roject voor Russische Zwervertjes zonder geld Nieuwe vervoersprimeur: de Praxitèle 'Politici sloten ogen voor moord' Buitenland Washington wacht op klapper in 'Tape-gate' ®AG 21 OKTOBER 1997 wordt opgeladen. Dat opladen geschiedt door inductie- stroom, wat impliceert dat de schijf niet onder stroom staat als er zich geen auto op be vindt. Om te voorkomen dat op sommige parkeerplaatsen te veel en op andere te weinig Praxitèle terecht komen, zijn ze uitgerust met hetzelfde na vigatiesysteem dat ook voor schepen wordt gebruikt. De 'centrale' weet daardoor pre cies waar zich de auto's bevin den, en kan deze van de ene naar de andere plek verplaat sen. Vier grote Franse bedrijven (autofabrikant Renault, vlieg tuigbouwer Dassault, het elek triciteitsbedrijf EDF en het openbaar-vervoersbedrijf CGEA) nemen deel aan het experiment, dat tot dusverre dertig miljoen francs heeft ge kost. Indien de proef slaagt, dan hoopt het consortium de Praxitèle aan tal van andere steden in binnen- en buiten land te kunnen verkopen. Met Parijs, waar eerder deze maand wegens ernstige lucht - vervuiling de helft van alle au tomobilisten een rijverbod opgelegd kreeg, zijn nu al ge sprekken gaande. haar voor de 'lezer' te houden die zich in het linker achter portier bevindt. Al wat hij dan nog heeft te doen, is de kaart in een gleuf bij het stuur te steken, een pin-code in te tik ken, en weg te rijden. Voorlopig zijn er vijf par- keerplaatsen in Saint- Quentin-en- Yvelines inge richt waar abonnees hun Praxitèle kun nen ophalen en achterla ten. Twee daarvan lig gen in indus triegebieden in deze stad van 130.000 inwoners, twee in woonwij ken, en de vijfde bij het trein station. Onder de eerste abonnees be vinden zich Parijzenaars die in de industriewijken van Saint-Quentin werken, en daar altijd met de auto heen reden. Zij arriveren nu per RER, en stappen in hun Praxi tèle. Sommigen van hen kun nen hun abonnee-kaart te vens gebruiken in de Parijse metro en de RER, waar een Praxitèle is een auto met elektromotor waar je een abonnement op kunt nemen experiment met dezelfde kaart wordt gedaan. Met deze 'smart card' beoogt de stad het gebruik van het openbaar vervoer te vereen voudigen. De abonnee loopt naar het me trostation, haalt daar zijn kaart langs een 'lezer', rijdt naar het RER- station, her haalt de han deling, en stapt met'ge bruikmaking van dezelfde 'smart card' in zijn Praxitèle. Hij hoeft nooit meer een tic ket te kopen; de rekening krijgt hij zoals die van de telefoon gewoon eens per maand in de bus. De prijs van de Praxitèle is voor abonnees gesteld op een franc (dertig cent) per minuut tijdens de spitsuren, en vijftig centimes per minuut daarbui ten. De abonnee wordt wel geacht de wagen op een van de parkeerplaatsen achter te laten, waar hij het voertuig op een ronde schijf moet rijden opdat de batterij automatisch Na de TGV en de RER (een kruising tussen metro en trein) kunnen de Fransen zich sinds deze week laten voor staan op een derde wereldpri meur: de Praxitèle. In Saint- Quentin-en-Yvelines, een voorstad van Parijs, losten de topmannen van vier grote in dustrieën eind vorige week het startschot voor deze nieu we vorm van openbaar ver voer. De Praxitèle is een auto met een elektromotor die alle voordelen heeft van zo'n mo tor, maar het voornaamste nadeel ontbeert: zijn prijs. De Praxitèle namelijk is een auto die door honderden gebrui kers wordt gedeeld. Wie gebruik wil maken van de Praxitèle, de elektrische versie van een Renault Clio, moet zich eerst abonneren. Voor de duur van het experiment (een jaar) is dat abonnement nog gratis, maar naar verwachting zal dat straks duizend francs (330 gulden) per jaar gaan kosten. Elke abonnee krijgt een kaart, die het formaat heeft van een credit card, maar dikker is. Met die kaart kan de abonnee de portieren openen, door Zuid-Afrikaanse oud-onderminister