Chaos beheerst Congo v k Parlement België tracht Nijvel-trauma te verwerken Conservatief Amerika bespot homovriendelijke Al Gore Buitenland Nog 7.335 vermisten na val van Srebrenica Haïti zakt nog verder weg AC 21 OKTOBER 1997 KMOUTHHonderden'mensen hebben gisteren in Ports- utli afscheid genomen van het Britse koninklijke jacht Bri- nia. Het schip is begonnen aan een afscheidstoernee langs RB (havensteden in Engeland, Wales, Noord-Ierland en Schot- d. Op de één na laatste stop in Londen gaan koningin Eliza- h II en prins Philip aan boord om er hun gouden huwelijks- stte vieren. De Britannia keert vervolgens naar Portsmouth 7. Over de toekomst van het 135 meter lange schip bestaat De gedachten gaan van een museum tot een jptieruimte voor deelnemers aan topconferenties. De Britan- was het laatste koninklijke jacht. Een nieuw schip is te duur. FOTO AP TIM OCKENDEN dg steeds rook boven delen Indonesië Op verschillende plaatsen in Indonesië is het zicht nder dan honderd meter door de rook van grote branden in uden en op landerijen. Het Indonesische meteorologische in- uut meldde vanmorgen dat dikke rook hangt boven plaatsen Kalimantan (Borneo) en Sumatra. De branden en de rook- wikkeling vormen al maanden een ernstig probleem. Begin e maand leek de walm eindelijk op te lossen, maar de afgelo- dagen wordt duidelijk dat het probleem nog even erg is als irheen. Een aantal branden lijkt juist te zijn aangewakkerd irde aanhoudende droogte. ink laakt VN-onderzoek in Congo Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft n Congo-Kinshasa felle kritiek geuit op de gang van za- irond het onderzoeknaar schendingen van mensenrechten het land. Pronk verweet de Verenigde Naties 'een verkeerde npak'. Hij zei dat na een ontmoeting met de nieuwe macht- per bber in het vroegere Zaïre, Kabila. De VN wilden bekijken of jrie« bila's rebellenmacht bij de verovering van het land misdaden eft begaan. Volgens Pronk zijn de VN 'vooringenomen'. Zij ichten een voorrapport naar buiten, waarin Kabila's leger »DIE!teen een massas'achting ten laste werd gelegd. Pronk ziet ,mdi irin de oorzaak van Kabila's afwijzing van het VN-onderzoek. >pa-a uid-Afrika: einde aan sancties Libië iD» Zuid-Afrika wil een einde aan de internationale boy- !van Libië. Minister van buitenlandse zaken Nzo deed die op- gisteren, kort voor president Mandela naar Libië vertrok een staatsbezoek. De sancties tegen Libië werden afgekon- na de bomaanslag in 1988 op een Pan Am-toestel boven kerbie. Libië weigert al jaren de twee verdachten, die in Tri huisarrest zitten, uit te leveren. Volgens Nzo lijden de ge- ine Libiërs het meeste door de boycot. Mandeia's staatsbe- ek heeft in Amerika tot scherpe reacties geleid. Mandela is ir ontstemd door die kritiek. Hij zei dat Zuid-Afrika zich niet voorschrijven wie zijn vrienden zijn. Mandela beschouwt Li- als een bevriende natie, omdat het land in het verleden het IC altijd heeft gesteund. nder interviewt gewonden in auto ■KARESTEen commercieel tv-station in Roemenië heeft een rslaggeefster ernstig gewonde personen laten interviewen, die igin hun verongelukte auto beklemd zaten. Pro-TV zond de elden gisteren uit in het avondjournaal. Een vrouw, wier be- n vastzaten in het verwrongen wrak, beantwoordde een reeks agen over de toedracht van het ongeluk. Tussen luide snikken «r legde zij haar hand op het hoofd van een overleden per die op haar knieën rustte. De cameraman filmde alles van :htbij. Pro-TV zond enkele maanden geleden een reportage !waarin journalisten een vrouw informeerden over het dode- ongeluk van haar echtgenoot. De directie van de zender be- daarop het reportageteam te straffen. Rijkswacht verdacht Dutroux niet' l De Belgische rijkswacht heeft Mare Dutroux nooit be- mwd als verdachte van de ontvoering van kinderen. Daar- ir heeft justitie het onderzoek naar hem niet op tijd kunnen inen. Dat zei officier van justitie Troch gisteren tijdens een tor door de parlementaire commissie-Dutroux. Hij spreekt mee