Scepsis over plan 'cultuurtempel' Geen probleem, we schuiven gewoon een stukje op weer geblokkeerd 'Ik vond het best wel leukja' Leiden Regio Warmond betreurt einde van regionaal milieuteam Gevers Deynootschool Voorschoten mogelijk weg uit Schoolstraat Rijkswege lAG 28 NOVEMBER 1997 CHEF JAN PREENEN 071-535C414 PLV -CHEF ERNA SJRAATSM Voorschotense politiek vindt het te vroeg om over nieuwbouw te praten f kswaterstaat legt 'ecostrook' aan iwouDETractoren rijden sinds kort af en aan langs de jarlijn Leiden-Utrecht in Zoeterwoude. Tussen de spoorbaan tracé van de toekomstige rijksweg 11 legt rijkswaterstaat Vel f de Burgemeester Smeetsweg een 'ecologische strook' aan. pi ende ontstaat een 'natuurgebiedje' dat zich uitstrekt van Twoude tot Alphen aan den Rijn. Het gedeelte tot aan de n I Jj eneweg in Rijnwoude moet halverwege volgend jaar klaar foto hielco kuipers Nn voor promotie winkelcentrum Sp naar» De Vereniging Winkelcentrum Langstraat krijgt van meente Wassenaar 100.000 gulden voor promotie-activitei- j legin volgend jaar wordt begonnen met de renovatie van inkelcentrum. Het is een miljoenenproject dat voorziet ii uw van extra winkels, woningen en een parkeerdek. De euwde Langstraat wordt 'autoluw' gemaakt. Met de subsi dy in een ton wil de gemeente bijdragen in de kosten voor re- H ivoor het nieuwe winkelcentrum. 1.00 ijden: a. Rtf' 0072 Het PvdA-plan om een nieuw Cultureel Centrum te bou wen op het Churchillplein in Voorschoten wordt door de plaatselijke politiek met scepsis ontvangen. De drie colle gepartijen reageerden gisteravond terughoudend op het idee. Het merendeel van de raad vraagt zich af of het ver antwoord is tussen de twee en drie miljoen gulden te ste ken in een gebouw dat 'relatief weinig meer biedt dan het huidige Cultureel Centrum'. voorschoten dimitri walbeek De meeste fracties vinden het nog te vroeg om over nieuw bouw te praten. Ze willen eerst de resultaten van een onder zoek naar verbouwing van het huidige Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan afwach ten. D66 vindt het plan te duur. „De burger wordt van nieuw bouw de dupe omdat de OZB gaat stijgen", zei D66-fractie- voorzitter Y. Molenkamp. GroenLinks vindt het voorstel 'wel aardig'. Wethouder H. Smits wil ook liever eerst het lopende onder zoek afronden. „Als medio vol gend jaar, wanneer deze studie af is, blijkt dat een verbouwing niet lukt, dan komt eventuele nieuwbouw pas in beeld." De PvdA ziet in nieuwbouw aan het Churchillplein - achter de Albert Heijn in het dorpscen trum - veel voordelen. Er kun nen meer zalen komen, een bioscoop en een gelegenheid om ondergronds te parkeren De raad heeft zich volgens de PvdA immers al voor een on dergrondse parkeerplek op het Churchillplein uitgesproken. Ook zou de nieuwe plek 'meer allure' hebben. „Een cultuur- tempel", zoals PvdA'er W. Cara- bain voorspiegelde. Het idee voor een nieuw the ater kwam ter sprake tijdens de bespreking van een onderzoek naar verbouwingsmogelijkhe den van het verouderde Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. De gemeenteraad heeft een architectenbureau de opdracht gegeven om te kijken hoe het gebouw kan worden verbeterd. Volgens architect I Difeber moet de grote zaal van het hui dige centrum worden gesplitst in twee kleinere zalen. Zodoen de kunnen volgens hem meer verenigingen op hetzelfde tijd stip gebruikmaken van het cen trum. Nu is er voor veel clubs vaak geen plek in de voormalige schoolaula. Gisteravond werd echter al duidelijk dat