Sprinkhanen \en krekels van Nederland Natuur Milieu Heksenkruid duikt op in disco-drug Biesbosch onmisbaar WOENSDAG 29 OKTOBER 1997 REDACTIE BERT DE JONG 072-519 ALKMAAR BERT DE JONG Atropine in disco-drugs. Waar komt dat spul vandaan? Atropine wordt gewonnen uit de wolfskers, een antieke en in de ver getelheid geraakte artsenijplant. Het ver haal wil dat het gif in de prachtige paarse bessen krachtig genoeg is om wolven 'om te leggen'. De lalijnse naam luidt Atropa Bella-donna. De volksnaam is 'doodkruid'. Het tweede deel van de naam betekent 'mooie vrouw' en heeft te maken met de geneeskundige toepassing van atropine. Het spul verwijdt de oogpupil. En in het spel om de man en de vrouw hadden (hebben?) deelneemsters met verwijde oogpupillen een streepje voor bij de he- ren. De kruidachtige plant behoort tot de nachtschadefamilie. Sommige geculti veerde familieleden kennen we als voedselgewassen: aardappels, tomaten. Tabak is ook een nachtschade. Een van de nachtschades, het bitterzoet (als je er op kauwt is de smaak eerst bitter, daarna zoet), wordt ervan verdacht drager en doorgever (waardplant) te zijn van de bminrotbacterie. Een buitengewoon ge vleesde aardappelziekte. De wolfskers is niet de enige zeer giftige nachtschade die naar ons land werd ge haald als artsenijplant. Bekend en vooral ook berucht is het bilzekruid. Een plant die een zware, bedwelmende geur af scheidt. Het gif roept zeer sterke halluci naties op. Een uit het sap van bilzekruid gewonnen drankje werd onder meer be nut om gevangenen bekentenissen af te dwingen. Een derde berucht familielid is de door nappel, alias dolappel. Net als het bil zekruid scheidt doornappel een ziekma kende, bedwelmende geur af. De naam duidt op de vierkleppige gestekelde vruchtdozen, die veel op de prikkende verpakking van paardekastanjes lijken. Ook van doornappel kun je hevig halluci neren. Gedroogde zaden en bladeren wer den gebruikt bij het tegengaan van be nauwdheden. Het gif 'verwijdt' niet alleen de geest, het vergroot/verruimt ook de pu pillen en luchtwegen (astmasigaretten). In tegenstelling tot de twee vorige soorten komt doornappel vrij talrijk in ons land voor. Wolfskers, bilzekruid en doornappel vor men een gevaarlijk supertrio. Gebruik moet sterk ontraden worden. Experimen teren met deze eco-drug idem dito. Al in de Middeleeuwen raakten ze als genees kruid in diskrediet, omdat heksen er kwa lijke smeerseltjes uit brouwden, heksen kruid. Die werden bij voorkeur onder de oksels gesmeerd. In vroom Nederland kre gen deze drie nachtschaden een diaboli sche status, en werden ze uit menig kloos tertuin verbannen. De bossen van de Biesbosch in Zuid-Holland en Noord-Bra bant zijn een onmisbaar deel in de variatie aan bossen die Euro pa ooit heeft gekend. Als de grienden en het ooibos verdwij nen, gaat daarmee een bossoort verloren die nergens anders in Europa voorkomt. Daarom heeft het Wereld Natuur Fonds (WNF) de Biesbosch aangewe zen als een van de honderd 'hot spots' op de bossenkaart van Europa die op morgen (30 okto ber) in Brussel aan Europarle mentariërs wordt uitgereikt. Volgens het Wereld Natuur Fonds is het in Europa slecht gesteld met het bosareaal. Als gevolg van menselijk ingrijpen is al 62 procent van wat er eens aan bos stond, verloren gegaan. En van de resterende bossen geniet sléchts twee procent be scherming. Willen we als Euro peanen de oorspronkelijke vari atie in stand houden, dan moe ten we ten minste die honderd hot spots in ere houden," zegt L. de Jong, beleidsmedewerker 'wetlands en nieuwe natuur' van het WNF. Behalve de Bies bosch is in Nederland de Grensmaas in Limburg aange wezen als hot spot. Voor de Biesbosch geldt welis waar dat het om een beschermd gebied gaat, maar toch kan er volgens De Jong nog verbete ring worden aangebracht. ,,Dan denk ik allereerst aan uitbrei- ding." Daarnaast is het volgens hem van belang dat eb en vloed te rugkeren, ,,De Biesbosch is een zoetwater-getijdengebied. Maar het getij stelt niet zo veel meer voor." BERT DE JONG* Wrattenbijter, snortikker, spits kopje, bosdoorntje. De 45 in heemse sprinkhanen