Leiden Regio PvdA: plannen VVD onaanvaardbaar 'Opheffen van ziekenomroep is een schande' Zwerftocht Peuterhaven eindigt in Noorderlicht Het lijkt wel of ze alles willen asfalteren in Leiden 'Stenen komen terug' JWOENSDAG 29 OKTOBER 1997 Hangverbod yf -7 Na winkelsluitings- 1/ tijd geldt voor jon geren voortaan een 'hang verbod' in de Passage in Oegstgeest. Horecapaviljoen y| Q Niets staat de bouw I O van een horecapa viljoen op het Alphense Thorbeckeplein meer in de weg. Man mishandelt vriendin leiden* De politie heeft gisteren een 26-jarige Leidenaar aange houden, omdat hij zijn vriendin had mishandeld. Dat gebeurde in een woning aan de Jan Luykenlaan. De Leidenaar werd agres sief toen hij werd aangehouden. Omdat hij daarnaast een aantal boetes niet had betaald, verdwijnt hij voor 22 dagen achter de tralies. Aanrijding op oversteekplaats leiden Een 51 -jarige man uit Diemen is gistermiddag aangere den op de voetgangersoversteekplaats voor het station Leiden Centraal. Het slachtoffer werd aangereden door een 23-jarige automobilist uit Noordwijkerhout. De voetganger is met hoofd letsel naar het ziekenhuis overgebracht. Klachten over aanhangwagens leiden De politie krijgt geregeld klachten over het onjuist par keren van aanhangwagens en caravans. Met name in de Antil- lenstraat en de Lombokstraat is het raak. De politie legt briefjes op de voertuigen met het verzoek ze van de openbare weg te verwijderen. Als dit niet gebeurt, worden de caravans en aan hangwagens op kosten van de eigenaar weggesleept. Partij trapt af in verkiezingsstrijd De WD zegt dat ze de lasten voor de burgers wil verla gen, maar de voorstellen in het verkiezingsprogram van de liberalen jagen de Leidenaars juist op kosten. Dat be weerde PvdA-fractievoorzitter Ron Hillebrand gister avond in zijn algemene beschouwing in de gemeente raad. WD-leider Jan-Willem Kradolfer wilde niet met de PvdA'er in discussie. „Dat doen we wel na 2 februari, want dan begint onze verkiezingscampagne." leiden aad rietveld zijn partij. En hij zei ook meteen iets over de collegevorming na Hillebrand gaf gisteravond al de de raadsverkiezingen in maart aftrap voor de campagne van volgend jaar. De financiële voorstellen van de liberalen zijn voor de fVdA 'onaanvaardbaar'. Die leveren, had Hillebrand uit gerekend, alleen huiseigenaren die een huis van meer dan drie ton hebben voordeel op. „Ken nelijk heeft de WD wel een heel specifieke doelgroep op het oog als het om lastenverlichting gaat." Lastenverlichting Lastenverlichting is een belang rijk punt in het nieuwe pro gramma van de WD. Gemeen telijke lasten mogen met hoog uit de helft van het inflatieper centage stijgen. De roerende- zaakbelasting en dé reclamebe lasting worden volgens de plan nen van de WD afgeschaft. .Maar de afvalstoffenheffing 'moet kostendekkend worden. Door vier jaar lang consequent te bezuinigen moeten de lasten voor de burger toch omlaag kunnen, denken de liberalen., Hillebrand had de plannen van de WD eens doorgerekend. En kwam tot de conclusie, dat als gevolg van die plannen de lasten voor de meeste mensen juist zouden stijgen. En dan vooral voor de huurders. „Hoe zo lastenverlichting meneer Kradolfer?", hield hij de nieuwe WD-leider voor. „Een stijging van bijna driehonderd gulden ligt in het verschiet. Tenzij je natuurlijk een enorme kennel in je achtertuin .hebt. Want, ere wie ere toekomt, de hondenbe lasting wordt door de WD afge schaft." Kradolfer ging op de 'beschul diging' van Hillebrand niet in. „Zijn