eidsch Dagblad 13 Jongeren steeds gewelddadiger Wandelend protest tegen luchthaven in zee Amerikaanse verkenningstoestellen veilig terug jrttrackers oogsten veel ïpische startbewijzen jlder trekt boetekleed aan ef aan Mandela: stop riminatie Afrikaans BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Man gestikt in ruim ertstanker Hoogovens JAG 10 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41540 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Snorfietsers krijgen misschien toch helm op Buitenland Leiden Archeologen stuiten op Van Sprang: Als ik péyjj' j f™ steen waarop Maria ellende zie, wil ik er een jè rustte nummer over schrijven Cultuur en Kunst Nog geen abonnee Contrastrijke foto's van joods Amerika l Ga NDERJACT ierdorpse Maureen en de Lange ch, net als Lis- Dave Versteeg, st voorde sche Spelen in Op de Haag- if eindigden erdorpse icksters met 023 jpelmaatjes Hoo nnie Land- wi i Danielle Mo- dér als tweede op lerdeel 'relay' het olympisch ack kwalifica- nooi. nnenkwartet nit, Dave Ver- atrick Vergeer enaar Harold werd op de eter (45 ron- ndanks een aal record, uit leid door orea en Australië. Dat enorme teleurstel- jndscoach Willy moest na de 'drie da- de waarheid' conclu- lat de kernploegleden bben bereikt wat ze irengst aan individuele wijzen was wel opti- 'ersteeg eindigde na de leter van vrijdag en de ;ter van zaterdag op de [e plaats in het ldasse- ment. Smit kwam uit op de zestiende stek en zorgde daarmee voor het maximaal haalbare. Als beloning kregen beiden een ticket voor Naga no. De vrouwen plaatsten zich op beide individuele afstanden ook voor Nagano. Melanie de Lange en Ellen Wiegers reden de 1000 meter, opnieuw Melanie de Lange én haar zus Maureen kwamen uit op de 500 meter. VEN GPD ïtree op de Nederland en, was er één om snel eten. Heel snel. Glenn na een mislukt avon- i Arsenal en Benfica s aangetrokken door :on zich na de wedstrijd 'SV wel voor zijn hoofd imdat hij geblesseerd Brabantse derby was hen.Ik wilde zo graag, iet ging niet. Nu kost wellicht weken om t te geraken. Stom, itom", aldus de Leide- twee jaar geleden nog vaarde in Oranje, strui- jnlangs bij een bosloop over een boomstronk. Daarbij verrekte hij een enkelband. De aanvaller trok na zijn de buut voor NAC het boete kleed aan. „Alleen mij treft al le blaam. Het is zo lang gele den dat ik heb gevoetbald. Ik zei dat ik kon spelen, maar het kon dus niet." Tegen PSV was de voormalige speler van onder meer Sparta en Vitesse geen schim van de international van weleer. Zelfs het wisselen van schoeisel, na twintig minuten, hielp de 29- jarige Helder niet. Na de eer ste helft hield hij voor gezien. „Ik heb me laten meeslepen door mijn eigen enthousias me. Het is stom dat ik nu al ben gaan voetballen. .79 9 ika moet, na de over- de apartheid, nu de aanbinden met de riminatie' van het Afri- 'resident Nelson Man- het goede voorbeeld geven door bijvoor helft van zijn toespra- ïet parlement voortaan ikaanse taal te houden. :hrijft de Leidse emeri- 'leraar Nederlandse le prof. dr. P.C. Paarde- in een open brief aan t. „Met geen andere taal néér inwoners van uw rekken bij wat er in het n de democratie ge- aldus Paardekooper in 'Ogleraar, die nog altijd idse en Afrikaanse taal- loceert aan de Rijksuni- Leiden, maakt zich gro- n over de toekomst van >aal café in Leidse woning ORITH LICTVOET tie heeft gisteren in een aan de Leidse Koppen- ig een illegaal café ont- aa b politie kwam het café i spoor na herhaalde 1 van omwonenden over geluidsoverlast. Metingen we zen uit dat de overlast uit de woning aan de Koppenhink- steeg kwam. Binnen zagen agenten een lijst