0800-0430 VVD houdt weg open voor Paars 2 Ik heb geen tijd om mijn post weg te brengen. Wat nu? Milosevic raakt steeds verder in problemen Peres Instituut: Vredesproces voor heren van goede wil Hoge Veluwe ligt als speeltuin voor jagers onder vuur jsa Feiten &Meningen tó DINSDAG 21 OKTOBER 1997 NIEUWSANALYSE Slobodan Milosevic. foto ap Het zijn slechte tijden voor Slobodan Milosevic. De tot voor kort nog almachtige federaal president van Joego slavië lijkt zijn greep op de ontwikkelingen in het land haast met de dag verder te verliezen. Nog maar enkele weken geleden verloor Milosevic' linkse blok haar meerderheid in het Servische parle ment en bij de presidentsverkiezingen moest Milosevic' kandidaat Zoran Lilic het ruimschoots afleggen tegen de neo-fascist Vojislav Seselj. Dat die laatste deson danks naast het presidentschap van Servië greep, lag aan de te lage opkomst waardoor de verkiezingen on geldig werden verklaard. Gisteren kreeg Milosevic een zo mogelijk nog zwaar dere klap te verwerken. Volgens de voorlopige uitslag zijn de presidentsverkiezingen in Montenegro, de deel republiek die samen met Servië het federale Joegoslavië vormt, gewonnen door premier Milo Djukanovic. Djukanovic kreeg minstens 6.000 stemmen meer dan de zittende president, Momir Bulatovic. Bulatovic geldt als een politieke vazal van Milosevic, terwijl Djukanovic de federale president zo ongeveer de oorlog heeft ver klaard. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Djukanovic in dringend duidelijk gemaakt dat Montenegro binnen het federale Joegoslavië meer autonomie moet krijgen. Djukanovic wil daarnaast vergaande economische her vormingen doorvoeren: het soort hervormingen waar Milosevic zich tot nu toe halsstarrig tegen heeft verzet. In de ogen van Djukanovic is Milosevic 'de man van gisteren' die Servië en Montenegro steeds verder in in ternationaal isolement en economische misère voert. De nederlaag van Bulatovic is een lelijke streep door de rekening van 'Slobo', zoals de koosnaam van Milose vic luidt. Hij liet zich enkele maanden geleden door het toen nog door zijn linkse blok gecontroleerde federale parlement tot president van Joegoslavië benoemen, omdat hij als president van Servië het maximum van twee termijnen had volgemaakt. Door simpelweg te verwisselen van stoel dacht Milosevic nog jarenlang de onbetwiste sterke man van Joegoslavië te kunnen blij- Dat plan lijkt nu, door de winst van Djukanovic in Montenegro, lelijk de mist in te gaan. Montenegro kan met zijn amper 600.000 inwoners niet in de schaduw staan van Servië met zijn 9,5 miljoen inwoners, maar het dwergstaatje heeft op papier binnen het federale Joegoslavië even veel gewicht. In het Hogerhuis van het federale parlement heeft Montenegro even veel zetels als 'grote broer' Servië. Het federale parlement heeft de macht de Joegoslavische president te benoemen of af te zetten. In het verleden kon Milosevic, dankzij de hem on voorwaardelijk getrouwe Momir Bulatovic, altijd op een meerderheid in het federale parlement rekenen. De Montenegrijnse socialisten stemden immers steevast met Milosevic' eigen linkse blok mee. Nu kunnen de rollen wel eens worden omgedraaid. Milosevic moet ernstig rekening houden met de mogelijkheid dat Mon tenegro, met steun van enkele Servische oppositiele den, een anti-Milosevic meerderheid weet te vormen. In dat geval lijken Milosevic' dagen als president van Joegoslavië geteld. Maar zelfs als dat scenario geen werkelijkheid wordt, heeft Milosevic zichzelf flink in de nesten gewerkt. Het federale presidentschap stelt eigenlijk niet zoveel voor. Milosevic had gehoopt zijn voornamelijk ceremoniële functie op te kunnen tuigen via een wijziging van de grondwet. Die mogelijkheid lijkt definitief verkeken nu zijn aartsrivaal Djukanovic de nieuwe sterke man van Montenegro is geworden. Het is te vroeg om Slobodan Milosevic politiek af te schrijven. Daarvoor heeft hij in het verleden te vaak aangetoond dat hij uit schijnbaar verloren posities sterk terug weet te komen. Maar Milosevic zal zichzelf dit keer moeten overtreffen en kan zowel in Servië als in Montenegro op steeds minder steun rekenen. boedapest hans gertsen correspondent Dan komen we uw post toch gewoon halen. Wilt u meer weten over de Haal- en Brengservice of over een van de andere producten en diensten van PTT Post? Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor. De zalen van het Hilton hotel in Tel Aviv waren bijkans te klein voor de menigte die gisteravond de officiële opening bijwoonde van het Peres Vre- des Instituut. Aan prominenten geen gebrek. De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse za ken Christopher was er, de speciale gezant Ross, de Egyptische minister van buitenlandse zaken Moussa en vele andere politici en diplomaten die een rol speelden of spelen in het vredesproces. Ook premier Netanyahu was uitgenodigd, maar het wekte weinig verrassing dat hij afzegde. Het instituut van oud-premier Peres wil proberen politiek en zakenleven te interesseren voor de uit voering van praktische projecten in het Midden- Oosten. Het wil daarmee tegenwicht bieden aan de vertragingstactieken die schering en inslag zijn geworden sinds het aantreden van de nieuwe Is raëlische regering. Peres noemt zijn instituut met nadruk 'apolitiek'. Dat maakt het voor buiten landse prominenten gemakkelijker toe te treden tot het internationale bestuur. Maar het is duide lijk dat het instituut nooit was opgericht als Peres nog zou regeren. Er is weinig voor nodig om het alternatieve vre desproces van Peres succesvoller te laten zijn dan het officiële van Netanyahu. Alleen al de aanwe zigheid van zoveel prominenten (van Kissinger tot Carter) in het bestuur laat zien dat de interna tionale gemeenschap meer vertrouwen stelt in Peres dan in diens opvolger. De nieuwe premier heeft in de anderhalf jaar sinds zijn aantreden een hoeveelheid schade aangericht die zelfs zijn politieke tegenstanders niet voor mogelijk hiel den. Eerder deze maand was de Israëlische president Weizman op bezoek in Washington. Het werd al snel duidelijk hoe wanhopig de president is. Weizman stelde voor Netanyahu en de Palestijn se president Arafat naar Washington te halen voor intensief overleg a la Camp David. Maar Clinton zag daar niets in. Toen Egypte en Israël naar Camp David kwamen, waren ze het eens over de grote lijnen van een vredesverdrag, maar tussen de standpunten van Israël en de Palestijn se Autoriteit gaapt een wijde kloof. Netanyahu's gebrek aan beleid zorgt ervoor dat de partners in het vredesproces moeten gissen naar zijn bedoelingen. Clinton heeft daar moeite mee en het maakt Arafat paranoïde. Arafat was er vast van overtuigd dat Netanyahu en koning Hus sein van Jordanië hem hadden willen vernederen door Hamas-oprichter sjeik Yassin naar Amn te laten vertrekken. En dat terwijl de Israëlisd premier van hem verwachtte dat hij hard zou treden tegen de Harnas in de Palestijnse gebj den. Het afgelopen weekeinde is bemiddelaar De* Ross teruggekeerd in Israël. Men zegt dat hij proberen het onderhandelingsproces in bei* te krijgen. Hij heeft al gesproken met Arafat, Netanyahu en minister van buitenlandse za) Levy. Maar misschien is hij juist nu. in Israëli dat hij meer ziet in het Peres Instituut, een v* desproces van heren van goede wil onder eDj correspondent Ondanks harde lijn in verkiezingsprogramma Dertien miljard bezuinigen, de duur van de WW-uitkering terugbrengen van maximaal vijf naar drie jaar, het verlagen van het minimumloon en bezuinigen op de huursubsidie. Het zijn enkele harde uitgangspunten in het WD-verkiezingsprogramma, dat gisteren is gepresenteerd. Die har de koers vergroot de politieke afstand tussen het CDA, D66 en de PvdA enerzijds en de WD anderszijds. Zowel De Hoop Scheffer, voorman van het CDA, als de PvdA-fractieleider Wallage heeft al laten weten dat on derdelen van het WD-programma hard vallen en nret aanvaardbaar zijn. Toch levert de WD ook haar bijdrage aan een sociaal profiel. Zo is het bijvoorbeeld opvallend dat juist een liberale partij pleit voor het creëren van nieuwe overheidsbanen. Politiek leider Bolkestein prees dit idee zelfs uitgebreid en doopte deze ba nen om tot 'De Grave-banen', ter ere van de WD-staatssecre- taris sociale zaken. Hiermee hoopt de WD een tegenhanger te krijgen voor de Melkert-ba- nen, genoemd naar de PvdA- minister sociale zaken. Het ver schil met de Melkert-banen is, dat De Grave-banen een vol waardig, zij het bescheiden sa laris opleveren. Daarnaast willen de iiberalen werkgevers die oudere werkne mers in dienst nemen, een be lastingvoordeel geven. Of