Kazerne komt aan de Wilgenstraat Alkemade: één extra voor de lokale omroep Politiek Alkemade: 'Beperk stijging huizenbelasting' Rijn Veenstreek CDA: fiets- en voetpad door brandweerkazerne Scala college mikt op sportieve' leerlingen Vier files door werkzaamheden Steekterbrug Alkemade Keurmerk producten uit het Groene Hart Bijval voor houder van illegale varkens J Is eerste gemeente in Leidse regio tfkemade verhoogt de omroep- iijdrage volgend jaar met één julden per jaar. Dit geld komt ten goede aan de lokale radio Ui Heatwave. Alkemade is hiermee de eerste gemeente in de Leidse regio die gebruik maakt van de jnderhalf jaar geleden doorge- loerde wetswijziging. Tegen stemden de WD-fractie inclu sief wethouder L. Beelen en PvdA-raadslid F. Schoonder- ivoerd. Aan het raadsbesluit ging een felle discussie vooraf. PvdA- (ractievoorzitter F. Hoogen boom pleitte voor een directe subsidie van de gemeente aan Heatwave. Hij noemde een be- van 5000 gulden per jaar. is ongeveer net zoveel als de omroep via de verhoging van de omroepbijdragen zou bin- nenkrijgen. „Door directe subsi die te verlenen, kunnen we ge makkelijker het jaarlijkse be drag sturen", verklaarde Hoog- enboom. Hij kreeg slechts steun van GroenLinks. WD'er T. van Velzen had een hkemade marieta kroft waslijst aan argumenten tegen de verhoging van de omroepbij drage. Volgens hem gaat het fi nancieel al beter met de lokale omroep. Bovendien luistert, al dus Van Velzen, slechts negen procent naar Heatwave. „91 Procent van de mensen moeten betalen voor iets wat ze niet zien zitten." Burgemeester A. Meerburg meende echter dat inkomsten uit een verhoging van de om roepbijdrage het publieke ka rakter van Heatwave bevesti gen. De omroep krijgt zo de ge legenheid om onafhankelijk van commerciële inkomsten goede programma's te maken. Voor een directe subsidie voelde hij niets omdat het niet aan de ge meente is om de lokale omroep te sturen. „Daar is de program maraad voor." Omdat Hoogenboom in de gaten had dat zijn voorstel voor directe subsidie niet op een meerderheid kon rekenen, stemde hij voor verhoging van de omroepbijdrage. „Het be langrijkste is dat de omroep fi nanciële armslag krijgt." De brandweerkazerne aan de Stationsstraat in Roelofarendsveen verliest haar functie, maar blijft als gebouw mogelijk behouden. foto archief De brandweerkazerne aan de Stationsstraat in Roelofarends veen blijft mogelijk toch be houden. Het CDA doet het verrassende voorstel in haar algemene beschouwingen om te onderzoeken of er fiets- en voetpaden dwars door het ge bouw kunnen komen. De bo venverdieping kan voor ande re doeleinden worden ge bruikt. De sloop van het markante gebouw met de unieke slan gentoren ligt gevoelig in Alke- made. Het voortbestaan lijkt in handen te liggen van de christendemocraten. De WD heeft zich net als het college van B en W al vóór sloop uit gesproken, terwijl de PvdA en GroenLinks voor het behoud van de kazerne zijn. De brandweer van Roelofarendsveen krijgt een nieuwe kazerne aan de Wilgenstraat naast de bibliotheek. Een meerderheid van de raad ging daarmee gisteravond in principe akkoord. Een jarenlange wens van de brand weermannen die gespannen de discussie op de publieke tribune volgden, ging hiermee in vervulling. brandweer te ver weg. Nagte- gaal koos daarom toch voor de Wilgenstraat en pleitte ervoor om het politiebureau aan de ga rage te koppelen. De PvdA en GroenLinks keer den zich tegen de locatie Wil genstraat. PvdA'er W. Groen vreesde dat de bouw op die plek de herinrichting van het Veense centrum zou belemmeren. Groen en F. Koek (GroenLinks) gaven de voorkeur aan nieuw bouw op de plek van de oude gymzaal in