'Vaak bellen de stoerste jongens, omdat ze ook niet alles weten' Leiden ieuwe cursus: rondkomen met een bijstandsuitkering Leiden Regio beter en goedkoper' - andhi-herdenking j Emilie Knappert 'Duurzaam bouwen Semperfeest Minerva verplaatst naar 9 januari Onterecht taboe rond waterscooter )AG 28 NOVEMBER 1997972 tenten Leidse Hogeschool ontwikkelen compleet lessenpakket *PV; lelijk werk, de sociale ,'n„, d vai de Budgetwinkel, het Ni- laar dan is het eigenlijk al vinden Vahit Koroglu en a, medestudenten maat- pelijk werk van de Leidse a ,chool. ",raer ontwikkelden een cur- ,ie mensen helpt rond te van een bijstandsuitke- londkomen met inkomen, ch voor het eerst meldt bij iale dienst moet die cur- angeboden krijgen, zegt lu. ..Dan kun je een hoop men voorkomen." begon voor de studenten en simpele casus, los het 'Jenprobleem van een 1 met een bijstandsuitke- p. Het leidde tot een on- van meer dan drie len en eindigde met een eet programma voor een van vier dagdelen en een ;t handzame tips voor n die van weinig geld n rondkomen. Koroglu: we die opdracht kregen tl we gezegd: er zijn veel mensen die in de schul den zitten. Het is probleem nummer één in Nederland." Het Nibud, het Nederlands instituut voor budgetvoorlich ting, had lang geleden een cur sus die heette Uitkomen met inkomen. Die bestaat niet meer, omdat er te weinig belangstel ling voor was. „Maar het is raar dat geen enkele instelling nog iets doet aan het voorkomen van schulden", meent de Leidse student. „Wij vinden dat de sociale dienst zo'n cursus bij de intake aan al zijn klanten moet aanbie den en eventueel zelfs verplicht moet stellen. Een instelling die de uitkering verstrekt, moet iets doen aan het voorkomen van schulden. Want mensen die van de bijstand moeten leven, ko men bijna allemaal in de pro blemen. Vooral mensen die van een hoger inkomen terugvallen naar bijstandsniveau. In de cursus kunnen mensen leren budgetteren, een kasboek bijhouden, de jaaruitgaven op een rijtje zetten en zo bepalen hoeveel geld moet worden gere serveerd. Maar ook praten en elkaar ideeën aan de hand doen over welke uitgaven wel en wel ke niet te vermijden zijn, hoe je Vahit Koroglu „Het is raar dat geen enkele instelling nog iets doet aan het voorkomen van schulden." FOTO DICK HOCEWONINC voordelig kunt winkelen en hoe je kunt omgaan met bijvoor beeld kledingwensen van je kin deren, maken deel uit van het programma. „En nazorg als de cursus is af gelopen hoort er natuurlijk ook bij", zegt Koroglu. De bijstands- maatschappelijk werkers van de sociale dienst zouden de cursus moeten geven. „En daar moet ook een medewerker van al lochtone afkomst bij betrokken worden." Directeur T. van Miltenburg van de dienst Sociale Zaken in Leiden vindt het plan van de studenten 'een aardige gedach te, die zeker het overwegen waard is'. Maar erg veel fiducie heeft zij er niet in. „Mensen zijn vaak pas bereid iets aan hun schulden te doen als de deur waarder al op de stoep staat. Zelfs als ze al schulden hebben, willen ze nog niet naar de Bud getwinkel. Omdat ze toch altijd denken dat ze het zelf wel red den. En voor de meeste klanten van ons is dat ook zo: die zetten de tering naar de nering. Aan de andere kant: bij Socia le Zaken is ook al regelmatig na gedacht over mogelijkheden om schulden te voorkomen. „Onze gedachten", zegt Van Milten burg, „gingen meer uit naar voorlichting in de onderwijssi tuatie. Voorlichting over wat schulden voor gevolgen heb ben." Koroglu wil in elk geval dat met de cursus Rondkomen met inkomen iets wordt gedaan. „Het is een kant-en-klare cur sus. De sociale dienst kan er zo mee aan de slag. En het is heel belangrijk, want wat wij aan schuldenproblemen gezien hebben is echt verschrikkelijk." •reL L» 'Met het oog op sinter- was gisteren in de raadzaal stadhuis de 'eerste hulp- in de weer. Raadslid Paul ;j ensz van GroenLinks bood -wethouder Tjeerd van Rij ihuisvesting) een ingelijste raan. Daarop staan 160 egelen ter bevordering van' ame woningbouw. Duij- wilde een signaal afgeven, duurzaam bouwen moet indaard worden.' Tijdens de itingsvergadering had de ouder nog gezegd dat duur- bouwen in de praktijk vaak ur is. Dat was volgens Duij- niet zo, maar pas nu kon staven. Op de poster, een