PvdA eist aftreden wethouder Jackie Lourens legt de pen neer Rijn Veenstreek Ter Aar: lasten gezin Tuinders vragen betere verhuisregeling met 76 gulden omhoog Alkemade: 35.000 gulden voor beter jeugdbeleid AI p h e n a/d R i i n J acobswoude Minder banen weg Electrolux in Alphei Buurt akkoord met nieuwbouw Dorpshi] DINSDAG 28 OKTOBER 1997 Kritiek op hertaxatie in Alkemade De PvdA-fractie in Alkemade vindt, dat WD-wethouder L. Beelen moet opstappen. De socialisten dienden daar toe gisteravond tijdens de begrotingsvergadering een motie in. Als reden voerde de PvdA aan, dat de hertaxatie van woningen in Alkemade het afgelopen jaar zo slecht is verlopen. De PvdA stond echter alleen en besloot de mo tie aan te houden tot de raad van december, wanneer meer bekend is over de afhandeling van de bezwaar schriften. alkemade marieta kroft De nieuwe waarde van het on roerend goed riep in het voor jaar veel weerstand op bij de burgers. De gemeente ontving bijna 3000 bezwaren. De PvdA vindt dat de voorlichting aan de burgers onvoldoende was. Ook stoort het hen dat het bureau Kaft, dat de hertaxaties uitvoer de, ook de bezwaarschriften mocht afhandelen. Het argument van B en W dat alternatieven ontbraken gaat niet op. aldus de PvdA. „Kafi heeft de behandeling van de be zwaren consequent uitbesteed aan derden." De partij vindt dat Kafi slecht werk heeft geleverd, omdat het er nu al naar uitziet dat veel bezwaarschriften ge grond zijn. Voorts heeft de frac tie kritiek op de snelheid waar mee de bezwaren worden afge handeld. Burgers kunnen daar door, aldus de PvdA, in proble men komen bij de aanvraag voor vermindering van loonbe lasting. Zowel het CDA en de WD was het erover eens dat de ge meente 'geen schoonheidsprijs verdient' bij de uitvoering van de hertaxatie. ,,Maar wij voelen ons medeverantwoordelijk, om dat de raad de besluiten heeft genomen", reageerde CDA- fractievoorzitter D. Nagtegaal op de motie. WD-fractievoor- zitter H. van Duijkeren beaam de dat. Wethouder Beelen noemde de motie voorbarig, omdat de afhandeling van de bezwaar schriften nog in volle gang is. Hij voelde zich niet geroepen om op te stappen. Met uitzondering van de PvdA stemde de raad gister avond in met de verhoging van de rioolheffing met gemiddeld 25 gulden per aansluiting en een verhoging van de huizenbe lasting (OZB) om een gat van 2,5 ton te dichten. Het CDA, dat ook aandrong op beperking van de lastenstijging, ging wel ak koord. Omdat de financiële ge volgen van de hertaxaties nog niet bekend zijn, neemt de raad in december pas een besluit over de hoogte van de OZB en de afvalstoffenheffing. roelofarendsveen De omgeving van basisschool De Roelevaer in Roelofarendsveen is schoner dan ooit. Leerlingen van groep 7 staken gister middag de handen uit de mouwen om papier, blikjes en ander zwerfvuil op te ruimen. Milieuwethouder Wim Nugteren gaf het officiële start sein voor de actie. De komende weken gaan ook de andere scholen in Alkemade hun omgeving opruimen. Volgens leerkracht Emmy ten Wolde van de Roelevaer werken de leerlingen niet alleen, maar worden ze zich al doende beter bewust van een schone omgeving. Bovendien brengt de gemeente de kinderen iets bij over afvalverwerking. Vóór de schoonmaakactie brachten de kinderen een bezoek aan de gemeentelijke werk plaats. Daar gaven ambtenaren uitleg over wat er gebeurt met het afval. foto henk bouwman B en W presenteren begroting 1998 ter aar marieta kroft Een gezin in Ter Aar met een ei gen woning van circa 250.000 gulden betaalt volgend jaar circa 76 gulden meer aan gemeente lijke lasten. Een eenpersoons huishouden is 42 gulden duur der uit. Vooral het rioolrecht stijgt fors: met tien procent tot 274 gulden. Dat blijkt uit de gis teren gepresenteerde begroting