Werkgevers: wél bouwen in Groene Hart 'Wat de kijker ziet, is de praktijk' Bungalows op voormalig terrein Leidse Volkshuis Importverbod koppen volkomen onverwacht' Boete voor Rijnlandse vatenhandel Leiden Regio Duivesteijn verwacht huizenoverschot Oudste Katwijker overleden DOS3-3^0so^re"^Pf2^ ekfti «volg van voorpagina 'kam kern Hel importverbod voor runder- diedels kwam voor Van Rijn altiji fees Voorhout BV geheel on- lenvacht, zegt directeur T. Wol- dieaiers. De maatregel heeft voor jojn bedrijf verstrekkende gevol- ien. De directeur heeft inmid- lel ontslag aangevraagd voor de werknemers, kent Het verbod loopt vooruit op ;enif ten Europese maatregel. De Eu- i! ropese Unie wil de invoer van a mnderschedels per 1 januari epet 1998 staken om de verspreiding ka ran BSE te voorkomen. Neder land heeft de maatregel echter aket met onmiddellijke ingang inge- Wqröerd. „We worden nu opnieuw rdie mor grote problemen gesteld", zegt Wolvers. „Tot een aantal jaren terug verwerkten wij voor namelijk koppen van Neder landse slachterijen. Na een sa- vodlnering in die sector, hebben we metjreel moeten investeren in het iden van buitenlandse leve- rijks Afscheid leraar Sweens itiDEN Na 32 jaar doceren, neemt Evert Sweens, leraar Frans ^nhët Aquino College aanstaande vrijdag 24 oktober feestelijk afscheid. Sweens begon in 1965 aan het Agnescollege, dat na de fusie met het Bonaventuracollege onder de naam Aquino Colle ge doorging. Daar was hij ook jaren conrector van de brugklas sen. De laatste jaren tijd hij zich bezig met de nieuwe organisatie tan de bovenbouw. Vanuit zijn grote interesse voor kunst en cultuur stimuleerde hij de culturele activiteiten op school. Prijs voor beste vrouwenbeleid De VB Trofee, een prijs voor organisaties met een suc cesvol vrouwenbeleid, wordt op 25 november uitgereikt in de Stadsgehoorzaal in Leiden. De genomineerden zijn het ICCO (Interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking) Academisch Ziekenhuis Groningen, EuroCross International en Capacity (een 'bureau voor detachering, interim management en uitvoerend beleid'). De uitreiking vormt het hoogtepunt van het VB Magazine jaarcongres getiteld 'Grijp je kans'. De hele dag kunnen deelnemers tal van lezingen en workshops bezoeken. VB Magazine is een blad voor werkende vrouwen. Spreekbeurt justitiebeleid ifiDENMaxime Verhagen, Tweede-Kamerlid voor het CDA, houdt vanavond in de Waalse kerk aan de Breestraat een spreek beurt over het justitiebeleid van het paarse kabinet en de ideeën die zijn partij daarover heeft. Verhagen is lid van de kamercom missie voor justitie. De bijeenkomst begint om 20.00. oorhout conny smits ranciers. Die hebben we uitein delijk gevonden in Duitsland en België." Nu ook die weg is afgesne den, heeft Wolvers alle hoop ge vestigd op het kort geding dat samen met het bedrijf Beurs- meat Products BV uit Leek is aangespannen. „Met de koppen die wij altijd importeerden, is namelijk niets aan de hand. Er zat zelfs altijd een verklaring bij dat ze BSE-vrij waren. Het wrange is dat bedrijven die hun runderkoppen nog wel van Ne derlandse slachters betrekken, gewoon door kunnen werken." De ontslagaanvraag voor het personeel van Van Rijn Vlees is gedaan hangende de uitspraak van het kort geding dat het be drijf nog uit de nood zou kun nen helpen. Wolvers: „Maar ook als het geding in ons nadeel zou uitpakken, laten Wè het er na tuurlijk niet bij zitten. We zullen proberen het bedrijf hoe dan ook draaiende te houden. Ik verdien er zelf ook mijn brood mee." koil. katwijk conny smits Een van de oudste mannen van iederland, de Katwijker Corne- Ouwehand, is vrijdagmiddag op 107-jarige leeftijd overleden. Ouwehand, die de laatste vijf tien jaar van zijn leven in ver zorgingshuis 'Duinrand' woon de, overleed nadat hij anderhal ve maand geleden nog een ope- 532ii ratie onderging aan een gebro ken heup. Volgens zijn