er voor bridge clubs geen plaats meer zal zijn na die splitsing van de zaal. Ook voor andere groepen, zoals jon geren tussen de 14 en 30 jaar, zijn er na de verbouwing nog steeds te weinig mogelijkheden. Idhuijzen 'Vrijwilliger van het jaar' twouDEWilma Veldhuijzen-Rietveld (50) is gisteravond ns een vrijwilligersavond gehuldigd als Zoeterwouds ;rdan rilliger van het jaar'. Zij was genomineerd door het bestuur rornc e stichting actieve gezondheidszorg Rijnstreek, vooral van- lijd haar werk in de thuiszorg. Daarnaast is Veldhuijzen voor- lexibi van het katholieke vrouwengilde in het dorp, vrijwlliger in Jansparochie, bezoekvrijwilliger in Swetterhage en lid van reniging die de stedenband met het Poolse Osieczna on- /yorn >udt. Zij ontving, naast de eer, een bos bloemen, een oor- arSp e en een geschenkenbon. 3 tspad Warmond wordt 'Spoorpad' ond/sassenheim» Het provinciale fietspad tussen de War- Ise Van Wassenaarstraat en de Sassenheimse Rijksstraat- iiiu,( rijgt een naam: 'Spoorpad'. Dit om te voorkomen dat 5rdanlc^ensten (politie, ambulance) niet weten waar ze naar toe en als er een melding komt dat er iets aan de hand is 'op etspad bij de spoorbaan'. Op het grondgebied van de twee 10 (nii enten zijn namelijk nog twee andere fietspaden die die Mei liding verdienen, mer aan. iotherapeuten in nieuwe ruimte dorp» De nieuwe praktijkruimte van de fysiotherapeuten (I eijen. M. Bos en N. Hoekstra, in de onderbouw van de mee 'e flat aan het Leiderdorpse Kwikstaartplein, is vandaag of- mm© 1 geopend. Tijdens de bouw van de flat werkte het drietal in ortocabin. Daarvoor zaten ze in een oud schoolgebouw et Kwikstaartplein. De praktijk bestaat sinds 1985. voor venten zonder vergunning dorp» Twee jongens van 15 en 17 jaar uit Den Haag zijn avond in Leiderdorp bekeurd omdat ze zonder vergunning boterwafels verkochten. De jongens gaven zich uit voor ïgen van een bakkersschool. Een oudere vriend uit Den had het plan bedacht. Hij voorzag de twee jongens van op voorwaarde dat ze de winst met hem zouden delen. 1*42 '1 schade bij kop-staartbotsing id )Orp» Drie auto's zijn gisteren op elkaar gebotst bij de ng van de Hoogmadeseweg en de Ericalaan in Leiderdorp. Wai 4-jarige vrouw uit Leiderdorp kwam bij de stoplichten aan- 00 toti, maar vergat te remmen omdat ze werd afgeleid door een den rende bromfietser. De vrouw botste op de auto van een ;n nei ige vrouw uit Leiderdorp en op die van een 45-jarige man elofarendsveen. Oegstgeestse scholieren niet bijster onder indruk van Spice Girls amsterdam/oegstgeest sander becker vervolg van voorpagina De twee Oegstgeestse scholieren worden tijdens de persconferentie van de Spice Girls in Paradiso bijna platgewalst door cameramensen. Het mediacircus is enorm, maar Marjolein Neuman (11) en Alejandra Alfaro (10) lijken niet onder de indruk. Ondanks alle commotie rondom de populairste meidengroep van dit mo ment, blijven ze rustig om zich heenkij ken, likkend aan hun Spice Girls-lollie. Een alledaags tafereel is het geenszins, de persconferentie die de Spice Girls hou den in het de Amsterdamse 'poptempel'. De popgroep zelf is niet eens zo bijzon der, het mediacircus eromheen des te meer. Marjolein en Alejandra zijn als af gevaardigden van basisschool 'De Spring plank' uit Oegstgeest adnwezig bij de persconferentie, omdat ze eerder dit jaar een prijsvraag hebben gewonnen. Ze zijn er samen met kinderen van zo'n tachtig scholen - bijna allemaal meisjes - en mo gen de vragen stellen. De professionele