Jorritsma wil tweede Lekbrug k Aantijgingen over ontucht raken directeur van school diep Verpleeghuisbewoners kunnen ook aan de maaltijd als ze trek hebben Binnenland Amersfoort CS Kabinet houdt vast aan standpunt over Beek "NO meet blafgehalte van vliegbasis qogerheide» Het ministerie van defensie heeft TNO gevraagd et geluidsniveau van de blaffende bewakingshonden van de iegbasis Woensdrecht te meten. Als blijkt dat de 57 Duitse en lechelse herders met hun geblaf de normen overschrijden, dan ort Defensie ook graag welke maatregelen ze kan nemen om overlast terug te dringen. Aanleiding voor het curieuze onder- iek is een klacht van de buurman van de vliegbasis. Vooral tij- ens het voeren en bij oostenwind zou hij behoorlijk veel last ebben van de blaffende viervoeters. eatrix gaat naar Expo in Lissabon :n haag Koningin Beatrix wil volgend jaar met prins Claus laar de Expo 1998, die dan in de Portugese hoofdstad Lissabon ordt gehouden. Dat heeft ze gisteravond aangekondigd tijdens et diner ter gelegenheid van het bezoek dat de Portugese presi dent Sampaio aan Nederland brengt. De Expo 1998 staat in het ïken van een beter gebruik en beheer van zeeën en oceanen, its waarmee zowel Portugal als Nederland zich bezighoudt. De 3e verbindt Portugal en Nederland al sinds mensenheugenis, :elde Beatrix. ran laat bemanningsleden Smit vrij 3TTERDAMDe Iraanse regering heeft gisteren zes Nederlandse ergers vrijgelaten die zij sinds 8 september vasthoudt op de ergingschepen van Smit Internationale. De gegijzelde beman- ingsleden zaten de laatste weken vast op de Smit Cyclone en de harazad in de Iraanse haven Bandar Iman Khomeiny. De zes (ergers zijn inmiddels teruggekeerd in Nederland. Behalve de [ederlanders zijn ook de overige zestien bemanningsleden te lg naar huis. Het gaat om opvarenden van Thaise en Filipijnse [komst. De kapiteins van beide schepen zijn nog aan boord, renals de Nederlandse projecüeider. )rie jaar voor doodtrappen man volle Twee van de drie daders van de zware mishandeling larli m de 24-jarige Roelof Otten uit Lelystad zijn gisteren veroor- eeld tot celstraffen van drie jaar. Een derde verdachte verdwijnt J>or twee jaar in een inrichting voor jeugdigen. 'Volstrekt zin- os geweld' noemde de rechtbank de gebeurtenis op 22 juni, e de dood van Otten tot gevolg had. De drie moeten samen in de vader van Otten een bedrag van 5.299 gulden betalen, tten werd middenin de nacht zo hard tegen het hoofd getrapt, at zijn schedel brak. Een aanleiding voor de zware mishande- ng was er niet. De drie daders waren net als Otten onder in bed van alcohol. icvvonde man stelt politie voor raadsel :EL)warden De politie onderzoekt de oorzaak van de zeer z rwondingen van een 44-jarige Leeuwarder. Het slachtoffer ligt p de intensive care-afdeling van het Leeuwarder ziekenhuis ICL-zuid. De politie, die maandagavond werd ingeschakeld, ist vooralsnog in het duister omtrent de oorzaak van zijn ver ondingen. Een misdrijf wordt niet uitgesloten. De echtgenote m het slachtoffer vond de man zondagavond zwaar bloedend, nderkoeld en slechts gekleed in zijn ondergoed op de overloop hun woning. Voordat het slachtoffer zijn bewustzijn verloor irklaarde hij aangereden te zijn en dat het 'zijn eigen schuld' )vervaller GWK Almere meldt zich .mere Direct nadat maandagavond op de televisie was aange- ondigd dat het programma Opsporing Verzocht aandacht zou esteden aan de twee overvallen op het Almeerse GWK, heeft de rmoedelijke dader zich bij de politie gemeld. Het gaat om een :-jarige