TULPENEXPLOSIE De moderne mens krijgt het niet cadeau Bonte verzameling weggevertjes Consument 'R IJ DAG 28 NOVEMBER 1997 Het maakt muziek, het beweegt en het ziet er vaak prachtig uit. Cd- roms, interactieve computerspelen, zijn fantastisch speelgoed. Kinderen kunnen op de computer de hoofdrol spelen in hun eigen verhaal of opwindende puzzeltochten maken. Veel cd-roms zijn nog leerzaam ook. Een inventarisatie van een markt die volop beweegt, met tips voor sint en de kerstman. Freddi Fish Freddi Fish en het mysterie van de spoken op school (vanaf vier jaar) is een 'vervolg' op Freddi Fish en de verdwenen zeewier zaadjes. Een wonderschone cd- rom, opgezet als een interactie ve film. De visjes Freddi en Loe- bas dwalen door mysterieuze, onderwaterwerelden. Hun op dracht is om het door een spook uit de klas van juf Vinnelief ge stolen speelgoed terug te vin den. Dat is geen makkie, maar kinderen blijken soms slimmer dan hun ouders. Bijvoorbeeld als Freddi en Loebas een zeeë- geltje los moeten zien te krijgen van een rots waar ze net niet bij kunnen. Als het oplossen van dit avontuur niet in een keer lukt, kan het spel bewaard wor den. Er zijn verschillende op drachten. Freddi Fish en het mysterie van de spoken op school. Uitg.Transposia, prijs: 99,95 gulden. Heksenschool 'De heksenschool' is een com plete tovercursus. Een cd-rom die er op het eerste gezicht wat klunzig getekend uitziet. Wat ook even wennen is, is dat voor sommige spelletjes eerst het boekje met instructies erbij ge nomen moet worden. Dan blijkt dat voor enkele toverkunsten toetsenbord en muis nodig zijn. Lukt dat eenmaal, dan is het spelen op De Heksenschool dik ke pret. Je kunt bijvoorbeeld le ren vliegen met een heksje dat te pletter valt als ze te veel vaart heeft, maar niet van de grond komt als ze te langzaam gaat. De Heksenschool bevat zestien 'beproevingen' en tien spelletjes om tussendoor even te ont spannen van het leren heksen. Een vrolijke, cd-rom met drie niveaus. Vanaf acht jaar. De heksenschool. Uitg. Zwijsen, prijs: 59,95 gulden. Woordavontuur 'Howie's grote woordavontuur' is dit najaar een van de absolute toppers. Allerlei woordspelletjes zijn verstopt in een schitterend vormgegeven interacüeve film. De boomhut van beertje Howie is het vertrekpunt. Van daaruit reis je mee met de Alfabot, een voertuigje dat razendsnel langs allerlei haltes scheurt en op ver zoek stopt. Zo kun je bij 'de wasmachine' een Lingo-achtig spel spelen waarbij je met losse letters woorden moet maken. Elk spel kan op vijf niveaus ge speeld worden. Zelf woordjes invoeren mag ook. Howie bevat ook nog aanstekelijke liedjes. Kortom: jukebox, film en speel- school ineen. Voor kinderen die kunnen lezen en het alfabet (een beetje) kennen. Vanaf zes jaar dus. Howie's grote woord avontuur. Uitg. Halloween, prijs: 79,90 gulden. De betere cd-roms openen een kleurige en leerzame wereld. Jacht door eeuwen 'De jacht door de eeuwen' is een cd-rom waarmee kinderen vanaf negen jaar op speurtocht gaan naar vijf verloren tabletten met hiërogliefen van Farao Nar- ber. Om de tabletten te vinden moet je via een tijdscapsule op zoek in verschillende perioden uit de geschiedenis. Geen peu lenschil, deze historische ad- venture. De speler moet wat historische bagage hebben en een en ander met elkaar in ver band kunnen brengen. Mijn dochter van twaalf en ik kwa men er samen aardig uit, maar voor een negenjarige lijkt 'De jacht' nogal pittig. Leuk aan de ze fraai vormgegeven cd-rom is dat iedere speurtocht weer an ders is. Wie geheel doorkneed raakt in het reizen door de eeu wen, kan op drie in moeilijk heidsgraad klimmende niveaus achter de tabletten van de farao aan. Geen kinderspel. De