ve van het ministerie van i, prijken adviezen als: ge- bruik geen loodmenié en pas geen open trap in de woonka mer toé. De poster is vooral symbolisch bedoeld, zegt Duij- vensz: „Hieruit blijkt dat duur zaam bouwen niet alleen beter is voor het milieu, maar ook goed koper kan zijn. Dat moet meer aandacht krijgen.' De verant woordelijke wethouder nam het cadeau met een glimlach in ont vangst. „We moeten woningen bouwen die toekomst hebben', zei Van Rij, „Ze moeten nog honderd jaar mee.' De poster zou een plaats krijgen in zijn werkkamer, zodat de adviezen niet worden vergeten. Het enige minpuntje: de 160 maatregelen staan niet op rijm. FOTO MARK LAMERS dualiteit van Mahatma is het thema van een ikingsbijeenkomst die in wordt gehouden om de :e sterfdag van Gandhi, 30 januari 1948 in India o vermoord, te herdenken. :enkomst is een initiatief t Nationaal Comité Gan- •rdenking 1998 en wordt januari gehouden in het van de Leidse Emilie ert Scholengemeenschap 5 Meilaan 210. imbassadeurs van Zuid- (waar Gandhi ook heeft nd en politiek actief was) ia hebben toegezegd aan- te zijn bij de herdenking. ioloog Hans Feddema een herdenkingsrede en er treden muziek- zang- en dansgroepen op. Er zijn ook workshops en formatiestands. De manifestatie duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Het herdenkingscomité wordt gedragen door een groot aantal organisaties, waaronder de FNV, Amnesty International en verscheidene vredesgroepen. Toegang tot de manifestatie kost 2,50 gulden. Wie zich van een kaart wil verzekeren kan dat bedrag nu al overmaken naar postbankrekening 5337328, ten name van P. Batelaan Leiden, onder vermelding van 'toe gangskaart Gandhi herdenking'. Voor zover voorradig worden er ook nog op 31 januari kaarten verkocht bij de ingang van de school. Kindertelefoon viert achttiende verjaardag met belmarathon Achttien word je maar één keer in je leven en dat moet worden gevierd. Zeker als het om een bekend begrip als de Kinderte lefoon gaat. Wat achttien jaar geleden begon in een schuurtje ergens in het land, is inmiddels uitgegroeid tot een organisatie met locaties in elke regio. Bijna honderdduizend kinderen bel len jaarlijks naar het gratis tele foonnummer van de Kinderte lefoon. Dat zijn er zo'n zesdui zend in de Leidse regio. Als het aan de Kindertelefoon ligt, mogen dat er alleen maar meer worden. Daarom wordt morgen een belmarathon ge houden, waarin de lijnen van zes uur 's ochtends tot twaalf uur 's avonds open staan voor alle gesprekken en felicitaties. Feliciteren op het gratis num mer 0800-0432 kan bovendien een wel heel bijzondere trakta tie opleveren. Ónder de bellers worden namelijk twee kaartjes van de Spice Girls verloot. De 28-jarige Niels uit Leiden (anonimiteit staat voorop bij de Kindertelefoon, dus wordt geen achternaam gegeven) heeft zichtbaar zin in het feestje. Hij is een van de veertig vrijwilligers die de regionale centrale draai ende houden. „Achttien jaar be tekent dat we meerderjarig zijn geworden, maar echt volwassen willen we nooit worden. Dit is namelijk de plek waar kinderen terecht kunnen. Iedereen tussen de acht en achttien kan ons anomiem bellen over alles wat je maar kunt bedenken. Die anonimiteit is onze kracht. Daardoor hoor je een hoop na re, maar ook een heleboel leuke dingen. Een meisje dat vraagt om een naam voor haar cavia te bedenken, of belt omdat pa toch zo'n lelijk pak heeft ge kocht en ze dat aan niemand kwijt kan. Bij ons staat een kind nooit voor een gesloten deur, het krijgt altijd een luisterend oor." Vrijwilliger zijn, is volgens Niels echter niet altijd even ge makkelijk. „Soms zou ik zo op mijn fiets willen stappen om zo'n kind een knuffel te geven. Maar ja, ik heb zwijgplicht en moet anoniem blijven, dus dat kan niet. Als het om hele ernsti ge problemen gaat, bijvoor beeld bij mishandeling, zoek je „Anonimiteit is de kracht van de Kinder telefoon." Daarom is de ze foto in scè ne gezet. FOTO HENK BOUWMAN samen met de beller naar een vertrouwenspersoon. Maar het is dus niet mogelijk om de Kin- derscherming in te schakelen, we mogen niet klikken. Zwijgen is ook in andere situaties moei lijk. Bijvoorbeeld als twee scho lieren vlak na elkaar bellen dat ze verliefd zijn op een klasge noot