Valse start D66 op weg naar tweede paarse kabind Een grijsgele soep van rook hangt boven Sumatra De wensen van D66 op een i§ Feiten Meningen Gezondheidsproblemen door smog worden erger D66-verkiezingsprogri ligt meteen onder vuué; K MAANDAG 29 SEPTEMBER 1997 WILCO DEKKER De smog die een groot deel van Zuidoost-Azië bedekt, heeft het afgelopen weekeinde opnieslachtoffers geëist. Twee men sen in Pekanbaru op Sumatra overleden door longproblemen, die het gevolg waren van de rookwolken, afkomstig van bos branden. Het officiële aantal slachtoffers is gestegen tot vier. Artsen in Pekanbaru zeiden dat zeker acht mensen er slecht aan toe zijn. Aangenomen mag worden dat er ook in meer afgelegen gebie den mensen aan de smog zijn bezweken of kampen met ern stige gezondheidsproblemen. De autoriteiten zeggen dat er in middels 32.000 mensen zijn behandeld wegens problemen met de ademhaling. Ook indirect lijken de omvangrijke bosbranden op Sumatra en Kalimantan, het Indonesische deel van Borneo, allerlei rampen te veroorzaken. Vrijdag kwamen twee vrachtschepen door het slechte zicht in de Straat van Malakka met elkaar in aanvaring. Slechts vijf van de 33 bemanningsleden werden gered. Een van de schepen, geregistreerd in India, zonk onmiddellijk na de botsing. Volgens een functionaris van een maritieme organisa tie in Kuala Lumpur ontstond de aanvaring 'door de nevel' op zee. Het vliegveld van Medan op Noord-Sumatra, waar vrijdag 234 mensen omkwamen bij de vliegramp met de Indonesische Air bus, is inmiddels weer geopend. Negen andere luchthavens blijven gesloten. Vliegtuigspecialisten blijven op de plek des onheils zoeken naar de zwarte doos met de vluchtgegevens van het neergestorte toestel. Ook dit ongeluk is in verband ge bracht met de smog. De stoffelijke resten van slachtoffers van de vliegramp van wie de identiteit niet kon worden vastgesteld, zijn vandaag begra ven in een massagraf. Onder de slachtoffers waren achttien buitenlanders, onder wie twee Nederlandse paters. KUALA LUMPUR-JAKARTA Rtr-AFP-ANP Natuurlijk telt 'Bewogen in be weging' zaken die typisch D66 zijn. Een kernkabinet van zeven tot negen ministers voor de hoofdzaken, met een serie on derministers voor de dagelijkse leiding op het ministerie. Bin nen tien jaar het verlies van na tuurgebied van de afgelopen dertig jaar goedmaken. Een tientallen miljarden kostend mega-windmolenpark in de Noordzee in 2030. En wie an ders dan de 'juristenpartij' D66 zou op het idee komen het ge dogen van wetsovertredingen in wettelijke normen vast te leg- gen? Het zijn punten die meteen met D66 geassocieerd worden, maar die de gemiddelde kiezer niet noodzakelijkerwijs massaal op de Democraten doen stemmen. Zolang paars bestaat, zit D66 al in de klem tussen de beide gro te broers PvdA en WD. Ook die partijen willen meer geld voor de gezondheidszorg, de veilig heid en het onderwijs. Ook wat hen betreft wordt de sociale ze kerheid meer gericht op het aan het werk helpen van mensen. En tegen een betere verdeling tussen arbeid en zorgtaken zul len ze evenmin weinig bezwaar hebben. Op de hoofdlijnen van het be leid bestaan tussen de grote partijen nu eenmaal geen echte 'We mogen onze idealen toch wel op papier zetten?', mopperde de D66-top afgelopen zaterdag, ge confronteerd met de kritiek dat het ontwerp-verkiezingsprogram geen enkele financiële onderbouwing heeft. Idealen heeft D66 altijd volop gehad en in 'Bewogen in be weging' zijn het er precies 563. Maar het grootste ideaal, de som van die 563 andere, staat er niet in: een tweede paarse kabinet. fundamentele verschillen van mening. En dat is vooral voor D66 lastig. Al sinds het begin van de paarse regeringssamen werking