en krekels hebben vaak prachtige namen. Er is over deze insecten een al lesomvattend standaardwerk uitgebracht: 'De sprinkhanen en krekels van Nederland' is het eerste deel uit een serie bijzon dere fauna-boeken. Het bin nentreden in de wondere we reld der orthoptera (=rechtvleu- geligen) zal voor menigeen een geweldige oog-opener zijn. On der andere komen ecologie, ver spreiding, levenswijze en soort beschrijving uitgebreid aan bod. Gebaseerd op de jongste onder zoeksgegevens. Sprinkhanen en krekels maken tegenstrijdige emoties los. Ener zijds de negatieve koppeling aan zwermen vernietigende treksprinkhanen die de oogst in De bruine sprinkhaan. Algemeen in duinen, wegbermen, en op dijken. ontwikkelingslanden opvreten. Anderszijds positieve gevoelens, over romantische maanbesche- nen zomernachten in mediter rane streken, met op de achter grond tjilpende boomkrekels. Zelfs natuurbeheerders weten weinig over sprinkhanen en Icrekels, die in de natuur toch een belangrijke rol spelen. Het zijn over het algemeen planten- eters. Als er veel zijn, kunnen ze een substantiële bijdrage drie tot vier procent leveren aan het in toom.houden van gras sen. En ze vormen op hun beurt het voedsel van allerlei dieren en vogels. Ze zijn relatief groot en vanwege hun vrij zacht chiti- nepantser zijn ze aantrekkelijk als prooi. In feite zijn de mini- grazers juist in de talrijk klein schalige natuurgebiedjes die ons land kent, van groot belang. Sprinkhanen en krekels hebben het net als andere flora- en fau- De blauwvleugelsprinkhaan. Komt voor in de duinen, profiteert van ver stuivingen. TEKENINGEN HARRY WIJNHOVEN De snortikker. Een soort van het open, droge duin. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 3. Overblijfsel van straten die overhoop liggen (7); 6. Het gebladerte geeft maar rommel (6): 8. De baat volgt (4); 11. Onenigheid over een drank je en een dansje (5); 13. Er zit een luchtje aan een ronde toe gang (5); 14. Met één tand gaat hij als een gek aan de kant (6). KRUISWOORDRAADSEL» verticaal: 1. Wordt gebezigd in de wintermaanden (4): 2. Niet te geloven, wat een concentra tie! (5); 4. Kijk eens rond aan de voorkant! (4); 5. Telkens door elkaar praten (7): 7. Als opstan deling moet je de ruimte heb ben (6); 9. Het laatste deel van de maand werkzaam in de ho reca (4); 10. Beestje dat in Duitsland zit (3); 12. Geen pas sende kleding in een autogarage (4). nagroepen moeilijk. Later dit jaar verschijnt er een rode lijst van sprinkhanen en krekels in Nederland. Daaruit zal blijken dat sinds 1950 drie van de vijf enveertig soorten niet meer in ons land voorkomen. Twee soorten zijn ernstig bedreigd (bijna uitgestorven) en twee soorten bedreigd (sterk achter uit gegaan). Daarnaast staan zes soorten ge noteerd als 'kwetsbaar', en krij gen vijf soorten de status van 'gevoelig voor biotoopverande ringen'. De overige soorten zijn HEINZ qua aantal óf stabiel, óf nemen toe. Het gaat om geleedpotigen die qua leefgebied niet zo kri tisch zijn. In het licht van de Nederlandse insectenfauna nemen de sprinkhanen en krekels een zeer bescheiden plekje in met slechts vijfenveertig soorten. Ter vergelijking: in ons land zijn ruim éénenveertighonderd ke versoorten en vijfenveertighon derd soorten vliegen en muggen aangetroffen. Zelfs de vlooien zijn met vijftig soorten talrijker. Sprinkhanen en krekels leggen eieren. Die worden afgezet in de bodem, of in planten. De jon gen lijken al sterk op de volwas sen dieren. Ze vervellen een aantal keren, maar verpoppen niet. Men noemt dat een onvol ledige gedaanteverwisseling (geen metamorfose, zoals bij vlinders). Een jong sprinkhaan tje heten daarom geen larve, maar nymfe. Zingen sprinkhanen en krekels nu echt? Neen dus. Het getjirp maken ze met behulp van wat je een muziekinstrument zou kunnen noemen: het stridula- tie-apparaat. Een soort rasp. De meeste soorten gebruiken daar bij de vleugels als klankkast om het geluid te versterken. Zingen betekent herkend worden. Vrouwtjes selecteren mannetjes vooral op basis van de zang. Anderszijds houdt tjirpen voor deze insecten ook gevaar in: het leidt vijanden, zoals 's nachts vleermuizen en uilen, naar de plek waar ze zitten te stridule- ren. Bij 'Sprinkhanen en krekels in Nederland' hoort een cd, waarop alle verschillende gelui den staan. Het maakt deze KNNV-uiügave extra bijzonder. In Noord- en Zuid-Holland ko men de meeste sprinkhaan soorten voor in de duinen. Nog aanwezig zijn in totaal zeven tien soorten, waarvan zeven soorten slechts regionaal/lo kaal. Één soort, de wrattenbij ter, is uitgestorven. In de lage delen van deze provincies zijn vijf soorten wijdverbreid, terwijl zestien soorten hier en daar voor komen. Zoals de huiskre kel in boerderijen en kassen. 'Sprinkhanen en krekels van Neder land'. Met geluiden-cd. Uitgave KNNV. ISBN-nummer 90.5011.100.9. Prijs 82,50 gulden. mi$ Heer Bommel was die avond op be zoek gegaan bij zijn buurvrouw, een zekere juffrouw Doddel die in de schaduw van slot Bommelstein een vriendelijk huisje bewoonde. Heer Ollie had een groot zwak voor dit huisje. Hij werd althans dijkwijls waargenomen, terwijl hij de bloemen in de tuin bewonderde of vanaf enige afstand naar de rook staarde die uit de schoorsteen omhoog steeg. Als heer zijnde deinsde hij er voor terug om onaangediend de woning te be treden, maar een uitnodiging sloeg hij nimmer af. Nu zat hij met een te vreden gelaat bij de kachel zijn pijp te roken en liet zich de thee goed smaken. „Het is hier gezellig", zo sprak hij tevreden. „We hebben het toch maar goed, mevrouw!" „Mal lerd", zei de buurvrouw, „zeg maar Doddeltje, hoor." „Doddeltje", her nam heer Ollie. „Ahum.... ik bedoel eh... hebt u wel eens bedacht, dat we eigenlijk in een welvaartsstad leven, als u begrijpt wat ik bedoel?"@„Ja", zei het vrouwtje.@„Echt zielig voor de anderen. Maar mijn televisie is maar op afbetaling, hoor. En wil je wel geloven, dat sommigen er toch nog jaloers op zijn?"@, Jaloers?" riep heer Bommel uit. „Wie dan wel? Als u last hebt van ongunstige vlegels moet u het zeggen, want dan zal ik persoonlijk ingrijpen. Dat duld ik niet?" „Wat enig", zei juffrouw Dod del. „Je geeft me zo'n heerlijk, veilig gevoel, Ollie!" „Maar ik bedoel niet een speciaal iemand. Het is zo maar een vreemd gevoel, dat ik de laatste tijd heb. Het is net of ik van buiten af beloerd word!" H E Mn W E E DOOR JAN VISSER Oktober ging de afgelopen nacht op herhaling. Opnieuw vroor het voor de tijd van het jaar ongewoon hard, in het al gemeen zelfs een fractie harder dan gisternacht. In onze streken rapporteerde Valkenburg bij Leiden -4,4 graad, Schiphol -3,4 (tussenstand om 7 uur) en Bloemendaal - 2,7. Landelijk was de vliegbasis Soesterberg het 'goud haantje' met -7,4 graad. Daarmee werd het, net als gister nacht, de koudste oktobernacht in bijna 70 jaar. Als we de gehele eeuw nader beschouwen dan heeft het naast 1931 alleen in 1922 nog een tikje harder gevoren dan nu. De hemel was vanochtend overigens niet meer zo mooi blauw als gisteren. Van het noorden uit is namelijk wat vochtigere lucht ons land binnengedrongen. Daarin kwa men dunne wolkensluiers voor. Ondanks de aanwezigheid van deze dunne, ijle bewolking zal het warmteverlies ook de komende nacht nog heel groot zijn. Het vriest bij ons zo'n 3 graden. Uiteraard speelt het ontbreken van wind ook een belangrijke rol en dat heeft alles te maken met de aanwezigheid van een bij zonder krachtig hogedrukgebied. De kern lag vanochtend overigens niet boven ons land maarten noordoosten van Kassei meteen luchtdrukwaardevan 1042 hPa. Het ziet er naar uit dat de as van het systeem tot in het weekeinde boven onze omgeving blijft liggen. In het weer beeld komt daardoor nauwelijks verandering. Waaien doet het niet of nauwelijks en het blijft droog. Wat het weer betreft is er morgen nog vrij veel bewolking (hoofdzakelijk sluiers) maar op vrijdag komt er meer zon. Wel neemt de kans op mist iets toe. De temperaturen lo pen morgenmiddag op tot 8 graden. In het weekeinde komt er geleidelijk meer' bewolking en het kwik gaat dan naar een graad of 10-11. De ontwikkelingen voor begin volgende week zijn nog onduidelijk. HU Morgen KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vooral