Spelbos werpt de handdoek bij FC Utrecht Siemerink klopt Martin Iet Baresi neemt een vorstelijk libero afscheid D<>! Sport 'Financieel aanzienlijk aanbod' Krajicek kijkt door de snaren naar het leven JSDAG 28 OKTOBER 1997 jirenda Schultz niet naar Warmond ftRMOND» Tennisster Brenda Schultz verdedigt haar Masters-ti- niet. Titelverdediger Sjeng Schalken heeft daarentegen wel ig egezegd te komen. De Masters vinden dit jaar plaats in de heede week van december in Warmond. Bij de vi ouwen ont- I eken ook Miriam Oremans en Kristie Boogert. Hanneke Kete- ars, Seda Noorlander en buitenkampioene Amanda Hopmans n wel present. Bij de mannen hebben behalve Schalken onder ideren buitenkampioen Marcel Reuter, PauJ Haarhuis en Peter 'essel ingeschreven. Richard Krajicek, Jan Siemerink en Dennis in Scheppingen ontbreken op de voorlopige deelnemerslijst. Ie Mos kandidaat bij Benfica iSABON Aad de Mos is één van de drie kandidaten om bij Ben- ;a de onlangs ontslagen trainer Pareira op te volgen. De beslis- ig omtrent de benoeming van de nieuwe trainer valt zaterdag, de dag van de presidentsverkiezingen. Drie zakenmensen ngen naar het hoogste ambt binnen de club: Luis Tadu, Vale e :evedo en Abilio Rodriguez. Ieder van hen heeft z'n eigen favo- ;t. Twee hebben een voorkeur voor een Engelse trainer, Vena- es en Robson. Eén zou de technische leiding het liefst in han- ■n geven van De Mos. toda-doelman Kassmann buitenspel rkrade Roda JC-doelman Jörg Kassmann is zes weken uitge- hakeld. De Duitser, die sinds anderhalve week de bekritiseerde icola Damjanac vervangt, blijkt zondag in het duel met FC vente een ernstige blessure te hebben opgelopen. Bij een uit- .p is een spier in de liesstreek afgescheurd. Roda-trainer Mar- i Jol geeft Damjanac opnieuw krediet. De Joegoslaaf maakt jnderdag zijn rentree onder de lat tegen Ajax. rwin Koeman stopt na dit seizoen ARCHIEFFOTO ANP ■poningen» Erwin Koeman zet aan het eind van dit seizoen een ,o int achter zijn betaald voetbalcarrière. Via algemeen manager jans Nijland van FC Groningen stelde hij gistermiddag het be- uur van de club in kennis van zijn beslissing, vanmorgen heeft de technische en medische staf en de spelersgroep op de ia>ogte gesteld. Verrassend komt het besluit van Koeman niet. pen hij in maart van dit jaar zijn contract mat FC Groningen één jaar verlengde, kondigde hij min of meer aan dat het ;|jn laatste seizoen als profvoetballer zou worden. [ilis in Belgisch elftal ussel PSV'er Luc Nilis speelt morgen in het Belgisch elftal te il Ierland tijdens de WK-kwalificatiewedstrijd. Bondscoach lorge Leekens maakte na de training het elftal bekend waar mee hij wil starten. Bart de Roover. (NAC) en Gilles de Bilde SV) staan niet in de basis. Leekens wil alleen 'met 200 procent te spelers starten'. leiden, gertjan van geen vervolg van voorpagina Duidelijk is dat het om een financieel aanzienlijk aanbod zal gaan. „Dat is een aantrek kelijke kant van het verhaal. Je bent in één jaar binnen. Als ik het doe, is het een keu ze voor iets waar je je hele le ven plezier van kan hebben. Een minder aantrekkelijk kant is, dat ik weinig van het land weet. Het is een eind weg, een uur of elf vliegen. Mij is alleen bekend, dat het om een stad aan de zuidkust van Zuid-Korea gaat en dat de eigenaar van de club een multinational is. Voor de rest bestaat de competitie uit tien clubs en er schijnt in een hoog tempo en hard gevoet bald te worden." Wil Groenendijk de knoop doorhakken, dan moet hij begin volgend jaar afreizen naar Azië. De nieuwe com petitie in Zuid-Korea start in april, met de voorbereiding wordt onmiddellijk in het nieuwe jaar begonnen. Groe nendijk, die in zijn jeugd voor LFC en UVS speelde, staat