Fouad Abbas maakt alleen maar vijanden Kamer eens met uitzetten van Iraniërs Het voordeel van de herfst. Ruzie over varkenspest laait op Binnenland Straatgeweld komt voort uit gebrek aan liefde Meer loon voor trucker (INSDAG 21 OKTOBER 1997 <noG aan de zaan Premier Kok bracht gisteren een werkbezoek aan de Duyvisfabriek in Koog aan de Zaan, gemeente Zaanstad. De delegatie werd meteen in gepaste werkkleding op de foto ge zet voor het familie-album. FOTO ANP Ziek kind wil dokter in bloes miswuk Gezonde kinderen zien graag een dokter in een witte jas. Kinderen die al eens in het ziekenhuis hebben gelegen, heb ben liever een arts in een gewone broek en bloes. Jongens willen graag een mannelijke arts, meisjes een vrouw. Dit blijkt uit een onderzoek van het AZG. De resultaten staan in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. In de kindergeneeskunde wordt 'een witte jas vaak niet meer gedragen omdat de jas kinderen zou afschrikken. Dat blijkt dus.te kloppen, ontdekten de Groningse ionderzoekers. 'Geen zicht op groeibevorderaars' _'recht De controle op het gebruik van verboden middelen bij vleeskalveren laat op verschillende punten te wensen over. Daardoor is er geen honderd procent zekerheid te geven over de kwaliteit van kalfsvleesproducten. Dat stelt de Algemene Reken kamer in een rapport dat deze instelling vandaag presenteert. De organisatie die het gebruik van groeibevorderaars in de vleeskalverhouderij controleert, de Stichting Kwaliteitsgarantie Vleeskalversector (SKV), is het absoluut oneens met de kritiek. Verwaarloosde oma weer thuis ENSCHEDEEen 89-jarige vrouw uit Enschede die vorige week in ernstig verwaarloosde toestand werd bevrijd uit haar vergrendel de slaapkamer, is weer thuis. Haar inwonende 25-jarige klein zoon is door de politie gehoord. Een politiewoordvoerder zegt jverder niets te kunnen doen. Na haar bevrijding werd het hoog bejaarde vrouw tijdelijk ondergebracht in een verpleegtehuis. De vrouw had twee dagen niet gegeten en moest haar ontlasting in een emmer doen. Ze weigert echter aangifte te doen van ver waarlozing en mishandeling door haar Ideinzoon. Het Riagg houdt oma en kleinzoon in de gaten. Bommelding bij warenhuis bergen op zoom Het HEMA-fHiaal aan het Sint Josephplein in Bergen op Zoom is gistermiddag ruim een uur ontruimd weest, nadat even na half drie een bommelding was binnenge komen. De politie heeft het pand doorzocht, maar geen explo sieven aangetroffen. Daarop is het gebouw omstreeks kwart voor yier weer vrijgpgev^p. De ontruiming verliep volgens de politie ordelijk, maar hoeveel mensen er naar buiten zijn gestuurd kon zij niet zeggen. Over de aard van de bommelding en uit welke hoek die aflconistig is, is niets bekend. Blokkeringssysteem pinpas deugt niet voerendaal/keulen Het signaleringssysteem voor verloren of ge stolen pinpassen is niet waterdicht. Negen Duitsers die zaterdag in Voerendaal met 38 gestolen en geblokkeerde Duitse pinpas sen werden gearresteerd, hebben dat bewezen. Dat zegt een woordvoerder van het Bundesverband Deutscher Banken in Keulen. De Duitsers, die allemaal weer zijn vrijgelaten, ontken nen dat zij georganiseerd naar Voerendaal zijn gekomen om de plaatselijke geldautomaat te plunderen. De politie denkt daar anders over. Kindertoelage voor bijstandsouders ofz utrecht De vakcentrale CNV vindt dat ouders die van bijstand moeten rondkomen voortaan een flinke toelage moeten krijgen voor de kosten van hun kinderen. Het CNV wil dat de ouders tachtig procent van de kosten van hun kind vergoed krijgen via een extra toelage. Dat is één van de elementen uit.de armoeden- otadie de christelijke vakcentrale gisteren heeft gepresenteerd. Borst gaat naar de disco ruswuk Minister Borst (volksgezondheid) gaat naar de disco. Zij neemt het aanbod van Koninklijke Horeca Nederland aan om de maatregelen die de horeca neemt om het drankmisbruik door jongeren aan banden te leggen, te bekijken. De minister wil zelf bepalen welke kroegen en disco's zij gaat bezoeken. Zij wil niet in door de horecabranche geselecteerde 