hetzelfde gebied. Het staat nog niet voor hon derd procent vast dat de kazer ne aan de Wilgenstraat komt. roelofarendsveen marieta kroft Tot het laatste moment bleef het spannend of de raad zich achter het collegevoorstel voor de locatie Wilgenstraat zou scharen. Tot nu toe voelde al leen de WD iets voor deze plek. Het CDA gaf enkele weken gele den nog aan vast te houden aan een nieuwe kazerne op de Las so-Zuid. Fractievoorzitter D. Nagtegaal liet gisteravond ech ter weten dat er toch te veel be zwaren aan die oplossing kle ven. De gemeente heeft er geen grond beschikbaar en boven dien ligt de locatie voor de Het plan voor deze locatie wordt nu verder uitgewerkt. B en W stellen twee voorwaarden: de kazerne moet stedenbouw kundig in het gebied passen en de kosten mogen niet hoger zijn dan 940.000 gulden. „Mocht de Wilgenstraat niet lukken, dan bekijken we de plek van de ou de gymzaal", zei burgemeester A. Meerburg als reactie op het voorstel van de PvdA en Groen Links. Hij hoopt dat de bouw van de nieuwe kazerne medio volgend jaar kan beginnen. De raad ging gisteravond te vens in grote lijnen akkoord met de aanleg van de rotonde op de Alkemadelaan-Sotaweg, de re constructie van de Stations straat, het slopen van de gym zaal en het oude Splotszgebouw en het politiebureau. Voor de gesloopte panden komen kan toren en woningen in de plaats. PvdA: 'College en raad zijn aan vernieuwing toe' Na respectievelijk twaalf en twintig jaar raadslidmaatschap keren de PvdA'ers Wim Groen en fractievoorzitter Fred Hoog enboom volgend jaar na de ge meenteraadsverkiezingen niet meer terug in de politiek. Dat maakt de PvdA in haar algeme ne beschouwingen bekend. De oppositiepartij wil hiermee een voorbeeld geven aan andere partijen. „Dit college is aan ver nieuwing toe", zeggen de soci aal-democraten tegen de twee wethouders Wim Nugteren (CDA) en Luuk Beelen (WD). De PvdA verwijt de gemeen teraad dat het net zo min als het college een visie heeft ontwik keld. De sociaal-democraten ui ten in hun beschouwingen forse kritiek op het CDA en de WD. De fractie ziet een in 1994 uitge sproken verwachting uitkomen: „Een behoorlijk aantal van de vage doelstellingen in het colle geprogramma zijn niet gehaald of achterhaald." GroenLinks blijft buiten algemene beschouwingen GroenLinks in Alkemade doet dit jaar niet mee aan de algeme ne beschouwingen op de begro ting van volgend jaar. „De kan sen dat we volgend jaar nog meedoen aan de verkiezingen, slinken", legt raadslid van de eenmansfractie Fret Koek uit. „De begrotingsbehandeling vol gende week wordt een groot verkiezingscircus. Daar heb ik geen trek in." Burgemeester A. Meerburg laat desgevraagd weten de af wezigheid van GroenLinks vol gende week te betreuren. „Het is jammer. Fret heeft altijd een hele eigen inbreng. Anderzijds heb ik er ook wel begrip voor. Hij staat er helemaal alleen voor. Ik beschouw deze hou ding als een signaal naar buiten toe: als het nog wat moet wor den met de partij, moet er nu iemand opstaan. Zo ernstig is het." aikemade marieta kroft Het CDA, de PvdA en - in voorzichtige bewoor dingen - de WD in Alkemade bepleiten een zo beperkt mogelijke stijging van de huizenbelasting volgend jaar. De financiële positie van Alkemade is gezond, oordelen de fracties. Bovendien kende de gemeente het afgelopen jaar een aantal mee vallers zoals de verkoop van Hoeve Alkemade. blijkt uit de gisteren openbaar gemaakte al- gemene beschouwingen op de begroting van )98. Het is nog niet bekend hoe hoog de onroerend zaakbelasting (OZB) exact wordt. B en W stellen voor om de lasten in elk geval met anderhalf pro cent inflatiecorrectie te verhogen. Verder wil het