Consument Wisser in design Alberto Alessi en zijn topontwerpers Sandwich onder tapijt Kleurvol stempelen Veilige klemtangen mm DINSDAG 21 OKTOBER 1997 REDACTIE SASKIA STOELINGA 02} Door kalkaanslag kunnen trans parante glazen douchewanden en -deuren veranderen in mat glas. Om dat te voorkomen wordt kopers dringend aangera den helder glas na het douchen droog te maken. Dat gaat het eenvoudigst met een raamwis- ser. Alleen slingert die nog wel eens hinderlijk door de badka mer. Een fabrikant heeft daar een speciale houder op bedacht die tegen de tegelwand kan worden bevestigd. Omdat het oog ook wat wil is deze Othello verkrijgbaar in uitvoeringen met hetzelfde uiterlijk als kra nen en andere toebehoren: in chroom, edelmessing, oranje, wit, zwart of bi-colour. Voor wie harmonie in de bad- ruimte boven alles gaat, moet voor zo'n raamwisser met hou der (verkrijgbaar bij sanitair speciaalzaken) wel een paar honderd gulden over hebben. Een raamwisser van een paar tientjes, met een touwtje door het oog in de handgreep om het aan eeh simpel haakje te kun nen ophangen, dat kan natuur lijk ook. Informatie: Rijmas, Leiden, 071 - 56 86 79 9. Aan tapijt hangt vaak een hoog prijskaartje. Het is dus rendabel om er zo lang mogelijk plezier van te hebben. Een belangrijk instrument hiervoor is onderta pijt, want dit voorkomt slijtage van de vloerbedekking. Vooral bij tapijt met een rug (onderkant) van textiel of jute moet ondertapijt worden ge legd. Dat beperkt geluidsover last, biedt extra isolatie en het kleed is makkelijker mee te ver huizen. Allemaal voordelen, maar het leggen van ondertapijt is een lastig karwei. Om doe- het-zelvers een handje te hel pen, is er ondertapijt dat door middel van een anti-sliplaag snel aan de betonnen of houten ondergrond vastzit. Dit Egalsoft-ondertapijt bestaat uit drie lagen; de fabrikant spreekt over zijn sandwichcon- structie. De eerste laag is zoals gezegd voor directe hechting aan de ondergrond. In het mid den zit een zachte laag voor egalisatie, waardoor oneffenhe den in de ondergrond worden gemaskeerd. De laatste laag is voor verlijming met de onder kant van de vloerbedekking. De prijs van een strekkende me ter Egalsoft ligt tussen de vijf tien en twintig gulden. Kastanjebladeren op de keu kendeur en sterren en maantjes op het plafond; het is geen ver moeiende klus, maar slechts een kwestie van eenvoudig stempelwerk met verf. Deco- design is de naam van dit ge reedschap, waarmee bijvoor beeld kinderkamers zijn te de coreren. Het principe is simpel. Twee stempels van circa tien centi meter zitten in een blisterver- pakking en in de lege verpak king gaat een beetje verf. De stempels kunnen op een spe ciaal handvat worden vastge- klikt. Vervolgens moeten ze in de verf worden gedept, waarna de stempels op muren, plafond, meubels of deuren worden ge drukt. Latex of waterverdunbare verf is voor dit kunststukje het meest geschikt, maar overige soorten kunnen ook. Een blister met daarin twee verschillende stem pels kost dertien gulden en de keuze van motieven bestaat on der meer uit Franse lelies, beer tjes, olifanten en zeehonden. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1. I.OOg; 5. Smalle sloot; 9. vordering; 10. tweetal; 12. Turkse titel; 13. franco (afk.); 14. afloop; 16. oosterlengte; 17. kunstenaar; 19. vierkante zuil; 21. betrekking; 23. afgemat; 24. plakmiddel; 26. oude Franse munt; 27. lidwoord; 28. ijzeroxi de; 30. Hare Majesteit; 31. de fect; 32. opera van Verdi; 33. heilige; 34. Perzische gouden munt; 36. slee; 38. vragend vnw.; 40. plaaggeest; 41. voor; 42. insecteneter; 44. overblijfsel; 45. knecht; 48. buisverlichting; 50. leeg; 51. vogelproduct; 52. gelofte; 54. soort; 55. schrijfge rei; 56. kleur; 57. gereedschap. verticaal:1. Beroemd; 2. trotse WOORDZOEKER houding; 3. stoomschip; 4. De overgebleven letters vormen schietvoorraad; 6. dwarsmast; 7. samen het woordTEXTIELZAAK ik (Lat.); 8. viltzeil; 