bij Sparta nog tot eind van het seizoen onder con tract. „Sparta wilde in no vember al om de tafel gaan zitten met mij. Dat zal wel eerder gebeuren, nu dit be kend is. Het is een avon tuur." De linkermiddenvelder kwam voordien uit voor FC Den Haag, Roda JC, Ajax en Manchester City. Schumacher moet zich verantwoorden chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071-53s6-i63 'Zijn vertrek is geen oplossing Cameraploegen bij de voordeur, spelers met aangeslagen gezichtsuitdrukkingen en nerveus drentelende bestuurs leden. FC Utrecht aanschouwde gisteren een bijna ver trouwd tafereel. Ronald Spelbos wierp de handdoek en werd daarmee de vijfde trainer in zeven seizoenen die voortijdig het veld ruimde. Michael Schumacher moet zich toch verantwoorden voor de in ternationale autosport federatie (FIA) voor zijn racegedrag afge- PAR|JSANp lopen zondag tijdens de Grote Prijs van Europa. De federatie jan Siemerink heeft voor het eerst sinds lange tijd ttii trnr „nnr 1 1 heeft de Duitser voor 11 no- een aansprekend resultaat behaald. De 27-jarige vember op het matje geroepen. Rjjnsburger won in de eerste ronde van het Super Schumache1, hangt mogelijk een g tennistoernooi in Parijs van de Amerikaan Todd geldstraf of een schorsing boven Martin. Sjeng Schalken werd uitgeschakeld. De het hoofd. „Schuim probeerde 21-jarige Limburger ging in sporthal Bercy onder op het circuit van Jerez zijn Ca- uit tegen de Zweed Thomas Johansson, nadese rivaal Villeneuve bij Siemerink kon wel een succesje gebruiken. Hij diens inhaalmanoeuvre van de was ,-jeze week op de wereldranglijst juist uit de baan te duwen. Daarbij schoot t0p honderd geduikeld (108). Tegen Martin, die hij zelfde grindbak in. Na de ra- eerste helft van 1997 wegens blessures niet in ce hadden race-officials, na be- actje kwam, leek Siemerink op een nederlaag af studering van videobeelden, tc stcVcncn. De Amerikaan won de eerste set met nog vastgesteld dat het een nor- g.4 en hacj jn de tie-break van de tweede set twee maal ongeluk betrof matchpoints. De linkshandige Siemerink kwam echter terug en won de set met 7-6. Het verzet van Martin was daarna gebroken. Siemerink speelde de partij rustig uit: 6-2. In de tweede ronde moet hij het opnemen tegen de als vierde geplaatste Brit Greg Rusedski, finalist op de US Open. Schalken legde het af tegen Johansson met 4-6 7-6 3-6. De Zweed had twee uur en 16 minuten nodig om de nummer 53 van de wereld te ver slaan. Richard Krajicek, als veertiende geplaatst, komt morgen in actie tegen de winnaar van de partij tussen de Zweed Larsson en de Fransman Santoro. Van Santoro verloor Krajicek twee we ken geleden in Lyon. Larsson versloeg hij afgelo pen vrijdag in Stuttgart. UTRECHT MARC HOEBEN GPD-VERSLAGGEVER Met een wrange glimlach stapte Spelbos (43) gisteren in de auto. Voor de laatste keer verdween de tas met trainingsspullen op het parkeerterrein van stadion Galgenwaard in de kofferbak. Bij zijn vertrek paste slechts een kort commentaar. „Het lijkt mij vrij duidelijk waarom ik wegga. Als je geen perspectief meer ziet bij een club moet je je conclu sies trekken." Trainer en bestuur hielden gisteren - op verzoek van Spel bos zelf - een spoedberaad. Ze waren het snel eens over de ontbinding van de overeen komst. Over de financiële afwik keling wenste voorzitter Hans Herremans geen inhoudelijke mededelingen te doen. „In al zijn simpelheid hebben we van daag de overeenkomst met Spelbos beëindigd", sprak hij op plechtige toon. De breuk liet zich al geruime tijd aanzien. Het bestuur van FC Utrecht schroefde de verwach tingen in de aanloop van het seizoen hoog op door het uit spreken van de gedachte van de 'Challenger', de uitdager. Het elftal van