5PORT Sparta niet minder dan Feyenoord an wachtkamer naar Intensive Care Wouda smelt bijnummer om in goud Ichalken overklast tios op alle fronten uperini superieur in Tour üleedorf tot 2004 bij Real AN DAG 25 AUGUSTUS 1997 ien Nederlanders in US Open w york Aan de Open Amerikaanse tenniskampioenschappen New York doen dit jaar tien Nederlanders mee. John van Lot- m en Peter Wessels plaatsten zich via het kwalificatietoernooi, jde mannen spelen: Richard Krajicek, Jan Siemerink, Paul aarhuis, Sjeng Schalken, Dennis van Scheppingen, Peter Wes- |s en John van Lottum. Wessels doet voor het eerst aan een and-Slamtoernooi mee. Bij de vrouwen spelen Brenda hultz, Miriam Oremans en Kristie Boogert. [ockeyers verliezen van Duitsland iBURCDe Nederlandse hockeyers zijn in het vierlandentoer- ioi in Hamburg als tweede geëindigd. De formatie van bonds- ach Roelant Oltmans verloor gisteren in de finale met 3-2 van stland Duitsland. Eerder was gewonnen van India (6-1) en istralië (2-1). Nederland had gisteren aan een gelijkspel ge- leg voor de toernooizege, de ruime overwinning op India had or een beter doelsaldo gezorgd. Na 56 minuten was het nog 2- De Duitsers namen tweemaal de leiding door Christian iinck, aan de andere kant benutte Bram Lomans twee strafbal- In de 62ste minuut maakte Oliver Domke het beslissende lelpunt. Australië legde beslag op de derde plaats, door een ierwinning van 6-0 op India. halve finales twee geplaatste spelers uit. Eerst klopte Schal ken de als eerste gerangschikte Spanjaard Corretja. In de halve eindstrijd was hij te sterk voor Albert Costa, vijfde op de plaat- singlijst. In de finale overklaste hij Rios op alle fronten. Alles ging goed", zei Schalken. „Het was voor mij zo'n wedstrijd die je twee tot drie keer per jaar speelt. Ik heb zijn service aan gepakt en produceerde zelf een goede opslag. Rios had weinig in te brengen." Schalken sloeg in de partij 57 procent van zijn eerste service in tegen 53 pro cent voor Rios. De Nederlander produceerde vier aces. Schalken reist vandaag met een goed gevoel naar de US Open. In de eerste ronde moet de Limburger het opnemen te gen zijn landgenoot Dennis van Scheppingen. „Na deze zege moet ik wel proberen mijn hoofd koel te houden. Ik reis daarom ook meteen af naar New York. Ik wil bij aankomst ook meteen gaan trainen om mij op de wedstrijd te gaan con centreren." ig Schalken heeft een sei- - n vol blessureleed eindelijk is kunnen geven. De 20-jari- Limburger bekroonde zijn optreden bij het tennis- nooi in Boston met een loverwinning. In de finale Joeg de nummer 79 van de eldranglijst de als tweede laatste Chileen Marcelo Rios wee sets: 7-5 6-3. chalken behaalde in Boston derde toernooizege in zijn ibaan. In 1995 won hij in incia. Een jaar later zege- de hij in Jakarta. Zijn beste statie dit seizoen was de hal- inale in Philadelphia. Nederlandse tennisser felde aanvankelijk of hij in ton zou aantreden. Een k daarvoor moest hij bij het nooi in New Haven afhaken een onwillige knie. Na on- zoek van het gewricht be- hij toch aan de wedstrij- imee te doen. Het resulteer- in zijn beste optreden van seizoen. Ej schakelde in de kwart- en Het begrotingsverschil van ruim dertig miljoen gulden viel gisteravond bij Feyenoord-Sparta niet af te lezen. Sparta deed wat veldspel betreft niets onder voor de veel rijkere stadgenoot. Het kwaliteitsverschil kwam deson danks tot uiting in de eindstand: 3-1. rotterdam cpd Marcel Wouda op weg naar zijn tweede gouden medaille, de Nederlander won gisteren de 200 meter wisselslag. foto rtr Geurts naar Europees zilver op Canadees kompas sevilla cpd iana Luperini kroonde zich- zondag opnieuw tot konin- van de Tour Féminin. De aanse won de Ronde van ïkrijk voor vrouwen voor de Je maal op rij. ■atanina' deed haar bijnaam le bergen opnieuw alle eer