vier rijkswachters tegen. Zij verklaarden eerder dat roux altijd als hoofdverdachte heeft gegolden. De Kamer- lissie probeert uit te vinden of rijkswacht en justitie x bescherming hebben geboden. Vorige week raakte het derzoek in een stroomversnelling, na berichten over een po- igtot autodiefstal door Dutroux. Deze zaak zou nooit in ver- dzijn gebracht met de ontvoeringen, terwijl daarbij hetzelf- Itype auto werd gebruikt dat Dutroux had gepoogd te stelen. eboortekaartje' op Internet is rage Steeds meer trotse ouderparen in de Verenigde Staten ken de geboorte van hunkind letterlijk wereldkundig. Een ik aantal ziekenhuizen biedt Internet-sites aan, waarop al lut jeuren na de geboorte wat gegevens en een foto van de nieu- fcmens te bezichtigen zijn. ,,Een enorm succes", noemt een oordvoerder van een ziekenhuis in Dallas de nieuwe manier |n kennisgeven. ,,Nog maar onlangs hadden we hier een moe- irdie afkomstig was uit Nederland. Haar verwanten in Europa iden het kind al binnen een paar uur na de geboorte bewon- Bij de meeste ziekenhuizen kost de service niets. ro-proef in Italiaanse supermarkten Een supermarktketen is gisteren in dertien Italiaanse ste- begonnen met het op proef accepteren van de nieuwe Eu- se munt, de euro. „Hoe eerder mensen de euro leren ken- hoe beter", zei eurocommissaris voor consumentenzaken Bonino. Ze gaf in een Romeinse supermarkt het startsein de proef. De EU wil de munt in januari 1999 invoeren in in die aan de eisen voldoen. De goederen in de Italiaanse ïrmarkten zullen zowel in lires als in euro's worden geprijsd, n gelijksoortig experiment wordt gehouden in twee Toscaanse aatsen, waar inwoners een halfjaar in meer dan honderd win den horecazaken kunnen afrekenen in euro's. olitieke ruzie in Rusland bijgelegd &QU* De Russische president Jeltsin en premier Tsjernoinyr- ahebben gisteren met parlementaire leiders een akkoord be- M ikt. waarmee de al maanden woekerende ruzie tussen regering I 'parlement beslecht lijkt. Het lijkt erop dat het lagerhuis nu af- ft van een motie van wantrouwen tegen de regering. De motie ctW as vorige week opgeschort na tussenkomst van Jeltsin. die de ,,^p 'oimunisten en andere oppositiepartijen overleg had aangebo- ■en.De communisten hadden met de motie gedreigd wegens [tevredenheid met de door Jeltsin voorgestelde begroting. Re- png en parlementaire leiders besloten gisteren dat zij vaker Neg zullen voeren. De regering deed de communisten tevens [toezegging dat zij meer zendtijd krijgen op de staatstelevisie. brussel paul koopman correspondent Twee parlementaire onderzoekscom missies hielden zich ermee bezig, net als een duo hoogleraren dat zoals Belgische kranten schertsend schre ven 'het onderzoek van het onder zoek moest onderzoeken'. Maar giste ren was het na bijna tien jaar specula ties dan toch zo ver: de 'Bendecom missie bis' presenteerde zijn eindrap port over het grootste misdaadmyste rie van België. Belangrijkste conclusie: de Bende van Nijvel, die begin jaren tachtig bij een reeks overvallen in to taal 28 burgers ongestraft doodde, be stond vrijwel zeker uit ordinaire mis dadigers. Het rapport van de parlementscom missie is een laatste poging eindelijk duidelijkheid te scheppen rondom het bendedossier, dat in België niet alleen mythische proporties heeft aangeno men, maar ook voedsel gaf aan talrijke speculaties. Zo was er de theorie van een geplande staatsgreep door ex treem-rechtse rijkswachters, het 'denkspoor' van sabotage van het on derzoek door 'hogere machten', een actieve rol van oud-premier Vanden Boeynants en de systematische elimi natie van mensen die zouden hebben deelgenomen aan 'roze balletten', of wel seksfuiven met minderjarigen. Nadat de criminologen Fijnout en Verstraeten bij een uitputtend onder zoek al tot de conclusie waren geko men dat er geen serieuze aanwijzin gen zijn voor deze theorieën, heeft gisteren ook de parlementaire onder zoekscommissie verhalen over staats grepen en sabotage van het onder zoek goeddeels naar