Regio 'Deze man is kapotgemaakt' NA fUniversiteit wil ;ewoon meer geld' Anonieme tips kunnen Leiden meer kosten lomen voor Leiden-Noord Weiland wordt bouwput 1 GERECHT Minerva glijdt rustig verder NSDAG 21 OKTOBER 1997 npreenen, 071-5356414. plv-chef herman joustra. 071-5356430 Groene Hart Werkgevers vinden I J dat het bouwen van woningen wel mogelijk moet zijn in het Groene Hart. Belasting 1 a Voorschotenaren I f gaan in 1999 ge middeld 120 tot 150 gul den meer huizenbelasting betalen. Aanri jding na voorrangsfout Een 18-jarige Leidse bromfietsster is gisteren gewond ge ct op de kruising Rijndijk/Hovens Gréveplein in Leiden. Ze ;g geen voorrang van een 20-jarige Leidse automobilist die anaf de Rijndijk rechtsaf wilde slaan. De vrouw, die zonder ielm reed, liep een hersenschudding en snij- en schaafwonden ""-jgijna 140 bonnen bij controles [EN Bij een snelheidscontrole op de Dr. Lelylaan in Leiden Tzijn gisteren 84 bonnen uitgedeeld. In totaal werd er 604 auto's a^' jecontroleeerd. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer per uur terwijl 50 is toegestaan. Ook op de Stevenshofdreef, ammenschansweg en Burggravenlaan werd op snelheid gecon- roleerd. Op die plaatsen werden in totaal 55 overtreders gepakt. Pizzabakker bakt nu in Leiden 'E H- fflFN/LEiDERDORP» Pizzabakker Antonio Zara bakt weer. De Itali aanse horecaman is in dienst getreden bij pizzarestaurant Pino forto aan de Haven in Leiden. ,,Het is beter zo", zegt Zara. ,,Hier heb ik minder problemen." Zara moest zijn eigen pizzeria II en ei fuongnstaio aan de Achthovenerweg in Leiderdorp vorige zo- I, w# mer van de gemeente sluiten, omdat het restaurant niet in het bestemmingsplan paste. Zara begon vervolgens een pizzeria in bet centrum van Gouda. Volgens Zara wil de huidige eigenaar van Pino het restaurant aan de Haven op den duur aan hem overdragen. ,,Ik neem deze zaak over. Maar voorlopig moet ik me hier inwerken." Uitgever Masthojf: feiten te mager om Diekstra de laan uit te sturen ieuwe bomen aan de Coran- jnstraat om de dode exempla- En te vervangen, en meer bo- ;en aan de Alexanderstraat, de hanjestraat en de Prins Frede- Istraat. Dat waren de belang- jkste verzoeken die bewoners jn Leiden-Noord gisteren in- enden tijdens een inspraak- ond over de aanplant van bo- len in Noord. De gemeente wil olgend jaar herfst beginnen iet de aanplant van tachtig tot teehonderd bomen in dit ideel, en peilde gisteren de gen over het onderwerp. qjjj teningt Iegstgeest wijst besvaren Rijnfront af stgeest/leiden arten keulemans itgeest is niet van plan tege- iet te komen aan de Rijksuni- iiteit Leiden (RUL) als het it om Rijnfront, de lap grond len de Rijn en A44. De uni- iiteit, die ongeveer 25 hecta- in Rijnfront bezit, beschuldigt itgeest van landje-pik. ^_-0jtgeest op haar beurt ■Beticht de universiteit van 'geld- "'erij'. !Aanleiding voor de ruzie is zogeheten 'voorkeursrecht' Oegstgeest vorige maand ir bijna het hele gebied op de van Oegstgeest en Rijns- afkondigde. Dat recht udt in dat de gemeente egstgeest de eerste optie krijgt iemand in Rijnfront grond verkopen. Het voorkeurs- cht leidde tot geschokte reac- bij boeren en ondernemers land bezitten in het gebied, nfront aangewezen als bouw- catie voor een nieuw, groot drijventerrein, waar onder dere ook het Bio-Science uk kan worden uitgebreid. ,VVe waren in gesprek met gstgeest over de ontwikkeling li het gebied", zegt woord- lerder W. van Amerongen van universiteit. „En als donder- g bij heldere hemel is Oegst- 'est toen met het voorstel ge nten om er zelf iets mee te an doen. Dat is niet netjes, j wilden graag blijven praten er het gebied." Reden voor de idse universiteit, om formeel Vervolg van voorpagina De toon in het op handen zijnde boek is overwegend mild over Diekstra en negatief over de rol van de Leidse universiteit, de