zoon 'wilde liij daarna zelf niet meer leven'. Katwijker Ouwehand was tot op zeer hoge leeftijd nog een vi tale man. Zijn laatste acht ver jaardagen vierde hij met een bezoek van de burgemeester, waarbij hij er steevast blijk van "tot de zeer sterken te beho ren. Zo ontving hij op zijn laatste verjaardag in februari nog met graagte een fles jenever de burgervader en, ge- ;d naar het geheim van zijn levensweg, verwees hij oen haag/katwuk» CHEF IANPREENEN.071-S356JM.PLV -CHEF HERMAN IOUSTRA 071 5356430 Het Groene Hart mag niet langer onaantastbaar zijn. Het poldergebied is een prachtige plek om wonen, werken en natuur met elkaar te verenigen. Door bebouwing en lan delijk gebied in elkaar te laten overlopen wordt de leef baarheid van de Randstad bevorderd. Die stelling werd gisteren gepresenteerd door de Hollandse Werkgevers Vereniging (HWV), de club die de belangen van Noord en Zuid-Hollandse ondernemers behartigt. den haag/regio jan kuys De HWV bracht - aan de voor avond van de behandeling van de begroting van het ministerie van VROM in de Tweede Kamer - een brochure uit waarin het samengaan van bebouwing en natuur in het Groene Hart wordt bepleit. Daarvoor is vol gens de vereniging een omslag in het denken nodig. Niet langer moet het Groene Hart worden beschouwd als een gebied dat 'op slot' zit, maar als een ruimte met veel nieuwe mogelijkhe den. Bouwen in het Groene Hart moet mogelijk zijn, zo stelt de werkgeversvereniging, mits die projecten de landschappelijke en recreatieve functies van het Groene Hart versterken. Aldus hoeft er niet langer sprake te zijn van een strijd tussen bou wen en natuur, maar kunnen beide elementen elkaar verster ken. Een dergelijke denkwijze komt volgens de HWV de Rand stad, het Groene Hart, de wo ningzoekenden én het bedrijfs leven ten goede. Bouwmogelijk heden zijn er volgens de HWV in Haarlemmermeer, de Grote Polder bij Zoeterwoude, Zoeter- meer-Oost en in Zevenhuizen. De HWV weet zich in haar opvatting verzekerd van de steun van de provincie Zuid- Holland en de gemeente Lei den. De Leidse wethouder volkshuisvesting Tj. van Rij om schreef het beperkende Groene Hartbeleid van minister De Boer gisteren als 'belachelijk'. „Daardoor kan het gebeuren leiden aad rietveld Er is geen enkele reden om het Groene Hart te bebouwen. Binnen een paar jaar zit Zuid-Holland met een overschot, in plaats van een tekort aan huizen. Dat zegt PvdA- Kamerlid A. Duivesteijn over het pleidooi van de werkgevers om de bouw van wo ningen en bedrijven in het beschermde polderland toe te staan. Volgens de Leidse wethouder T. van Rij snijdt het verhaal van zijn partijgenoot Duivesteijn geen hout. „In het zuiden van Zuid-Holland is een overschot aan huizen, in het noorden een tekort." Duivesteijn is het van harte eens met minister M. de Boer (volkshuisvesting), die er niet over denkt de beperkingen op bou wen in het Groene Hart los te laten. „We moeten de woningbouw juist gaan tempo riseren. De prognoses wijzen erop, dat we over een paai jaar met een overschot aan huizen zitten in deze provincie. Dan zou je wel gek zijn om te gaan bouwen in het Groene Hart. Want daarmee gooi je heel veel weg." Het Kamerlid denkt dat een aantal steden in Zuid-Holland zich beter zorgen kan maken over dreigende leeg stand. „Dat is ook een ramp." Voor de Leidse wethouder Van Rij vertelt Duivesteijn niets nieuws. „Het is allang be kend dat in plaatsen als Hellevoetsluit en Spijkenisse een ruim aanbod is en dat in het zuiden van Zuid-Holland leegstand dreigt. Daar is de afgelopen jaren ook heel veel gebouwd. Maar als hij praat over leeg stand heeft hij het over heel Zuid-Holland. Ik ben ervan overtuigd dat hij over de wo ningbehoefte in de Leidse regio veel genu anceerder denkt." Want in het noorden van de provincie, zegt Van Rij, gaat het betoog van Duives teijn niet op. „Hier is een groot tekort aan woningen. En je