Wessels: WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Politiek Washington heeft weer een nieuw speeltje: Tape-gate. Dit zoveelste schandaal rond Bill Clinton draait opnieuw om diens geldinzamelingsacties in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van november vorig jaar. Eerder deze maand bleek tot ver rassing van velen dat die omstreden activi teiten door medewerkers van de president zijn vastgelegd op video. Terwijl het minis terie van justitie de banden nu beeldje voor beeldje analyseert, wachten Clintons tegen standers op wat ze in Amerika een bombshell noemen; een sensationele ont hulling. De eerste beelden die justitie vrijgaf, zijn slaapverwekkend. We zien de president aan tafel met een groepje kapitaalkrachtige za kenlieden. Clinton bedankt hen voor hun giften. „Mooie das!", roept hij tegen een van zijn geldschieters. Er wordt gebabbeld. Rijke mannen drinken een beleefd kopje koffie met de president van de Verenigde Staten. Voor Clinton lijkt het een verplicht nummer. „Hebben die kerels décir nou drie honderdduizend dollar voor betaald", vroeg een politiek commentator zich enigszins te leurgesteld af. Maar er zijn meer videobanden en lang zaam komt er pikanter materiaal naar bo ven, ook al laat de grote klapper die Clinton echt in problemen kan brengen nog op zich wachten. Johnny Huang, een omstreden donateur van Chinese afkomst, is vaker in beeld dan Clinton lief is. Huang en diens werkgever James Riady lijken op de video's zelfs kind aan huis in The Oval Office, de werkkamer van de president. Op een van de banden is te zien hoe Riady en zijn echge- note zich twintig minuten lang ophouden achter het bureau van de president het altaar van de Amerikaanse democratie terwijl Clinton even verderop in de kamer de handen schudt van een lange rij dona teurs. We zien Clinton en diens bij een vliegtuig ongeval omgekomen minister van Handel, Ron Brown, omringd door zakenlieden van Chinese origine. Onder hen Yah Lin 'Char lie' Trie uit Little Rock, de stad waar Clinton gouverneur was.Als je zin hebt om een balletje te slaan, hij is eigenaar van een golf baan in Macao", zegt iemand tegen Clin ton, wijzend op de Hongkongse zakenman Ng Lap Seng, alias 'Mister Wu', een partner van Trie. „Dat zie ik wel zitten", reageert Clinton en hij slaat zijn arm om de schou der van Ng. „Moet je nou eens kijken met wie je hier staat", roept Brown opgetogen. „Dit is de Hong Kong-groep. Die helpt ons overal." De opname is twee jaar oud. Sindsdien is er veel gebeurd. De FBI onderzoekt op dit mo ment of 'Charlie' Trie mogelijk honderddui zenden Hong Kong-dollars van Ng heeft doorgesluisd naar Clintons Democratische Partij. Dit zou een grove schending van de Amerikaanse verkiezingswetten betekenen. Trie is de VS inmiddels ontvlucht. Wat onmiskenbaar uit de tot nog toe vrijge geven videobeelden naar voren komt, is dat de Verenigde Staten worden aangevoerd door een man die geen enkele gêne ver toont wanneer het gaat om het inzamelen van geld. Zonder met zijn ogen te knippe ren onderstreept Clinton voor de videoca mera hoe belangrijk de financiële onder steuning is voor zijn populariteit. Het meeste geld dat Democraten en Repu blikeinen inzamelen, gaat op aan peperdu re tv-reclames, waarin politieke tegenstan ders gedurende verkiezingscampagnes con sequent zwart worden gemaakt. „In de re gio's waar wij adverteerden, steeg mijn po pulariteit met tien tot vijftien procent", be klemtoont Clinton op een video uit 1995. Dit voert rechtstreeks richting de bange vraag waar Amerika zich al maanden over buigt: is het presidentschap te koop? „Zo werkt de Amerikaanse politiek nu een maal". luidt een veel gehoorde reactie vanuit het Democratische kamp. Om dit te onderstrepen, verspreidden de Democraten een videoband uit het archief van oud-pre sident Ronald Reagan, een Republikein. En ja hoor, op de beelden