Vroegindeweij drukt nog niet op begroting Burgemeester en wethouders van Ter Aar weten welke fi nanciële gevolgen het vertrek van burgemeester W. Vroegindeweij heeft op de begroting van volgend jaar. Als Vroegindweij burgemees ter blijft, kost het de gemeen te niets. Als zij zonder werk komt, moet Ter Aar haar wachtgeld betalen. Burgemeester A. van den Berge en wethouder A. Otto zeiden gisteren nog geen zicht op de ontwikkelingen te hebben. Hoeveel Ter Aar moet betalen als Vroegindweij haar baan kwijtraakt, wilden ze niet zeggen. ,,Pas als het conse quenties heeft op de begro ting, wordt het zichtbaar", zei Otto. Nadat de raad begin dit jaar het vertrouwen in Vroegindeweij had opgezegd, kreeg ze eervol ontslag. Vrij snel na haar vertrek werd ze burgemeester van de Drenthe gemeente Smilde. Het ging om een tijdelijk ambt, omdat Smilde per 1 januari wordt heringedeeld. voor 1998. De huizenbelasting (OZB) stijgt' net als de leges en andere gemeentelijke heffingen met 'de trendmatige verhoging' van drie procent. De OZB voor een huis eigenaar komt daarmee op een bedrag van 12 gulden per 5000 gulden waarde. Dankzij een meevaller van het rijk die honderd gulden per huishouden verstrekt om de af valstoffenheffing te verlagen, stijgt deze heffing slechts met vier gulden tot 452 gulden. Een persoonshuishoudens betalen volgend jaar 272 (-19 gulden). Om extra geld in het laatje te krijgen, zijn B en W van plan om het Energie- en Waterlei dingbedrijf Rijnland te laten be talen voor leidingen in openba re grond. Deze heffing is sinds 1 januari van dit jaar mogelijk. Wethouder A. Otto van financi en beseft dat het EWR deze hef fing uiteindelijk op het bordje van de burgers neerlegt. Naast het verhogen van de in komsten wil het college bespa ren op personeelskosten (425.000 gulden), energiekosten in gemeentelijke gebouwen (50.000 gulden) en grootschalig wegenonderhoud (100.000 gul den). Verder rekent Ter Aar op extra inkomsten door het ge meentelijk woningbedrijf, sporthal De Vlinder en sportzaal De Wip af te stoten en snipper- groen te verkopen. Ter Aar is niet van plan om volgend jaar veel geld uit te ge ven voor nieuw beleid. Otto: „Deze uitgaven blijven hoofdza kelijk beperkt tot zaken die al in gang zijn gezet." Een reden daarvoor is dat Ter Aar opnieuw wordt geconfronteerd met een korting op de algemene uitke ring. De gemeente loopt daar door nog eens 136.000 mis. De oorzaak van de korting is de vrij hoge inkomens in Ter Aar. De raad behandelt de begroting op 13 november. alphen aan den rijn marcel smeets Voor een succesvolle uitwerking van het Integraal Ontwikke lingsplan voor de glas- en tuin bouw (IOP) in de Rijn- en Veen- streek moet het rijk meer geld overhebben. Kwe*kers die ver kassen, komen niet in aanmer king voor subsidies of ondervin den financiële problemen bij de grondverwerving, aldus P. Ver hoef, voorzitter van de kern groep ontwikkeling glastuin bouw (KOG). Om de glastuinbouw in de Rijn- en Veenstreek slagvaardi ger te maken, is concentratie van versnipperde kasgebieden belangrijk. „Je moet durven toe geven dat er geen toekomst meer is voor kleine bedrijven", aldus Verhoef gisteren tijdens een CDA-bijeenkomst in Al phen aan den Rijn. „Daarom streven wij naar bedrijven van anderhalve hectare." IGeine lo caties moeten daarom worden opgeheven of worden herplaatst in centrale vestigingsgebieden. Die concentratie moet onder meer plaatshebben in Nieuw- veen. Ondernemers die verhuizen, kunnen rekenen op overheids subsidies. „Helaas is de bruik baarheid daarvan beperkt voor de Rijn- en Veenstreek", zegt Verhoef. Zo stelt het rijk een toelage ter beschikking van bij na vier ton voor nieuwe investe ringen. Voorwaarde is wel dat de bedrijven een frontbreedte meten van tachtig