jacht dooi de eeuwen. Uitg. A.W. Bruna Informatica, prijs: (tot I janua ri) 39,90 gulden. Nijntje Wie had dal gedacht: Nijntje gaat digitaal. I let populaire ko nijn staat nu al op zes cd-roms. In twee dimensies en met een rustige vormgeving, zoals bij het werk van Dick Bruna past. De programma's kunnen aange past worden aan de leeftijd van het kind. Peuters die nog niet met de muis overweg kunnen, hoeven alleen maar op het toet senbord te slaan. Iedere Nijntje cd-rom bevat drie vergelijkbare onderdelen: een voorgelezen verhaaltje, een kleurprogramma (paint box) en een puzzel (bij voorbeeld dieren bij geluiden zoeken). Dan is er nog een vier de programma, bijvoorbeeld stempelen. Nijn op cd-rom is leuk, lief en leerzaam. Voor twee tot zes jaar. Nijntje cd-roms. Zes titels, o.a. Nijntje en haar fiets. Uitg. A.W. Bruna. prijs: 39,90 gulden. CPD derd gulden per stuk. Woonaccessoires passen ook helemaal in het huidige ge schenkenpatroon. Van kleine snuisterijen tot designartikelen, van kitsch tot kunst is er een scala van producten in alle prijsklassen te koop. De variatie op kaarsen, olielampjes en sfeerlichtjes kent geen grenzen. Voor schalen en vazen geldt hetzelfde. En ver geet ook fotolijstjes niet voor de uitstalling van familieportretjes op het antieke bureautje of de tafel in de hal. Veel mensen hebben tegen woordig een vitrine voor het tentoonstellen van verzamelob jecten of souvenirs uit verre lan den. Een echte verzamelaars club vormen de liefhebbers van Swarovski kristal. Het blad van dat gilde meldt als nieuwe aan winsten onder meer de twaalf- puntige kerstster en het kristal len klavertje vier. Er is ook een forsgeprijsd rendier met bijbe horende arreslee. Wordt het geen kunstwerk of schemerlamp, maar een nuch ter huishoudartikel, dan bieden bekende designers uitkomst. Wie zijn zinnen heeft gezet op een Philips-Alessi keukenappa raat, maar er nog steeds niet toe gekomen is dit aan te schaffen, moet nu snel zijn. De in 1994 in gelimiteerde oplage op de markt gebrachte koffiezetter, waterkoker, citruspers en broodrooster blijken bijna uit verkocht. Binnenkort krijgen die dus waarschijnlijk de status van 'collectors item'. Onder het veeleisende winkel publiek wordt nogal eens gemopperd op de winkelstraten in allerlei steden die nog maar nauwelijks van elkaar verschil len. Overal hebben zich dezelf de winkelketens genesteld met hun identieke uitmonstering en assortiment. Bijzondere, exclu sieve, verrassende zaakjes zijn er natuurlijk nog wel, maar je moet ze weten te vinden. Veel aparte winkels zijn te vin den in de zogeheten funshop- ping gidsen. Ze zijn er van Arn- stérdam (deel 1 en 2), Den Haag, Utrecht, Arnhem/Nijme gen en Maastricht. Voor 12,50 gulden per stuk te bestellen via giro 49 34 55 3 t.n.v. Made On Earth. Vazen, schalen, kaarsen en kandelaars zijn trendy woongeschenken. In de cadeaumaand december wordt vaak geworsteld met de vraag 'Wat moet ik geven' of 'Wat zal ik vragen'. Winkelen kan een bezoeking worden. Kennis van de markt kan de 'lij- densweg' bekorten. De lijn die zich eigenlijk al jaren aftekent is een groeiende tendens naar luxueuze geschenken, verwen spulletjes en de vreemdste frut sels. Dit seizoen is er nogal wat aandacht voor de gedekte tafel. Zilver is in trek. Kristal ook. Bij veel serviezen kan men acces soires kopen in hetzelfde decor, zoals bonbonschaaltjes, hou ders voor tandenstokers, asbak jes en vaasjes voor een of meer. bloemen. Leuk om mee te bren gen als men wordt uitgenodigd voor een kerstdiner. Een fles champagne kan natuurlijk al tijd, maar een stel fraaie cham pagnecoupes zijn een tastbaar der herinnering. Aardig en toch praktisch is een speciale klemdop voor