10. aanwij zend vnw.; 11. lofdicht; 14. roem; 15. ratelpopulier; 17. on heilsgodin; 18. dicht; 20. ijverig; 22. weinig voorhanden; 24. klapper; 25. voormalig Russisch heerser; 28. blut; 29. chemisch element; 33. kledingstuk; 35. dag van de week; 37. bederf; 39. gelofte; 41. door; 43. gestold vleesnat; 44. spinnewebdraad; 46. lof; 47. verhoogde toon; 49. pausennaam; 51. cijfer; 53. mu zieknoot; 55. familielid. OPLOSSING Al is zijn naam aan een groot aantal woon- en keukenacces- soires verbonden, Alberto Alessi is niet de ontwerper van al dat fraais. Achter de producten van het Italiaanse designhuis Alessi gaat een leger van topontwer pers schuil. Alberto houdt wel zelfde touwtjes in handen. Hij ziet zich niet als directeur van een fabriek of atelier, maar als hoofd van een researchlabora- torium, zo vertelde hij afgelo pen week op de Woonbeurs in Amsterdam. Samen met designers en archi tecten onderzoekt Alessi in zijn laboratorium hoe nieuwe ont werpen in uitgesproken toppro ducten kunnen worden omge zet. Want ontwerpers bedenken vaak de prachtigste dingen op papier, maar die moeten dan ook nog geschikt (te maken) zijn voor productie. Tot eindjaren zeventig overi gens werd bij Alessi uitsluitend gewerkt met Italiaanse architec ten als Alessandro Mendini, Achille Castiglioni, Ettore Sotts- ass en andere beroemdheden. Maar voor het samenstellen van de collectie Tea Coffee Piazza in 1980 nodigde Alessi ook designers en architecten uit an dere landen uit, onder wie Ri chard Meyer. Dit leidde onder meer tot een grote reeks koffie- en theepotten, suikerpotten en melkkannetjes van soms zeer extravagante vormgeving. De bekende Franse designer Philip pe Starck ontwerpt nu al weer jaren allerlei opvallende keu kenartikelen en accessoires voor dit Italiaanse designhuis. Alessi werkt uitsluitend met freelance ontwerpers. Tegen woordig krijgen in de Alessi Stu dio in Milaan ook jonge, aanko mende designers hun kans. Voor hen worden workshops georganiseerd waaruit vaak bij zonder originele dan wel grap pige ontwerpen voortkomen, zoals de botervloot in de vorm van een stoomboot. Die past helemaal in het imago van de Alessi-accessoires die zich veel al onderscheiden door grappi ge, speelse, excentrieke, maar altijd functionele eigenschap pen. Een nieuwe serie klemtan gen heeft een aardige novi teit: een ontgrendelings- knop. De vondst is opval lend, omdat populair hand gereedschap door de jaren heen weinig opzienbarende veranderingen laat zien. Een hamer en schroeven draaier van nu, zijn vrijwel hetzelfde als die van pak weg vijftig jaar geleden. De klemtang is ook zo'n klas sieker uit de gereedschaps kist waaraan weinig is ge sleuteld. Deze Sirox-tangen breken echter met de tradi tie. De klemtang is door een druk op de veiligheidspal vingerveilig en snel te ope nen. Ze zijn gemaakt van staal in een vernikkelde uit voering en de drie verschil lende modellen hebben ge kartelde bekken en een spe ciale draadknipper. De prij zen liggen rond de 25 gul den. Effectverf Steeds meer mensen zien af van een egaal geschilderde wand en willen een eigen stempel op het schilder werk drukken. De Flexa-ef- fectverven blijven langer nat. Met behulp van spons, doek of verfroller wordt de pas geschilderde muur be werkt, waardoor allerlei ef fecten ontstaan. Na schilde ren met een kwast kan de muur met bijvoorbeeld een spons in rustig tempo ge dept worden. Het zijn tech nieken die voor veel doe- het-zelvers wel eens proble men opleveren, maar van wege de lange droogtijd kunnen fouten makkelijker worden hersteld. Muurverf is de beste ondergrond voor dit product. De Flexa-ef- fectverven zijn te koop in halve en heie literflessen en kosten ongeveer tussen de 25 en 35 gulden. Informatie: Akzo Nobel Coatings, Sassenheim, telefoon 071 -30 86 94 4. xr/jkr, De ee&eA/ VAAS ££A/ e£Lsw&sciSDe &£SC/-/A\s'fA/& Heer Bommel en de grauwe razer Doctor Zielknijper hield zich aan de deurpost vast, doch