BIJ DË Onderzoekers ontdekken tientallen lekken bij politie DIT ZIJN Dl VOORDELEN Pillen slikken tot je er bij neer valt Randstad Wachten op nieuwe bestemming Waterschappen verkopt installaties aan de VS KLM: meer vluchten oj« Europese bestemming© DINSDAG 21 OKTOBER 1997 Smartshop-eigenaar: markt verloedert ,,Xtc-dealers met een beetje geweten in hun lijf zijn al jaren geleden uit de handel gestapt omdat de kwaliteit van de pil len achteruit holde. Niemand kan meer zeggen dat hij een betrouwbare dealer heeft, want er bestaat geen betrouw bare xtc meer. Het wordt nu gemaakt door gewetenloze cri minelen die in obscure labora toria alle medische handboe ken naslaan op werkzame stoffen." Hoewel Bart Holt al jaren lang getuige was van een vol ledig verloederende markt sloeg het nieuws over de atro- pine-xtc bij hem in als een bom. Holt, eigenaar van de enige Haarlemse smartshop State of Mind, vertelt over een verziekte markt en gabbers van vijftien jaar die gaan voor de knock out. In State of Mind worden alleen xtc-vervangen- de producten op natuurlijke basis verkocht: de zogenaam de herbal xtc. ,,De problemen ontstonden al in 1988 toen xtc illegaal werd verklaard. De eerste twee jaar daarna was er nog wel goede xtc beschikbaar. Ik be doel: toen werd het nog voor namelijk van MDMA gemaakt; de stof die bekend werd onder de naam xtc. Vanaf 1990 zag je de productie ineens enorm omhooggaan, terwijl de prijs daalde van 25 gulden naar een tientje. Voor die prijs lever je geen MDMA maar troep." Het probleem is dat alleen de 'oudere' generatie xtc-ge- bruikers nog bekend is met de effecten van MDMA. Die ver schillen namelijk aanzienlijk van de latere xtc, die vaak een veel sterkere hallucinerende werking had. Holt zag de ge volgen op de dansvloeren. „Vroeger was de sfeer op de dansvloer happy. Nu zie je mensen met gedeukte hoof den rondlopen die grote moei te doen om zichzelf in de hand te houden. De angst straalt van hun gezichten af." Door de extra aandacht van overheid en politie werd het voor de producenten steeds moeilijker om aan grondstof fen te komen. Daardoor werd elke stof die hallucinerende werkingen heeft en beschik baar kwam in de pillen ge stopt. De opmars van speed en amfetamines in de xtc-wereld zorgde voor een geheel nieu we generatie gebruikers. Holt: „Voor de kids maakt het helemaal niets meer uit wat ze slikken. Als ze maar uit hun dak gaan. Het laatste jaar gaat het echt helemaal de ver keerde kant op. Vooral in de gabberscene Die beginnen vrijdag met slikken en gaan door tot zondag. Ze gaan echt voor de knock out. Die zijn ook helemaal niet geïnteresseerd in het laten testen van de pil len. Het effect is het enige dat telt. En als dat uitblijft, slikken ze door totdat ze zich wel goed voelen." Holt schat dat tien procent van de Haarlemse jongeren op die manier met drugs omgaat. Over deze jongste generatie maakt hij zich het meeste zor gen. „De ouderen zijn wel ge schrokken door de publiciteit rond de atropine-xtc. Steeds meer stappen over op de her bal xtc. Maar die scooterjonge tjes die alles snuiven en slik ken, kennen de verantwoorde lijkheid over hun eigen li chaam nog niet." Het restant van de oude verkeerstoren staat, als monument van vervlogen tijden, half ontmanteld te wachten op een nieuwe bestem ming. Terwijl de oude stationsgebouwen rondom de toren inmiddels zijn gesloopt om ruimte te bieden aan nieuwe