meter. „In de Rijn- en Veenstreek is dat bij negentig procent van de bedrij ven niet hanteerbaar", aldus Verhoef. Bovendien dreigt er een pro bleem voor ondernemers die hun dure tuinbouwgrond ver kopen wanneer zij verhuizen. De grond die zij verlaten, krijgt veelal een andere bestemming, bijvoorbeeld voor recreatie. „Dan moet je je grond verkopen tegen een veel lagere prijs dan je nieuwe tuinbouwgrond gaat kosten", zegt M. van Tol, bloe- menkweker in Ter Aar. Volgens Verhoef zijn de rege lingen waarvan hij uitgaat 'nog onzeker'. alkemade knelpunten bij de jeugd en droegen oplossingen aan. De gemeente verwerkt de bevin dingen in de nota jeugdbeleid. „Het zou vreemd zijn als ik een tas met geld zou hebben opengetrokken, zonder dat ik precies weet waarvoor het moet gaan dienen", verdedigde Bee len zich. Gisteravond trok de wethouder wel een tas met geld open. Hij kondigde aan dat hij 35.000 gulden reserveert voor het jeugd- en achterstandenbe leid. De PvdA in Alkemade betreurt het dat wethouder L. Beelen af gelopen zaterdag tijdens de conferentie van de jeugd geen toezeggingen heeft gedaan. „Wanneer je jeugdigen vraagt mee te denken over het jeugd beleid, creëer je verwachtin gen", zei PvdA-fractievoorzitter F. Hoogenboom. Zo'n vijftig inwoners van Alkemade tussen de tien en 24 jaar presenteerden zaterdag Alphense schrijfster kwakkelt met gezondheid alphen aan den run. jan westerlaken De Alphense Jackie Lourens, schrijfster van zo'n vijfentwin tig spannende politieboeken, legt de pen neer. De 77-jarige auteur nam dit besluit, omdat ze met haar gezondheid kwak kelt. Ze moet de uitgever nog van haar stap op de hoogte brengen. Het opmerkelijke in de boe ken van Lourens is, dat alle misdaden zich afspelen op her kenbare plekken in haar woon plaats. Alphen aan den Rijn heet in in Lourens' detectives Castellum aan den Rijn. Haar sterinspecteur en hoofdper soon is de politieman met menselijke kanten Erik de Ja ger. Hij speelt nog één keer de hoofdrol als in februari haar (inmiddels voltooide) aller laatste boek van de persen rolt. De schrijfster was nog wel be gonnen aan een nieuw verhaal, maar toen haar elektrische schrijfmachine het twee keer achter elkaar begaf, was dat het laatste zetje dat ze nodig had om definitief een punt achter haar carrière te zetten. De 67 pagina's, die ze al voor het nieuwe boek had getikt, ver dwijnen in de prullenbak. Interviews geeft ze niet meer. „Daarvoor", zegt ze, „ben ik te zwak en veel te gauw moe." Wel wil ze telefonisch enkele wagen beantwoorden. Na twintig minuten kapt ze het ge sprek af, omdat ze, hoorbaar, hondsmoe is. In dat gesprek vertelt ze onder meer, dat ze door evenwichtsstoornissen al negen jaar niet meer op straat is geweest. „Eigenlijk", zucht ze, „vind ik het welletjes. Hèt is genoeg ge weest, ik ga met pensioen. Ik ben 77 jaar, dus heb ik dat ver diend. Zeker, ik heb wel eens Jackie Lourens: 'De laatste bladzijde is omgeslagen, het boek is dicht.' foto archief meer gedacht nu stop ik ermee. Maar het kwam er nooit van. Ik begon toch steeds weer inet een nieuw verhaal. Eerlijk ge zegd ben ik blij, dat ik de knoop nu heb doorgehakt. Ik ben vanaf het begin van dit jaar doodmoe en voel me ziek. In huis kan ik nauwelijks nog wat doen, dus begrijp je dat schrij ven helemaal niet meer lukt." Lourens blikt tevreden terug op haar carrière als auteur. Elk jaar scheidde ze een boek af. Eén ervan werd zelfs in het Russisch vertaald, vertelt ze met gepaste trots. „Daarvan zijn een miljoen exemplaren verkocht. De Russen hebben mij daarvoor goed betaald." Over haar laatste boek, dat de titel 'Eigen rechter' meekrijgt, heeft ze een goed gevoel. „Dat leest lekker weg. Ik ben daar in elk geval tevreden over. Dat maakte mijn beslissing om met schrijven