zien we hoe Reagan de handen schudt van Republikeinse geld schieters. Niet voor niks liep een wetsvoor stel gericht op strakkere regulering van de financiering van verkiezingscampagnes on langs vast op verzet in het door Republikei nen gedomineerde Congres. De Grand Old Party heeft zelf ook belang bij handhaving van het bestaande stelsel. Clinton had de afgelopen week de twijfel achtige eer te worden vergeleken met Ri chard Nixon, de 37ste president van de Ver enigde Staten. Ook diens presidentschap werd omringd door schandalen. En ook bij Nixon (Watergate) was er sprake van tapes. Toen ging het nog om geluidsbanden. Nel als nu werden die banden aanvankelijk door het Witte Huis achtergehouden, om uiteindelijk toch te worden overgedragen aan justitie. Het kostte Nixon in 1974 de kop. De tegen Nixon geuite beschuldigingen gel den vandaag ook voor Clinton, menen sommige Republikeinse politici. Ook Clin ton maakt zich volgens hen schuldig aan te genwerking van justitie, machtsmisbruik en minachting van het Congres. „Als Richard Nixon de behandeling zou hebben gekre gen die Clinton nu krijgt, zou hij nooit zijn afgezet als president verkondigde een Re publikeins Congreslid zondag in het gezag hebbende televisieprogramma Meet the Press. Dat was natuurlijk sterk overdreven. Het andere uiterste is suggereren dat er niks aan de hand is. Alsof Amerikanen vanuit hun diepgewortelde wantrouwen jegens de federale overheid altijd maar op zoek moe ten naar nieuwe mysteries en doofpot-affai res, ook op plaatsen waar die domweg niet te vinden zijn. „De Koude Oorlog is over. Het Rijk van het Kwaad bestaat niet meer. Maar de behoefte aan showprocessen is in de VS onverminderd groot", betoogde een commentator in de Washington Post. „Een deel van Washington is gek geworden." KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Na dagen van getuigenissen van voormalige generaals en toppolitici voor de Commissie van Waarheid en Verzoening blijft de bewering van de Na tionale Partij overeind dat on der de vroegere presidenten P. W. Botha en F. W. de Klerk nooit door de politiek op dracht is gegeven om leiders van de anti-apartheidsbewe ging te martelen of te vermoor den. Dat er gemarteld en gemoord werd, heeft niemand echter ontkend en dat de politici van de Nationale Partij (NP) wel degelijk blaam treft, staat bui ten kijf. Zoals de vroegere on derminister van wet en orde, Leon Wessels, deze week zei: „Het argument van NP-politici dat ze niet wisten wat er gaan de was, is niet terecht. In veel opzichten was het vooral dat we het niet wilden weten. Wessels was destijds lid van de Staatsveiligheidsraad, een or gaan waarvan de anti-apart heidsbeweging altijd heeft staande gehouden dat het in macht boven de regering ver heven was en zeer geheime besluiten nam. Op basis van een aantal documenten van die Staatsveiligheidsraad heeft de Waarheidscommissie de af gelopen tijd de conclusie ge trokken dat mensen als De Klerk, die lid waren van de raad, moeten hebben geweten van de moorden en martelin gen op politieke tegenstanders en er zelfs mee hebben inge stemd. Toen De Klerk enkele maan den geleden zei dat dergelijke besluiten nooit zijn genomen in de Staatsveiligheidsraad en dat hij persoonlijk niet betrok ken was bij besluiten die de moord op anti-apartheidsacti visten rechtvaardigden, barstte Tutu publiekelijk in tranen uit over zoveel onoprechtheid. Maar ook Wessels, een man die het apartheidsverleden echt volkomen heeft afgezwo ren, bevestigde wat De Klerk en andere NP-politici ook al hebben gezegd: dat zij destijds termen als 'elimineren' en 'on schadelijk maken' niet hebben geïnterpreteerd als een op dracht om mensen te ver moorden, maar om ze langdu rig en zonder vorm van proces op te sluiten. Het beeld dat uit de getuige nissen oprijst, is dat van gene raals en lagere officieren die soms onder een borrel het