eiden Regio Sloop van Stationsflat lijkt nabij Leiden even wereldnieuws 'Wennen dat er niet om ons heen gegaan wordt' E' ewapende overval op iisbureau Pelikaanstraat I k Centrale plek onderwijs in jeugdbeleid rouwenweg ts minder Leidse politie wil vertrouwen Marokkaanse jeugd winnen JJDAG 28 NOVEMBER 1997 Fir jan preenen, 071 -5356414. plv -chef hera/van joustra. 071 -5356430 Kindertelefoon —j Achttien word je I maar één keer en dat moetje vieren. Dat doet de Kindertelefoon met een belmarathon. lloempot naar hoofd receptioniste pen» Een 30-jarige Leidenaar heeft gisteren op het politiebu- au een bloempot naar de receptioniste gegooid. De man eldde zich gistermiddag samen met zijn zus bij de receptie et de mededeling dat hij geestelijke hulp zocht. De 30-jarige i het zat te zijn om van het kastje naar de muur te worden ge- iiurd. Daarop smeet de Leidenaar woedend een bloempot naar lar hoofd. De vrouw kon de pot ontwijken. Omdat de man al en zijn woede wilde afkoelen, werd opname in een psychia- sch ziekenhuis niet nodig gevonden. Tegen de Leidenaar is oces-verbaal wegens poging tot zware mishandeling opge- aakt. rugsdealer aangehouden pen» Op de Oude Rijn heeft de politie gisteren na klachten n omwonenden een 42-jarige dnigsdealer aangehouden. De an, die in het bezit was van enkele bolletjes heroïne en cocaï- verzette zich tegen de inbeslagname van zijn handelswaar, larbij bedreigde hij een politieagent. Voor het dealen en de be- eiging is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. nelheidsovertreders bekeurd den Snelheidscontroles op de Burggravenlaan, cht, de Leidseweg, de Willem de Zwijgerlaan en de Lammer- arkt leverden gisteren een groot aantal overtreders een bon Op de Burggravenlaan liepen de meeste automobilisten, in aal 33, tegen de lamp. De hoogst gemeten snelheid was 77 ki- meter op de Leidseweg. peculaasloop in Leidse Hout €NLeiden Atletiek houdt zaterdag 6 december de Specu- isloop. De prestatieloop over 1,4,7, 10 of 12,5 kilometer voert lor de Leidse Hout. De start is om elf uur bij het clubhuis van atletiekvereniging aan de Anthony Duyklaan, waar ook kleed- legenheid en douches zijn. Bij het clubhuis kunnen de deelne- ers vanaf tien uur inschrijven. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 ilden. Chesprop mag in ruil elders kantoren bouwen Leiden en vastgoedhandelaar R. van de Putte zijn bijna akkoord over het slopen van de verpauperde kantoorflat aan het Stationsplein. De flat is de gemeente al jaren een doorn in het oog. De gemeente wil dat op die plaats win kels en woningen worden gebouwd. Van de Putte lijkt daar nu toe bereid. Als dank wil de gemeente hem op een andere plek kantoorruimte laten bouwen. leiden aad rietveld Jmet een pistool gewapende onherkenbaar gemaakt een bivakmuts, heeft gister- id rond zeven uur een reis- au aan de Pelikaanstraat rvallen. e man stapte schreeuwend binnen en eiste geld. Om- de kluis leeg was, moest hij genoegen nemen met alleen wat geld uit de kassa. Het ge schreeuw in het reisbureau alar meerde de dochter van de eige naar die elders in het pand aan wezig was. Zij waarschuwde de politie die snel ter plaatse was, maar net te laat om de overval ler nog te achterhalen. De poli tie is nog op zoek naar getuigen van de overval. De Stationsflat is eigendom van Chesprop II, een van de vele bv's van Van de Putte. Leiden doet al jaren pogingen om dat bedrijf zo ver te krijgen dat aan de verpaupering een halt wordt toegeroepen. Omdat na een paar jaar de indruk ontstond dat Van de Putte niet van plan was actie te ondernemen, werd een onteigeningsprocedure in gang gezet. Die is nu, zegt wet houder Van Rij, voorlopig opge schort. „De sfeer bij de gesprekken is zeer positief', aldus Van Rij. „Van de Putte is nu bereid de flat te slopen en er winkels met daarboven