journalisten, die ook massaal aanwezig zijn. moeten hun mond houden. Om half twee is het eindelijk zover. On der luid gegil van het publiek komen de Spice Girls van achter een sterrenhemel tevoorschijn. De fotografen leven zich uit en dan begint de vragenronde. Twee mi crofoons gaan de rijen kinderen af, en dan krijgen de Oegstgeestse meisjes de microfoon in Handen. In hun beste En gels vragen ze: „Wie heeft jullie naam be dacht?" Spice Girl Emma, bijgenaamd 'Baby Spice', antwoordt dat zij zelf met de naam op de proppen was gekomen. Op een dag had ze ineens 'een bepaald ge voel in haar benen', en daarna kwam de naam spontaan in haar op. Aan hun twee andere vragen komen de Oegstgeestse meisjes niet toe. De microfoon is al weer weg. Precies 25 minuten duurt de persconfe rentie, een stuk korter dan gepland. Na afloop lijken Marjolein en Alejandra nog steeds niet erg onder de indruk. „Ik vond het best wel leuk, ja", zegt Marjolein. „Ze zijn in het echt leuker dan op de foto." Al leen Victoria vond ze een beetje tegenval len. „Op de foto die ik van haar heb, draagt ze d'r haar tot net onder haar oren. Nu was het veel langer en dat vond ik niet zo mooi." Automobilist uit Zierikzee overlijdt op A4 LEIDERDORP. Op de A4, ter hoogte van Leiderdorp, is gisteren een 70-jarige automobilist idt Zierikzee overleden. De man werd onwel achter het stuur, waarna hij over de weg begon te slingeren. De auto hield het achterliggen de verkeer op, omdat hij langere tijd op het midden van de weg ging rijden. Uit eindelijk kwam hij tegen de linkervangrail tot stilstand. Een vrachtwagenchauf feur waarschuwde direct een ambulance. Hoewel de hulp snel ter plaatse was, mocht reanimatie niet meer baten. Gemeenteraad collectief in mineur warmond afke van der toolen In een collectieve treurzang heeft de Warmondse gemeente raad gisteravond het regionale milieuteam ten grave gedragen Warmond stemt zelf tegen de stopzetting van de milieu-sa- menwerking van tien Duin- en -Bollenstreekgemeenten, maar verwacht niet dat meer dan twee andere dorpen hetzelfde zullen doen. En dat is niet ge noeg om de opheffing tegen te houden. „Verdrietig." „Triest." „Een hele treurige zaak." Het was gis teren droefheid alom in de ge meenteraad. Vooral WD'er C. Saris, die zich lange tijd heeft ingezet voor de milieutak van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB), toonde zich ontroostbaar. „Ik kan nu wel zeggen dat een paar gemeenten het team meer za gen als een concurrent van de eigen dienst dan als een ver lengstuk daarvan. Die gemeen ten verschaften het team daar om doelbewust minder vyerk,. zodat ze nu konden zegggen: waarom is dat team er eigen lijk." Wethouder van milieu W. de Vos weet nog niet hoe het nu verder moet. luist voor War mond, als kleine gemeente, was de samenwerking onontbeerlijk om de milieucontrole behoor lijk uit te voeren. Dit is naar vo ren gekomen uit een onderzoek van een extern adviesbureau. En ook de regionale inspectie van de volksgezondheid heeft gewaarschuwd tegen het opbre ken van het team. voorschoten Naar een mogelijke verhuizing van de Voorschotense Gevers Deynootschool wordt een haal baarheidsstudie gedaan. De ge meenteraad van Voorschoten stemde daar gisteren mee in. De protestants-christelijke ba- sischool is nu nog gevestigd in de Schoolstraat. De Gevers Deynootschool zit in een te krap 'jasje' en heeft daarom vorig jaar al drie nood lokalen moeten bijbouwen bij sporthal De Vliethorst aan het Burgemeester Van der Haar- plein. Het