Spelbos moest de luis in de pels van de traditionele top drie (Ajax, Feyenoord en PSV) worden en diende zich op termijn op een plaats in de sub top te richten. Daarmee de VAN GOBBEL - De tuchtcom- missie van de KNVB zal Ulrich van Gobbel vandaag waar schijnlijk al een schorsing op leggen vanwege de rode kaart die hij zondag in de klassieker tegen Ajax kreeg. In Zeist werd gisteravond al vergaderd over het incident in Amsterdam. Feyenoord-manager Hans Ha- gelstein: „De thuiswedstrijd te gen Fortuna (woensdag a.s.) zal hij er waarschijnlijk al niet meer bijzijn. De KNVB belde de och tend na de wedstrijd al op voor de verklaringen van de speler." laatste wedstrijd van een echte Milanista \AN MARTIN DONKER VERSLAGGEVER Franco Baresi met achter hem het shirt met het num mer zes, dat 'retired' wordt. Niemand speelt in toe komst meer met zijn rug nummer in het shirt van AC Milan. FOTO AP hij overleefde het tijdperk met de Hollandse troika dat duurde tot 1993. Baresi speelde 716 officiële wedstrijden voor AC Milan, een opzienbarende reeks. Hij won zes landstitels en drie keer de belangrijkste Europa Cup. In 1989 werd de aanvoerder twee de in het klassement van beste Europese speler, nipt achter ploeggenoot Van Basten. De sluwe strateeg, die alleen de harde pegel miste maar ver der geen minpunten had, re geerde zelfs nog op 33-jarige leeftijd als een vorst. In het sei zoen 1993-'94 zat de Milanese verdediging zo potdicht dat er 929 minuten werden vol ge maakt zonder tegengoal. Franco Baresi kende niet lou ter voorspoed in zijn leven. Op zijn dertiende werd hij geteis terd door een langdurige virus infectie. De artsen vreesden zelfs dat hij aan leukemie leed. Maar de patiënt herstelde, hoe wel zijn groei achterbleef op die van leeftijdgenoten en zijn vriendelijke gezicht toen al spo ren begpn te vertonen. Zijn tengere postuur was voor Inter Milaan zelfs reden hem af te testen toen Franco er met zijn twee jaar .oudere broer Gui- seppe stage liep. Guiseppe werd aangenomen, Franco zocht zijn heil bij de aartsrivaal. Franco Baresi was vijftien toen zijn moeder stierf. Twee jaar later kwam zijn vader om bij een verkeersongeluk. Behal ve privé ging het hem aanvan kelijk ook sportief niet voor de wind. AC Milan raakte in 1979 verwikkeld in een omkoop schandaal en werd teruggezet naar de Serie B. Drie jaar later degradeerde de ploeg, goed en wel terug op het hoogste ni veau, opnieuw. Dit keer wegens gebrek aan resultaat. Maar behalve de aftakeling van het instituut maakte Baresi ook de glorieuze wederopstan ding mee. „De Hollandse school heeft AC Milan er bovenop ge holpen", zei Baresi ooit. Hij was al een vurig adept van Ruud Krol, zijn grote voorbeeld. Baresi haalde 81 keer het Ita liaanse elftal. Hij had misschien wel recordintemational aller tij den geweest als hij niet zes jaar lang moest opboksen tegen ene Gaetano Scirea. Deze libero, een monument, hield hem van. 1982 tot 1988 uit de Squadra Azzuri. Maar toen Scirea, later ook al in het verkeer omgeko men, vrijwillig een stap opzij deed viel Baresi niet meer weg te denken uit de nationale equi pe. Zijn laatste trap voor Italië verdween hoog over het doel van de Braziliaanse doelman Taffarel. Dat was in de finale van het WK 1994 in de Verenig de Staten. Italië en Brazilië had den elkaar op 0-0 gehouden, ook in de verlenging. Een groot se Baresi, nota bene opgelapt na een zware knieblessure, nam de laatste strtifschop in de be slissende serie. „Ik heb vele hoogtepunten beleefd. Toch denk ik het mees te terug aan dat fatale mo ment", zegt Baresi. Tientallen keren draaide hij de beelden te rug, maar nog steeds snapt hij niet wat er fout ging. „Mis schien had ik die penalty ge woon niet