het rijk der fabe len verwezen. Wel is de commissie, die het afgelo pen jaar vele tientallen getuigen op riep, tot de conclusie gekomen dat politie- en justitie in België op zijn zachtst gezegd niet bijster efficiënt hebben samengewerkt. Bij zijn enquê te stuitte de commissie op dezelfde guerre des flics die ook het onderzoek naar de handel en wandel van zeden- misdadiger Dutroux en de zijnen op de klippen deed lopen. De 'bendecommissie bis' moest maandenlang in de schaduw opereren van de parlementscommissie- Dutroux. die in de media veel meer aandacht trok. Terwijl voorzitter Mare Verwilghen van de commissie- DutroiLx bijkans de heldenstatus ver wierf, won bendecommissie-voorzit ter Tony van Parys nauwelijks aan po pulariteit. Maar dankzij zijn minder prominente positie kon Van Parys wel lessen trek ken uit het wedervaren van zijn colle ga in de schijnwerpers. Zo worden in het rapport van de 'bendecommissie bis' zorgvuldig vermeden namen te noemen van gezagsdragers die zou den hebben gefaald. Precies dit on derdeel uit het rapport van Verwilg hen stuitte de laatste weken op taaie weerstand. Van Parys kiest een andere methode: hij zegt een 'niet nader ge noemd aantal tuchtdossiers' te heb ben opgestuurd naar de ministers van justitie en binnenlandse zaken. Over de vraag welke lessen getrokken moeten worden uit het falen van het bende-onderzoek, blijkt de commis sie-Van Parys zelf niet volledig eens gezind. De leden vinden dat de gc- rechtsparketten beter moeten samen werken. maar de vorming van één landelijk parket voor het bestrijden van de zware criminaliteit stuit op Waalse bezwaren, luist vanwege deze interne verdeeldheid zullen de aanbe velingen van de commissie geen ver pletterende indruk maken op de rege- ring-Dehaene. Verdreven premier dreigt met guerrilla tegen overwinnaar De Midden-Afrikaanse republiek Congo-Brazzaville is in de greep van de chaos. De verdreven premier Kolelas dreigt zijn zegevierende tegenstander Nguesso met een guerrilla-oorlog. Tegelijkertijd plunderen de rebellen en hun Angolese bondgenoten de belangrijkste steden. KINSHASA-NAIROBIRtr-DPA De gevluchte regeringsleider wil met zijn 4.000 man sterke zoge heten Ninja-milities de aanval openen op de nieuwe macht hebber in de hoofdstad Brazza ville, zo zei de woordvoeder van de voormalige premier gisteren. Kolelas houdt zich sinds vorige week op in het buurland, de De mocratische Republiek Congo, van waaruit hij het verzet tegen Nguesso organiseert. De afgezette president Lis- souba kreeg asiel in Burkina Fa- so, aldus de regering van dat West-Afrikaanse land. Hij kwam daar zaterdag aan. De bekend making maakt een einde aan de onduidelijkheid over de verblijf plaats van het staatshoofd sinds de overwinning van de rebellen, begin vorige week. Ondertussen plunderden An golese troepen de oliehoofdstad Pointe Noire aan de Adantische Oceaan helemaal leeg. Alles was los zit in winkels, pakhuizen en woningen wordt meegenomen, aldus ooggetuigen. De ongeveer 1.400 Fransen in de stad kregen het dringende advies in hun huis te blijven. De Franse maat schappij Elf Aquitaine, die de olie-industrie controleert, haal de uit voorzorg vorige week al een aantal topmedewerkers weg. De Cobra-milities van Ngues so gingen zich opnieuw te bui ten in Brazzaville. In de bijna voor de helft verwoeste hoofd stad was het na uitvoerige roof tochten net rustig. Voorname lijk dronken strijders schoten gisteren willekeurig personen dood. meldden getuigen en journalisten. De problemen in Brazzaville vertraagden de in tocht van Nguesso. Hij wacht nu af tot de gedisciplineerde de len van zijn milities samen met Angolese troepen de orde en veiligheid enigszins hebben hersteld. De in 1992 weggestemde ex- president kondigde vrijdag aan dat hij een overgangsregering van nationale eenheid beoogt, waarin alle groeperingen, ook zijn rivalen, zijn vertegenwoor digd. Het Angolese regeringsle ger helpt de winnaar van de bloedige burgeroorlog bij de versteviging van zijn