De landgenote van bergko- 5 Marco Pantani won op het velachtige terrein drie etap- en maakte hiermee het ver in het klassement. De Zwi- Barbara Heeb eindigde als tweede (2.36) voor de Canadese Linda Jackson (5.02). De twaalfde en laatste etappe verreden de rensters in twee de len. De zege in de rit van Nice naar Valdeblore was voor de Russin Zabirova. Heeb pakte in het tweede gedeelte van Puget- Théniers naar Valberg het laatste dagsucces. De Nederlands vrouwen speelden in de Tour Féminin een bijroL Slechts een enkele keer wisten ze binnen de top tien te finishen. De gouden medaille van Marcel Wouda zorgde tot en met de slotdag van het Europese titel gevecht zwemmen voor een vleug van inspiratie in de Ne derlandse selectie. Met name bij de big boy zelf. Hoe machtig hij in Sevilla was? Zo krachtig dat hij gisteren zelfs een bijnum mer, de 200 meter wisselslag, omsmolt in goud. In de hekgolf van Wouda dreef voor Carla Geurts het zil ver. Maar door de mazen van het net glipten er op de slotda gen van het EK ook fraaie din gen weg. Onder de voeten van Pieter van den Hoogenband en de mannen op de 4x100 meter wisselslag (diskwalifiaties) en onder die van Stefan Aartsen (toptijd in vermaledijde B-fina le). De opzienbarende progressie van Wouda is in de massaliteit en de hitte van Sevilla niet tot staan gebracht. Verre van dat. Die is op de zware wisselslag duurzamer dan ooit. Brood nuchter bleef de heerser even wel, de opgestoken koppijn on derdrukkend. „Als je net onder de wereldtop zit, zit je er zo op. Al betekent harder trainen in zo'n geval niet automatisch dat je succes hebt." In het rimpelende water van het San Pablo-bad had de 25-ja- rige Eindhovenaar even eerder zijn ware gevoel geshowd, rug gelings met twee gebalde vuis ten in de vochtige Zuid-Spaanse lucht. Een prachtig overwin ningsteken. De 400 meter wis selslag (woensdag) en de halve afstand gisteren, de PSVer an nexeerde ze beide op imposan te wijze. Met Europese titels en beste wereldseizoentijden (dus nationale records) ompaalde hij zijn territorium. Overmorgen al verplaatst hij het tijdelijk naar Australië, reizend naar het land waar niet toevallig over dik vier maanden het WK is. Een werkstuk van nationale importantie had op het EK ook een ereplaats verdiend. Maar door een stommiteit in de series van de 200 meter vlinderslag werd Stefan Aartsen zaterdag verbannen naar de B-finales. Een haperende start kostte de zwemmer van De Kempvis uit Spijkenisse een optreden in de galerie van de beste acht kun stenaars. Van de eindstrijd van de krabbelaars maakte Aartsen evenwel een memorabele race. Zeker voor Nederlandse begrip pen. Het dertien jaar oude Neder landse record, het laatste van Frank Drost, werd door de 22- jarige Rotterdammer resoluut weggespoeld. Helaas voor hem in de verkeerde finale. Want de bewerkstelligde 1.58,43 was in het veld van de beste acht zil verkleurig geweest. Bondscoach René Dekker kromde zijn tenen bij het zien van Aartsens impo nerende werk dat veel te weinig opleverde. Toch hamerde Dek ker vooral op het positieve as pect. .Aartsen weet nu dat hij absolute wereldklasse heeft la ten zien." Die wetenschap ver blijdde de zwemmer in het zicht van het WK. „De telling van de mensen die zo'n tijd zwemmen, houdt snel op." Dat kon Carla Geurts haar teamgenoot nazeggen. Met dit verschil dat zij het zilver om de nek had. Waar Kirsten Vlieghuis als de nummer drie van de Olympische Spelen werd ver wacht bij de huldiging van de beste drie op de 800 meter vrije slag, meldde Geurts zich zater dag. De door angina gevelde Vlieghuis zag via de tv in haar hotel hoe de in Canada trainen de Nuenense de strijd aanging met de Duitse Kerstin Kielgass, medefinaliste in Atlanta. Toen Geurts afgelopen de cember in Rostock Europa's kampioene op de korte baan werd, ontbrak