onderzoekscommissie, de uitgever van Diekstra's boeken en Vrij Nederland, het weekblad dat het plagiaat onthulde, zo meldt de directeur H. Masthoff van uitgeverij Elmar. „Mijn ogen zijn geopend toen ik de drukproeven las. Dat deze man zo diep is gevallen is on gelooflijk als je de feiten op een rij zet." leiden caroline van overbeeke heeft de zaak niet goed onder zocht. Ook de onderzoekscom- Volgens de uitgever waren die missie heeft fouten gemaakt, feiten te mager om Diekstra de Onze auteurs hebben die feiten laan uit te sturen. „Het college nagetrokken door onder meer van bestuur van de universiteit de brieven en de stukken over deze kwestie nog eens te lezen. En dan ontdek je dat deze man is kapotgemaakt. Hier spelen veel mensen een dubieuze rol in. Het is weer een typisch Ne derlands geval van een kop bo ven het maaiveld die moet wor den afgehakt." Het idee voor het boek is ge boren in een 'discussieclub' van Rörsch die als gastmedewerker van het Herbarium vaak te vin den is in een kamer in de Hor tus Botanicus. Rörsch, bioche micus, was ooit hoogleraar in Leiden maar vroeg in 1980 om eervol ontslag. Sindsdien staat hij als onbezoldigd medewerker op de personeelslast. Rörsch was van begin af aan geobsedeerd door de plagiaat kwestie. De Leidenaar vond dat ontslag veel te ver ging in een zaak die volgens hem niet over plagiaat handelde, maar over schending van auteursrecht. Hij begon een uitgebreide corres pondentie met hoogleraren en anderen gezagsdragers over de kwestie en schreef - in het En gels - een hoofdstuk dat tot een boek over de Diekstra-affaire moest leiden. Uiteindelijk schreef hij het boek met nog vier andere au teurs, leden van zijn discussie club. Mensen die zich met hem afvroegen hoe het zover had kunnen komen. Hofstede schrijft een hoofdstuk over we tenschappelijk plagiaat in het algemeen, Heuves schetst een 'kroniek van rel tot schandaal', Dijkhuis buigt zich over het ver loop van de affaire en Janssen die Diekstra in haar eigen arti kelen vorig jaar als 'spiekprof betitelde, buigt zich in haar bij drage 'Schandaal in komkom mertijd' over de rol van de pers. „Ze hebben zich allemaal ver baasd dat dit heeft kunnen ge beuren", aldus de uitgever. „Dat deze ooit wereldwijd hoog Medewerkers van de dienst groenbeheer konden al direct aangeven dat het pleidooi van bewoners van het Noorder kwartier voor meer bomen aan de Prins Frederikstraat niet zal worden gehonoreerd. In deze straat liggen zo veel kabels in de grond dat bomen hier niet of nauwelijks kunnen overleven. Hetzelfde probleem geldt in de delen van Groenoord. De ge meente wil hier zoeken naar an dere mogelijkheden om de buurt van groen te voorzien. Gedacht wordt daarbij aan het aanplanten van struiken rond vuilcontainers. bezwaar aan te tekenen tegen de stap die de buurgemeente heeft genomen. Volgens de Oegstgeestse wet houder G. van Eisen is er echter 'never nooit' een toezegging ge daan aan de universiteit. „De optie om het gebied samen tot ontwikkeling te brengen is wel op tafel geweest. Maar Oegst geest heeft er uiteindelijk voor gekozen Rijnfront zelf te ont wikkelen" De reden daarvoor is duide lijk, vindt Van Eisen: „Als we het zelf ontwikkelen, komt alle winst ten goede aan het gebied, en belandt het niet in de zak van weet-ik-wie." Oegstgeest is bang dat de RUL in zee wil met een projectontwikkelaar. „Ik lees uit de brief van het univer siteitsbestuur dat de RUL had gehoopt meer aan het gebied te verdienen. Ze willen gewoon meer geld, dat is waar het op neerkomt." Een lezing, die de universiteit niet ontkent. „Geld zal natuur lijk altijd een rol spelen", zegt Van Amerongen. Behalve de universiteit heb ben ook vier particulieren ge protesteerd tegen het feit dat ze hun grond voortaan eerst aan Oegstgeest te koop moeten aan bieden. Nog eens tien mensen hebben