kunt moeilijk van mensen die in deze regio of bij Schiphol hun werk hebben verwachten, dat ze hun boeltje op pakken en naar Hellevoetsluit of Spijkenis se verhuizen." Bewijs voor het tekort is volgens de wethouder, dat de prijzen van woningen in de Leidse regio veel harder stijgen dan elders in de provincie. Van Rij hoopt nog steeds, dat er binnen kort gepraat kan worden over bebouwing van vliegveld Valkenburg. „Want dat blijft de beste oplossing voor de woningnood in de regio en opvang van mensen uit het Groene Hart. De Kamer heeft daarover de mening van de minister gevraagd en die moet eind van het jaar met een rapport komen." Maar ook bouwen in het Groene Hart mag volgens de wethouder niet wor den uitgesloten. „Er moet gewoon een goed beleid worden gevoerd." dat Leiden de instroom uit het Van Rij was evenals gedepu- ten nemen. Vooral de starters Groene Hart moet opvangen, teerde J. Wolf van de provincie op de woningmarkt komen me- terwijl we niet eens genoeg hui- Zuid-Holland blij met de opstel- de door het restrictieve beleid zen kunnen bouwen voor onze ling van de HWV. „Ook de voor het Groene Hart niet aan eigen mensen." Woonbond zou zo stelling moe- de bak." Volgens Van Rij wordt naar de vele dozen sigaren die hij m zijn leven soldaat heeft gemaakt. Ouwehand was tijdens zijn werkzame leven kuiper. Hij oe fende dat beroep in Katwijk uit, maai' ook in Zwolle en Bever wijk. Tijdens de oorlogsjaren, toen het openbaar vervoer op een gegeven moment niet meer reed, presteerde Ouwehand het om de reis naar Beverwijk te voet af te leggen. Dat betekende *op maandagmorgen een wan deling van vier uur heen, op vrijdagavond weer terug. Ook toen hij in Leiden werkte, ging hij dagelijks te voet naar het werk. „Omdat de tram vanuit Katwijk te laat vertrok", luidde Ouwehands verklaring. Ouwehand was sinds 1982 weduwnaar van Leuntje van* der Plas, met wie hij vier kinderen kreeg. Zij zullen hun vader woensdagochtend begraven op de begraafplaats 'Duinrust' in Katwijk. RVU maakt tv-opnamen in Leids zorgcentrum Rijn en Vliet leiden suzanne barbier Bejaardenverzorgster Ans Groen in 't Woud van het Leid se zorgcentrum Rijn en Vliet, blijft doodnormaal onder haar tv-uitstapje. De 45-jarige speelt samen met haar 24-jarige colle ga Mariëlle Christiaanse de hoofdrol in een aflevering uit de RVU-serie 'Werken aan werk'. „Wat de kijker ziet, is de praktijk. Niets is in scène gezet. Zo gaat het er hier elke dag aan toe. Alleen draag ik voor één keer een microfoontje." De twee bejaardenverzorg sters zijn drie dagen lang door een cameraploegje op de voet gevolgd. Zowel overdag als 's nachts. „In een bejaardenhuis heb je namelijk altijd je handen vol." De aflevering van vijfen twintig minuten maakt deel uit van de nieuwe serie waarin werkdruk centraal staat. Omdat recent onderzoek opnieuw heeft uitgewezen dat de werk druk in de Nederlandse zorg centra het hoogst is, vond de RVU het bejaardenhuis de aan gewezen plaats om een afleve ring op te nemen. De tv-uitzending laat de pro blemen zien waar de bejaar denverzorgster elke dag mee te maken heeft. Ans Groen in 't Woud legt uit dat-voor dagelijk se verzorging van de tachtig Rijn en Vliet bewoners maar een handjevol werknemers be schikbaar is. „Van half acht 's ochtends tot het middaguur zijn we met zijn achten. Acht verzorgers om tachtig hulpbe hoevende mensen te wassen, aan te kleden en ontbijt voor te zetten. Dat is dan luxe, want de rest van de dag zijn we hooguit met zijn drieën, 's Nachts sta je er zelfs in je eentje voor." De Zoeterwoudse verzorgster heeft het zichtbaar moeilijk met het hoge werktempo. „Ik heb elke keer het gevoel dat ik een stap achter lig. Als ik thuis kom ben ik vaak op en heb nog steeds het idee dat ik mijn werk niet naar eigen tevredenheid heb kunnen doen." De dank baarheid die een zorgbaan doorgaans oplevert, kan de ontrevedenheid niet altijd goedmaken. „Ik