een aan gebroken fles met bubbels. Als men het restje de volgende dag wil drinken, prikkelt het nog steeds. Zulke doppen zijn er in uiterst nuchtere, maar ook in een meer luxueuze uitvoering. Hetzelfde geldt voor nuttige za ken als een kurkentrekker of een barsetje, verkrijgbaar onder meer in hout, chroom, plexiglas en bewerkt zilver. Maar als men dat ook allemaal heeft, moet er dieper worden nagedacht. Gelukkig zijn er al tijd van die dingen waarvan een mens er nooit te veel kan heb ben: (zilveren) cocktailmengers, een chic dienblad of een set longdrinkglazen (glas wil nog wel eens breken). Deze gekte voorbij zijn houdertjes voor me nu- of naamkaartjes. Te koop in alle mogelijke uitvoeringen, materialen en prijzen. Van een paar piek tot ver over de hon De vier van Philips-Alessi. Rubberen zandzakken, voor alles te gebruiken. Als wijnrek, presse-papier, boekensteun, etc. Elk jaar weer is half Nederland op zoek naar een origineel ca deau voor een heel speciaal ie mand, zo'n geschenk waarvan er geen dertien in een dozijn gaan en dat toch betaalbaar is. Nu lopen er in ons land ook heel veel jonge vormgevers rond wier ontwerpen zich uit stekend lenen als geschenkarti kel. Galerie Yksi in Eindhoven, be kend platform voor beginnende designers, heeft het initiatief ge nomen om met een bonte ver zameling van kleinere en be taalbare ontwerpen een ver koopexpositie in te richten, die loopt van 25 november 1997 tot en met 17 januari 1998. De ex positie is niet alleen in de eigen galerie te zien maar ook bij Ga lerie Merle Anderson in Maas tricht. De tentoonstelling heeft als motto meegekregen: 'Sint en Santa Claus zaten te denken...'. De meeste ontwerpen zijn door de vormgevers zelf geprodu ceerd - als enkel stuk of in een kleine serie. In Eindhoven expo seren 32 deelnemers hun func tionele interieurproducten en kunstzinnige accessoires. Men vindt er manchetknopen en dasklemmen, vazen en schalen, een kijkdoosje en een fotostrip voor wenskaarten, onderzetters en placemats, een klok en een kaarsenhouder, kortom tiental len zeer uiteenlopende wegge vertjes. Bij de vazen is er bijvoorbeeld het steekschuim wegwerpexem- plaar van Miriam van der Lub- be. Mét de uitgebloeide bloe men verdwijnt deze in de afval bak. Bijzonder zijn ook de gla zen vazen van Johan Larssen, die uit twee delen bestaan: een heldere buitenvaas voor een heel boeket die met behulp van een op de rand steunende orga nisch gevormde binnenvaas voor een enkele bloem geschikt is. Apart is ook de lamp 'Spider' van Daan van Assen. De poten van de spin hebben zuignapjes waarmee het verlichtingsele ment op spiegels, ruiten, kera miek en tegels vastgezet kan worden. Origineel is verder 'Lucky You' van Tessa van der Kooy. een zil verkleurig zakje met geheimzin nige inhoud. Zet het in de ven sterbank, geef het water en al gauw groeit er een klavertje vier uit. I Iet complete aanbod van de 32 ontwerpers is bij Yksi te zien. Alle kleinere producten - waarvan een serie is gemaakt en dat betreft de meeste - vindt men ook bij Merle Anderson in Maastricht. GPP Wit geglazuurde keramiek vaas met monumentale uitstraling. Een decoratieve opbergmap om persoonlijke dingen in te bewaren. Tulpen in vrolijke heldere kleuren of in verschillende tin ten samen in een nog bontere vaas. In hardrood, fuchsi- aroze en kanariegeel kunnen ze een prachtig geheel vor men. Daarbij kan ook nog eens worden gekozen voor ver schillende verschijningsvormen, zoals de statige en sierlij ke triumph tulp, de gekreukelde parkiettulp of de romanti sche dubbelbloemige tulp die wel wat weg heeft van de pioenroos. Een bonte vaas versterkt het kleureffect.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11