veronderstellingen zijn onjuist, maar het zou me een half uur kosten om dat duidelijk te maken", zei hij achteraf. In het debat deed hij de woorden van de PvdA'er af als 'onzin, stemmingmakerij en flauwekul'. „Het lijkt mij verstandig als wij de kiezers adequate informatie geven." Meer over de algemene be schouwingen op pagina 15 ^Brandbrief aan Raad van bestuur leiden dorith ligtvoet In een brandbrief aan de Raad van Bestuur zetten de vrijwilli gers achter de ziekenomroep het Academisch Ziekenhuis Leiden zich af tegen het advies in het bureau voorlichting om j omroep op te heffen. Ze krij gen steun van leden van de can- en en de dienst geestelijke verzorging van het ziekenhuis. Zij hebben een brief met tachtig handtekeningen aan de Raad /an Bestuur gestuurd. De vrijwilligers achter de zie kenomroep hebben de indruk dat de patiëntenomroep door het bureau voorlichting als 'las tig' wordt ervaren. Dat het aan- .1 live-uitzendingen is terugge lopen zou te wijten zijn aan ge brek aan belangstelling bij voor lichters en Raad van Bestuur. Luisteronderzoeken zouden bij voorbeeld nooit bij de patiënte nomroep zijn beland. van Dam van het bureau voorlichting van het AZL, die in de brief persoonlijk wordt aan gevallen, reageert laconiek op de inhoud. „Ik hou het op een botsing tussen vrijwilligers die met alle liefde de ziekenhuisra dio verzorgen en professionals die bekijken wat nuttig is voor de patiënten." Luisteronderzoe ken zouden wel bij de 'Vrienden van de Vrije Lijn' zijn beland. Maar die vonden dat de onder zoeken niet goed waren uitge voerd. In hun brief geven de vrijwilli gers aan dat elders zelfs zieken- huisomroepen in het leven wor den geroepen, omdat er behoef te aan is. Van Dam noemt de opnameduur in het AZL te kort om veel luisteraars te bereiken. Hij vindt een ziekenomroep be ter op zijn plaats in een kleine organisatie met een vast bewo nersbestand zoals een verpleeg huis. Ook leden van de cantorij van het AZL en medewerkers van de dienst geestelijke verzorging ke ren zich tegen de opheffing. Ze leveren vooral op zondag regel matig hun aandeel in de uitzen dingen. 'Patiënten kijken uit naar geestelijke steun en aflei ding. Wij vinden het een schan de dat deze faciliteit straks aan de patiënten wordt onthouden', aldus de brief die ook door an dere medewerkers van het zie kenhuis is ondertekend. De Raad van Bestuur zou juist geld moeten vrijmaken voor een nieuwe installatie, zodat de ont vangst beter wordt. leiden eric-jan berendsen Of Peuterhaven het mooiste kindercentrum van Leiden is, wil ze niet zeggen. Dat moeten haar collega-hoofden van kin derdagverblijven maar beslis sen. Maar Yolanda Rietbergen is zeer in haar sas met het nieuwe onderkomen van de kinderop vang aan de Albertine Agnes- straat in Leiden-Noord. Na ruim zeven jaar is er eindelijk een eind gekomen aan haar zwerftocht. Via de Lage Rijndijk en de Caeciliastraat is het centrum uiteindelijk in het fonkelnieuwe complex Noorderlicht terecht gekomen, waar ook 69 zorgwo- ningen zijn gevestigd. Sinds drie weken 'draait' Peuterhaven op i locatie. En dat het dat doet met maxi maal 34 in plaats van 20 kinde ren, is mooi meegenomen. De nieuwe omgeving 'ruim van op zet', volgens Rietbergen, laat dat ook makkelijk toe. „Er is veel vraag naar kinder opvang vanuit bedrijven maar ook van ouders zelf', aldus Rietbergen. Dat komt mede door de zogeheten verlengde dagopvang in Peuterhaven. Van 7.30 tot 18.30 uur is het cen trum geopend. „Ideaal voor werkende ouders", weet Riet