ben zo druk, dat mij die zoen of het eenvou dige 'dankjewel' soms gewoon niet meer opvalt." Toen de RVU Rijn en Vliet met haar filmplannen benader de, zag directeur Frits van Oos ten daarin een mooie gelegen heid om deze problematiek on der de aandacht van een groot publiek te brengen, „Niet al leen voor ons, maar in het alge mene belang van het verzor gingshuis." Volgens van Oosten moet er op korte termijn bin nen de ouderenzorg echt iets gebeuren. „Met de leus 'paars maakt het te grijs' protesteer den we dit voorjaar al tegen het ouderenbeleid van Terpstra. Daarmee wilden we aangeven dat de maat vol is. In het hele land is vijfhonderd miljoen no dig om extra personeel aan te trekken. Van de staatssecretaris krijgt de bejaardenzorg echter niet meer dan 65 miljoen." Van Oosten benadrukt dat de druk nog steeds stijgt. Dat komt volgens hem omdat ouderen tegenwoordig zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wo nen. Als ze op hoge leeftijd het bejaardenhuis op zoeken heb ben ze dan extra zorg nodig. Daarnaast proberen bejaarden huizen voor hun bewoners de stap naar het verpleegtehuis uit te stellen. Ook dat kost geld. „Wij willen de bewoners het bestaan bieden dat ze ook had den toen ze thuis woonden. Dat betekent respect voor het individu en geen lopende- band-werk. Door de beperkte middelen komen we echter handen aan het bed te kort. De enige reden dat we het nu nog redden, is dat onze medewer kers zich voor honderd procent inzetten. Op een gegeven mo ment houdt dat echter op." het hoog tijd de filosofie van het plaatsen van hekken om gebie den los te laten: „Muren en hekken vallen om," aldus de Leidse wethouder. Wijkgroep wil blijven bestaan leiden ruud sep Is er nog toekomst voor de wijk groepen sociale vernieuwing in Leiden? Bij de wijkgroepen wordt daar hevig aan getwijfeld. Want sociale vernieuwing is uit en grote-stedenbeleid is in. Voorzitter Wim van de Eshof van de wijkgroep Oostelijke Binnenstad telt zijn zegeningen en bereidt zich al vast voor op de verdediging. „Als volgend jaar een nieuw college geld zoekt voor nieuw beleid, komen ze mogelijk bij ons terecht. Dan moeten we duidelijk kunnen maken dat de wijkgroepen mis schien niet de ideale manier zijn om de wijken op te krikken, maar wel helpen." Na 1998 lopen de subsidies voor de wijkgroepen Leiden- Noord, Slaaghwijk en Oostelijke Binnenstad af. Voor de wijk groepen Slaaghwijk en Oostelij ke Binnenstad betekent dat hoogstwaarschijnlijk het einde van hun bestaan. In Leiden Noord worden na '98 verschil lende projecten voortgezet, waardoor het hier wal meer voor de hand ligt de wijkgroep in één of andere vorm te behou den. De drie wijkgroepen hebben nu nog ieder een jaarbudget van 100.000 gulden, Daarnaast zijn voorzitter en secretaris be taalde functies die worden ver vuld door ambtenaren. Door deze structuur hebben de wijk groepen volgens Van de Eshof de afgelopen jaren heel wat kunnen bereiken. Zaken als de Raad- en Daadwinkcl, de Tra jectwinkel, tie verbeteringen in het dagelijks beheer van de buurt en de vermindering van drugsoverlast schrijft hij op het conto van de wijkgroep Ooste lijke Binnenstad. pfrsbureau cerberus .Wegens vervuiling van de Maandagse Wetering is de Rijnlandse vatenhandel uit Katwijk gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een boete van 150.