langs de westkust bewolking, van tijd tot tijd regen en morgen flink wat wind. In'het zuidoosten ook opklaringen Maxima van 9 graden hier en daar aan de kust tot rond het vriespunt' lokaal landin waarts. Zweden: Vandaag flink wat wolken velden, morgen flink wat zon. Op de meeste plaat sen droog. Minder koud, met op morgen maxima rond 8 graden. Denemarken: Vandaag eerst nog wolken velden en plaatselijk wat regen. Morgen geregeld zon. Middagtemperatuur tussen 7 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst op veel plaatsen zo Ierland, Schotland en Wales wolkenvel den, rriaar op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 8 graden rond Dover tot 14 bij Galway. België en Luxemburg: Droog en flink zonnig. Middagtempera- turen ongeveer 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, droog en een afzwakkende oos telijke wind. Middagtemperatuur tussen 5 en 10 graden. Portugal: Perioden met zon, hier en daar ook wat wolken. Bijna overal droog. Middagtem- peraturen van 19 graden in het noorden tot 22 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Spanje: Aanvankelijk sterk wisselend met zon, wolken en plaatselijk regen. Morgen overheerst de zon, behalve in het zuid oosten. Maxima tussen 15 en 20 gra den, in het zuidoosten rond 22. Canarische Eilanden: Perioden met zon. Droog. N ratuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: in het noorden misschien en kele wolkenvelden. Verder veel zon. Middagtemperatuur tussen de 23 en 28 Tunesië: Overgang naar zeer wisselvallig weer met flink wat wind en plaatselijk regen Middagtemperatuur dalend .tot onder de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flink wat zon Middagtempera tuur meest van 12 tot 15 graden. Mallorca en Ibiza: Langzaam maar zeker minder nat en meer zon. Vandaag veel wind. Middag temperatuur ongeveer 18 graden Italië: In het noorden helder, veel wind en koud; middgtemperatuur van 6 tot 12 graden. Naar het zuiden toe veel bewol king, ook veel wind en plaatselijk veel regen; hogerop in de bergen kans op sneeuw; maxima meest tussen de 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Veel wind, en vooral op Sardinië nu en dan buiige regen. Middagtemperatuur dalend tot rond 15 graden. Malta: Onbestendig met mogelijk veel regen. Middagtemperatuur 20 graden of iets Griekenland en Kreta: Van het westen uit toenemende bewol king en af en toe buiige regen. Langs de Griekse westkust kan het veel regenen. In Noord-Griekenland in de bergen sneeuw. Middagtemperatuur van bijna 10 graden in het noorden van Grieken land tot 20 aan de zuidwestkust. Op Kreta wordt het 18 graden. Turkije en Cyprus: Op de meeste plaatsen droog en flink Hongarije: Flink wat z tuur ongeveer 4 graden. II! h< DONDERDAG 30 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.32 Zon onder l" Maan op 05.10 Maan onder 1 ei Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.59 15.19 02.32 Laag 11.20 23.20 11.01 2 F Weerrapporten 29 oktober 07 u station weer wind i Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berliin Boedapest Bordeaux licht bew. licht bew. licht bew. on bew. Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta onbew. onbew. 24 16 .C 23 14 if 24 15 r, 13 graden bij de Dardanellen tot 22 op Cy- Duitsland: In het oosten soms bewolking maar waarschijnlijk wel droog. Verder veel zon. Middagtemperatuur tussen 0 en 5 graden, in Sleeswijk-Holstein iets hoger. Zwitserland: Droog en flink wat zon. Afzwakkende wind. Middagtemperatuur van 5 graden aan de noordkant van de Alpen tot nog boven de 10 aan de zuidflank. Oostenrijk: Flink wat zon maar rond Wenen ook kans op wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 5 graden. Polen: Perioden met zon, maar met name in het noorden ook kans op wolkenvelden en kans op een buitje. Middagtempera tuur ongeveer 3 graden. Tsjechië en Slowakije: Sr Stockholm c Warschau 2 Bangkok t Buenos Aires t Casablanca I Johannesburg 2 New Orleans r New York t Vancouver regenbui 19 15 24 16M 20 12 30 19 01 18 13 ti 8 -1.31 25 17 m

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10