de naam van fa voriet Kielgass op de rolprent. Nu ze er wel bij was, beet de fel le Geurts zich in de Duitse vast. Pas in de eindfase verloor de Nederlandse, die een blinde lings vertrouwen heeft in het kompas van haar Canadese trai ner Andrew Cole, de controle over de tweekamp. Het zilver en de tijd (8.36,14) vergoedden al les. „Hard weggaan was mijn plan, om de aanval van Kielgass zo lang mogelijk uit te stellen." In die opzet slaagde Geurts voorbeeldig. „Door mentale training ben ik sterker gewor den. Vroeger had ik negatieve gedachten. Nu negeer ik die of ik zet ze om in positieve denk beelden." Pieter van den Hoogenband stapte zaterdag in een voetan gel. Zowat letterlijk op het start blok in afwachting van de 50 meter vrije slag. Na het misfor tuin op de individuele 100 en 200 meter had hij niet alles voor zijn kiezen gehad. Er kwam nog wat: diskwalificatie. Weg het ge deelde brons op de party van EK-held Aleksander Popov. Een kleine instabiliteit op het startblok (tegen de regels) had voor Van den Hoogenband gro te gevolgen. Maar Dekker nam het voor het jongmens op. „Nee, dit is geen weggegooide medaille." Gisteren kon de bondstrainer zijn woorden her halen nadat de mannenploeg op de 4x100 meter wisselslag, met Van den Hoogenband maar buiten zijn schuld om, werd ge diskwalificeerd. Ook Arie Haan moest toegeven dat zijn ploeg verre van briljant speelde. Sparta waagde het zelfs de rivaal van Zuid vast te zetten, „en wij wisten niet hoe we eruit moesten komen", had Feye- noords trainer ook moeten vast stellen. Na het wegzenden van Henk Fraser, die na 27 minuten tegen de rode kaart was opgelo pen, nadat hij de doorgebroken Dennis de Nooijer had vastge houden, zag Arie Haan het zelfs even erg somber in. „Maar Gé- rard de Nooijer kwam ons te hulp", had hij ook tot zijn op luchting ervaren. Sparta's cen trale verdediger had eerst we gens protesteren na de door scheidsrechter Wegereef toege kende strafschop al geel gezien, waarna hij zeven minuten na het vertrek van Fraser ook mocht inrukken, omdat hij Julio Cruz de doorgang had belet. Het was een derby vol tegen slag voor de verdedigende helft van de tweeling, omdat hij na 17 minuten aan een voorzet van Patricio Graff op Cruz zijn on gewilde medewerking had ver leend: 1-0. En negen minuten voor rust greep hij Feyenoords Argentijnse spits even vast in het strafschopgebied, waarop Cruz zich gewillig liet vallen. Jean-Paul van Gastel mikte van af elf meter secuur naar 2-0. Na rust overheerste Sparta nog uitdrukkelijker dan in de eerste helft. Feyenoord loerde slechts op de counter. Sparta kwam in de dertiende minuut gelijk door een vrije trap van Dennis de Nooijer (2-1). Even leek Sparta serieus aan te sturen op de gelijkmaker, maar Paul Bosvelt kwam een kwartier voor tijd achter de rug van Alfons Groenendijk ingelopen om Sparta de genadeklap toe te die nen (3-1). Zelden waren Spartanen zo boos na een derby. Boos en ge- frustreeerd. Op de scheidsrech ter, die hun een oor had aange naaid, maar ook op Feyenoords Argentijnse miljoenenspits Julio Cruz. 'Het vallende wonder', zo werd hij op z'n mildst beschre ven. „De scheidsrechters in de Ne derlandse competitie moeten heel erg gaan opletten met die Cruz. Als ze er net als Wegereef allemaal in blijven trappen, gaan we nog gekke dingen bele ven", vond Gérard de Nooijer. „Tuurlijk, ik kom met een hand je aan zijn schouder. Maar hij ging wel heel graag tegen het gras. Als het buiten het straf schopgebied was gebeurd, had Wegereef niet eens gefloten." Julio Cruz bleef de confronta ties met De Nooijer zoeken. „Hij lag al voordat ik naar hem keek," mopperde Gérard. „Nee, gemeen is hij niet. Het is ook best een goede voetballer, maar zeker geen Van Basten zoals sommigen beweren. Die lag niet zo vaak op de grond." Het publiek in