in de praktijk blijkt dat bedrijven hierdoor ook inderdaad 55- plussers een baan aanbieden, moet nog blijken. Deskundigen hebben hier al vrij sceptisch op gereageerd. Voorts wil de WD extra geld voor zorg, onderwijs en meer blauw op straat, maar dat zijn uitgaven waar op dit moment geen enkele partij om heen kan. De harde onderdelen, zoals de veranderingen in de sociale ze kerheid, vallen echter veel meer op in de WD-plannen. Al eer der lieten de drie andere grote partijen weten niet te willen tor nen aan het minimumloon. De WD, die als laatste het verkie zingsprogramma heeft gepre senteerd, doet dit wel en stelt voor dit voor alleenstaanden met dertig procent te verlagen. Ook het ingrijpen in de WW- uitkering is een zeer gevoelig punt. De voorstellen die de WD doet, zijn vooral merkbaar in de portemonnee van de ouderen. Het zijn vooral ouderen, die nu nog recht hebben op een WW- uitkering van vijf jaar. De WD wil dat terugbrengen tot drie jaar. Ook de vervolguitkering, die zeventig procent van het minimumloon bedraagt en een soort overgang is tussen de WW en de bijstand, willen de libera len afschaffen. Deze overgangs maatregel is nota bene inge voerd onder het huidige kabi net, dus met toestemming van de WD. De liberalen wil verder opval lend veel meer bezuinigen dan de andere drie grote partijen. Ook willen de liberalen veel geld uittrekken voor lastenverlich ting, veel meer dan het CDA en PvdA. Wel heeft D66 aangege ven dat het ook een forse las tenverlichting wil doorvoeren, die zelfs nog hoger kan liggen dan die van de WD. Dat de WD zich met dit verkie zingsprogramma buitenspel zet en het CDA en PvdA in eikaars armen drijft, is echter niet waar. Vier jaar geleden waren de ver schillen tussen de sociaal de mocraten en de liberalen groter dan nu. Verder is vanuit ver schillende kanten al gezegd dat de programma's van de vier grote partijen niet zo erg ver schillend zijn. Minister-presi dent Kok beaamde dit, waar mee ook hij een deur naar de WD open hield. Bovendien re lativeerde Kok de verschillen, door aan te geven dat de kiezers ook iets te kiezen over moesten houden. Met het WD-verkiezingspro gramma 'Investeren in de toe komst' zijn onderhandelingen met alle partijen nog mogelijk. Geen enkele deur wordt dicht gedaan. Duidelijk is wel dat straks de discussie - zoals vs ouds - gaat over lastenveriic! ting, wijzigingen van het mumloon en veranderingen de sociale zekerheid. den haao «Margit kranenburg Tegenstanders 'plezierjacht' vestigen hoop op nieuwe jachtwet In de nieuwe Flora- en Fauna wet wordt het aantal bejaagbare diersoorten teruggebracht van 29 naar zes. Alleen op wilde eend, haas, houtduif, fazant, pa trijs en konijn mag nog vrij wor den gejaagd. Andere soorten mogen volgens de nieuwe wet alleen worden bejaagd als zij schade toebrengen en als de provincie een vergunning ver leent. Dat geldt ook voor groot wild zoals dat in Nationaal Park de Hoge Veluwe voorkomt. De nieuwe wet komt samen met de Natuurbeschermingswet in de plaats van vijf oude wetten, waaronder de Jachtwet. In Nederland zijn 30.000 jagers actief, die jaarlijks zo'n 2 mil joen dieren schieten. Door de invoering van de nieuwe Flora en Faunawet zouden er zo'n half miljoen dieren minder ge schoten kunnen worden. Na twintig jaar bakkeleien stemt de Tweede Kamer van daag vermoedelijk in met de nieuwe Flora en Faunawet. Voor het eerst wordt niet het plezier van de jager, maar het welzijn van het dier als uit gangspunt genomen. Al valt er volgens critici nog veel te verbe teren. Nationaal Park de Hoge Veluwe, een van de grootste ge sloten wildbanen in Nederland, moet, als de wet wordt aange nomen, in het vervolg toestem ming vragen voor jachtpartij- tjes. Voordat Anthony Kröller begin deze eeuw 5.000 hectare Veluwe ten noordoosten van Arnhem aankocht, ging hij regelmatig met zijn zwager naar het Duitse Sauerland, om te jagen. Dat was wel ver weg. De Hoge Veluwe kwam er dan ook vooral als pri- vé-jachtterrein. Ondanks nega tief advies van de ingehuurde Heidemij liet Kröller edelherten uit Hongarije komen, voerde moeflons in uit Sardinië en Cor sica en liet kunstmatige voeder plaatsen aanleggen om de stand op peü te houden. En te kunnen blijven jagen. Toen hij in 1935 wat krap bij kas zat, verkocht Kröller het terrein aan een stichting, die