machtspo sitie. Angolese soldaten met zware wapens maken de dienst uit op de internationale lucht haven van Brazzaville, zo mel den ooggetuigen. sarajevo cees van der laan Van de moslimgemeenschap die in juli 1995 door de Serviërs uit de enclave Srebrenica werd verdreven, worden 7.335 vluch telingen nog steeds vermist. Vermoedelijk zijn de meesten vermoord. Dit heeft minister Voorhoeve (defensie) gisteren in Sarajevo te horen gekregen van het Internationale Rode Kruis tijdens zijn bezoek aan Bosnië. In de door de VN uitgeroepen 'veilige' enclave Srebrenica ver bleven circa 35.000 tot 40.000 moslims toen de Serviërs in juli 1995 de aanval openden. De en clave werd 'beschermd' door Nederlandse blauwhelmen. Vrouwen en kinderen werden gedeporteerd en mannen vluchtten de bossen in. Een groot deel van de mannen werd port-au-prince» Het heet er 'Cité Soleil', Zonnestad, maar gezakt. Zelfs de allerarmste landen doen het momenteel een triestere sloppenbuurt dan deze wijk van Haiti's hoofd- beter. Daar komt nog een steeds ernstiger wordende poli- stad Port-au-Prince is haast niet te vinden. Veel hoop op tieke crisis bij. Demissionair premier Rosny Smarth, die in beter is er voor de bewoners niet, want recente cijfers laten juni aftrad, heeft vanmorgen aangekondigd dat hij ophoudt zien dat het Caribische land economisch nog verder is weg- de lopende zaken te behartigen. Hij zei dat hij 'voldoende geduld en begrip' had betracht, en riep zijn kabinetsleden op zijn voorbeeld te volgen. Het land lijkt nu opnieuw vol komen stuurloos. FOTO EPA gevangen genomen en vermoe delijk vermoord. De val van de enclave wordt als het grootste echec van de VN in Bosnië ge zien en tevens als een enorme blamage voor Nederland. Voorhoeve maakte bekend dat er meer duidelijkheid is ge komen over de inmiddels be ruchte lijst van 239 moslimna men uit Srebrenica. Plaatsver vangend commandant Franken van Dutchbat in Srebrenica liet na de val van de enclave deze lijst opmaken als extra zeker heid dat deze mensen niets zou overkomen. De lijst raakte zoek en dook later weer op. Het Internationale Comité van Vermiste Personen (1CMP) heeft van 110 mensen op deze lijst kunnen vaststellen dat zij vrijwel zeker zijn gedood. Van de overigen is dat niet duidelijk. Papon ontkent ondertekenen deportatiebevel BORDEAUX AP De Franse oud-minister Mauri ce Papon heeft gisteren ontkend dat hij tijdens de oorlog orders voor de arrestatie en deportatie van joden heeft ondertekend. De 87-jarige Papon staat in Bor deaux terecht wegens de arres tatie en deportatie van 1.890 jo den uit Bordeaux, in de tijd dat hij onder het collaborerende Vichy-regime hoofd van politie in de Gironde was. Het was niet de eerste keer dat Papon met een dergelijke ontkenning kwam, maar wel voor het eerst tijdens hel pro ces. Vorige week zei hij dat hij tijdens de oorlog juist joden had geholpen. Papon, die hel tot minister van begrotingszaken bracht, is de eerste hoge ambte naar van het Vichy-regime die terecht staat wegens misdaden tegen de menselijkheid. Meer lijken in huis predikant BRUSSEL PAUL KOOPMAN correspondent In de verlaten Brusselse woning van een Hongaarse predikant zijn na de vondst van een eerste lijk ook asresten in een urn, gro te stukken vlees van onbekende herkomst in twee diepvriezers en bloedsporen op de muren aangetroffen. Het lijkt er steeds meer op dat de man zes familie leden heeft omgebracht, die als vermist te boek stonden. Hoewel de stoffelijke resten nog niet zijn geïdentificeerd, werd de 70-jarige predikant gis teren formeel beschuldigd van de moord op zijn vrouw, ex- vrouw en vier kinderen uit zijn beide huwelijken. Over de mo tieven van de Hongaarse gods dienstleraar tast de politie nog in het duister. washington «john wanders correspondent Vice-president Al Gore gaat veelvuldig over de tong bij rechts Amerika. In ne gatieve zin uiteraard. Gore, die in 2000 een gooi hoopt te doen naar het presi dentschap, ligt al onder vuur vanwege dubieuze geldinzamelingsacties