bestuur van de school heeft de gemeente nu voorgesteld om een compleet nieuwe school naast de sporthal te bouwen. Een voordeel van een eventu ele verhuizing van de school is dat het gebouw in de School straat gebruikt kan worden voor de vestiging van een 'pu bliekstrekker'. Zo'n grote winkel past goed in de opwaardering van het Voorschotense cen trum, waarmee de gemeente op dit moment bezig is. De politieke partijen bena drukten gisteravond wel dat de eventuele verhuizing van de Ge vers Deynootschool niet de op lossing voor de lokalennood van andere scholen in het dorp moet dwarsbomen. De gemeente presenteert overigens binnenkort een 'Inte graal Huisvestingsplan' voor al le basisscholen. 1 1 -mm m Aanleg 'hangplek' 1 jl leiderdorp «jupynihof tijksweg 4 telt nu nog vier rijstroken. Rijkswaterstaat il r zes van maken en over een poosje zelfs acht. De anaar uitdijende A4 drijft een wig tussen twee wijken in Leiderdorp én tussen burgers en overheid. Ook onderling kunnen de overheden het maar niet met elkaar eens worden. Zelfs leden van één en dezelfde rtij houden er compleet tegengestelde opvattingen op ia. De miljardenoperatie grijpt diep in. In de levens, <rtemonnees, woonomgeving en de denkwereld van j, onderden mensen in de Leidse regio. In de serie 'Van rijkswege' wordt het asfalt gelaten voor wat het is en rijgt de lezer een kijkje achter de (geluids)schermen. Vandaag deel 7. Waarom de Leiderdorpse havenmeester Van der Rest achteroverleunt. n" 01 igte van de Doeshaven rdorp komt een van de duurste en meest gecompliceer de stukjes van het A4-traject Leiden - Burgerveen te liggen. Om de rijksweg daar te verbre den moet een metalen dam- wand in het water worden ge slagen. Daarbij worden diepten bereikt van zo'n twintig meter. Ook zal een enorme hoéveel heid zand nodig zijn voor de 'landwinning' in de jachthaven. De haven zelf moet door deze operatie zo'n honderd van de zeshonderd ligplaatsen inleve ren. Alle hens aan dek dus bij Watersportvereniging Doesha ven, zou je denken. Voorzitter J. Hekkelman blijft echter de rust zelve: „We schuiven gewoon een stukje op." Struisvogelpoli tiek of gegronde kalmte? Die honderd ligplaatsen komen elders in de jachthaven gewoon weer terug, beweert Hekkel man. „We hebben een zeer ruim bemeten haven. Er gaat een flink stuk van het water af. maar er blijft nog verschrikkelijk veel over." Hij en havenmeester D. van der Rest zitten over maar één aspect écht in en dat is dat de geluidsschermen langs de A4 ophouden, daar waar het ijs baanterrein in de jachthaven overgaat. „Rijkswaterstaat zou ze moeten doortrekken. Dan zijn wij ook beter beschermd te gen stof, lawaai en stank. De schepen langs de rijksweg zijn roetzwart. De leden die daar hun ligplaatsen hebben, klagen overigens niet. Ze liggen na tuurlijk lekker uit de wind en er valt nu natuurlijk altijd wel wat te zien op de A4." Het afgelopen anderhalfjaar hebben het bestuur en de ha venmeester uitgepuzzeld hoe de schade van de verbreding kan worden beperkt. Door een andere indeling van de steigers, Voorzitter van de watersportvereniging Doeshaven J. Hekkelman (links) en havenmeester D. van der Rest. „Er gaat een flink stuk van het water af, maar er blijft nog verschrikkelijk veel over." foto hielco kuipers een verplaatsing van de ingang en het verleggen van het par keerterrein, zal van de 'verbre dingsellende' in de jachthaven nauwelijks iets zijn te merken. Er blijft zelfs ruimte over voor een capaciteitsvergroting van tien procent. „Het