contact opgenomen met het gemeentehuis om vra gen te stellen over hun toe komst. Vanavond vergadert de gemeenteraad over het voor keursrecht. leiden De weilanden langs de spoorbaan Amsterdam- Leiden beginnen steeds meer te lijken op wat ze de ko mendejaren zullen zijn: een bouwput. Oegstgeest is WD: Procedure 'meer dan slordig volop bezig met het 'bouwrijp' maken van de Broek- en Simontjespolder. Als die klus is geklaard, kan een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuwe woonwijk met 1100 huizen: Poelgeest. Naar verwachting gaat de eerste paal medio december de grond in. FOTO HIELCO KUIPERS leiden «ruud sep Het niet natrekken van anonie me tips over uitkeringsfraude kan de gemeente Leiden de ko mende jaren nog voor honderd duizenden guldens aan boetes opleveren. De boete van 38.000 gulden die Leiden tot nu toe kreeg opgelegd, geldt slechts voor het niet natrekken van tips in de laatste vijf maanden van 1995. Voor 1996 verwacht de gemeente nog een korting van minimaal 92.000 gulden. De maatregel kan echter gemakke lijk duurder uitpakken. De mi nister van sociale zaken heeft de mogelijkheid om het kortings percentage te verhogen als Lei den blijft weigeren anonieme tips in behandeling te nemen. De boete bedraagt op dit mo ment 0,1 procent van het be drag dat de gemeente ontvangt voor uitkeringen, zo melden burgemeester en wethouders in hun antwoorden op schriftelijke vragen van de WD'er B. Vos. Minister Melkert van sociale za ken mag het percentage bij een volgende boete verhogen. Over 1995 gaat de boete pas in op 1 augustus omdat het ministerie pas in juli van dat jaar een lan delijke richtlijn over de behan deling van anonieme tips heeft doen uitgaan. De WD heeft ruim een maand moeten wachten op de antwoorden van B en W. Vol gens wethouder van sociale za ken J. Laurier (GroenLinks) luis terde het beantwoorden erg nauw omdat het ministerie over de schouder van de raadsleden meeleest. De WD wilde in eer ste instantie een debat over de boete, maar nam eerder deze maand genoegen met de mede deling dat er nog werd gewerkt aan de antwoorden. Vos wil niet inhoudelijk rea geren op de antwoorden van het college voordat daarover in de fractie is gesproken. Wel wil hij kwijt dat hij grote moeite heeft met de manier waarop B en W met de kwestie zijn omge gaan. „Dat de gemeente een boete kreeg, hebben wij uit de krant moeten lezen. En ook nu hebben we erg lang moeten wachten op de beantwoording. Ik vind dat meer dan slordig." B en W hebben inmiddels of ficieel bezwaar aangetekend te gen de door Sociale Zaken op gelegde boete. In zijn bezwaar schrift betoogt het college dat het ministerie de boete onvol doende heeft gemotiveerd, de hoogte van het bedrag op een verkeerde wijze vaststelt en de boete bovendien niet in verhou ding staat tot het eventuele ver grijp. Om die reden vragen bur gemeester en wethouders ver nietiging van de opgelegde kor ting. aangeschreven wetenschapper zó onderuit is gehaald. Hij werd door de buitenwereld meteen als oplichter betiteld: dat is niet zorgvuldig." „In het boek wordt het werk van onderzoekscommissie Drupsteen/Hofstee van de uni versiteit afgekraakt. Er is name lijk geen sprake van weten schappelijk plagiaat maar van schending van auteursrecht. Diekstra heeft zijn bronnen al tijd genoemd, slordig of niet. In het nieuwe boek worden de fei ten scherp geanalyseerd en dat is voor velen niet onverdeeld gunstig." PvdA: wijkdag weinig zinvol LEIDEN AAP RIETVELD De PvdA heeft weinig zin om komende zaterdag met de rest van het Leidse gemeentebe stuur op excursie te gaan in de wijk Zuid-West. Want kleine problemen, waar de sociaal-de mocraten al vier jaar geleden bij een wijkbezoek al op werden gewezen, zijn nog steeds niet opgelost. „Een nieuw wijkbezoek heeft zin als je met bewoners kunt praten over nieuwe problemen, niet