kantoorgebouwen, wordt voor de oude toren op het ogenblik naarstig en creatief naar een nieuwe functie gezocht. foto wfa den haag» anp Enkele Nederlandse water schappen verkopen hun instal laties aan Amerikaanse bedrij ven om ze vervolgens terug te huren. Daarmee betaalt de Amerikaanse fiscus via een om weg mee aan milieu-investerin gen van Nederlandse schappen. De constructie van verkopen en terughuren is voor beide partijen aantrekkelijk. Vennoot schappen uit de Verenigde Sta ten kunnen de investeringen in Nederlandse schappen aftrek ken van de Amerikaanse winst belasting. De waterschappen kunnen de inkomsten uit de verkoop goed gebruiken voor het doen van investeringen De komende jaren mo waterschappen veel geld ii 't teren voor stikstof- en foj verwijdering. Het afgelopen hei hebben alle schappen sa daar al 180 miljoen guide >b geïnvesteerd. Volgens de 1 van Waterschappen zijn ot jtr komende jaren dergelijke dragen nodig om aan wette er eisen te voldoen. Nederland heeft 66 schappen. Daarvan hebben geveer tien hun activa veil 6j en teruggehuurd aan Am? nen, of staan op het puntd doen. Per waterschap leve \f constructie enkele tientt miljoenen guldens op. De KLM wil komend wintersei zoen de frequentie van vluchten op bestaande Europese bestem mingen fors verhogen. Het aan tal verkeerspieken op de dag wordt uitgebreid van drie naar vier. De wachttijd van overstap pende passagiers op Schiphol wordt hiermee bekort. De KLM wil tijdens de vijf maanden du rende winterdienstregeling van af Schiphol 31.850 retourvluch ten uitvoeren, mits daar voor is binnen de geluidsa De frequenties worden hoogd op bestemmingen Helsinki, Kopenhagen, Goi! S3 burg, Stockholm, Genève, celona, Madrid, Wenen, Rt ai Venetië, Bologna, Lissabot «I Toulouse. Niet renderf® vluchten naar (Denemarken), Straatsfc r' Southampton en Den P es (Indonesië) worden tijdens ec winter niet uitgevoerd. Banen weg bij Menken Drinks bodegraven Bij het Bodegraafse bedrijf Menken Drinks verdwijnen op korte ter mijn 35 van de 180 arbeidsplaatsen bij de frisdrankensectie. De re organisatie is volgens de directie noodzakelijk om de groeiende concurrentie in de frisdranken- en vruchtensappenmarkt het hoofd te bieden. Met de ingreep verwacht marküeider Menken Drinks de kosten te drukken. Verder moet de fabriek efficiënter gaan werken. Het is nog onbekend waar de ontslagen zullen vallen. De werknemers krijgen dat binnen vier weken te horen. Voor de ontslagen werkne mers wordt een sociaal plan opgesteld, aldus de directie gisterene. Criminelen zijn zeer succesvol in het bemachtigen van gevoelige politie-informatie. Ze infiltreren op grote schaal in politiekringen, kopen agenten om, knopen lief desrelaties aan met agenten, observeren rechercheurs en strooien lasterpraatjes rond om dienders in diskrediet te brengen. numegen gpdtie-uitwisseling tussen opspo ringsinstanties en derden'. De wetenschappelijke onder zoekers diepten hun dossiers op uit de archieven van zes regio nale politiekorpsen, de Centrale Récherche Informatiedienst (CRI), de Algemene Inspectie dienst, de Spoorwegpolitie en de Rijksrecherche. Het aantal informatielekken is echter gro ter dan het aantal beschreven gevallen. De wetenschappers noemen hun aantallen 'een ab solute ondergrens'. Veel lekken ontstaan door re chercheurs die geheime infor matie doorkletsen aan collega's die daar niets mee te maken Dit