man uit Lelystad. De twee overvallen werden onder be- reiging met een vuurwapen uitgevoerd. De politie had het tv- rogramma ingeschakeld omdat het onderzoek tot nu toe geen icces had. De eerste overval was op vrijdag 12 september, de veede overval acht dagen later. leruitgave Mein Kampf niet strafbaar en haag Een wetenschappelijk verantwoorde heruitgave van itler's Mein Kampfis niet strafbaar als de uitgever zich in een ^aorwoord distantieert van de inhoud en zijn motieven voor de eruitgave duidelijk uiteenzet. Dat schrijft minister Sorgdrager ustitie) in antwoord op vragen van D66 over het relatieve ge- lak waarmee in Nederlandse boekwinkels en antiquariaten het oek is te verkrijgen. Verkoop van Mein Kampf is normaal ge- p°° iroken verboden. Een heruitgave waar de uitgever de inhoud anprijst eveneens. Maar, stelt zij, 'het boek behoort uit weten- :happelijk en historisch oogpunt tot een van de belangrijkste ronnen van de oorzaken van de Tweede Wereldoorlog en de anloop daartoe'. )ood van Gorkumse is verdacht orinchem» Een 70-jarige v uit Gorkum is onder verdachte mstandigheden dood aangetroffen in haar woning. De politie nderzoekt of de vrouw, die een levenswerk maakte van het ver- i amelen van huisvuil, een natuurlijke dood is gestorven. De rouw werd maandag al gevonden door een vriendin die haar :n dag niet had gezien. Dat was opmerkelijk omdat de vrouw aai- leven grotendeels op straat doorbracht. Haar woning ge- k ruikte zij voor de opslag van huisvuil. Bij herhaling hield de ge- leente er een schoonmaakactie. Ircda stuurt Poolse medailles terug :eda Het gemeentebestuur van Breda stuurt een setje herin- eringsmedailles terug naar Polen, omdat deze de afbeelding an de omstreden priester Jankowski dragen. Burgemeester Rut- ■n had deze medailles onlangs in Gdansk ontvangen. Jankowski diverse malen in de publiciteit geweest wegens zijn antisemi- sche uitlatingen. Zo vergeleek hij het hakenkruis met de joden- ter en meldde hij kort geleden nog dat hij vindt dat joden niet P i de Poolse regering thuishoren. 'aal en perk aan vragenuur Kamer haag» Kamervoorzitter Bukman wil paal en perk stellen aan e wachtlijst voor het mondelinge vragenuur, dat elke dinsdag de Tweede Kamer wordt gehouden. De leiding van de Kamer imt op korte termijn met een voorstel. Vooruitlopend daarop ccepteert Bukman geen vragen meer die betrekking hebben op en beleidsterrein dat binnen drie weken toch al in de Kamer an de orde komt. Het wekelijkse vragenuur, dat rechtstreeks op levisie wordt uitgezonden, is bedoeld om actuele kwesties snel ,g an de orde te kunnen stellen. Vaak staan er meer vragen op de jst dan in een uur tijd kunnen worden behandeld. De resteren- e onderwerpen verschuiven naar de volgende week. J, Vegwcrker boet voor dood stagiair Reda Voor de rechtbank in Breda is gisteren tegen een 47-jari- vrachtwagenchauffeur uit Moergestel, die tijdens wegwerk- aamheden een stagiaire doodreed, een boete geëist van 1.500 10 u ulden waarvan 500 gulden voorwaardelijk. In november reed 11119 e beroepschauffeur tijdens asfalteringswerkzaamheden op de stlJ( ijksweg 59 bij Sprang-Capelle achteruit om zijn lading af te le- eren. Daarbij kwam een 21-jarige studente uit Berkel Enschot nder de wielen terecht. 