ontwerp is panklaar", zegt de havenmeester. En hij leunt achterover. Wat de kosten zijn, is onbekend. Maar aan ander half miljoen gulden zit je vol-, gens hem al gauw. Een veel pre ciezer antwoord volgt op de vraag wie voor de kosten op draait. „Rijkswaterstaat natuur lijk. Wij hebben toch niet om die verbreding van de A4 ge vraagd?" Dat nergens zwart op wit staat dat rijkswaterstaat de schade vergoedt, is ook al geen bron van zorg. „Pas als een defi nitief besluit valt over het tracé van rijksweg 4, komt rijkswater staat daarover met ons praten. Wat we doen als rijkswaterstaat maar een deel van de kosten vergoedt? Dan blijft er nog maar één ding over: dan gaan we naar de rechter." Zowel Hekkelman als Van der Rest is ervan overtuigd dat het zo ver niet zal komen. Rijkswa terstaat kan heus niet zomaar een stuk van de haven afhalen. „Vergeet niet: het is óns water. We hebben rechten omdat we een soort eeuwigdurende erf pacht hebben betaald." Hoewel de verbreding nog wel even op zich laat wachten, is de vereniging alvast begonnen met het vervangen van de dertig jaar oude steigers. Verder uitstel was volgens Hekkelman onverant woord. „Je kunt het risico niet lopen dat de leden er doorheen gaan zakken." De vereniging heeft de nieuwe steigers recht streeks uit Engeland geïmpor teerd. Ze zijn als reuzenmeca- nodozen aangevoerd. Een laatste poging om het kal me tweetal te verontrusten: de herinrichting van het gebied achter de Mauritssingel. Daar komen onder meer woningen voor de Leiderdorpers die op de vlucht moeten voor de slopers bal. In deze nieuwe woonwijk komen potentiële klagers te wo nen. „Welneeroepen Hekkel man en Van der Rest uit. „Waar zouden ze over moeten klagen? Over klepperende masten soms?" „Hier wordt wel wat aan boten gesleuteld, maar van langdurig lawaai is geen sprake. We zijn geen botenbouwers", zegt Van der Rest, die eigenlijk meer inzit over het verdwijnen van de ou de kalkmolen dan over nieuwe buren. „Die molen past hier zo goed. En de buitenlandse pas santen zijn er dol op. Ze willen allemaal met de molen op de foto." De achtste Jongeren Ontmoe- tings Plaats (JOP) in Leiderdorp wil maar niet van de grond ko men. De 'hangplek' moet ko men op de parkeerplaats aan de Van Diepeningenlaan in Leider dorp. Maar telkens als de ge meente weer een stap verder denkt te zijn met de voorberei dingen voor de bouw van een 'pyramide' voor de jeugd, fluit de commissie beroep- en be zwaarschriften de gemeente te rug. Dat is ook nu weer ge beurd. De juristen geven dit keer Van Diepeningenlaan-bewoner M. van de Leur, die af geruime tijd bezwaar maakt tegen de hang plek, gelijk: de 'pyramide' is in strijd is met het bestemmings plan. En daardoor kan de ge vraagde bouwvergunning niet worden verleend. Van de Leur had deze uit - spraak wel verwacht. „De ge meente drukt een plan door dat volstrekt verkeerd is voorbereid. Het wordt volgens hem tijd dat Leiderdorp dit inziet. „Er zijn nu al drie torpedo's op de ge meente afgevoerd. Nu moet de gemeente toch wel eens met een mond vol tanden komen te staan." Volgens de commissie be roep- en bezwaarschriften is de pyramide een 'gebouw' en past het niet op de parkeerplaats, die valt onder het bestemmings plan van park De Houtkamp. Alleen bepaalde gebouwen zijn daar toegestaan, zoals een kiosk of een muziektent. De gemeen te is echter van mening dat de pyramide geen 'gebouw' is maar een 'bouwwerk'. En vol gens Leiderdorp kan dat wel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19