hangen met de prijzen van de drankjes. Agen ten hebben de geluidsappara tuur in beslag genomen. Aantal diefstallen en inbraken volgens jaan'erslag openbaar ministerie gedaald het Afrikaans. „Na de bevrijding van de apar theid worden de elf verschillende'nationale talen in uw land theoretisch op gelijke voet behandeld, maar in werke lijkheid krijgt de Engelse taal het monopolie en wordt het Afrikaans onderdrukt. Afrikaans is volgens Paarde kooper met meer dan tien mil joen sprekers de meest alge meen gesproken en begrepen taal in Zuid-Afrika. „Op grond hiervan zou het een voorkeur staal van bijvoorbeeld parle ment en televisie moeten zijn. In plaats daarvan treedt echter een duidelijke verengelsing op. Paardekooper zegt in zijn brief aan Mandela te beseffen dat er in Zuid-Afrika een emo tionele afkeer tegen 'de taal van de apartheid' bestaat. „Maar u streeft een verzoeningsbeleid na in het nieuwe Zuid-Afrika en de beste basis voor zo'n beleid is de overwinning van emoties." reker valt bij kraak in slaap gerookt. Hij had reeds een aan tal waardevolle dingen klaarge- w inbreker is tijdens legd om mee te nemen. De be- eken in een woning aan woners van het huis troffen lijk in Utrecht in slaap hem slapend' op de bank aan. De man ging diep on- Politiemensen hebben de man nadat hij in de woning gewekt en meegenomen naar (eten en een joint had het bureau. HET WOORD IS AAN Merry Browne De elegantie van de eerlijk heid heeft geen opschik no dig. Het geweld onder jongeren neemt fors toe. In 1994 regi streerde de politie nog ruim vijfduizend gevallen van diefstal met geweld, aanranding of verkrachting en mis handeling. In 1996 was dat aantal opgelopen tot bijna achtduizend geyallen. Dat blijkt uit jaarverslag 1996 van het openbaar ministerie (OM) dat vandaag naar de Tweede Kamer is gestuurd. Brabantse Schaijk een 19-jarige jongen uit die plaats zonder enige reden neer. Het slachtof fer is opgenomen op de intensi- ve-care afdeling van een zieken- DEN HAAG ANP Dit weekeinde werd het cijfer nog geïllustreerd. Drie onbe kende jongeren staken in het huis in Oss. Uit het OM-jaarver- slag blijkt verder dat ook de jeugdcriminaliteit als geheel is gestegen. Het aantal minderja rigen dat zich op het politiebu reau moest verantwoorden we gens een vergrijp of misdrijf steeg in twee jaar tijd van 39.000 gevallen in 1994 tot 51.000 in 1996. Het totale aantal diefstallen en inbraken daalde echter. Volgens het jaarverslag komt dat door de beschikbaar heid van meer cellen. De snelle, effectieve vervol ging van jeugdige delinquenten levert nog problemen op. Geen van de arrondissementen is het gelukt de doelstelling te halen om 75 procent van de kinderza ken binnen een half jaar af te handelen. Gemiddeld wordt nog niet de helft van zaken bin nen deze termijn afgehandeld. Het jaarverslag meldt ook een stijging van 14 procent van het aantal zware zaken voor de meervoudige kamer van de rechtbank. Deze tendens, met als hoogtepunt de megazaken zoals tegen Etienne Urka, brengt over de hele linie een verzwaring van de werklast met zich mee. Het OM is teleurgesteld over het aantal terugvorderingen van crimineel vermogen. Justitie stelde zich ten doel tweedui zend ontnemingsvorderingen in te stellen, maar het werden er slechts 1.306 met een opbrengst van ruim 40 miljoen gulden. «710° 5710° 379° 50% 30% 10% 20% 30% 30% VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 13 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 8 Randstad12 Regio7,9,11 RTV/programma's 15 Sport17 t/m 29 Strips Uitgaan 10 In non-spot reclame gaat 250 miljoen om Een blauw lint van actievoerders tegen een