blijkt uit onderzoek van Ad van Ruth en Lodewijk Moor, verbonden aan het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen van de Universiteit van Nijmegen. Zij legden de hand op 315 dossiers met ver bijsterende voorbeelden van het wegstromen van gevoelige in formatie. Bij deze dossiers, han delend over de periode 1993- 1995, waren maar liefst 392 po litiemensen betrokken. Van Ruth en Moor hebben hun be vindingen vastgelegd in het on derzoeksrapport 'Lekken of ver strekken; de informele informa- hebben. Vervolgens kunnen de ze gegevens op straat belanden. Minder naïef is het bewust doorspelen van informatie door agenten aan ex-collega's die zich met malafide zaakjes be zighouden. Verder staan niet zelden agenten op de loonlijst van cri minelen. Of agenten verrichten incidentele werkzaamheden in ruil voor een vastgesteld bedrag. Voor f 250 krijgen criminelen te horen of ze gesignaleerd staan. Ook bezitten ze geheime tap verslagen of worden ze een dag voor een politie-inval getipt. Het inbrengen van een 'mol' in de politie-organisatie gebeurt vaker dan men wellicht denkt, stellen de wetenschappers. Op sporingsfunctionarissen, poli tiesurveillanten, administratieve krachten, automatiseringsdes kundigen en personeel van uit zendbureaus blijken loonbrief jes uit de boven- en onderwe reld te ontvangen. Valse infor matie is ook een machtig wa pen. Veel succes boekte daar mee een bende die rondbazuin de goede contacten te hebben binnen het politie-apparaat. Een leugen, bleek later, maar het doel was bereikt. Het poli tiewerk werd gefrustreerd. Het grootste gevaar schuilt in bedreigende zaken als concur rentie en liquidaties. 'In min stens twee gevallen heeft een crimineel een voorgenomen transactie daadwerkelijk afge blazen omdat hij door zijn poli tiecontacten werd getipt een aanstaande ripdeal doo een concurrent', aldus de rap porteurs. De onderzoekers denken dat een Bureau Interne Veiligheid (BIV) bij de politiekorpsen het lekken deels kan voorkomen. Maar een totale uitbanning lijkt onhaalbaar. Schrik van de schooV strooide met onvoldoendes utrecht gpd Nadat hij jarenlang met de cij fers 2 en 3 strooide is een do cent van de faculteit voor eco nomie en management van de Hogeschool van Utrecht ont slagen. De man, die ruim in de 50 is, krijgt echter geen wacht geld omdat de rechter heeft geoordeeld dat hij zich schul dig maakte aan toenemend fa len. Bovendien stelde de kan tonrechter dat de docent voortdurend op zoek was naar een confrontatie tot op de grens van sabotage, of zelfs daar overheen. De docent ver zette zich tegen zijn ontslag en eiste zeven ton wachtgeld en een schadevergoeding van vier De leraar was de schrik vt [L de studenten. In oktober 18 >s gaf hij tweedejaars studenlil bij een tentamen gemidd 11 het cijfer 2,96 en gaf hij procent een onvoldoen Hoewel al jaren over de werd geklaagd, werd de s tie vanaf dat moment echt Ad houdbaar. Studenten twijl pi den openlijk aan de kwalii e| ten van de man en voeld il zich behandeld als dorop kinderen. Pogingen van de directieofcli door middel van afsprala ie verbetering in de situatie ati krijgen mislukten door om irs van de docent. Hij kwam spraken niet na. Daarom w uiteindelijk de kantonrecht ingeschakeld. Aannemers Frebouw Reken maar vraag vrijblijvend advies/offerte verbouwingen onderhoud timmerwerk keukens en badkamers Tel. 071-5760059. Accu's ACCU SPECIALIST GROENEN Nieuwe Rijn 105-106 Leiden, 071-5120500 Administratie Administratie collectief. Zoeterwoudsesingel 63, 2313 EL Leiden Tel. 071-5127054 Fax 071-5127004 Dienstverleners bij uitstek voor: - Boekhoudingen en belastingzaken voor midden- en kleinbedrijf - Financiële diensten en verzekeringen Advocaten kantoren Autodemontage De Graaf B.V. Gebr. Opdam b.v. Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-5315101. Autorijscholen Verkeersschool Tempo Bloemen 't LEYTHEN S BOUQUET Steenstraat 10 2312 BW Leiden. Tel.: 071-514 39 52. Fax 071-514 77 54 Dakbedekking D'Elia Dakbedekkingen Dienstverlening Extra Hands Leiden 0900-8212121 Vast personeel op afroep. Landelijk netwerk, 24 uur inzetbaar (winkel) interieurbouw, renovatie standbouw (de)montage Onderhoudswerkzaamheden. Interne verhuizing. Tel. 020-4043981 Kousen/sokken KOUSENHUIS Gejo Barendse en Zoon B.V. Flevoweg 6, Leiden. Tel.: 071-5233239. Géén filialen. Elektrotechnisch Installatie- bedrijven ELFA LEIDEN BV W.P. HARTWIJK ZN. BV Loodgieters ELFA LEIDEN BV Uneto en VNI waarborg installateur Langegracht 1Leiden. Tel.: 071-5213121. B.B.S. Rioolservice Ontstoppen - Repareren - Vernieuwen - Onderhoud. GEEN VOORRIJKOSTEN. 071-5794050. Motor- en autorijschool Motor- en autorijschool Belinda theoriecursus met CDI nu ook automaat. Sumatrastraat 2, Oegstgeest. Tel. 071-5156836 Sanitair markt I Schoenmakerij Ambachtelijke Schoenhersteller Sinds 1932 Ook voor Profielzolen en hakken Vibram De meeste mensen die dit lezen lopen op scheve hakken. V. Abswoude is er om dit goed en vakkundig te verhelpen. Wij repareren als nieuw! H.J. van Abswoude Dorpsstraat 50, (naast de Brandweer) Oegstgeest. Tel.: 071-5174929 Tegete DeNie DETEGELHANDEL LEIDEN B.V. Tegels en natuursteen Plavuizen Sanitair Een keuze uit meer dan 70 fabrikaten wand- en vloertegels. Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden. 071-5122362. voor vakwerk Bel voor vrijblijvende prijsopgave 071-5131556 of 023-5366953 autotel. 06-52853428. Tevens schoonmaken dakgoten ACCU SPECIALIST GROENEN Vaste plaatsingsdatum, Meerdere branche rubrieken, Herkenbare opmaak, Gratis steunkleur, Groot leesbereik, Tekstwissel altijd mogelijk. In deze wekelijkse service rubriek adverteren ondernemers die met regelmaat hun product of dienst willen aanbieden aan de lezers van deze krant. VOOR ADVERTEREN IN DEZE RUBRIEK BEL 071 -5356230 Verlichting KASTNER - 200 m2 moderne en klassieke verlichting - specialist in leeslampen - kappen op maat - gratis thuisbezorgen - plaatsen mogelijk - desgewenst advies aan huis Verwarming^ CEVE LEIDEN Hub van Doomeweg 7 2171 KZSassenheim tel. 0252-260126 Aanleg en onderhoud van C.V.-installaties, boilers, geisers, vloerverwarming, zonnecollectoren. Ook voor verhuur. CENTRAX vloerverwarming, dekora- tieve radiatoren, alleen kwal. prod. Showroom ook zater dag geopend van 10.00- 13.00 uur. Warmte Technisch Bureau JOOP BUITEMAN CV-gas-water-dak- service-onderhoud. Dag en Nachtservice 071-5760600 Het JUISTE adres voor uw tapijt, gordijnen, karpetten, luxaflex, festonneren traplopers en tafelkleden. Het KARPETTENHUIS JAN KRUIDER Herensingel 10, Leiden Tel.: 071-5218130 Van der Klugt Bed Interieur Haarlemmerstraat 256-258 tapijt gordijnen linoleum zonwering parket laminaat massieve planken parket meubelstoffering stof ouderwetse service eigen vakmensen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16