Evangelischen trekken buitenkerkelijken aai ARCHIEVEN Kerk Samenleving Verhaal pastor Van der Hoeven te 'vrijblijvend' Roker zoekt redenen om zijn gedrag goed te praten wmm DINSDAG 21 OKTOBER 1997 Kerk ziet sekten als concurrent brussel Kerken zijn bang 'marktaandeel' te verliezen aan sekten die zij zien als 'kleine en middelgrote ondernemingen op reli gieus gebied'. Vaak is de strijd tegen sekten eigenlijk alleen maar een verweer tegen concurrenten in de religie. Dat betoogt de Brusselse hoogleraar kerkgeschiedenis dr. Anne Morelli in haar gisteren gepresenteerde boek 'Open brief aan de sekte van de sektetegenstanders'. Volgens haar is er in wezen niet veel ver schil tussen kerken en sekten. „Het is een even denkbeeldige grens als de evenaar. In werkelijkheid kun je die ook niet zien." Morelli deed de afgelopen twaaJf jaar onderzoek onder negentig kleine religieuze groeperingen in Brussel. Veel daarvan staan te boek als sekten met mogelijk gevaarlijke bijbedoelingen. Morelli zegt tijdens haar onderzoek inderdaad 'bij gelegenheid oplichters, seksueel geobsedeerden en maniakken te hebben ontmoet„Maar globaal genomen waren het er niet meer dan elders in de samenleving." Patriarch bezoekt Verenigde Staten Washington Oecumenisch patriarch Bartholomeos i van Con- stantinopel brengt de komende maand een bezoek aan de Vere nigde Staten. De geestelijk leider van de ruim 350 miljoen ortho doxe christenen in de wereld wil zich verdiepen in de 'rijke erfe nis van de Amerikaanse droom'. Bartholomeos I ontvangt van daag een hoge onderscheiding (gouden erepenning) van het Amerikaanse Congres. Een dag later heeft hij een ontmoeting met de Amerikaanse president Bill Clinton. Verder staan er ge durende de maand ontmoetingen op de agenda met voorzitter Newt Gingrich van het Huis van Afgevaardigden, minister Ma deleine Albright van Buitenlandse Zaken en kerkelijke leiders. Het bezoek van de oecumenisch patriarch staat in het teken van het streven naar de oecumenische en interreligieuze dialoog. Jeruzalem De Klaagmuur in Jeruzalem vormde gisteren het verza melpunt voor joden van de kaste van de 'Kohanim' (Cohens), af stammelingen van de priesters die in bijbelse tijden in de joodse tempel dienden. Bedekt met een gebedskleed ontvingen zij hier de traditionele priesterlijke zegen. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: Ie Ferwerd: J. Tadema, kandidaat te Schoonebeek; te Krim pen aan den IJssel(b.w): J.H Lam- mers te Benthuizen; te Capelle aan den IJssel (wijk west): F. van Roest te Kampen. Aangenomen: naar Wieringermeer: R. van Dam. kandidaat te Zeist; naar Katwijk aan den Rijn (wijk 2): J. Smit te Bruinisse; naar Nieuwendijk: T.J. Korten, kandidaat te Klaaswaal. Bedankt: voor Lekkerkerk: W. Ar redactie dick van der plas. 071-g 'Een kwestie van teamwork: gebruik maken van ieders talenten keraats te Werkendam; voor Schoon hoven: D. Breure te Wilms. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Apeldoorn als geestelijk verzorger van het Ziekenhuiscentrum Apeldoorn: mevr drs. J.E. Schut- Klunder, kandidaat te Apeldoorn, die dit beroep heeft aangenomen; te De Krim (Ov mw drs. D. Boersma, wo nende te Leek, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Breda: drs. W. Bisschop te Geleen. De gevestigde kerken lopen leeg. Veel evangelische gemeenten daarentegen mogen zich verheugen in een gestage groei. Evangelische groeperingen zijn veel meer gericht op buitenkerkelijken, constateert ds. Bram Krol van de Werkgroep Gemeentegroei. M II I De vrije baptistengemeente Bethel in Drachten maakte onder leiding van ds. Orlando Bottenbley een spectaculaire groei door. Bij de komst van de predikant in 1989 had de gemeente zo'n zeventig leden. Eind vorig jaar waren dat er bijna twaalf honderd. Daarnaast werden er diverse dochterge meenten gesticht in plaatsen als Sneek, Heeren veen, Franeker, Dokkum en Leeuwarden. Alle maal de verdiensten van een begenadigd predi ker? Bottenbley zelf vindt van niet. Het succes is vooral te danken aan 'de sterke eenheid en lief desband die de gemeente uitstraalt'. De gereformeerde predikant Bram Krol uit Gorin- chem neemt echter 'zijn petje af voor Bottenbley. Krol is voorzitter van de Werkgroep Gemeente- groei, een interkerkelijk orgaan ten dienste van christelijke gemeenten. Volgens Krol zijn voor gangers in evangelische gemeenten doorgaans veel geschikter voor hun werk dan universitair ge schoolde predikanten in de