te stoppen gemakke lijker." De Alphense auteur schat dat er in Nederland honderddui zenden boeken van haar zijn verkocht. „Ik heb aan mijn schrijverij veel goede vrienden overgehouden. Vrienden, die me nog altijd kaartjes sturen. Dan praat ik over mensen, die mij niet persoonlijk kennen, maar alleen mijn boeken. Die lazen zij, bijvoorbeeld, in de vakantie. Daarvoor waren ze prima geschikt. Lekkere lichte kost waarbij de lezer niet al te diep hoefde na te denken. Ik schreef mijn boeken voor men sen die even uit de sleur van al ledag wilden vluchten. Daarin ben ik, geloof ik, aardig ge- Lourens heeft zichzelf nooit vergeleken met de Engelse schrijfster Agatha Christie. „Ik voel me absoluut niet verwant met haar. Zij schreef detectives, ik politieverhalen. Verhalen, waarbij ik in het begin van mijn carrière hulp kreeg van een politieman. Hij las niet al leen mijn boeken voordat ze werden uitgegeven, maar stuurde me ook misdrijven op schrift. Zo kwam ik veel te we ten over hoe het er intern bij de politie aan toeging. Ja, en ik ge bruikte Alphen als plaats waar zich al die crimes afspeelden. Ik heb ware kruistochten door de gemeente gemaakt op zoek naar leuke plekjes. Alleen en met mijn dochter. Ik ken er elk hoekje en gaatje. Dat is nu voorbij. De laatste bladzijde is omgeslagen, het boek is dicht." chef tim brouwer de koning, 071-5356462, plv -chef marieta kroft, 071-j RIDDERVELD In 1978 kocht Loes Rutten haar eerste afbeelding een olifant. Sinds die tijd is zij in de ban van van deze dieren, kleine twintig jaar later is ze in het bezit van 108 exemplaren, maakt van verschillende materialen. Van 3 tot 29 oktober stelt ten haar collectie ten toon in de bibliotheek Filiaal Ridderveld expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bieb. WESTERHAVEN Liefhebbers van het dartspel kunnen zaterdag recht in het buurthuis Westerhaven aan de Emmalaan. Dan oi seert de dartclub Westerhaven weer een 501 singletoemooi. D ste vier van de winnaarsronde en de eerste twee van de verliej ronde winnen een geldprijs. Verder is er nog een prijs voor de hoogste finish. Inschrijven kan op de dag van de wedstrijd var uur. WOUBRUGGE Tilleke Marck en Peter Meppelink geven op zoi 2 november een 'ademdag' in boerderij Het Eiland aan de Wij Aa, Ofwegen 4. Door middel van ademhalingstechnieken lerei deelnemers bewuster te ademen. De kosten (inclusief lunch) de ademdag, die van 10-17 uur duurt, bedragen honderd guld Informatie 071-5013115. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In basisschool De Rank is zaterdad onderwijsmarkt voor Rijnwoudse scholieren die volgend jaar n de 'grote school' gaan. Vertegenwoordigers van tien scholen u Alphense- en Leidse regio zijn tussen 10 en 12 uur aanwezig o| kinderen en ouders individuele voorlichting te geven over het voortgezet onderwijs. De onderwijsmarkt is een initiatief van d Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) in Koudekerk en Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Koudekerk-Hazerswq alphen aan den rijn robbert minkhorst Bij Electrolux Nederland in Al phen verdwijnen minder banen dan aanvankelijk was aange kondigd. Door de noodzakelijke reorganisatie bij de witgoed-fa brikant zouden 89 gedwongen ontslagen vallen. Na onderhan delingen tussen het bedrijf en de vakbond CNV Metaal en Elektro is dat aantal nu terugge bracht tot 35. Het aantal ontslagen kon worden beperkt omdat het CNV en de Electrolux-directie een uitgebreider sociaal plan opstel den. Er komt een mobiliteits centrum dat de in-, door- en uitstroom van personeel coördi neert. Voor twintig 55-plussers is een ouderenregeling. Boven dien wordt de inkrimping van het personeel uitgesmeerd over de komende twee jaar. Om die reden verdwijnen door natuur lijk