de professor stapte naar binnen, lichtte de hoed en ging zitten. ,,Praw!" sprak hij: ,,Der zachte inborst breekt baan. Gans aanmoedig. Een tas thee zal smaken. Met een weinig zitroen, bid ik." ,,Pas toch op!" riep de opvoed kundige in de ingang. Maar de ander liet zich niet storen.Zitroen", her haalde hij. „Lekker." „Lekkere zitroen", prevelde het mon ster peinzend. Toen haalde het ont moedigd de schouders op en riep uit: „Krijg de thee!" „Lekkere thee!" vul de de kraai aan. „Mooi krothuis. „Hier grijpt iets eigenaardigs plaats", sprak de heer Zielknijper tot zichzelf. Hij wendde zich om naar zijn assis tenten en gaf opdracht om met de grootste spoed hulp te halen. „Wij kunnen dit niet alleen aan", zei hij met bevende stem. „Ik sta voor een fenomeen, dat het ergste doet ver moeden. Deze zachtmoedigheid is een preambule tot een volledige, ra zende frenesie. Rept u, broeders." Nu, dat deden de verplegers. Want hoewel ze zeer bedreven waren in verschillende grepen, kenden ze de merkwaardige kracht van het mon ster en ze vonden het prettiger wan neer anderen dit konden behande len. Het geluk diende hen. Voordat ze ver gelopen hadden, kwamen ze de overvalwagen van de politie tegen en een enkel gebaar was voldoende om het wakkere voertuig te doen stoppen. „Of u in de gevangenis daar wilt komen", sprak broeder Hogel en zijn collega vulde aan: „Daar zit die razer met een zachte frenesie. De dokter offert zich op voor de weten schap, maar hij kan het niet rooien." w DOOR JAN VISSER 0p de weerkaart prijkt de komende tijd een langgerekte zone van hoge barometerstanden. Deze reikt van Groen land via Schotland en het Noordzeegebied naar Midden Europa. De zone lijkt op het eerste gezicht tamelijk solid; maar er zitten ook enkele zwakke plekken in de hogedrut gordel. Vooral ter hoogte van IJsland is de hogedrukzone kwetsbaar. Daar ontstaan dan ook storingen die zich met minder koude en vochtige luchtmassa's in hun kielzog naar het zuidoosten verplaatsen. Zij veroorzaken bij ons periodiek meer bewolking en temperen met name het nachtelijk warmteverlies. De komende nacht is daar evenwel nog weinig van te me ken. De as van de hogedrukzone ligt precies over ons lai* Daaronder valt de wind weg en er is nauwelijks bewolking De temperaturen zakken daardoor ook in onze streken to beneden het vriespunt. Op enkele plaatsen kan het wel licht 2 graden vriezen. Morgen gaat de wind uit richtingen tussen west en noord waaien. Daarmee wordt vochtigere lucht aangevoerd het geen vooral later op de dag tot uiting komt in meer bewol king. De neerslagkansen blijven echter klein. Ondanks de nog geruime tijd schijnende zon blijven de temperaturen laag. Het wordt nauwelijks warmer dan 9 graden maar omdat er weinig wind staat doet het niet zo schraal aan als vandaag. Gisteren werd het naarmate de dag vorderde steeds kou der. De hoogste temperaturen, Bloemendaal en Lisse 12, graad, werden dan ook tijdens de ochtenduren bereikt. Gisteravond om 20 uur stond het kwik nog maar op 7-8 graden en tijdens de afgelopen nacht zette de neerwaarts gang zich voort. Bloemendaal rapporteerde 2,9 en in Twente vroor het bijna 2 graden. Doordat het winderig bleef en er ook veel sluierwolken overtrokken viel de afkoi ling in onze streken eigenlijk nog wel mee. Heel fraai was vanochtend om een uur of zes de kring rond de maan te zien. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Vrij veel wolken en vooral langs de kust een regen- of sneeuwbui. In het bin nenland ook wat zon. Mid- dagtemperatuur tussen -3 in het noorden en +6 bij Osto, langs de kusten ruim boven nul, morgen overal wat hoger. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur uiteenlopend van -3 graden in Lapland tot +7 langs de zuidkust, morgen wat hoger. Denemarken: Enkele wolkenvelden, ook geregeld zon en droog. Morgen meer wolken en kans op regen. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon en meest droog. Eerst nog een straffe oostenwind. In het zuiden van Engeland en Ierland bewolkt en kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra- België en Luxemburg: Eerst wolkenvelden, gaandeweg perio den met zon. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In het uiterste noorden droger en kans op zon. Vrij veel wind. Middagtempera tuur tussen 10 graden bij Lille tot 16 in het zuiden. Portugal: Bewolkt en enkele regen- of onweersbui en. Eerst vrij veel wind. Maxima onge veer 22 graden. Madeira: Naast enkele wolkenvelden ook van tijd tot tijd zon en een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Vrij veel wolken en vooral vandaag enke le forse regen- of onweersbuien, plaatse lijk met veel regen. Morgen van het wes ten uit opklarend. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 27 in het zuidoosten. Canarische Eilanden: In het zuiden flinke perioden met zon en droog. In het noorden meer wolkenvel den en een enkele bui. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust. Geregeld zon, maar ook wol kenvelden en vooral in het noorden een enkele forse regen- of onweersbui. Midddagtemperatuur ongeveer 27 gra- Tunesië: Geregeld zon, maar vooral morgen een regen- of onweersbui Middagtempera- tuu r ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Nogal bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Aan de Cote d'Azur droog en zon. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, bij Biarritz vandaag warmer. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, ook wolken en een enkele regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 25 graden. Italië: In de loop van vandaag van het westen uit bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 21 graden, in het noorden rond 17 graden. Corsica en Sardinië: Veel wolken en vooral vandaag een pitti ge regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden Malta: Flink wat zon, morgen meer wolken en een enkele stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Griekenland en Kreta: Van het westen uit perioden met zon en droog. Morgen in het uiterste westen weer nieuwe wolken en buien. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar ook enkele forse re gen- of onweersbuien, met veel regen. Morgen in het westen droger en zonni ger. Maxima van 16 graden rond de Dar- danellen tot 22 op Cyprus. Duitsland: Perioden met zon en droog. In het uiter ste zuiden bewolkt en kans op regen. Middagtemperatuur van 5 graden in Sleeswijk-Holstein tot 11 graden bij München Zwitserland: Vandaag toenemende bewolking en hier en daar regen, later in de bergen over gaand in sneeuw. Morgen ook bewolkt en nat. Maximumtemperatuur dalend naar ongeveer 12 graden. L lagci hagel u H h°i« win ric ing 100Q b 19 temperatuur hecto- j Oostenrijk: In de loop van vandaag bewolkt-: en daar regen of s gen. Kouder met een middagter tuur op morgen van ongeveer 7 gn Polen: Geregeld zon, ook enkele wolkem j Morgen in het noorden kans opn sneeuw, verder meest droog, k temperatuur ongeveer 5 graden Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, ook af en toe 2 vooral morgen kans op een reg sneeuwbuitje. In de nacht en a kans op mist. Middagtemperatis lend naar ongeveer 9 graden. Hongarije: Zonnig, maar in de ochtend h mistbanken. Vandaag r nog wel droog. Kouder met ir.-_ middagtemperatuurvan 10 grade Tmai WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.18 Zon onder Maan op 23.53 Maan onder! Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.46 21.05 08.19 Laag 04.55 16.50 04.36 «I Weerrapporten 21 oktober 08 uur: Rotterdam Maastricht Barcelona Boedapest 8ordeaux licht bew. hall bew. grondmist half bew halt bew. licht bew. hall bew onbew. Innsbruck Istanbul half bew. Klagenfurt mist Kopenhagen licht bew. Las Palmas half bew Lissabon zwaar bew Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Bij Alberto Alessi op de thee. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8