degelijke apparte menten te realiseren. We den ken dat we nog dit jaar tot over eenstemming kunnen komen. Anderhalf jaar geleden pre senteerde Chesprop een plan voor sloop en nieuwbouw op de plek van de Stationsflat, dat vol gens de gemeente volstrekt on haalbaar was. Van de Putte wil de er een tachtig meter hoge kantoorflat bouwen. Maar de gemeente vindt dat bij station Leiden Centraal alleen kantoren mogen komen aan de andere kant van het Stationsplein. Op de plek van de Stationsflat mo gen alleen appartementen wor den gebouwd. De maximale bouwhoogte is daar veertig me ter. In de onderhandelingen wordt nu gesproken over de bouw van tachtig appartemen ten boven winkels. En de ge meente, zegt Van Rij, is bereid die inschikkelijkheid van Van de Putte te 'belonen'. Er wordt ge zocht naar een andere plek in de stad waar de eigenaar van Chesprop de kantoren kan bou wen waar hij zijn zinnen op heeft gezet. De Plesmanlaan is een van de locaties die Van de Putte op het oog heeft. „Het belangrijkste", zegt Van Rij, „is dat er op die plek recht tegenover het station iets goeds gebeurt. En als iemand goeie dingen doet dan mag je in ruil daarvoor ook iets terug doen. Dus zijn wij nu op verschillende plekken in de stad aan het zoe ken naar een locatie waar hij kantoren kan bouwen." Spijkers met koppen, zegt Van Rij, zijn nog niet geslagen. „Maar wij proberen wel de druk op de ke tel te houden. Voor januari vol gend jaar moeten we het eens worden." De verpauperde flat aan het Stationsplein. Het gebouw is de gemeente al jaren een doom in het oog. Zij wil dat op die plaats winkels en woningen worden gebouwd. Nu met de eigenaar wordt onderhandeld is de onteigeningsprocedure stopgezet foto hielco kuipers Onder vuur ~\/l De gemeenteraad Z I van Alphen heeft gisteren de Socialistische Partij zwaar onder vuur genomen. leiden ruud sep Het sociaal-cultureel werk, de muziekschool, sportverenigin gen en de kinderopvang. Alle maal moeten ze als het aan de gemeente ligt veel nauwer gaan samenwerken met de scholen in Leiden. De verlengde school dag, die nu alleen nog maar bij basisschool De Viersprong be staat, moet ook voor andere scholen aantrekkelijk worden. In het nieuwe Leidse jeugdbe leid krijgt het onderwijs een centrale plek toebedeeld. De gemeentelijke visie op het jeugdbeleid, vastgelegd in de nota 'Ruimte voor de jeugd', is gisteren gepresenteerd door de wethouders H. Baaijens van on derwijs en P. Langenberg van welzijn. De komende tijd krij gen alle betrokkenen de moge lijkheid om hun mening te ge ven over het verhaal. In de nota wordt veel aan dacht besteed aan de commu nicatie met jongeren. Zo wordt voorgesteld om in de stadsdelen Midden en Noord, in navolging van Zuid en West, een kinder wijkraad op te richten. Verder worden een jongerenpanel en een jeugdmonitor aangekon digd. De Digitale Hangplek, een op jongeren toegesneden com puternetwerk, moet begin vol gend jaar de lucht in gaan. Daar waar het gaat om het koppelen van allerlei activitei ten aan de scholen, laat Baaijens weten dat hij scholen vooral niet wil verplichten tot het instellen van een verlengde schooldag. „Je merkt dat het veel beter werkt wanneer het op vrijwillige basis gebeurt", aldus de wethouder. „Als gemeente moeten we ervoor zorgen dat knelpunten in het opzetten van een verlengde schooldag wor den weggenomen. Wanneer dat lukt, zal het enthousiasme bij de scholen geen probleem zijn." Volgens hem hebben de scholen waarmee over de voor nemens is overlegd, positief op de ideeën gereageerd. heeft tien jaar geduurd tr de bewoners van de Vrou- aiweg in Leiden hebben een *^f rwinning' op de gemeente igeapiaald. De tegenover de inhuizen gelegen berm etahnq dt verhard met grastegels onnen tegels met openin- waar het gras doorheen kan ;ien). De werkzaamheden