gevestigde kerken. „Veel evangelische gemeenten zijn jong. Ze zijn vaak ontstaan uit bijbelstudiegroepen, waar op een bepaald moment de behoefte ontstond om ook om zondag samenkomsten te gaan beleggen. Leiders worden geselecteerd in de praktijk. Er wordt gewoon gekeken naar wie wat goed doet. Manco theologie In protestantse kerken worden mensen predikant na een studie theologie. Ze krijgen meteen na hun studie de meest verantwoordelijke plaats in een gemeente. Maar de studie theologie leidt geen mensen op voor de praktijk, vindt Krol. „Het is een wetenschappelijke studie die absoluut niet garandeert of iemand wel goed uit z'n woorden kan komen of met mensen om kan gaan. Dat doet helemaal niet ter zake. Dat is het manco van de theologie." Zijn evangelische groepen qua leiderschap der halve veel beter toegerust voor de moderne tijd, dat is volgens Krol niet de enige verklaring voor hun succes. Belangrijker nog is de uitstraling naar Veel traditionele kerken zijn volgens ds. Bram Krol nog 'gesloten bastions'. foto dick hogewoninc buiten. Veel traditionele kerken zijn gesloten bas tions. Krol herinnert zich een voorval uit zijn ei gen periode als gereformeerd predikant in Vijf huizen. „Ik was samen met een ouderling op stap. Eigenlijk wilde ik een bezoek brengen aan een nabijgelegen woonwagenkamp, maar de ou derling stak daar een stokje voor. Want, zo zei die ouderling: dominee, wij betalen jou alleen voor de gereformeerden. Zo'n houding zul je bij evangelischen nooit aan treffen. „Zij hebben van het begin af aan buiten staanders gezocht en verwelkomd. Zo hebben bij na alle evangelische gemeenten die ik ken een begincursus voor nieuwkomers." Omdat hete evangelische samenkomsten veel rhinder font aan toegaat dan in een doorsnee hervormde^ gereformeerde eredienst zullen buitenstaande zich er eerder thuisvoelen. Emoties toegestaan Er is in evangelische kringen meer ruimte voor l emoties. „Als je je in een reformatorische keri laat gaan omdat je ergens door geraakt bent word je al gauw via een zijdeur afgevoerd. Jefc i delt in strijd met een bepaalde code. Bij evam I schen is het schaamtegevoel veel minder groor 1 Het laten zien van emoties - huilen, schreeuw van enthousiasme, zwaaien met de armen -e ren ze als normaal." Dat is zeker het geval bij de meer charismatisd1 groepen, waar ook gebedsgenezing een belang ke plaats heeft. „Mensen geloven dat de Geesi j vermogen heeft om zieken te genezen. DaarÜ den ze voor. Ik zie daar heel veel in. Ik heb zei predikant ook meegemaakt dat een vrouw nai ziekenzalving spontaan genas van een bepaal! vorm van tbc. Daar zat verder helemaal geen poespas omheen. Ik herinner me nog dat iktiK afvroeg wat voor soort olie ik daar eigenlijk v« moest gebruiken. Ik ben samen met een oudet ling naar haar toegegaan, heb haar gezalfd ens gebed uitgesproken." Krol zou het gebed voor de zieken het liefst iai 1 greren in de wekelijkse eredienst. „Er kan zore kracht van uitgaan." Maar de weerstand tegec vernieuwingen in de kerken is groot. De zieke 5 zalving blijft er daarom beperkt tot 'achterkaiE tjeswerk'. Krol: „Leden van gevestigde kerkem I gelijken nieuwe dingen met wat ze gewend a) s Afwijken van het bestaande patroon roept alt^ l' interne weerstand op. Zelfs het feit dat doorte n invoeren van een gebed voor de zieken de die veel langer gaat duren, is reden voor gemor." Koude contacten Met een dergelijke houding redden de kerken! niet, vermoedt Krol. „Als Werkgroep Gemeente- groei zouden wij ook graag zien dat alle ledenv n een kerk lid zijn van een bijbelstudiegroep, net n zoals vaak het geval is bij evangelische groepen 1 Waarom? Niet alleen omdat dan de bijbelseka w nis van mensen toeneemt, maar vooral omdai mensen leren te spreken over geestelijke zaken o hun emoties. Dat laatste is heel belangrijk. Was ti wanneer laten mensen hun emoties nog zien? Vroeger gebeurde dat in familiekring, maardiei v helemaal weggevallen. Als je mensen in een bij- u belstudieclub op elkaar betrekt, neemt de krad ja van een gemeente enorm toe." Krol probeerde het zelf in een gemeente, maai had geen succes. „Mensen protesteren. Ze vod n zich tweederangsgemeenteleden als ze niet ma n doen. Dat geeft tweespalt." Vernieuwingengaa n volgens Krol nog het beste in nieuwbouwwijka waar nog geen traditioneel kerkelijk patroonk staat. Dat vernieuwing noodzakelijk is en dat daarbij veel te leren valt van de evangelischen, staat voor hem als een