De Kuip zag in Cruz de morele en sportieve winnaar van de tweestrijd. Van wege De Nooijers voortijdige gang naar de kleedkamer en vanwege de vroege goal die Cruz van de stadionspeaker kreeg toegewezen. „Maar dat sloeg dus helemaal nergens op", zei De Nooijer. „Die bal stuitte op en kwam tegen mijn scheenbeen, vervolgens veran derde hij bijna 180 graden van richting zo langs Roland Jansen. Cruz heeft hem nooit aange raakt. Hij juichte toch ook niet? De aanhang van Feyenoord leek echter zielsgelukkig met een goal van de Argentijn. De afgelopen dagen was Cruz de meest besproken man bij de Rotterdamse club. Zijn uitspra ken over een snel vertrek bij Feyenoord werden hem niet in dank afgenomen. Cruz had nog geen treffer geproduceerd of hij riep al dat hij na dit jaar naar Spanje wil verkassen. Arie Haan kondigde gister avond aan dat hij vandaag of morgen een onderhoud met zijn spits zal hebben. „Ik wil we ten of hij dat inderdaad gezegd heeft. Maar als hij het wel heeft geroepen, dan zal ons gesprek lang gaan duren..." Feyenoord: Dudek; Boateng, Picun, Fraser en Graff; Van Wonderen (33. Bosvelt), Van Gastel, Sanchez (31. Van Gobbel) en Van Bronckhorst; Cruz (76. Komejev) en Vos. Sparta: Jansen; Marilia, Aandewiel, Gerard de Nooijer en Van der Meer; Ja- liens, Van der Laan, Groenendijk en Renfurm (88. Simons); Dennis de Nooijer en Moerad (80. Den Dunnen). ichtig pagina's kritiek op Van Gaal na afgang in Madrid ilona edwin winkels 30 juni geleden presenteer- hij zich met dezelfde ideeën hij ooit, alweer een eeuwig- 1 geleden, als geloofsbrief bij presenteerde. Louis van ging bij Barcelona op de ?e termijn werken. In De tr beleefde hij zijn grootste cessen in het derde en vier- seizoen. Daarom tekende hij contract voor maximaal ze- jaar bij de Spaanse club die iderd keer groter, woeliger moeilijker is dan het gezel- professionele Ajax. wee maanden later moet iGaal die lange termijn even ?eten. Het laatste waarover supporters, bestuursleden en journalisten in Spanje beschik ken is geduld. En dat wordt al ernstig op de proef gesteld, ter wijl de Spaanse competitie nog niet eens is begonnen. Zaterdag luidt het startschot met Real-At- letico, een dag later opent Barga thuis tegen Real Sociedad. Maar dat is nog ver weg. En kele dagen eerder zet Barcelona miljoenen op het spel in de voorronde van de Champions League. Woensdag bezoekt de miljoenenclub Skonto Riga in Letland met een magere 3-2 voorsprong. Een winst die thuis op de valreep werd geboekt, een strafschop in de 92ste minuut. Lange termijn? Een deel van de ongelooflijke begroting van de jORID GPD hrence Seedorf blijft tot en Pt het jaar 2004 bij Real Ma id. Gisteren werd zijn con- tct dat nog een looptijd had n twee jaar open gebroken 1 met vijf jaar verlengd. „Ik in heel tevreden", zei See- )rfna afloop van het duel om iSuper Cup tegen Barcelona. Ut heb er dit jaar echt zin in we moeten er een nog Woier seizoen van maken. Europese titel is niet aldus de middenvelder, in de gesprekken met zitter Lorenzo Sanz werd bijgestaan door zijn vader en een tante, die advocate is. In het nieuwe contract dat Seedorf heeft afgesloten is de clausule opgenomen dat hij tussentijds mag vertrekken, maar dat het prijskaartje dan 150 miljoen dollar, ruim drie honderd miljoen gulden be draagt. De haast die Real Madrid had om Seedorf langer aan zich te binden was het gevolg van de belangstelling die Louis van Gaal de afgelopen week voor zijn oud-pupil toonde. „Maar echt weg wilde ik toch niet", sprak Seedorf gemeend. club (ruim 150 miljoen gulden voor dit seizoen) is gebaseerd op de aanwezigheid in Europa's meest elitaire en kapitalistische competitie. En de dure jongens van Bar celona zijn vandaag niet echt vol vertrouwen afgereisd naar de Baltische staat. Zaterdag werden ze weggespeeld door