5 vrf >osbouw weigert Melkertbanen en haag Het is niet mogelijk om in de bosbouw Melkertbanen s creëren, omdat de geldende CAO dat verbiedt. De CAO-partij- nge n zijn ondanks druk van minister Melkert (sociale zaken en kerkgelegenheid) niet bereid om langdurig werklozen tegen 100 rocent van het minimumloon in dienst te nemen. Volgens de AO mogen nieuwkomers maximaal drie maanden tegen het linimumloon werken en niet een heel jaar, zoals bij Melkertba- len het geval is. emmer-erfscheidenveen gpd ,,Een heel klein aantal ouders heeft bewust met modder gegooid naar De Dreef. Daarmee heeft die groep van mensen niet alleen de school, maar ook de leerlingen en hun ouders voor altijd beschadigd." Dat zegt directeur Fred Haikens van de in opspraak geraakte openbare basis school De Dreef in Emmer-Erfscheidenveen. Zo'n dertig jaar is hij nu al werkzaam als leer kracht aan deze enige school in het dorp. Hij zegt dat hij in die periode nimmer met wanklan ken over het team van onderwijzend personeel werd geconfronteerd. De klachten over vermeende ontucht met leer lingen door leerkrachten op zijn school zijn bij hem dan ook als een bom ingeslagen. Hij zegt er diep door geraakt te zijn. Volgens Haikens gaat het hier om hooguit een handjevol ouders, dat het niet heeft kunnen verkroppen dat een eerder onderzoek naar mogelijke misbruik van leerlin gen onderling in juni van dit jaar niets heeft op geleverd. Die mensen zijn naar zijn mening daarover zo gefrustreerd geraakt, dat zij hun gram nu hebben gericht op de leerkrachten. ,,Het is van de zotte dat zij htm frustraties op ons koelen en ons aan de schandpaal nagelen. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat ons geen enkele blaam treft. Het wil er bij mij namelijk niet in dat leerkrachten op deze school zich aan kinderen vergrijpen. Daar durf ik zelfs mijn hand voor in het vuur te ste ken", aldus Haikens. Hij vertelt dat zeker negentig procent van het aantal ouders van de kinderen op de school daar net zo over denkt. Dat geeft hem naar zijn zeg gen moed om door te werken. „Het onderzoek naar de aantijgingen is nog gaande. En ik hoop dat het openbaar ministerie snel helderheid kan brengen in de hele affaire, die niet alleen mij, maar ook de leerkrachten en de leerlingen op school, schade heeft berokkend. Dat is niet meer terug te draaien. We hopen dat het onderzoek gauw wordt afgesloten, opdat de rust weer terugkeert." Haikens vertelt dat er sinds De Dreef werd ge troffen door klachten over vermeende ontucht tussen kinderen onderling in juni, tal van maat regelen zijn genomen om een herhaling te voor komen. Zo zijn de bossen bij het schoolgebouw verwijderd en is de toezicht op zowel de kleuters van de onderbouw als de leerlingen van de bo venbouw verscherpt. Haikens vindt het dan ook onterecht dat ou ders beweren dat de schoolleiding met de han den over elkaar heeft gezeten na het onderzoek naar de zedenzaak in juni van dit jaar. De beschuldiging over de mogelijke aanwezig heid van een 'pomokelder' bij de school, waar kinderen zouden zijn misbruikt, is volgens Hai kens evenmin terecht. De Dreef heeft naar hij zegt helemaal geen kelder. Ook de Asser officier van justitie mr. S. Tempel heeft bevestigd dat het schoolgebouw niet is voorzien van een onder grondse ruimte. Vianen raakt oude boogbrug kwijt maar krijgt tweelingbrug Minister Jorritsma heeft er veertig miljoen gulden extra voor over om naast de nieuwe Lekbrug die nu bij Vianen wordt gebouwd, aansluitend een tweelingbrug te bou wen. Rijkswaterstaat heeft gisteren opdracht gekregen de plannen daartoe te ontwikkelen. De brug waaraan nu wordt gebouwd, is in het jaar 2000 klaar. De tweelingbrug kan er in 2003 liggen. De oude boogbrug wordt gesloopt. den haag-vianen gpdvoor verkeer in noordelijke rich ting. De beide bruggen worden Uiteindelijk is het nu de bedoe- zó breed dat voldoende aparte ling dat er straks twee identieke ruimte beschikbaar is voor re- betonnen bruggen komen te gionaal en lokaal verkeer en liggen bij Vianen, één voor ver- openbaar vervoer. En behalve keer naar het zuiden en één dat is er ook nog ruimte voor een toekomstige uitbreiding naar twee keer vier rijstroken op de A2. Het voornemen van de minis ter is ingegeven door de slechte staat waarin de oude stalen boogbrug uit 1936 verkeert. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de oude brug na vol tooiing van de de nieuwe Lek brug zou worden opgeknapt om nog tijdelijk dienst te doen. Pas bij een uitbreiding van de A2 tot acht rijstroken - voorzien voor 2010- zou de oude brug wor den vervangen. Minister Jorritsma wil voorko men dat de Vianense proble men van de afgelopen decennia zich in de komende tien jaar herhalen. Politieke onwil, ge brek aan geld en slepende pro cedures hebben de bouw van een nieuwe brug bij Vianen ja renlang vertraagd. Jorritsma ziet de nieuwe brug als een investe ring in de toekomst: hoewel voor latere uitbreiding naar acht rijstroken uitgebreide procedu res nodig zijn, kan toekomstige uitbreiding van de A2 straks niet meer stuklopen op de bouw van een brug en geldtekort. De tweelingbrug kost 60 mil joen gulden, maar maakt op knappen van de oude brug voor minimaal 20 miljoen gulden overbodig. Technisch is de bouw van de brug ook al geen probleem. De A2 schuift wel iets naai* het westen op, maar Rijks waterstaat had daar bij het aan brengen van wegfunderingen met het oog op 2010 al rekening mee gehouden. De bewoners van IJsselstein krijgen de snel weg dus iets dichter bij hun wo ningen. Daarom worden nieu we geluidsonderzoeken gedaan om te bepalen welke geluidswe ringen nodig zijn. Amersfoort De architecten van de Nederlandse Spoorwegen zijn beroemd - en in sommige kringen berucht. De pers kon gisteren zien waartoe een creatieve NS-architect in staat is in Amersfoort. Het gloednieuwe station daar wordt vrijdag officieel geopend. foto anp vincent boon Kema-keurmerk voor speelgoed arnhem gpd De Kema in Arnhem wil met in gang van volgend jaar Neder lands en Chinees speelgoed voorzien van een eigen keur merk dat strenger is dan het Eu ropese vignet CE. De onderne ming heeft daartoe een samen werkingscontract afgesloten met het testinstituut Saci in Hong Kong, waar drieduizend onderzoekers werken. Kema brengt haar specifieke kennis van elektrische veiligheid in. Speelgoed dat het nieuwe vig net verwerft, is op vele aspecten van veiligheid en degelijkheid beproefd. China is, inclusief Hong Kong, een reusachtige produ cent van speelgoed. Er wordt veel in licentie vervaardigd voor de Amerikaanse en Europese markt. In Europa mag dat alleen worden verkocht als de fabri kant voldoet aan de Europese eisen. Als de fabrikant denkt dat zijn product daaraan voldoet, maakt hij dat kenbaar door er het keurmerk CE aan te verbin den. Er is evenwel geen sprake van onafhankelijke, permanen te controle. Dit jaar ontstond al twee keer onrust over onveilig speelgoed: de keten Blokker bleek artikelen te verkopen met 'giftige' verf en plastic baby speelgoed bleek onlangs zoge naamde weekmakers te bevat ten die riskant worden geacht voor de gezondheid. Het Kema-keurmerk, waar voor 'Europa' toestemming heeft gegeven, komt naast het CE-vignet op artikelen. De Ke- ma-keur is echter meer ver plichtend en wordt onderwor pen aan regelmatige controles. EOD ontmantelt bommen Breskens breskens gpd