als bewoners ons terecht moeten wijzen op zaken die ja ren geleden al verholpen had den moeten worden", schrijft fractievoorzitter R. Hillebrand in een brief aan burgemeester en wethouders. Met name de parkeerproble men rond Sauna 5 Mei waren vier jaar geleden al een bron van ergernis voor omwonen den. De PvdA vroeg er herhaal delijk aandacht voor in de com missie verkeer, maar er gebeur de niets. „Terwijl de overlast eenvoudig bestreden kan wor den", aldus Hillebrand. De PvdA wil nu voor komen de zaterdag van burgemeester en wethouders weten wat zij van plan zijn aan het probleem te doen. Anders is het, vindt Hil lebrand, „weinig zinvol zater dag opnieuw ons oor te luiste ren te leggen." Aan een boycot van de wijkdag denkt de fractie leider vooralsnog niet. „Wijkbe woners hebben al heel veel energie gestoken in de voorbe reiding." Wie zaterdag in Leiden Zuid- West met wethouders en raads leden op excursie wil moet de fiets meenemen. Groepjes ge meentebestuurders doorkruisen zaterdagochtend op hun stalen ros het Haagwegkwartier, de Gasthuiswijk, de Fortuinwijk en Boshuizen en de Coebel. Voor gebrek aan belangstel ling hoeft de gemeenteraad niet bang te zijn. Up een eerste brief over de wijkdag kreeg het stad huis driehonderd antwoordstro- ken binnen. Vragen kunnen be woners tussen half twaalf en half twee kwijl in buurthuis Vo gelvlucht aan de Boshuizerlaan. Daar houden raadsleden een 'open spreekuur', 's Middags wordt gediscussieerd over de onderwerpen 'opgroeien in Zuid-West' en 'samenleven in Zuid-West'. Ook de fietsexcursie begint 's morgens bij het buurt huis. Tussen half tien en tien uur kunnen bezoekers daar te recht voor een kopje koffie. Obstakels t leven van een binnenvaart - fipper gaat niet over rozen, het traject Amsterdam-Lei- n is even flink doorstomen al- ng niet meer mogelijk. Steeds eer bruggen hebben beperkte ■dieningstijden. Langs de ngvaart staan van die bordjes: kilometer per uur. En om tnog erger te maken: de ge- eenten langs het traject heb- n net als de provincies hun en spertijden. Zo vaart de chipper van opgelegde pauze le pauze. Hoe wet die lading nou op tijd ■orden afgeleverd? 'het zaaltje van de kanton- Echter werd het de voorzitter an de beroepsvereniging diuttevaer, afdeling Rijnstreek, isterochtend zwaar te moede. Jk heb mijn schipper opdracht fgeven om na tien uur 's fonds door te varen. Hij moest Wgmaar een klein stukje", be- fode hij grif. „Maar het kon *"t anders. De vracht moest 's itends heel vroeg worden ge- De politie constateerde zo bij een controle twee overtredin gen. Vanaf tien uur 's avonds tot zes uur 's ochtends geldt in Zuid-Hollandse wateren blok- tijd. Er mag niet meer worden gevaren, dus dat was overtre ding nummer één. Om het in gewikkeld te maken: sommige schepen mogen' wel varen. Maar dan moeten ze naast de schipper een matroos aan boord hebben. De schipper in kwestie had geen tweede man naast zich en dat was dus over treding nummer twee. De voorzitter van Schuttevaer, in het dagelijkse leven baas van een beurtvaardersbedrijf en dus baas van de schipper, hield gis terochtend een hartstochtelijk pleidooi om de regels te veran deren. Hij schetste een nauwge zet beeld van de obstakels tij dens de gewraakte tocht. Het bewuste vrachtje diende zich zo rond een uür of half drie 's mid dags aan in Amsterdam. „Ik heb de schipper gewaar schuwd dat hij zich moest mel den om te laden. De beste man kon daarna niet direct weg. In Amsterdam gelden, net als in Zuid-Holland bloktijden. Van vier uur tot zes uur 's middags mag je in de hoofdstad niet va ren. Eindelijk mocht de schip per op weg, werd hij direct ge confronteerd met het volgende probleem. Amsterdam bezui nigt. In de avonduren zijn er maar twee brugwachters. Maar je moet wel zeven bruggen pas seren. De brugwachters gaan op hun fietsje van