onderdeel van het veiliger sei :en van de we8 die vee' dt gebruikt door kinderen Êoeterwoude die op de fiets BWrommer naar school gaan in ■■^en 51 Pilgrim Fathers Museum heeft internationale uitstraling leiden eric-jan berendsen Leiden is hot. De opening van het Pilgrim Fathers Museum aan de Beschuitsteeg zorgt voor internationale uitstraling. Artikelen in buitenlandse kran ten, tv-uitzendingen coast to coast in Amerika, een interview op de Australische radio en be langstelling van de BBC. Con servator Jeremy Bangs van het gisteren geopende museum kan het allemaal nog maar nauwelijks bevatten. Een radioquiz voor scholie ren over aardrijkskunde die in de Verenigde Staten kan wor den beluisterd, stond eerder deze week geheel in het teken van de Pilgrim Fathers. „Alle vragen die werden gesteld, hadden als antwoord Leiden", meldt Bangs trots. De Pilgrim Fathers-deskundige is de initia tiefnemer voor het museumpje en neemt het beheer van The Leiden American Pilgrim Mu seum voor zijn rekening. De Pilgrim Fathers waren puriteinse calvinisten die uit Engeland vluchtten waar ze werden vervolgd wegens hun godsdienstige opvattingen. In 1608 vestigde de groep zich in Leiden om in 1620 naar Ameri ka te vertrekken en daar een nieuw bestaan op te bouwen. Veel Amerikanen zien de Pil grim Fathers als de grondleg gers van de huidige Verenigde Staten. Dat het museum uitgerekend op Thanksgiving Day, de vierde donderdag van november, werd geopend, was geen toe val. In 1621 vierden de Pilgrim Fathers al een oogstfeest en dankdagen in Amerika. In 1863 werd Thanksgiving Day een nationale feestdag in de Vere nigde Staten. Er bestaat zelfs een theorie dat Thanksgiving Day zou afstammen van de jaarlijkse feestelijkheden rond Leidens ontzet op 3 oktober 1574. De Amerikaanse ambassa deur in Nederland, K. Terry Dornbush, verrichtte de ope ning van het mini-museum. Je remy Bangs heeft de begane grond van het bescheiden, ze- ventiende-eeuws pandje aan de Beschuitsteeg 9 ingericht als woon/slaapkamer van een Pil- grim-Fathersgezin, met allerlei attributen uit die tijd. Bangs hoopt vele Amerikaanse toeris ten naar Leiden te lokken en hun aandacht te vestigen op dit wat vergeten, tijdelijke tehuis van de Pilgrim Fathers. „De aanwezigheid van de Pilgrim Fathers is altijd onder schat als het om de internatio nale reputatie van Leiden gaat", weet Bangs. „Mede door alle reacties die ik heb gekre gen naar aanleiding van de opening van het museum ben ik ervan overtuigd dat veel Amerikaanse toeristen in Lei den op zoek gaan naar hun roots. Leiden, het speldenknopje op de wereldkaart, is weer iets je groter geworden. Het museum is het hele jaar geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 19.00 uur. Leiden-Noord betrokken bij sociale vernieuwing leiden gerry van bakel Bram Pater van Wijkkomitee Plan Noord houdt namens de bewoners van het Noorderkwartier de vinger aan de pols. Hij vindt dat de gemeente veel te negatief is over zijn wijk. Zo zouden in de Hoven vooral werklozen, uitkeringsgerechtigden, allochtonen, illegalen en drugs- en drankverslaaf- den wonen. „Het zal maar over je buurtje gezegd worden. Het is zo stigmatiserend. We zijn al jaren bezig met sociale vernieuwing in deze buurten en er is heel veel verbeterd.' Het in kaart brengen van de problemen in Lei den-Noord mag dan niet helemaal onomstreden zijn, het is wel nodig. De gemeente mag de ko mende drie jaar vijftien miljoen gulden besteden in het kader van het Grote Stedenbeleid en onge veer de helft daarvan is bestemd voor Leiden- Noord. Om die reden moet een 'portret' worden gemaakt van Groenoord, Noorderkwartier en De Kooi. Een voorlopige rapportage werd gisteren besproken, s Middags in de Stuurgroep waarin onder anderen de wethouders J. Laurier en T. van Rij zitting hebben en avonds in