paal boven water. „Wan o, wat gaan wij in onze kerken vaak op een kou i manier met elkaar om. i d Leidsch Dagblad ANNO 1897 Donderdag 21 October Advertentiën P.J. Hartevelt, Mr. Timmerman, bericht, dat hij zijn Timmer mansaffaire verplaatst heeft naar Haarlemmerstraat No. 48. Zich minzaam aanbevelend. Muziek. Ter overneming aangeboden: een Viool, „Straduari- us", voor 15, en een Zak-Cornet met draaiende cylinders in fijn étui 30. Brieven onder No. 8253 aan het Bureel van dit Blad. Kippenhouders! Gratis verkrijgbaar: de Voedermethode. Men verzuime niet proef te nemen met het Hollandsche Och tendvoeder. Reeds veel bewijzen van voldoening aanwezig. C. Bruijn, Nieuwe Rijn 94. Nutrix' Petit Beurre, Nutrix' Croquette, Nutrix' Demi-Lune, Nutrix' Wafers Vanilla, Nutrix' Wafers Eva (Chocolade) en Nutrix Macaron zijn onovertrefbaar. Verkrijgbaar in eiken flin- ken Kruideniers- en Comestibleshandel. De Boterhal - De Kleine Winst, Hoogewoerd Nr. 66. Margari- ne-Boterprijzen: 35, 40, 45, 50, 55, 60 en 65 Cts. Elk kooper van 1 pond Boter ontvangt als toegift 1 pond gesneden Boter- hammenworst. Elk kooper van half pond Boter ontvangt als toe gift half pond gesneden Boterhammenworst. 100 pCt. voor deel. Concurrentie onmogelijk. Nieuwe Beestenmarkt of voor malige IJzerengracht No. 17. ANNO 1972 zaterdag 21 oktober WARMOND Vermoedelijk door het onklaar raken van de stuurinrichting is gisteren tegen de avond in de Sweilandstraat in Warmond een geweldige ravage ontstaan. Een trekker met oplegger vloog uit de bocht en kwam, nadat de vrachtwagen eerst een vrijwel nieuwe auto had geramd, in de woonkamer van de familie Prakker tot stilstand. De gevel van het huis was vrijwel geheel vernield. De vier kinderen, die in de voorkamer zaten, kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij. De Nij meegse bestuurder (26) van de vrachtwagen moest met ernsti ge bloedingen aan het rechterbeen, worden opgenomen in het Elisabethziekenhuis in Leiden. Zijn bijrijder werd ook ter con trole opgenomen. LEIDEN/ROTTERDAM Bert Jansen, 21-jarige werknemer van Sparta en het Leidsch Dagblad gaat het begrip carrière langzaam maar zeker met kapitale letters schrijven. Hij doet de door hem geregisseerde finale tegen NEC af met: ,,Er kwam een hoop geluk bij dat ik juist in die laatste seconde Sparta nog op 3-3 zette. Ik verwacht echt niet dat ik door deze prestatie tegen Feyenoord kan meespelen. Als ik er maar steeds bij ben op de bank. Als verse reserve. Ik wil het niet forceren". KANAAL De Franse en de Britse regering hebben gisteren toestemming gegeven voor verdere uitwerking van het project voor de bouw van een tunnel onder het Kanaal. Er zijn overeen komsten met particuliere groeperingen ondertekend voor nieu we fasen van het project. Na het artikel 'Dienaren' te hebben gelezen, in het Leidsch Dagblad van 8 oktober, heb ik de behoefte om de gedachten c.q. op merkingen van RK pastor drs. J.J. van der Hoeven wat duidelijker bij te stellen. Het lijkt allemaal zo gezellig, alles samen doen in de kerkdiensten doch de essentie van zijn verhaal is, dat ieder de eigen opvat ting volgt, de eigen traditie nastreeft. Wat is er dan nog geloofwaardig? Als het om de échte essentie gaat, namelijk: het nuttigen van het heilig lichaam van Christus. Dat is een zuiver RK opvatting die duidelijk is, het verhaal van pastor Van der Hoeven is té 'vrijblijvend'. Voorts zijn opmerking over het veroorde len van homoseksuele mensen. Tot zover ben ik het wel met hem eens, doch niet dat Op de voorpagina van de krant van vrijdag 10 oktober stond: 'Niet-roker kost meer aan zorg dan roker'. Mijn interesse was gelijk gewekt, want ik wil altijd graag weten welke redenen ze nu weer verzonnen of ontdekt hebben om het roken in een goed daglicht te stellen (als je dat nog kan zien door de rook heen). Nu is het dus weer dat niet- rokers langer leven dan rokers. Ten eerste wil ik stellen dat 'niet-rokers' niet bestaan, om dat ze een meerderheid vormen ten opzichte van rokers. En de meerderheid kan nooit een 'niet' zijn. Ie hebt mensen, en mensen die roken. Een niet- postzegelverzamelaar bestaat ook met. Praktisch gezien wel, maar theoretisch gezien kan de grootste groep geen 'niet' zijn. Ten tweede is het korter leven van rokers een dooddoener. Is er een onderzoek naar gedaan om dit te weten te komen? On gelofelijk! En als rokers korter leven, leven de andere mensen natuurlijk langer. Uiteraard kost dat meer geld