bijvoorbeeld, en ik denk dat ik net die ander aan de lijn heb gehad." De meeste vragen die aan de Kindertelefoon worden voorge legd gaan ook over verliefdheid en seksualiteit. „Het zijn vaak de stoerste jongens uit de klas die bellen, die weten namelijk ook niet alles, al doen ze alsof." Bij elk probeem staat voorop, dat de telefonist de beller zelf de beslissingen laat nemen. Vaak weet het kind de oplossing voor zijn probleem namelijk al, maar heeft het gewoon de bevestiging van iemand nodig. „Je luistert en je reageert. Als je voor het eerst aan de telefoon zit, denk je te weten wat je kunt verwach ten, maar dat valt soms vies te gen. Je weet dat incest bestaat, maar als je er direct mee wordt geconfronteerd, kost het moeite om rustig naar de gevoelens van de beller te luisteren." „Omdat een kind er niet op zit te wachten dat jij het niet aankan, krijgen belangstellen den een grondige gesprekstrai- ning van acht weken. Behoorlijk heftig dus. Er zijn altijd mensen bij die afhaken. Maar wie ermee doorgaat, krijgt er veel voor te rug." 17 CHEF JAN PREENEN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA,071-53364 <0 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071 -5321921e mail: leidscbdagbladiR'hdc.nL MEERBURG Kindertoneel 'Matilo'speelt zaterdagavond 13 decem ber het stuk 'Door de tijd'. Flierin reizen de acteurs en actrices van 6 tot 12 jaar op speelse wijze door de tijd en beelden zij hun fanta sieën uit. De opvoering is in buurthuis Matilo. Zaanstraat 126, en begint om half acht. De toegangsprijs is 2,50 gulden. PROFESSORENWUK In het gebied dat wordt begrensd door de De Sitterlaan, Lorentzkade, Kanaalwegen het KamerlinghOnnesplein begint de gemeente vanaf maart 1998 met verschillende werk zaamheden aan de straten. Ten eerste wordt een nieuwe riolering aangelegd. Aansluitend wordt een aantal verkeersvoorzieningen aangepast. Zo krijgen de verkeersdrempels en verhoogde kruispun ten in dit gebied een gelijke vormgeving. In de Melchior Treublaau wordt de verkeersdrempel verbreed en komt bij het kruispunt met de Kanaalweg een nieuwe drempel. Ten slotte zal een verhoging de rijbanen van de Kanaalweg ter hoogte van de Lorentzkade schei den. zodat daar niet meer kan worden ingehaald. Wie vragen of op merkingen heeft over deze werkzaamheden kan aanstaande maan dag en dinsdag tussen twee en half vier contact opnemen met 11. Devilee van de afdeling Verkeer en Vervoer, tel. 071-5165851 NOORD DE KOOI Vrouwengezondheidscentrum Hara begint volgend jaar een serie van achttien bijeenkomsten voor vrouwen met proble men in relaties. De groep is bijvoorbeeld voor vrouwen die moeite hebben om in een relatie voor zichzelf op te komen en daar wat aan wallen veranderen. De groep wordt begeleid door twee vrou wenhulpverleensters. Voor meer informatie of aanmelding kunnen belangstellenden contact opnemen met Hara, Bonairestraat 4, tel. 071-5213959. NOORDERKWARTIER Zang- en kleurkanaries, exotische vogels en grote en kleine parkieten bevolken morgen en zondag 30 november buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. De vereniging van vogel liefhebbers 'De Zanger' houdt dan haar jaarlijkse tentoonstelling, met onder andere de prijswinnende vogels van de laatste wereld kampioenschappen. De tentoonstelling is op beide dagen geopend van half elf tot vier uur en de toegang is gratis. POELGEEST Bij het theehuisje in de Leidse I lout spelen zondag De Borstplaatjes. De zwarte-Pieten-band uit Spanje begint het concert om 12 uur. JVIIDDEN BINNENSTAD Het Kort Rapenburg krijgt een nieuwe asfaltlaag. Het wegdek was eerder dit jaar opengebroken door de FIT om nieuwe kabels te leggen. Daarna is tijdelijke bestrating aangebracht. De ge meente brengt in de nacht van maandag 1 op dinsdag 2 en in de nacht van dinsdag 2 op woensdag 3 december van tien tot zes uur de nieuwe asfaltlaag aan. I Iet verkeer wordt in die perioden gere geld door middel van een mobiele verkeerslichtinstallatie. WEST PESTHUISWUK M. van Binnendijk, apotheker van het Geneesmid- delenTeam, vertelt dinsdagavond 9 december over verantwoord geneesmiddelcngebruik, speciaal voor mensen met diabetes. Meer dan een kwart miljoen mensen in Nederland hebben deze ziekte. Onder hen bevinden zich veel 65-plussers. Velen van hen moeten geneesmiddelen slikken. Van Binnendijk gaat onder andere in op vragen als 'I loe werken geneesmiddelen hij mensen met diabetes' en 'Welke bijwerkingen komen regelmatig voor'. Daarnaast brengt hij de rechten en plichten van patiënten tijdens het overleg met een arts aan de orde. De bijeenkomst 'Verslik u niet mensen met diabetes' begint om acht uur in collegezaal 1 van het Academisch Ziekenhuis Leiden, Rijnsburgerweg 10. De toegang is gratis. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het grote Semper-feest van de Leidse studentenvereniging Minerva is verplaatst naar 9 ja nuari. Het feest dat vandaag op de agenda stond, is afge zegd vanwege de moord op de 19-jarige Leidse studente Jeltje Doresteijn vorige week. Het meisje, eerstejaars biomedi sche wetenschappen, was lid van Minerva. Het Semper-feest waarbij 'de jongens de meisjes vragen' en waaraan een groot gala is gekoppeld, heeft maanden van voorbereiding gevergd, aldus Minerva-voorzitter W. Hoek stra. Op het feest werden tweeduizend studenten ver wacht. „Het is een van onze twee grootste feesten", zegt Hoek stra. „Het andere feest, waarhij de meisjes de jongens vragen, het Dame Blanche, wordt in de zomer gehouden. De com missies zijn drie maanden met de voorbereiding van het Sem per bezig geweest. Op 9 janua ri, vrijdagavond, stona aan vankelijk een kleiner feest op de agenda, maar dat konden weverplaatsen." De periode van rouw is gis teravond op de sociëteit aan de Breestraat afgesloten met een 'gepaste borrel' voor de le den, Morgen is er een reünis tenavond in De Burcht en zondag is de sociëteit weer 'normaal'open. plegir 1. rdwijkerhouter Willem van Santen houdt 'eerste jetskibeurs in Nederland' 's? Die zijn toch verboden in Neder- Willem van Santen krijgt het vaak te Tot zijn ergernis. „Want ik snap niet it de wereld in is gekomen. Wa- iters zijn helemaal niet verboden, je t alleen niet overal mee varen." De ivijkerhouter zit zelf 'middenin de Op 6 en 7 december houdt hij een eurs, volgens hem de eerste in Ne- 1. Daarna opent hij in januari samen n vrouw een jetskiwinkel in Noord- lout: 'Willem en Sandra Jetsport'. ïns Van Santen hangt er in Neder- in soort taboe rond de waterscooter, nensen denken dat het gevaarlijk is. ifgelopen veertien jaar zijn er inder- rie mensen door een jetski omgeko- 1(Maar als je dat vergelijkt met de iffers die vallen bij verkeersongeluk ken is dat natuurlijk niets. Je kan het imago van een jetskiër vergelijken met dat van een motorrijder. Daarvan dachten de mensen vroeger ook dat er alleen maar jonge, wilde gasten op reden. Maar dat is helemaal niet zo." Om op een jetski te mogen varen, heeft men een vaarbewijs nodig. „Net als bij speedboten", vertelt Van Santen. „Tijdens het halen van je vaarbewijs leer je waar je wel en niet mag varen. Wat veel mensen niet weten is dat je gewoon op zee mag va ren met een waterscooter. Alleen moet je de zee op via de haven, en niet via het strand." Jarenlang heeft Van Santen motor gere den. „Daar ben ik mee gestopt. Als je kinde ren krijgt, wordt dat toch een beetje te ge vaarlijk. Maar de snelheid blijft trekken. Dus toen ik in aanraking kwam met de jetski was ik meteen verkocht." Waarom kan hij niet precies uitleggen. „Je krijgt een kick van het water en de snelheid." Sinds een half jaar is de watersportlief hebber lid van de Nederlandse Wa terscooter Federatie. Ongeveer 5000 men sen zijn lid van deze club. „Er zijn meer jetski's dan men denkt. Maar omdat de wa terscooter in Nederland zo'n negatief imago heeft, is het erg moeilijk om tweedehands jetski's te kopen en verkopen." Daarom houdt Van Santen de beurs. „Het seizoen is nu net afgelopen. Het is voordelig om juist nu een jetski aan te schaffen." Op de beurs zullen voornamelijk tweedehands jetski's en jetski-onderdelen worden ver kocht. Maar ook zal er speciale jetskikleding worden aangeboden. Jetski's kunnen in de week van 1 tot 5 de cember bij Van Santen worden ingebracht. De beurs zelf wordt 6 en 7 december van 11.00 tot 18.00 uur gehouden in het pand van Willem en Sandra Jetsport aan de Giet erij 39 in Noordwijkerhout. Willem en Sandra van Santen op de jetski. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17