staat de partij in de pei lingen op verlies. PvdA en WD gaan op weg naar de verkiezin gen in mei 1998 onder leiding van Kok en Bolkestein met el kaar de strijd aan wie de groot ste wordt. Maar D66, de aarts vader van en bruggenbouwer binnen paars, moet met iets an ders komen om bij de kiezers te scoren. Het is de vraag of 'Bewogen in beweging' die mu nitie biedt. Met het nieuwe ontwerp-ver- kiezingsprogramma richt D66 zich immers voornamelijk op het voortzetten van het huidige kabinetsbeleid. „Dit program ma staat van de vier grote par tijen het dichtste bij het con cept-regeerakkoord", voorspel de D66-partijvoorzitter Kok za terdag dan ook. Maar dat is nu juist het probleem. Algemeen wordt erkend dat dit paarse ka binet vaak besluiten neemt die dicht liggen bij wat D66 wilde. Maar de kiezer beloont niet D66, maar juist de twee uiter sten, PvdA en WD. pl< Het D66-programma telt hon derden wensen. Hierbij enkele belangrijke of opvallende: Invoering BTW op vliegtickets en hogere belasting heffen op de vliegtuigbrandstof kerosine Uitbreiding tuinbouw niet in Randstad, maar in oosten en noorden Collegegeld relateren aan kos ten van de studie Het verbieden van sigaretten automaten Jacht voor recreatie en con sumptie wordt verboden Geen financieel lapwerk voor de uitkeringen, maar structurele verbeteringen, onder meer via een volledige koppeling aan de lonen, ook in de volgende kabi netsperiode De gymleraar en het school zwemmen moeten terugkomen Inkomensafhankelijk maxi mum aan eigen bijdragen Tv-programma's toegankelij ker voor doven; erkenning van de gebarentaal Een verlofwet waarin zwan- gerschaps en ouderschapsverlof geregeld worden; werknemers moeten kunnen sparen voor verlof Geen verlaging minimum loon, wel tijdelijk betaling onder CAO-lonen voor 'simpele' baan tjes Een 'sportstrippenkaart' voor kinderen tot 13 jaar, zodat ze zelf hun favoriete sport kunnen uitkiezen Geen klonen van mensen 'Aanzienlijk' meer geld voor kunst en cultuur Tijdelijke ontzetting uit het kiesrecht bij ernstig racisme en discriminatie Dertig tot vijftig procent min der huishoudelijk energiege bruik De zon! Zowaar, ik zie de zon. Vaagjes, en ik kan er recht in kijken zonder pijn aan mijn ogen te krijgen, maar toch. Haastig maak ik een aanteke ning. „Zondag 15 uur, iets ten zuiden van de evenaar: zon zichtbaar. Dezer dagen is dat opmerkelijk op het Indonesi sche eiland Sumatra, dat voor een groot deel is overdekt door verstikkende rook. De grijsgele smurrie komt van de bosbran den op Borneo en Sumatra zelf. Per bus ben ik op weg van Ja karta naar Pekanbaru, hoofd stad van de Sumatraanse pro vincie Riau en 1.658 kilometer van de Indonesische hoofdstad. Liever had ik het vliegtuig geno men, maar bij luchtvaartmaat schappij Garuda kreeg ik don derdag nul op het rekest. „Het vliegveld van Pekanbaru is ge sloten vanwege de rook. Maar waarom vliegt u niet naar Me dan? Dan neemt u daar een bus naar Pekanbaru". opperde een man van de afdeling boekingen. Omdat het me mijl op zeven leek. verwierp ik zijn voorstel. Vrijdagmiddag meldde de Indo nesische radio dat vlucht GA- 152 zojuist bij Medan was neer gestort, mogelijk omdat rook het zicht belemmerde. Tot de slachtoffers behoren Yance (spreek uit: Jantje) Iskandaren Ferdinandus Sitis van het com merciële televisiestation SCTV. Ze wilden verslag gaan doen van de situatie in Pekanbaru. „Ik heb twee kinderen. De oud ste is vijf, de jongste drie. Door de rook hebben ze erg zere keeltjes. Maar de dokter heeft ze een medicijn voorgeschreven en dat helpt wel wat", vertelt een ambtenaar óp de veerpont die ons overzet van Java naar Sumatra. De man werkt in de provincie Riau op een kantoor van het