'modelkroegen' een kijkje nemen. De branche nodigde de minister vorige week uit voor een avondje stappen. Aanleiding waren de uitspraken van Borst dat kroegbazen nogal eens te lang doorgaan met het schenken van drank aan klanten die al te veel op hebben. Mol op stadhuis Schiermonnikoog Schiermonnikoog» Declaraties van burgemeester J. Boekhoven van Schiermonnikoog zijn opzettelijk naar de pers gelekt. Door dat er grote onrust op het gemeentehuis is ontstaan, laat het ge meentebestuur een onderzoek instellen. Aanleiding is het te veel declareren van Boekhoven van een aantal kilometers. Boekho ven heeft inmiddels toegegeven dat hij dubbel heeft gedecla reerd. Het te veel in rekening gebrachte bedrag heeft hij inmid dels weer terugbetaald. Volgens de burgemeester berustte alles op 'een misverstand'. Het ging om driehonderd kilometer en 180 gulden onkostenvergoeding, drie dienstreizen naar het vas teland. Diarree veroorzaakt door parasiet Rijswijk» Patiënten met langdurige en steeds terugkerende diarree blijken vaak een darminfectie met parasieten te hebben. Huisartsen moeten daar meer aandacht aan besteden. Dat blijkt uit een proefschrift waarop Th. Mank morgen promoveert aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De promovendus onder zocht 1.703 ontlastingsmonsters van patiënten met diarreeklachten in de huisartsenpraktijk. Bij 10,8 procent van de monsters bleek sprake van een (mogelijk) ziekmakende darmpa rasiet. Overleg over bedreigde journalisten Amsterdam De journalistenvakbond NVJ heeft de ministers van binnenlandse zaken en van justitie, Dijkstal en Sorgdrager, ge daagd om spoedoverleg over bedreigingen van journalisten door de Turks-nationalistische groepering Grijze Wolven. Het betreft Stella Braam en Mehmet Ulger die begin oktober mede op advies van de Amsterdamse politie zijn ondergedoken na be dreiging met de dood. Zij haalden zich de toorn van de Grijze Wolven op de hals door de publicatie van hun boek Grijze Wol ven, een zoektocht naar Turks extreem-rechts. De NVJ heeft in middels enkele, niet nader omschreven beschermende maatre gelen getroffen voor de journalisten. De bond verlangt van de overheid meer structurele maatregelen, gericht tegen gevaarlijke vormen van nationalisme. 'KroongetuigeHakkelaar voelt zich onveilig in Britse cel amsterdam edward de vries lentsch De belangrijkste getuige in het Hakke laarproces Fouad Abbas geeft geen krimp als de zwijgzame hoofdver dachte even uit zijn rol valt en hem iets onverstaanbaars toeschreeuwt. Hij negeert de haat. Abbas heeft al vij anden genoeg. De 58-jarige 'kroonge tuige' die de rechtszaal van het Hak kelaar-Hof in Amsterdam-Osdorp bin- nensloft, is een schim van de man die bijna een jaar geleden de gymzaal van de marine-kazerne betrad om te ge tuigen voor de rechtbank. Onaantastbaar leek hij vorig jaar, de trotse hasj-bemiddelaar uit Antwer pen die het uit eigen beweging op een akkoordje had gegooid met de officier van justitie om te ontsnappen aan vervolging. De Antwerpse diamant miljonair hield de rechtszaak in zijn greep. Hij bepaalde wat er gebeurde, hoe en wanneer. Justitie had hem maar te volgen en te beschermen, on misbaar als hij was. Maar sinds die koude decemberdag waait de justitiële wind uit een andere hoek. Er hangt hem een vervolging boven het hoofd omdat hij langzaam van betalen is. Van de afkoopsom van 1,8 miljoen gulden heeft hij nog maar zes ton voldaan. Nog meer zorgen maakt hij zich over de Belgen die de Britse justitie om zijn uitlevering heb ben gewaagd. De Belgische justitie verdenkt hem van het 'witwassen' van miljoenen. Ontdaan van zijn privileges zucht Abbas nu al zes maanden in de Britse Brixton-gevangenis. Hij voelt zich daar onveilig, want daar kan hij zich niet tegen zijn vijanden beschermen met lijfwachten. In Brixton heeft Ab bas geen vrienden. Hij is bang voor (Pakistaanse) medegevangenen die in opdracht van de Pakistaanse hasjleve- ranciers zouden kunnen werken. Deze leveranciers van wie Abbas weet dat ze voor een moord niet terugdeinzen, kunnen zijn bloed wel drinken. ,.Ze