college een kwart miljoen gulden extra OZB-in- komsten binnenhalen ter compensatie van de korting op de uitkering uit het gemeentefonds. De verhoging van de OZB zou daarmee uitkomen op ongeveer negen procent. Dit percentage kan nog verder stijgen zodra bekend is in hoeverre waarden van vorig jaar getaxeerde huizen lager uitpakken. Alkemade is nog bezig met de afwik keling van de stroom bezwaarschriften. De raad neemt daarom pas in december een besluit over de lastenstijgingen en niet zoals gebruikelijk tij dens de begrotingsbehandeling van volgende week maandag. De PvdA en de WD kijken in hun beschouwin gen met een bittere nasmaak terug op de her taxatie van het onroerend goed. Met maar liefst 3000 bezwaarschriften die dit voorjaar binnen kwamen was Alkemade in de regio verreweg de koploper. Volgens de PvdA was de voorlichting naar de burgers toe 'ruim onvoldoende' en waren de taxaties 'uitermate slordig'. „Het toonbeeld van klantgericht beleid", schrijft de fractie cy nisch. Met klem vraagt de PvdA de bezwaar schriften zo snel mogelijk af te handelen. De WD vindt dat de gemeente bij de hertaxa- tie-operatie 'niet de schoonheidsprijs verdient'. „Veel onnodige commotie, onrust en ergernissen zijn daarvan het gevolg geweest." De liberalen verwachten dat veel taxaties als gevolg van fouten alphen aan den run marcel smeets Het Scala college in Alphen aan den Rijn start volgend jaar een met een aparte sportklas voor HAVO/ VWO-leerlingen. Behalve intellectueel moeten leerlingen zich ook sportief kunnen ontplooien, vindt de di rectie. De school hanteert daar bij een ruime definitie van het begrip sport. Niet alleen de sportprestaties, maar ook het aanleren van sociale vaardighe den zijn daarbij belangrijk. „We denken dat we hiermee aan een behoefte voldoen", aldus T. van Geels, voorzitter van de centrale directie van het college. Leerlingen in de nieuwe sportklas krijgen vijf uur per week gymnastiek of sport. Dat is drie uur meer dan hun leeftijd genoten in andere klassen. De basisstof voor de scholieren bijft „We leggen we in de sportklas ook accenten op extra activiteiten buiten de sportwe- en op vaardigheden als sa menwerken en leidinggeven", aldus Van Geels. „Dat zijn noodzakelijke eigenschappen die later in je werk terugko men." De extra gymlessen in de nieuwe klas gaan ten koste van biologie, beeldende vorming en - later in het onderwijsprogram ma - van het aantal lessen Ne derlands. Leerlingen van de sportklas krijgen deze vakken een uur per week minder dan andere leerlingen. Per saldo moeten de sport- klassers echter rekenen op een uur extra schooltijd per week. Die tijd is ingeruimd voor cli nics en andere 'buitenschoolse' activiteiten. Voor het project moeten de leerlingen van de nieuwe klas 150 gulden extra lesgeld per jaar betalen. „We denken dat geld niet nodig te hebben voor het lesprogramma, maar voor de extra dingen bui ten de lessen", aldus de be stuursvoorzitter. Hoe groot de belangstelling is, weet Van Geels niet. „We hebben zo'n twintig leerlingen nodig om te kunnen starten. Anders gaat het helaas niet door. Maar onder de 280 eerste jaars die zich bij het Scala aan melden, moeten toch 25 leerlin gen zijn met belangstelling voor de nieuwe klas." Of naast de HAVO/ VWO op andere lesni veaus speciale sportklassen ko men, hangt af van het resultaat van de proef. In mei neemt de directie daarover een besluit. Banen weg bij Menken Drinks bodegraven anp/judy nihof bieden. Met de ingreep ver wacht marktleider Menken Drinks de kosten te drukken. De werknemers krijgen binnen vier weken te horen of zij hun ont slag krijgen. Voor de ontslagen werknemers laat de directie een sociaal