ministerie van Landbouw. Hoe wel satellietbeelden uitwijzen dat vooral plantagebedrijven de rampzalige branden veroorza ken, neemt hij het op voor de grote jongens in zijn sector. „Plantages en houtbedrijven ge bruiken tegenwoordig bulldo zers om grond vrij te maken voor nieuwe activiteiten. Ik denk dat kleine boeren de boos doeners zijn." Een andere reiziger gelooft daar niets van. Volgens hem krijgt de kleine man weer eens de schuld in de schoenen geschoven. „Met het verspreiden van mas kertjes tegen de rook gaat het al net zo", moppert hij. „Ambtenaren kunnen er veel makkelijker aan komen dan ge wone mensen." Mensen die in de door rook ge troffen gebieden op Sumatra een echt kapje over neus en mond dragen, zijn zeldzaam. Een aantal anderen probeert de ergste vuiligheid te weren door een doek voor het gezicht te knopen. Maar verreweg de meeste Sumatranen stappen onbeschermd rond. Op dit enorme eiland, twintig keer zo groot als Nederland, gaan vooral de provincies Riau, Jambi en Zuid-Sumatra schuil onder een grijsgele soep van rook. Als we een tussenstop ma ken in Jambi, hoofdstad van de gelijknamige provincie, valt een man op die met zijn linkerhand een zakdoek voor zijn mond en neus houdt, terwijl in zijn rech terhand een sigaret bungelt. Ook de rokers onder de buspas sagiers stappen de met aircon ditioning uitgeruste bus uit om op straat welgemoed een sigaret op te steken. „Tja", zegt een van hen schouderophalend, „inde rook van die bosbranden zit geen nicotine." Even potsierlijk is de oude man die onze bus met een fluitje naar de juiste plek dirigeerde. Vanuit de spaceshuttle Atlantis is goed te zien hoe een enorme rookwolk de Indonesische archipel bedekt. Volgens het Wereldnatuurfonds is het aantal brandhaarden in de beschermde bossen en natuurparken de laatste dagen toegenomen. foto reueters Hij heeft plaatsgenomen op een houten bankje en een zonnebril opgezet. De rook beperkt het zich tot zo'n 150 meter en de zon is in geen velden of wegen te bekennen. Als we Jambi in noordelijke richting verlaten, wordt het nog erger. Soms duiken op slechts vijftig meter afstand de koplam pen van een tegenligger op. Als we op de brug over een brede rivier rijden, valt onmogelijk te zeggen waar het grijs van het water eindigt en dat van de rook begint. Dat slechts weinigen mond en neus tegen de rook bescher men, komt niet alleen doordat het aantal beschikbare kapjes slechts een druppel op een gloeiende plaat is. In de dorpjes die we passeren, lijken de men sen ook zo goed en zo kwaad als dat gaat, te willen doorgaan met het gewone leven. Op de mi nuscule veranda van een simpel houten huisje staat een twee persoons matras te 'luchten'. Naast een andere woning ste ken twee mannen wat afvalhout in brand. In de bus wordt op een groot tv- toestel een film vertoond. Ter wijl buiten de rook van geen wijken wil weten, staan drie filmhelden met stroppen om hun nek op een schavot, haar scherp afgetekend tegen een strakblauwe lucht. Inmiddels zijn we in de provin cie Riau beland. Palmolieplan tages maken hier een belangrijk deel van de economie uit. Gere geld rijden we lang kilometers lange rijen oliepalmen. De stam van dat neefje van de klapper boom is maximaal twee meter hoog. Tussen de dikke schub ben groeien trossen zaden waaruit olie kan worden ge perst. Om ruimte te maken voor nieu we plantages is totale kaalslag gepleegd op talloze heuvels. Hier en daar is duidelijk te zien dat daarvoor geen bulldozers zijn gebruikt, maar vuur. Toch telt de provincie Riau mo menteel weinig brandhaarden. Bij het restaurant waar we lun chen, hoor ik van een plaatselij ke ambtenaar dat in deze hoek van Riau alle branden zijn ge blust. Het