moeten nemen. Kort daarvoor had ik kramp." De peperdure misser leverde dramatische beelden op. De on betwiste uitblinker van de finale barstte in snikken uit en sjokte als een gebroken man van het veld. Ruim drie jaar later zal Fran co Baresi nog een keer zijn emoties tonen. De tranen zullen vandaag niet opwellen van ver driet en frustratie maar van dankbaarheid. stuttgart anp Een, twee keer per jaar is ten nis een heel vies woord voor Richard Krajicek. Het zijn die momenten waarop hij over weegt te stoppen. Waarop hij overal zin in heeft behalve ten nis. „Ik krijg steeds meer moeite met het reizen, met het weg zijn", bekent hij in Stuttgart. „Ik ervaar steeds meer dat proftennis een hard beroep is. Het is een nomadenbestaan. Ik wil vaker thuis zijn. Bij mijn vrienden, mijn familie, bij Daphne." Krajicek tennist al 23 jaar onafgebroken. Vanaf zijn der de kijkt hij door de snaren van zijn racket naar het dagelijks leven. Pas jaren later werd zijn beroep zijn hobby. Toen zijn vader, de tennistiran, al lang uit zijn leven was verdwenen. Toch dringt steeds regelma tiger bij Krajicek de vraag op of hij nog volledig achter zijn werk staat. Het antwoord is nog altijd positief. „Omdat ik nog steeds progressie zie. Dit jaar bijvoorbeeld ben ik veel constanter geworden. Omdat ik de ambitie heb nog een Grand Slam te winnen. Omdat tennis door mijn bloed stroomt." Desondanks haalt hij twee momenten Op dat hij op het punt heeft gestaan te stoppen. „Na mijn rugblessure tijdens de Australian Open 1995. Toen was ik eigenlijk gestopt. Ik zat in zo'n zwart gat dat ik niet wist waar ik was, wat ik deed." Na Wimbledon 1996 was er nog zo'n moment. Niet zo zwart-wit, maar toch. „Dat won ik notabene. Maar daarna heb ik er vijf maanden over gedaan mijn motivatie terug te vinden." Daarom wil Krajicek graag een tweede Grand Slam winnen. „Om de zaken erna heel anders aan te pakken. Ik wil een tweede Grand Slam winnen om te bewijzen dat ik rijp ben voor een aanval op de positie van nummer één van de wereld." Maar ook de schaduwkan ten van de roefri laten hem steeds minder onberoerd. „Neem nu dat artikel in Quo te", geeft hij als voorbeeld. „Het meest gerespecteerde geldblad in Nederland beweert dat ik tot de vijfhonderd rijkste mensen van Nederland be hoor, dat ik een vermogen be zit van tussen de 50 en 60 mil joen gulden. Wal een onzin, absolute kolder. Daar kan ik echt nijdig om worden. Ik denk dat Quote in Belgische francs heeft gerekend. „Neem de pulpbladcn", gaat hij verder. „Zoals die Daphne aanpakken. Echt schandalig. Ze is vogelvrij ver klaard. Nu lijdt ze weer aan anorexia, eet ze te weinig om de baby te kunnnen voeden. Dat irriteert me verschrikke lijk. Pure laster. De grens is be reikt." Op haar naakfreportage in de Amerikaanse Playboy is hij trots. „Prachtige zwartwit fo to's die ze zelf mocht uitzoe ken. Ze kreeg een Super Mo del-behandeling zoals Cindy Crawford. Echt prachtig. Ze staat op de cover van januari. Die reportage is één groot compliment." In april betrekken ze samen hun eigen pastorie in Muider- berg. In die maand wordt hun eerste kind geboren. „Daar kijk ik echt naar uit. Een hecht gezin is altijd een droom van me geweest." En grijnzend: „Ons levensmotto wordt To morrow Never Dies", de naam van de James Bond Film waar in Daphne een rol speelt." Met alle liefde is hij bereid voor zijn vaderschap conces sies te doen in zijn jaarpro gramma. „Geen Australische trips meer, of bij hoge uitzon dering", voorspelt hij. „Ik ga jaarlijks rond de US Open be kijken wat ik het jaar er op wil spelen. Of ik eigenlijk nog wel een vol programma Wil draai en. Als ik daarop ja zeg, moei ik er volledig achter staan. Dan wordt het een kwestie