luchthaven in zee trok het afgelopen weekeinde van Bergen aan Zee naar Scheveningen. NOORDWIJK JOB DE KRUIFF Vijftig slaperige hoofden ver stopt in dikke sjaals staren de Noordwijkse boulevard af. Een man met gele jas, paarse rib broek en groene kaplaarzen blijft handtekeningen verzame len. Uit een cassetterecorder vermomd als rugzak klinken strijdliederen. En er komt zo waar een vliegtuig over, on hoorbaar door de wind, waar het estafettestokje van Laat de Kust met Rust dit weekeinde te genin reisde. De actie is een initiatief van natuur- en milieugroeperingen en bewonersgroepen uit de hele kuststreek. Zij spreken zich uit tegen uitbreiding van Schiphol, en in het bijzonder tegen de 'wilde plannen voor het bou wen van een vliegveld aan zee'. Het wachten is op een groep fietsers die deze zondag om ne gen uur uit Zandvoort is ver trokken. Met in hun bagage honderden handtekeningen en de vaandels van onder meer de gemeenten Egmond, Bergen, Beverwijk, IJmuiden en Bloe- mendaal. Die heeft de stoet za terdag tijdens de wandeling van Bergen aan Zee naar Zandvoort verzameld. Het pakket is van daag de Tweede Kamer Als de twintig Zandvoortse fietsers in Noordwijk zijn bin nengehaald mag J. van Dijk na mens de vogelbescherming zeg gen wat er zo erg is aan een vliegveld in zee. „De horizon en de natuur worden verpest, er ontstaan onverwachte zeestro mingen en er komen duizenden vogels op af, die zullen moeten worden weggeschoten. Noordwijks loco-burgemees ter Salman meent dat 'wat voor Schiphol en de baggerlobby een Utopia is, een ramp zou zijn voor onze inwoners en voor het toerisme'. Hij mag symbolisch met een meeuw de 'enorme proefballon' doorprikken. En weg zijn de wandelaars. Om snotterend en in een flink tem po van de nu nog ongeschon den kust te genieten. Hoe serieus is het vliegveld- in-zee eigenlijk? Van Dijk, die het estafettestokje draagt, ver moedt een politiek spel. „Schip hol heeft een alternatief geop perd dat veel te duur is, in de hoop dat men uiteindelijk in stemt met uitbreiding van Schiphol." Is een luchthaven in zee dan niet gewoon hard nodig? „Als Irak voert dreigementen niet uit Crisis houdt aan WASHINGTON ANP-Rtr-DPA-AFP Amerikaanse U-2-spionage- vliegtuigen hebben vanmorgen hun verkenningsvluchten boven Irak beëindigd zonder inciden ten. De toestellen bleven buiten het bereik van de Iraakse lucht doelartillerie, maar werden wel vanaf de grond nauwlettend in de gaten gehouden. Bagdad had eerder gedreigd de vliegtuigen te zullen neerhalen. De Iraakse leider Saddam Hussein waarschuwde de Iraak se bevolking gisteren voor een mogelijke militaire confrontatie. „Irak is in een situatie geplaatst waarbij het moet kiezen tussen een leven met eer en waardig heid, of een confrontatie. Wij moeten offers brengen of slaven worden", aldus Saddam. Ondanks de verkennings vluchten proberen de Verenigde Naties nog altijd een diploma tieke oplossing te vinden voor de crisis. „De situatie is zeer ernstig. We hebben Irak op nieuw een mogelijkheid gebo den om uit de impasse te ko men. Die hebben zij niet aange pakt", aldus VN-secretaris-ge- neraal Annan. Annan verwacht vandaag of morgen de Iraakse vice-premier Aziz te ontmoeten, die op weg is naar het VN-hoofdkwartier in New York. Daar zal de Veilig heidsraad zich vanavond bera den over eventuele stappen te gen Irak. Het land weigert sinds eind vorige maand Amerikaan se deelneming aan wapenin specties van Unscom, de VN- commissie die belast is met het opsporen en uitschakelen van Iraks vernietigingswapens. De Amerikaanse president Clinton eiste gisteren een 'krachtige, ondubbelzinnige ac tie' om Saddam Hussein