waren er trouwens ook niet zo heel veel. Riau is vooral het slachtoffer van de rook van elders. Niet al leen de vuiligheid van zuidelij ker gelegen Sumatraanse pro vincies drijft hierheen, van overzee komt ook veel walm vanuit Kalimantan, het Indone sische deel van Borneo. Toch heeft bijna geen enkele auto lichten aan als we even na vijf uur zondagmiddag Pekan baru binnenrijden. Het zich is vrij redelijk, misschien wel 400 meter. „In de namiddag is het altijd wat minder erg", vertelt een voorbijganger bij het eind punt van de busrit. ,,'s Morgens is het 't ergst. Al ruim een maand zitten we nu met die el lende." PEKANBARU RONALD FRISART CORRESPONDENT In dat licht was het opvallend hoe vaak de beoogd lijsttrekker, minister Els Borst van volksge zondheid, bij inhoudelijke vra gen over het D66-program ver wees naar beleid dat dit kabinet voert. Terwijl niet het huidige kabinetsbeleid, maar het D66- verkiezingsprogramma aan de orde was. Borst vindt in tegen stelling tot veel partijgenoten ook dat D66 best mee kan doen aan paars-2 als het voor de meerderheid eigenlijk niet no dig is, zo zei ze zaterdag. Dat zet de kiezer ook al niet erg onder druk om D66 te stemmen. Het is volstrekt logisch dat D66 tevreden is over dit kabinet en dus een prolongatie van de paarse coalitie nastreeft. Het is alleen de vraag of dat voldoende is om de kiezers aan te spreken. Daarvoor is een goede campag ne nodig en die heeft met 'Be wogen in beweging' een valse start gemaakt. Want 563 idealen op een rij zetten is makkelijk als je er niet bij zegt hoe ze betaald moeten worden. De echte keu zes worden pas gemaakt als duidelijk is welke wensen D66 laat vallen omdat er geen geld voor is. Els Borst en D66 zetten alles op paars-2, maar zijn er nog lang niet. De Hoop Scheffer heeft vertrouwen „Het CDA is een partij voor mensen die verder willen kij ken, verder dan het eigen be lang. Zij die hadden gehoopt de christen-democratie bij het oud papier te zetten komen wat mij betreft bedrogen uit. We heb ben een eigen verhaal. En we hebben er vertrouwen in." Dat zei Jaap de Hoop Scheffer zater dag tijdens het CDA-congres in Den Haag na zijn verkiezing tot lijsttrekker bij de Kamerverkie zingen van 1998. De nieuwe lijsttrekker, die 346 van de 348 uitgebrachte stem men verwierf, vindt dat het bij de komende verkiezingen om meer gaat dan om 'een twee strijd tussen Kok en Bolkestein'. De Hoop Scheffer signaleert dat het huidige paarse team niet weet wat het in de komende ka binetsperiode moet gaan doen. „Die spelen de bal alleen maar rond op de eigen helft en vaak terug naar de eigen doelman. Die roepen dat de eerste helft eerst voorbij moet zijn, voordat ze in de tweede helft weer in de aanval gaan. Maar zo win je geen wedstrijd." Van de bewindslieden moeten vooral minister Zalm van finan ciën en minister Borst van volksgezondheid het ontgelden. Volgens de Hoop Scheffer laat Zalm het gunstige economische tij verlopen. Het beloofde nieu we belastingstelsel voor de vol gende eeuw ligt er nog niet. Ook doet Zalm te weinig aan het te rugdringen van het financie ringstekort. „Krekels zingen in de zomer, mieren leggen win tervoorraden aan. Dit kabinet krekelt. Punt uit." De CDA-lijsttrekker verwijt D66-minister Borst van volksge zondheid een gebrek aan effi ciëntie in de zorgsector. „Zorg is ook een kwestie van een goede en efficiente organisatie. Minis ter Borst heeft nog steeds haar ministerie niet op orde en roept vervolgens doodleuk dat D66 in de volgende periode graag het ministerie van onderwijs wil be zetten. Nee bedankt beste Els, er zijn al voldoende problemen bij de studiefinanciering." DEN HAAG RONALD ZWIERS ANP 'Bewogen in beweging', het