rapporteert aan de decaan/rector die de sanctie kan herzien. Het resul taat wordt publiek gemaakt. Bestaande protocollen en noti ties bevatten lang niet al deze punten. Zo wordt geen melding gemaakt van het hoger beroep zoals in Amerikaanse protocol len is voorzien. Waarom is dit hoger beroep zo belangrijk? Uit een recent onderzoek blijkt dat in de VS in 70 procent van de gevallen dat een beschuldiging werd uitgesproken, deze niet ontvankelijk werd verklaard. Niettemin ondervinden de vrij- gesprokenen ernstige gevolgen van de beschuldiging in hun verdere carrière. Ook blijkt dat nogal wat aanbrengers van be schuldigingen niet worden ge dreven door het oprechte mo tief een schande aan de kaak te stellen, maar door persoonlijke animositeit. Er zijn dus goede redenen om bij de behandeling van beschuldigingen de grootst mogelijke zorgvuldigheid aan de dag te leggen, waarbij het vasthouden aan een protocol, mèt hoger beroepregeling. van essentieel belang is. STEKEN Op welke punten heeft de on derzoekscommissie bij de affai re Diekstra steken heeft laten vallen? (De schuldvraag blijft hier buiten beschouwing): (1) De onderzoekcommissie is te werk gegaan zoals bij een 'peer review' doch zonder co dex, waardoor de beschuldigde werd overgeleverd aan de wille keur van zijn beoordelaars. (2) De commissie kreeg zodani ge 'terms of reference' mee dat onvermijdelijk een vermenging van de normstellende, onder- zoek-verrichtende en de oor- deelvormende functies is opge treden. hetgeen tegen het alge mene rechtsgevoel indruist. (3) De commissie is afgegaan op anonieme beschuldigingen die via de pers in de publiciteit kwamen. (4) De commissie heeft de in druk gewekt van een protocol uit te gaan (dat van de KNAW/NWO/VSNU) in werkelijkheid niet gedaan. (5) De commissie heeft zelf de beschuldigingen niet onder zocht doch volstond met het i de dat de beschuldigde. (6) De commissie heeft (vi l eigen zeggen) de intentie misleiding niet bekeken. (7) De commissie heeft on' tend bewijsmateriaal gem1 geerd. Een deel hiervan is ter pas later boven tafel ge I men (zie Leiden in last). 1 treft de commissie echter verwijt ad (5) dat zij nietz bronnen heeft onderzoch had navraag moeten doei de uitgever over auteursri contracten, bij WHO over right op 'working papers' derzoek moeten doen in< chieven van het instituut aanleiding van een verkla van een secretaresse. (8) Overtuigend bewijsma is aan het eindrapport nil gevoegd. Het bleek echtei gelijk via de wet Openbat van Bestuur o.m achteraf chief van de commissie c vragen. Dit leidde echter! meer vragen dan antwooi Het merendeel van de uit! ken in het eindrapport blij moraliserende opinies tei geen vastgestelde feiten. (9) De commissie heeft zi( zijn oordeelsvorming niet perkt tot de oorspronkelijl schuldiging (van plagiaat) andere elementen ingebra zoals 'misbruik van vertro van een collega. 10) De commissie kreegi buiten een signaal van col dat mogelijk sprake was v valse aangifte. De strijdigl verklaringen op dit onderi (de zaak Kerkhof/Platt) zo zich zelf al voldoende aan ding hebben moeten zijn deze mogelijkheid nadert derzoeken. Dat is niet ged 11) In het eindrapport isl opzichte van het concepts port de eindconclusie dras veranderd. De beschuldig] had minder dan een etma gelegenheid hierop te reaj De positieve tegenhanger] deze opstelling van de onf zoekcommissie kan uit hel voorgaande gemakkelijk!! den afgeleid. LEIDEN ARTHUR RÖRSCH J Arthur Rörsch in hooglet moleculaire genetica aan Leidse universiteit en me teur van het boek 'Leiden last'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2