van niet zeuren, spelen." hunkering naar Europees voet bal gestalte gevend De prestaties bleven onder tussen ver achter bij de ver wachtingen. Na de thuisneder laag van zondag tegen NEC (2- 4) is FC Utrecht op de uiterst magere zestiende plaats van de eredivisie terug te vinden. Zon dag ook repte Spelbos over 'een gebrek aan kwaliteit'. Een goed verstaander had aan dat halve woord genoeg. „Een andere manier is blijk baar niet mogelijk", zei Rob Witschge, door de spelers als woordvoerder naar voren ge schoven. „Dit doet pijn. Spelbos is een fijne trainer. Ik betreur zijn beslissing, maar ik kan het wel begrijpen. We staan er op dit moment beroerd voor, ter wijl hij er alles aan heeft gedaan om ons aan het voetballen te krijgen." Spelbos gold ooit als de 'kroonprins' van het Nederland se trainersgilde. Die benaming zei hem ook in betere tijden - als trainer van NAC - al niets en sinds gisteren is zij zeker niet meer van toepassing. Voor de tweede, opeenvolgende keer moet Spelbos een arbeidsover eenkomst afbreken. Door zijn vorige werkgever, het Arnhemse Vitesse, werd hij in november 1995 op non-actief gesteld. Frans Adelaar zal voorlopig de taken van Spelbos waarne men. T loet bal, verziek het niet'. Zon- dag moest het Rotterdamse legioen het dus doen meteen groot videoscherm in de eigen Kuip. In het licht van het nog al tijd maar niet in te dammen ge weld rond de velden en buiten de stadions de minst slechte op lossing. Het idee is zeker niet nieuw en de techniek (integraal beelden seinen) bestaat al jaren maar in de zoektocht naar we gen om de maatschappelijke kwaal van het voetbalvandalis me te beperken, blijkt deze me thode voor herhaling vatbaar. Het resultaat van zondag: nul arrestaties, nul vechtpartijen, nul bedreigingen en nul kwel sende spreekkoren. De aanwezigheid van louter thuispubliek (bijvoorbeeld bij alle risicowedstrijden), berooft het betaalde voetbal uiteraard van een wezenlijk onderdeel. Het effect van de 'twaalfde man is niet te meten maar voetballers zeggen met regelmaat dat ze moed putten uit aanmoedigin gen en sfeer op de tribunes. Ver der heeft de gedwongen afwezig heid van de trouwe meereizende fans veel weg van de goeden die ondereen handjevol kwaden lij den. De vraag is echter of dit opweegt tegen de hoeveelheid gemeen schapsgeld die het fenomeen ivoetbalvandalisme reeds heeft gekost en nog gaat kosten in de vorm van politiebegeleiding, ge dwongen verbouwingen aan stadions, geweldpleging, bedrei gingen vernieling. Luton Town had in de jaren tachtig de primeur. Het bestuur van die club was alle narigheid die supporters van bezoekende verenigingen aanrichtten zat en besloot dat het eigen stadion voor hen in het vervolg gesloten bleef. De voetbalwereld sprak er schande van. Het gevolg was echter wel dat Luton beduidend meer bezoekers trok. Vooral ge zinnen. Het experiment wercl na korte tijd verboden. Stadions moeten voor iedereen open blij ven, zo vond de Engelse bond die zich binnen enkele seizoenen zag geconfronteerd met rampen als Bradford, Heizei en Hills borough. 'Wat is het stil hé, zonder die gasten'zo stond op een groot spandoek in de Arena te lezen voor de lege vakken die voor de Feyenoord-aanhang was be stemd. En later clit seizoen hangt datzelfde laken ook in de Kuip als de Ajax-fans ontbreken. Stil Ier zeker, en rustgevend ook voor iedereen die hoopt dat de uit wassen tot het verleden behoren. Met vijfduizend man in de kou naar een groot bioscoopscherm zitten gluren, haalt het nooit bij een echte wedstrijd. Het is en blijft een paardenmiddel. Maar hij de actie 'voetbal, verziek het niet', geneest het voorlopig aar dig. LOMAN LEEFMANS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19