aan gezondheids zorg. Als je het stukje oppervlakkig leest - en dat zullen rokers ze ker doen - dan lees je dat het goed is dat er rokers zijn, want dan kost het de gezondheids zorg minder. Wat een logica! Als morgen iedereen spontaan zelf moord pleegt, zijn we van het hele kostenprobleem af. En dan zullen er ook nooit meer de mente bejaarden zijn. Mensen moeten blijven ro ken, om geld uit te sparen voor degenen die met aan longkan ker overlijden. Nu worden de rokers ook nog activisten voor Wat rokers zichzelf aandoen, moeten ze zelf weten. Maar de last die anderen ervan ondervinden, weegt te gen geen enkel financieel voordeel op. foto archief het goede doel en zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan met het goedkeuren van asociale be zigheden. Wat rokers zichzelf aandoen, moeten ze zelf weten. Maar de last die anderen ervan onder vinden, weegt voor mij tegen geen enkel financieel voordeel op. Ik ben bereid meer aan ge zondheidszorgpremie te beta len als ik na het uit de kroeg, winkel, trein etcetera komen, nooit meer stink naar rook en dat ik weer lekker fris kan ade men en lucht proef zoals deze bedoeld is. (Ik weet dat auto's, vliegtuigen en fabrieken nog veel meer luchtvervuiling ge ven, maar het gaat hier meer om het naast je staande indivi du). Ik had het Leidsch Dagblad wel verstandiger geacht dan de ze verwarrende kop boven het stukje te zetten. Natuurlijk zijn er mensen die alleen koppen le zen, maar deze kop is wel zeer 'rookvriendelijk-populair' ge schreven. En ook nog eens op de voorpagina. Waarschijnlijk is het een roker geweest die zoiets heeft verzonnen, want de roker zoekt allerlei redenen om zijn gedrag goed te praten. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) God hier blij mee zal zijn, en het zal toejui chen. Want drs. Van der Hoeven, en velen met hem, weet dat homoseksualiteit tegen de scheppingsorde van God ingaat, als het in praktijk wordt toegepast. E. Br ah am, Den Haag. KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. Van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie t Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek TELEFAX Advertenties: 071-532; Familieberichten: 023-5311] 023-5321 Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-53Ü5 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uv 071-535?: RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17ut 071-5105 6 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 355 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschip van het abonnementsgeld, ontvangen/! korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAID Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (ofeenanden leeshar\dicap hebben), is een samenvatting het regionale nieuws uit het Leidsch Dagttó geluidscassette beschikbaar. Voor infornute 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. Crave) K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdag Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie- naast de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10 30-11 15 en van 19.45-21.00 u Special Care Unit 10.30-11 OOu 15.00-15 30 en 19 00-19.30 u. en na overleg Kinderafdeling 10 30-12.00 en 14 00-19.00 u. (ouders de gehele dag), na overleg RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15.00 u en 18 30-19 30 u.. klasse I c daarnaast ook 11.15-12.OOu Verloskunde en Gynaecologie 14 30-15.30 u. en 18 30-19.30 u. (voorpartners# 21. OOu.) Kinderafdeling. 14.30-19 OOu (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 18.30-19.0.'- RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12.00? 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071 -5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verpleging, overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19 30 u., met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17.00 en 19.00-21.OOu. Infectieziektenen Interne Geneeskunde 15 00-19 30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie. 15.30-16.30 en 18.30-19.30u. ('savondsniet voor kinderen onder 12 /aar). Klinische Oncologie: 10.30-12-30 en 14 15-20.OOu Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16.00 en 18.30-19.30 u Neurologie-14.30-15.15en 1900-20 OOu. Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17. OOen 19.00-21 OOu. Verloskunde 14.15-15.00 en 18 15-19.00 u. (voor partners en eigen kinderen m overleg)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12