denken nog steeds dat ik de 35 mil joen gulden en de tien miljoen Cana dese dollars die de Hakkelaar ze schuldig is, in mijn eigen zak heb ge stopt. Ik heb door alle namen die ik heb genoemd, veel vijanden ge maakt." Abbas is een angstig mannetje ge worden. Grijs, nog kaler, sterk verma gerd in een te ruim jasje en diepe wal len onder de ogen. Even deed hij gis teren nog een zwakke poging om de regie van het spektakel in eigen hand te krijgen door te eisen dat de pers de zaal moest verlaten. Maar toen dat werd afgewezen door het hof. schikte hij zich in zijn lot en leverde zijn be kende aandeel. Het hof bleek vooral geïnteresseerd in zijn mening over de positie van een medev erdachte van de Hakkelaar bin nen de organisatie. Deze was er altijd bij wanneer de bende iets belangrijks te bespreken had. Hij hield tijdens die bijeenkomsten zijn mond (naar eigen zeggen) dicht. Meer een lijfwacht dan een hooggeplaatst bendelid, valt tus sen de regels van zijn stilzwijgen te le zen. Met enkele gerichte vragen aan Ab bas probeerde president W. van Schendel deze mythe te ontsluieren. Zo verklaarde Abbas dat de man in kwestie met hem Engels sprak en aan de verkoopkant van de hasj zat. De Hakkelaar zou hem ook hebben ge zegd dat hij dit bendelid moest raad plegen, mocht er iets met hem (de Hakkelaar) gebeurde. „Ik had ook zijn semafoonnummers." Ook voor de hoofdverdachte zelf had het hof nog een verrassing. „Het hof beschikt over gegevens die er op het eerste gezicht keihard uitzien. Zoals uw vingerafdruk op een afschrift van de Femis-bank. Daar kun je wel niks over zeggen, maar daar denkt het hof het zijne van... We zouden een de zer dagen uw visie op prijs stellen." De Hakkelaar deed er lachend het zwijgen toe. Amnesty: 'Mensen worden gemarteld' Een ruime Kamermeerderheid ziet geen aanleiding om het uitzetten van uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers op te schorten, in afwachting van een nieuw ambtsbe richt over de mensenrechtensituatie in Iran. Dat bleek gisteravond uit reacties van de woordvoerders van PvdA, WD, D66 en CDA na afloop van een hoorzitting over de situatie in Iran. den haag anp Volgens het jongste bericht van het ministerie van buitenlandse zaken, dat in juni verscheen, is het niet op voorhand onverant woord uitgeprocedeerde Ira niërs terug te sturen. „Ik heb niet de indruk dat die conclusie geheel van tafel is geveegd", zei PvdA'er Van Oven. D66-woordvoerder Dittrich zei eveneens 'weinig concreets' te hebben gehoord aan feiten die nopen tot het volledig op de schop nemen van het uitzet tingsbeleid van staatssecretaris Schmitz. Schmitz baseert haar beleid voor uitgeprocedeerde Iraniërs op de ambtsberichten, waarvan de eerstvolgende eind dit jaar verschijnt. De Kamerleden zijn wel ver bolgen over het feit dat de Ne derlandse ambassade in Tehe ran sinds januari van dit jaar niet meer actief in de gaten houdt hoe het door Nederland teruggestuurde Iraniërs in hun land vergaat. De uitgezette Ira niërs krijgen een briefje met het telefoonnummer van de Iraanse ambassade in Teheran in de handen gedrukt. Krijgen ze pro blemen, kunnen ze bellen, bleek uit het relaas van mr. H. Sihlesz van buitenlandse zaken die de ambtsberichten opstelt. Dittrich vond dat de Ka mer dat wel had moeten weten. In juni van dit jaar vroeg de Kamer nog nadrukkelijk om uit breiding van de monitoring. Op die manier kan worden gecon troleerd of teruggestuurde Ira niërs bij terugkomst door de Iraanse autoriteiten met rust worden gelaten. CDA'er Verha gen noemde de gang van zaken 'onacceptabel'. Vrouwen Tegen Uitzetting in de wandelgangen van het Kamergebouw. Ze woonden gisteren de hoorzitting over de mensenrechtensituatie in Iran bij. FOTO ANF De mensenrechtenorganisatie Amnesty International pleitte op de hoorzitting in navolging van Vluchtelingenwerk om de 'oude' zaken van uitgeproce deerde Iraniërs te heroverwe gen. Het gaat om zo'n dertien honderd mensen die kunnen worden teruggestuurd. Volgens de organisaties valt er één en ander af te dingen op de zorg vuldigheid waarmee het asiel