brug naar brug. Dat kost tijd." De opsomming ging verder. „De Ringvaart: langzaam varen, zes kilometer per uur. Zo kom je uiteindelijk in Zuid-Holland. En ja, dan is het dus bijna den uur. Ik heb tegen de schipper gezegd dat hij maar moest doorvaren. Na het bezoek van de politie lag hij om elf uur in bed. Het is beslist niet zo dat hij een lange dag heeft gemaakt, dat er zo gevaarlijke situaties ontstonden. Maar als hij niet was doorgevaren, dan was de vracht te laat aangekomen." Officier van justitie Horstman oordeelde streng. Zij vond dat de baas van de beurtvaarder zich aan de regels had moeten houden. Nu had hij ten opzich te van concurrenten een econo misch voordeel behaald, vond ze. Toch had ze enigszins be grip voor de moeilijke situatie van de man. „In eerste instantie is een transactie aangeboden van 1.345 gulden. Ik wil nu boe tes opleggen van 550 gulden voor de eerste overtreding en 250 gulden voor de tweede. Achthonderd gulden in totaal dus." De man voor het hekje was het niet met haar eens. „Ik heb geen economisch voordeel ge had. Ik heb ervoor gezorgd dat ik geen economisch nadeel had. De overheden zeggen dat we ons werk in een bepaalde tijd moeten doen. En intussen hou den ze ons aan alle kanten te gen om het in die tijd voor el kaar te krijgen." Ook kanton rechter Van Ek vond het wat gortig. Hij verlaagde de straf naar tweemaal 250 gulden. „Maar het zal wel duidelijk zijn dat wij als kantonrechters de re gels niet kunnen veranderen. Dan moet u toch weer bij die overheden zijn." annet van aarsen Ongeval student was 'incident' leiden eric-jan berendsen Men neemt een lange tafel en smeert het blad in met groene zeep. Vervolgens wordt de tafel schuin tegen de balustrade van het biljartbalkon in de grote zaal van studentensociëteit Minerva gezet Gillend van de pret suizen de studenten, zittend op een dienblad, naar beneden. Glij baantje spelen, leuk vermaak, moet kunnen. Het verhaal wordt anders als het tafelblad met spiritus wordt besprenkeld en daarna in brand gestoken. Dat gebeurde zaterdagochtend vroeg bij de studentenvereniging aan de Breestraat in Leiden. Een 22-jarige student die het vuur dacht te trotseren, liep brandwonden op aan zijn rug. Minerva-preses W. Hoekstra was niet in de sociëteit aanwezig tijdens het ongeval maar is wel van het verhaal op de hoogte. „Het slachtof fer is inderdaad naar beneden gegleden waarbij de achterkant van zijn jasje in brand vloog. Hij is zelf naar het toilet gelopen om het vuur te doven. In de wc is hij uitgegleden en op zijn hoofd gevallen. Pas op dat moment is er een ambulance gebeld en in het ziekenhuis bleek dat hij een brandwond aan zijn rug had opgelo pen. Dit is het verhaal zoals ik dat heb gehoord. Met het slachtoffer gaat het prima, zondag kwam ik hem al weer tegen. Hoekstra vindt het normaal dat er 'glijbaantje' wordt gespeeld. Dat het tafelblad in brand wordt gestoken, is 'ongebruikelijk'. „Maar er waren leden van de ordecommissie en het be stuur aanwezig die zeker hadden ingegrepen als er sprake was geweest van een gevaarlijke situa tie. Daarvan was blijkbaar geen sprake. Voor zo ver ik heb begrepen stond er namelijk maar een heel klein stukje van de tafel in brand." Volgens de voorzitter heeft het 'incident' niets te maken met ontgroening. „Hel was een vier dejaars." Vergelijkingen met excessen zoals vo rige maand in Groningen, waar een eerstejaars de dood vond na overmatig alcoholgebruik, gaan volgens hem absoluut niet op. „Wat daar is gebeurd, is verschrikkelijk maar zal hier op Minerva nooit voorkomen. Hoekstra vindt wel dat er eens kan worden bekeken of 'de glijbaan' moet worden gehand haafd. „Maar dan alleen omdat we ons zélf af vragen of we moeten stoppen en niet omdat er van buitenaf druk op ons wordt uitgeoefend."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11