De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft gisteren zonder problemen zes vliegtuig bommen uil de Tweede We reldoorlog geruimd bij het voor malige Fort Frederik Hendrik in Breskens. De EOD moest voor de vijfde keer in twee jaar tijd in Breskens in actie komen om de in oktober 1944 ingeslagen bommen onschadelijk te ma ken. De vijfhonderd- en dui zendponders konden niet blij ven liggen,' omdat op die plek een bungalowpark wordt ge bouwd. Nooit meer moeten eten om de afwas voor te blijven utrecht gerry van der lit In de meeste verpleeghuizen geldt een volstrekt malle wereld. Bewoners eten er om 11.45 uur, omdat de afwasmachine om 12.30 uur 'moet' draaien. Overdreven gezegd: het regime van de organisatie is heilig. Toch blijkt het in de praktijk geen enkel probleem de boel om te keren. Zon der extra geld maar met een portie en thousiasme is het mogelijk de wensen en behoeften van bewoners centraal te stel len en de organisatie daaraan aan te pas sen. Zodat mensen gewoon kunnen eten als ze trek hebben. De Nederlandse Vereniging Belangen behartiging Verpleeghuispatiënten maakt zich boos. Woordvoerster Marjo Zijp: „Di recties gebruiken werkdruk en tekort aan personeel als excuus om dingen niet te re gelen. Natuurlijk is extra personeel nodig. Maar er zijn grote verschillen tussen ver pleeghuizen. Ze moeten het allemaal doen met ongeveer even weinig geld. Sommige pakken het probleem aan, het kan kenne lijk dus toch." Nederland telt_325 verpleeghuizen, waar mensen terechtkomen die langdurig ver pleegkundige hulp nodig hebben. In de praktijk wonen er vooral oude mensen met lichamëlijke of psychische proble men, zoals ernstig demente bejaarden. Maar iemand kan ook na een verkeerson geluk tijdelijk terechtkomen in een ver pleeghuis. Het besef dat dringend iets moet veran deren in de organisatie van verpleeghui zen, wordt groter. Dat zou wel eens te ma ken kunnen hebben met een recente ver jonging van directies van verpleeghuizen. Maar ook bewoners worden mondiger en eisen een betere behandeling. Her en der ontstaan initiatieven. Zo probeert ver pleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn een 'tweemaaltijdenritme' in te voe ren. Laat in de ochtend wordt er uitge breid gebrunched, om vijf uur 's middags wordt er warm gegeten. Tussendoor krij gen bewoners een snack. Het ideaal van de toekomst heet 'ont koppeld koken'. Dat houdt in dat alle war me maaltijden in de loop van de ochtend worden bereid en onmiddellijk per portie worden gekoeld. De bewoner kan vervol gens zelf het tijdstip kiezen wanneer hij het voedsel wil verorberen. Zijn bordje wordt dan 'afgekookt'. Hiervoor is extra keukenapparatuur nodig. Ook zonder dat het handenvol geld kost, kan er véél worden verbeterd aan het eet- regime in de verpleeghuizen. Dat blijkt uit het 'project dagritme' in verpleeghuis Sint Hiëronymus in Utrecht. Anton Bakker, hoofd zorgverlening: „Het idee dat 'het niet kan' zit in de hoofden van de mensen die werken. Bij» de invoering van het nieu we beleid kostte het doorbreken van de weerstanden onder het personeel de meeste energie." Het nieuwe beleid werd anderhalf jaar geleden geboren als studie-onderwerp van Bakker. Opdracht was een plan voor zorg vernieuwing te schrijven. Bakker vroeg zich af hoe de ideale dagindeling van 'zijn' bewoners eruit zou zien, als ze door de mentie of psychiatrische problemen niet waren gedwongen in een verpleeghuis te wonen. Dat resulteerde in een verruiming van de etenstijden. Het ontbijt wordt aangebo den tussen 7 en 10 uur. Er kan