verhaal van deze groep, die in jaren '93 en '94 naar Nederland kwam, destijds is beoordeeld. Volgens directeur Van Tilborg van de kerkelijke asielorganisa tie Inlia zijn er zeker tien dos siers van door Nederland terug gestuurde Iraniërs, die bij terug komst onder meer te maken kregen met martelingen. Justitie kent die informatie, aldus Van Tilborg. Overigens blijkt ook dat Ne derland in vergelijking met Zweden nog verhoudingsgewijs een beperkt aantal uitgeproce deerde asielzoekers gedwongen terugstuurt. In '96 ging het to taal om 142 mensen terwijl er ruim 1.500 Iraniërs in dat jaar naar Nederland kwamen. Zwe den stuurde vorig jaar 198 men sen terug op een totale in stroom van 400 Iraniërs. De Ka mer praat volgende maand ver der over de 'Iraanse' kwestie. Krapte op arbeidsmarkt verwacht maastricht anp De overheid en veel bedrijven krijgen de komende vijf jaar grote problemen bij het werven van personeel. Oorzaak is een toenemende krapte op de ar beidsmarkt veroorzaakt door een dalend aantal schoolverla ters en het grote aantal mensen dat met pensioen gaat. Dat ter wijl er meer banen beschikbaar zijn. Dit blijkt uit de vandaag ver schenen prognoses van het Researchcentrum voor Onder wijs en Arbeidsmarkt (ROA) van de Universiteit Maastricht. Het centrum verwacht dat overheid en bedrijven steeds meer gaan concurreren om bepaalde groe pen opgeleiden. Bedrijven zul len hun wervingsbeleid daar door meer moeten richten op groepen die niet werken of min der gunstige perspectieven op een baan hebben. den haag gpd De prijs van veel Unox-, Royco- en Calvé-producten Is deze week bij ons. als een dwarre lend herfstblaadje, naar bene den gegaan. Dus Is het nü het goede moment om uw voor- raadkastjes te vullen. Met de voordeeltjes van deze herfst: Calvé Aardappel Anders, alle soorten. O CQ pot 390 ml .329 Z.D^ Unox Chicken Tonight alle soorten. O QQ pot 500 gram.3*79 dL.kjZJ Royco Cup-a-Soup, b.v: champignon, i qa doos 3 zakjes .379 I.Jv/ Royco Cup-a-Soup Maxx, alle soorten, 1 QQ per pak 399 LjJ Unox stevige soepen, Chinese tomaten, goulash, champignon met ham of Unox magere rookworst, O CO 250 gram 399 Unox Frankfurters, (3*791 Unox bockworst of hotdogs, 9 OQ blik 300 gram M9 Ö.ÖZ) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cm luxemburg» anp Minister Van Aartsen verwerpt het verwijt van Europese inspecteurs, dat Nederland de bestrijding van de varkenspest heeft ge traineerd om meer financiële compensatie te kunnen opstrijken. Het ministerie van landbouw en de Europese Commissie zijn fors met elkaar in aanvaring gekomen door deze beschulding. De zaak kan leiden tot een fikse geldboete. Aanleiding voor de ruzie zijn twee onver wachte inspecties van controleurs van de Europese Commissie eind juni en begin au-' gustus. Daarbij werd op grondige wijze be keken hoe Nederland de varkenspest te lijf gaat. Het inspectierapport, dat nog niet is vrijgegeven, is buitengewoon negatief. Zo concluderen de inspecteurs dat de regering ten onrechte op grote schaal varkens heeft opgekocht van boeren die met overvolle stallen zaten. Volgens de controleurs had er voorrang moeten worden geven aan het op ruimen van zieke en van pest verdachte varkens. De inspecteurs verwijten dat Van Aartsen uit oogpunt van financieel gewin voor deze tactiek heeft gekozen. Het afma ken van varkens uit overvolle stallen wordt voor zeventig procent betaald door de Eu ropese Commissie. Het doden van zieke en van pest verdachte dieren wordt slechts voor de helft betaald door Brussel. De Ne derlandse overheid vergoedt in beide geval len de resterende kosten, voor de Neder landse schatkist is het dus van belang om welke reden een varken wordt afgemaakt. Ook wordt Nederland een gebrekluge be strijding van de varkenspest. Bij herhaling zijn ernstige fouten geconstateerd. „Zowel de efficiëntie als de kwaliteit van de techni sche maatregelen lagen zeer laag", aldus het rapport. Minister Van Aartsen, gisteren in Luxemburg voor een vergadering met zijn EU-collega's, verwijst het rapport naar de prullenbak. De minister constateert