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De 36-ja- rige bedrijfsleider uit Amstel veen is veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en een boete van 5000 gulden waarvan de helft voorwaardelijk. Afvalwater De vatenhandel maakte zich schuldig aan overtreding van de milieuregels door afvalwa ter in de Maandagse Wetering te lozen. Daarnaast stuurde het bedrijf in strijd met de re gels vaten met afval aan de le veranciers terug. Bij de Kat- wijkse vatenhandel werden vooral vaten met lakken en harsen schoongemaakt. Een van de grootste klanten was Mao Nobel. Twee weken geleden werd 'cgen het bedrijf door officier van justitie, mr. G. Biezeveld een boete van twee ton gevor derd. De bedrijfsleider hoorde •der maanden cel waarvan ■wee voorwaardelijk en een hoete van 7500 gulden eisen. Gi*ATIS Mpp MEE TE leiden Stokoude computers, de eerste gene ratie pe's, wie wil ze nog hebben? Bij de schroothandelaar moet je geld toe betalen voor de recycling van de apparaten, maar een knutselaar neemt ze gratis mee. De ongeveer tien 'antiquarische' computers die vorige week in de hal van het Pieter de la Courtgebouw van de Leidse universiteit ston den, zijn inmiddels allemaal verdwenen. „We hadden deze zogeheten 'XT'tjes' in onze op slagruimte staan", aldus directeur-beheerder M. Heezen van de faculteit sociale weten schappen. „Maar we wilden ervan af. En deze exem plaren zijn zó oud, dat ze niet eens per opbod verkoopbaar zijn. Ze zijn hooguit leuk voor een hobbyist die nog wat onderdeeltjes kan gebruiken. We zijn blij dat iemand ze heeft meegenomen." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Plaats voor 45 vakantiewoningen noordwukerhout job de kruiff Op het voormalig kampeerter rein van het Leidse Volkshuis aan de Duinschooten in Noord- wijkerhout komen 45 vakantie woningen. De gemeente en Scholtens Projekten sluiten hierover binnenkort een over eenkomst. De ontwikkelaar heeft toegezegd te voldoen aan t^e voorwaarden die de provin cie had gesteld. Het bungalow park krijgt een 'groene verbin ding' met het Oosterduinse- meer en de ontwikkelaar draagt een strook van wat nu bollen- grond is, over aan stichting Het Zuid-Hollands Landschap. Aanvankelijk wilde de ontwik kelaar behalve het kampeerter rein ook een stuk bollengrond gebruiken. Het bouwplan ging toen uit van 59 vakantiehuisjes. Dat plan stuitte bij de provincie echter op ernstige bezwaren. Scholtens was bereid het plan iets in te krimpen en een deel van de in het streekplan opge nomen 'ecologische verbin dingszone' voor zijn rekening te nemen, waarna de provincie alsnog akkoord ging. Overigens heeft Noordwijker- hout wel een aantal andere ei sen in de overeenkomst laten opnemen. De huisjes, die Scholtens allemaal denkt te ver kopen, mogen geen permanen te bewoning krijgen. Verder moet er behalve een gemeen schappelijk parkeerterrein bij elke bungalow een parkeer plaats komen en betaalt het be drijf alle kosten die de gemeen te voor het project heeft ge maakt en nog gaat maken. Een verkeersveilige ingang van het park en de aansluiting op het riool zijn door de ont wikkelaar al verzorgd. De ge meente heeft daarom voldoen de vertrouwen in hel bedrijf en zijn plannen en heeft, vooruitlo pend op de definitieve vaststel ling van hel aangepaste be stemmingsplan, de bouwver gunning al verleend. De bouw van de eerste 22 va kantiewoningen is imiddels be gonnen. Naar verwachting zijn deze in juni 1998 klaar. 'Verslavingspreventie GGD Leiden voor VIP's' leiden»Hooft Christelijk Lyceum aan de Leidse Kager- straat. De afgelopen jaren heeft de GGD alle scholen in de Leidse regio intensief ondersteund bij het project 'De gezonde school en genotmiddelen'. De conferentie dient om te kijken naar de resul taten van die ondersteuning. Maar er wordt ook vooruit gekeken. De centrale vraag is donderdag dan ook; hoe kunnen we met elkaar zorgen dat jongeren verantwoord leren omgaan met tabak, alcohol, drugs, pillen en gokken?' Wat is succesvolle preventie? Hoe zien genotmid delen eruit? Communicatie met jongeren en hulp zoeken bij problemen. Dat zijn enkele onderwer pen van een conferentie die de GGD loeiden en omstreken donderdag houdt onder de naam Verslavingsproblematiek voor VIP's'. Met VIP's worden zowel de hulpverleners bedoeld als dege nen die hulp ontvangen. De bijeenkomst vindt plaats van 14.30 tot 21.00 in het Dr. W.A. Visser 't

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13