de Klankbord groep waarin de wijkcomités van Pater en de zij nen een prominente rol spelen. Dit eerste rapport moet het basismateriaal vor men waaruit kan worden geput voor het uitein delijke wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord. Eind mei 1998 moet dat gereed zijn. De bcdoe ling is dat er gedurende het hele traject overleg is tussen de ambtenaren en de wijkbewoners. I)e manier van werken is nieuw voor beide partijen. Projectleider M. van Gugten bespeurde in het be gin nogal wat terughoudendheid bij de mensen van de wijkcomités. „Voor mij is het plan pas ge slaagd als er ook een breed draagvlak voor is in de wijken.' Mevrouw V. de Jong is al twaalf jaar actief in de wijkgroep. „Ik ben benieuwd hoe het zich ont wikkelt. Er blijft natuurlijk altijd ongerustheid dat we niet genoeg geïnformeerd worden. We moe ten er nog aan wennen dat er niet om ons heen gegaan wordt.' Zelf heeft De Jong ook nog wel kritiek op het stuk dat nu op tafel ligt. Er is veel aandacht voor stedebouwkundige aspecten, maar ze mist infor matie over de sociale kant. Ondervyijs en maat schappelijke dienstverlening komen nauwelijks aan bod. „Van elke steen is bekend hoe duur die is, maar bijvoorbeeld schoolresultaten van kinde ren ontbreken totaal.' Donderdag heeft in alle 25 betrokken steden de officiële start van het Grote Stedenbeleid plaats. Om half drie zal wethouder Van Rij een symbol i sche eerste handeling verrichten bij het archeolo gische bodemonderzoek bij de Zijlpoort. leiden aad rietveld Leidse agenten worden getraind in het omgaan met allochtonen. Marokkaanse jongeren krijgen voorlichting over hoe de Neder landse politie werkt. Na een paar grote conflicten tussen Marokkaanse jongeren en de politie moet het wederzijdse vertrouwen worden hersteld, zei districtschef J. Molenaar van de politie Leiden gisteren op een bijeenkomst van Marokkanen, welzijnswerkers, het Meldpunt Discriminatie en de politie. Om de relatie te verbeteren is er al een voetbalwedstrijd ge weest tussen politie en jonge ren. De politie-elf verloor. „Da's jammer", zei Molenaar. „Maar niet belangrijk." Herstel van vertrouwen, daar ging het om. Daar was zo'n voetbalwedstrijd goed voor. De Marokkaanse vrouwen hadden er ook al aan bijgedragen, zei Molenaar. De wijkagenten die contactpersoon zijn voor de jeugd werden door de vrouwen getrakteerd op een maaltijd. Met vrouwelijke agen ten gingen ze naar het badhuis. Het Leids Instituut Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek (LISWO) komt in het onder zoeksrapport Omdat we Marok kanen zijn zeker? tot de conclu sie, dat de gespannen relatie tussen politie en Marokkaanse jongeren niet wordt veroorzaakt door discriminerend gedrag van de politie. Maar aan de houding van de politie valt echt nog wel iets te verbeteren, zei Molenaar. „Agenten moeten worden ge traind om in probleemsituaties de juiste middelen te hante ren." Aan de andere kant, zei Mole naar, heeft de politie ook nog zendingswerk te verrichten on der de Marokkaanse jeugd. „Wij zullen de jongeren meer voor lichting moeten geven over hoe de politie werkt. En dan vooral over de hulpverlenende taak. Voor Marokkaanse jongeren is die wat lastig te plaatsen in de wereld van de politie." Politie, de Leidse Welzijns Or ganisatie (LWO), de Marok kaanse Unie en het Meldpunt Discriminatie tekenden gisteren bij de presentatie van het rap port een intentieverklaring. Daarin staat wat die organisa ties willen doen om de achter stand van Marokkaanse jonge ren op school en op de arbeids markt te verminderen en hun relatie met de politie te verbete ren. „Dit rapport mag niet in een la komen", zei C. Tazelaar van het Meldpunt. „Zeker niet nu de roep om een harde aan pak van allochtone criminelen toeneemt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15