(Leiden Regio Norm studieadvies blijft op 50 procent VD neemt collegebeleid onder vuur lancune drijft Leidenaar ot roof en brandstichting Misschien mag niet, maar ik doe het toch Herfst lentallen ideeën voor anpak Lage Rijndijk Op eigen risico Van Traa begraven op Rhijnhof NSDAC 28 OKTOBER 1997 971 ichtpaar opgepakt wegens steunfraude [iden De sociale recherche heeft gisteren een Leids echtpaar 8 en 50) aangehouden wegens steunfraude. Het duo had een tkering terwijl de man werkte als straatmaker. Hij had dit niet pgegeven bij de sociale dienst. Het stel moet een bedrag van 1.000 gulden terugbetalen. Tasjesroof op klaarlichte dag 11denEen 43-jarige Leidse vrouw is gisteren rond het middag- ,ur op brute wijze van haar handtas beroofd. Bij de kruising Ju- anastraat/Sophiastraat in Leiden werd zij door een man op een ets opzettelijk aangereden, waarna de dader met kracht de andtas uit de handen van de vrouw rukte. Hoewel een omstan- de achtervolging inzette, kon de man ontkomen. jan preenen, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071 -51 'errcist door grote aantal reacties' )en ruud sep ertig meer of minder uitge- rkte plannen voor de aanpak de Lage Rijndijk uit de reënbussen en twee via de cussiepagina van het Digitale dhuis. Dat is de score van de reënronde die de gemeente •ft gehouden in de aanloop ir het debat over de Lage ndijk op 4 november. Pro- tleider A. Haagsman is tevre- „We zijn verrast over het ite aantal reacties." waliteit ;t alleen over het aantal, ook ;r de kwaliteit van de plan- is Haagsman bijzonder te :eken. „Sommige mensen )ben complete tekeningen naakt bij hun plannen. Het ren vaak heel weloverwogen eën. Het is toch altijd weer vachten wat je in zo'n bus ïtreft." Hij denkt dat deze n werken in de toe- mst navolging verdient. „De insen zijn als gebruikers toch :maal deskundigen. Daar iet je als gemeente gebruik maken." )e ingebrachte ideeën geven goede indruk van de tegen- itelde belangen die rond de ;e Rijndijk spelen. De 'fles- als' van amper zes meter d is een crime voor fietsers, automobilisten en vrachtwa genchauffeurs. Voor de ge meente heeft steeds voorop ge staan dat de positie van de fiet sers op de Lage Rijndijk moet worden verbeterd. Sommige bewoners pleiten voor het be perken van het aantal parkeer plaatsen, anderen willen daar beslist niet aan tornen. Ook wordt er gepleit voor het aan banden leggen van het vracht verkeer. Vanuit bedrijventerrein De Waard wordt het idee van een ontsluiting op de Hoge Rijndijk nieuw leven ingebla zen. Ook zijn er heel wat wegge bruikers die een pleidooi hou den voor een wat selectiever be leid bij het openen van de brug gen. Vooral in de zomer wan neer er veel pleziervaart is, wekt het openen van-de bruggen in de spits nogal eens ergernis van de weggebruikers op. Debat De 'denk+doegroep' met verte genwoordigers van de wijk wil de voorstellen terugbrengen tot min of meer hapklare brokken. Op een debatavond volgende week dinsdag in buurtcentrum De Kooi moeten zo veel moge lijk knopen worden doorgehakt. Uiteindelijk neemt de gemeen teraad een beslissing over de toekomst van de Lage Rijndijk. 1 is** leiden Een schitterend herfsttafereeltje in het Plantsoen. Als deze enorme zwammen e een gezin er een aardig maaltje aan hebben. hen aad rietveld resteren in werk, hét paradepaardje het Leidse college, is verworden tot isteren in uitkeringen. De coalitie PvdA, D66, CDA en Groenlinks ïft meer aandacht voor armoedebe- Sjding dan voor de stadseconomie. t moet precies andersom, zegt WD- :tieleider J. Kradolfer vanavond in eerste algemene beschouwingen, 'erkgelegenheid, gemeentelijke las- en minimabeleid zijn vanavond de angrijkste onderwerpen in de alge- ine beschouwingen over de laatste ge- entebegroting van het huidige colle- Een uiterst kritische Kradolfer, die paar maanden terug A. Geertsema rie jaar cel geëist tegen ex-horecaondememer •en dorith ligtvoet thu opvolgde als fractieleider van de WD, geeft een bijtend visitekaartje af. De WD staat niet alleen in zijn pleidooi om meer te investeren in de lo kale