plan opstellen. Menken Drinks is een werkmaatschappij van Menken Holding in Wasse naar. alphen aan den run De gedeeltelijke afsluiting van de Steekterbrug is tot in de wiide omgeving merkbaar. Gisteren stonden er in vier richtin gen files, die in lengte varieerden van drie tot vijf kilometer. Tot in Boskoop en Zwammerdam stond het verkeer in de avondspits stil. Omdat de Steekterbrug slechts in één richting berijdbaar is, kozen vele automobilisten een alternatieve route. Daardoor liep het verkeer op de hefbrug (foto) bij Gouwsluis eveneens vast. FOTO LOEK ZUYDERDUIN CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356462, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071 -5 ROELOFARENDSVEEN Toneelvereniging Sint Pancratius speelt za terdag 25 oktober, zaterdag 1 en zondag 2 november de klucht in drie bedrijven: 'Heeft mijn Engelbewaarder ook recht op een uitke ring?' van Peter Leenders. De regie is in handen van Wils Hoogenboom. De opvoering heeft plaats in De Alkeburchl, Noordhoek3 in Roelofarendsveen. De aanvang is kwart over acht. De toegang bedraagt 7,50 (pas 65-plus en CJP-houders 5 gulden). STADSHART/RIDDERVELD Vijftigplussers kunnen hun kennis van de tango, de quick-step en de rumba opfrissen. Voor hen organiseert activiteitencentrum De Wielewaal vanaf vrijdagavond 7 november een danscursus. De lessen duren van acht tot negen. Er is plaats voor 24 deelnemers. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Anneke Wegener. Het telefoonnummer is 0172 - 474966. HAZERSWOUDE-DORP Het Dorpshuis in Hazerswoude-Dorp be staat in november vijf jaar. Om dit te vieren organiseert het multi culturele centrum in de week van 1 tot en met 9 november tal van activiteiten. Op zaterdag 1 november start de feestweek om 10.30 uur. Bezoekers krijgen een volksdansdemonstratie een balletuitvoe ring en een playbackshow voorgeschoteld, 's Avonds is er een groot countryfeest met medewerking van Savannah en de Sweet Lake Country Dancers. Woensdag wordt er een bingoavond georgani seerd en vrijdag een klaverjasavond. Zaterdagavond treedt het ca baretduo Edna Kalb en Fred Meijer op met hun programma Zelf Verzonnen en zondag om 11.30 uur 's ochtends sluit het accorde onorkest Kreater de feestweek af. Hoop op nieuwe markt van het bureau Kafi alsnog naar beneden toe worden bijgesteld. De PvdA spreekt zich net als vorig jaar uit tegen de voorgestelde verhoging van het rioolrecht met gemiddeld 25 gulden. „Laat de gemeente eerst maar haar ombuigingstaakstellingen vervullen. De WD daarentegen, vindt haar eigen wethou der L. Beelen soms te zuinig. „Zuinig beleid is goed, maar soms moeten ook prestaties worden geleverd." In dit kader pleit de WD net als het CDA voor verhoging van het budget voor het we- genonderhoud. Burgemeester en wethouders reageren volgen de week maandag op de beschouwingen van de fracties. noorden marun kramp Volgend voorjaar moet er een keurmerk zijn voor streekeigen producten uit het Groene Hart. Dit kwaliteitsstempel van de onlangs opgerichte stichting Groene Hart Producten garan deert een milieu- en diervrien delijke productiewijze. Ook moeten de artikelen zo am bachtelijk en natuurlijk moge lijk bereid worden. Stichtingsvoorzitter K. van Gaaien presenteerde het plan, waarvoor voorlopig alleen voe dingsmiddelen in aanmerking komen, gisteren tijdens de ma nifestatie 'nieuwe oogst uit het Groene Hart'. Van Gaaien is er van overtuigd dal er een markt is voor streekeigen producten. Hij verwees daarvoor naar stre ken als het Italiaanse Parma. Dat gebied geniet internationa le bekendheid vanwege zijn ham en kaas. De slichting hoopt met het project een nieu we markt aan te boren voor