ont- werp-verkiezingsprogramma van D66, is het afgelopen week einde kritisch ontvangen. De milieubeweging is kwaad dat de Democraten bereid zijn de grens van 44 miljoen passagiers voor Schiphol los te laten. PvdA, CDA en VVD vinden het hoogst merkwaardig dat D66 niet aan geeft hoeveel miljarden alle wensen uit het program kosten, laat staan met welke bezuini gingen ze moeten worden be taald. Zolang die cijfers er niet zijn, vinden deze partijen het niet zinvol in houdelijk op de D66-wensen te reageren. De beoogd D66- lijstrekker, mi nister Borst van volksgezond heid, zei zater dag bij de pre sentatie van het ontwerp-pro- gram echter dat D66 mogelijkhe den ziet om te bezuinigen. Ze noemde als voorbeeld het inkorten van de wachtlijsten in PUua r, de zorg, die een miljard aan WAO- en Ziektewetuitkeringen zouden uitsparen. Eerder zei de financieel specialist van D66, Gerrit Ybema, al dat er 15 mil jard kan worden bezuinigd. Meer duidelijkheid over de fi nanciële onderbouwing komt pas in november, als het CPB met cijfers komt over de econo mie in de volgende kabinetspe riode. Volgens voorzitter Van Huiten van de programcom missie is bij het opstellen van het verkiezingsprogramma uit gegaan van twee procent eco nomische groei, dezelfde voor zichtige raming die dit paarse kabinet miljarden meevallers opleverde. De doelstelling van D66 is echter jaarlijks drie pro cent groei, conform de wens van de eigen minister van eco nomische zaken Wijers. Dat be tekent volgens de programcom missie echter niet dat de econo mie het gewonnen heeft van de milieuvleugel binnen de partij. Mocht die drie procent niet worden gehaald, dan moeP1 D66-wensen over een langt) periode worden uitgesmee De partij wil vooral meer voor zorg (twee procent gr per jaar) en onderwijs. Laai» noemde sector moet milja extra krijgen voor kleinere &j sen en een betere betaling >j< begeleiding van leraren. B t dien moeten in de studiefi r ciering de kosten van levei n derhoud gewoon als beurs e den verstrekt. Verder vind e] dat er ter vergroting van d B] ligheid 'enkele duizenden r ten' bij dien 1( komen. m D66 pleit oo voor duurza heid, onder via de invoe van een ma mumsnelhe van 100 kilo en volop ste voor de biol gische land-1 tuinbouw. de milieuno die voor de i nomie het b uitkomen m gelden, maa normen die het milieu n zakelijk zijn Milieudefen noemde afgelopen weekei pleidooi voor duurzaamht 'ongeloofwaardig', omdat Schiphol wat D66 betreft r passagiers mag verwerken de afgesproken 44 miljoen Maar volgens D66 is er we aan de hand, omdat de ex groei wel binnen de vervu en overlastgrenzen moet f vinden. Dat zou kunnen d stillere vliegtuigen en een ligging van de landingsbar Er zou een zesde (Kaag-) bi kunnen komen in ruil voo r sluiting van de Aalsmeer-1 Buitenveldertbaan. Beoogd lijsttrekker Borst n te er zaterdag geen gehein j dat D66 met dit program k voor een voortzetting van kabinetsbeleid en dus voo 'paars-2'. „Dit vormt een basis om door te regeren" dus Borst. DEN HAAG WILCO DEKKER Tien procent van de totaJJji energie moet in het jaar bestaan uit zonne- en wir energie (nu één procent) Vijftien procent minder uitstoot in 2010 Aanleg van eilanden kust of in Markermeer 'ni< voorbaat beste oplossing* ruimtegebrek. Tweede M vlakte vormt 'onderwerp studie' Alleen economische ten in Waddenzee als j_ schade aan de natuurwa; wordt aangericht Strengere eisen aan bio strie Provisiestelsel hypotheel middeling afschaffen en vt gen door uurloonvergoedif^ Geen kroongetuigen in hl c strafrecht D66 is bereid om de grens van 44 miljoen passagiers voor Schiphol los te laten blijkt uit het verkiezingsprogram. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2