economie. O. Welling van college partij D66 toont zich in zijn algemene beschouwing voorstander van een grote investering in het 'Sleutêlhofgebied'. Het geld dat Leiden krijgt uit de pot voor grote stedenbeleid moet worden besteed aan een oppepper voor dat gebied tus sen Breestraat en Aalmarkt. Want nu, zegt Welling, staat de Aalmarktschool maar te verloederen en 'het gat van Van Nelle blijft maar gapen'. Door meer te bezuinigen kunnen de lasten voor burgers en bedrijven omlaag, meent Kradolfer. En daarin vindt hij het CDA aan zijn zijde. Want Leiden, zegt fractievoorzitter P. Kluck, heeft 'een te omvangrijke overheidsorganisatie, die niet de producten levert waar de stad op wacht'. En bij het beperken van de ge meentelijke lasten kijken burgemeester en wethouders ten onrechte niet naar het bedrijfsleven, vindt de CDA'er. En dat is de WD met hem eens. SP'er D. Sloos wijdt zijn algemene be schouwing bijna helemaal aan de twee deling in de samenleving. Sloos veron derstelt dat ook in Leiden ontwikkeling en gezondheid van kinderen lijden on der langdurig geldgebrek. Het Leidse mi nimabeleid, zegt de SP'er, is niet meer dan 'een plaatselijke schaamlap om de gevolgen van het landelijke paarse be leid een beetje te verhullen'. En door ba nenpool en Melkertbanen ontstaat vol gens Sloos een 'klasse met laagbetaalde en onvolwaardige arbeidsplaatsen, die langdurig op of onder het sociaal mini mum zitten'. Het college kan, met nog minder dan een halfjaar voor de boeg, absoluut niet achterover gaan zitten, vindt D66'er Welling. Behalve voor het Sleutelhofge- bied moeten er nog deze periode plan nen komen voor verbouwing van de La kenhal en de toekomst van de Leidse zwembaden. Wethouder T. van Rij krijgt van Welling het verwijt dat hij veel te weinig doet aan integraal veiligheidsbe leid. En dat krijgt de wethouder ook van de WD te horen. Actie /1 rr De Belangenvereni- I 3 ging A4/HSL be reidt een actie voor om het wanbeleid van de regering aan de kaak te stellen. Pensioen y| Q De Alphense Jackie I O Lourens (77), schrijfster van zo'n 25 poli tieboeken, legt de pen voor goed neer. Leidse universiteit wil eerst resultaten afwachten Ook het volgende studiejaar, 1998-1999, moeten eerste jaars studenten aan de Leidse universiteit minimaal de helft van hun studiepunten halen om verder te mogen studeren. De verhoging van de norm van het bindend studieadvies (BSA) naar 70 procent - 28 van de 42 punten - wordt uitgesteld. leiden caroline van overbeeke Rector magnificus WA. Wage naar lichtte gisteravond in de vergadering van de universi teitsraad dit voorstel van het college van bestuur toe. „We wilden oorspronkelijk in januari een besluit nemen over de BSA- norm voor het studiejaar 1998- 1999. Maar dat is erg moeilijk, omdat we dan nog geen zicht hebben op de effecten van het bindend studieadvies dat we dit jaar hebben ingevoerd. We kun nen daar in januari weinig con creets over zeggen: dan is de norm van 50 procent - 21 stu diepunten - pas vier maanden in werking. Eind januari krijgen de eerstejaars hun eerste stu dieadvies." „Daarom stel ik voor om die discussie pas aan het eind van het studiejaar te voeren. Dan weet je het resultaat van de praktijk en kun je evalueren. Dat betekent wel dat we nog een heel jaar aan de norm van 50 procent vastzitten, omdat we het niet kunnen maken om pas in augustus mee te delen dat we die in september verhogen naar 70 procent. Scholieren moeten tijdig weten waar ze in Leiden aan toe zijn." De Leidse universiteit is de enige instelling die werkt met een bindend studieadvies. Eer stejaars die niet minimaal de helft van hun 42 studiepunten halen, krijgen het bindende ad vies hun studie te staken en iets anders te gaan doen. De Leidse universiteit wil af van het hoge aantal studenten dat nooit de eindstreep haalt en hoopt meer gemotiveerde studenten binnen haar gelederen te krijgen. De instelling wil bovendien het niveau en de kwaliteit van het onderwijs verbeteren. In ruil voor het BSA krijgen eerstejaars een betere begeleiding en een beter onderwijsprogramma, zo