be sluit namen tot illegale acties als moord en dat van politici die niets hebben gedaan om te weten te komen wat er gaande was. „Mijn generaals hebben ige vorm van opvang dreigt te verdwijnen xjnvnriKs; is ai voor ae iweeae Keer in nei opvangcentrum, nei o-jange hummeltje op de rechterfoto werd een paar maanden geleden op straat ronden. foto's Gpd hans hoogenduk ;!and telt ruim een half miljoen weeskinderen en min- ns evenveel 'sociale wezen', kinderen die door hun Iers in de steek zijn gelaten. Door de Moskouse stra- zwerven zo'n 70.000 dakloze kinderen. Alleen gela- iziek en ondervoed proberen ze in leven te blijven en is praktisch onmogelijk, zeker nu de meedogenloze issische winter voor de deur staat. een taak die de staat zou moe ten uitvoeren, maar dat gebeurt niet. Komt er geen hulp, dan zullen we vermoedelijk op 1 ja nuari moeten sluiten."; De kleine Vika begrijpt niet waarom Potrawnova zo verdrie tig kijkt. Vika, een iel meisje van acht, vindt het juist prachtig hier. Mensen op bezoek die ca deautjes mee hebben meege bracht'. „Ik vind het hier zo fijn. Mijn papa en mama zijn dood en toen zijn mijn zusje van vier en mijn broertje van drie met de ambulance helemaal uit ons dorp hier naar toe gebracht." De drie kleintjes waren alleen achtergebleven en in een totaal verwaarloosde toestand aange troffen. Nastja van zeven is al voor de tweede keer hier: „Mijn moeder ging dood en niemand zorgde voor mij. Toen mocht ik hier naar toe. Later is mijn vader me komen ophalen. Maar hij ging zoveel wodka drinken en nou bén ik weer terug. Dat is fijn." Het tehuis, ondergebracht in een deel van een reusachtige kleuterschool, ziet er voor Rus sische begrippen piekfijn uit. Veel, pedagogisch verantwoord, speelgoed, zithoekjes, warme kleuren en veel licht. De klein kespondent zijn in Moskou met zijn tien Ijoen inwoners zegge en ■rijve veertien kleine opvang- ilravoor deze verschoppelin- 1 Van hen hebben er 28 een in, beschut plaatsje gevon- in de prioet (opvangcen- I van het Rode Kruis in het van Moskou. Maar hoe 3nog? Dit huis, het eerste en i,e van het Internationale de Kruis in Rusland, is drie r geleden opgericht. De eer- to'ee jaar werd het project het Nederlandse Rode Kruis flancierd door de Neder- ke regering en diverse in gingen. In totaal werd een j°en gulden geschonken. '°rig jaar liep de Nederlandse p af en nu is het geld op. Het sische Rode Kruis weet niet -r hoe het verder moet. On- smeekbeden komt er -''•elijks iets uit Rusland zelf. ^mila Potrawnova, presi- van het Russische Rode K: ..We hebben in Neder- weer om hulp gevraagd, antwoord luidde: 'We kun- helpen, maar waarom doen £e eigen mensen niets'? Ze bben gelijk. Wij verrichten tjes slapen in keurig nette sta pelbedden. Opvallend is het ge duld van het personeel. Steeds worden de kinderen geknuffeld of op de arm genomen. Drie tot vier maanden wor den de verschoppelingetjes in deze voor hen paradijselijke omgeving opgevangen. De eer ste tijd alleen of met zijn tweeën op een kamertje vol knuffel beesten. Ze staan dan onder streng medisch toezicht, wor den behandeld voor hun kwa len en krijgen hulp van een psy chologe. Langzaam worden ze geïntegreerd in de groep. In de drie jaar van het bestaan heb ben zo'n 380 kinderen tussen de drie en acht jaar hier beschut ting gevonden. Tijdelijk, want langer dan vier maanden kun nen ze niet blijven. Er zijn im mers veel zwervende kinderen. Daarna worden ze overgedra gen aan de autoriteiten, het geen meestal een weeshuis be tekent. Soms gaan ze naar fami lie, indien die wordt gevonden. Omdat de meesten van deze kinderen simpelweg zijn ge dumpt, vindt zelden of nooit hereniging 'met de ouders plaats. Een enkeling is geadop teerd door een Russisch gezin. De kleine Nadja is misschien zo'n geluksvogel. Na gruwelver halen over adoptie door buiten landers die de kinderen als or gaandonoren zouden