het met overheidsleningen van de Ne derlandse Uitvoer Maatschappij betaalde. Het park werd een Nationaal Park, de leningen - Op hazen mag ook volgens de nieuwe Flora- i Faunawet nog wel worden werden nooit afgelost en uitein delijk kwijtgescholden. Het stichtingsbestuur bleef evenwel heer en meester. Tot op de dag van vandaag. In het in opdracht van Kröller in de jaren twintig gebouwde rent meesterskantoor huist nu de di rectie van het Nationaal Park. In de gang hangen geweien en een hertenkop. In de werkkamer van adjunct-directeur A. Snij ders valt de poster van de Fau nabescherming met bloedige foto's van een jachtpartij in het park op. Snijders ontkent niet dat er gejaagd wordt. Hij ont kent ook niet dat de jagers daar plezier aan beleven. „Maar wij houden de dieren niet voor de jacht", klinkt het ook zeer be slist. Daar denkt de Faunabescher ming anders over. Intensief on derzoek leverde deze zomer een schokkend rapport op. Het ple zier van de jagers lijkt wel dege lijk voorop te staan. Sterker: de wildstand in het park wordt kunstmatig, door bij te voeren, hoog gehouden om de jagers van dienst te zijn. Net als in de dagen van Kröller. Waar ideali ter twee hoefdieren honderd hectare leefruimte nodig heb ben. leven er in het Nationale Park veertien. „Onzin", volgens Snijders. Een zeven keer zo kleine populatie zou inteelt en gebrek aan gene tische variatie met zich mee brengen. Er zouden ziekten op treden en de kudden zouden nauwelijks in stand zijn te hou den. Bovendien heeft onder zoek van de Landbouwuniversi- teit Wageningen volgens Snij ders aangetoond dat er wel de gelijk voldoende voedsel is voor de grotere groepen dieren die er nuleven. Het park is met hekken en wild- hermetisch afgesloten grofwild. Een ruimte van nauwelijks 5.000 hectare. Dat was tot nu toe handig, niet al leen omdat dat makkelijker jaagt dan een gebied van 50.000 hectare waar je nooit weet waar de beesten zitten, maar ook omdat daardoor sprake was van 'gehouden dieren' in plaats van wild. Dat betekende dat er geen jachtvergunning nodig was. In de nieuwe wet geldt die 5.000 hectare ook, maar dan blijft er sprake van wild, waarvoor dan wel een jachtvergunning nodig is. En voor grofwild wordt die alleen gegeven als er sprake is van uitzonderingssituaties die in de wet zijn omschreven. Snijders maakt zich evenwel geen zorgen. Als er sprake is schade aan de vegetatie, ofa schot nodig is om een gezon populatie te behouden ('aantalsregulatie'), dan kani provincie zo een vergunning verstrekken. „En dat is precé de reden waarom gen." Al wordt het gestaag mindei is het sinds 1994 verboden cc reeën te jagen en is het deH Veluwe gelukt (na een eerste pijnlijke 'vergissing') zich oei aan dit verbod te houden. Ve dere beperking van de jacht! met de nieuwe wet echter la rijk op de loer. De jagers, verenigd in de Ko ninklijke Nederlandse Jagen Vereniging, maken zich fünl zorgen. Zij zetten alle zeilen! om de nieuwe Flora- wet te vuur en te zwaard tebe strijden. Er is zelfs een loterij uitgeschreven om campagne geld tegen de wet te generett met 'aantrekkelijke prijzen', zoals een volledig verzorgde jachtreis naar Polen 'inclusid alle vergunningen en het af schot van één wild zwijn totl kilo en twee stuks kaal wild'1 lot kost 25 gulden. Snijders benadrukt dat dejac in het park uitsluitend eenbr heersfunctie dient. Dat de ja gers daar plezier in hebben stoort hem niet. „Ze hoeven ons niet met een zuur gezicfe jagen." Het Verwijderen van de wild roosters en waar mogelijk hd ken en afrasteringen, zou he grofwild echter in uitbreiding van hun geven, waardoor weer een na tuurlijke trek mogelijk wordi Van nauwelijks 5.000 naar 85.000 hectare. Bijvoerend dan achterwege blijven ends Faunabeschermingvoorspe' een betere zelfregulatie waï' door afschot beperkt kan wff den. Op momenten dat datr nodig is, kan dat door eenp' fessionele jager gebeuren, door de plezierjacht wordtin gebannen. apeldoorn ariaf1 MiMIU/WPöl ORUM&.uiTKefcw&ö) ariif^ fetASTiMÉ) r* 7 upNomiscHE.V "x C e,f?oa v /c fcfclN 1 MEERWWSr XT6 ZO- EN WAT IS Her miejinc WVtfVwJ.-? VEKIEWéiS- a a ar- 7, bwijCL. vjtwr NUL- \/efóo£fa'K)X o mLfóeecHT m JE tal QeMooep?.. Pe vuereascmp is G&WGp EEH LÖ/£HC wezöj TE PPO0ÜCERÖD v HOOFV LMWjW -m i vm

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2