verloop (pensioen, tijdelijke arbeidsovereen al mensen. Electrolux heeft belooj hooguit 35 werknemers wie ontslag dreigt, te helpj het zoeken naar een baan. Als zij na de opzegtef nog geen nieuw werk ha gevonden, treden ze voq jaar in dienst van uitzeil reau Start. Dat betaalt oq inkomen als er geen werk ij De vakbond ging de o handelingen met Electrolj met de doelstelling 'niema de WW'. Woordvoerder J merzeel van CNV verwaclj de bond daarin ook is gesi „De kans is heel groot dat j toch iedereen aan het komt. Al is dat dus niet nq kelijkerwijs bij Electrolux vakbond verwacht dat he biliteitscentrum en het jaa tract bij Start voldoende g tie bieden. het wettelijke minimum, i de ruimte waarop Pippek had ingezet. De stichting vier vierkante meter. De n bouw is volgens haar maar de stichting gaat we in het plan. Oosterhoff ruimte te winnen door e< pandige berging buiten h bouw te plaatsen, maar over is de stichting nog in leg met de architect. Vo< ontwerp dat A. Nowotny getekend, had ze nog een plimentje over. „We hebb een gegeven moment ge laat die franje maar zitte maak er een blokkendooi Dat is het uiteindelijk oo worden, maar voor een kendoos is het een mooie.' Over de bouw van een n arium aan de westzijde va Dorpshuis viel gisteren geen onvertogen woord Rijnwoudse politiek plaats kele jaren geleden nog w< kanttekening, omdat zi combinatie van een jong centrum en een mortui niet zo gelukkig vond. D( wonenden en de leden vai hadden hier gisteravond moeite mee. hazerswoude-dorp marun kramp De nieuwbouwplannen voor het Stek, Pippeloentje en het Dorpshuis ontlokten gisteren tijdens de inspraakavond één reactie. Die kwam van K. Oosterhoff van peuterspeel zaal Pippeloentje. Zij noemde de nieuwbouw waarop behoor lijk is bezuinigd 'haalbaar maar krap'. De overige aanwezigen in het Dorpshuis in Hazerswoude hadden gisteren geen opmer kingen of vragen. Wethouder G. van der Lecq trok daaruit de conclusie dat de nieuwbouw 'dus geen probleem' is. Aan de bar van het mutifunc- tioneel centrum had een om wonende nog wel een suggestie. Het leek hem beter om het jon gerencentrum ondergronds te bouwen. „Maak er een bunker van met daar bovenop een zwembad. Dan is het pand vol ledig geluidsdicht", opperde hij. Hij zwakte zijn opmerking ech ter direct af door te zeggen dat hij er misschien iets te simpel over dacht." Alleen Oosterhoff reageerde tijdens de zitting. Iets meer dan drie vierkante meter per kind, Negeren begrotingsbehandeling valt slee 'GroenLinks minacht kiezel alkemade marieta kroft De afwezigheid van GroenLinks tijdens de b ?grotingsbehande- ling is de politieke fracties in Alkemade in het verkeerde keel gat geschoten. Het verst ging de WD gisteravond. „Een bewust genomen besluit om niet mee te doen, gaat mij te ver", zei fractievoorzitter H. van Duijke ren. „Niet meedoen getuigt van minachting voor de kiezers, B en W, de ambtenaren en de raad. De fractie geeft een brevet van onvermogen af." Volgens CDA-fractievoorzitter D. Nagtegaal is GroenLinks ver plicht aan zijn kiezers om z'n visie uit te dragen. „Het zou ons tegenvallen als dit behoort tot de tactiek van een bewuste keu ze voor de underdog-positie in het kader van de komend kiezing." De PvdA was vol begrip zien het als een signaal n< raad en het college. Je ste immers veel werk in ei voorspelbare resultaat is toch geen weerklank vind dus fractievoorzitter F. Ho boom. Raadslid F. Koek van d< mansfbactie GroenLinks digde vorige week al aan dit jaar niet zou meedoe de begroting 'dat toch een verkiezingscircus zou wort Koek verwees naar de ci tuatie bij zijn partij. Er z weinig mensen bereid ac worden, dat de kans groot GroenLinks niet meedoe de komende gemeenteraai kiezingen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18