in 1995 en 1996. Zijn tegenstanders heb ben nu echter ook op een heel ander vlak munitie in handen gekregen: Gore heeft zich pontificaal geschaard achter een van de belangrijke doelstellingen van de homobeweging: uitkomen voor je seksuele geaardheid. Met zo'n op stelling ben je voor veel Amerikanen al gauw een sissy, een mietje. Net als in Nederland beklemtonen ook de Amerikaanse organisaties van ho mo's en lesbiennes het belang van openheid over seksuele voorkeur. Als je valt op iemand van dezelfde sekse, doe daarover dan niet geheimzinnig, maar maak kenbaar dat je homo of lesbien ne bent. In de VS wordt een onthulling van die strekking aangeduid met het begrip coming out (uit de kast komen). In de grote steden aan de Amerikaanse kusten is homoseksualiteit tamelijk ge accepteerd. Maar tussen oost- en west bevindt zich een onmetelijk groot ge bied, waarin veel Amerikanen wonen die homo's beschouwen als zondaars en viezeriken. Die menen dat de op komst vai) de homo-beweging teke nend is voor 'het verval van Amerika'. Gore beseft dat hij in 2000 de steun van de homo-bewegingeen steeds belangrijkere lobby in de Democrati sche partij goed kan gebruiken. De vice-president liet zich bij eerdere gele genheden ook al positief uit over het onderwerp. Hij sprak op bijeenkom sten van de homobeweging, kreeg van diezelfde beweging een prijs voor ver leende diensten aan de campagne te gen aids en hield in zijn ambtswoning een bijeenkomst voor homo-activisten, bij welke gelegenheid Tipper Gore haar echtgenoot introduceerde als haar 'partner'. Maar geen van deze gebeurtenissen ontlokte zoveel kritiek als Gore's op merkingen over Ellen. Tot schrik van veel van deze Amerikanen ontpopte die hoofdpersoon uit de gelijkjnamige populaire soap-serie van omroep ABC zich in het nieuwe tv-seizoen als les bienne. Binnenkort zal een aflevering j te zien zijn waarin Ellen en een vrien- j din hand in hand richting slaapkamer vertrekken. Je hoort conservatief Ame rika nu al roepen: 'Wat zijn het toch een smeerlappen in Hollywood'. I Al Gore daarentegen vindt het fantas- I tisch dat Ellen nu eerlijk uitkomt voor j haar seksuele geaardheid. Eind vorige j week sprak de vice-president in Holly- wood voor een gehoor van radio- en televisiemakers. Hij week spontaan af I van zijn door het Witte Huis gescreen de tekst om de makers van Ellen te complimenteren. „In All in the Family confronteerde Archie Bunker Amerika nen met hun etnische vooroordelen", begon Gore. „Ellen doet hetzelfde, maar dan op het gebied van vooroor delen jegens homoseksuelen. Toen El len uit de kast kwam, zagen miljoenen Amerikanen zich ertoe gedwongen op een andere manier te kijken naar ho moseksualiteit", aldus de vice-presi dent. „Gore wijkt met die opmerking wel héél ver af van hetgeen de meeste Amerikaanse gezinnen vroeg op de avond op televisie willen zien", zo rea geerde directeur Randy Tate van de conservatieve Christelijke Coalitie. De reactie van homo-activisten was van zelfsprekend juichend. Onmiddellijk werd ook de vergelijking getrokken met Gore's voorganger, Dan Quayle. Die opende in 1992 de aanval op de ongehuwde moeder Murphy Brown, een ander bekend tv-persona ge. Volgens Quayle idealiseerden de makers van de serie Murphy Brown ten onrechte het één-oudergezin. De toen malige vice-president kreeg vervolgens heel liberaal Amerika over zich heen, zoals Gore nu wordt gekielhaald door het conservatieve deel van het land. „Op grond van mijn ervaring zou ik el ke vice-president willen adviseren bui tengewoon voorzichtig te zijn met wat voor opmerking dan ook over een per sonage uit een populaire soap", stelt William Kristol, voormalig adviseur van Dan Quayle. Mocht AI Gore in 2000 meedoen aan de race om het Witte Huis, dan zal zijn Republikeinse tegen stander de Amerikaanse kiezers vrijwel zeker weten te herinneren aan Gore's loftuitingen richting Ellen. U weet wel, die vrouw die het met vrouwen doet.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5