heeft het college beloofd. Een proef met het BSX afgelopen studiejaar wees uit dat eender de van de eerstejaars een nega tief advies kreeg. Het slechtst was de situatie bij rechten waar 46 procent zou afvallen, genees kunde deed het goed met slechts 10 procent negatieve ad- Wagenaar: „In onze optiek is een aantal effecten van het BSA te verwachten: in de eerste plaats een extra motief om re gelmatig te studeren, in de tweede plaats verwerven we ge gevens waarmee we kunnen voorspellen of een student suc cesvol zal zijn in de studie of niet. In het geval dat we weten dat de student geen succes zal hebben, geven we tijdig advies." „De hoogte van de norm van het BSA moet zijn gebaseerd op de praktijk. We moeten ons af vragen welke norm een vol doende prikkel geeft om te stu deren en wanneer wij een suc cesvolle voorspelling kunnen doen over het verloop van de stLidie. Aan het eind van dit stu diejaar kunnen we ons afvragen of de 21 punten ons dichter bij ons doel hebben gebracht. De vraag wat er gebeurt bij een an dere norm is helaas veel lastiger te beantwoorden. De universiteitsraad ging ak koord met het voorstel van Wa genaar om die discussie op een later tijdstip te voeren. Rijdende winkelier blijft verkopen op terrein Robijnhof leiden eric-jan berendsen Een luid gejuich gaat op in de hal van Robijnhof aan de Robijnstraat in Leiden. Applaudisserend ziet ëen tiental bewoners van de aanleunwonin gen het voertuig van 'hun' rijdende winkelier het parkeerterrein van het seniorencentrum opdraai en. Ondanks een verbod van de directie van Ro- bijnzicht/Robijnhof komt Wim Verboon op maandagmiddag toch zijn handel drijven. „Mis schien mag het niet, maar ik doe het toch." Stra lend wandelt Verboon de entree binnen om de schouderklopjes in ontvangst te nemen. „Ia, ik ben er hoor", zo begroet hij zijn wachtende klan ten. „Het is best wel spannend, maar ik moet dit doen. Ik kan jullie niet in de steek laten." Twee weken geleden ontving Verboon van de directie van het verzorgingshuis een brief met de mededeling dat hij met ingang van 27 oktober geen handel meer mag drijven op het terrein van Robijnhof. In het aanpalende Robijnzicht wordt immers een Cl000-vestiging geopend en de con currentie van Verboon is te groot. En ondanks het schrijven van directeur D. Iken van het senioren centrum waarin 'maatregelen' worden aangekon digd als Verboon toch verschijnt, gebeurt er die maandagmiddag niks. Geen boze directie, geen politie, geen sleepwagen. Tot opluchting van Ver boon. „Ik heb lang getwijfeld, maar ben toch geko men. Ik heb de laatste dagen zoveel hartverwar mende reacties gehad, dat ik blijf doorvechten. Ik laat het er niet bij zitten. Misschien sta ik wel in mijn recht, dat wordt momenteel door mijn ad vocaat uitgezocht. Zijn de parkeervakken hier pri- véterrein? Dat is bijvoorbeeld een vraag die maar eens moet worden beantwoord. Ik hoop dat er deze week nog een gesprek tussen mij, mijn ad vocaat en de directie kan plaatsvinden. Want met praten hoop ik toch een oplossing te kunnen vin den waar iedereen gelukkig mee is." Gelukkig zijn de bewoners van Robijnhof in ie der geval. Zij hadden zich al voorbereid voor de wandeling naar de Robijnstraat waar Verboon had aangekondigd te zullen gaan staan na zijn 'terreinverbod'. Zo ver komt het niet. Gerouti neerd drukt de middenstander de ruim 120 bel len in de centrale hal in. „De melkboer", roept hij tientallen keren door de intercom. Langzamer hand druppelt zijn klandizie binnen. De gebrui kelijke winkelkraam in de hal ontbreekt, maar met behulp van een winkelmandje voorziet Ver boon zijn klanten vliegensvlug van hun bestellin gen. Tot groot genoegen van de 90-jarige J. Koet die al jaren een flat in Robijnhof bewoont. „Ik blijf samen met mijn medebewoners vechten voor Verboon. We mogen toch zeker zelf wel beslissen waar en bij wie we onze boodschappen doen. Wat de directie wil, is belachelijk. Het is hier toch zeker een vrij land en geen dictatuur." Directeur D. Iken onthoudt zich van ieder com mentaar. 