misbrui ken, is de staf erg huiverig ge worden. Een medewerkster ver telt dat onlangs mannen met automatische geweren aan de deur stonden om kinderen voor adoptie op te eisen. Nu staan er bewakers in uniform aan de poort. Irina Lernotsjinsjka is hoofd van het Rode Kruis in het grote Moskouse district waar dit cen trum staat. Zij is een onver moeibare strijder voor deze 'so ciale weesjes'. Ze heeft niets dan lof voor de Nederlandse hulp en is ook in Nederland ge weest, waarvan een foto samen met prinses Margriet getuigt. „We hebben zo hard geld nodig voor onze kinderen. We hebben alle banken hier geschreven, grote concerns benaderd, maar de respons is vrijwel nihil. De 'nieuwe (rijke) Russen' bereiken we om de een of andere reden niet." Volgens de leiding van het Russische Rode Kruis is de nood zo hoog gestegen dat de uitga ven zijn teruggedraaid met bij na zeventig procent. De direc trice: „Dat heeft natuurlijk ge volgen voor het eten, de medi sche verzorging, de kleding en ook voor de salarissen. We heb ben de hoop op hulp bijna op gegeven." Een hummeltje vap drie jaar komt aanlopen. Zijn etensbord- je houdt hij zorgvuldig vast. Dokter Galina Machalova: „Ze hebben hem bij een metrosta tion gevonden. Toen hij kwam, zei hij geen woord, kon niet lo pen. Niks. En nu, na ruim vier maanden, wat een vooruit gang." Heldere oogjes in een blij gezichtje kijken ons aan, maar wat is zijn toekomst.? tegen me gelogen", zei oud minister van recht en orde, Adriaan Vlok. Maar ook voor hem geldt dat hij geen enkele moeite heeft gedaan om te controleren of de generaals de waarheid tegen hem spraken. Natuurlijk beschikten NP-poli- tici destijds over informatie die erop wees dat er iets fout zat met de manier waarop leger en politie met politieke tegen standers omgingen. De berich ten over vergiftigingen van an ti-apartheidsactivisten, de bomaanslag op Ruth First, moordpartijen in Swaziland en Lesotho, de verdwijning van activisten in East-Londen mo gen in de Zuid-Afrikaanse pers vanwege de censuur weinig of geen aandacht hebben gekre gen, op topniveau was men ze ker niet alleen van de informa tie in de media afhankelijk. Aartsbisschop Tutu vroeg de voormalige minister van bui tenlandse zaken Pik Botha de ze week, waarom de regering niet had gereageerd op rappor ten die ze bijvoorbeeld van Tutu zelf had gekregen. Bot ha's antwoord was simpel: „We zagen het als ANC-propa- ganda." Maar dat de politici de waar heid niet wilden weten, had, zo erkende Wessels, ook met iets anders te maken. De Nationale Partij had in de jaren tachtig het gevoel dat ze een oorlog voerde. Die oorlog was niet eens zozeer gericht tegen de zwarte bevolking, want binnen de NP bestond al vanaf pak weg 1985 bereidheid om de apartheid te verzachten. Maar de Afrikaner natie voelde zich in die jaren buitengewoon bedreigd door het communis me en internationaal terroris me. Het ANC voerde terroristi sche acties uit, op militaire doelen, maar ook op winkel centra en cafés. Bovendien speelde de Zuid-Afrikaanse communistische partij een vooraanstaande rol in de lei ding van het ANC, terwijl de Sovjet-Unie en Cuba actief be trokken waren bij het machts spel en diverse burgeroorlogen in Afrika. Het was een klimaat, waarin de zorg om mensenrechten van politieke tegenstanders niet op de eerste plaats kwam, erken de Wessels. En hoewel hij vol mondig erkent dat apartheid fout was, is ook hij vandaag de dag niet bereid de politieman nen die destijds hebben ge moord en gemarteld, af te val len. „Ik kan hen niet afvallen omdat we aan dezelfde zijde stonden en voor dezelfde zaak vochten." cont bd-minister Vlok van recht en orde. foto »ap» adil bradlow ert o; Oud-president De Klerk (rechts) met Van Schalkwyk die hem on langs opvolgde als voorzitter van de Nationale Partij. foto reuters mike hutchings

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7