aartsrivaal Real Madrid. „Posi tief zijn", riep Louis van Gaal vrijdag de journalisten toe na een 'negatieve' vraag tijdens de persconferentie vóór het afrei zen naar de hoofdstad. Gis terochtend kwam hij louter ne gatieve voorpagina's tegen en hij hoefde het Spaans niet echt goed te beheersen om te begrij pen dat zijn ploeg zich belache lijk had gemaakt en de trainer enkele grove tactische fouten aan te wrijven waren. Bien- venido, mister Van Gaal. In Barcelona is alles anders. Vanuit Barcelona gaan veertig verslaggevers, fotografen en ca meramensen mee op trainings kamp in Zweden. Veertig ande ren volgen de ploeg in Neder land. Bijna 100.000 mensen ko men op een zomermiddag naar de officiële voorstelling van 'het project Van Gaal' in het Camp Nou. Dertig journalisten staan elke dag bij de training, ook als die tweemaal per dag wordt ge houden. De afgang in Madrid leverde op zondag in totaal zo'n tachtig pagina's in de dagbla den van Barcelona op. Allemaal kritisch. In dat gekkenhuis probeert Louis van Gaal, gesteund door Gerard van der Lem en Frans Hoek, zichzelf te zijn. Dat heeft hem nooit moeite gekost, dus ook nu niet. Hij heeft vaste re gels ingesteld, zowel voor de spelers als voor de pers. En voor de clubleiding en de medewer kers van Barcelona, op alle ni- veau's. Heel even, de eerste dag, was daar verbazing over, maar die is al weggeëbd. Af en toe is er nog een beetje verrassing als de Nederlander in het Engels een (vertaalde) Spaanse vraag als belachelijk, ongelooflijk of negatief bestempelt. Maar tot nu toe doet hij dat altijd op een rustige toon. De uitbranders zijn er voor de spelers. Van Gaal heeft krediet. Veel meer dan voorganger Bobby Robson ooit zou kunnen ver werven, ook al won die de Euro pa Cup 2, de Spaanse beker en de Supercup, die mindere prijs die Van Gaal zaterdag verloor, zo werd hem wel even fijntjes meegedeeld. De trainer uit Avenhom, verhuisd naar de kust even ten zuiden van Bar celona, torst zijn staat van dienst bij Ajax tegelijk als voor deel en als zware last mee. Want de 'culé, de Barcelona- supporter, wil zijn ploeg zo snel mogelijk zien voetballen zoals het beste Ajax deed. Er zijn vooral twijfels over het gehanteerde systeem. Of de ge hanteerde systemen. Want in vier vriendschappelijke wed strijden en drie officiële duels heeft Barga nooit exact hetzelf de gespeeld. Van Gaal, die al snel ontdekte dat hij niet over de ideale spelers beschikt om aan het 3-4-3 vast te houden, week eerst uit naar het systeem (4-2-3-1) met vier verdedigers op lijn, een erfenis van het sei- zoen-Robson. Dat voorkwam niet dat het nietige Skonto tweemaal op voorsprong kwam in het Camp Nou. Die belabberde wedstrijd ont ketende een slotoffensief op de transfermarkt. Van Gaal kreeg uiteindelijk voor veel geld (56 miljoen gulden) de finkspoot die hij zocht in Rivaldo (Deportivo de La Coruna), na dat eerder al 42 miljoen was be steed aan spits Anderson van Monaco. In totaal heeft Barcelo na dit seizoen bijna 130 miljoen gulden aan nieuwe spelers uit gegeven. Mét Rivaldo en Anderson was de tactiek tegen Real Madrid al veel gedurfder. Van Gaal gokte op een driemansverdediging, met twee mandekkers en een li bero, Guardiola of, afgelopen zaterdag, Reiziger. In de eerste wedstrijd (2-1) pakte dat nog goed uit, in de return (4-1) was Barcelona's defensie één groot gat. Die afgang heeft de ploeg van Van Gaal plots van de wachtka mer op de Intensive Care doen belanden. De Nederlandse trai ner heeft veel, heel veel tijd no dig om dit Barcelona op het goede spoor te zetten, of in ie der geval het spoor dat hijzelf nastreeft. Maar ineens is die tijd er niet meer. Clarence Seedorf en Roberto Carlos vallen elkaar in de armen na het winnen van de Spaanse Supercup. foto epa

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17