dat eerdere rap porten van de Europese Commissie juist positief waren. Hij vraagt zich af of het nieuwe standpunt wellicht te maken heeft met de hoogte van het bedrag, dat Brussel naar schatting aan Nederland zou moeten uitkeren, twee miljard gulden. Inmiddels heeft de varkenspest ertoe geleid, dat een toenemend aantal gedupeerde fokkers overweegt elders geheel opnieuw te begin nen. Volgens makelaars is vooral de belang stelling voor een verhuizing naar Canada toegenomen. Voorlichtingsavonden over het kopen van een bedrijf in Canada wor den druk bezocht. De grondprijzen bedra gen er een derde tot een tiende van die in Nederland. CDA en WD hebben vanmorgen geschokt gereageerd op het kritische rapport, maar ze vinden het te vroeg voor een oordeel over de politieke gevolgen voor Van Aarts en, vinden de landbouwwoordvoerders van WD en CDA in de Tweede Kamer. Kamerlid Blauw (WD) is geschrokken van het rapport. Dat krijgt voor hem echter pas echt waarde na de reactie van de minis ter en na een beoordeling door de Europese Commissie. Borst en Simonis zijn het eens: de pers tc woord te staan. Ook het simpele verzoek van Simo nis om op haar departement zelf tekst en uitleg te geven, werd niet gehonoreerd. Om half zes de meeste ambtenaren zijn dan thuis bleek in het enorme gebouw geen enkel ka mertje beschikbaar te zijn. Ge lukkig voor de kardinaal staat pal naast het ministerie een rooms katholieke kerk („Zijn ei gen infrastructuur", aldus de woordvoerder van Simonis), waar de ontvangst wel gastvrij was. Over de omstreden uitspraak was de kardinaal kort. „Een di rect verband tussen abortus en straatgeweld heb ik nooit ge legd. Het is er wel in gelezen. Wat ik duidelijk wilde maken, is dat van het toestaan van abor tus en euthanasie in bepaalde omstandigheden een signaal functie uit gaat over de waarde van het menselijk leven. Het werkt normvervagend." Over het gebrek aan liefde waren beiden het eens en over het ontbreken van normen en waarden in de opvoeding van jongeren ook. Dat kunnen bei den desastreuze dingen zijn, zo zouden ze eensgezind hebben geconcludeerd, zei Simonis. „Maak daar nou maar eens een catechismus over", schijnt Borst de kardinaal nog te hebben ge adviseerd. Over één ding zijn kardinaal Si monis en minister Borst van volksgezondheid het in ieder geval wél eens: Het gebrek aan liefde en geborgenheid in de sa menleving is één van de 'allerbelangrijkste' redenen voor het recente straatgeweld. Waar beiden het van harte met elkaar over oneens blijven, is het ver band tussen abortus en de ge welddadige dood van enkele jongeren. Althans, dat zegt Si monis want minister Borst geeft geen commentaar. Gisteren was er op het minis terie van Borst het langver wachte gesprek tussen de mi nister en de kardinaal over de omstreden uitspraken van laatstgenoemde, onlangs in een gesprek met deze krant gedaan. Daarin zei Simonis, tot afgrijzen van Borst: „Jongeren leren dat abortus en euthanasie gewoon moeten kunnen. Met zo'n visie op het menselijk leven worden ze opgevoed. Als doden in die gevallen mag, waarom zou je anderen dan niet doodtrappen als ze in de weg staan." Na afloop van het onderhoud, dat ruim een uur duurde, liet de kardinaal weten een goed ge sprek te hebben gehad met de minister. „Hèt was geen strijd tussen twee kemphanen." Wat Borst er zelf van vond, werd niet bekend. De minister weigerde zoetermeer ste truckers-CAO verliepen ui terst moeizaam. De rechten van uitzendkrachten zijn ook gere geld. Dat is nodig omdat sinds augustus uitzendbureaus ook truckers mogen bemiddelen, wat jarenlang verboden is ge weest. Nu is vastgelegd dat werkgevers alleen met uitzend bureaus in zee gaan die volgens de vrachtwagen-CAO betalen. De negentigduizend vrachtwa genchauffeurs die onder de CAO van Transport en Logistiek Nederland (TLN) vallen, krijgen er dit jaar 2.5 procent bij en vol gend jaar drie procent. De leden van de Vervoersbond FNV heb ben al ingestemd met het on derhandelingsresultaat. De on derhandelingen rond de groot-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3