te dwingen zich te houden aan de VN-resoluties. Het Amerikaanse Congres zal een besluit van Clinton om tegen Irak in actie te komen, steunen. De Amerika nen weten zich gesteund door Groot-Brittannië. Clinton riep Frankrijk en Rusland, de twee leden van de Veiligheidsraad die bedenkingen hebben tegen een gewapend optreden, en de Arabische landen op de VN te steunen. De Britse krant The Sunday Times meldde gisteren dat Irak over onbemande vliegtuigen beschikt die voldoende milt vuurbacteriën kunnen versprei den om tienduizenden mensen te doden. De op afstand bedien- HILVERSUM GPD Er gaat steeds meer geld om in non-spot reclame. Volgens schattingen van mediabureaus gaat het dit jaar om een bedrag van rond de 250 miljoen gul den. In de reguliere reclame blokken van IP en STER gaat jaarlijks ruim 1 miljard gulden om. Ingewijden verwachten dat non-spot reclame (adverteren in op de doelgroep gerichte pro gramma's) enorm aan populari teit zal winnen. Vooral com merciële stations bieden non spot reclame aan. De publieke omroepen zijn aan veel strenge re regels gebonden. Sommige programma's worden zelfs ge heel door bedrijven betaald, zoals bijvoorbeeld 'Eigen huis en tuin' op RTL 4. Non-spot reclame komt niet alleen voor in amusementspro gramma's, maar ook in de licht- informatieve programma's. De kijkers maken zich allang niet meer druk over deze vorm van reclame, menen kenners. „Ze kijken er heus wel doorheen." Voordeel van non-spot recla me is dat de juiste doelgroep wordt bereikt. Een kledingfabri kant is erbij gebaat om zijn pro duct in een modeprogramma te presenteren. „In IP- en STER- tijd schiet je met hagel. Met non-spot kun je met scherp schieten." de toestellen zouden een ac tieradius hebben van honder- Pagina 2: Grote bedrijven tim- FOTO HIELCO KUIPERS die nou in plaats van Schiphol kwam, zou het misschien nog bespreekbaar zijn", vindt een Noordwijker. „Maar het is én én. Terwijl er nog een veel effi ciënter gebruik van Schiphol mogelijk is. Trouwens, het eer ste dat verboden moet worden, is dat mensen in privévliegtuig- jes de zondagmiddag van hon derdduizenden anderen kun nen verpesten." Of zoals een van de jongste actievoerders het zegt: „Als er een luchthaven in zee komt, zie je de horizon niet meer. Mensen mogen best vlie gen hoor, maar niet hier. Am sterdam is toch al vervuild." den kilometers. meren steeds harder aan de weg Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Postcode: •Tel: - Plat (I V oio bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Perkwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i i automatisch (f. 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) l Nr. bank/girc - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i IJMUIDEN GWENDA KNOBEL Een 48-jarige man uit Purmerend is gister avond gestikt in het ruim van een ertstan ker die lag afgemeerd aan de Buitenkade bij Hoogovens in IJmuiden. De man is tot twee keer toe gewaarschuwd. Toen de man de eerste keer het ruim in wilde, werd hij volgens de politie door col lega's gewaarschuwd dit niet te doen. De concentratie van het gas methaan zou ge vaarlijk hoog zijn. Aan de andere zijde van het schip wilde hij alsnog het ruim in, maar ook hier werd hij door collega's gewaar schuwd. Zonder dat iemand het in de gaten had, kroop hij echter toch het ruim in. Even na half tien werd de man dood aangetroffen in het ruim. De politie kon vanmorgen geen verdere bijzonderheden vertellen. Onduide lijk is nog wat de man en zijn collega's op het schip deden. Ook Hoogovens onthield zich vanmorgen van commentaar. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1