bergen. „Hier vlakbij de Willem de Zwijgerlaan liggen we vrij centraal ten opzichte van sta tion en uitvalswegen waardoor ouders voor en na hun werk de kinderen gemakkelijk kunnen bereiken." Opvallend is de inrichting van het kindercentrum. Kleur en warmte hebben een belangrijke rol gespeeld. Peuterhaven telt drie groepen: de kikkertjes, de guppies en de dolfijnen. Elke kinderboerderij in de Meren- groep heeft een eigen ruimte en wijk vlakbij. Bij de inrichting is eigen kleuren. Geel, blauw oranje voeren de boventoon. Tinten die ook in de vloerbe dekking zijn terug te vinden. Alle ruimtes hebben een ver binding met de buitenspeel plaats en als het weer het toe laat zijn het Noorderpark en de belangrijke rol gespeeld bij de inrichting van kindercentrum Peuterhaven. Elke groep heeft een eigen ruimte en eigen FOTO HENK BOUWMAN heilzaam op de bewoners van de zorgwoningen en Overrhyn werken." Vooruitlopend op de officiële opening, aanstaande maandag, wordt er zaterdag door perso neel, ouders en kinderen van Peuterhaven al een feestje ge vierd. bewust niet gekozen licht, maar voor zachter licht dat kan worden gedimd. „Lek ker knus", vindt Rietbergen. Iets van die knusheid hoopt zij in de toekomst te delen met haar nieuwe buren uit de zorg woningen en haar toekomstige overburen van het nog te bou wen verpleeghuis Overrhyn. „Ik kan me voorstellen dat we in de toekomst dingen gaan samen doen", denkt Rietbergen. „Bij voorbeeld op middagen rond Pasen en Kerstmis. Kinderen zijn nu eenmaal gek op ouderen en aan de andere kant kan de aanwezigheid van kinderen Bewoners ageren tegen herbestrating Pieterswijk leiden caroline van overbeeke „Binnenste Beter? Het is hele maal niet beter! Alles wat mooi waardevol is, verdwijnt. En als het eenmaal weg is, komt het nooit meer terug." Het plan van de gemeente voor de groot schalige herbestrating van de eeuwenoude Pieterswijk in Lei den brengt emotionele reacties teweeg. Zowel binnen als buiten de wijk. Bewoners willen alles het liefst zo laten als het is. „Ze willen verbeteringen aanbren gen in een wijk die al mooi is. Het oude materiaal moet op zijn plek blijven. Het enige dat gemeente moet doen is on derhoud en restauratie plegen." Op een koude, herfstachtige ig wandelen Thea Koppenaal en Pauline Chorus door de Pie terswijk. Koppenaal - kunste en bewoonster van de Be schuitsteeg - wijst op de bijzon dere steentjes die - 'gelukkig' - her en der nog liggen in de wijk. ?n uurtje wandelen gaat de argeloze bezoeker met heel an dere ogen kijken naar de Luikse keien, de Rijnformaat-klinkers en de mollengootjes. Ook het verschil tussen het zogeheten visgraat- en het elleboogver- band wordt duidelijk. Koppenaal wijst en wijst op- !euw. „Zie je het verschil? Zie je hoe armoedig het eruit ziet als de oude steentjes worden vervangen door die lelijke nieu we? Die rode baksteen die ze gebruiken voor het 'kamerbreed tapijt' bijvoorbeeld aan de ka des aan de Rijn, verpulveren waar je bij staat. Het is slechte kwaliteit en het past niet in het historische straatbeeld. „Zie je dat op veel plaatsen her en der tussen het oude ma teriaal al nieuwe rode klinkers worden gebruikt bij herstel werk? Dat is toch geen gezicht. Als het licht erop valt kun je ook zien dat het blauw van de oude steentjes veel mooier staat dan rood bij de klassieke geveltjes van de monumentale pandjes. Zie je hoe mooi het plein bij de Pieterskerk erbij ligt? De men sen die dat herinrichtingsplan hebben bedacht, vinden de blauwe Rijnformaat-klinkers