37-jarige Leidenaar voelde een enorme ran- ïe tegenover Cor Bronk, de eigenaar van CB lusement. Daarom stichtte hij begin juni md bij het bedrijf van Bronk aan ae Flevoweg. maand later beroofde hij een snackbar- Hdster, een familielid van Bronk. Ook verkocht in die periode drugs om aan geld te komen, or deze daden hoorde de man gisteren bij de ervoudige kamer van de Haagse rechtbank ejaar cel eisen. )e man zag vorig jaar zijn huwelijk stranden. had hij gigantische financiële problemen, arvoor hield hij Cor Bronk, eigenaar van CB lusement, verantwoordelijk. Eind 1996 bezat Leidenaar nog twee cafe's en een snackbar, ronk heeft ervoor gezorgd dat ik beide cafés loor", zei hij tegen rechtbankpresident G. Bo- ives. Familie van Bronk zou hem tevens heb- bedreigd. Ook de vernieling van zijn auto ireef hij toe aan de familie. Toen rond die tijd ook mijn vriendin werd be sloegen de stoppen door", verklaarde de ïd van de tongriem gesneden Leidenaar, die teren bijna alles bekende. Met zijn vriendin en vriend ging hij naar het bedrijfspand aan de voweg. Het drietal gooide enkele zelfgemaakte •lotov-cocktails naar binnen en veroorzaakte Dr tienduizenden guldens schade. )m uit de financiële problemen te raken, zocht Leidenaar andere oplossingen. Op 21 juli be- ifde hij samen met zijn vriendin de eigenares een snackbar. In de buurt van de Vijf Meilaan bedreigde zijn vriendin de eigenares met een pistool en dwong haar een tasje met pasjes, pin code en andere spullen af te geven. Het duo nam ruim 1400 gulden op van haar rekening. Dat verlichtte de financiële pijn maar even. De verkoop van pillen en andere drugs moesten voor verdere verlichting zorgen. Toen de man werd aangehouden werd zestig gram speed in zijn wo ning aangetroffen. Ook vond de politie een gaspi stool waarmee de snackbarhoudster was be dreigd. Officier van justitie E. Visser vond een zware straf op zijn plaats. De man had veel schade, woede en angst teweeggebracht bij alle betrokke nen. „Steeds komt het beeld naar voren van een verongelijkt man die doet alsof zijn tegenslag voorkomen had kunnen worden als anderen an ders hadden gehandeld", zei hij. „Maar dat een deel van zijn problemen voortkomt uit hemzelf, hoor ik niet." Advocaat P. Steur vond dat de officier te weinig rekening hield met de moeilijke situatie waarin de man had verkeerd. De Leidenaar is van plan om zijn leven te beteren als hij uit de gevangenis komt. „Hij is bezig met het halen van diploma's en wil na zijn straf niet meer in Leiden terugke- Rechtbankpresident G. Bodewes gaf de Leide naar een goed advies mee voor de periode na zijn detentie. „U kan beter geen zelfstandig onderne mer meer worden, maar in loondienst gaan", sprak hij vaderlijk tot de verdachte. „Want onder nemer zijn, dat valt helemaal niet mee. Dat heeft u inmiddels wel gemerkt. leiden Fietsers kunnen de Langegracht maar beter mijden. Naast het politiebureau worden op dit moment enkele appartementen ge bouwd. Hekken blokkeren het trottoir en het vrijliggende fietspad. Tweewielers moeten voorlopig de rijbaan gebruiken. Ook al wor den daar bij wijze van spreken de trappers van hun fiets afgereden. FOTO DICK HOGEWONING Het Tweede-Kamerlid Maarten van Traa (52) is vanmorgen be graven op de Leidse begraaf plaats Rhijnhof. Van Traa kwam vorige week dinsdag om het le ven bij een auto-ongeluk op de A4 bij Amsterdam. De begrafe nis had in kleine kring plaats. Vanavond is er om 20.00 uur een herdenkingsbijeenkomst voor Van Traa in de Amster damse Westerkerk. Daar spre ken onder anderen PvdA-voor- zitter Adelmund, de commissa ris van de koningin in Drente, Ter Beek, en fractievoorzitter Wallage van de PvdA. Huisvlijt te koop De resultaten van huisvlijt zijn dinsdag 11 en woensdag 12 no vember te koop in molenmuse um De Valk aan de Lammer markt. De vrouwenvereniging Tesselschade-Arbeid Adelt drapgt uit de opbrengst van zul ke verkopingen onder meer bij in de studiekosten van vrou wen. De verkoping in het mo lenmuseum is op dinsdag tus sen half twee en half vijf en op woensdag tussen tien en vier.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11