de boeren en tuinders in het Groe ne Hart. Dit is volgens Van Gaaien nodig om de bedrijvig heid en daarmee het geld in het gebied te houden. Een aantal van de producten die de stichting de afgelopen ja ren ontwikkelde werd tijdens de manifestatie gepresenteerd. Zo konden agrariërs, middenstan ders en horecaondernemers zich tegoed doen aan de Veen- weidekaas, Wilde Weide kaas, Proosdijsap en Veenweideham. Deze artikelen komen volgend jaar in aanmerking voor het keurmerk. Al deze producten zijn biolo gisch totstandgekomen. De ham komt van scharrelvarkens uit hel gebied en wordt op am bachtelijke wijze gedroogd en licht gerookt. De koeien grazen op onbespoten graslanden. Doordat het 'onkruid' in die weiden welig tiert, krijgt de kaas een kenmerkende smaak. Het natuurzuivere Proosdij- sap uit de oude hoogstam- boomgaarden langs de Rijn is gemaakt van zoetere vruchten dan andere vruchtensappen. Het Proosdijsap bezorgde de nieuwe stichting tevens zijn eerste tegenvaller. Doordat hel nog laat in het voorjaar stevig vroor is driekwart van de oogst verloren gegaan. Kritiek op gemeente Jacobswoude woubrugge/alphen aan den rijn robbert minkhorst Veehouder Van Stralen uit Al phen aan den Rijn die in Wou- brugge illegaal varkens houdt, krijgt hijval van collega's. Zo heeft Chris Wijsman, oud-voor zitter van de Rijnstreekse afde ling van de landbouworganisa tie WLTO, forse kritiek op de ge meente Jacobswoude. Die heeft Van Stralen een dwangsom op gelegd. Als hij niet vóór 26 no vember zijn dieren heeft wegge haald, krijgt hij een boete die kan oplopen tot 25.000 gulden. Waanzin „Ik vind dat waanzin", zegt Wijsman. „Als de gemeente doordenkt, kan ze pragmatisch handelen. Van Stralen heeft vleesvarkens die maar vier maanden blijven. Geef hem dan de kans om de dieren na die vier maanden naar het slacht huis te brengen." De meer dan 500 varkens in de stallen van de Zwethoeve in Woubrugge wer den bij toeval ontdekt. Omdat de Maatschap Van Stralen slechts een vergunning voor vijftig varkens heeft, stond Ja cobswoude erop dat de dieren zouden verdwijnen. Van Stralen houdt de varkens om een handelaar uit de brand te helpen. De biggen waren be doeld voor de Brabantse markt. Door de pestepidemie (en het vervoersverbod) kon de hande laar de dieren niet kwijt. WD-raadslid en varkenshou der Ton Kroes uit Woubrugge hinkt op twee gedachten. „Van Stralen heeft iemand willen hel pen. Daar is wat voor te zeggen. Maar als er regels zijn, moet je je daar aan houden. Dat had deze ondernemer in ogen schouw moeten nemen. Hij had in elk geval vooraf contact met de gemeente moeten opne men." Kroes' hart voor het boe renbedrijf wint het uiteindelijk. „Het is voor één keer. We moe ten hem clementie geven." De liberaal hoopt dal de gemeente nog van gedachten verandert. Van Stralen is niet de enige die illegaal varkens houdt. Ook een Alphenaar heeft te veel die ren in zijn stal. Alleen gaf de ge meente hem ontheffing. Hij mag de dieren vetmesten tot ze rijp zijn voor de slacht. Leeg Volgens Chris Wijsman komt het 'incidenteel' voor, dat boe ren uit de Rijnstreek dieren op vangen. „Varkenshandelaren hebben vooral bij rundveehou ders aangeklopt. Omdat de koeien nog buiten staan, zijn de stallen leeg. Enerzijds doet de boer eraan mee om er wat aan te verdienen, anderzijds om ie mand een dienst te bewijzen. Maar deze situatie zal zich niet gauw meer herhalen. Straks mogen handelaren weer be perkt leveren in Brabant Wethouder Cees de L.ange laat weten dat Van Stralen ner gens op hoeft te rekenen. „Dit hoort niet. Juist vanwege de varkenspest moeten we extra voorzichtig zijn."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15