somber. Ze willen het bestraten met keien. Maar waarom? Het ligt toch goed? En die keien zijn ook donker." Grofweg is het weggedeelte, de 'brede rijloper', van straten en stegen in de Pieterswijk be straat met Luikse keien - de be kende grijze kinderkopjes -, en bestaan de wandelstroken en molgootjes aan weerszijden van de stegen uit de ouderwetse blauwe klinkertjes: het Rijnfor maat of Rijnsteen-klinker. Deze oude klinkers verdwijnen vol gens Koppenaal in rap tempo uit de Leidse binnenstad. Ze laat een fotoboek zien - 'Steech in, steeg uit' - waarin oude foto's van Leidse stegen naast nieuwe staan. En waarin de verschillen tussen de oude steentjes en bestratingprofielen en de nieuwe rechttoe-recht- taan aanpak in één oo duidelijk worden. „Bovendien willen ze nu de molgoot naar het midden van de stegen ver plaatsen, in plaats van opzij. Dat verpest het hele ruimtelijke beeld." Zelf heeft Koppenaal inmid dels ook een indrukwekkende verzameling foto's van de histo rische binnenstad gemaakt. Ook heeft ze een kaart ingetekend waarop te zien is wat waar ligt. Foto's, kaart en originele stenen zijn de komende twee weken nog te zien in de hal van het Hoogheemraadschap van Rijn land aan de Breestraat. De Leid se is bang dat alles straks ver dwenen is en oud Leiden voor goed begraven wordt onder 'ka merbreed Heugavelt-tapijt'. „Je ziet die rode velden verschijnen - wandelpromenades - en je schrikt je rot. De oude Mors- poort staat op een klein oud kleedje en je moet van eiland naar eiland springen naar die paar oude steentjes die er nog liggen." „Mensen kunnen het zich niet goed voorstellen, maar vroeger lagen ook in de Bree straat keitjes. Dat is allemaal weg en komt nóóit terug. Het lijkt wel of ze alles in Leiden wil len asfalteren. Ze willen alle leu ke details van de stad weghalen, alle dingen die het leven aange naam maken. Het is een soort sterilisatie." „In alle nota's spreken ze van een 'historiserende inrichting', maar ze vergeten even dat alles al historisch is en dus niet 'historiserend' - wat dat ook be tekent - hoeft te worden. Alles is er immers al. Ze kunnen overal spelen met herinrichting en be strating, behalve in de histori sche binnenstad. De textuur Geschikt voor alle leeftijden Naast Peuterhaven zijn in Noorderlicht 69 zorgwonin gen gevestigd. De combina tie woningen-kinderopvang is een gevolg van de samen werking tussen woning bouwvereniging Rijn en Vliet en de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden. Een deel van de woningen is ver huurd aan bewoners die als gevolg van een lichamelijke beperking een zogeheten verpleeghuisindicatie heb ben. De bewoners, in de leef tijd van 21-85 jaar, kunnen er alleen of met een partner zelfstandig wonen. De zorgwoningen zijn voorzien van in hoogte ver stelbare keukenbladen en wastafels, en de deurknop pen en bellen zijn speciaal laag opgehangen zodat rol stoelgebruikers er makkelijk bij kunnen. In het gebouw zijn geen drempels aanwezig. Volgend jaar wordt tegen over Noorderlicht begonnen met de bouw van verpleeg huis Overrhyn. Op termijn komt er een vaste verbinding tussen het verpleeghuis en de woningen. Voorlopig is er in Noorderlicht door Overr hyn een 'zorgpunt' ingericht van waaruit de 24-uurs zorg wordt geregeld. Maandagmiddag vindt de officiële opening van het complex plaats door staats secretaris E. Terpstra. Monumentencommissie bezorgd „We wagen ons af wat de reden is om de bestrating van de Pie terswijk te veranderen. Dat kan de gemeente ons niet