warm wor den gegeten tussen 12.30 en 14 uur. Het avondeten is beschikbaar van 18 tot 21 uur. De bewoners beginnen in praktijk later met eten en mogen net zo lang doen over het leegeten van hun bord als ze willen. Een enkeling eet liever 's avonds: zijn eten wordt in de koelkast gezet en 's avonds warm gemaakt. Tussen de middag is er voldoende personeel om iedereen in alle rust te laten eten. Het project in Hiëronymus gaat verder dan alleen de maaltijdvoorziening. De roosters van het personeel zijn veranderd. De vele parttimers werken nu vaker vier uur in plaats van acht uur. Een hele veran dering, want dat betekent méér dagen per week werken, 's Morgens en 's avonds worden meer mensen ingezet, 's Middags heerst rust, activiteiten worden vaker 's avonds gehouden. Bakker: „Demente bejaarden worden om een uur of vijf, zes onrustig. Zo werkt hun bioritme: vroeger moesten ze om die tijd aan de slag om eten te koken, de kin deren op te vangen. Ze willen hun energie kwijt, maar in het verleden was de dag dan al afgelopen en zaten ze bij wijze van spreken al in hun pyjama omdat dat han dig was voor de avonddienst. Nu kunnen ze volksdansen als ze willen." den haag gpd Het kabinet blijft voorlopig bij haar besluit om op het vliegveld Beek geen nachtvluchten toe te staan, en niet verder te gaan dan 950 vluchten 'aan de ran den van de nacht'. Minister Wij- ers (economische zaken) zei dit gisteren in de Tweede Kamer, naar aanleiding van vragen over het stuklopen van de samen werking tussen Schiphol en Beek. Wijers zei gisteren nog niet te kunnen zeggen wat hel afhaken van Schiphol betekent. Het be sluit van de nationale luchtha ven is gebaseerd op berekenin gen waaruit blijkt dat Beek met het huidige aantal vluchten al tijd onrendabel zal blijven. Ze ker 1.500 nachtvluchten zouden nodig zijn voor een rendabele exploitatie. De 950 vluchten vormden een door Wijers bedacht comprorqis tussen de uiteenlopende wen sen van de ministers Jorritsma (verkeer), die meer nachtvluch ten wilde, en De Boer (milieu), die zich daartegen verzette. Vrijwel meteen na het kabinets besluit werden zowel binnen als buiten politiek Den Haag twij fels geuit aan de economische haalbaarheid. Voor een definitief oordeel wil het kabinet nu eerst de milieu effectrapportage afwachten, zo zei Wijers. Daarin worden alle milieuaspecten van Beek op nieuw bekeken. De rapportage verschijnt over enkele maan den. Vanuit België en Zuid-Lim burg is vooralsnog geen mede werking te verwachten wanneer vliegveld Beek mocht uitbrei den. Dit bleek gisteren tijdens de eerste dag van de hoorzitting bij de Raad van State over de beoogde aanleg van de oost- westbaan. De Belgische gemeenten Lanaken, Riemst en Bilzen, maar ook enkele bewoners- en milieuorganisaties in Neder land, maakten in Den Haag hun bezwaren tegen de uitbreiding kenbaar. De hoorzitting bracht zeker vijfhonderd demonstran ten op de been. Minister Jorritsma verklaarde eerder in de Tweede Kamer dat België geen bezwaren meer heeft tegen laagvliegende vlieg tuigen. Burgemeester Willen van Lanaken benadrukte bij de Raad van State dat op dit punt geen overleg met de Vlaamse minister voor luchtvaartzaken heeft plaatsgehad. Zolang de Nederlandse overheid niet on derzoekt wat de gevolgen van de oostwestbaan zijn, krijgt Ne derland geen toestemming om het Belgisch luchtruim te ge bruiken, zo waarschuwde bur gemeester Willen. De Raad van State zet de hoorzitting vandaag voort. De uitspraak wordt in 1998 ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5