duidelijk maken. In het verleden zijn er in Leiden dingen gebeurd die ten koste gingen van het histori sche straatbeeld. We maken ons zorgen dat er straks in de Pie terswijk iets verloren gaat dat nu deel uitmaakt van een van de meest waardevolle be schermde stadsgezichten van het land." De Leidse Monumentencom missie sffiurt deze week een brief naar het college van B en W met daarin ernstige kritiek op het gemeentelijke plan. „Zo zorgvuldig als we met de monu menten omgaan, moeten we ook de bestating aanpakken", zegt secretaris B. Rijsbergen. „Voor een aantal stegen is nu een volledig nieuwe inrichting verzonnen. Maar waarom? De verhoudingen zijn zoek. Als je de molgoot naar het midden verplaatst, wordt de steeg één grote goot. We waren bijna ont zet bij de presentatie van dit „Als je dit verandert, komt het nooit meer terug. Wat van waarde is, moet je zo houden. Zeker als je geen dringende re den hebt om het profiel te ver anderen. Met goed onderhoud kan de gemeente volstaan. Deze aanpak bevestigt onze angst dat het niet goed gaat met de be strating in de binnenstad. Het kamerbrede rode tapijt aan de Rijn gaat ook ten koste van de historische waarde. van de stenen is zó mooi, het is alsof het geschilderd is." Pauline Chorus, bewoonster van een pand op de hoek van het Rapenburg en de Scheep- makerssteeg, schreef de buiirt brandbrieven gemeente en naar de Vereni ging Oud Leiden. „Waarom ver anderen? Het ligt toch prachtig? Niemand van de gemeente heeft ons dat duidelijk kunnen maken. De argumentatie voor de noodzaak van verandering - ontbreekt. Je praat met die ambtenaren in het luchtledige. Het gaat hier om een be schermd stadsgezicht. Wij, de bewoners, willen er alles aan doen om de straten ook op de monumentenlijst te krijgen." leiden caroline van overbeeke „We gaan het oude en bestaan de bestratingsmateriaal, de Luikse keien en de blauwe klin kers, hergebruiken in de wijk. Het wordt alleen niet exact het zelfde teruggelegd", zegt B. Dingjan, als ambtenaar betrok ken bij de herinrichtingsplan nen voor de Pieterswijk. „Het onderhoud in de buurt is vrij slecht, daarom pakken we nu de hele wijk aan en maken er één mooi geheel van. Als we oud materiaal tekort komen, probe ren we dat alsnog op de kop te tikken. We springen er zo zorg vuldig mogelijk mee om." Het bekende waaierverband van de keitjes moet volgens de gemeente wijken voor half- steensverband waarbij de keien recht worden gelegd. Maar ste gen in de Pieterswijk die er nog goed uitzien, zidlen intact blij ven, belooft Dingjan. „Zo zullen we aan de Scheepmakerssteeg weinig veranderen, alleen een paar gaatjes opvullen." Dingjan geeft toe dat 'in het verleden onzorgvuldig is omge sprongen' met de bestrating van de binnenstad waar veel oude stenen zijn verdwenen. „De afgelopen tien-twintig jaar had men een andere filosofie over bestrating. Nu gaan we daar beter mee om. Maar de sa menleving waagt ook vooruit gang: de belevings- en gebruiks waarde van de wijk is aan ver andering onderhevig. „De Luikse keien zijn mooi, maar onprettig om over heen te lopen of te fietsen. En het plein bij de Pieterskerk met die blau we klinkers wordt door mensen als unheimisch ervaren. En de buurt is er niet alleen voor de bewoners, maar ook voor be zoekers. We moeten er de ko mende tijd samen uitkomen. De discussie met de bewoners is nog niet voorbij, maar ze moeten zich wel realiseren dat de nota 'Buitenruimte Binnen stad' een raadsbesluit is."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13